(gsnilIRSLI# AXGLSESTR44T: ffiRll lORISmilT STLPIBE SLUISKIL STAAT PAL VOOR ZIJN R.-K. KERK Middenstand Terneuzen verdeeld over Prijsslag Kluisdeur te dik Bankroof in Terneuzen mislukte BEZWAAR TEGEN UITBREIDING VUILNISBELT BIJ SINT KRUIS Anderhalve minuut voor begroting Beslissing V.O.W. vóór verkiezingen Veel bezwaren in Zelzate tegen vuilnisbelt r Inspecteur wil via beroep bij Kroon - Terneuzense vuilstort sluiten Expositie van Rien Timmers Pastersbos Terneuzen groen hart 1onder \de bij C&A WÊ Oostburg Sas van Gent Westerterp: Ivertellen hoor; zeker als u l krantje koopt •doorleest.... OESTEM VAP (Van een onzer verslaggevers) «■«NEUZEN - „Kortzichtig en stupide", zo betitelt de heer J.C. den Toonder, bestuurslid van de ■w liersvereniging Axelsestraat de politiek die de Noordstraat winkeliers hebben gevoerd om de lae van een vestiging op het Schuttershof af te houden. Hij doet dat in een reactie op de komst de Prijsslag naar het winkelcentrum Zuidpolder. Noordstraat plukt nu de vruchten van dat beleid. Zowel de Noordstraat als de Axelsestraat hiervan te lijden, maar er is niets meer aan te doen", aldus gisteren de heer Den Toonder, "ei ook gefrappeerd te zijn door wat hij noemde „het schromelijk te kort schieten van het D0rt". De heer Den Toonder: „Bij dat winkelonderzoek zijn lang niet alle bronnen voor j TNUi;iL.+ mi TTr 'ziir» Tölfe rtoon oltovnotinvpn trnor Vi<=t Sphlltt.Prshnf ïr zei ook gefrappeerd te zijn door wat hij noemde „het schromelijk te kort schieten van het rn/K raoooTt". De heer Den Toonder: „Bij dat winkelonderzoek zijn lang niet alle bronnen voor aangeboord. Dat blijkt nu. Er zijn zelfs geen alternatieven voor het Schuttershof f°Zden het CIMK rept niet over de Prijsslag". H vindt verder dat de nieuwe ontwikkelingen in de Zuidpolder de basis onder het CIMK- ort hebben weggenomen. Het rapport pleitte voor een centralisatie van winkelcoorzieningen tS h\ centrum van Terneuzen. De winkeliers van de Axelsestraat hebben zich hiertegen voort lu- m d verzet. „Nu blijkt duidelijk dat het bevriezen van Zuidpolder en de Axelsestraat nerger,.-- op Bjkt" zo verklaarde de Axelsestraat-winkelier. WmÊfo mm (Van onze correspondent) SLUISKIL - De rk kerk in Sluiskil kmapt met een tekort op de rekening van 1976 van ƒ10.360. Dit tekort is ontstaan door het feit, dat veel paro chianen hun jaarlijkse bijdra gen niet voldaan hebben. Daarbij komt ook de hoge af lossing die de rk kerk moet be talen voor de verbouwing van de Sint Antoniuskerk. Een comité uit de Sluiskilse bevolking nam inmiddels het initiatief om via allerlei akties geld in te zamelen om het ont stane tekort te dekken. Cen trale man van dit comité is de heer W. Goethals. Het comité heeft de steun ingeroepen van alle organisaties in Sluiskil die op enigerlei wijze bindingen met de rk kerk hebben. Uit die verenigingen zijn vertegen woordigers naar het comité af gevaardigd. Onder het motto „Samen sterk en werk voor je kerk" gaat de groep de financiële aktie op poten zetten, er van uitgaande, dat het om een pro bleem gaat van de hele Sluis kilse bevolking. De volgende aktiviteiten die geld in het kerkelijke laadje moeten bren gen zijn al gepland: Een loterij, begin februari, een fancy fair in het weekend van 13 maart met een week voor deze fancy fair een oliebollenaktie en ver der tijdens dit kermisachtige gebeuren nog een rommel markt. In een brief aan de leden van de kerkgemeenschap Sluiskil heeft het organiserend comité de betrokkenen opge- roepenom persoonlijk mee te werken bij de voorbereiding en de uitvoering van deze akties. Wïj'-A' ipuchon-jasje. TERNEUZEN - De voorzitter van de winkeliersvereni ging Zuidpolder in Terneuzen is blij met de komst van een Prijsslag supermarkt naar Terneuzen-Zuid. Andere mid denstanders in Terneuzen denken wat minder gunstig over de ontwikkelingen rond dit winkelcentrum. Het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) in Amsterdam vindt dat er in Terneuzen en zeker in Zuidpolder geen ruimte meer is voor een zo grote winkel voorziening in de voedings- en genotsmiddelensector. „Erg gunstig en prettig voor het winkelcentrum", aldus gis teren de eerste reactie van de heer H. Murre, voorzitter van de winkeliersvereniging Zuid polder op het bericht, dat Jac. Hermans zich in dit centrum gaat vestigen met een super markt van duizend vierkante meter vloeroppervlakte. Hij voegde eraan toe: „Ik geloof, dat dit een geweldige trekker voor het publiek wordt. Bo vendien zit het erin, dat het centmm nog verder uitge bouwd gaat worden met klei nere winkels. Er zijn volgens de heer Murre, al gegadigden, die in Zuidpolder winkels met een shop-achtig karakter wil len beginnen. Hij geeft toe, dat de Prijsslag in Zuidpolder wellicht een handicap betekent voor het centrale winkelapparaat dan Terneuzen in en rond de Noordstraat. De heer G. Ver vers, woordvoerder van het Handelscentrum Terneuzen (HCT) bevestigde die indruk: „Ik vind het jammer dat de Prijsslag niet in de Noord straat of bij het centrum blijft. Dit kan een verzwakking van de winkelfunctie van de bin nenstad zijn". (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - „Fotografie voor beginners" is het thema van een cursus, die op donder dag 28 oktober start in deo- penbare lagere school te Oos tburg. De cursus staat onder auspicin van het Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vor ming. De bedoeling van de cursus is niet om saaie tabellen en in gewikkelde scheikundige for mules te behandelen, maar wel om één avond per week te bes teden aan het zelf ontwikkelen en afdrukken van eigen opna men. De eerste cursusavond op oktober begint om 19.30 ttoordstraal 47, Tememen Papegaaistraat 7, Goes „In Terneuzen is weinig ruimte in de voedings-en ge notsmiddelensector. Het is een sector in de middenstand, die het al moeilijk heeft en die het nu nog moeilijker krijgt. Dat heeft zijn consequenties", zo voorspelde gisteren de heer L. van Peurssen, namens het CIMK. In het recente CIMP- rapport over de winkelsituatie in Terneuzen benadrukte dit bureau de noodzaak om alle nieuwe winkelvoorzieningen samen te trekken rond de Ter- neuzense binnenstad. Albert Heijn, het grootwin kelbedrijf, dat eveneens een vestiging in Zuidpolder heeft, is niet ondersteboven van de bouw van een „super- kruidenierswinkel" van de Prijsslag naast het eigen fi liaal. Een Albert Heijn woord voerder zei in dit verband: „Zo'n nieuwe vestiging trekt altijd mensen aan. Bovendien zijn we over het algemeen voor geen enkele concurent bang". De heer F. van de Velde, de mede-eigenaar van super markt Van de Velde, eveneens gevestigd in het winkelcen trum Zuidpolder, is niet zo ge lukkig met de bouw van de Prijsslag, al ziet hij ook wel de voordelen. „Aan de ene kant is het compleet onzin, als je al zo'n levensmiddelenpakket hier aan te bieden hebt. Straks is driekwart van het winkel centrum hier afhankelijk van de verkoop van levensmidde len. Aan de andere kant be- tkent het wel een publiektrek- ker. We hadden echter liever gezien dat de Gruyter zich hier gevestigd had", aldus de heer Van de Velde. Hij heeft de indruk dat de Prijsslag gezien de bevolkings toename in Terneuzen een bee tje te vroeg komt. De heer Van de Velde: „Men moet niet ver geten dat hier in de buurt nog 190 flats leegstaan. Bovendien is de nieuwe geplande wijk Oude Vaart nog lang niet van de grond". Hij vreest daarom, dat er in Zuidpolder een pittige concurrentiestrijd komt op het terrein van de voedings- en ge notsmiddelen. Wij gaan ons in ieder geval beraden op die koers die we nu nog moeten va ren", aldus de heer Van de Velde tot slot. Wethouder R.C.E. Barbé van Openbare Werken van Terneu zen wilde zich nog niet al te uitvoerig over de Prijsslagves- tiging uitlaten: „Op dit mo ment geldt voor de gemeente nog steeds het Schuttershof plan. We weten niet beter of de Prijsslag zou daar komen. We wachten op de officiële beves tiging van Jac. Hermans of dat wel of niet daargaat". (Van onze correspondent) TERNEUZEN - De Roozendaler Rien Timmers is in dit seizoen de tweede kun stenaar die vanaf morgen avond (vrijdag) tot en met 17 november exposert in Galerie des Beaux Arts in de Terneu- zense Zandstraat (nabij de Markt). Hij exposeert er voorname lijk tekeningen en gemengde technieken. Rien Timmers werd in 1944 geboren en kreeg zijn opleiding aan de Konin- klijrke Academie te Antwer pen. Hij stelde zijn werken ten toon in Boxtel, Breda, Schilde (B.), Antwerpen en Dusseldorf. Morgenavond om halfnegen zal de kunstenaar zelf een ope ningstoespraak houden. AXEL - Fietssnorrend en bromme d zijn de Aselse mco-scholieren gisteren begonnen aan de feestweek ter ere van de nieuwe school. Er stonden op de eerste dag heel wat activiteiten op het programma. Behalve rally's en behendigheids- wedstrijden op fiets en brommer, leverden de festiviteiten gisteren ook nog een filmvertoning en als klap op de vuurpijl een feestavond op. Een maaitijd, zang, toneel en muziek vormden de ingrediënten voor het gezel lig avondje, dat door twee muziekgroepen werd opgeluisterd. De oriëntatierit voor brommers (35 kilometer) werd gewonnen door het duo Mart de Zeeuw - Magda Koek. Er deden 40 leerlingen aan mee. De behendigheidswedstrijden op de brommer leverden Adwin Cortvriend als eerste prijswinnaar op. Aan dit evenement deden ook LTS-„34"-ers mee. Zij wisten het ploegklassement in de wacht te slepen. Er waren 55 deelnemers. Aan de fietsrally deden 225 scholieren mee. De winnaars: het trio Marjan Naeije, Gerdi de Pooter en Marijke Witte, en de duo's Thea Abramhamse - Marjolein Dieleman, Ellie den Doelder - Ilse Dieleman, Jos Kolijn - Annemarie Verstraten, Ronald Audenaerd - Kees van Rijn. De behendigheidswedstrijd op de fiets (50 deelnemers) leverde een overwinning op voor Ronny Eggermont. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Een poging om de Rabobank in Terneu zen te beroven is in de nacht van dinsdag op woensdag mislukt. De adspirant-bankrovers strandden met hun snijbrander op het dikke pantserstaai van de kluisdeur. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Volgens de politie is de mislukte aanslag op de geldvoorraad van de bank het werk van amateurs geweest. Het nachtelijk bezoek van de Rabobank-vestiging in de Ter- neuzense Walstraat kwam binnen via een toiletraam in de zijkant van het gebouw. De bankrovers, bouwden geheel volgens het handboek van de misdadiger, een tent rond de kluis. Dit om te voorkomen, dat het licht van snijbrander naar buiten zou stralen en op gemerkt zou worden door voorbijgangers. De Terneu- zense gemeentepolitie vond gistermorgen bij de kluis een stuk dekzeil. Wat als tent diende. Met een snijbrander toog men vervolgens aan het werk om de kluisdeur open te branden. Dat lukte aanvanke lijk vrij vlot. De zogenaamde afdekplaat van de deur vormde geen belet sel. Het dikke panterstaal, dat hetLips-slot van de kluis be schermde'was de snijbrander echter te machtig. De bankro vers in spe trokken daaruit de conclusie en verdwenen met de noorderzon, met achterlating van hun apparatuur. De re cherche afdeling van de Ter- neuzense gemeentepolitie, heeft de zaak in onderzoek. Een woordvoerder van de poli tie typeerde de amateuristi sche opzet als volgt: „Dit was les een van een Teleac-cursus, maar de uitvoerders ervan moeten wel op herhaling". Ook Rabobank-directeur mr. C.C. Wabeke vatte de zaak vrij lakoniek op: „De schade valt verschrikkelijk mee. Ze zijn hier wel binnengedrongen. Dat ging vrij gemakkelijk, maar het geld zat te goed opge borgen en toen ontstonden de moeilijkheden voor de heren". Het personeel van de bank ontdekte de beschadigde kluisdeur 's morgens rond hal- facht. De heer Wabeke over die deur: „Ze hebben die afdek plaat er wel afgebrand, maar het pantserstaai was een on- ERTVELDE-De Bel gische kanaalgemeente Ertvelde heeft vermoede lijk een Belgische record gevestigd in het snelle af handelen van de begro ting, dit is het werkstuk waaruit de bestuurlijke intenties en initiatieven moeten blijken voor het gemeentelijk beleid tijdens het komende jaar. De gehele bespreking duurde juist geteld an derhalve minuut. In andere gemeenten is voor de begroting een raadszitting van talrijke uren nodig, in de stad Gent besteedt de raad er zelfs drie tot in de nachtelijke uren durende avondzittingen aan. De begroting te Ertvelde, die per 1 januari samengevoegd wordt met Evergem en Slei- dinge, gaat over een bedrag van 58 miljoen Belgische francs. De reden van de snelle behandeling ligt in instructies van de rijksadministratie, die oplegden dat het document minstens acht dagen voor de behandeling aan elk raadslid moet worden bezorgd. Daad oor kon burgemeester Buysse op de raadszitting uitpakken als volgt: „Iedereen heeft acht dagen geleden een afschrift van de begroting gekregen. Zijn er vragen? Is iedereen ak koord?" Iedereen was akkoor den dat was het dan. Of het allemaal strookt met de geest van de wet dat de be groting in openbaarheid moet behandeld worden, daar be kommerden de raadsleden of gemeentebestuur zich kenne lijk niet om. Vergadering - De duiven- maatschappij „De Vrede" uit Sas van Gent start het winter seizoen op zondag 7 november met een hoktentoonstelling van de generaal kampioen Th. van Zeele in zaal Reseda. Op maandag 22 november vindt de najaarsvergadering even eens in zaal Reseda plaats. Deze najaarsvergadering be gint om 19.30 uur. Tijdens deze vergadering worden de prijzen uitgereikt aan de diverse kam pioenen van het seizoen 1976. ZELZATE - Het gewestelijk comité Leefmilieu heeft 380 indi viduele klachten in verband met de vraag om exploitatie van een open vuilnisbelt in de omgeving van de wijk Bloemenbos aan het schepencollege van Zelzate door gestuurd. Zoals bekend wil het Zelzaatse gemeentebestuur de veel besproken vuilnisbelt nabij de tunneltoegang op de linkeroever naar de andere kant van het kanaal verplaatsen. De keuze viel op de zone tussen Sidmar en de wijk Bloemenbos. Algemeen argument in de individuele klachtenbundels is dat het vandaag de dag niet meer verantwoord is nog open vuilnis belten aan te leggen. Ook wordt erop gewezen dat de betrokken plaats maar op enkele honderden meters afstand ligt van een woonkern. Het gevaar bestaat dat die zal geteisterd worden door kwalijke geuren en door ongedierte. Of het gemeentebestuur rekening zal houden met de bezwaar schriften is zeer de vraag. Tegen de verlenging van de exploitatie van de vuilnisbelt aan de tunnel werden vorig jaar vierhonderd klachten ontvangen. Zij haalden niets uit en het vuil bleef waar het was. Het gewestelijke comité leefmilieu, dat tegen de aanleg van de nieuwe vuilnisbelt is, stel voor dat het huisafval naar de verbran dingsoven in Lokeren wordt gebracht. Dit zou echter financiële gevolgen hebben. Standpunt van de gemeente Zelzate is dat het ophalen van het huisvuil een dienst is en dus gratis moet gebeu ren, zelfs tegen elke (milieu) prijs mogelijke zaak. Die kluisdeur heeft de aanval volledig weer staan. Da's bevredigend. Bo vendien hebben de bezoekers niet meer rommel gemaakt, dan noodzakelijk. We vinden dat het met een sisser is afgelo pen". (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG - Minister Wes terterp (Verkeer en Water staat) wil zijn uiterste best doen om nog voor de verkiezin gen van volgend jaar mei een definitieve beslissing van het kabinet over de aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschelde te bewerkstel ligen. Dit heeft de bewindsman geantwoord op vragen van PvdA en KVP tijdens de debat ten over de begroting van Ver keer en Waterstaat. De minis ter wees het voorstel van PvdA-woordvoerder Roels, om nu al te beginnen met de voor bereidingen tot de bouw van een nieuwe veerboot voor het traject Kruiningen-Perkpolder van de hand. Roels wilde dat er in ieder geval al tekeningen voor een nieuwe pont klaar zouden zijn als het kabinet on verhoopt mocht beslissen tot uitstel van de aanleg van de vaste oeververbinding. Wes terterp noemde dat idee voor barig. Tenslotte deelde de minister mee, dat hij door Ge deputeerde Staten van Zeeland is uitgenodigd voor een ge sprek over deze problemen. „Ik neem die uitnodiging graag aan", aldus de minister. (Van een onzer verslaggevers) a TERNEUZEN - Het ge meentebestuur van Terneuzen wil het Pastersbos in de bin nenstad bestemmen als „open gebied". Dat wil zeggen, dat het terrein in de toekomst gaat fungeren als een soort groen hart van de binnenstad. Van de gemeenteraad wil het college vanB. en W. graag de goedkeu ring voor een dergelijke be stemming. Die goedkeuring heeft het college nodig om aanspraak te kunnen maken op een rijks subsidie, waarmee de aankoop van het Pastersbos gefinan cierd kan worden. De beslis sing over die subsidie van to taal 80 procent wordt op korte termijn genomen. De vraag of het Pastersbos tot „open ge bied" bestemd moet worden komt vandaag tijdens de raadsvergadering aan de orde. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. AARDENBURG-SINT KRUIS - Een van de bewoners van Sint Kruis de heer H.C.A. van Rie heeft bij de Aarden- burgse gemeenteraad protest aangetekend tegen de uitbrei ding van de gemeentelijke vuilnisbelt bij Sint Kruis. De heer Van Rie, die een schrifte lijk bezwaar indiende vindt dat bij deze uitbreiding het na tuurgebied aan de Sint Kruis- sekreek in gevaar komt. De heer Van Rie haakt met zijn bezwaarschrift in op uitla tingen van burgemeester W.L.A. Lockefeer van Aar denburg, tijdens de vorige raadsvergadering. De burgemeester kondigde toen aan dat de vuilnisbelt vol was en dat er uitgebreid zou wor den in de richting van de kreek. De heer Van Rie herinnert de raadsleden aan het „Recreatie- en Ontwikkelingsplan Sint- Kruis", waarin hij pleitte voor het instandhouden van het krekengebied in de buurt van zijn woonplaats. In antwoord op dit plan kreeg de heer Van Rie van het Aardenburgse col lege te horen dat zijn werkstuk voor kennisgeving was aange nomen en dat de gemeente bezig was met het voorberei den van het bestemmingsplan „Buitengebied" ook voor het gebied rondom Sint Kruis. „Blijkbaar bent u nog aan het voorbereiden aangezien dit plan nog niet is verschenen", zo concludeert hij. „Als u eens na zou gaan in welke verhou ding het wateroppervlak van onze kreken en waterlopen staat tot de oppervlakte van de nog ongeschonden landbouw- en veeteeltgronden, dan zou u moeten toegeven dat het uit erst noodzakelijk is, dat dit kleine beetje wateroppervlak ongeschonden moet blijven", zo stelt de heer Van Rie het col lege voor. Hij wijst er tenslotte op dat er van alles op een vuil nisbelt terecht komt, wat er ei genlijk niet hoort en wat kwa lijk is voor de omgeving. „De vuilnisophaaldienst cohtroleert niet wat voor vuil er in de vuilniszakken zit. Zo doende kan er van alle meege geven worden, zoals bijvoor beeld giftige sproeistoffen. Tevens mag iedereen zelf vuil nis naar de belt brengen. Ook daar kan van alles bijzitten. En via het regenwater komen die schadelijke stoffen dan weer in de kreek terecht".. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Dr. A. Ad- riaanse, inspecteur voor Mi lieuhygiëne en Volksgezond heid in Zeeland, wil via een be roep bij de Kroon bereiken, dat de gemeentelijke vuilnisstort plaats in Terneuzen alsnog dicht gaat. De inspecteur heeft dit beroep inmiddels aan de Kroon doen toekomen. De inspecteur staat op het standpunt, dat er op de stort plaats in de Bontepolder teveel arsenicum en lood in de grond zit. De gemeente Terneuzen van haar kant vindt, dat er geen direct gevaar voor de volksgezondheid aanwezig is. De gemeente wil daarom in samenwerking met de provin ciale overheid periodiek mon sters van grond en water op en rondom de stortplaats laten nemen om na te gaan in hoe verre er eventueel gevaar dreigt.

de Stem | 1976 | | pagina 21