Rechtse betogingen in Madrid Smith: Engeland schendt afspraak Heath wil „come-back" Nieuw: Floxil de keelpijnstiller. Blad meldt ruzie Strauss-Kohl VLIEGEND PALEIS Thora-rollen plechtig ter aarde besteld istent-bedrijfsleider ZOON TROUWT OUDERS Basisinkomen schrijvers Incident met „Mayaguez" fout van Ford I )e>re|Hct TROS-directeur wil rectificatie Doelbewuste jonge mensen tassen in dat bijzondere bedrijf Adviesbureaus!: subsidiëring niet door gemeenten binnenland buitenland Inflatie haise meisjes noeten weg Nederland ut Wereldraad blijft bij Amro -boycot RAPPORT REKENKAMER: GANGSTERFIGUUR" GENOEMD oE QTFM VAN DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 0 Amusementsprogram. 20.30 Satirisch magazine. I0 Journaal. 21.15 Discus. 22.15 Rosinen im Kopf, tv. i. 23.05 Journaal. (Van onze correspondent) 1 goX.V-Drie dagen nadat de »estduitse christendemokra- (en weer de sterkste politieke -acht in het land zijn gewor den, dreigen zij uiteen te val- i.'De oorzaak hiervan is een tossen hun kanselierskandi daat en voorzitter van de CDU lelmut Kohl, en de Beierse LGIË (Nederl.) 4.00 Schooltelevisie. 17.00 ooitelevisie. 18.00 De nturen van Peter Seli^ derserie. 18.05 Kim en zijn ■nden, jeugdserie. 18M "ngs^schil"; dat nerklanken. 19.15 Het re| emsug A._ scherm van de zee-olifant, dern sprookje. 19.30 Poli. ;e tribune. 19.45 Journaal 15 Coronation street, tv. ie. 20.40 Panorama. 21.30 ■kiezingsuitzending. 22.45 gmenten uit nieuwe films. 30 Journaal. LGIE (Frans) 4.00, 14.30, 15.00 en 17.15 ïooltelevisie. 17.45 Kleu- programma. 17.50 Kinder, igramma. 18.15 Savoir- re cuisine: culinair pro- imma. 18.45 Le renard nneau d'or, W-serie. 19. gionaal journaal. 19.11 eerbericht. 19.15 Journaal. 35 Si vous saviez: informa- f programma. 20.05 Un ge en hiver, psychologischs 21.45 Wegeninformatie, 50 Journaal. 22.05 Frag. inteh van nieuwe films. 40 Tennis. 23.10 Journaal. :ht. 13.10 Aktualiteiten, .25 Buitenlands persover- ;ht. 13.30 Spiegel van kunst cultuur. (14.00 Nieuws.) .00 Nieuws. 15.05 Magazine er consumentenproblemen. 6.00 Nieuws.) 16.30 Amuse- entsmuziek en tips voor ver- ersveiligheid- (17.00 .00 Nieuws. 18.15 Sport) .30 Uitzending van de bond or grote en jonge gezinnen .45 Voor een kwartje mu- ?k. 19.00 Nieuws. 19.10 Ak- aliteiten. 19.30 Taalpro- amma. 19.33 Muziekpro- amma met groeten en infor- atie. 20.30 Nieuws. 20.3! Ie genres van het gezongen neel. 21.30 Open schooL .00 Nieuws. 22.05 Geva- eerd muziekprogramma 3.00 Nieuws.) 23.40-23.45 BRUSSEL (Frans) 12.00 Nieuws. Aansluitend: varieerd programma. 133 ieuws en actualiteiten. 14. ieuws en weerbericht. 14.1 evarieerd programma. (15.1 ieuws). 16.00 Nieuws. 16.1 eugduitzending. (17.00 ieuws, weerbericht en mede- elingen) 18.00 Nieuws. 18.1 [uziek. 19.00 Nieuws en reerbericht. 20.00 Nieuws eerberieht. 20.04 Gevarieerd rogramma. 22.00 Nieuws 'eerberieht. 22.03 Gevarieerd rogramma. 23.00 Nieuws 'eerberieht. 23.05 Jazz. 3.45-23.47 Nieuws en weer- ëricht. .JEAN RXVOIRE; „INFLA' TIE" (Uitg. Het Spectru" (Prisma-serie) - f 11,50) Het uit het Frans vertaald' naar wel hier en daar aan Nederlandse situatie aange paste boekje is geen econO' nisch standaardwerk, maai rerschaft wel wat meer inzicht n het trauma van welhaast ie dere regering tegenwoordig net inflatiespook. Meer da« wat gepopulariseerd rakjargon biedt het boek, niet, maar dat is al heel wat J.Ü CSU-chef, Franz-Joseph- Strauss, over de rol van de li berale FDP is uitgebroken. Hierbij staat Strauss op het standpunt, dat Kohl de FDP te veel eerbetoon brengt door naar haar gunst te dingen. Vol gens een gellustreerd week blad zou Strauss nog in de ver kiezingsnacht gezegd hebben: „Het is niet te verdragen, dat een partij als de FDP in dit land niet meer weggestemd kan worden". Een woordvoerder van de CSU noemde deze uitlating weliswaar „onzin", maar in gewijden zijn er van overtuigd, dat Strauss in deze zin tegen over Kohl zijn misnoegen heeft geuit. Het schijnt vast te staan dat Strauss er mee heeft ge dreigd de fraktie- gemeenschap van de beide zus terpartijen in de Bondsdag op te zeggen. Gistermiddag spra ken de beide politici voor het eerst na de verkiezingen een urn: lang met elkaar. Na het onderhoud wilden ze geen woord kwijt. 95 SEATTLE (AFP) - Koning Chaled Ben Abdel Aziz van Saoedie-Arabië heeft de di rectie van „Boeing" ge vraagd een „Jumbo 747" voor hem te bouwen, die een soort „vliegend paleis" moet worden. De koning wil in het vliegtuig een troonzaal en een operatiekamer. Die is uitgerust met een telecommunicatie-systeem dat per satelliet een verbin ding tot stand moet brengen met een ziekenhuis in Cleve land. De Amerikaanse vlieg tuigmaatschappij heeft mee gedeeld dat zij inderdaad in onderhandeling is met Saoedie-Arabië over de ver koop van een dergelijk „vlie gend paleis" voor de Saoedi- sche koning. De maatschap pij, die niet alle details van de voorgenomen installaties verklapt, deelde mee dat het gaat om een „Jumbo 747 SP", een verkorte versie, maar met een grotere actie-radius. JERUZALEM (DPA) - Duizenden gelovige joden hebben gisteren onder lei ding van regeringsleden de hoogste geestelijken en leden van de generale staf zeven aarden potten en vier houten kisten met de overblijfselen van de in Hebron geschonden Thorarollen en andere cultu rele voorwerpen de laatste eer bewezen. De joodse religieuze wet ten schrijven voor dat on bruikbaar geworden cultu rele voorwerpen en in het bijzonder de vijf boeken van Mozes die „Thora" genoemd worden als middelpunt van het joodse geloof op dezelfde manier moeten worden be graven als mensen. Arabieren hadden zondag in de bezette stad Hebron bij het graf van Abraham, de gemeenschappelijk stamva der van joden en mohamme danen, een synagoge be stormd en verwoest. Aan de uitvaartstoet van het graf van Abraham in He- bron naar het joodse kerkhof in die stad namen de minister van defensie, Sjimon Peres, de minister van godsdienst zaken, Itzak Rafael, de mi nister van binnenlandse za ken, Josef Burg en de minis ter van sociale zaken, Zevu- lun Hammer deel. De begrafenis verliep met militair ceremonieel. Goren riep in een graf rede j oden en Arabieren op zich te matigen en de haat niet nog dieper te laten worden. Na de begrafe nis kwamen het Israëlische kabinet en het parlement in speciale vergaderingen bij- AMSTENRADE (ANP) - De 02 kn meisjes uit Thailand die week in Zuid-Limburg lijn aangehouden, hebben be- end in sexclubs te Oirsbeek, leerlen en Sittard te hebben Ewerkt. Daar dit in strijd is iet de voorwaarden waaron- er zij een toeristisch visum oor Nederland hebben gekre- i, is er sprake van illegaal uhlijf in ons land. Zij zullen daarom zeer bin- enkort worden uitgewezen en transport worden gesteld aar Thailand. De groeps- immandant van de rijkspoli- e te Amstenrade heeft dit gis- eren meegedeeld. AMSTERDAM (ANP) - De Wereldraad van kerken ziet geen aanleiding om zijn oproep tot boycot van de Amrobank in te trekken zolang de bank niet kan toezeggen geen kredieten meer te geven aan Zuid- Afrika. Dit heeft de secretaris-generaal van de We reldraad van kerken, dr. Philip Potter aan Amro geschreven in antwoord op de brief van 8 sep tember van Amro, waarin de bank stelde een welwillende neutraliteit in acht te nemen ten opzichte van Zuid-Afrika. ADVERTENTIE itii bijzondere zaak zoekt bijzondere mensen 'ie met inzet willen bouwen aan hun eigen carrière, de vertrouwensrelatie bedrijf - consument, de verdere groei en versteviging van de werkgemeenschap, waarvan zij deel uitmaken, Hermans Prijs-slag is een "km snel groeiend groot- Mkelbedrijf met een jaar- van meer dan WO-OOO.OOO,-. 060 drukbeklante super- jtotcn vervullen een duide- keigen funktie in het heden- tgse detailhandelspatroon to Westen,Zuiden en Mid- het land. Als u wilt werken in één van de boeiendste detailhandels bedrijven, als u bereid bent de klant vriendelijk en behulpzaam tegemoet te treden, als ueen steentje wilt bijdragen in de verdere modernisering van de detailhandel, moet u solliciteren naar de funktievan BB ta IK ZAL HUU ALLË f lijkhedew öeveu oft*TB KUNNEN 0NT<5N APP£N - WAPENS.PAARDEK]--; MAAK...<SËS!?UIK ZULLÊWJ' 6« IJIET VAN MAKEN! een gedegen eigen bedrijfsopleiding assisteert u en vervangtu de bedrijfsleider. 'i vrsgen van u: 11 u niet ouder bent "25 jaar, ii een opleiding op Mulo/ Ijvo- niveau hebt, "toenpraktisch commerciële sle"ing hebt, to bereid bent om een vak te '«i. Wij bieden u: een goed salaris, een gedegen vakopleiding, goede promotiekansen, goede secondaire arbeids voorwaarden, een goede pensioenvoor ziening met pensionering op 60-jarige leeftijd. ^citaties kunt u richten aan onze afdeling personeelszaken. |to Zeeland, Brabant en *rg: Grote Aalstraat 2 !'Tel.:Q1615-20S6. Voor West- en Midden-Ne derland: Gemeenschapspolderweg 26-32 Weesp. Tel.: 02940-12757. (Van onze redactie buitenland) MADRID - In Madrid hebben rechtse krachten gisteren uit woede over de moord op een van de adviseurs van koning Juan Carlos en zijn vier politielijfwachten een machtsovername door het leger en het aftreden van de regering van premier Adolfo Suarez geëist. Tijdens een begrafenis van twee van de gedode politiea genten in Madrid kwam het tot opgewonden taferelen. Onge veer 5.000 personen volgden de lijkstoet door de straten van de Spaanse hoofdstad. Zij riepen leuzen als: „De macht aan het leger", „Regering, treedt af" en „Franco, Franco". Ook hon derden politiebeambten woonden de begrafenisplech tigheden bij. In de nacht van dinsdag op woensdag trokken groepen rechtse jongeren, die armban den van het rechtse weekblad „Nueva Fuerza" droegen, ge wapend met pistolen en ijzeren staven door San Sebastian. Passanten, alsmede mensen in restaurant-café- en theaterbe zoekers werden lastig gevallen en afgetuigd en winkelruiten werden ingegooid. Tenminste 12 personen liepen verwon dingen op. De Baskische afscheidings beweging ETA heeft vanuit Frankrijk laten weten dat zij de moord op het 59-jarige kroonraadslid Juan Maria de Araluce en vier politieagenten heeft laten uitvoeren als wraakneming voor de dood van een arbeider, die twee weken geleden in de Baskische stad Fuenterrabia door de Guardia Civil werd doodge schoten. Regeringsfunctionarissen zeiden te verwachten dat waarschijnlijk nieuwe ongere geldheden zullen plaatsvinden nu rechtse leiders in het hele land rouwmissen organiseren als protest tegen de moordaan slag. Gisteren zijn in San Sebas tian twaalf mensen gearres teerd die ervan verdacht wor den in contact te hebben ge staan met de plegers van de aanslag van maandag. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - De adviesbu reaus voor jongeren en ouders achten het voorstel van staats secretaris Meijer van CRM een rijksbijdrage in te voeren, waarbij de gemeenten bij de toewijzing van gelden een gro tere autonomie krijgen, on aanvaardbaar. Door deze regeling wordt de subsidiëring volledig overgela ten aan de gemeenten zonder dat door middel van een wette lijke regeling voldoende recht zekerheid bestaat voor cliën ten, hulpverleners en instellin gen. Op de tweede plaats, zo stellen de adviesbureaus, wordt door de voorgestelde re geling slechts een klein deel van het door hen bestreken ter rein van de hulpverlening aan jongeren, kinderen en ouders geregeld. Dinsdag waren ongeveer honderd personen gearres teerd, van wie de meesten na verhoor weer werden vrijgela ten. Bij de aanslag kwamen ook drie politiemannen en een chauffeur om het leven. De straatversperringen in de pro vincie en aan de grens met Frankrijk zijn woensdag ge handhaafd. DEN HAAG (ANP) - Au teurs die tijd willen vrij maken voor literair werk, kunnen dit gemakkelijker doen via een nieuw systeem van uitkeringen aan schrijvers dat het Fonds voor de letteren heeft voorge steld. De afdeling letteren van de raad voor de kunst vindt, dat daarbij sprake is van een basisinkomen en niet meer van een toelage. Toekenning van dit inkomen zou onder voorwaarden moe ten geschieden. De eerste en belangrijkste moet zijn, dat zo'n inkomen gaat naar hen van wie zonder meer werk van hoge kwaliteit kan worden verwacht. Een en ander heeft de Raad voor de Kunst minis ter Van Doorn geadviseerd. In het Noordhollandse Jisp heeft de 25-jarige ambtenaar der burgelijke stand Dirk Baars gister middag het huwelijk voltrokken tussen zijn moeder (50) en zijn vader (64). Deze woonden reeds 26 jaar samen, maar konden eerst nu, door een wijziging in de wet, hun boterbriefje verkrijgen. NEW YORK (AFP) - In de Verenigde Staten is dinsdag een rapport van de algemene rekenkamer gepubliceerd waarin wordt geconcludeerd dat in mei 1975 41 Ameri kaanse soldaten bij Cambodja het leven verloren door een verkeerde beslissing van pre sident Ford. De conclusie van het rapport heeft reeds grote beroering gewekt in de Ver enigde Staten. Het 162-bladzijden tellende rapport is opgesteld op ver zoek van een commissie van het Huis van Afgevaardigden. Het levert scherpe kritiek op de handelwijze van president Ford bij het incident rond het vrachtschip „Mayaguez". De president schakelde in mei 1975 marine en luchtmacht in om de bemanningsleden van het schip te bevrijden uit Cam bodjaanse handen. Hierbij kwamen 41 Amerikaanse mili tairen om. Volgens het rapport had Ford de dood van deze sol daten kunnen voorkomen door niet tot actie over te gaan. De Cambodjanen hadden name lijk reeds besloten de beman ningvan de „Mayaguez" vrij te laten. Indertijd stak president Ford niet onder stoelen of ban ken dat de Verenigde Staten trots waren dat het land zo dapper had ingegrepen in dit incident. Ford zag het als een opvijzeling van het prestige van de Verenigde Staten, dat door de nederlaag in Zuid- Vietnam in april 1975 een flinke deuk had opgelopen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft het rapport van het congres verworpen. Hij zei dat de algemene rekenka mer bij de opstelling van het rapport „inadequaat mate riaal" gebruikt. „Ik was erbij en ik weet welke informatie de regering heeft gebruikt. Het is erg ge makkelijk om naderhand met enkele kleine nieuwe feiten te komen die destijds niet be schikbaar waren". Kissinger vertelde dit gisteren tegen ver slaggevers. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY - De Rhodesi- sche premier Ian Sith heeft gis teren in een verklaring Enge land ervan beschuldigd zich niet te houden aan de Brits- Amerikaanse voorstellen voor de overdracht van de macht in Rhodesië aan een zwarte meerderheidsregering binnen twee jaar. Smith zei dat volgens de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissin ger de voorstellen opgesteld waren in samenwerking met de Britse regering en dat de presi denten van de zogenaamde frontlijnstaten zich ermee ak koord hadden verklaard. Volgens Smith waren de voorstellen hem daarom voor gelegd als een pakket dat hij of in zijn geheel moest aanvaar den of verwerpen. „Men verze kerde mij dat wanneer ik met het pakket akkoord ging, er geen nieuwe eisen gesteld zou den worden", aldus Smith. Smith reageerde met zijn verklaring op opmerkingen van de Britse onderminister van buitenlandse zaken Cros- land dinsdag in de Verenigde Naties dat over de vijf punten die de regering in Salisbury aanvaard heeft, nog kan wor den onderhandeld. De voorbereidingen van het beleggen van een constitutio nele conferentie inzake Rhode sië verlopen volgens plan. Zowel zwarte als blanke Rho- desische leiders hebben inge- (Van onze correspondent) LONDEN Ex-premier Edward Heath is gisteren op het conservatieve partijcon gres in Brighton zijn mogelijke politieke „come-back" begon nen. Hij hield een toespraak, die een diepe indruk maakte en bood partijleidster Thatcher, die hij twintig maanden lang geschuwd heeft, een slap olijf takje aan. Als het tussen bei den tot een echte toenadering komt, mag men aannemen, dat Heath een belangrijke porte feuille zal krijgen als ooit het ogenblik aanbreekt waarop Margaret Thatcher een nieuwe regering mag samenstellen. Sinds de dag waarop me vrouw Thatcher door de con servatieven gekozen was om hun partij te leiden in Heath's plaats, weigerde Ted te zetelen in Margaret's schaduwkabi net. Deze onvriendelijke hou ding werd gesteund door aan hangers van de ex-premier, met het gevolg dat in de schoot van de conservatieve partij twee tegengestelde kampen el kaar in de weg stonden. En aan die ongunstige situatie zou nu geleidelijk een einde kunnen komen. Ted Heath richtte zich in zijn toespraak meer tot de Britse natie dan tot de conservatieve congressisten. Hij is geen ne derige man. De toon van zijn redevoering was: als gewezen regerings- en partijleider weet ik er alles van. Op een gegeven moment zei Ted Heath trou wens onomwonden: „Ik hoop, dat ons land zal beseffen, dat ik nogmaals de waarheid spreek". Zijn rede bevatte een som bere waarschuwing: „Groot- Brittannië heeft het einde van de weg bereikt, die het momen teel volgt. Ik hoop,.dat het land dit zal beseffen. Het is nu zo ver dat onze vrienden, die ons zo vaak geholpen hebben, niet meer bereid zijn dit nog te doen". In Londense parlementaire kringen doet intussen het ge rucht de ronde, dat een socia listische regering volgende week een speciaal debat over de economische situatie zal or- ganisren. Het zou dinsdag kunnen plaatsvinden, onmid dellijk na het begin van de nieuwe parlementaire zitting. De noodzaak voor een derge lijk debat drong zich gisteren nog meer op wegens een nieuwe waardedaling van het pond. Dit was enerzijds een gevolg van geruchten over een spoedige revaluatie van de Westduitse mark en anderzijds van de slechte internationale indruk, gemaakt door de drei ging van een nieuw industriële conflict bij de genationali seerde Britisch Leyland, Groot-Brittannië's belang rijkste automobielfabrikant. stemd met een datum en een plaats van samenkomst. Dit heeft de Britse onderminister Rowlands in Johannesburg bekendgemaakt. Rowlands heeft samen met zijn Ameri kaanse collega William Schau- fele een reis van een week ge maakt langs Botswana, Zam bia, Mozambique, Tanzania, Rhodesië en Zuid-Afrika. d V W 15 Engeland is het land bij uit stek van de tradities. Het land staat gewoon bol van de tradi ties. Bolhoeden, paraplu's enz. enz. Als u dat al niet wist, dan heeft mijn overbuurman Wim Koek u in zijn rubriek er het een en ander over verteld. Ze hebben daar ook twee be roemde universiteiten: Oxford en Eton. Die staan ook bol van de tradities. En op Eton nu is groot ru moer ontstaan. Wat gebeur de In de Britse kranten ver schenen foto's van een fraaie blonde jongedame die met blote boezem rondwandelde tussen de leerlingen van het eerbiedwaardige onderwijsin stituut. Daar moesten voor hoofden voor gefronst worden. Het bleek een vrijblijvend aangeboden „verstrooiing" te zijn, bedacht door een publici teitsbureau dat de aandacht wilde vestigen op een nieuwe erotische revue in Londen. De 23-jarige Cher Wood, een van de danseressen van de re vue, was in een zeer doorschij nende cape gehuld het college binnengedrongen, zogenaamd om te protesteren tegen het feit dat op Eton slechts jongens worden toegelaten. Op de bin nenplaats van het instituut liet zij haar cape vallen om de meegekomen fotografen hun werk te laten doen. Een woedende directeur riep met spoed de hulp in van de politie, maar toen Hermandad arriveerde waren Cher en haar gezelschap al verdwenen. „Het zou van onze kant niet beleefd geweest zijn al te na drukkelijk te kijken", ver klaarde een van de leerlingen. Maar uit de foto's bleek ech ter dat lang niet al zijn colle ga's zo beleefd waren geweest. Rumoer alom dus op dat def tige Eton. Op sleepboten - zo las ik er gens - eten de opvarenden soms een gehaktbal bijge naamd Tom Okker. Altijd leuk, die verhalen van zeelieden. MERIJN AMSTERDAM (ANP) - TROS-directeur drs. L. Leeman heeft gistermiddag in een kort geding voor de Am sterdamse rechtbank rectifica tie geëist van een interview in het dagblad De Limburger met tv-maker Gied Jaspars, waarin deze zegt Leeman als een „gangster-figuur" en „oninte- ger" te beschouwen. Leeman vindt deze woorden beledi gend en nadelig voor hemzelf en de TROS, zo liet zijn raads man, mr. Van Andel, in het kort geding weten. Gied Jaspers medewerker van een aantal shows van de VPRO en de KRO bekende te genover de rechtbankpresi dent, mr. W.J. Borgerhoff- Mulder, de door Leeman ge wraakte termen opzettelijk te hebben gebruikt, zij het in overdrachtelijke zin. Met „gangster-figuur" bedoelde ik eerder cultuurmisdadiger, aldus Jaspars in een door zijn raadsman, mr. Van Manen, voorgelezen verklaring. Mr. Van Manen voegde er aan toe, dat er zijns inziens geen enkele reden is om Jaspers of het Dagblad De Limburger, waarin het bewuste interview op 31 augustus werd afgedrukt te veroordelen tot een rectifi catie. Het interview is ook in De Stem afgedrukt. Leeman's raadsman, mr. Van Andel, noemde Jaspars een hoogmoedige man met een dwangneurose voor televisie. Het is zijn goed recht om het volkomen' oneens te zijn met de TROS, maar zijn kritiek op deze omroep behoeft daarom nog niet beledigend te zijn, aldus Van Andel, die een dwangsom eist van 50.000 gul den indien J as pers niet tot rec tificatie overgaat. De uit spraak in het kort geding is op donderdag 14 oktober a.s. ADVERTENTIE Floxil zuigtabletten helpen snel, vóórdat uw keelpijn erger wordt. Twee krachtig werkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte-infecties. U kunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak. 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f 3,95. Uitsluitend bij uw drogist en apotheek

de Stem | 1976 | | pagina 3