Enquête verrast politici G PROFIMARKT IN BREDA UITGEBRAND Schade zeker tien miljoen Brusselse taaipartij winnaar MAANDAG DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Directeur: dr. w.a.j.m. harkx Vele duizenden arrestaties en boek in Thailand Bekende Baarlese zakenman in België in de cel helpt u bouwen i EE STEM |j stijlmeubelen g 1 FEESTELIJKE HEROPENING 11 OKTOBER 1WS Ruim 400.000 rokers stopten, laar bijna de helft hield vol Verlies voor progressieven, winst naar VVD en CDA ■^j-andaag Hoogmoed' Grootste W est-Souburgse jongen van 11 verongelukt fKtökuï».biiiikl Vuurzee Verkiezingen Belgische gemeenteraden Volksunie iiiiiiiHiiiiiiiiMuiiiiiiuiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiimmiiiE PRIMARKT: GESLOTEN. üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirê :aat de ideale HiFi/ X,een platenspeler l en luidsprekerboxen iter bij een komplete waarin tuner/ tot één geheel zijn ig ruimte inneemt. 1 gedoe met snoeren, /Stereo-kombinaties. t de diverse kompo- |RSwÊg 282-292 Breda lËL. 076-652550 jaargang - 18079 hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen I u[i]/ersUM (ANP) - Ruim vierhonderdduizend mensen zijn End augustus gestopt met roken met hulp van de NCRV- llevisieserie „Roken, zo kom je ervan af'. Dat is ruim zeven toeent van alle rokende Nederlanders boven de 17 jaar. I Dit blijkt uit een in opdracht van de NCRV ingesteld onderzoek Iaar de effecten van de programma's over het roken. Het onder- bek uitgevoerd door het NIPO, is gehouden twee weken na het fcoiii van de televisieserie. Op dat ogenblik was iets minder dan h helft van de „stoppers" er in geslaagd het roken nog steeds te ltcïi Zo'n 175.000 mensen hebben het in ieder geval tot dat loment volgehouden. J! Onder ben die tijdens de serie zijn gestopt bevinden zich rela- Ief gezien veel zware rokers. Ook de volhouders behoren relatief •zien het meest tot de categorie zwaardere rokers. II Opvallend is dat de percentages voor mannen en vrouwen, die topten, ongeveer gelijk liggen. Alleen blijkt dat meer mannen lef hebben volgehouden dan vrouwen. sterker, platenspeler en muziek HiFi-tuner met MG :schakelbare AFC HiFi- :htkompensatie en naaldkracht ruimschoots aan de DIN harnierend stofdeksel versterker, boxen en muziek HiFi-FM-tuner met oen beide ruimschoots aan de IL en automatische opname- dioxyde band Stereo-4 >ergruimte voor cassettes ■ijs: f 1.199,-. rsterker, platenspeler en t muziek HiFi-FM-tuner met [-platenspeler met MD-element, mpensatie HiFi-luidspreker- len alle ruimschoots aan de ht blokdiagram voor de inge- len: kontour, presence, hoge esprijs: f 1.399,-. rsterker, platenspeler, hakelbare AFC HiFi-ver- HiFi-platenspeler met itkompensatie Voldoen alle etterecorder, geschikt voor sk-jockey mogelijkheid d.m.v. ridsprekerboxen, 18 liter en Adviesprijs; f 1.599,--. atis brochure met informatie j audio-programma. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG -10 Zetels verlies voor de linkse regerings- artijen PvdA, PPR en D'66, 4 zetels winst voor de drie hristen-democratische partijen KVP, ARP en CHU en aar liefst 17 zetels winst voor de oppositionele VVD. Het praktisch verdwijnen van DS'70, het verminderen van het letelaantal van de communisten en het uit het parlement ^erdwijnen van een aantal splinterpartijen, ziedaar de uit- llag van een door het V AR A-radioprogramma „In de Rooie Baan" gepresenteerde verkiezingsenquête. Politiek Den Haag heeft het afgelopen weekeinde onthutst gereageerd «p deze enquête-uitslag. [De „Rooie Haan" hield de pquête samen het NIPO onder WOO kiezers en koppelde aan jet onderzoek onmiddelijk de Belling vast, dat dit verkie- ingsonderzoek zeer huwkeurig is en alle eerdere Kquêtes „slaat". De meeste jolitieke leiders reageerden Iter serieus op de uitslag. J De linkse partijleiders ble ien erg geschrokken te zijn Jan de WD-winst. De PPR indt een dergelijke verschui- ing naar de liberalen „on- fcnkbaar". Ook PvdA- joorzitster Ien van den Heuvel (laatste een groot vraagteken ZONNIGE periodes Maximumtemperatuur 22 j graden. Radio en televisie Harry zoekt werk: géén Handleiding voor schoolverlaters BINNEN-/buitenland 2 Maos opvolger voor velen 111 het westen een grote onbekende merijntje istbus 1481, Rotterdam. j^J Breda raat 16, Achtmaal an Gent aat 105, St. Willebrord 31, Clinge 77, Dongen St. Jansteen Sraauw issen No n-profimarkt bij de VVD-winst. Het toont volgens haar echter wel aan hoe labiel de basis voor een tweede kabinet-Den Uyl is. Overigens voegde ze daar on middellijk aan toe, dat men nog zeven maanden voor de boeg heeft, In die tijd zal het zittende kabinet de oogst moe ten binnenhalen en het beleid goed moeten verkopen. De reacties van de oppositie leiders Wiegel (VVD) en Krui- singa (CHU) waren vrijwel ge lijkluidend, hoewel Kruisinga de winst van het CDA als ge heel stelde boven de winst van 7 naar 11 zetelsm die de CHU binnen dat politieke verband maakt. Voor het kabinet en alle regeringspartijen is de uit komst volgens Wiegel „vernie tigend". De hoogmoed, waar mee zij onze waarschuwingen over de ellende waarin (fit ka binet ons land zou storten, hebben weggewoven en onze voorstellen van tafel geveegd, wordt afgestraft. Ons volk wil dat de VVD mee gaat regeren", aldus Wiegel. Wat het CDA, verder aan gaat, ook de KPV boekt 2 zetels u. inst (van 27 naar 29), maar de ARP verliest (van 14 naar 12). Samen komen de partijen dan op 52 zetels en dat is, aldus CDA-voorzitter Steenkamp, een heel goed begin, terwijl het CDA helemaal nog geen lijst trekker heeft. De PvdA verliest ook twee zetels (van 43 naar 41), de PPR daalt van 7 op 4 en D'66 houdt van haar 6 kamerzetels er nog maar 1 over. Totaal duikelen de linkse regeringspartijen van 56 naar 46 zetels, zodat het CDA - als deze enquête echte verkiezingen waren geweest - de grootste partij-combinatie was geworden. Wat CDA- voorzitter Steenkamp onmid dellijk vertolkte in de eis, dat het CDA straks de minister president zal leveren voor een toekomstige regering. De formidabele winst van de WD (van 22 naar 39 zetels) is overigens door de CD A-leider bepaald niet met vreugde ont vangen. Steenkamp deed ten minste geen enkele stap in de richting van een toekomstige samenwerking tussen CDA en liberalen, die in het parlement bij een dergelijke uitslag een comfortabele meerderheid zou hebben. (Van onze correspondent) PARIJS - De woensdag avond in Marseille ingere kende zeven misdadigers die op 31 januari uit een museum in Avignon 118 Picasso- schilderijen geroofd hadden, zijn tegen de lamp gelopen als gevolg van de speurzin van een Nederlandse indus trieel, die zich in het hoofd gezet had de door de verzeke ringsmaatschappij beloofde beloning op te strijken. De naam van de Nederlan der is in Frankrijk niet be kend gemaakt, maar hij zou eigenaar zijn van een fabriek waar ongeveer 300 werkne mers in dienst zijn, hij zou rond veertig jaar oud zijn en de Belgische en Duitse politie zouden al enkele keren een beroep op zijn diensten ge daan hebben. De politie in Marseille weigerde ook maar iets over zijn identiteit los te laten en gaf ternauwernood toe dat de man bestaat. Zijn leven zou in gevaar zijn, omdat de leden van de bende waarvan de zeven gangsters door zijn toedoen gearres teerd werden, gezworen zou den hebben hem te beletten om nog ooit zijn detective liefhebberij in praktijk te brengen. In de affaire van de diefstal van de Picasso's zou de zgn. X zoals de man in Frankrijk genoemd wordt, geheel op eigen initiatief te werk ge gaan zijn. De verzekeringsmaat schappij had een premie van 800.000 FRANC (ongeveer 425.000 gulden uitgeloofd De vuurzee doet zijn ver woestend werk in de Bredase Profimarkt. foto Hans Cha- bot). (Van onze correspondente) VLISSINGEN - Zaterdag middag is de elfjarige J. de Visser woonachtig te West- Souburg tijdens de werk zaamheden met een aardap- pelrooimachine dodelijk ver ongelukt. De jongen stond samen met zijn broer op de rooimachine toen hij uitgleed en viel. Hij kwam onder een der wielen te recht en was op slag dood. (advertentie) -ï-v èj HALSTRAAT BREDA/ ?- -5^ C (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het onderzoek naar de brand, die zaterdag avond in de Profimarkt aan de Bredase Belcrumweg voor op zijn minst tien miljoen gulden schade aanrichtte (maar ge sproken wordt ook van 25 mil joen), heeft tot nu toe niet uit gewezen dat er van brand stichting sprake zou zijn ge weest. De officiële lezing is dat de brand bij de kassa's van de in het voormalige veilingge bouw gevestigde supermarkt moet zijn 'ontstaan. Nagenoeg de gehele inventa ris van de supermarkt en van de andere 21 zaken die in de enorme hal gevestigd waren, is verloren gegaan. Een groot .deel van de gebouwen is niet meer bruikbaar en zal afge broken moeten worden. Bedrijfsleider en tevens di recteur van de Bredase vesti ging, de heer H.S.C.M. Kem- pers, begrijpt nog niet hoe de grootste vuurzee in de geschie- Filmactrice Elizabeth Taylor en John Warner, een voormalig Amerikaans onderminister van marine, hebben gisteren in Wenen hun verloving bekendgemaakt en laten weten vóór het eind van het jaar" in het huwelijk te zullen treden. Hierboven het tweetal in Wenen waar opnamen worden gemaakt voor de film „A little night music" waarin „Liz" een rol speelt. Het wordt het zevende huwelijk van de actrice die tweemaal was getrouwd met Richard Burton. denis van Breda kan zijn ont staan. Enkele minuten nadat hij, vergezeld van dé hoofdeas- sière en vier andere personeels leden het gehele 20.000 vier kante meter grote bedrijf had geïnspecteerd, kreeg de Bre dase brandweer rond kwart voor zeven via het automati sche alarm en omwonenden de eerste meldingen van de brand. Toen de brandweer arri veerde, werd zij geconfron teerd met een vuurzee over de gehele lengte van het complex. Omdat het gebouw helemaal vrij ligt, kon direct aan vier kanten met water worden aan gevallen. Daarbij zette de Bre dase brandweer zeventig eigen mensen en later nog eens tien leden van het korps Prinsen beek. Zij gebruikten in totaal 25 stralen en een waterkanon. De tachtig brandweerlieden onder leiding van de Bredase brandweercommandant M.C.G. Bouwmeester zijn tot middernacht met het blus- singswerk bezig geweest. Het na bluswerk heeft tot gister middag geduurd. Bij de werk zaamheden werd een van de vrijwilligers uit Prinsenbeek aan een hand gewond. Hij zal vandaag geopereerd worden. Veel andere spuitgasten liepen snijwonden op. Die werden ter plaatse behandeld door perso neel van de G. en GD. Bij de brandbestrijding heeft het er geruime tijd naar uitgezien dat het hele gebouw met de grond gelijk zou wor den gemaakt. De brandweer heeft dat gedeeltelijk kunnen voorkomen. Zij heeft ook kun nen verhinderen -'maar vol gens de heer Bouwmeester niet dan na zeer grote moeite - dat het vuur het benzinestation bij de Profimarkt bereikte. Het was gisteren nog een open vraag of de Profimarkt, waar in totaal honderd werk nemers in dienst zijn, binnen kort elders de verkoop zal kunnen en willen voortzetten. Van de in het complex geves tigde winkels zijn uitsluitend de slijterij en de slagerij ge spaard gebleven. Alle andere verkoop-units zijn verloren gegaan. voor degene die tot het terug vinden van de gestolen doe ken aanleiding kon geven. X besloot zich uit te geven voor de vertegenwoordiger van een rijke Amerikaanse kunstverzamelaar. Uitgerust met twee dure Mercedessen om een betere indruk te maken en met 15 miljoen gulden aan valse bankbiljetten, ging hij op zoek naar de in januari uit het pausenpaleis in Avignon gestolen doeken. Zijn weg voerde naar Düs- seldorf, waar hij in contact kwam met Gerard Donadini, een van de woensdag in Mar seille gearresteerde bandie ten. Werkend met toestemming van en in samenwerking met de Franse, Nederlandse en Belgische politie, verzekerde de man zich van de diensten van een Nederlandse kun stexpert die de echtheid van de gouaches, pastellen en te keningen verifieerde die Pi casso in de laatste jaren voor zijn dood in 1973 voltooide. De Belgische politie was zo behulpzaam dat de Procu reur des konings acht met zorg uitgekozen, speciaal voor dit soort zaken opge leide politie-officieren zond. Beide partijen gingen uit erst voorzichtig te werk. De bende zond een man om op een bank in Parijs een aantal van de bankbiljetten, die met echte vermengd waren, te controleren. De industrieel stond er op dat er gijzelaars werden uitgewisseld. De po litie had voorts veel zorg om te voorkomen dat, als er iets misging, het valse geld in handen van de bandieten zou blijven. Tijdens de laatste ontmoe ting tot uitwisseling van kunstwerken en geld op woensdag j.l. in Marseille werd Donadini in de auto van de industrieel gearresteerd terwijl de kunstexpert uit de vrachtwagen van de bende kon worden bevrijd. IAls extra voorzorg hadden politiemannen, die zich onder het personeel van een hotel in de naburige plaats Marignane bevonden, .reeds eerder de leden van de bende gefotografeerd, toen aan een diner onderhandeld werd over de uitwisseling. De industrieel is inmiddels teruggekeerd naar zijn fa briek, bijna een half miljoen rijker. BANGKOK (UPI) - De Thai- landse politie heeft op bevel van het nieuwe militaire be wind in de drie dagen sinds de omverwerping van Thailands burgerregering duizenden mensen gearresteerd en meer dan een miljoen boeken in be slag genomen. Een officiële persverklaring meldde dat meer dan 3.000 mensen, voor het merendeel jongeren, zijn aangehouden sinds de rellen van woensdag, die leidden tot de staatsgreep, maar waarnemers menen dat het aantal (met name linkse) arrestanten veel hoger ligt. Er vinden veel boekver brandingen plaats. (Van onze sportredactie) BREDA - Van de interlandwedstrijd Ne derland - Noord-Ierland, die woensdag in het kader van de voorronden voor het we reldkampioenschap voetbal wordt ge speeld, zal geen rechtstreekse televisiere portage worden gegeven. Wel zullem in het programma Studio Sport flitsen van het duel worden getoond. Sportpagina 1 - Van der Smissen onge naakbaar in Nederlands kampioenschap bandstoten. Rellen bij vriendschappelijke voetbalwed strijd in Engeland. Sportpagina 2 - Smadelijke thuisnederlaag van Bayern München (7-0) in de Bundesliga. Club Brugge aan de leiding in België. Sportpagina 3 - RKC eervol ten onder. Sportpagina 4 - Thoonen maakt grootspraak niet waar. Roger de Vlaeminck haalt op valreep „klassieke" zege binnen. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Bij de gisteren in België gehouden gemeente raadsverkiezingen heeft de re gerende partij van premierLeo Tindemans, de Christelijke Volkspartij (CVP), belangrijke vooruitgang geboekt, met name in Vlaanderen. Maar de onbetwiste overwinnaar van deze verkiezingen is geheel tegen de verwachting in, het FDF, het Front Democratique de Francophones, de Brusselse Franstalige taaipartij, die niet alleen in de negen Brusselse gemeenten maar ook in Brussel-stad zelf aanzienlijke stemmenwinst boekte, varië rend van plus een tot maar liefst plus 17 procent. Het experiment met de Vlaamse eenheidslijsten in Brussel werd echter een volle dige mislukking. Het directe gevolg van de verkiezingsuit slag is dan ook dat het voor na de verkiezingen geplande ge sprek tussen de twee bevol kingsgroepen in België, Vlaanderen en Wallonië, over de toekomstige staatsvorm van het land, heel wat gecompli ceerder zal worden. Bovendien is nu ook komen vast te staan dat de Vlaamse aanwezigheid in Brussel maar bijzonder zwak is en dat is mis schien wel het meest markante in deze gemeenteraadsverkie zingen, ook al mag men de ver kiezingsuitslag niet als een volkstelling beschouwen. De Christelijke Volkspartij van premier Tindemans die een gevoelige vooruitgang (advertentie) Vandaag en morgen is ons filiaal Leistraat 62 i.v.m. een ingrij- i pende verbouwing A.s. woensdag 13 oktober om 9 uur boekte in Vlaanderen en in Wallonië stabiel bleef, krijgt de absolute meerderheid in 70 van de 300 gemeenten in Vlaanderen. De Volksunie boekte lichte achteruitgang, de socialisten vallen eveneens te rug, behalve in Antwerpen. De socialisten behouden de status quo, behalve in Antwer pen. In Deurne verliezen zij de absolute meerderheid. In Wal lonië gaan de socialisten licht vooruit, houdt de Christelijke Volkspartij, die hier optreedt als PSC, stand en gaat het Ras- seblement Wallon, achteruit. (Van onze correspondent) BAARLE-NASSAU - De vijftigjarige zakenman H. Owel uit Baarle-Hertog is door de Bijzondere Opsporingsbri gade uit Geel aangehouden en ingesloten in het huis van be waring in Turnhout. De onder zoeksrechter bewaart het stil zwijgen omtrent de motieven welke tot de aanhouding van de heer Owel hebben geleid. De aangehoudene haalde meer dan eens de dagbladko lommen zowel door zijn nogal ophefmakende verklaringen over de Zuidmolukse affaire als door zijn opmerkelijke fi nanciële transacties. Hij staat bekend als een gewiekst legaal belastingsontwijker die nauwkeurig alle internatio nale sluipwegen en wettelijke mazen in het geldverkeer kent. Zijn kantoor staat zowel in Baarle-Nassau als in Baarle- Hertog, terwijl zijn Femisbank ook een vestiging in Liechten stein heeft. Het lijkt erop dat het vooral deze activiteiten zijn welke de Belgische justitie hebben ge noopt hem aan de tand te voe len.

de Stem | 1976 | | pagina 1