or k Vakantietrein ontspoord Chinezen lanceren kunstmaan 11 in tw op tuZaV o iPRINS BERNHARD BLIJFT LID RAAD VAN STATE VS?""* „Aardgasprijs volgend jaar niet verhogen" DINSDAG .ritiek DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND LAAT ADVIES VAN AANTJES 1 ffi'STEM Marjo bleef door lezen 31 AUGUSTUS 1970 tïte* jaargang - no. 18044 tslagen Onderzoek Algemeen belang VIER NEDERLANDERS IN FRANS ZIEKENHUIS Lonen dit jaar met ruim 6% gestegen Gewonde zwaardvis brengt vissers boot tot zinken Brits blad: Kosygin had beroerte IV. ALPINISTEN OMGEKOMEN -A iHAV-atleet Piet Vonck liep, daarom heb ik ver- Inde keren geprobeerd leen weg te komen. Dat is eelukt. Toen hij op dat Jietje op De Wal wegging, Ik net die kracht niet om n te komen. Kort daarop J ik krampen, zodat de beslist was. Maar ik ben pen, je moet niet vergeten k op de halve marathon Ispecialist ben. In de laat- Jinde was het net alsof ik Hels kreeg". Vonck maakte Len groot gedeelte van zijn Irstand goed, maar dat Viiet voldoende om Gijse- 1 te bedreigen. De winnaar Ibekend en er was strijd lest wat door het publiek teerste op prijs werd ge- J. Daarvoor bracht men de Ilen vaak en langdurig op i onze sportmedewerker) JLST - Er deden zich wei- Lerschuivingen voor in het juur van HW. Dat was de plusie na afloop van de Uijkse algemene ledenver ering op het sportpark in 1st. Martinus Kramer en lrge Boddaert werden in J functie herkozen. |im Z wegers stelde zich herkiesbaar omdat hij verplaatsing van het be- |f waar hij werkzaam is, Ischien genoodzaakt is naar ers te verhuizen. Toon van st werd als tweede seereta- in het bestuur opgenomen, der werd de afdeling jeugd iet grote geheel opgenomen dat het ondoenlijk blijkt als gdcommissie te blijven ctioneren wanneer 20 jeug- ftallen deel uitmaken van vereniging. Vanuit de ver lering kwamen enkele min- prettige opmerkingen in band met de HuZaVo- npetitie. De HuZaVo zou Iers wegtrekken omdat de msors gratis reclame jgen en op die manier de ilers kunnen betalen. Het stuur besloot zich over deze ak te beraden. ZEILEN: Gerard Kaars Sy- steyn is als achtste geëin- ;d in de zeilwedstrijd om de ni Tonbeker bij LaRochelle. innaar werd de Fransman elipon, die alle vier de races >n. rE te koop gevraagd of aan te bieden? Met een „Kleintje" in onze rubriek „Huizen" zit u dan zogezegd op rozen. Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vijf van de tien) hebben bijzondere belangstelling voor onze l'„Kleintjes"-rubriek „Huizen". jlRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen PenUyl: Geven van vertrouwen blijft noodzakelijk DEN HAAG- Vaststellend, dat elkaar op volgende kabi netten mede verantwoordelijk zijn geweest voor de wijze waarop prins Bernhard ons land in vele zaken heeft verte genwoordigd, had fractieleider Aantjes (ARP) voor die ka binetten een verlaat advies. Volgens hem hadden die kabi netten de prins de waarschuwing van de 17-eeuwse dichter Adriaen Poirters moeten voorhouden. Die dichtte in „Het heilig hof van keizer Theodosius" de volgende regels: ,,De oorblazer is het meest daar, waar de prins te licht van geloof is". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „Het is gemakkelijk achteraf te constate- I tin dat aan prins Bernhard een te grote vrijheid is gelaten. Dedingen die gebeurd zijn zouden alleen voorkomen heb ben kunnen worden als achtereenvolgende regeringen de prins geen vertrouwen hadden gegeven. Daarvoor ontbrak e basis. Het geven van vertrouwen blijft ook voor de I toekomst in het verkeer tussen de regering en niet- l onschendbare leden van het Koninklijk Huis noodzake- I lijk". Premier Den Uyl zei dit aan I lit slot van het debat over het I Indelen van prins Bernhard lij wat de Lockheed-affaire is |:33n heten. Hij zegde de I Tweede Kamer - die daarop in I meerderheid had aangedron- o - toe dat de regering het I vraagstuk van de ministeriële I wantwoordelijkheid voor het I doen en laten van niet- onschendbare leden van het nklijk Huis nader zal be- tittt. Met name de vraag of I nader onderscheid moet wor- I den gemaakt t.a.v. door hen I beklede functies en daarmee samenhangende verantwoor- I lelijkheden. Ook zal bezien I worden of de ministeriële ver- antwoordelijkheid voor alle I leden van het Koninklijk Huis -met uitzondering van het on- 1 schendbare staatshoofd in I gelijke mate moet gelden. De regering hoopt „tijdig" I een wetsontwerp in te dienen, I waarbij zoals de grondwet I sinds 1971 voorschrijft - gere- I geld wordt wie leden zijn van Ipl Koninklijk Huis, welke I overenkomstige plichten I® verantwoordelijkheden lefhebbers: 1. W. de Feber 65 lm in 1.38.08, 2. K. de Vrieze, R. de Meester, 4. L. de Jager. J. Lepoeter op 30 secon W. Wielhouwer, 7. H. Moen p 50 seconden, 8. J- vm D J B. Steenbakker, 10. S. Maas. 1. J. de Jager, 12. C. lancke, 13. M. Maliepaard' 4. P. Marchand, 15. P- Pa 6. M. van Brussel, leyaard, 18. J. den Hart°?' g' l. Valcke, 20. A. van de Plo 1. B. Jansen, 22. W. P°"s' Donze. Laze. Nieuwelingen: 1- van oms 45 km in 1.05.54,2. Ier Ploeg, 3. J. van Noort.1- 'an de Sypt, 5. H. Akker i. J. Theunisse, 7. E. van Hou- i. R. van der Laan, 9- A' Iers, 10. R. van de Steen' ,r_ bruinenberg, 12. C. van ddei em, 13. G. Boer 14^0 5. A. Stevens, 16. P-Al' \y. 17. G. van der Werf, 1°- A Vieme, 19. D. de Heer' lder- -ugtenburg, 21. «o 'aart, 22. R. Bijvank,2' jammers, 24. W. van Oers- buien Vsel bewolking. Plaatselijk sen bui. Matige wind uit westelijke richting, «dagtemperatuur rond 20 S'aden. Radio en televisie 'a Frankrijk was eens een Popgroep: li était une fois. BINNEN-/BUITENLAND-2 amer: Lof voor koningin BINNEN-/BUITENLAND-3 e sigarendraaiers van oonderd jaar geleden BINNEN-/BUITENLAND-4 tSmentenb°nd en ANWB: onderhoudsbeurt «wordt niet goed Sedaan SPORT-1 'jf PSVers in eindselectie ^porters blijven cees Bal vl^J^P'i/svoorstel u|o Consumentenbond zijn, in welke mate zij in hun optreden in bijzondere zin re kening dienen te houden met het belang van de staat. In antwoord op een vraag van PvdA-fractieleider Van Thijn deelde minister presi dent Den Uyl mee, dat prins Bernhardlid blijft van de Raad van State (de koningin is voor zitter van de Raad, prins Bern hard en prinses Beatrix en prins Claus zijn leden). Dit lidmaatschap valt naar het oordeel van de regering niet onder de functies van prins Bernhard „die tot verwarring van functies en belangen heb ben geleid of zouden kunnen leiden". En die hij daarom neerlegt. Premier Den Uyl ontkende tenstelligste dat „de zaak prins Bernhard gebruikt" wordt als bliksemafleider voor het handhaven van een verwerpe lijk systeem", zoals de PSP-er Van der Lek in een „republi keins" betoog had gezegd. Vol gens de premier dekt het rap port van de commissie-Donner niets toe, evenmin als de rege ringsconclusies. „Commissie en regering gaan de problemen van het koningschap niet uit de weg. Maar we hoeden ons voor haastige, niet verantwoorde conclusies". Den Uyl stelde met voldoening vast, dat de grote meerderheid van de Tweede Kamer zich achter de commissie- en regeringscon clusies had gesteld. „De com missie heeft vastgesteld wat vast staat, opengelaten wat onzeker is. Het rapport en de daaraan verbonden conclusies heeft door de uitspraken van de volksvertegenwoordiging kracht van overtuiging gekre gen. Uitgangspunt voor de re gering is van begin af aan ge weest de verbondenheid van ons staatsbestel en de demo cratische rechtsorde. Die wordt door de bevolking als een groot goed ervaren en die te behouden door deze beproe ving heen, heeft de regering bij achtereenvolgende beslissin gen voor ogen gestaan. Onze democratie is naar onze over tuiging hieruit versterkt te voorschijn getreden". In het kamerdebat bleek dat een groot aantal fracties nogal moeite hadden gehad met het afzien van een justitieel onder zoek naar de gedragingen van prins Bernhard. Hoewel alle fractieleiders - met uitzonde ring van Van der Lek (PSP) de regering uiteindelijk in haar conclusie, dat van zo'n onder zoek om een samenstel van ook politieke redenen moet worden afgezien, volgden, somde mi nister Van Agt (Justitie) nog zeven redenen op voor deze be slissing. Ten aanzien van de gedragingen van prins Bern hard in 1974 (het op eigen ini tiatief vragen om commissie- gelden) is er geen sprake van verjaring. Maar het staat niet vast als de prins al geen geld heeft ontvangen, zoals niet bewezen is kunnen worden, of hij dan wel beloften heeft aan genomen. Het verkrijgen van een antwoord op deze vraag zou slechts kunnen via beëd igde verklaringen van voorma lige Lockheed-functionarissen in Amerika. Maar zij hebben al tegenover de commissie- Donner geweigerd iets te zeg gen of zeiden dingen onder het beding van geheimhouding. Daar prins Bernhard een en ander gedaan zou kunnen heb ben in zijn functie van inspecteur-generaal van de krijgsmacht zou de zaak in Nederland door de militaire rechter - de prins is militair ambtenaar - behandeld moe ten worden. Het gerechtelijk vooronder zoek zou dan moeten gebeuren door een officier die tijdelijk als rechtercommissaris wordt aangesteld. Maar aangezien deze functionaris geen rechter in de juridische zin zou zijn, zou hij in Amerika niet voor „vol" aangezien worden, zodat hij geen beëdigde verklaringen zijn voor het aanspannen van een strafvervolging van wezen lijk belang. Als dat dan alle maal geregeld zou kunnen worden, zo zei minister Van Agt, dan is het volstrekt onze ker of er wel een militaire rechtbank zou kunnen worden geformeerd. Met andere woor den, welke hoge militairen zouden ten opzichte van de voormalige inspecteur- generaal een gerecht willen formeren. Minister Van Agt bestreed dat in een vergelijkbaar geval - dus ook met de publikatie van een zo belastend rapport waarin niets verhuld wordt - tegen elke andere Nederlander wel justitieel zou zijn opgetre den - het seponeren van het aantal misdrijven is in ons land overigens groter dan het aantal gevallen dat wel voor de rech ter komt. Van Agt: „Hand over hand neemt de opvatting toe, dat strafvervolging slechts dan dient te gebeuren als het alge meen belang daarom vraagt. Een omkering van het artikel in het Wetboek van strafrecht waarin staat dat vervolging om redenen van algemene belang achterwege kan worden gela ten". Na het betoog van minister Van. Agt verwierp de Tweede Kamer de motie Van der Lek, waarin de regering gevraagd werd alsnog een gerechtelijk vooronderzoek in te doen stel len. De motie kreeg alleen de stemmen van de twee PSP- afgevaardigden Van der Lek en Van der Spek. Wat het door een deel van de Kamer gewenste onderzoek naar het militair industrieel complex betreft - b.v. in de vorm van een parlementaire enquête - zei Den Uyl: De kamer dient daarover zelf te beslissen. (vervolg op binnen- en buitenland 2) DEN HAAG (ANP) - De re gering kan zelf wel wat doen om de prijsstijging tegen te gaan, namelijk het volgend jaar de aardgasprijs niet ver hogen. Op die manier zou er een aanzienlijke remming komen op mogelijke stijgingen van niet alleen de gastarieven, maar ook de electriciteitsta- rieven, aldus de Consumen tenbond in een beschouwing. De bond herinnert er aan, dat een aanzienlijk dee] van de prijsstijgingen, die de consu ment dit jaar al heeft moeten slikken, een gevolg is van overheidsbeslissingen. De overheid moet zich met de prijzen van haar eigen dien sten matigen, wil zij een strak prijsbeleid kunnen voeren. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG De week- en maandlonen van volwassen werknemers zijn dit jaar tot en met juli met iets meer dan zes procent gestegen ten opzichte van december 1975. Het door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde in dexcijfer van de regelingslo nen bedraagt voor de maand juli 158 tegen 149 voor decem ber j.l„ een stijging van 6,04 procent. Een beeld van de ravage op de plaats, waar de vakantie- trein Nice-Amsterdam ontspoorde. (Van onze redactie buitenland) PARUS Vier gewonde Nederlanders zijn in een zie kenhuis in het Franse Compiègne achtergebleven van de in totaal 37 Nederlanders die gewond werden bij de ontspo ring van de vakantietrein Amsterdam - Nice maandagoch tend in de buurt van Compiègne, ten noorden van Parijs. Er zaten 501 reizigers in de trein, die in aanrijding kwam met een geslipte en op de rails gevallen vrachtauto (De chauf feur van deze auto kwam om het leven). Drie wagons ont spoorden. Volgens de Franse spoorwegen is het aan de soliditeit van het materieel, de snelheid waarmee hulp geboden is en het feit dat niemand zich in de gangen van de verongelukte wagons bevond, te danken, dat het ongeluk zo weinig slachtoffers heeft geëist. De vier opgenomen gewonden zijn de heer W. Wispelwei uit Groningen, mevr. D. Zwierink uit Rozendaal, mevr. Schouten uit Oudeschild (Texel) en mevr. A. Metternich uit Arnhem. Geen van hen is levensgevaarlijk gewond. PEKING - De Chinese Volksrepubliek heeft gisteren een kunstmaan gelanceerd, zo heeft gisteravond het persbureau Nieuw China gemeld. Alles functioneert normaal, aldus het bu reau. Het is de zesde lancering van een aardsateliet die China sinds april 1970'heeft bekend gemaakt. Nieuw China zegt: „Dit is weer een overwinning van voorzitter Mao Tse Toengs proletarische revolutie en een overwinning in de strijd tegen het contrarevolutionaire revi sionisme van Teng Hsjao- Ping". Teng is 7 april ontslagen uit zijn functies van ondervoorzit ter van de partij, vice-premier en chef van de generale staf van de strijdkrachten, na een machtsstrijd met Mao. DE 18-jarige Albert B. uit het Drentse Veenoord heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn 14-jarige neef Grietus B. gewurgd nadat de twee jon gens ruzie hadden gekregen. TOKIO Een zwaardvis die door een harpoen was gewond heeft voor de Ja panse kust ten noordoos ten van Tokio een vissers vaartuig van 14 ton tot zinken gebracht. De vier opvarenden werden korte tijd later door een andere boot opgevist. De zwaardvis van twee meter lengte en 150 kilo heeft - met ere - het loodje ge legd. Het incident heeft zich zondag voorgedaan. LONDEN Het Britse blad Evening News heeft maandag gemeld, dat de Russische pre mier Alexei Kosygin onlangs door een beroerte is getroffen, toen hij aan het zwemmen was in de rivier de Moskwa. Hij zou er niet ernstig aan toe zijn. De 72-jarige eerste minister werd, volgens het blad, door het snelle optreden van zijn lijfwachten van de verdrin kingsdood gered, toen de her senbloeding hem had getrof fen. (ADVERTENTIE) DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN CHAMONIX (REUTER) - In de Franse Alpen bij Chamonix zijn drie Italiaanse bergbe klimmers omgekomen. Het trio stierf door bevriezing op een flank van de Döme du Gouter, 4200 meter hoog. Twee van de slachtoffers waren broers. Marjo Kusters met haar moeder in het ziekenhuis (Van een onzer verslaggevers) SPAUBEEK - GE LEEN - „Opeens zag ik een rode gloed, en toen was het net of het begon te onweren. Er viel van alles op mij, en dat werd steeds zwaarder. Ik dacht eerst dat het een boze droom was, maar toen ik niet wakker werd, wist ik dat er iets verschrikkelijks was gebeurd". Dat zei gistermiddag in het ziekenhuis van Geleen1 de zeventienjarige goed lachse Marjo Krijns uit Spaubeek, die zondag avond bijna een uur lang onder het puin van haar ouderlijke woning lag, nadat het huis door een gasexplosie volkomen was vernield. Alleen aan enkele tientallen krasjes in het gezicht, op de armen en benen is te zien dat Marja als door een wonder aan een wisse dood ontsnapte. Nog geen etmaal na de nachtmerrie kan ze weer lachen. Over die 55 bange minuten onder het puin zegt Mar jo: „Ik heb de hele tijd mijn ogen dichtgehouden. Pas toen ik hoorde dat ze bezig waren naar me te zoeken durfde ik te kijken, en voelde ik ook dat ik pijn had. Vanaf dat moment leken minuten uren te duren". Dat Marjo zondag niet in paniek raakte is vol gens haar moeder toe te schrijven aan het feit dat ze zeer kalm van nature is. Illustrerend voorbeeld: op het moment van de explo sie lag Marjo in de huis kamer op de bank telezen. Toen Rijkspolitieman Theo Boerboom, die het meisje uit het puin trok, haar nog geen drie uur later in het ziekenhuis be zocht, lag Marjote le zen.

de Stem | 1976 | | pagina 1