ONDANKS VEEL KRITIEK SEIN OP VEILIG VOOR DEN UYL DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Meer ruimte voor bedrijfsleven,minder ruimte voor lonen HUIS WOENSDAG 'erbïnding I ïriiwilli9e y I werkloosheid Tekort op b eg roting 14,6 miljard gulden BESTEM Aap na jacht in Hans weert gevangen Vondeling bedroefd Chileen in VS gedood 22 SEPTEMBER 1976 116e jaargang - no. 18063 Nieuw systeem kinderbijslag jeid voor vaste I Regering tegen I BB'TENLAND-3 Recordtekort Meer openheid - mmmm Nederlanders lichtten bedrijven in België op Antiekbeurs EINDHOVEN Prinsjes- dag drukker dan vorig jaar te koop gevraagd of aan te bieden? Met een „Kleintje" in onze rubriek „Huizen" zit u dan zogezegd op rozen. Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vijt van de tien) hebben bijzondere belangstelling voor onze >t,Kleintjes"-rubriek „Huizen". [directeur: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN (Van onze parlemen taire redactie) DEN HAAG - Het kabinet-Den Uyl krijgt van I de vijf regeringspartijen het I fiat om zijn laatste begroting luit te voeren, ondanks de enorme twijfels" van vrij- 'wl alle fractieleiders. „Te- veel wordt verwacht van de toekomst, te weinig voor de jaren '77 en '78", was het 1 commentaar van KVP- fractieleider Andriessen, die daarmee de bedenkingen van I vrijwel alle andere politieke leiders verwoordde. Uitlatingen van die leiders wijzen er op, dat de christen-democratische par tijen in feite nu al hun uit gangsstelling hebben inge nomen voor de kabinetsfor matie van volgend jaar. Met name KVP-fractieleider Andriessen en in mindere mate AR-leider Aantjes, ac cepteren het huidige kabi netsbeleid alleen maar op voorwaarde, dat een volgend kabinet extra zal gaan be zuinigen. De christen democratische partijen mik ken op een stijging van de rijksuitgaven met hooguit 0,7 procent van het nationaal in komen. De 1- procents-stijging van nu zal dan op z'n minst moeten worden teruggebracht tot 0,8 procent. Dat betekent zeker een half miljard minder fi nanciële ruimte voor het dan te formeren kabinet. Verder dan enkele kriti sche kanttekeningen komen KVP en ARP niet, gezien hun uitgangsstelling, dat een nieuwe extra bezuiniging een zaak is van het volgend kabi net. De noodzaak van ver dere beperking van uitgaven is wel het uitgangspunt van de oppositiepartijen VVD en DS'70 bij het beoordelen van het beleid. WD-leider Wie gel vindt het kabinet „mach teloos en krachteloos" en noemt het „schaamteloos" dat het kabinet de problemen opschuift naar latere jaren. Dat vindt overigens ook de oppositionele christen democratische CHU, welks fractieleider Kruisinga con stateert, dat er volgend jaar in feite niets overblijft van een beleidsombuiging in de „goede richting". Het com mentaar van de CH-fractie sluit overigens meer aan bij dat van WD-er Wiegel, dan bij dat van beide andere CDA-partners. Werkgeversverbonden, middenstandsorganisaties en middelbaar en hoger per soneel kenschetsen het beleid als „samenleven op de rand van de afgrond", „verkeerd beleid op drijfzand" en „noodverbanden met twijfe lachtige effecten". In deze kringen verwacht men nauwelijks enig heil van de aangekondigde investerings-stimulans van enkele miljarden guldens. Positiever reageren pro gressieve regeringspartijen en vakcentrales. Om met de laatste te beginnen: de Fede ratie Nederlandse Vakbewe ging en het CNV zijn erg blij, dat er binnenkort met de re gering en de werkgevers on derhandeld kan worden over lonen voor volgend jaar. Het kabinetsbeleid biedt daartoe de ruimte (geraamd wordt een reële inkomensstijging voor de gemiddelde werkne mer van anderhalf procent). (Vervolg op buitenland 2). binnen- i as «i Ut *$S abinet wil werk voor iedereen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG - „Werk voor iedereen in een samenleving, waarin minder longelijkheid heerst en ieder gelijke ontplooiingsmogelijkheden heeft". Zo lis in de Troonrede het centrale beleidsthema verwoord, dat het kabinet IDen Uyl „ondanks een economisch ongunstig getij" ook in het laatste jaar [van zijn zittingsperiode verder wil uitwerken. Dat moeilijke laatste jaar [wordt in de miljoenennota omschreven als „toetssteen" voor het kabinets- beleid. Meer begrotingsnieuws op de volgende binnen- buitenland pagina's: 12-commentaar: 3-Zorgen over kostenstijging open- r vervoer; 4-twee visies I op de miljoenennota; 5-een 1 cijferdans door het huis- I houdboekje van Vader it; O-Nederlands positie I in het Buitenland is kwets- I haar; 7-Sociale verzekerin- g»; gigantische besparing; 8-Van Kemenade wil nog I [tondkomen met basis- school. vr-* droog Wj zonnig. Zwakke tot matige wind uit oost tot I zuidoost. Middagtemperatuur rond I '"graden. RADIO EN TELEVISIE binnen- BUlTENLAND-2 I ,„?,er Cus,ers veroordeelt «levenslange deportatie. binnen- I koninkrijk te koop. I BlNNEN- BUiTENLAND-8 I Wie Stem: De "'hoekers op vakantie. SP0RT.f I jf!,"suppor,ers durven «"Wag niet naar Utrecht. tP0RT"2 In!1*6 Wilde wintin ndrecht. "ERlJNTJE Voor 1977 staat voorop het terugdringen van de werk loosheid (tot 150.000 man in 1980) met handhaving van het huidige peil van de gemeenschapsvoorzieningen en het veilig stellen van de inkomenspositie van de laagst betaal den. Om dit mogelijk te maken wordt in de miljoenennota een „diep ingrijpend beleidsprogramma" ontvouwd, dui delijk gericht op uitbreiding van de investeringen door een verbetering van het rendement van het bedrijfsleven. Dit beleid zal „gedurende een reeks van jaren een zware wissel trekken op de bereidheid privé-aanspraken te matigen en natio nale en internationale solidariteit in de praktijk te brengen", constateert minister Duisenberg in de miljoenennota. De nieuwe investeringen en de daaruit voortvloeiende nieuwe arbeidsplaat sen (vooral in de dienstensector) kunnen namelijk alleen gereali seerd worden als de werknemers bereid zijn de eerst komende jaren genoegen te nemen met een zeer bescheiden (maximaal 1,5 procent per jaar) groei van het reëel beschikbare inkomen en als uitbreiding van de collectieve voorzieningen (1%-norm) nage noeg achterwege blijft. De hogere inkomens gaan er zelfs op achteruit. Over het geheel genomen moet de loonsomstijging beperkt blijven tot 8 a 8,5% (nog 15,5 in 1974). Daar staat dan (mede dank zij een gericht prijsbeleid) een prijsstijging tegenover van 6,5 procent. Zou het voorgestelde werkgelegenheidsbeleid niet aanvaard worden dan zou de werkloosheid stijgen tot 250.000 a 300.000 man in 1980. De schatkist zou hiervoor 7 a 8 miljard gulden moeten opbrengen en dat is „nauwelijks te dragen". De regering is voorts niet van plan vrijwillige werkloosheid financieel moge lijk te maken. „Het verrichten van arbeid is voor onze maat schappij van wezenlijk belang voor het behoud van onze wel stand en het veiligstellen van collectieve voorzieningen", aldus minister Boersma (Soc. Zaken). Tegen mensen, die misbruik maken van die voorzieningen zal strenger worden opgetreden. De rijksbegroting 1977 vraagt aan uitgaven 86,6 miljard. Daar staan 72 miljard aan inkomsten tegenover, zodat er een tekort is van 14,6 miljard. De financiering van dit tekort zal grote proble men opleveren. Als gevolg van de daaruit voortvloeiende krapte op de kapitaalmrkt is o.m. de vaste oeververbinding voor de Westerschelde voorlopig van de baan: er kan voor dit werk geen geld geleend worden. Met die kapitaalmarkt staat ook de koers van de gulden in verband. Minister Duisenberg wil daarin geen verandering brengen. De belastingtarieven worden niet verder verhoogd. De BTW- verhoging per 1 oktober (1690 miljoen) gaat echter normaal door. De kinderaftrek wordt vervangen door een nieuw systeem van kinderbijslag (opbrengst 910 miljoen); de vervroegde afschrij ving en de investeringsaftrek worden vervangen door een ge richte investeringspremieregeling. Voor het woon-werkverkeer kan meer aan reiskosten worden afgetrokken, dit ter bevordering van de mobiliteit van de werknemer. Het werkgelegenheidsbeleid van de regering wordt nu vooral gericht op de bestrijding van de structurele werkloosheid. De (zwakke) regio's krijgen extra aandacht. De papierwinkel, die een dynamisch investeringsbeleid in de weg staat, wordt zoveel mogelijk beperkt. Oudere werknemers krijgen meer mogelijkhe den om zich ten behoeve van de werkgelegenheid van jongeren uit het arbeidsproces terug te trekken. In Troonrede en Miljoenennota wordt voorts een omvangrijk, ambitieus pakket aan wetgevende arbeid aangekondigd. Die wetsvoorstellen zijn vooral gericht op meer openheid, medezeg genschap en rechtvaardiger inkomensverhoudingen. Zo wil de regering: openbaarheid van inkomsten uit arbeid van werknemers en beoefenaren van vrije beroepen. uitbreiding van het instrumentarium voor een gericht inko mensbeleid. matiging van de pensioenopbouw van politieke ambtsdragers en van de salarissen van ambtelijke topfunctionarissen. minimumloon voor kleine zelfstandigen van 58 tot 65 jaar. handhaving van de ontwikkelingshulp op 1,5 procent van het nationale inkomen. Troonrede en Miljoenenota stellen bij herhaling dat „alle in komensgroepen hun bijdrage zullen moeten leveren aan duur zaam herstel van de economische groei en de werkgelegenheid". Als die bereidheid er is mag gerekend worden op een (langzaam) opgaande welvaartslijn. Koningin Juliana tijdens het uitspreken van de Troonrede, waarmee zij het nieuwe zittingsjaar van de Staten Generaal opende De jacht op de aap in volle gang in de loods. (Van een onzer verslaggevers) HANSWEERT- De aap, die enige tijd in een door hemzelf uitgegraven oud konijnenhol in de zeedijk aan de Westerschelde tus sen Bath en Waarde heeft gewoond en maandag werd ontdekt, is gisteren door nieuwsgierigen en politie opgejaagd en uiteindelijk in Hansweert gevangen. De aap, een mannetjes meerkat van ongeveer vier jaar, bleek gisteren bij het krieken van de dag niet meer in zijn hol te zitten. In de loop van de ochtend werd hij op verschillende plaatsen, o.a. bij de veerha ven in Kruiningen, gesigna leerd. Tegen één uur zag de heer C. Polderman het dier lopen m de Wolstraat in Hans- weert. Hij ging er achter aan. Het dier vluchtte in een loods van de firma Van der Straaten aan de Werfdijk. De heer Polderman gooide de deur dicht en belde de politie. Korte tijd later probeerde een man of vijftien de meerkat in de loods te pak ken te krijgen. Nadat het dier een kwartier lang was opgejaagd, vluchtte het in een magazijntje dat in de loods is ondergebracht. Daar moest hij zich voor de overmacht gewonnen ge ven. De meerkat werd ge kooid en in de loop van de middag overgebracht naar het dierenpark Animali in Eindhoven. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Anne Vondeling, heeft gisteren zijn hoop, dat de regering ge hoor zou hebben gegeven aan zijn regelmatig gevoerde plei dooi om de troonrede in be grijpelijker Nederlands op te stellen, in rook zien opgaan; de opzet van het meest gelezen en beluisterde staatsstuk bleek nog steeds voor een groot deel in „oude stijl" te zijn. Het we melde weer van lange zinnen, bijzinnen, en politiek jargon en ook nu weer was het de konin gin a.an te zien dat ze moeite had met haar pogingen, de tekst zo duidelijk mogelijk voor te dragen. „Ik ben teleur- mSMÊmmSËÊsÊ gesteld en zeer bedroefd", ver klaarde Vondeling. „Er is wel iswaar sprake geweest van enige vooruitgang in de opzet van de troonrede, maar toch waren er nog steeds zinnen om van te gruwen. Er waren zelfs zinnen bij die je de koningin nauwelijks kunt laten uitspre ken. Haar dat aan te doen, komt neer op majesteitsschen nis". Premier Den Uyl is het niet met Vondeling eens. Volgens hem is het politiek gevaarlijk om zinnen om te gooien of be paalde woorden door andere woorden te vervangen. „Dat kan soms een verschuiving in de betekenis veroorzaken. De opzet van de tekst luistert heel nauw", zei .Den Uyl er mag geen speld tussen te krijgen zijn. Bovendien vindt de premier, dat de troonrede niet gezien mag worden als een toespraak tot het volk, maar als een rege ringsverklaring aan het par lement. Dr. Vondeling ontkent dit niet, maar volgens de ka mervoorzitter is dat geen ex cuus. „Ook kamerstukken die nen düidelijk te zijn", meent hij. BRUSSEL (ANP) - Drie Ne derlanders, die een jaar gele den te Antwerpen de firma „Handelsonderneming Ver zendhuis Internationaal" heb ben opgericht, worden mo menteel door de Belgische po litie gezocht. Het drietal wordt ervan verdacht een aantal Bel gische bedrijven voor een to tale som van ongeveer ander half miljoen gulden te hebben opgelicht. WASHINGTON (AFP) - Or lando Letelier, onder president Allende Chileens minister van buitenlandse zaken en van de fensie. is gisteren in Washing ton om het leven gekomen bij een aanslag. Letelier stierf bij een hevige ontploffing die zijn auto uiteenreet. DORDRECHT (ANP) - De elfjarige Leo van den Eyk uit Dordrecht zal waarschijnlijk gedeeltelijk blind blijven, omdat hij een kogeltje uit een luchtbuks in zijn oog heeft ge kregen. (ADVERTENTIE) A m 4-p S J- Zaterdag 25 september van 14 tot 22 uur /~%11 9 ir^ii Zondag 26 september van 11 tot 19 uur Philips Jubileum-Hal (P.O.C.j (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Prinsjes dag 1976 heeft meer men sen naar de residentie ge lokt dan vorig jaar is de algemene indruk. Rond elf uur hadden al honder den toeschouwers een plaatsje gevonden langs de route. De mensen in stalleerden zich op de speciaal opgebouwde tri bunes of op meegebrachte klapstoeltjes en sinaas appelkistjes. Nieuw in de bijvalsbe tuigingen waren de spreekkoren waarbij „Bernhard, Bernhard" werd geroepen. Dat ge beurde toen de konink lijke familie op het balkon verscheen van het paleis aan de Lange Voorhout. Honderden juichenden mensen drongen door de afzetting. Langs de route bleken veel mensen zich getooid te hebben met een witte anjer. Enkele men sen deelden anjers uit. Koningin Juliana zin speelde alleen in de alle reerste zin van de troon rede op de recente pro blemen rond prins Bern hard: „Ongetwijfeld gaan de gedachten terug naar de moeilijke periode die achter ons ligt. Laten wij vandaag, in het besef van een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid, vooral zien naar het vele wat ons te doen staat". Prins Bernhard was ge kleed in een donkergrijs jacket. Hij droeg geen on derscheidingen, wel een anjer. Prins Claus en de heer Van Vollenhoven toonden hun onderschei dingen wel. Claus had de rozet van het grootkruis der orde van de Neder landse Leeuw in het knoopsgat van zijn revers en Pieter was getooid met de rozet van het groot kruis in de huisorde van Oranje. De Antilliaanse parle mentaire delegatie kreeg een speciaal woord van welkom in de ridderzaal. „De aanwezigheid van de Antilliaanse parlementa riërs onderstreept de een heid van het koninkrijk", aldus Eerste Kamer voorzitter Thurlings. De PSP-fractie had zich evenals vorig jaar om principiële redenen afwe zig gemeld.

de Stem | 1976 | | pagina 1