ministers bevriezen salaris Middenstand aat zonnige oekomst egemoet Roda JC in laatste minuten onderuit VERMOORDE VROUW BLIJKT TE ZIJN DOODGESCHOTEN Chocolade melk CHU ERNSTIG IN BEROERING VERWACHTING VAN EIM: Vier Kamerleden willen twee abortusvoorstellen met elkaar verenigen Grote slagers met DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ïe'stëm Tarieven streekvervoer 4% extra omhoog DONDERDAG Door optreden Kamerlid in Z.-Afrika 16 SEPTEMBER 1976 116e jaargang - no. 18058 familie Dagelijks over de krant 'yandaag nog steeds actueel goed reclaifle mediufl1 Echtpaar springt uit vliegtuig Nieuwe aardschokken Panische angst in Italiaans rampgebied INDRUK VIJFTIEN DERTIG KM OP VERKEERDE WEGHELFT WESTERTERP: KEUZE MAKEN in 3 jubilarissen: n geluk te wensen n de .v. fet dagelijks bestum in het waterschap xvenmark brengt t9 jenbare kennis, dat :durende 14 dagen, te kenen van en met n iptember 1976, ten intore van de secreta- s Ulvenhoutselaan 6 reda ter inzage van be. nghebbenden zullen ggen: a de rekeningvan e ontvangsten en uit. aven van het water. :hap over het dienst- lar 1975; de begroting van in- omsten en uitgaven iet memorie van toe- ichting voor het jaar 977. Het dagelijks be- tuur, voornoemd, J.J. Rops voorzitter H.P. van Arendonk secretaris De curator in het faillis sement van J.J.A.A. Ardon te Steenbergen, slager, maakt bekend lat het faillissement is, geëindigd ddor het ver-, aindend worden dereni-, ge uitdelingslijst. Mr. D. van Emden Stationsstraat 36 Roosendaal Kosteloos Bij vonnis der Arrondis sementsrechtbank te Breda d.d. 3 september 11976 is in staat van fail lissement verklaard besloten vennootschap Van de Goorbergh Be tonstaal-Vlechtwerken B.V., gevestigd en kan- toorhoudende te Etten- Leur, Markenland 31. Tot rechter-commissaris werd benoemd mr. T. van Daalen, rechter in voormelde Rechtbank en tot curator is ondergete kende aangesteld. Door de Rechter-Com- missaris is bepaald, dat le. de indiening der schuldvorderingen moet plaats hebben bij onder getekende uiterlijk op 19 oktober 1976. 2e. de verificatieverga-1 dering zal worden ge- houden op donderdag november 1976 te 11M uur in het Gerechtsge- j bouw te Breda. De curator: mr. J.A. Decker Oude Bredaseweg i Etten-Leur Tel. 01608-13171 te koop geuraragt! of aan te bieden?. Met een „Kleintje" in onze rubriek „Huizen" zit u dan zogezegd op rozen. Immers vele tienduizenden Stem-lezers en lezeressen (vijf van de tien) hebben bijzondere belangstelling voor onze r.„Kleintjes"-rubriek „Huizen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het salaris I van ministers en staatssecre- I tarissen zal met ingang van 1 I januari 1977 bevroren wor den op het huidige peil. Het I kabinet heeft hiertoe beslo ten en zal dit besluit tot uit drukking laten komen in de I volgende week dinsdag in te I dienen departementale be- grotingen. Het ministerssalaris be draagt sinds 1 januari van dit jaar f 142.932 dat van een staatssecretaris f 123.540.-. Bij het optreden van het kabinet-Den Uyl in mei 1973 werden de salarissen van de bewindslieden verlaagd en bevroren. Voor de ministers van f125.136 tot f 110.040. Die bevriezing gold tot 1 april 1974. Daarna zijn de sa larissen weer gestegen met de trend van de verhoging van de lonen en salarissen in het bedrijfsleven. Daarvoor - tijdens het kabinet- Biesheuvel - was de koppe ling aan de trend losgelaten en stegen de salarissen van de bewindslieden met het be drag aan prijscompensatie. Zouden deze ingrepen door de beide kabinetten niet plaats gehad hebben, dan zouden de ministerssalaris sen zich nu 23 procent boven het niveau van thans bewe gen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het midden- en kleinbedrijf lijkt door de ernstige economische depressie van de laatste jaren heen te komen. Dat is althans de verwachting van het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, EIM, in ten gisteren gepubliceerde studie. Daarin is nagegaan welke ontwikkelingen de middenstanders de komende vier jaar te wachten staan; Het vooruitzicht daarbij is niet ingunstig. Voor het eerst sinds jaren is er weer een verbetering van de arbeidsproduktiviteit, hoewel die voorlopig nog wel zal ach terblijven bij het gemiddelde over de laatste vijf jaar. Een stijging van de winsten. Daarbij merkt het EIM echter wel op, dat die winst in geen verhouding staat tot wat het bedrijfsleven als geheel de ko mende jaren kan „binnenha len". De belangrijkste conclusies n het eim zijn: I Depositie op de afzetmark ten wordt gunstiger door een tijgende particuliere con- nptie en een groeien van de investeringen. wisselend bewolkt plaatselijk buiig I Maximumtemperatuur I negentien graden RADIO en televisie I Maiy Hartman: I schokkender dan Archie 1 Bunker binnen-/buitenland 2 Kamerleden in het geweer le9en onbillijke regeling SMinsvergoeding voor BINNEN-/buitenland 3 Kamerlid Jaap van der Doef I aast al in de stembus binnen-/buitenland 4 beslissen zondag I "Un verzorgingsstaat binnen-/buitenland 5 2tro°m moet worden "Wamd SPORT 2 Jdbiljart een succes I wamirt! huldi9in9 van 1 elt|Kampioen Minneboo merijntje en Hjnbedrijf Toenemen van het aantal arbeidsplaatsen in deze sector met zo'n 8000 per jaar. Een verwachte grotere stij ging van het overige inkomen per zelfstandige in het midden- en kleinbedrijf, waardoor de inkomensposities weer wat worden opgevijzeld. Voorwaarden voor het reali seren van een betere sociaal- economische positie voor midden- en kleinbedrijf is ech ter wel dat het kabinet de aan gekondigde bezuinigingsope ratie tot de jaren '80 ongewij zigd uitvoert en daarboven nog eens extra maatregelen neemt om de werkloosheid te be strijden, aldus de studie van het EIM. TOKIO (AP) - Een bejaard Japans echtpaar dat in een vierpersoons vliegtuigje een rondvlucht maakte boven To kio, heeft de piloot van het toe stel en een meevliegende came raman neergestoken. Na hun daad sprong het echtpaar op 1800 meter hoogte uit het toe stel in zee. De piloot wist samen met de cameraman een noodlanding te maken. (Van onze correspondent) ROME -In heel Noord-Italië heerst panische angst vanwege de eindelose serie aardbevin- gen die nog steeds voortduurt In Venetië aan de Adriatische kust en in Genua aan de west kust zijn gisteren (woensdag) ongekend zware schokken ge voeld. In alle grote Noord- Italiaanse steden, Milaan, Bo logna en Triëst trilden de ge bouwen en vluchtten tiendui zenden in paniek de straat op. Deschokken werden ook in Frankfort en Zagreb gevoelt. Vele tienduizenden zijn giste ren per auto de streek van Friu- lie ontvlucht. Talloze families, met hooguit wat handbagage, hebben het onophoudelijk trillende gebied verlaten en zijn naar de kust ten zuiden van Venetië ge vlucht, waar alle hotels, cam pings en pensions meer dan vol bezet zijn. De Italiaanse overheid heeft ingegrepen door alle leeg staande huizen en flats buiten het rampgebied te vorderen voor de vluchtende daklozen. De streek van Friulië is op nieuw het zwaarst getroffen; daar zijn - net als in begin mei - ontelbare huizen en gebou wen ingestort. Zeven mensen vonden de dood. Steeds meer bewoners van de streek hebben intussen be sloten hun huis en haard tijde lijk of zelfs voor goed te verla ten. De massale uittocht wordt min of meer bevorderd door de overheid die niet in staat is de tienduizenden daklozen be hoorlijk te huisvesten. STAATSSECRETARIS Hendriks van volksgezondheid is bereid tot een gesprek met de vereniging „Voorkomen is be ter" in Tiel over de vraag van de financiering van het onder zoek dat deze vereniging heeft ingesteld naar de gezonheids- toestand van inwoners van Tiel die in de omgeving wonen van het chemische bedrijf Verdugt. (Van onze sportredactie) BRUSSEL - De Neder landse vertegenwoordigers in de Europa Cup-competities lijken zich redelijke uitgang sposities te hebben verworven voor een plaats in dë tweede ronde. Het meeste indruk maakte - opnieuw - Roda JC, dat tegen Anderlecht in Brus sel lange tijd met 0-1 heeft voorgestaan, door een doel punt van Johan Toonstra. Pas in de laatste - voor de Limbur gers dramatische - minuten kon Anderlecht de score in een 2-1 voorsprong ombuigen. PSV maakte er in Ierland tegen het nietige Dundalk een uiterst matige vertoning van. De Eindhovenaren kwamen niet verder dan een 1-1 gelijk spel, maar dat moet toch een redelijke uitgangspositie zijn voor de tweede wedstrijd in Eindhoven. Datzelfde geldt voor Feye- noord, dat het Zweedse Djur- garden met 3-0 versloeg. De Rotterdammers misten veel kansen. Moeilijker lijkt het te wor den voor Ajax, dat het Engelse Manchester United met 1-0 versloeg. Dat gebeurde in Am sterdam. (Uitgebreide informatie op onze sportpagina's). (Van een onzer verslaggevers) NIEUWVLIET - De dinsdag langs de St.-Jansdijk in Nieuwvliet gevonden, ver moorde, jonge vrouw, blijkt te zijn doodgeschoten. Dit wees gisteren een sectie op het stof felijk overschot uit. Over de identiteit van het slachtoffer bestaat nog geen zekerheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De socialisten Franssen, Roels en Van Oijen en de CHU-dissident Huijsen hebben gisteren in de Tweede Kamer een poging gedaan om de tegenstellingen tussen de abortusvoor stellen van de PvdA en de WD enerzijds en de KVP en ARP anderzijds te overbruggen. Zij dienden een wijzigingsvoorstel in om de zware voorwaarden voor abortus uit het confessionele wetsontwerp alleen te laten gelden voor zwangerschappen, die langer dan twaalf weken hebben geduurd. Voor een zwanger schapsonderbreking in de eerste twaalf weken zouden dan de lichtere bepalingen van het socialistisch-liberale voorstel kun nen gelden. „Een morele norm kan men niet binden aan een termijn van twaalf weken", interrum peerde PPR-leider Bas de Gaay Fortman, die met zijn fractiegenoot Waltmans beide voorstellen afwijst. De heer Franssen was het daarmee wel eens, maar: „We moeten hier werken aan een wetgeving die ook naleefbaar is". De heren Franssen en Huijsen gingen er van uit, dat men de klok niet meer kan terugdraaien. In de rechtspraak van de laatste jaren is namelijk de praktijk gegroeid dat een vruchtafdrijving binnen drie maanden, verricht door een arts niet meer voor een straf vervolging in aanmerking komt. De kans, dat een abor tuswet volgens het strenge confessionele voorstel zal DEN HAAG/ZAANDAM - Na de prijs prijsverlagingen van di verse soorten rundvlees, waarmee het slagersconcern De Vleeschmeesters BV in Den Haag met ongeveer 400 vesti gingen een dag of tien geleden begon, komt Albert Heijn nu met prijsverlaging van var kensvlees. Het is verwonderlijk dat deze lagere prijzen niet een gevolg zijn van lagere prijzen in de handel. Volgens deskundigen vertonen de handelsprijzen voor rund- en varkensvlees een zeer stabiel beeld. Men spreekt in deze kringen dan ook van stuntwerk van de grote slagers. Op de veemarkten is de aan voer momenteel groter dan an ders. Dit is een direct gevolg van de grote droogte, waar door de boer de uitgemolken mee-etews er eerder uit doet. Die grotere aanvoeren op de veemarkten heeft de prijzen voor goede vleeskoeien onbe roerd gelaten, hier en daar zelfs de prijs doen aantrekken. Voor magere dieren op de markten worden uiteraard la gere prijzen betaald. De prijzen voor onderdelen van varkens hebben de laatste weken slechts kleine schom melingen te zien gegeven. In handelskringen verwacht men wel dat de prijzen in de herfst zullen dalen, hetgeen verband houdt met het slachtrijp wor den van grote aantallen var kens. Een situatie, die normaal is en dan gaat de wet van vraag en aanbod werken. Albert Heijn zegt op deze komende marktontwikkeling vooruit te lopen. De geringe winstmarge zal naar verwachting worden goedgemaakt door een ver grote omzet, aldus Albert Heijn. worden nageleefd is dan ook erg gering, zo betoogden de heren Franssen en Huijsen. Zij wezen erop dat de drie- maandengrens ook voorkomt in de wetgeving van de Ver enigde Staten en van verschei dene Westeuropese landen. Die grens heeft niets te maken met morele normen maar al leen met de naleefbaarheid van de wet. Het parlement mag niet meewerken aan een wetgeving, die toch met voeten wordt ge treden. Het parlement mag aan geen enkele abortuswetgeving meewerken, zo betoogden daarentegen de heren Imkamp (D'66) en Beuker (RKPN). Zij verklaarden tegen de beide in gediende voorstellen te zullen stemmen. De bijbelse norm „Gij zult niet doden" heeft een eeuwige waarde. Daaraan mag niet worden getornd. Op vra gen uit de Kamer, of zij daar mee ook bv. de bewapening willen afschaffen, bleven beide sprekers echter het antwoord schuldig. Toch maakte met name de rede van dr. Imkamp grote in druk. Hij zei: „Deze Kamer matigt zich het recht aan, dat slechts aan God toekomt, na melijk het recht om te beslissen over leven of dood. Door een van deze wetsvoorstellen aan te nemen geeft deze Kamer aan burgers in onze samenleving het recht om over leven en dood te beslissen. Door deze bevoegdheid op dit moment te aanvaarden, ei gent de Kamer zich in beginsel het recht toe om ten aanzien van alle leven in onze maat schappij uit te maken, of dat leven bescherming behoeft. Dan is het niet meer ter zake of dit recht toekomt aan een abso lute monarch, aan een fascis tisch regime of aan een volks vertegenwoordiging. Vanaf het moment dat dit recht om over leven of dood te beschik ken in mensenhanden is, is in beginsel geen enkel menselijk leven meer veilig". Naar gisteren in de wandel gangen verluidde, zouden tenminste twee KVP'ers (ge noemd worden de heren Bre men en Noteboom) en een lid van de AR-fractie het stand punt van de D'66-eenling dr. Imkamp delen. Daarmee zou het aantal tegenstemmers tegen beide wetsvoorstellen al tot vijftien gestegen zijn. (Van een onzer verslaggevers) EDE - Zelden zal een automobilist zoveel ver keer op zich hebben zien afkomen als gisteren een 60-jarige Italiaan, die 30 kilometer lang op de ver keerde baan van de rijks weg 12 (Utrecht-Arnhem) reed. De Edese politie rap porteerde daarover het wegenstation Planken Wambuis bij Arnhem. De wagen werd opgevangen. De bestuurder bleek een glaasje op te hebben. Roda-speler Johan Toonstra brengt de stand op 0-1 in het duel tegen Anderlecht. In de laatste minuten moesten de Limburgers voor het Belgische geweld buigen. „Het betreft vermoedelijk een buitenlandse. Aanwijzin gen op kleding en bezittingen, duiden daarop", aldus luite nant D. Schoneveld van het korps rijkspolitie gisteravond. De politie kan om recherche-tactische redenen niet bekendmaken met welk wapen het slachtoffer om het leven is gebracht, evenmin als het aantal afgevuurde schoten. Uit de sectie is niet duidelijk gebleken wat het juiste tijdstip van het overlijden is geweest. Ook is nog onbekend of het slachtoffer ter plaatse is ge dood, of dat het stoffelijk over schot na de moord is vervoerd en verborgen. „Er zijn een hoop aanwijzin gen, die we echter allemaal moeten natrekken. Er zijn lijnen die in een bepaalde rich ting wijzen, maar daarover kunnen we niets zeggen, want als over enige tijd zou blijken dat wij er naast zitten, slaat onze recherche een figuur", aldus hoofdinspecteur A. S. de Winter, van het recherchebij standsteam Zuid-West, dat bij de oplossing van de moordzaak is ingeschakeld. Hardnekkige geruchten in West-Vlaanderen dat het slachtoffer een Frangaise zou zijn, die enige tijd op een cam ping in Nieuwvliet gebivak keerd heeft, werden ontkend noch bevestigd. „Wij kunnen niets met ze kerheid zeggen, hoe graag we dat ook zouden willen", aldus luitenant Schoneveld. Inmid dels is het signalement van het slachtoffer via de gebruike lijke kanalen doorgegeven aan Interpol en een paar buiten landse politie-instanties. De technische recherche heeft gisteren de gehele dag nauwkeurig de vindplaats van het stoffelijk overschot en de directe omgeving doorzocht op aanwijzingen. Ook buurtbe woners werden uitvoerig ge hoord. (ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Minis ter Westerterp meent dat de ta rieven van het streekvervoer in het komende begrotingsjaar met vier pet meer moeten stijgen dan de kosten van le vensonderhoud, wil het voor zieningenniveau gehandhaafd blijven. fles1000 gram nu (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CH-fractie in de Tweede Kamer en het partijbestuur van de CHU zijn „ernstig geschokt" door het op treden van CH-kamerlid Tolman, eerder deze week in Zuid- Afrika, waar deze het apartheidsregiem van Vorster prees en zelfs een financiële bijdrage van 30 mille verstrekte aan de „slachtoffers van zwarte terroristen". Gisteravond laat gaf het partijbestuur een verklaring uit, waarin dat optreden niet alleen fel werd afgekeurd, maar de heer Tolman bovendien voor de keus werd gesteld te bedanken als voorzitter van de werkgemeenschap Nederland-Zuid-Afrika of als Kamerlid voor de CHU. Fractieleider dr. Kruisinga, zelf pas enkele weken terug uit Zuid-Afrika, waar hij het apartheidsbeleid scherp veroordeelde, zei ons „diep geschokt" te zijn en het volstrekt „onbegrijpelijk" te vinden, dat Tolman zijn functie als voorzitter van de werkge meenschap Nederland-Zuid-Afrika zo verward heeft met zijn lidmaatschap van de .Tweede Kamer. Want die beide functies kunnen nooit geheel gescheiden worden. Tolman had voor zijn „optreden" in Zuid-Afrika moeten beseffen, dat hij daarmee de fractie in diskrediet zou brengen, aldus Kruisinga. Direct na zijn terugkomst zal Tolman op z'n vingers worden getikt, zo verzekert dr. Kruisinga. Hij zal dan ook een duidelijke keus moeten maken tussen beide functies. Hoewel men dat in de fractie niet met zoveel woorden zegt, vindt men, dat Tolman maar het beste kan bedanken als lid van de Kamer. De AR-fractie liet gisteren weten het optreden van Tolman met grote kracht te veroordelen. „Dat is volstrekt in strijd met de beginselen van de christen-democratie aldus een woordvoerder van de AR- fractie. (Vervolg op binnen- buitenland 2) V!

de Stem | 1976 | | pagina 1