Z.-Afrika geeft nog weinig hoop sp mis Cd5VER(DP^T!"de fe^nd-wJatr6" JANSSEN: BEGRIP VOOR HOUDING VAN KAPERS VASTE PLAATS VOOR JEANS IN HERENMODE Slachtoffers van heroïne DsaT i Green Spat zonder prik WE HEBBEN VEEL MET DE KAPERS GEPRAAT Green Spot zonder prik luiden volgt vakantieadvies niet op - j I EE.\HEIDSFI!0\T IBT KISSINGER: VERDER ONDERHANDELEN MOGELIJK Grote begonnen binnenland buitenland Eing van de Daltoni RTV -allerlei in 't kort Oefening Beer Protest tegen vrijlating Pide-agenten in Portugal Teruggekeerde passagiers: Huiskaper Najaar Jeans Licht Modieus Sportief Van der Stoel naar Ankara naai. 17.10 Vraag en ant. rdspelletje.17.40 Aktuali len en muziek. 18.20 Teken! ïserie. 19.00 Journaal en Kiezingspraatje. 19.30 Die rkwürdige Lebensge. hchte des Friedrich Frej! |rn von der Trenck, tv-serie" DO Journaal en verkiezing atje. 21.15 Duits allerlei uit fct en West. 22.00 Informa' programma. 22.45 Jour. Brig^(Nederl) 18.00 De Oniksen. 18,05 pkie de Viking. 18.30 Do. nentaire over dieren. 19 qj n en Jerry. 19.10 Het Vrije ord. 19.40 Mededelingen 145 Journaal. 20.15 Prjj na rond jong talent 45 Een ster en een streep nreportage. 21.35 De Ja! moordenaar. TV-serie |40 Journaal en samenvat. 'g wereldkampioenschap! 1 wielrennen. België (Frans) 17.45 Voor de kleuters. I8.45 fetsilik. Documentaire serie. 1.45 Graine d'ortie, tv-serie' |.00 Regionaal journaal! 1.15 Journaal. 19.30 The Gold jggers of 1933, muzikale co- edie. 21.00 Contre enquête 1 coté de la psychiatrie. 21.51 Lurnaal 22.00 Wereldkam- loenschappen wielrennen. E10 De socialistische gedach- f. 22.43 Journaal. PAT Ö6ZIEM LUCKV LUe® \0 4JCKZK1 W I AVEKEUL' kt je a il ffan een onzer verslaggevers) onFDA - In tegenstelling Jït wat gisteren werd be- richt zal de grote vakantie voor "agenoeg alle kinderen van de °aeguter- en lagere scholen in Vnord-Brabant, Zeeland en Limburg op zaterdag 25 juni winnen en wet op zaterdag is juni De vakantie loopt door „t maandag 8 augustus. Deze receling wijkt af van het advies an de minister van sociale za- un Ook voor het schooljaar 1915-1976 werd dit advies met "^Diocesane Schoolraad in het bisdom Breda heeft vorig jaar op verzoek van veel ou derverenigingen - geprobeerd de vakanties van de lagere- en kleuterscholen en van het voortgezet onderwijs zoveel mogelijk gelijk te laten lopen door de vakantie van de eerste groep een week te verlaten. De regeling voor de grote vakantie na het schooljaar 1976—1977 is daarvan een logisch gevolg. Het protestant-christelijk en het openbaar lager onderwijs in Noord-Brabant en Zeeland hebben deze afwijkende rege ling toen in meerderheid ge volgd. In onderwijskringen stu deert men op een nog betere oplosssing voor de vakantie na het schooljaar 1977-1978. De gedachten gaan er naar uit ook te beginnen met een spreiding voor het voortgezet onderwijs. Dit is voor het schooljaar 1976-1977 nog gebonden aan de rijkstermijn van 25 juni tot 15 augustus. Men overweegt het volgend schooljaar de laat ste zes weken van de vakanties van basis- en voortgezet on derwijs te laten samenvallen. Het voortgezet onderwijs zou dan dus een week eerder met vakantie gaan. In dit verband zou het, aldus deze onderwijskringen, een goede zaak zijn als bij de spreiding van de vakanties in ons land ook eens over de landsgrenzen heen wordt ge keken, met name in West-Duitsland. Andere zaken die bij de spreiding een rol spelen zijn van klimatologische aard en men vraagt zich af of een tri mester van begin augustus tot kerstmis niet te lang duurt en te veel vergt van de leerlingen. èdendaagse muziek. 13.00 (S) Ie meest verkochte „klassieke len". 13.30 (S) Koren en korp- pn. 14.00 Nieuws. 14.02 ktua-special. 14.30 (S)Omde ast: kuituur en kunstuitin- pn beoordeeld. 15.00-17.00 3) Belcantorium. BRUSSEL (NEDERL.) 12.00 Nieuws en weerbe- jicht. 12.05 Gevarieerd pro- pamma. 13.00 Nieuws en Weerbericht. 13.10 Aktualitei- [en.13.25 Buitenlands perso verzicht. 13.30 Spiegel van kunst en cultuur.) 14.00 I Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Magazine voor vrouw en gezin, 116.00 Nieuws.) 16.30 Amuse-1 mentsmuziek en tip6 voor ver- Jceersveiligheid. (17.00 en 118.00 Nieuws) 19.00 Nieuws. 119.10 Aktualiteiten. 19.30 Taalprogramma. 19.33 Een Itoemaatje. 19.35 Vakbonds kroniek. 19.45 Muziekpro- I gramma met groeten en infor matie. 20.30 Nieuws. 20.33 Magazine van het gezongen I toneel. 22.00 Nieuws.22.001 Nieuws. 22.05 Gevarieerd mu- ziekprogramma. (23.00 Nieuws.) 23.40-23.45 Nieuwi BRUSSEL (FRANS) 12.00 Nieuws. Aansluitend; I I Gevarieerd programma, 13.001 Aktualiteiten en muziek. 14.00 Nieuws en weerbericht. 14.03 Gesprekken en muziek.. (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 1602 Jeugduitzending. (170® Nieuws. (18.00 Nieuws. 18.15 Feuilleton. 19.00 Nieuws.. 20.00 Nieuws. 20.04 Zomer- muziek. 22.00 Nieuws. 22.031 Gevarieerd programma. 23.0 Nieuws. 23.05 Ja® 23.45-23.47 Nieuws. Fon» Diach ontvangt vu-1 middag in aija KM- radiorubriek „Spreekuur" toxiloog dr. J. Dooien. HelF iprek zal gaan over verging en vergiftigingen. In deze'f" rubriek volgt vrijdagmiddg I een geiprek met filmregis»"'| Fons Rademakers. Aanleidinl is diens nieuwe film „Mults'1-1 H" die donderdag in premièw e De AVRO zal op de zaterda gochtenden 18 september '»1 en met 6 november via H"'1 versum 4 een achtdelige radio- serie brengen over archeologe in Nederland. NICOSIA (AFP) - Zoals reeds werd verwacht heeft het eenheidsfront van communis ten, democraten van Spyros Kyprianou, oud-minister van buitenlandse zaken, en socia listen, de verkiezingen gewon nen voor de nieuwe Grieks- Cyprische volksvertege nwoordiging die zondag zijn gehouden. Het eenheidsfront bezet 34 van de 35 zetels. De vijfender tigste wordt bezet door Tassos Papadopoulos, de nieuwe Griekse onderhandelaar die, I hoewel optredend als onaf hankelijke kandidaat, de steun van het eenheidsfront genoot. De rechtse partij „democra tische volksbeweging" van Glatcos Clerides, de voorma lige Griekse onderhandelaar, heeft geen enkele zetel kunnen veroveren. NEW YORK (AFP/UPI) - Het Amerikaanse weekblad Time heeft melding gemaakt van het bestaan van een ge heim bondgenootschap tussen Israël en de christenen en ge matigde Mohammedanen in Libanon om de kracht van de Palestijnen in dat land te bre ken. EEN nieuw concilie kan naar de mening van de Tuebingse professor in de theologie, Kue- een dreigend schisma in de katholieke kerk voorkomen. In ten gesprek over de geloofs strijd tussen paus Paulus en de bisschop Lefebvre zei Kueng, die het herhaaldelijk met het 'aticaan aan de stok had we- Sens zijn als te progressief be schouwde standpunten, dat er in de katholieke kerk ook plaats moet zijn voor een con servatief als Lefebvre. 0E HOGE commissaris voor I «uchtelingenzaken van de Verenigde Naties krijgt in ver band met de stijgende kosten, verbonden aan de toename van vluchtelingenprobleem, e® exlra bijdrage van twee miljoen dollar. "E BOLAN-DAM, een van de voornaamste installaties voor e bevloeiing van de Pakis- anse provincie Baloetjistan aan de grens met Iran, is gis- ""ond doorgebroken. Door j1 ikomende water werden dorpen weggespoeld in het jt Katsji. Het merendeel ™f. ®j*ca 10.000 bewoners 88 bijtijds geëvacueerd. 'ersaksen en trookiBisteren de lenliï °PBezette militaire oe- Weou *.an 'let iaar van Be NAVn e. hundeswehr en ■onderdelen begonnen. senwenin8' die duurt tot 10 in ,,1 en die zich afspeelt Verdén ^sen Detmold en Boot* eindigen met een 'andstre^r gevecht 111 de (Van onze redactie buitenland) ZUERICH - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft gisteren in Zuerich gezegd dat hij van mening is dat er nu voorwaarden bestaan waaronder onderhandelingen kunnen plaatshebben over verandering van het blanke minderheidsbewind in Rhode- sië in een zwart meerderheidsbewind en de installatie van een zwart bewind in Namibië. Op een persconferentie na dertien uur van onderhandelen met premier John Vorster van Zuid-Af rika, verklaarde de Amerikaanse minister dat vooruitgang was geboekt zowel op het stuk van de pro cedure als op dat van de sub stantie bij het zoeken naar wegen die een oorlog van zwart tegen blank in het zuiden van Afrika kunnen voorkomen. Het was wel duidelijk dat hij op lang niet alle punten over eenstemming had bereikt met de Zuidafrikaanse premier. „Ik sta klaar om in Afrika verder te onderhandelen als de partijen dat zouden willen", zei de minister. „Ik meen dat de voorwaarden voor een voortzetting aanwezig zijn". Met name in Afrikaanse lan den is men na het gesprek Vor- ster-Kissinger niet optimisti scher dan voorheen. Over de apartheid in Zuid-Afrika zelf is niet gesproken en wat be treft de onderhandelingen over Namibië is niet duidelijk bin nen welk kader en met wie Vorster wil praten. De Swapo, de zwarte bevrijdingsbewe ging in Nambië, gelooft in ieder geval dat de conferentie niets heeft opgeleverd en Swa- po-woordvoerders hebben al gedreigd hun verzetsactivitei ten op te voeren. Kissinger zei dat hij in de komende twee dagen de leiders van de zogeheten „frontli nie-landen" - de zwarte Afri kaanse staten die aan Rhodesië en Namibië grenzen - op de hoogte zou stellen van het ver loop van zijn besprekingen in het weekeinde met premier John Vorster van Zuid-Afrika. Wat Washington met Rhode sië en Namibië voorheeft, aldus Kissinger, zijn meerder heidsbewind en minderheids rechten, samen met economi sche vooruitgang. „Alle volke ren moeten zij aan zij onder waardige en voorspoedige om standigheden kunnen be staan", aldus de Amerikaanse minister. „Ons standpunt is dat de basis voor verder over leg aanwezig is", herhaalde hij. Premier Vorster verklaarde zich bereid zwarte Afrikaanse (ADVERTENTIE) Swapo-leiders te ontmoeten „als er voor dergelijke discus sies ruimte is". Maar hij zei niet bereid te zijn „nu niet en in de toekomst niet", in contact te treden met Swapo, de Zuid west-Afrikaanse volkerenor ganisatie. De presidenten van vijf Afrikaanse landen zijn giste ren in Dar Es Salaam bijeen gekomen om te beslissen of zij bemiddeling in zuidelijk Afri ka, met name in Rhodesië, zul len aanvaarden van minister van buitenlandse zaken Kis singer. LISSABON (Reuter) De socialisten die in Portugal de minderheidsregering vormen, hebben gisteren officieel ge protesteerd tegen het besluit van de militaire autoriteiten om honderden voormalige agenten van de geheime politie onder de rechtse dictatuur vrij te laten. In een verklaring van het be stuur van de socialistische par tij werd de vrijlating van de agenten van de Pide, „voordat zij terecht hebben gestaan, in het bijzonder wanneer het om beruchte folteraars gaat", een wezenlijke aanval op de demo cratie en de grondrechten ge noemd. Van de ongeveer 1.300 leden van de Pide die na de omwenteling van april 1974 werden opgepakt, bevinden zich er nog slechts negen in mi litaire hechtenis. (Van een onzer verslagge vers) SCHIPHOL - Verbazing, opluchting en ontroering waren te lezen op de gezich ten van de bruingebrande Nederlanders die hun vakan tie beëindigd zagen met een zenuwslopende kaping. Gis termiddag liepen ze op Schiphol juichend, zwaaiend, huilend in de armen van hun familieleden, die al even ontroerd waren als zij zelf. „Nooit zal ik meer bang zijn om te vliegen", was de eerste reactie van de 51- jarige Bilthovense directeur van een auto-importbedrijf, de heer T.H. van Basten, bij zijn aankomst op Schiphol gistermiddag. Zelf geloofde de heer Van Basten dat hij tot de verras sende beëindiging van het gevaarlijke avontuur enigs zins had, meegeholpen. Toen het vliegtuig voor de tweede maal op Cyprus was geland zondagmiddag had hij, staande in de deur van de cockpit, samen met vliegers een praatje gemaakt met één van de kapers. Na zijn opmerkingen begon een aantal jongedames onder de passagiers, die voorin de cabine zaten, luid te applaudisseren, waarna de kaper gevleid begon te grijzen. Tien minuten later gaven de terroristen zich over. Ook geschiedenisleraar Coninck uit Santpoort zei veel gepraat te hebben met de kapers. „Ik heb beslist begrip voor hun standpunt, het waren aardige jongens. Bo vendien is dat land hun be loofd. Het blijft een feit dat de geschiedenis van deze men sen echte desperado's heeft gemaakt". Verheugde gezichten en vele bossen bloemen bij de te rugkomst van de passagiers van het gekaapte vliegtuig. Onder de passagiers be- I vond zich ook mr. Kranen burg, sinds een half jaar oud-commissaris der konin gin in Noord-Holland. „Het eerste wat de kapers, vlak nadat we uit Nice waren op gestegen, zeiden was „We are no killers", aldus Kranen burg. Een van het stevig- bewapende drietal bekende trots al eerder, in '73, een KLM-toestel (de Mississip pigekaapt te hebben. Deze, na zijn tweede kaappoging nog steeds ongeïdentifi ceerde Palestijn, wordt in KLM-kringen gekscherend al de „KLM-huiskaper" ge noemd. De meeste passagiers zeiden dat de kapers hen goed hadderCbehandeld. Een vrouwelijke passagier on dervond dat de terroristen zich bezorgd konden tonen. Toen zij namelijk dreigde flauw te vallen, snelden de kapers onmiddellijk toe met natgemaakte handdoeken om haar hulp te 'bieden. Eé,. van hen vroeg zelfs in gebro ken Nederlands: „Hoe gaat het ermee?". „Als ik niet ziek was ge worden, had ik dit alles niet meegemaakt. Nog geen vijf minuten voordat we van Nice opstegen, had ik mijn ticket laten veranderen om met deze vlucht mee te kunnen. Eigenlijk zouden we zondag teruggaan, maar ik voelde me niet lekker en wilde een dag eerder weg". Dit vertelde de twintigja rige Haagse C. Zwoelsman, die met haar 26-jarige vriend Hans Schade aan boord is geweest van de gekaapte DC-9 de City of Madrid Hans vertelde op Schiphol, dat er geen spoor van paniek was onder de passagiers nadat het vliegtuig was ge kaapt. „De passagiers gingen gewoon door met lezen" aldus Hans. „Ik kon aanvan kelijk ook moeilijk geloven dat we gekaapt waren, maar toen we de pistolen en hand granaten van de kapers zagen wisten we dat het ernst was". Toen de kaping bijna ten einde was, ontstond er een gemoedelijke sfeer aan boord van het vliegtuig. „De kapers gaven ons allemaal een hand en boden hun verontschuldi gingen aan", aldus Hans. Ook reden ze met ons mee in de bus naar het stationsge bouw. Later zagen we dat ze in een CD-auto stapten en keihard wegstoven". (Vervolg van pagina I) De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Westerterp verklaarde tijdens de perscon ferentie desgevraagd dat de Nederlandse regering een toe stel in nood in een soortgelijk (Van onze mode-redactie) AMSTERDAM - In de her enmode zit maar weinig bewe ging. Mannren zijn gewend kleren te kopen die bij hun sta tus passen en aangezien al lang geleden werd uitgemaakt wat bij welke groep hoort is het bijna onmogelijk totaal nieuwe dingen te introduce ren. Zodoende blijven we de di recteur in een klassiek pak met wit of lichtgekleurd overhemd tegenkomen, steekt de verko per zich nog steeds in een mo dieus pak waarmee je altijd voor de dag kunt komen en be staat het uniform van de alter natievelingen al enkele jaren uit spijkerbroeken, oosters en tweedehands spul. Het valt dan ook niet te verwonderen dat spectaculaire dingen ont breken op de herenmodebeurs die op het moment in Amster dam wordt gehouden. de modebeurs, die nu wordt gehouden, dat alle mogelijk heden binnen het blauw en het vereiste sportieve uiterlijk nu wel zijn benut. Daarom wordt misschien toch al wat meer gebruik ge maakt van witte stof. Meest opvallende op de beurs is het enorme aanbod aan jeans. Enkele jaren gele den werd in de modeprognoses al verteld dat er zo langzamer hand een einde zou komen aan de spijkerbroekenrage. De modevoorspellers kregen tot hun verbazing ongelijk. Nu moeten ze vertellen dat de jeans een eigen plaats in het kledingbeeld hebben veroverd. Sommigen blijven nog hopen op een verdwijning van al dat blauw spul, maar ook zij moe ten toegeven dat er nog geen goede vervanger voor het denim is gevonden. Voorlopig hebben de jeansontwerpers nog vrij spel. Al blijkt ook op Op de herenmodebeurs in Amsterdam worden voorna melijk kleren voor het voorjaar en de zomer van volgend jaar getoond. Daarnaast bieden de fabrikanten nog wat winter- goed dat snel kan worden gele verd. Vooral de zachte, wollen truien in rustige kleuren en motieven vallen in dit aanbod op- De kleding die voor volgend jaar lente en zomer wordt aan geboden is vaak in lichte kleu ren uitgevoerd. Verschillende tinten bruin en lichte kiezel- steenkleuren zijn het meest gebruikt. Alleen in de spor tieve kleren zijn nog felle kleu ren verwerkt. Daarnaast zijn wit en zwart favoriet. Degene die wil meedoen aan de meest modieuze lijn binnen de beperkte mogelijkheden van de herenkleding moet een broek kopen die van boven wijd is en waarvan de pijpen nauw toelopen. Daarboven moet hij een ruimvallende bloes dragen die bijvoorbeeld kan zijn voorzien van een op staand boordje. Daar overheen kan hij een bloezend jack aan trekken. Bij warm weer kan de lange broek worden vervangen voor een exemplaar dat tot op de knieën reikt. De mannen die niet voor modieuze kleren voelen kun nen kiezen uit een smal of wat ruimer gesneden pak, dat is voorzien van smalle revers en een of twee rijen knopen. Er wordt vaak een vest bij gele verd. Aan informele kleding zijn er voor hen losse jasjes en blazers die met rechte panta lons worden gecombineerd. De modieuze man draagt volgend jaar een broek die van boven wijd is en die strak toe lopende pijpen heeft. Daarbo ven draagt hij een bloezend jack. De modellen zijn afkom stig van Eldekas. De overhemden en shirts die hierbij worden gedragen heb ben bescheiden dessins en zijn rustig van kleur. Voor de liefhebbers van sportieve kleren zijn er ont werpen die rechtstreeks zijn ontleend aan de tennis-, golf en rugbytenu's. De alterna tieve man zal zich blijven kle den in jeans, tweedehands kle ren en oosters spul. Als mode- rages kunnen de overalls en tuinbroeken en de kleren geïn spireerd op motorcross, safari en verkennerij worden ge noemd. De modeontwerpers zouden tenslotte graag zien dat de mannen weer wat meer hoeden en petten gaan dragen. Uit de schuchtere manier waarop deze produkten worden gepre senteerd kan echter worden afgeleid dat de ontwerpers ook niet geloven dat het dragen van hoofddeksels weer snel zal toenemen. geval altijd toestaat om te lan den. Het tweede en gevaarlijkste moment van de kaping vond plaats toen het vliegtuig naar vliegveld Ben Goerion bij Tel Aviv vloog. Ook hier was de medewerking van de autoritei ten bepaald niet hartelijk, maar in dit geval wilde captain Janssen niet het woord „grof schandaal" gebruiken, omdat zijn vliegtuig niet meer in nood was. Janssen en tweede piloot Geysendorpher: „We moesten naar Tel Aviv en het was de bedoeling dat de kapers in een baan boven de stad per radio hun eisen bekend zouden ma ken. Maar dat bleek een hache lijke zaak want in een mum van tijd hadden we twee straalja gers Phantoms op onze staart. Die vlogen in close formation, d.w.z. dat ze onder onze vleu gels zaten te wuiven. En daar werden die kapers vreselijk nerveus van. Een van hen trok zelfs zijn pistool en maakte gebaren van (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Het gebruik van heroïne is het afgelopen weekend fataal geworden voor de 26-jarige P. A. H. uit Utrecht. De man werd dood aangetroffen in zqn kamer. Volgens de politie heeft het slachtoffer waarschijnlijk een te grote dosis heroïne tot zich genomen of hij heeft zich ver keerd geïnjecteerd. In het weekeinde heeft de Amsterdamse politie een Fransman dood aangetroffen met de heroïnenaald nog in zijn arm. De Eindhovense gemeente politie heeft 14 verdachten aangehouden in verband met drugbezit. Onder hen bevon den zich 4 handelaren. De Haagse politie heeft een groep van zes jongelui aange houden, die verdacht worden van ruim 1600 winkeldiefstal len. Van de buit, die enige ton nen moet hebben bedragen, is helemaal niets meer over: het groepje was verslaafd aan her oïne, en had per persoon per dag ongeveer driehonderd gulden nodig om de heroïne te kopen. „weg, weg", naar de Phan toms, maar die bleven waar ze waren. Ze werkten als de be kende rode lap op de stier". Ondanks de paniek is er ab soluut niet geschoten. Dit be vestigde de purser en Peter kamp. Janssen en Geysen dorpher: „Boven zee hebben we tenslotte onze boodschap voorgelezen. Waren we dich terbij gekomen dan zouden we volgens Tel Aviv onderschept worden". De bemanning prees de pas sagiers en had veel vriendelijke woorden voor de kapers die te allen tijde menselijk waren ge bleven. Janssen: „We zijn als broeders uit elkaar gegaan. Die mensen zijn in hun taak zeer bewogen. Het zijn beslist mensen. Ze weten zich zelfs onder deze omstandigheden menselijk te gedragen". Desgevraagd verklaarde de captain het juist gevonden te hebben als de kapers waren gearresteerd, „maar op de een of andere manier moet er toch iets aan hun zaak gedaan wor den. Een van hen had zqn vrouw en kinderen in Libanon verloren dus dan kun je wel begrijpen hoe bitter hq was". Veel respect had de beman ning voor de twee Arabieren die vanuit de verkeerstoren van Cyprus met de kapers heb ben gesproken. Janssen: „Ik heb nooit ie mand zo geweldig horen pra ten als die PLO-man. Ik versta wel geen Arabisch maar hij sprak 20 minuten zonder te haperen en zij kwamen er geen moment tussen". Wij probeer den ondertussen om de start te vertragen. Er kwam een kolos saal grote passagier bij ons en die blokkeerde met zijn lijf het uitzicht op de cockpit. Ik zei: „Blijf daar maar fijn staan, want zo zien ze niet dat wij de zaak tegenhouden". De schoonmaakploeg heeft later achtergebleven stukjes TNT aan boord gevonden, vol doende om een boom op te bla zen", aldus Janssen. DE UTRECHTSE rechtbank heeft uitstel van betaling ver leend aan de plaatmetaalin dustrie van Mouberik en Bal te Zeist. Het bedrijf heeft 120 mensen in dienst. Dialecten dus. Mensen uit de Randstad noemen Brabants, Limburgs of Drents wel dialec ten, maar een dialect is altijd nog meer dan Rotterdams of Amsterdams plat. Persoonlijk heb ik ook wel eens wat moeite met het Limburgsik begrijp dat niet altijd, zeker niet als er twee Limburgers(sters) met el kaar praten. Dan is het net of er geen bui tenstaanders bestaan, die ook wel eens willen weten wat er te praten valt. Neem nu bevob- beld eens die zangeres van het zanggroepje (ik heb dat voor u opgezocht) Pussycat. Die juf frouw moet trouwens eens haar amandelen laten knip pen, want dat is niet om aan te horen op deze manier. Maar goed, die juffrouw is onmiskenbaar Limburgse, als je ze hoort praten. Maar ze zingt meestal (heb ik me laten vertellen) in het Engels en dan hoor je helemaal niet dat ze uit Limburg komt. En dat vind ik vreemd. De Engelse uitspraak is wel niet perfect, maar aan het En gels te horen zou ze net zo goed uit Lutjebroek, Bosschenhoofd of Zaamslag kunnen komen. En dat blijf ik vreemd vinden. In een andere taal kun je niet horen uit welk deel van ons land iemand komt, terwijl je dat wel kunt horen wanneer iemands Nederlands spreekt, of zijn dialect. Daar staat tegenover dat bij voorbeeld een Fransman van een Frans-sprekende buiten lander kan zeggen dat hij te genover een buitenlander staat, zonder te kunnen zeggen uit welk land de spreker af komstig is. Daar komt dan nog bij dat vele Nederlanders het verschil kunnen horen tussen een Engels-sprekende Duitser en een Engels-sprekende Frans- Ik bedoel maar dat dit een heilloze weg is die ik ben inge slagen. Zand over de dialecten dus. De mooiste uitspraak van een van de ongedeerd gebleven gijzelaars was van mr. Kra nenburg, voormalig commis saris der koningin in Noord- Holland, die ook in de ge kaapte KLM-machine zat. Hij zei: „Op het moment dat we plotseling geëscorteerd werden door twee Israëlische straaljagers kon mijn vrouw het natuurlijk niet nalaten om uitvoerig naar de piloten te gaan zwaaien." Hij zei ook: „Er waren wel wat meisjes voor in het toestel die door de kapers af en toe werden aange haald. Maar ja, het erotische element zit er nu eenmaal al tijd in". Een mooie man, deze mr. Kranenburg. En ik ben blij dat hij en de overigens heelhuids zijn thuisgekomen, althans op Schiphol. MERIJN DEN HAAG (ANP) - De mi nister van Buitenlandse Za ken, mr. M. van der Stoel, is gisteren voor een bezoek van twee dagen naar Ankara ver trokken. Met sir Christopher Soames, de vice-voorzitter van de Eu ropese commissie, zal hij de Turkse autoriteiten een toe lichting geven op voorstellen van de Europese gemeenschap, die ten doel hebben de associa tie tussen Turkije en de EEG nieuw leven in te blazen. De Turkse regering is met slechts ontevreden over de huidige werking van de asso ciatie, maar ook ongerust over de mogelijke gevolgen van het Griekse verzoek als volwaar dig lid tot de gemeenschap te worden toegelaten. -L (ADVERTENTIE)

de Stem | 1976 | | pagina 3