RUST, RECHTS, RELIGIEUS" eel interesse voor ouw in Aardenburg \Drukte bij afscheid \zuster Gratiana iNibb Sl Man valt door lak Info-avond over inrichting wijk Hof Zeldenrust NKV kanaalzone voor Verkorting van arbeidstijd GEEN TOEZEGGING VAN DOW AAN DE INDUSTRIEBONDEN Schaken in Oostburg: favorieten winnen Sluiskil Oostburg Kruinigen Terneuzen Hoofdplaat streek Dag van de postzegel in Terneuzen Tegen betalen daarvoor Westdorpe j nF STEM VAN DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 aadvvorst, 3^5" 3.24 <king ^40- I De laatste boerderij, als obstakel voor woningbouw,verdwijnt uit het plan Ouwestad. arbonade, 7r20 5.! kking i3r (Van onze correspondent) IJZEND LJKE - Ruim tweehonderd belangstellen den hebben gisteren tijdens een receptie op de r.-k. kleu terschool Jacintha in IJzen- dijke afscheid genomen van de oud-hoofdleidster zuster Gratiana. Na veertien jaar ®et liefde aan de kleuter school te hebben gewerkt, noest zuster Gratiana er door het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ■neestoppen. Voor Ijzen dijkt' evenwel is zij niet verloren, want zij blijft daar wonen. Voor de afdeling van De Zonnebloem, waaraan zij van harte meewerkt, dus een verheugend geluid. De lei ding van het kinderkoor heeft zij inmiddels overge dragen, maar wel is het de bedoeling dat zij muziekles sen blijft geven. Het was voor de kinderen van de kleuterschool gisteren natuurlijk feest. Aanvanke lijk zouden zijn gistermiddag in hun feestelijke kledij zus ter Gratiana van huis hebben opgehaald om haar in op tocht naar school te begelei den. De gestaag neervallende regen gooide echter roet in het eten. Nu werd de schei dende hoofdleidster een har telijk welkom toegezonden in de gang van de school. Daarna begon het festijn in de klaslokalen. Er werden spelletjes gedaan en versjes voorgedragen. Na een pop penkastvoorstelling, ver zorgd door personeel van de school, konden de kinderen van een film genieten, terwijl hun ouders inmiddels arri veerden om zuster Gratiana de hand te drukken. Als afscheidscadeau werd de zuster, die aan het sparen is voor een grammofoonin stallatie, namens leerlingen, onderwijzend personeel en de ouders een cadeaubon aangeboden. ffan onze correspondent) middelburg - Woensdag ®en het middaguur is de 32- ®>ge loodgieter H.E. uit Yer- ®e tijdens werkzaamheden i de dakgoot van een pand in e Nieuweburg uit de dakgoot gallen. De heer H.E. werk- J®® hij Tamse B.V. uit Goes, ziin val van zeven '™ieter hoogte geremd door een faadglazen dak waar hij Wars doorheen viel. Hij is met gapende hoofdwond en °g onbekend nekletsel opge ien in het Gasthuis zieken- Uis te Middelburg. De Ar- ""osinspectie stelt een onder- wek in. ::::S®evallen (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Dinsdagavond 12 oktober begint om halfacht in de burgerzaal van het Terneuzense stadhuis een informatie avond over de inrichting van verschillende terreinen in de wijk Hof Zeldenrust. Het gaat over de inrichting van een groot plant soen en een speelplaats tussen de Sloelaan en de Berkelstraat en over de weide bij de boerderij Hof Zeldenrust. Begin van dit jaar is op een voorlichtingsavond een aantal beplantingsplannen besproken met de bewoners van Hof Zel denrust. Toegezegd is toen dat een werkgroep, bestaande uit bewoners en ambtenaren van de gemeente het college van bur gemeester en wethouders zou adviseren over de manier waarop die terreinen moeten worden gebruikt. Die werkgroep komt er nu. Tijdens die bijeenkomst van 12 oktober is het de bedoeling dat zeven mensen worden aangewezen om namens de wijk zitting te nemen in die werkgroep. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Tijdens de dinsdagavond gehouden raadsvergadering kon burgemeester drs. W. Lockefeer van Aardenburg meedelen dat voor het in aanleg zijnde be stemmingsplan Ouwestad zich al 25 gegadigden hebben gemeld voor aankoop van bouwgrond. „Aardenburg uw woonstad" zal de slogan worden waarmee deze landelijke west-Zeeuws-Vlaamse gemeente inwoners hoopt te trek ken. Desgevraagd zei de heer Lockefeer dat Aardenbug ken nelijk een aantrekkelijk woonklimaat heeft. „Een Oos- tburgs raadslid dat mij vroeg: hoe komt het dat zoveel van onze notabelen naar Aardenburg vertrekken, heb ik geantwoord, Aardenburg heeft zijn drie R's: rust, Rechts, Religieus. Een dat trekt kennelijk de mensen aan", aldus de heer Lockefeer. Daarnaast wordt gewezen op de relatief lage grond prijzen die in Aardenburg gel den. „Die zijn met rond ƒ40,- per vierkante meter gewoon weg concurrerend", aldus de heer Lockefeer. „En mensen die een huis willen bouwen zijn duidelijk heel prijsbewust". Hij noemde voorts het voor zieningenpakket van Aarden burg heel aantrekkelijk. „Als kleine gemeente zitten we dui delijk in de lift. We hebben moderne kleuter- en lagere scholen, de sportaccommoda ties zijn goed en er is bijvoor beeld een leuke speeltuin voor de kinderen". Het bestemmingsplan ou westad is naar Aardenburgse begrippen bepaald ambitieus te noemen. Het plan omvat de aanleg van een ruime singel, doorsneden door twee nieuw aan te leggen straten en de reeds bestaande Akkerstraat. Voorzien wordt de bouw van 225 woningen in de verschil lende sectoren zoals eenge zinswoningen in half open be- OOSTBURG - De schaakve reniging West Zeeuws Vlaan deren uit Oostburg hield afge lopen zijn wedstrijden voor de tweede ronde van de interne competitie. In totaal werden twaalf wedstrijden gespeeld. Alle favorieten voor de titel wonnen gemakkelijk van hun opponenten. Aan kop van de ranglijst vinden we Jansen, Riemens, De Melker, Bokelaar, De Vlieger, E. Pfaff en Herrebout. Allen hebben twee punten uit twee gespeelde partijen. De uitslagen van de tweede ronde waren: J. Kayzer - T. Riemens 0-1; L. de Vlieger - D. Pieters 1-0; A. van de Broecke - J. Ooms 1-0; W. Westland - K. Pijlman 1-0; W. Bokelaar - G. de Winter 1-0; J. de Nooyer - P. Risseeuw 0-1A. Louws - M. Remijn 1-0; M. Remijn - E. Pfaff 0-1; W. Pfaff - H. Herrebout 0-1; "A. Langendijk - A. Meesen 1—0; J. Jansen - E. Dekker 1-0; B. de Melker - A. Louws 1-0. Kaarting De kaartclub „Nooit Gedacht" uit Sluiskil houdt vrijdag 8 oktober een vleeskaarting in hun clublo kaal café Dallinga. Er wordt voor deze kaarting gekaart 4 ronden bieden zonder roem. De inschrijving voor deze kaarting is om 20 uur. bouwing, eengezinswoningen in halfgesloten bebouwing met bijbehorende erven. Gepoogd wordt in de komende drie jaar zo'n 140 woningen te realise ren. De allereerst fase omvat het gebied tussen Akkerstraat, Beekmanstraat en Bogaard straat, dat plaats biedt aan 67 woningen. Naast woningbouw wordt ook aandacht geschon ken' aan de recreatie in dit ge bied. Door het gemeentebe stuur is inmiddels reeds aan de Grontmij. gevraagd een be- plantingsplan te ontwerpen. In dit plan is ook gedacht aan speelruimte voor de jeugd. Daarnaast zijn projectont wikkelaars' al bezig met een plan voor reconstructie van het oude Aardenburg. „Ik wil geen asfalt in onze stad, waar moge lijk oude keien kunnen liggen. We gaan een beetje Heusden spelen. Zoals bekend heeft de gemeenteraad van Aarden burg een bezoek gebracht aan het gerestaureerde stadje Heusden en men is er zeer et- housiast van teruggekeerd. Ook wij willen een stukje aar denburg terugbrengen in zijn oude staat, warbij het voor huizenbezitters mogelijk is hun huis hypermodern te re noveren, met een historisch ui terlijk van de woning en dat tegen eenderde van de kost prijs omdat het rijk hierin meebetaalt", aldus de heer Lockefeer. Nu plan-west is volgebouwd cq alle bouwgrond is uitgege ven en gezien de grote belang stelling van inwoners uit ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen voor Aardenburg als „woon- gemeente" is realisatie van het plan Ouwestad dringend ge boden. „De laatste maanden is de vraag naar bouwgrond in Aardenburg door elders wo nenden enorm gestegen", zo werd opgemerkt. (Van een onzer verslagge vers) TERNEUZEN - Op za terdag 9 oktober wordt voor de 102de maal de op richting herdacht van de Wereldpostunie, ditmaal op 13 plaatsen in Neder land. Een van deze plaat sen is Terneuzen. Ook twee jaar geleden werd het - toen 100-jarige be staan - in Terneuzen ge vierd. Dat er nu na twee jaar dit district opnieuw aan de beurt is, is gelegen in het feit dat de Postzege lvereniging „Zeeuwsch- Vlaanderen" als oudste vereniging in Zeeuwsch-Vlaanderen, in november het 50-jarig be staan viert. Deze viering blijft echter niet tot een aantal toespraken zater dagochtend beperkt. De pv „Zeeuwsh- Vlaanderen" heeft er een tweedaags gebeuren van gemaakt in het Zuid- landtheater. Zo is er een tentoonstelling van 85 kaders, waar interessant materiaal uit postzege lverzamelingen van 15 in zenders te zien is. Voorts is er twee dagen gelegen heid tot het ruilen en kopen van postzegels. Er zijn ook een aantal hande laren aanwezig. De ver zamelaars kunnen de jaarlijks uitgegeven her inneringsenveloppen van „De Dag van de Postze gel" aanschaffen. Dit jaar zelfs in drie versies. Twee enveloppen hier van zijn gefrankeerd met de aanstaande vrijdag verschijnende postzegels, uitgegeven ter bestrijding van de kosten van de in 1977 te houden interna tionale tentoonstelling „Amphilix 2". De ope ningstijden van de ten toonstelling als de postze gelruilbeurs in het Zuid- landtheaterzijn: zaterdag 9 oktober van 11 tot 17 uur, zondag 10 oktober van 10 tot 17 uur. Zaalvoetbal - In de sporthal De Veerhoek won in poule a van het Oostburgse zaalvoet bal Triconoble uit Aardenburg deze week met ruime cijfers (9 - 0 van het Sluise Durlet. In een eveneens doelpuntrijke wedstrijd won Batselaere mei 7-6 van Riemens. De overige uitslagen waren: De Smet BV-Skandia Sauna 0-7. De overige uitslagen waren: De Smet B.V. - Skania Sauna 0-7, Eloy-Vooruit BV 5-3. OBV-Van Looy-Groosman 2-1. Blondeel NMB-La Porte d'Or 2-2. Karibar 1-Admini- stratief Personeel 2-0. Aers Olie-Veteranen 2-0. De Bui- tenlust-Temboijs 1,3-5. Inden koning-PauI's Music Center 3-3. Reisje - De Nederlandse Bond voor Plattelandsvrou wen Kruiningen en omstreken organiseerde voor haar leden een najaarsreisje. Een bus met 49 dames trok rond Walcheren en bracht onder meer een be zoek aan Cultuur Vrij Love- rendale B.V. in Oost Kapelle. Via Veere waar koffie gedron ken werd ging de reis naar Vlissingen waar de dames de koffietafel gebruikten. Bij vol doende deelname organiseert de Bond van Plattelandsvrou wen een cursus bloemschikken in de huishoudschool te Krui ningen. Deze cursus zal gege ven worden door M.J. Hardlooper-Taillie uit Hans- weert. De cursus, die bestaat uit zes lessen, zal op 26 oktober aanstaande van start gaan. )van een onzer verslaggevers) SLUISKIL - De leden van de industriebond NKV in de Ka naalzone zijn wel van mening dat de vakbeweging zich moet inzetten voor bestrijding van de werkloosheid en dat arbeidstijd verkorting daarvoor een belangrijk middel is, maar ze voelen er niet veel voor om daarvoor een deel van de prijscompensatie af te staan. Dit is de conclusie van de vergadering van de industriebond NKV, die in zaal Dallinga te Sluiskil is gehouden. Dat er iets aan die werkloosheid gedaan moet worden, daarover was men het wel eens. Het grote probleem echter van vele leden was dat verkorting van arbeidstijd, waardoor mee arbeidsplaatsen ont staan, voor een belangrijk deel wordt betaald door de werkne mers, omdat zij daarvoor - volgens de plannen van het FNV - een deel van hun prijscompensatie moeten inleveren en er dan in feite financieel op achteruit gaan. Vandaar dat ook fel werd ge reageerd. Enkele van die reac ties: „Waarom moet de kleine man steeds een veer laten"? „Den Uyl moet de hogere in komens nivelleren". „We heb ben geen prijscompensatie no dig, maar een prijsbeheer- sing". „De vakbonden lopen aan het handje van de regering. Het is tijd geworden dat de vakbonden hun tanden laten zien". De heer M. Spoor, voorzitter van het district Zeeland en Brabant van de industriebond NKV, voerde aan dat aan de steeds maar toenemende werk loosheid een einde moet ko men. Dg maatregelen, die de regering in het vooruitzicht heeft gesteld, zijn naar zijn mening onvoldoende omdat daardoor nog teveel mensen werkloos blijven en bovendien wordt voorbijgegaan aan een groot stuk verborgen werk loosheid. Volgens de heer Spoor is er weinig keuze. Als Bevobo - In de sporthal 't Zwaantje werd een aanvang genomen met de nieuwe Be vobo (Bedrijfsvolleybal) com petitie 1976-1977. Er zijn dit seizoen drie klassen en de wed strijden worden gespeeld op de dinsdagavond. In de eerste klasse maakte het nieuwe team van Roelof een goede start door PSV 1 met 3-0 te kloppen. Le raren 1 won gemakkelijk met 3-0 van Promenade 2. Met de zelfde cijfers won Promenade 1 van Dees 1 en Dow 1 van PZEM 1. Uitslagen tweede klasse: Douane-PTT 1-3, Bravenboer Scheers-PSV 2 2-2, Dees 2-Leraren 2 0-3, Philips 1-Marechaussee 3-0: Derde klasse: PSV 3-Philips 2, 1-3, PZEM 2-Hoop 2-2, Ge meente 2-Ter Schorre 3-0, Promenade 3-Rabo 1-3. Zaalvoetbal - In de zaal voetbalcompetitie blijft het team van Terneuzèn het uit stekend doen. Deze week werd NSM met 9-1 verslagen. Even eens met 9-1 won in de sport hal 't Zwaantje ACZC van Van Hecke, CHD klopte PZEM 2 met 5-2 en de wedstrijd Phi- lips-Centraal Laboratorium eindigde in een 1-1 gelijkspel. Stand na drie wedstrijden. Terneuzen 6 punten, ACZC, Philips en Centraal Laborato rium elk 4, CHD en PZEM 2 ieder drie, NSM en Van Hecke zijn na drie wedstrijden punt loos. Afscheid - In Hoofdplaat is afscheid genomen van gemeente-werkman P. de Vil der. Hij is in totaal zeventien jaar in gemeentelij'-e dienst geweest. De laatste 6V2 jaar in dienst van de gemeente Oos tburg, daarvoor in dienst van de gemeente Hoofdplaat. Wet houder J. Vergouwe van Oos tburg bood de heer De Vilder een wandbord van de ge meente en een cadeaubon aan. Hij noemde de heer De Vilder een centrale figuur voor Hoofdplaat. De afscheids bijeenkomst werd in café Mar tens gehouden. Ook de familie van de heer De Vilder was daarbij aanwezig. de werkloosheid blijft toene men, worden de werkloos heidsuitkeringen en sociale lasten zo hoog, dat de mensen, die wel werk hebben, te zwaar worden belast. „We moeten kiezen tussen verbetering van de werkgelegenheid - en dat kost offers - en het verder vul len van het loonzakje. De ge volgen van dit laatste kunnen we niet overzien. Dat houdt al leen maar in het vooruitschui ven van de problemen", aldus de heer Spoor. Veel leden dachter er echter anders over. „Wie is de groot ste profiteur van de sociale wetten. De werknemer of de werkgever? De werkgever toch wel", en „we moeten de gas tarbeiders naar huis sturen. Die profiteren van onze sociale voorzieningen", waren enkele opmerkingen. Over het idee van werktijdsverkorting werd onder meer opgemerkt: „Als de mensen meer vrije tijd krijgen, gaan ze meer tweede baantjes uitoefenen. Dan krijgen we nog meer werklozen". Ondanks alle kritiek, van enkele kanten zelfs gelardeerd met enig wantrouwen aan het adres van vakbondsbestuur ders, stelde de meerderheid van de leden zich achter de op vatting dat de vakbond moet gaan vechten voor meer werk gelegenheid en dat dan via ar beidstijdverkorting. Ook vond de meerderheid dat het sys teem van prijscompensatie in de CAO moet worden vastge legd. Vijftien stemmen voor, acht tien stemmen tegen en twaafl leden zonder mening was het resultaat van de stemming over de vraag of voor die ar beidstijdverkorting de werk nemers een deel van hun prijs compensatie moeten inleveren. De uitslag van de stemming over het voorstel van de groep jongeren om eventueel achte raf een deel van de prijscom pensatie in te leveren als ar beidstijdverkorting verbete ring van de werkgelegenheid tot gevolg heeft gehad was: achttien voor, twee tegen en zesentwintig geen mening. WESTDORPE - Op de Graafjansdijk botste een bromfiets, bestuurd door S.M. van H. uit Sas van Gent, tegen de personenauto, bestuurd door mevrouw J.M.-M. uit Westdorpe, die de inrit van haar woning wilde oprijden. Aan beide voertuigen ontstond veel schade. Gouden bruiloft - In West dorpe vierde het echtpaar C. Soethaert-Van Acker het gou den huwelijksfeest. De buurt genoten van de jubilarissen die in de Koninginnestraat wonen, riepen voor deze gelegenheid een feestcomité in het leven, dat ertoe bijdroeg dat het voor de familie een onvergetelijke dag geworden is. 's Middags werd in de parochiekerk van Westdorpe een feestelijke eu charistieviering opgedragen, die muzikaal werd opgeluis terd door het parochieel da meskoor. In de zaal van „Het Oud Raedhuys" werd het feest verder in familiekring gevierd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Dow Che mical in Terneuzen heeft de Industriebonden NKV en NW gisteren geen toezegging ge daan over het informeren van de werknemers-organisaties bij de in de toekomst te nemen beleidsmaatregelen. De Dow-dirêctie wil wel van geval tot geval bekijken of de bonden in het overleg over dat beleid gekend zullen worden. Eric Merckx, districtsbestuur der van het NKV, toonde zich gisteren zeer ontevreden over deze stellingname van het be drijf. Vertegenwoordigers van Dow en de twee Industriebon den kwamen toen bijeen naar aanleiding van de voorgeno men sluiting van de chlorot- heenfabriek bij Dow. Bij de chlorotheenafdeling van Dow-Terneuzen werken vijf tien man, die na sluiting van de fabriek per 1 november elders op het bedrijf te werk worden gesteld. Van Dow-zijde werd benadrukt dat de sluiting van de fabriek in Terneuzen nood zakelijk is om de mogelijkheid te opnen in de vestiging van Dow-Chemical in het Duitse Stade, het produkt chlorot- heen goedkoper te produceren. De nieuwe chloroteen-fabriek in Duitsland kan driemaal zo veel produceren als dezelfde fabriek in Terneuzen. Dow maakte de vertegen woordigers van de Industrie bonden verder duidelijk dat men door met Jan en alleman over het bedrijfsbeleid te gaan praten eigenlijk geen beleid meer kan voeren. De vrees van NWsen NKV, dat de werkne mers bij sluitingen als van de chlorotheenfabriek, plotseling voor verrassingen zouden komen te staam, werd niet door de Dow- vertegenwoordigers gedeeld. De Industriebonden gaan in de toekomst nog met Dow praten over onderwerpen als de vol- continu dienst en de flexibili teit in de tewerkstelling bij het bedrijf.

de Stem | 1976 | | pagina 19