Vermoorde vrouw in Nieuwvliet wellicht Franpise Brand in flat te Schiedam: 24 gezinnen geëvacueerd Actie tegen Amro-bank begonnen Van Agt houdt vast aan voldoende zorg voor ongeboren leven DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND VRIJDAG IDE STEM Met 77 jaar doctorandus BRIGITTE BARDOT NU MODEONTWERPSTER l"yandaag Keen duo-banen voor werkloze jongeren NEDERLANDSE HARTPATIËNT NA OPERATIE IN GENEVE OVERLEDEN *7 SEPTEMBER 1976 116e jaargang - no. 18059 Lichtpuntjes VERKLARING VAN MINISTER TIJDENS ABORTUSDEBAT Gevelvoegen Akzo-personeel krijgt dertiende maand Ontkenning Machinefabriek failliet: 156 man op straat Niet opleggen Vrijheid artsen to Heep gearaogd of aan te bietsen? Met een „Kleintje" in onze rubriek „Huizen" zit 11 dan zogezegd op rozen. Immers vele tienduizenden Stem-lezers en lezeressen (viji van de tien) hebben bijzondere belangstelling voor onze „Kleintjes"-rubriek „Huizen". DIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN |0m in 80 op 150.000 te komen erklftosheid ieLper iaani met man pglopen (Van onze parlementaire redactie) _DEN HAAG - Om de werkloosheid terug te dringen tot gemid- Mj 150.000 in 1980, het doel, dat de regering met haar beleids- tatregelen wil bereiken, is het nodig, dat vanaf dit moment de trklousht'id iedere maand met gemiddeld 2.000 daalt. Minister Boersma van So- ileZaken onderstreept dit in B brief aan de Tweede Ka ler. waarin hij de beleids regelen opsomt, die ge- men zijn om de jeugdwer- jcsbeid te bestrijden. Het >eft geen betoog, aldus de Dister, welk belang in dit pit door de regering wordt xht aan een zo breed mo- inafemming van |trkneaers- en werkgever- pulsaties met het voorge- n beleid. Onder de geraamde 150.000 in 1980 zullen zich |nder aanvullende specifieke latregelen 40.000 a 45.000 bgeren benden 23 jaar be- n. De regering is van oor- dat tegen deze achter- VEEL bewolking lokale buien, WELLICHT onweer Maximumtemperatuur i graden RADIO en televisie Professor Jaap Fischer We®r op de plaat BINNEN./BUITENLAND 2 Japan brengt Europese scheepsbouw in Moeilijkheden 6INMEN./buitenland 3 Uitblazen in de weekbladen I B'NNEN./buitenland 4 in van Arkel «i overwinnen b|nnen-/buitenland 5 ortugal ziet reikhalzend uit «Europese hulp Sport 1 s trots op haar Moskou grond verder gerichte be leidsmaatregelen noodzakelijk zijn. In de notitie jeugdwerkloos heid van maart j.l. werd de re latief ongunstige werkloos heidsontwikkeling in 1974 en 1975 van jongeren beneden 19 jaar beklemtoond. Het is daarom verheugend, aldus mi nister Boersma, dat juist ten aanzien van deze leeftijds groep in 1976 enige lichtpun tjes in de arbeidsmarktpositie kunnen worden geconstateerd. Dit betreft in de eerste plaats het aantal werkloze niet- schoolverlaters - dus jongeren die reeds één of meer banen hebben gehad - waarvan het aantal in augustus j.l. ca. 25 procent (bij de jongens) respec tievelijk ca. 10 procent (bij de meisjes) lager ligt dan een jaar geleden. In de tweede plaats is uit sluitend bij deze leeftijdsgroep het aantal langdurig werklo zen (d.w.z. degenen die reeds langer dan een half jaar staan ingeschreven bij de Gab's) in 1976 verminderd. Met betrekking tot eerstge noemde ontwikkeling tekent de minister overigens aan dat deze daling mede veroorzaakt kan zijn door het remmend ef fect op het arbeidsaanbod voor schoolverlaters van de in 1975 genomen bijzondere maatrege len (leerplichtverlenging, ver lengde cursusduur l.b.o.): minder schoolverlaters in 1975 betekent ook minder kans op werkloosheid nadien van deze groep die, als deze situatie zich toch zou voordoen (d.w.z. na korte tijd werkzaam te zijn geweest), geregistreerd zou worden als nietschoolverla- ters. DEN HAAG - Er komen voorlopig geen „duo-banen" voor werkloze jongeren. Dat heeft minister Boersma (So ciale Zaken) de Tweede Kamer meegedeeld. Het gaat hier om een voorstel twee werkloze jongeren één volledige ar beidsplaats te laten bezetten tegen één volledig loon en één werkloosheidsuitkering. Voor de betrokken jongeren zou bij realisatie van zo'n duo-baan het inkomen licht teruggaan. Minister Boersma schrijft de Tweede Kamer, dat er teveel praktische en principiële be zwaren aan duo-banen kleven, om nu al een positieve beslis sing te kunnen nemen. Een duo-baan kan aantrekkelijk zijn (er komen per slot van re kening twee werkloze j ongeren door aan de slag). Maar een principieel bezwaar is dat men in feite vrijwillige werkloos heid „beloond" met een werk loosheidsuitkering. v v - i (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN - De 77-jarige Herman de Berghes heeft deze week zijn doctoraal examen in de sterrenkunde met goed gevolg afgelegd aan de Rijksuniversiteit van Gronin gen. De academicus heeft ook nog plannen om te gaan promoveren. De heer Berghes heeft in de jaren twintig nog drie jaar weg- en waterbouw gestudeerd aan de technische hogeschool te Bandoeng. In 1965 legde de 77-jarige aca demicus het kandidaatsexamen af in de wiskunde en na tuurwetenschappen aan de rijksuniversiteit van Leiden. PARIJS - Brigitte Bardot heeft na een carrière als actrice en dierenbeschermster, die van ontwerpster opgenomen. Vol gend jaar verschijnt ze op de markt met 40 lente- en zomer- toiletten. Toen BB in 1959 in het huwe lijk trad met acteur Jacques Charrier en voor die gelegen heid was gekleed in een rose- witte hemdbloesjurk uit vichy-linnen van Jacques As- terel, werd zij het mode voorbeeld van het jonge meisje in de hele wereld, dat haar dansende rokken, blonde lange haar en ballerinaschoentjes copieerde. Als BB's zeer vrouwelijke, speelse modellen, overwegend in haar lievelingskleuren rose en zwart, aanslaan, zou de nieuwbakken couturière de gevestigde modehuizen als Es- tere! wel eens concurrentie kunnen gaan aandoen. De gemiddelde prijs van een BB-creatie is 600 frank. PvdA-partijvoorzitster Ien van ten Heuvel (rechts) trachtte voor de vestiging van de Amro-bank te Amster dam samen met collega Ria Beckers van de PPR (midden) foldertjes uit te dolen aan voorbijgangers. In het foldertje wordt het hoe en waarom van de actie beschreven. DEN HAAG - Het ziet er niet naar uit, dat de KVP-minister Van Agt van Justitie te zijner tijd zijn handtekening zal zetten ter bekrachtiging van het socialistisch-liberale abortusvoorstel, wanneer dit door de beide Kamers zou worden aangenomen. Aan het einde van de eerste ronde van het parlementaire abortusde bat kwam de bewindsman namelijk verklaren, dat „alleen een regeling, die de zorg voor het ongeboren leven in voldoende mate waarborgt, kracht van wet verdient te krijgen". NIEUWVLIET - Hoewel de identiteit van de dinsdagmid dag gevonden vermoorde vtouw in Nieuwvliet nog niet definitief vaststaat, zijn er sterke aanwijzingen dat het gaat om de bijna 33-jarige ge huwde Fran^aise J.V.-V., af komstig uit het Zuidfranse Nougat-stadje Montelimar. Bij identificatie van het stoffelijk overschot hebben twee men sen, die de vrouw tijdens de af gelopen vakantieperiode in le vende lijve hebben gezien, haar zo goed als zeker herkend. Samen met haar man en kind heeft de jonge Franse vrouw een aantal weken gebivak keerd op een Nieuwvlietse camping. Bij een echtelijke twist op de camping moest de politie tussenbeide komen en kreeg de vrouw onderdak aan geboden bij een familie in Schoondijke. Een woordvoerder van het politiecommissariaat in Mon telimar verklaarde gisteren dat de Nederlandse politie contact met de Franse collega's in deze plaats heeft opgeno men om te proberen aan wijzingen te krijgen of de ver moorde vrouw in Nieuwvliet inderdaad die bewuste Fran- gaise is. Desgevraagd werd gis teren in Montelimar gezegd dat men op de hoogte was van het bestaan van het echtpaar V. uit die plaats, maar dat het betreffende echtpaar drie a vier maanden geleden met on bekende bestemming uit Mon telimar is vertrokken. Monte limar ligt langs de grote weg van Marseille naar Lyon. In verband met het onder zoek heeft de rijkspolitie veel mensen ingezet. Gisteren werd bekend dat luitenant D. Schoneveld van de rijkspo litie naar Frankrijk is afge reisd. Ondanks de sterke aan wijzingen dat het gaat om de Frangaise J.V.-V. trekt de poli tie nauwgezet iedere binnen gekomen tip na, die kan leiden tot het vaststellen van de defi nitieve identiteit of aanwijzing van de dader. (Van onze redactie binnenland) BOTTERDAM - De brandweer van Schiedam heeft donder dagmiddag opdracht gegeven om 24 gezinnen, die in de Rijn mondflat aan het Fideliusplein wonen, te evacueren. Dit besluit heeft te maken met een hardnekkige brand in de gevelvoegen van het flatgedeelte waar deze gezinnen wonen. Het isolatiemate riaal in deze voegen is gaan smeulen en daarbij komt zoveel koolmonoxyde vrij dat er een gevaar bestaat voor de gezondheid van de bewoners. Een aantal van de geëva cueerde gezinnen is onderge bracht in Schiedamse hotels. Anderen kregen onderdak door bemiddeling van de be heerder van de flat, het make- laarsbedrijf Zomerhof in Zaandam en Muijs. De Rijn mondflat bestaat uit 250 wo ningen en is eigendom van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. De brand is al woensdag middag ontstaan toen perso neelsleden van een Duitse firma bezig waren met het aanbrengen van een nieuwe laag plastic folie op de galeri jen. Daarbij werd een gasvlam gebruikt om het materiaal te drogen. De brandweer ver moedt dat als gevolg van deze werkzaamheden de zeer brandbare isolatiestof in de gevelvoegen is gaan smeulen. Dit proces breidde zich woensdag en donderdag uit, zonder dat de brandweer iets kon doen. Metingen wezen donderdagmiddag uit dat de brand op sommige plaatsen al diep in de betonnen muren was gevreten en dat er gevaarlijk veel giftig koolmonoxyde vrij kwam. De overige bewoners van de Rijnmondflat kunnen in hun huizen blijven. De brandweer verwacht niet dat de brand in de gevelvoegen zich tot bij hun woningen zal uitbreiden. Men weet nog niet precies hoe de brand in de gevelvoegen moet worden aangepakt. „Als we genoeg water gebruiken, is de zaak zo uit. Maar zo'n aan pak zal enorme schade opleve ren", aldus een woordvoerder van de brandweer. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM - De medewer kers van Akzo-Nederland krijgen voortaan in plaats van een variable uitkering een vaste uitkering in november ter grootte van een dertiende maand. (8 1/3 procent). Deze regeling geldt vanaf 1977. Ter compensatie zal als overgangsmaatregel in 1976 een uitkering worden gedaan van 6 1/3 procent van het jaar inkomen waarvan twee pro cent eind september en het res tant eind november worden uitgekeerd, aldus een voorlich ter van Akzo-Nederland. Over de hieraan ten grond slag liggende regeling was al eerder tussen Akzo-Nederland en de vakorganisaties in prin cipe overeenstemming bereikt. Inmiddels is de hiervoor nood zakelijke toestemming van het ministerie van Sociale Zaken verkregen, deelde de woord voerder nog mee. MINISTER MR. A. van der Stee zal maandag 27 en dins dag 28 september optreden als gastheer van zijn collega's - ministers van landbouw uit de EEG-landen. Hij is voorzitter geworden van de EEG-raad van landbouwministers en het is traditie dat een nieuwe voor zitter de leden van die raad in zijn land ontvangt voor infor mele besprekingen en excur sies. AMSTERDAM - Op tachtig verschillende plaatsen in ons land is de anti apartheidsbeweging (AABN) donderdagmiddag begonnen met een boycotactie tegen de Amro-bank. Bij filialen van deze bank worden klanten en voorbijgangers gevraagd hun rekening op te zeggen. De boy cot is uitgeroepen, omdat de Amro-bank leningen zou ver strekken aan Zuid-Afrika. Volgens de Antie- Apartheidsbeweging wordt de blanke minderheidsregering in dat land op die manier in staat gesteld haar apartheidspoli tiek te handhaven. De Amro-bank ontkent overigens nog langer aan Zuid-Afrika te lenen. Volgens de bank is zij drie jaar geleden gestopt met leningen aan dat land. De bank reageerde don derdagmiddag ook ontken nend op een mededeling van de Anti-Apartheidsbeweging als zou da Amro-bank in de afge lopen week een paar miljoen dollar hebben verstrekt aan het Britse kantoor van een Zuidafrikaanse bank. MAASTRICHT - De Maas trichtse machinefabriek Del- noz met dochterbedrijf In- terchroom B.V. is donderdag door de rechtbank failliet ver klaard. Een poging van de In dustriebonden NKV en NVV om een nieuw bedrijf te stich ten na het faillissement is op niets uitgelopen, omdat de mi nister van Economische Zaken de daarvoor gevraagde steun van twee en een half miljoen gulden niet heeft verleend. Alle 156 personeelsleden staan op straat. Tevoren hadden de dames Gardeniers-Berendsen (KVP) en Van Leeuwen (AR) uitvoe rig betoogd, dat deze waarbor gen in het socialistisch- liberale voorstel niet aanwezig zijn, omdat volgens dit voor stel uiteindelijk de vrouw zelf beslist, of haar zwangerschap moedwillig zal worden afge broken. De beide CDA- woordvoersters deden hun uiterste best, de Kamer er van te overtuigen, dat ook het on geboren leven in alle fases be scherming verdient en dat dit leven alleen in uiterste nood zaak mag worden afgebroken. Voor ons, aldus mevrouw Gardeniers, blijft abortus dui delijk een verboden zaak. Abortus kan alleen straffeloos worden uitgevoerd, wanneer er duidelijke rechtvaardi gingsgronden voor een vruch tafdrijving worden aange voerd. Dat wil echter aller minst zeggen, dat zulk een abortus daardoor ook ethisch verantwoord zou worden. Dat is niet het geval. Abortus is naar onze overtuiging het af breken van menselijk leven en dus een kwaad. Wij mogen echter, zo be toogde zij evenals mevr. Van Leeuwen, onze eigen zedelijke en godsdienstige overtuiging niet via de wetgeving aan het Nederlandse volk proberen op te leggen. Van de andere kant zijn wij als medewetgevers verplicht o'm te zorgen voor een wetgeving, die voor de meer derheid van de bevolking aan vaardbaar is en die ook in feite kan worden nageleefd. Wij zouden onze plicht als wetge ver verzaken, wanneer wij al leen zouden getuigen van onze ethische opvattingen doch verder met de armen over el kaar zouden afwachten, wat anderen zonder ons beslissen, aldus de gedachtengang van de beide verdedigsters van het CDA-voorstel. Intussen bleek uit de verto gen van de dames Gardeniers en Van Leeuwen, dat het be middelingsvoorstel van de heren Franssen, Van Oijen en Roels (PvdA) en Huijsen (ex- CHU) weinig kans van slagen meer heeft. Volgens dit voor stel zou abortus in de eerste drie maanden van de zwanger schap kunnen worden uitge voerd onder de „lichte" condi ties van het socialistisch- liberale voorstel en na die ter mijn alleen nog maar onder de „zware" voorwaarden van het CDA-voorstel. Dat zou echter in strijd zijn met de christen democratische opvatting, dat het ongeboren leven altijd, dus ook in de eerste drie maanden, een zo groot mogelijke be scherming verdient. De kans, dat de beide wetsvoorstellen in het komende weekend alsnog langs deze weg „in elkaar ge schoven" zouden kunnen wor den, mag daarom niet hoog meer worden aangeslagen. Op enkele punten bestond tussen de indieners van de beide parlementaire wetsvoor stellen vrijwel volledige over eenstemming. Een van die punten betrof de vrijheid van artsen, verpleegkundigen en ziekenhuisbestuurders om te weigeren, op enigerlei wijze aan een abortus mee te werken. Dat geldt ook voor de zoge naamde „verwijzing" door de huisarts naar een specialist. Volgens dr. Roethof (PvdA) behoort een huisarts in voor komend geval een vrouw ech ter wel „wegwijs" te maken waar zij de gewenste hulp kan krijgen. Volgens mevr. Van Leeuwen behoeft een huisarts ook dat niet te doen. Dr. Lamberts (PvdA) wees er op, dat het aantal abortussen in ons land gelukkig steeds meer afneemt, mede dank zij de betere voorlichting over voorbehoedsmiddelen. In te genstelling tot het CDA en DS '70 zag hij abortus als een operatie, die „net als iedere andere medische ingreep" in het ziekenfondspakket moet worden opgenomen. Zijn par tijgenoot dr. Roethof wees er op, dat momenteel in ons land 16 abortusklinieken werk zaam zijn en dat er slechts in enkele gevallen klachten zijn binnengekomen over onzorg vuldig handelen door de abor terende artsen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Na eerst nu door betrokkenen is bevestigd, is eind vorige week een Neder landse hartpatiënt, die in Ge- nève een hartoperatie heeft ondergaan, overleden. Volgens prof. dr. J.M. Greep, lid van de werkgroep Hartchirurgie Bui tenland van de Gezondheids raad, overleed de man, een 68- jarige Hagenaar, aan long complicaties enkele dagen na de operatie. Deze zaak is naar buiten ge komen tegen de wens van de betrokken medische specialis ten in. Prof. Greep: „We von den dat we dit een beetje toe moesten dekken om niet te veel onrust te verwekken. Natuur lijk is het ernstig en verdrietig dat deze patiënt is overleden, maar bij dit soort operaties is nu eenmaal altijd een groot ri sico aanwezig. Over de hele wereld geldt dat het overlij- densrisico tijdens of na een open hartoperatie gemiddeld rond de 2 procent is". Volgens de Maastrichtse hoogleraar is het overlijden van de Hage naar te wijten aan ernstige complicaties en niet aan een eventuele menselijke fout van de behandelende artsen in Ge neve. Misverstanden over het eventueel verzwijgen van dit sterfgeval door voorzitter prof. F. Meijler van de werkgroep van de Gezondheidsraad, die de hartpatiëntenluchtbrug op Genève organiseert, wijt prof. Greep hieraan dat hij en moge lijk prof. Meijler, eerst woens dag van het overlijden van de patiënt vernamen. Het voorval tast, aldus prof. Greep, het voortbestaan van de luchtbrug naar Genève niet aan.

de Stem | 1976 | | pagina 1