LITERAIR TIJDSCHRIFT SLIB IaL IN TWEEDE JAARGANG OVER KNOL LEN EN PAARDEN thuis? Gesprek Door W. Enzinck Priet-praat Pest Houwink <s streek in zeeland Terneuzen Zaamslag Sluiskil Sint Jansteen ONTDEK DE VERSCHILLEN Hoera? iver haar werk VROLIJK IRDEN! VAN DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1976 Hengelen - De laatste in dit seizoen gehouden hengelwed- strijd op de Uitwatering van de Otheense Kreek, van de henge laarsvereniging Ontspanning na Inspanning (ONI) en waar aan door 87 hengelaars werd deelgenomen, kenmerkte zich door een slechte vangst. Opval lend was dat voor het meren deel bot werd gevangen. Win naar werd J. van Drongelen uit Sluiskil met 43 punten, 2. J. Federman uit Othene 40, 3. L. Kay 36, 4. C. Weststraete uit Terneuzen 35, 5. J. de Ruijter uit Othene, 6. K. Federman uit Sluiskil, 33, 7. G. Dieleman uit Axel 32, 8. P. van de Berge uit Terneuzen 31, 9. P. Zeegers uit Willebroek (B) 31,10. R. Kolijn uit Terneuzen met 30 punten. Voor deze wedstrijd, die mee telde voor het clubkampioen schap werden na afloop in café La Belle Veu de prijzen aan de winnaars uitgereikt. SKW - Met ingang van don derdag 2 september wordt in het „Klupuus" van de wer keenheid Zaamslag van de Centrale Stichting voor So ciaal en Kulturèel Werk weer een begin gemaakt met het peuterspeelwerk. De peuter speelzaal is evenals in voor gaande jaren vier ochtenden per week geopend. Van 9 tot 11 uur en toegankelijk voor peu ters vanaf drie jaar. Elke peu ter mag de peuterspeelzaal tweemaal per week bezoeken. Zeehengelen De vijfde club wedstrijd van de zeehen- gelclub „Sluiskil" gehouden aan de watertoren in Terneu zen, werd voor de 106 deelne mers een grote flop wat betreft de vangst. Dit omdat er op tij dens de wedstrijd maar vijftien bovenmaatse vissen werden gevangen en verschillende on dermaatse vissen. Dit was voor de heer L. Lain een reden tot vreugde omdat hij met een reuze kanjer de eerste prijs wegkaapte en zo een aantal punten scoorde voor het totaal klassement. De verdere uitslag is als volgt: 2. J. van de Velde, 3. M. de Buck, 4. mevrouw Van Duyse, 5. A. Jansens, 6. R. Bo- gaert, 7. mevrouw Federman 8. R. de Block, 9. L. de Zutter, 10. A. van Iwaarden. Persleiding - Na Clinge wordt nu ook St.-Jansteen van het rioolwater naar de te bou wen zuiveringsinstallatie gaat brengen. Deze installatie komt zoals gemeld langs de weg tus sen Hulst en Clinge te staan. De persleiding begint bij de vuilnisbelt. De werkzaamhe den ervoor zijn dezer dagen begonnen. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Editie Zeeland ABONNEMENTSPRIJZEN: f 37,75 per kwartaal; f 12,71 per maand; f 145,- per jaar. Losse nummers f 0,55. RAYONKANTOREN: TERNEUZEN, Nieuwstraat 9, 01150-7920 (4 lijnen), HULST: Steenstraat 14, 01140-3751 (3 lijnen), GOES: Klokstraat 1, 01100- 28030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t.m. vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: Maandag t.m. vrijdag van 19.00-20.00 uur, 076-122341. Zondag van 20.00-22.00 uur, 076- 122341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: 01140-3751, Midden-Zeeland: 01100-14944 HUISAANSLUITINGEN REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie: S.C. Augustijn, Lo- rentzlaan 50, Terneuzen, 01150-5745. Algemeen redacteur Zeeland drs. J. Bouwmans, Zuidvlietstraat 53, Goes, 01100-28138, redacteur Midden-Zeeland: G. van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle, 01102-2320. Redacteur voor Terneuzen en Kanaalzone: P. de Schipper, Noordstraat 45, Hoek, 01154-1556. Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: H. Póstma, Walmolenstraat 12, Hulst, 01140-4159. Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen: R. van der Helm, Melkweg 40, Oostburg, 01170-3370, foto-journalist voor Zeeland: C.J. de Boer, Langs de Kreek 56, Terneuzen, 01150-3137, sportredactie Zeeland: A. Koomen, Troelstra- laan 8, Axel, 01155-2594. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: W. Hendrikx, 01140- ^751. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu, 01150-5839. U9Aoqs^uit '0T -y[oq '6 iuaAoqsiipaj uibbh '8 aCsiaui ma; do 'i Iuibbi ui ubui jbbh '9 is;qoa.i o;tib ;uB^jaqDy g is^uxj jnap ■f jassfoq axu^i 'g '.afstap 'Z tlBBdujBB;uBi uappijft *1 BERGEN OP ZOOM Luxor, 20.00 uur: Nobody is terug, delf je graf". 14 jr. Roxy, 20.00 uur: André van Duins pretfilm. A.l. Stadhuis, Grote Markt - Kunstwerk v.d. maand: „De weg naar Carmono", Spaans landschap van dhr. Cockx uit Bergen op Zoom. Geopend maandag t.m. vrijdag van 8.30-12.30 en 13.30-17.30 uur. (T.m. 30 september). Markiezenhof, Steenbergse- straat - Tentoonstelling over de lotgevallen van het Mar kiezenhof. Geopend dage lijks van 14.00-17.00 uur. (t.m. 19 september). GOES Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Singel straat 13 - Zomerexpositie 1976 .Natuur en landschap in Zeeland". Geopend dinsdag t.m. zaterdag van 10.00- 12.00 uur en van 13.30-17.00 uur. (T.m. 24 september). HULST De Koning van Engeland, 20.00 uur: Inpikken en weg wezen. 14 jr. 20.30 uur: Het 5e offensief. 14 jr. KLOOSTERZANDE R. van Kruijssen, 13.30 uur: Bejaardenschieting. MIDDELBURG City, 20.00 uur: Django. Rijksarchief, St.- Pieterstraat 28 - Expositie „Van Wezenzorg naar hulp verlening aan kind en ou ders". (t.m. 4 september). OOSTBURG Ledeltheater, 20.00 uur: Aardbeving. A.l. TERNEUZEN Luxor, 20.00 uur: Papillon. 14 jr. VLISSINGEN Alhambra, 20.00 uur: De langste dag. 14 jr. Slib is een tijdschrift dat zoals het impressum luidt „probeert wat informatie te geven over het kunstgebeu- ren in de zuidwesthoek van het Nederlands taalgebied". Het verschijnt twee maandelijks, dus zes keer per jaar, wordt uitgegeven door de Stichting Beheer Kunste- naarscentrun Zeeland en is nu reeds in de tweede jaar gang- De zetel van de redac tie,idie niet met zoveel namen genoemd wordt, maar waarvan de dichter Anton van Kraay de ziel vormt, is Middelburg. Rond het tijd schrift worden elke maand in Middelburg in het gebouw van het Zeeuws Kunste naarscentrum aan de Lange Noordstraat, schrijvers avonden georganiseerd waar alle Zeeuwse dichters, die daar lust toe gevoelen, zich met eigen werk kunnen voor stellen waarna een discussie plaats vindt. Het door de auteurs bij die gelegenheid voorgelezen werk wordt in een eenvoudig stencil uitgegeven ten be hoeve van toehoorders en au teurs. Zo nu en dan worden ook wat meer prominente au teurs uit Zeeland of uit an dere delen van het land voor een lezing uitgenodigd, dat was bijvoorbeeld eenmaal het geval met J.C. van Scha- gen en pas nog met Cees Buddingh. Ofschoon het in de oorspronkelijke bezoeling lagvan Slib een Zeeuws tijd schrift te maken,ïbleek dit toch niet goed mogelijk. Zee land biedt nu eenmaal niet zoveel schrijverstalent dan dat men met de opbrengst daarvan een tijdschrift zou kunnen vullen en ook afge zien daarvan lag het voor de hand contacten te zoeken met schrijverskringen in Brabant en in Belgische Vlaanderen. Hetgeen ten voordele van Slib intussen ook geschied is. Slib brengt niet alleen lite raire bijdragen, maar ook in formatieve artikelen over (vooralsnog) Zeeuwse beel dende kunstenaars, verlucht met reproducties, die dakzij oen steeds intensievere ex ploitatie van de mogelijkhe den der kleinoffsetdruk, waarin het tijdschrift ge drukt wordt van uitstekende kwaliteit zijn. tw cede nummer van de tweede jaargang Slib (mei i»'b) brengt een korte be- schouwing over de Zeeuwse etser en tekenaar Jan Haas met over het hele nummer verdeeld reproducties naar zijn werk. Dat de redactie nu ook weer niet streng »°udt aan medewerkers uit de zuidwesthoek van het Ne- Wands taalgebied, blijkt Hnm aa»wezigheid van Roel "ouwink in dit nummer met een aantal gedichten. Hou- wink woont al een leven lang maar vestigde on- aanH 'u* de2e Sewesten de bundoi °P 21011 met «U* bundel gedichten h,,:;-* scvucnien Middel- Leelama„gb0ek(inee"vorige I këni amp bespro- sn? arm hij in het voet- aan°r^n®Van rlnnerdngen aan zijn jeugd die hij in de bespro- n verrassend blad: r mij Libelle via J ladenmanIk betaal Jj 1,20 per week /j ,60 per 15, rtaal. lostzegel sturen larlem. 36-fOl De Bond van Zeeuwse Paardenfokkers is, zo meldt me vrouw Mol uit Waarde ons, nogal gevallen over het woordje „knol" in ons verslag van de op 21 augustus in Waarde gehouden marktdag, waar naast veel andere acti viteiten volgens ons knollen werden beslagen. „Mijn man ergert zich daar wezenloos aan", zegt mevrouw Mol. „En het staat bijna altijd fout in de krant. In de bond zijn ze daar iedere keer woest over. Een knol is een paard zonder stamboom, een minderwaardig beest. Het is een scheld naam. Als je het over paarden hebt, dan zijn dat koud- bloedpaarden, trekpaarden of desnoods boerenpaarden, maar geen knollen. Knollen zijn groente", aldus mevrouw Mol, die er verder de Waardse marktdag niet minder om vond. Zeeuwse hoofdstad door bracht. Houwink brengt hier een herinnering aan de dich ter Gerrit Achterberg, die hij goed gekend heeft en nog een' aantal andere gedichten waarvan wij het korte vers Dies illa (betreurend dat de dichter in de tweede regel ervan inplaats van „maar bouw een tent" niet schreef: „maar zet een tent op". Deze vaststaande uitdrukking zou het inprovisatorische karak ter van deze soort van behui zing plastisch onderstreept hebben, wat toch juist de be doeling was): bouw u geen huis maar bouw een tent en woon daarin uw leven lang want als de dag komt (morgen kan hij er al zijn) waarop de muren scheuren en de zoldering bezwijkt zult gij vrij uitgaan in de wildernis Behalve door Jan Haas is de Zeeuwse beeldende kunst vertegenwoordigd door René Wagemakers met wie een vraaggesprek is weergegeven en van wie eveneens tekenin gen ter illustratie zijn afge drukt (onder andere een zeer suggestieve voor het omslag). Verder zijn er gedichten van Johanna Kruit waarop wij titel „Buiten is dichtbij". De ondertitel: „Dirk van Gelder en de natuur fascinerende visie van een tekenaar graficus". Dirk van Gelder, in 1907 in Scheveningen ge boren, behoort tot Neder lands beste en bekendste gra fische kunstenaars die een oeuvre van lithografie,', et sen, houtgravures en oor spronkelijke tekeningen op zijn naam heeft staan. Ook als ontwerper van ex-libris, van postzegels en illustra tieve boekgrafiek heeft hij de aandacht op zich gevestigd. Heel zijn werk is geïnspi reerd door de natuur; vogels bloemen, planten, kevers en landschappen zijn de motie ven van zijn levenslange voorkeur. Lange jaren woonde Dirk van Gelder in Veere en zijn liefde voor Zee land spreekt dan ook uit tal loze prenten en tekeningen. Het werd tijd dat aan Dirk van Gelder eens de eer werd bewezen die hem toekwam. Dit gebeurde dit jaar met en kele tentoonstellingen van zijn werk in Middelburg en Hulst en het was blijkbaar ook de bedoeling het met dit boek te doen. Maar dat is slechts gelukt in zoverre het de voortreffelijk afgedrukte reproducties daarin betreft. De mislukking zit hem in de tekst. Wanneer men een boek wijdt aan een belangrijk beeldend kunstenaar, dan ligt het voor de hand dat dit bestaat uit een reproductie gedeelte en een tekst die be staat uit een essay over het werk en de geestelijke ach tergrond, de technieken daarvan. Hier werd een on gebruikelijke andere weg ge volgd. eindredactie: rein van der helm iieel veel n" en kan u paren! erverjaardag pas feestgangers het )en. Libelle doet :jes aan de hand, uzeleuke eihard voor haar et eerst in haar ijk spreekt ze zich heel bijzonder naar aanelding van haar eerst bundel binnenkort hopen terug te komen. Frank Bijlsma droeg eveneens ge dichten en een sprookje bij. De nestor der Zeeuwse poë ten J.C. van Schagen is aan wezig met twee titelloze ge dichten. Van zijn eerste ge dicht de eerste strofe: wiegele wiegele weine zo, stilletjes, bloeide het gras van dodele dodele deine of er geen einde meer was het stond maar zo zachtjes te peinzen te deinzen aan ver en voorbij te veinzen dat er geen komen was achter dit tedere dromen met de maaier zo dichtebij De aflevering besluit met boekbesprekingen. Portret van Dirk van Gelder in een lijst van prietpraat. De uitgever nodigde twee schrijgers uit een tekst om Van Gelders werk heen te schrijven, liefst niet over de kunstenaar zelf, maar over de natuur. Zo zijn in dit 160 pagina's tellende boek op groo/ formaat welgeteld al leen de laatste twee blad zijden gewijd aan het werk en de biografie van Van Gelder, kort strak en zake lijk, loutere informatie, kor ter kon het echt niet. De rest is natuur-Priet-Praat om de prenten van Van Gelder heen, vulsel en dat van slechte kwaliteit.iHet staat op naam van Sietso Dijkhui zen en Hans Warren. Zi j kwe ten zich miserabel en verve lend van hun taak. Het minst geldt dat nog voor de kleine teksten van Hans Warren. Hij zat naar mijn gevoel wel-swaar verlegen met de opdracht heel kleine stukjes bij te dragen maar hij deed het nog op de minst vervel den manier: hij plukte uit een oude bundel een min of meer passend gedicht van zichzelf, gaat hier en daar ook even op een bepaalde prent van Van Gelder in of vertelt uit eigen ervaring of herinnering iets over bloemen en planten. Warrens teksten alleen, hoewel bij lange na niet vol doende relevant van Van Gelders werk,zouden dit boek nog enigermate draag lijk gemaakt hebben. Maar onverdraaglijk en ergerlijk wordt het geheel eerst door Dezer dagen verscheen bij de uitgeverij Amsterdam Boek een zeer goed uitgege ven en met een overvloed van illustraties in zwart-wit en kleur, voorzien boek met de mondspieren het bijna bege ven door zoveel aandrang tot geeuwen. De stilistische stuntelaar Dijkhuizen krijgt het klaar om in een fragment van wel geteld 19 regels drie maal het woord streepjes, tweemaal het woord lijnen en zegge en schrijve tien maal het woord schelp of schelpje te gebrui ken. Wie zoals Dijkhuizen over de natuur schrijft be werkt alleen maar dat een grotestadsbewoner er nooit iets van zal willen weten en dat de doorgewinterde lief hebber er zelfs de pest aan zou krijgen. Als Dijkhuizens tekst nog lang in de herinne ring voortleeft, dan als een monument van erbarmelijke journalistiek. Zo is de fijnzinnige kun stenaar Dirk van Gelder, die met middeleeuwse liefde en met echnisch meesterschap de natuur verheerlijkt op een wijze die hart en oog verrukt, de dupe gworden van deze publicatie en dat kan men al leen maar diep betreu- ren.iWie desondanks profijt wil hebben van dit boek knippe de laatste aan Dirk van Gelder gewijde blad zijden en alle reproducties van zijn werk zorgvuldig uit en werpe de rest van het boek in de diepst denkbare prul- Iemand of in het open vuur. de ellenlange onverteerbare tekst van Dijkhuizen. Ik heb niets tegen de schrifturen van natuurliefhebbers en penners, als ze bijvoorbeeld Bert Garthoff, Rinke Tolman of Kees Kana eten. De ge noemden hebben bewezen over een leesbare eigen stijl te beschikken, en daardoor komen hun mededelingen en waarnemingen boeiend over. Dijkhuizen daarentegen is een man die eenvoudig niet schrijven kan. Hij bouwt zijn walgelijk instructieve ver haaltjes op als een kind, dat slecht in schoolopstellen is. Zijn introductie van bos wachters, strandlopers, kod debeiers en andere lieden meer die zijn natuurkennis moeten spuien, is zo onbe holpen, zijn manier van schrijven en vertellen zo langdradig, dat men na en kele bladzijden voortdurend met het hoofd schudt als was men getroffen door de ziekte van Parkinson en dat de

de Stem | 1976 | | pagina 21