dietbank Studie over werving van Oosterschelde-personeel Zeeuwen maken zich sterk voor eigen kamerleden Folder lokt bedrijven naar Zeeland WATERSCHAPPEN KOMEN VEEL GELD TEKORT VOOR ONDERHOUD WEGEN Programma bezoek koningin Tijdige gecoördineerde aanpak moet problemen voorkomen Concordia Overslag viert jubileum ïctle duurt oktober. ie Nederlandse woensdag it en ±2 weken emtzo'n rubus van aar huis. ij uw 25,- inleg ortaan ziet u uw dat een leuk je weken even ren. En als u nog art is dit een lenheid om te udtereen n over! Geen samenwerking recreatie- onderzoek Brabant en Zeeland Gedood door rijdende kraan Boete voor storten NSM- afval Ide Nederi jS rte vuil van ES1?dseStilBto*Maat. II te Sluiskil wel uit Commissie voor klachten Bewolkt waterstanden hoogwater ing de voorraad strekt) tel. (01608) Putte, skil. Markt 11 kunt u met vier De ingebouwde middengotf- ffelijke FM-en -egeltu volume, ïschikt over de kFC). Hetzelfde lage tonen worden radio, recorder en ischakelen met uitgerust met het GP400. direct afleesbare natisch terug- H443 (inhoud ie compleet. Elke spreker en een *en 2 x 11 watt Frequentiebereik Dinatie: 46 x 170 mm. wart kunststof met le Philips RH 852 ip-techniek! ÏT TERNEUZEN - Voor het uitvoeren van een recreatie- onderzoek in Zeeland heeft de Zeeuwse raad voor de ar beidsmarkt van het ministerie van sociale zaken een be drag gekregen van ƒ25.00. Ook in Noord-Brabant wordt een recreatie-onderzoek gehouden en ook hiervoor heeft het ministerie geld beschikbaar gesteld. In een brief aan de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt heeft dit ministerie de wens uitgesproken dat Noord- Brabant en Zeeland zullen samenwerken omdat ze met hetzelfde soort onderzoek bezig zijn. Tijdens de vergade ring, die de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt gisteren in Terneuzen hield, werd meegedeeld dat de Zeeuwen hier voor al contact met de Brabantse raad voor de arbeids markt hebben opgenomen. „De secretaris van de Brabantse raad was echter nauwe lijks geïnteresseerd in samenwerking op dit gebied met Zeeland", aldus mr. W. Otten, secretaris van de Zeeuwse raad. Overigens vond de Zeeuwse raad die smenwerking ook niet belangrijk omdat de recreatie in Brabant en Zee land totaal van elkaar verschillen. Wel zal de Zeeuwse raad aan de Brabantse collega's voorstellen de onder zoeksresultaten met elkaar uit te wisselen. Mogelijk kan men er wederzijds wat van leren. TERNEUZEN - Een commissie van de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt heeft giste ren de opdracht gekregen zich te gaan bezig houden met de problemen, die mogelijk in de toekomst ontstaan bij het aantrekken van perso neel voor de uit te voeren werkzaamheden in de Oosterschelde. De commissie kan zich daarbij door de nodige deskundigen laten bijstaan. Ook wordt contact opgenomen met instanties op het gebied van de arbeidsmarkt in West-Brabant en Zeeland omdat men verwacht dat voor de ko mende Oosterschelde-werken veel mensen uit die streken worden ingeschakeld. De Zeeuwse raad voor de ar- Ibeidsmarkt besprak gisteren I uitvoerig de manier, waarop [deze raad zich met deze kwes- I tie moet bemoeien. Dit naar I aanleiding van een brief van de hout- en bouwbonden, waarin werd gepleit voor het in het leven roepen van een werk- VLISSINGEN - Dinsdag morgen om negen uur is de 22- jarige W. Kassander uit Vlis- singen gedood bij een ongeluk op een terrein van de contai nerhaven te Vlissingen-Oost. ;De heer Kassander liep aan- iwijzingen te geven aan een achtwielige kraancarrier, die een container in de takels had. ue kraanmachinist reed door op het moment dat de heer Kassander bleef staan om op zijn papieren te kijken. Hij Werd door de kraan omverge reden en acht meter meege- i sleurd. De heer Kassander was 'gehuwd. (Van onze correspondent) TERNEL'ZEN - Conform de eis van de officier van justitie, j.V.G.C. Mijnssen, van I dinsdag 5 oktober, veroor- T de de kantonrechter te terneuzen mr. C.J.M. van I ees, de medewerker van het lsTe!Tingsbedrijf Van vaP!Undte;teAxei tot ee" boete t ti ,V1J ^Ulzend gulden of vijf- dagen hechtenis. I ODenh Van Hees zei "idens de Imow» J Zlttmg van eister" I sprake0 '1Ier wel dcgdijk |(iing ,,a W?s ,van een overtre- Ining d°theet dterWetVergun* Iwintlef °Cent grond en voor Iwaarn ?r°cen' ander afval P ntdde glftige stoffen ■vonden m ,?n ^timoon be- K-^ranHeesbleekde IVan justitie a -Van deoff>"er |to'rvan U a m Zljn re<luisi- B de. dat j, da§en geleden stel- |Van „vergif' v, °®schrijving T^ ènt K het daar' lSchaPpeliik h ande maat- idischaaJ begrip ook juri- i°«-echtera ar is'De kan" |bij dat heit .mamoreerde daar- r000 m3 afl geval SinS om Phde 4s graving. die gedu- fcelegen r °p de NSM had groep waarin alle instanties en instellingen, die op een of an dere manier met de Ooster- scheldewerken te maken heb ben, vertgenwoordigd zouden zijn. Volgens de hout- en bouw bonden moet nu al bekeken worden op welke manier men voldoende mensen kan krijgen voor de vele werken, die uitge voerd gaan worden. Komt die gecoördineerde aanpak er niet, dan wordt het een chaos, zo vrezen de hout- en bouwbon den. Met name het bestuur van de Zeeuwse raad voor de ar beidsmarkt voelde niet zoveel in het nu al instellen van een dergelijke werkgroep. Deze raad moet meer de totale Zeeuwse arbeidsmarktsitua- tiebekijken dan zich bezig houden met onderdelen daar van, zoals bijvoorbeeld de werken in de Oosterschelde, was de redenering van voorzitter dr. ir. J. Nijman. Vandaar ook het voorstel van het dagelijks bestuur om eerst een commissie te laten be kijken of de Zeeuwse raad voor deze speciale problematiek een aparte werkgroep zou moeten instellen en wie daar dan even tueel in zouden moeten zitten. Met die gedachte waren vakbondsveretegenwoordigers H. Lenting (bouw- en hout bonden) en J. Schepers (NW), evenals burgemeeser mr. F. Huber van Goes en gedepu teerde A. Kal and het niet eens. „We moeten geen opdracht geven aan een commissie van de Zeeuwse raad voor de ar beidsmarkt, maar meteen de werkgroep instellen, die er volgens de hout- en bouwhon- den moet komen", zei de heer Schepers. „Het is nu de hoog ste tijd om maatregelen te ne men. Als we nu eerst nog de zaak moeten bestuderen, dan zitten we al midden in de pro blemen als We daarmee klaar zijn. We moeten meteen de mensen rond de tafel hebben, die maatregelen kunnen nemen om de totale gang van zaken goed te laten verlopen", aldus de heer Lensing. „Het Oosterschelde project is zeer belangrijk. Er is geen tijd te verliezen", vond burgemeester Huber. Gedeputeerde Kaland vond dat het instellen van een derge lijke werkgroep formeel moge lijk wel problemen oplevert voor de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt. Praktisch ge zien vond hij het een goede zaak, ofschoon hij niet zo som ber gestemd was over de pro blemen, die ontstaan als niet gecoördineerd wordt gewerkt. „In het verleden zijn in Zee land ook veel grote werken uitgevoerd zonder dat er grote moeilijkheden bij het aantrek ken van arbeidskrachten zich voordeden", aldus de heer Ka- land. Uiteindelijk werd gestemd over een voorstel van met name vakbondszijde om een com missie aan het werk te laten gaan, die zich door deskundi gen kan laten bijstaan. Toen bleek dat de meerderheid van de leden van deze raad het hiermee eens was. TERNEUZEN - AXEL - Staatssecretaris K. de Jong heeft gisteren zowel in Ter- neuzen als in Axel officiële handelingen verricht bij christelijke middelbare scho len. In Terneuzen stortte hij een van de zuilen, waarop het nieuwe Zeldenrustcollege gaat rusten. In Axel ver richtte hij de officiële ope ning van de onlangs in ge bruik genomen nieuwe mavo-school De Welle. De staatssecretaris begaf zich daarbij op bekend ter rein, want als vroegere rector van het Christelijk Zeeuws Lyceum te Goes was hij zeer nauw betrokken bij de plan nenmakerij voor het christe lijk middelbaar onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen. Van het Terneuzens Zeldenrust college was hij in 1966 zelfs een der voornaamste oprich ters. De school begon toen met 39 leerlingen. Nu volgen ruim 1100 scholieren er havo zowel in Terneuzen als in Axel wees de staatssecretaris nadrukkelijk op de vrijheid van de beide scholen om ieder een eigen weg te gaan, uitgaand van het evangelie, de onderwijsvernieuwingen en een duidelijke visie op de maatschappij. In Terneuzen gaf hij in overweging om een schoolwerkplan op te stellen, in Axel adviseerde hij om eens na te gaan of ook niet een verbreding van onder wijs en vorming gewenst is. Tijdens de toespraken in Terneuzen kreeg wethouder J. Strijbos de handen op el kaar door meteen een meao- school voor Zeeuwsch- Vlaanderen te vragen. Paul Haperen wees er de staatsse cretaris namens de leerlingen op, dat het havo-diploma nu in België zo goed als waarde loos geworden is, een reden te meer om te zorgen voor ho gere beroepsopleidingen in Zeeuwsch-Vlaanderen zelf, zo vond hij. Namens de dio cesane schoolraad sprak de heer Jansen in Terneuzen over een samenwerking tus sen protestantse degelijkheid en roomse blijheid, omdat ook katholieken bij deze van oorsprong protestantse school betrokken zijn. In Axel, waar de officiële opening gestalte kreeg door een enorme rookwolk en de „lancering" van een ballon- De staatssecretaris (links op platform) stort in Terneuzen een van de zuilen, waarop het nieuwe Zeldenrustcollege gaat rusten. plateau, had men voor de ge nodigden twintig toespraken in petto, waarvan er gelukkig slechts twee werden uitge sproken. De rest werd keurig afgedrukt in een boekwerkje aan de aanwezigen overhan digd. OOSTBURG - Bij een aantal Zeeuwse afdelingen van poli tieke partijen heerst enig op timisme over de mogelijkheid een Zeeuwse vertegenwoordi ger in de Tweede Kamer te krijgen. Bij de PvdA gaat men er min of meer van uit dat de heer P. Roels zijn Kamerlidmaatschap zal continueren. De ARP ver wacht dat, wanneer deze partij weer regeringsverantwoorde lijkheid gaat dragen en minis ters c.q. staatssecretarissen moet leveren, drs. M. Beinema zijn Kamerzetel zal prolonge ren. De CHU doet zijn best na de vroegere Zeeuwse man Van der Pcijl weer een Zeeuws CHU-gezicht in de Kamer te krijgen. En bij de KVP bleef men, ondanks aanwijzingen dat hmoeilijk is een Zeeuwse man hoog op de lijst te krijgen, optimistisch. Drs. F. Burger, voorzitter van het CDA in Zeeland zei te verwachten dat de heer Bein ema zijn zetel zal behouden. „Wij doen ook ons best een CHU-man in de Tweede Kamer te krijgen. Dat wordt eigenlijk wel weer eens tijd", aldus de heer Burger. Overi gens zei hij dat die Zeeuwse CHU-man hiet op basis van stemmenaantal gevraagd kan worden. „Wat dat betreft hang je van de loyaliteit van de par tij af", zo zei hij. Hij wees overigens op de verschillen die tussen de CDA-partners be staat bij het totstandbrengep van een kieslijst. „Bij CHU en ARP komt de kandidatuur van onderaf, bij de KVP is er een zware inbreng van de top van de partij", zo zei hij. „Gelet op de landelijke kandidaten gaat de helft van het zeteltal in deze specialisten zitten", zo zei KVP-voorzitter drs. W. Du- sarduijn. „De prcedure staat evenwel nog niet helemaal vast en ik blijf optimistisch", aldus de Sasse burgervader. De Zeeuwse kiescentrale van de VVD heeft vrijdag avond overeenstemming be reikt over de drie Zeeuwse kandidaten die worden voor gedragen. Als nummer een staat de heer J. de Voogd uit Vlissingen, twee en erie zijn respectievelijk de heren J. van der Maas (Kats) en R. Vinke- mans (Wemeldinge). „Wat be treft de kandidatuur van de heer De Voogd zijn we uiter mate optimistisch", aldus se cretaris mr. J. Asselbergs. „Hij staat als hoogste Zeeuw op de lijst en ook in andere kamer centrales blijkt hij geen onbe kende. Hij is tevens Statenlid en dus erg goed bekend met de Zeeuwse problemen". De Zeeuwse Kamercentrale ziet zeker een zetel voor de heer De Voogd bij de 28-29 zetels die men volgend jaar mei ver wacht te hebben. De Kamercentrale zal naast het pousseren van de heer De Voogd zich ook inspannen de tweede Zeeuwse man hoog op de lijsten te krijgen. „Wij zijn bescheiden genoeg om te besef fen dat drie Kamerleden uit Zeeland voor de VVD een on mogelijkheid is, maar twee zit ten er misschien wel in". On bekend is nog wie die Tweede Zeeuwse VVD-,man zou moten worden. „Landelijk is al een tendens merkbaar, maar wij vinden het nog te prematuur om te zeggen of het de heer Van der Maas dan wel de heer Vin- kemans wordt", aldus mr. As selbergs. Voorzitter A.Schouwenaar van de PvdA verwacht niet naast de heer Roels een Tweede Zeeuwse PvdA-man zitting krijgt in de Kamer. „Daarvoor is de bevolkingsdichtheid te gering", zo meende hij. MIDDELBURG - Onder de titel „Zeeland Bijvoorbeeld" heeft de acquisitiegroep Zeeland een folder uitgebracht waarmee be drijven naar de provincie gelokt moeten worden. De acquisitie- groep Zeeland werd enige tijd geleden opgericht en heeft als taak de activiteiten voor de werving van bedrijven in de provincie, met name voor het havenschap Vlissingen en Terneuzen en de ge meenten Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen, te bunde len. De groep staat onder voorzitterschap van gedeputeerde A. Kaland. Het accent van de werkzaamheden van de acquisitiegroep ligt niet langer op het werven van basisindustrieën, maar op het aantrekken van kleine en middelgrote industriële bedrijven op het gebied van toelevering en verwerking. Verder streeft de groep naar versterking in de commerciële zeehavensector en van de dienstensector in het algemeen. De uitgebrachte voorlichtingsbrochure, zowel in het Neder lands als het Duits en Engels, geeft informatie over wonen en werken in Zeeland. Verder ook algemene informatie over vesti gingsfactoren. In Duitsland zal de brochure worden gepresen teerd in een ontmoeting met vertegenwoordigers van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel in Düsscidorf. OVERSLAG - Muziekvere niging Concordia in Overslag viert komende weekeinde zijn 75-jarig bestaan. Zaterdag 23 oktober zal de jubilerende ver eniging in zaal Snoopy een ju bileumconcert verzorgen dat om 20 uur begint. Voor belang stellenden bestaat de moge lijkheid -gratis- van de muzi kale prestaties van deze groep muzikanten te genieten. Zaterdag 30 oktober wordt in de parochiekerk van Over slag om 19 uur een plechtige eucharistieviering opgedra gen, waaraan, zowel de jubile rende vereniging als het jonge renkoor met orkest zijn muzi kale medewerking geeft. De teksten voor deze viering wer den samengesteld door de werkgroep van het jongeren koor. Na de kerkdienst stapt de muziekvereniging naar lokaal Van Bambost waar een gezel lige muzikale avond zal plaatsvinden, waarbij ieder een welkom is. Zondag 31 oktober begint om 13.30 uur een fietsenrally, waarvoor deelnemers zich van 13-13.30 uur kunnen opgeven in lokaal Snoopy. De prijsuit reiking vindt om 20 uur plaats in zaal Concordia. De muzie kliefhebbers komen ook deze zondag weer aan hun trekken. Vanaf 14 uur namelijk ver zorgt de 75-jarige Concordia dan een wandelconcert. De ju bileumviering wordt zondag avond dan besloten met een mosselfeest dat van 17 tot 20 uur in zaal Concordia wordt gehouden. Liefhebbers kun nen dan a raison van b.fr. 125 naar hartelust smullen. Om 21 uur tenslote vindt de trekking plaats van de jubileumtombo la. MIDDELBURG - De water schappen in Zeeland komen bar veel geld tekort voor het onderhoud van hun wegen. Tot deze slotsom is een werkgroep gekomen, die in november 1974 werd ingesteld door de adviescommissie voor het wa- terschapsbestel. De onderhoudskosten voor zogeheten quartiaire wegen over 1975 werden bijvoorbeeld nog maar voor 34 procent ge dekt door de onderhoudsver- goedingen krachtens de verde- lingsverordening van uitke ringen voor wegen in Zeeland. De werkgroep stelt, dat een gemiddelde verhoging van de onderhoudsbijdragen van on geveer 35 procent voor de quartiaire wegen en van onge veer 50 procent voor de ter tiaire wegen zeer gewenst is. Een zware last vormen voor de waterschappen ook de ver harde niet-planwegen, die ruim 62 procent van het gehele verharde plattelandswegennet vormen. Wat de onderhouds kosten betreft, vergen deze wegen een aandeel van 60 pro cent van de totale netto onder houdskosten van de water schapswegen. Het is volgens de werkgroep dringend nodig, dat de wege- nlasten voor de waterschappen verminderd worden. De werk groep doet daartoe een aantal aanbevelingen naast een her ziening van de verdelingsve rordening. Op de eerste plaats dient het quartiaire wegennet te worden uitgebreid. Op de tweede plaats moeten de on- derhoudsvergoedingen om hoog. Het aandeelpercentage voor de categorieën quartiaire en tertiaire wegen moet om hoog en het begrip verbete- ringswerk moet ruimer wor den zodat ook versterking van wegen eronder gaat vallen. Het rapport van de werk groep zal worden besproken op de vergadering van de commis sie van advies en bijstand voor de waterstaat uit de provin ciale' staten van Zeeland op woensdag 27 oktober om 16.30 uur in het provinciehuis. MIDDELBURG - Van daag en morgen brengt H.M. koningin Juliana een tweedaags bezoek aan de provincie Zeeland. Per helikopter arriveert de vorstin om 10.50 uur vanmorgen in Domburg waarna het bezoek begint met een bijeenkomst in het Zeehospitum Zonne veld, gevolgd door een rondleiding door dit insti tuut. Om 14 uur wordt via Westkapelle, Zoutelande, Biggekerke en Koude- kerke gereden naar Vlis singen, waar men om 14.30 uur arriveert op het stadhuis. Om 15.05 uur begint een wandeling door de oude binnenstad en wordt de Van Duijven- voordeschool bezocht. Ook de sporthal wordt bekeken, waarna H.M. de koningin en haar gezel schap weer teruggaan naar het stadhuis waar een informeel gesprek met de raadsleden wordt ge houden. Om 17.15 uur vertrekt de hoge gaste naar de ambtswoning van de commissaris der ko ningin in Zeeland. De tweede dag staan onder meer een bezoek aan de Kreekraksluizen op het programma. Vanaf de sluizen wordt een boot tocht gemaakt over de Oosterschelde, Eend racht, Zijpe en Krabbe- kreek naar St. Philips- land, waarna het bezoek een einde neemt. Bij slecht weer wordt na het bezoek aan de Kreekraks luizen gereden naar Tho- len om dan vandaar naar St. Philipsland te gaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland wil len een commissie voor klach ten en verzoeken van provin ciale onderdanen instellen. G.S. volgen hiermee een voor stel van de commissie ad hoe bestuur - bestuurden. De zaak komt in Provinciale Staten aan de orde tijdens de statenvergadering op vrijdag 22 oktober. De commissie zal bestaan uit vijf personen. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag opge steld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Veel bewolking met later re gen. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor donder dag. Aantal uren zon 0 tot 5, min. temp. omstreeks 8 graden, max. temp. omstreeks 13 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 pro eent, kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Voor vrijdag. Aantal uren zon 0 tot 4. Min. temp. omstreeks 8 graden, max. temp. omstreeks 13 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 pro cent, kans op een geheel droog etmaal 40 procent. Konstanz 328 tain 1, Rhein- felden 224 onv., Plittersdorf 358 plus 1, Maxau 407 plus 1, Plochingen 125 min 1, Mann heim 224 min 9, Steinbach 125 plus 2, Mainz 229 onv., Bingen 104 plus 1, Kaub 137 plus 1, Trier 232 min 3, Koblenz 139 plus 3, Keulen 87 onv., Ruhrort 226 plus 1, Lobith 840 plus 1, Pannerdense Kop 816 plus 3, Nijmegen 647 plus 1, IJsselkop 789 plus 1, Eefde IJssel 326 onv., Deventer 200 min 2, Ka- terveer Spooldersluis 1 min 4, Borgharen 3758 plus 7, Belfeld 1081 onv., Grave Beneden de sluis 495 onv. Morgen donderdag 21 oktober Bergen op Zoom 1.40 en 14.03 Hansweert 1.03 en 13.23 Terneuzen 0.30 en 12.52 Vlissingen 12.22 Wemeldinge 1.36 en 13.59

de Stem | 1976 | | pagina 13