extras I LI PS tot 80 deel! Treytel in selectie Hoofd van T eunissen valt (nog) niet Hemmes: zonder geld geen doorbraak talent CLUB BRUGGE VERSLAAT BEERSCHOT IOC-congres buigt zich over zaken van Montreal ZEGE ROGER DE VLAE- MLNfK ji TSJECHEN Engelse league ALI KOMT OP BESLUIT TERUG 17x hoge rente, I7x betere voorwaarden. 2003 RKEN VSan Lanschot biedt u met 5 spaarvormen liefst 17 mogelijkheden. V'. -•* DEUTZ DEUTZ sport Rode Ster verslaat Feyenoord TE GEK 99 en: oolgreep met ikrachtregelaar, jmond, rolsnoer. l het type) kan u een pleveren! ft :i tenrooier ezemael, amen. |327 pE STEM VAN DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 DEN HAAG (ANP) - Interim-bondscoach Jan Zwartkruis heeft gisteren de zestien spelers bekend gemaakt, van wie er zon dag of maandag elf wor den gekozen voor de wed strijd van woensdag avond 13 oktober in Rot terdam tegen Noord- Ierland. Het betreft hier de tweede wedstrijd van Oranje voor groep vier van de voormonden van het wereldkampioen schap 1978. Eerder won Nederland in Reykjavik met 1-0 van IJsland. Bel gië, de vierde deelnemer in de groep behaalde in IJsland dezelfde score. Tot de groep van zestien behoren niet minder dan vijf spelers, die in „bui tenlandse dienst" voet ballen. Het zijn Jan Rui ter, Arie Haan en Rob Rensenbrink van Ander- lecht en Johan Neeskens en Johan Cruyff van Bar celona. Niet geselecteerd is Johnny Rep, voor wie Jan Zwartkruis dit week einde speciaal naar Spanje ging. Door opont houd tijdens de reis zag de bondscoach hem slechts twintig minuten aan het werk. Met Neeskens en Cruyff, die in de selectie hun rentree maken ten koste van de geblesseerde Jan Peters en Theo de Jong, keert Eddy Treytel terug. De Feyenoord- doelman is geselecteerd in plaats van de gebles seerde Jan van Beveren. Omdat de inzetbaar heid van Jan Ruiter nog niet zeker is polste Zwartkruis ook Piet Schrijvers, die na de inter- land tegen IJsland, waar voor hij gepasseerd werd, verklaarde te overwegen zich niet meer beschik baar te stellen voor Oran je. Hoewel het gesprek tussen de bondscoach en de Ajax-doelman positief verliep, wilde Schrijvers met spelen tegen de Noordieren. Zwartkruis: ..We zitten weer op de zelfde golflengte. Schrij vers zou een selectie niet hebben afgeslagen, maar niet hebben willen spelen, omdat hij het erg moeilijk vond zich op zo'n korte termijn weer positief ten opzichte van Oranje in te stellen". De groep van zestien I bestaat uit: Doel: Jan Ruiter (An- derlecht) en Eddy Treytel •Feyenoord). Achter: Willy van de Kerkhof (PSV), Adrie van Kraay (PSV), Wim Rijs- bergen (Feyenoord), Ruud I Krol (Ajax) en Wim Meut- I siege (Sparta), Midden: I johan Neeskens (Barce- 1 lona), Wim Jansen (Feye noord), Willy van der Kuylen (PSV); Arie Haan •Anderleeht). Voor: Rob I Jtensenbrink (Ander- I 'echt), René van de Kerk hof (PSV), Johan Cruyfi •Barcelona), Ruud Geels •Ajax) en Kees Kist (AZ'67). l^jAAG (AP) 0e Europese I jholkampioen Tsjechoslo- L 'e. heeft gisteren in Praag ["vriendschappelijke inter- f tegen Romenië met 3-2 ponnen. rust was de stand ge- I 1-1. De wedstrijd werd flêewoond dor 15.000 men- f'A'oor Tsjechoslowakije Im n Panenka. Dobias en T' us. De Roemeense treffers I amen op naam van Balaci I J-'Oorgescu. 1. *ee minuten voor het einde I. e wedstrijd werd Dobias E r scheidsrechter Nagy uit Rarije uit het veld ge- I 'M (Van onze sportredactie) DOETINCHEM - Evert Teunissen kan aan het eind van het seizoen en mogelijk eerder, zijn biezen pakken. De spelersgroep van De Graafschap heeft geen vertrouwen meer in de oefenmeester, maar heeft uit menselijke over wegingen de deur op een kier willen houden. De kier was, naar ons uit betrouwbare bron is gebleken, de spoedbijeenkomst die eerder deze week werd gehouden tussen spelers, bestuur en directeur. Trainer Teunissen liet het toen afweten. De verwijdering tussen spe lers en trainer komt niet van de laatste tijd. Al vorig seizoen was het vertrouwen ver te zoe ken, maar door de gebeurtenis sen van afgelopen zondag, toen De Graafschap met 1-5 klop kreeg van FC Amsterdam, is de zaak geescaleerd. Teunissen wordt verweten dat hij het vooral laat afweten als inspirator die een ploeg met beperkte kwaliteiten als De Graafschap zou moeten aan-, sporen tot meer vechtlust. En de uitlating van de trai ner dat hij na de wedstrijd van zondag van diverse spelers achteraf positieve reacties kreeg ten aanzien van de in middels berucht geworden spelerswisseling, moet gezien worden als het zoeken van een uitweg. Want bij navraag bleek dat geen enkel lid van de selectiegroep had gereageerd, laat staan positief. Om de Vijverbergclub in ejen wat rustiger vaarwater te. ma noeuvreren, wordt op 'korte termijn een gesprek gearran geerd tussen het bestuur en trainer Teunissen. Intussen is de leiding van De Graafschap niet bijster ingenomen met uit latingen van Teunissen, die zei zich niet aan de indruk te kun nen onttrekken dat er wordt gezocht naar een slachtoffer. Directeur Van Der Klink: „Nogmaals, wij zoeken beslist niet naar een zondebok of een slachtoffer. Teunissen neemt al die uitlatingen voor zijn eigen rekening. Wij hebben er in ieder geval geen aanleiding toe gegeven. Een beetje be scheidenheid van Teunissen had geen kwaad gekund". En van een stroming bij De Graafschap die de trainer het liefst zo spoedig mogelijk wil „wippen" wil Van Der Klink helemaal niet weten. „Momen- Evert Teunissen, die aan zijn laatste seizoen bij De Graafschap bezig is. teel zijn we aan het inventari seren hoe alles zo fout heeft kunnen gaan. Alles wordt zorgvuldig, behoedzaam en correct afgewogen, want het gaat niet om 200 of 300 gulden, maar om mensen. En bij dat alles moet het belang van De Graafschap wel voorop staan". DICK VISSER JAN ALING is gisteren in een wedstrijd voor beroeps renners in Zele (Bel) als vierde geëindigd. De koers over 150 kilometer werd gewonnen door de Belg André Dierickx in de tijd van 3 uur en 2 9 minuten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De Konink lijke Nederlandse Lawn Ten nis Bond heeft per 1 oktober de Tilburgse tennisleraar Fred Hemmes benoemd tot assistant-bondscoach. Het is de bedoeling dat Hemmes over twee jaar de huidige tenni- scoach Rinus Buytelaar zal kunnen opvolgen. Buytelaar heeft de K.N.L.T.B. meege deeld nog hoogstens twee jaar zijn werk te willen doen. Na die periode sluit de Neder landse bondscoach een ruim tien jaar lange carriere af. Om zijn vertrek niet al te ri- goreus te laten plaatsvinden heeft Buytelaar het bondsbe- stuur verzocht uit te zien naar een opvolger. Een bonds- BELGRADO (ANP) - Feye noord heeft gisteravond in Belgrado een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Rode Ster Belgrado verloren met 1-3. Bij de rust leidden de Rot terdammers met 1-0, dankzij een doelpunt van Van Deinsen in de 33ste minuut. De Joegos lavische doelpunten werden gemaakt door Sestic, Calasan en Borovnica. BOKSEN - De technische raad van de Nederlandse Boks Bond (NBB) heeft voor het zesde internationale Holland- toernooi, dat van 19 t/m 25 ok tober in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam wordt gehouden veertien boksers aangewezen: bantam: Roy Somer en Koos Verstappen; licht: Wim Ruck en Dolf Krijgsman; lichtwel- ter: Hans van der Vleuten en Tonnie van Eek; welter: Cor Ton; zwaarwelter: Adrie Ma- gielse en Ron Wijngaard; mid den; Kobus Schmidt; half- zwaar: John Smit en Fred Buurman; zwaar: Ben Tiben en Westergaard. Aan het zesde Holland- toernooi zullen amateurs uit achttien landen deelnemen. SCHAKEN - De schaakd- riekamp tussen Petrossjan, Tal (beiden Sov.) en Portich (Hon) begint op 9 oktober in Milaan. De nummers een en twee van dit toernooi hebben het recht deel te nemen aan het kandida tentoernooi, waarvan de win naar de strijd zal aanbinden rr»^+ tirorolrïVnrripioPTi Knfnriv woordvoerder deelde mee, dat Fred Hemmes op dit ogenblik de meest geschikte figuur voor die functie is. De tennisbond zou ook in het buitenland op zoek zijn ge weest naar een trainer met ruime internationale ervaring. Zonder op de resultaten van dat buitenlandse speurwerk in te gaan, liet het tennisbestuur weten dat de keus definitief was gevallen op de 26-jarige oud-Nederlands tenniskam pioen Fred Hemmes die on langs nog in Velp samen met de regerende nationale kampioen Louk Sanders een Davis Cup overwinning op Israël behaal de. Over de reden voor het aan gekondigde afscheid van Rinus Buytelaar is de tennisbond niet erg spraakzaam. De trainer- coach zelf houdt het er maar op, dat tien jaar lang genoeg is geweest en dat nu ook een ander de kans moet krijgen. Over de werkelijke achter grond van Buytelaars vertrek wordt echter uitvoerig gespe culeerd. Vast staat dat de ten- niscoach diep teleurgesteld is over de resultaten, die zijn ja renlange inspanning hebben opgeleverd. Of liever gezegd niét hebben opgeleverd. Want ondanks de inzet en het en thousiasme van de Haagse tennisoefenmeester is het hem in zijn tienjarige loopbaan niet gelukt om Nederlands tennis talent in de internationale ten niswereld te laten doorbreken. Ondanks het feit, dat de Ne derlandse tennisbond met haar kwart miljoen leden tot één van de meest omvangrijke ten- nisorganisaties in Europa be hoort, moest ons land op de buitenlandse tennistoer nooien, waar alle toptennissers uit de gehele wereld waren ver tegenwoordigd, of verstek laten gaan of genoegen nemen met een onbeduidende klasse ring. Een positieve uitzonde ring vormde bij tijd en wijle het vaderlandse tenniswon- derkind Tom Okker. Maar nu zich nog steeds geen waardige vervanger van Tom Okker heeft aangediend begint de toekomst voor de Nederlandse tennissport er toch enigszins somber uit te zien. Temeer omdat ook van Fred Hemmes ondanks alle goede bedoelin gen niet verwacht kan worden dat hij zonder de voor die func tie noodzakelijke internatio nale wedstrijdervaring won deren kan gaan verrichten. Hemmes echter heeft zijn moeilijke positie als bonds coach terdege overwogen. „We hebben in Nederland „maar voordat die jongens of meisjes aan de top zitten moet er eerst een groot aantal prak tische problemen worden op gelost. Sport en topsport is leuk en aardig, zolang het maar niet en koste gaat van de schoolopleiding. Ouders zijn vaak bereid hun kinderen, die veel aanleg heben op weg naar de topsport te begeleiden en desnoods ook nog financieel te steunen. Komt echter de studie in het gedrang en dreigt het kind te blijven zitten of te zak ken dan worden de teugels aangehaald". Eigenlijk is Hemmes het wel met die reaktie van de ouders eens. Niemand kan die kinde ren immers de garantie geven dat ze enkele jaren in de top kunnen meedraaien of zelfs maar die top kunnen bereiken. Dat is een kwestie van talent, doorzettingsvermogen, opof feringen en keikharde trai ning. Twaalf maanden per j aar en het liefst veel internationale wedstrijden spelen". Een andere manier is er vol gens de nieuwe assistent- tenniscoach niet. „Het is toch eigenlijk te gek, dat we in Ne derland met zo'n grote tennis bond nog nooit een daadwer kelijke doorbraak hebben kunnen bewerkstelligen. Okker heeft zijn beste tijd ge had. Een opvolger hebben we niet. Dat is triest. Ook voor Rinus Buytelaar, die tien jaar enorm veel werk verzet heeft en de tennissport in ons land op redelijk niveau heeft weten te brengen. Talent en enthou- siame hebben we meer dan voldoende. Ook bij de dames. De tennisjeugd doet het op Eu ropese toernooien uitstekend. En ik geloof zelfs dat we met zo'n groep veel kunnen berei ken. Maar daarvoor zal dan wel betaald moeten worden. Net zo als bij voetballen, wiel rennen, boksen en alle andere sporten, waarin tegenwoordig alleen nog maar full-profs een woordje mee kunnen spreken. Een tennisser zal lessen moe ten gaan geven als hij zijn bui tenlandse toernooien wil kun nen betalen. En als hij les geeft, kan er niet getraind worden. Dat benadeelt de Conditie, waaronder uiteraard zijn pres taties moeten lijden. Daarmee is de vicieuze cirkel rond. Geen geld, geen prestaties. Geen prestaties, geen topniveau. Zo eenvoudig ligt de zaak", aldus Fred Hemmes. Zijn conclusie spreekt voor zich: „Sponsors mét heel veel geld kunnen het Nederlandse wedstrijdtennis uit het slop ha len." TENNIS -Tijdens een inter nationaal indoortoernooi in Bournemouth (Eng) heeft Theo Gorter de derde ronde bereikt. Hij won in de tweede ronde met 6-3, 6-4 van de Zweed Wahlström. ADVERTENTIE BRUSSEL (Belga) - Giste ren zijn de wedstrijden ge speeld voor de zesde wed strijddag van de belgische eer ste divisie. Uitslagen: FC Beringen-FC Winterslag 0-2, Club Brugge-Beerschot 4-1, Lokeren-Lierse SK 2-1 Standard-Waregem 3-1, Anderlecht-AS Oostende 4-0, Charleroi-RWD Molenbeek 0-2, Kortrijk-FC Luik 2-0, Mechelen-Beveren 2-2, Antwerp-Cercle Brugge 2-1. 1. Club Brugge ep Antwerp 11 pnt, 3. Anderleeht 9 pnt, 4. RWDM, Lokeren, Standard en Kortrijk 8 pnt, 8. Beerschot en Lierse 7 pnt, 10. Cercle Brugge 6 pnt. LONDEN (Reuter) - Voor de eerste divisie van het Engelse voetbal zijn gisteravond de volgende wedstrijden ge speeld: Newcastle United- West Bromwich Albion 2-0,West Ham United-Leeds United 1-3. In een replay voor de derde ronde van de football league cup zegevierde Manchester United met 1-0 over Sunder land. Manchester United ont moet in de volgende ronde Newcastle United. BONNEWEG (ANP) - De Noordierse club Carrick Ran gers heeft zich gisteravond ge plaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwin naars. De Noordieren verloren de tweede wedstrijd tegen Aris Bonneweg (Lux) met 1-2, maar hadden de thuiswedstrijd met 3-1 gewonnen. Carrick Ran gers speelt in de tweede ronde tegen de Engelse bekerwin naar Southampton. LONDEN (UPI/ANP) - Het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) en vertegenwoordigers van de grote internationale sportbonden zullen volgende week in een zes dagen durende bijeenkomst in Barcelona bespreken wat er tij dens de spelen van Montreal is misgelopen. De belangrijkste punten op de agenda zijn de weigering van de Canadese regering om Taiwan te laten deelnemen en de boycot door de Afrikaanse landen van de Spelen. Het IOC is niet van plan de kwesties van Montreal op te halen maar de organisatie wil wel voorkomen dat dezelfde zaken de spelen van 1980 in Moskou verstoren. „Wij moeten onze stand punten zorgvuldig bekijken, zodat een situatie als in Montreal, toen de Canadese regering weigerde Taiwan toe te laten, niet opnieuw kan ontstaan. Wij zullen ook bespreken wat dient te gebeuren met landen, die zich terugtrekken nadat officieel is ingeschreven voor de spelen", aldus lord Killanin, voorzitter van het IOC. De weigering van de Canadese regering om Taiwan toe te laten heeft een precedent geschapen, waarover vele leden van het IOC zich zorgen maken, omdat zij van mening zijn dat de Sovjet Unie eenzelfde standpunt kan innemen ten opzichte van de landen waarmeë"het geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt, zoals Israël en Chili. Russische autoriteiten hebben in Montreal uit drukkelijk verklaard dat alle landen in 1980 aan de spelen in Moskou mogen deelnemen. De verwachting is dat men tijdens de bijeenkomst in Barcelona de Sovjet Unie zal verzoeken de uit spraken in Montreal ten aanzien van de deelneming van alle landen te herhalen en schriftelijk te bevestigen. De mogelijkheid om op sportief gebied maatregelen te nemen tegen Canada en de Afrikaanse landen zal volgende week ter sprake komen. Lord Killanin noch Charles Palmer, de algemeen secretaris van de federatie van Internationale sportbonden, wil zich uitspreken over mogelijke maatregelen. „Persoonlijk voel ik er veel voor om alle belangrijke internationale amateursport in Canada voor vijf jaar uit te sluiten maar dat is een zuiver per soonlijk standpunt", aldus Palmer, die tevens voorzitter is van de Internationale Judo Federatie. „Ik zal zeker mijn standpunt laten horen zowel wat betreft de weigering van Canada om Tai wan toe te laten als de Afrikaanse boycot. Ik kan natuurlijk niet vertellen wat de plannen van de andere sportbonden zijn", aldus Palmer. Het bestuur van het IOC zal in Barcelona ook besprekingen voeren met de organisatoren van de spelen in Moskou en die van de winterspelen in Lake Placid. Lord Killanin heeft reeds ver klaard dat ten aanzien van Lake Placid vragen zullen worden gesteld over de maximale subsidie van 49 miljoen dollar (ruim 115 miljoen gulden), die president Ford van de Verenigde Staten aan Lake Placid heeft toegezegd. Killanin is van mening dat rekening houdend met de inflatie over een periode van vier jaar dit bedrag niet toereikend is voor de kleine Amerikaanse winter sportplaats. Het negen leden tellende bestuur van het IOC zal zich ook bezig houden met de vraag welke strafmaatregelen moeten worden genomen tegen de vijf gewichtheffers, die tijdens de spelen in Montreal werden betrapt op het gebruik van spierversterkende middelen (anabole sterolden). Naar aanleiding van protesten is vorige maand door professor Arnold Becket (GBr) een contra expertise uitgevoerd. Volgens prof. Becket, lid van de medische commissie van het IOC, viel ook de contra-expertise positief uit. De gewichtheffers die positief reageerden waren, de Pool Kacz- marek (goud), de Bulgaren Khristov en Blagojev, die resp. goud en zilver veroverden, de Amerikaan Grippaldi (vierde) en de Zweed Norrback. CHICAGO (UPI) - Het be sluit van Muhammed Ali om zich als wereldkampioen zwaargewicht terug te trek ken, blijkt niet zo letterlijk te moeten worden opgenomen. Ali kondigde vorige week bij een bezoek aan Istanbul aan, dat hij niet meer in de ring zou komen, maar zich aan de zaken van Allah zou wijden. Vervol gens keerde hij terug naar de Verenigde Staten. Belegde daar persconferenties, die hij op het laatste moment weer af zegde. Het vervolg kwam gis teravond, toen Herbert Mu hammed, Ali's geestelijk advi seur in Chicago een verklaring voorlas, waarvan de kern was dat Ali's afscheid niet defini tief is. Volgens Muhammed zal Ali na de voltooiing van de film over zijn leven de internatio nale boksfederaties inlichten over zijn bedoelingen. Dit te rugkomen op een eerder inge nomen standpunt zou verband kunnen houden met het feit dat een rechter in Chicago voorlo pig beslag heeft gelegd op de beurs van zes miljoen dollar, die Ali aan het gevecht tegen Ken Norton overhield, omdat door zijn vrouw Khalilah een eis tot echtscheiding is inge diend. MILAAN (AFff- De Belg Roger de Vlaeminck heeft gis teren de Couppa Agostini ge wonnen. Hij legde de 223 km af met een gemiddelde snelheid van 44.140 km/uur. 1Roger de Vlaeminck (Belg) in 5.03.00, 2. Frans Verbeek (Belg) z.t., 3. Francesco Moser (It.) z.t., 4. Pierino Gavazzi (It) z.t., 5. Enrico Paolini (It) z.t., 6. Miguel Lasa (Sp) z.t., 7. Pal- miro Masciarelli (It) z.t., 8. Jos Jacobs (Belg) z.t., 9. Bruno Wolfer (Zwits) z.t., 10. Gia- cinto Santambrogio (It) z.t. SBAREN MET OPZEGTERMIJN SPAREN METVASTE TERMIJN SPAARBRIEVEN AAN TOONDER Breda,Veemarktstraat 44, telefoon (076) 125844.

de Stem | 1976 | | pagina 9