lober kamerdebat verwacht Nacht van Breda gaat onder in geweld Drie doden bij brand in Rotterdam DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND \feekeinde van intensief politiek overleg over rapport-Donner ÖESTEM Sbtóhuizin9in Matroos vermist in de Willebrorder in Etten-Leur om het leven gekomen NAC wil Huub Smeets lenen ipringt politie tegemoet helpt u bouwen MAANDAG 30 AUGUSTUS 1976 Twee sportduikers door caissonziekte bevangen "yandaag Oplichter van Maxis in Zürich gepakt Meisje gered uit puinhopen van ontploft huis Vermiste wadlopers terug gevonden 116e leergang no. 16043 ywbaasd Raad van State Stil CSU Vier Zuidmolukkers in arrest VERNIELING Zsa Zsa Gabor voor zevende keer getrouwd Bc vrouwen Ierse betogen tegen terreur ~NEKENWËG 282-292 Breda TEL. 076-652550 jlBECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN (Van onze correspondent) WEMELDINGE - Zondagmiddag zijn twee sportdui- kcrs op de Oosterschelde door de caissonziekte bevangen. De 25-jarige Italo Garclon uit Luxemburg was in een ruk van45 meter diepte naar boven gekomen. De andere sport- duiker, de 33-jarige M. J. de Wit uit Schaarbeek, kwam van JO meter diepte af zonder tussenpozen naar boven. De beide mannen zijn onmiddellijk opgenomen in het decom- eressiecompartement van het reddingsvaartuig De Wal- iBS. De heer De Wit is later met politiebegeleiding (de veerpont Vlissingen-Breskens werd startklaar gehouden) taar de decompressiekamer in het ziekenhuis van Oos- lende vervoerd. Ook de heer Garclon is daar later opgeno men. EINDHOVEN - Het verloop onder het personeel van Phi lips zal in de tweede helft van dit j aar zodanig zijn dat er eind 1976 bij het Philipsconcern in Nederland 3.000 a 4.000 men sen minder in dienst zu llen zijn dan op 1 januari van dit jaar toen dit aantal 91.100 was. Dit heeft de adjunct directeur van het Algemeen bedrijfsbureau, de heer P.J.A. de Groot, gezegd tijdens een vergadering van de Centrale Ondernemingsraad, zo blijkt uit de Philips Koerier. De heer De Groot tekende daarbij aan dat hij zeker ver wachtte dat het eindcijfer aan zienlijk dichter bij 4.000 dan bij 3.000 zal liggen. Jhr. H.A.C. van Riemsdijk, president van de raad van bestuur, merkte op dat deze verwachting geba seerd is op een aantal factoren zoals de marktontwikkeling, de economische situatie en de hele trend die in die richting wijst, „we weten het niet pre cies". Vorig jaar is bij Philips 2204 manjaren verkort gewerkt, ofwel 6,5 procent van de totale capaciteit. Hiervan had 5,5 procent (1870 manjaren) be trekking op directe medewer kers. In het eerste halfjaar van 1976 is 1335 manjaren verkort gewerkt, waarvan 930 directe manjaren. In december 1974 werd bij Philips begonnen met verkort werken. Vorig jaar is deze ontwikkeling in versneld tempo doorgegaan, evenals in de eerste helft van dit jaar. Maar nu is toch de omslag ge komen, aldus de heer De Groot, die voor de rest van 1976 een zeer aanzienlijke da ling verwachtte. Naar wordt verwacht zal in de tweede helft van dit jaar nog ruim 550 manjaren verkort worden gewerkt bij Philips, die voornamelijk zullen wor den gerealiseerd bij de machi nefabrieken, Elcoma en Data Systems, zo zei de heer De Groot. DEN HAAG - De grote fracties in de Tweede Kamer 1 jebben er weinig behoefte aan zich in het debat over het I tapport van de commissie van drie duidelijk te profileren. 1 Zij willen het debat zakelijk, sober en betrekkelijk kort I louden, zo bleek zondagavond in politiek Den Haag aan liïvooravond van het debat De meeste fracties bepalen I tanmorgen in de fractieverga- I delingen het definitieve I standpunt. Oppositieleider Wiegel (WD), die niet van i is het kabinet fel aan te I rallen, zal daar zijn rede ter I discussie stellen. In het week einde heeft hij overleg ge- met staatsrechtsdes- hmdigen uit zijn partij. Het meest intensief heeft I zich de fractie van de PvdA I eet de kvvestie-Bernhard be- n. Zij kwam vrij- n zaterdagmorgen bijeen in Doorn tijdens een al eerder geplande bijeenkomst voor de algemene beschou- I wmgen. De fractie heeft daar tevens de gedachten bepaald over het rapport-Donner. Ook de socialisten bepalen hun de- nnitieve standpunt maandag, naar het is zeer onwaarschijn lijk, dat fractieleider Van pijn zal aandringen op een strafrechtelijk onderzoek naar p handelwijze van prins pmhard. De fractie zit in peerderheid op de lijn van I premier Den Uyl, die gezegd ■heeft geen strafrechtelijk on- I faoek te willen, onder meer I vanwege de staatsrechtelijke I pvolgen (een eventueel aftre- lienvan de koningin). Daar I rantbij dat volgens juristen in 1 fractie het juridisch gezien I serre van eenvoudig zal zijn I1® zaak strafrechtelijk af te I tkkelen. PvdA-kring verwacht dat de kwestie van de I '«paaankopen doorgespeeld I s worden naar de vaste Ka- I«Kommissie voor Defensie. 'k socialisten toonde I 11 tvh dit weekeinde enigs- ucrrlge periodes "plaatselijk GEN- EN ONWEERSBUIEN. "Wimumtemperatuur 25 graden. s|nnen-/buitenland-2 dwongen 'Lijntje zins verbaasd over de uitspra ken van PPR-fractievoorzitter De Gaay Fortman, die zei in itiatieven te zullen nemen om een parlementaire enquete in te stellen naar de grote wape naankopen. De PPR-fractie werd hiertoe gematigd door de (Van onze correspondent) REIMERSWAAL - In de Kreekraksluizen in de Schelde-Rijnverbinding wordt sinds vrijdagmiddag de 20- jarige Duitse matroos, Hans J. Vial uit Wesseling vermist. De man was matroos op de Duitse binnenvaarttanker Union 13 van de Duitse rederij Brown Kolen. De heer Vial ging even op de sluis kijken en keerde niet meer naar zijn schip terug. Gevreesd wordt dat hij is ver dronken. Ook zondag hebben intensieve zoekacties niets op geleverd. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR - De 23- jarige C. L. uit Sint-Willebrord is in de nacht van zaterdag op zondag op de Zevenbergseweg met zijn wagen in de Leurse Haven gereden en verdronken. Zijn medepassagier, de nege ntienjarige A. B. uit Etten- Leur, wist door de kapotte voorruit naar buiten te klim men. Pas zondagmorgen om tien over acht kwam bij de politie de melding van het ongeval binnen. De brandweer heeft hierop de wagen uit de haven gehaald, waarna men het stof felijk overschot vond. De me depassagier, die in de veron derstelling verkeerde dat de bestuurder ook uit de wagen was gekomen, is in paniek naar huis gerend. Toen zijn ouders het verhaal hoorden, hebben zij de politie gewaarschuwd.. De jongelui waren op weg naar huis. AMSTERDAM (ANP) - De als bon vivant omschreven 33- jarige Amsterdammer S.B.A., een reclame-expert die op 30 juli de Maxis Superstore in Muiden voor ruim twee ton be stal, is zaterdag door de Zwit serse recherche in een gokhuis te Zürich gearresteerd. Via de bevoegde kanalen zal zijn uit levering worden gevraagd, aldus de rijkspolitie te Muiden. landelijke kerngroep van de PPR. PvdA, D'66 en PPR heb ben tot nu toe steeds in overleg met elkaar gehandeld in deze kwestie. Ook de zaak van de door Lockhead benaderde ka merleden zal naar verwachting voor nader onderzoek worden verwezen naar de Defensie commissie of naar een speciale hiervoor in te stellen commis- PPR-leider De Gaay Fort man liet zaterdag op de verga dering van de kerngroep van zijn partij weten ook niet veel heil te zien in een strafrechte lijke vervolging van de prins. De Gaay Fortman wees even als partijvoorzitter Ria Be ckers het argument van de rechtsongelijkheid van de hand. KVP, ARP en CHU zullen ook maandagmorgen hun de finitieve standpunt bepalen in een gezamenlijke fractiever gadering. Het woord zal wor den gevoerd door de fractielei ders Andriessen en Aantjes en de heer Van der Mei, die CHU - fractieleider Kruisinga ver vangt. De enige fractie, die heeft laten weten voorstander te zijn van een strafrechtelijk onder zoek is die van de PSP. Het kamerdebat zal ophel dering moeten brengen over een aantal vragen rond de uit oefening van een aantal open bare functies van de prins. Zo zal de vraag aan de orde komen of de prins nog in de Raad van State, het hoogste adviescol lege van de regering, zitting zal kunnen hebben. Volgens de woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst is daar over nog niet beslist. Hetzelfde geldt voor de vraag wat de prins zal doen op Prinsjesdag bij de opening van het nieuwe parlementaire jaar. De verdere feiten rond het Donner-rapport in ons lans: Het hoofdbestuur van de Staatkundig Gereformeerde Partij heeft de koningin een te legram gezonden. Hierin zegt het bestuur zich gedwongen te voelen de vorstin in deze moei lijke dagen Gods zegen toe te wensen voor de voortzetting van haar hoge taak. De publieke belangstelling rond paleis Soestdijk was in het weekeinde vrijwel nihil. De politie van Baarn had er reke ning mee gehouden, dat het pa leis een toeristische attractie van belang zou worden, maar het bleef er stil. Ernest Hauser, de ex- Lockheadman voor Europa is opnieuw aan het onthullen ge slagen. Hij heeft nu gezegd, dat 1. hij aan Amerikaanse autori teiten bewijzen heeft overhan digd dat Lockhead 12 miljoen dollar heeft uitbetaald aan een Westduits politieke partij, de Christelijke Sociale Unie van Joseph Strauss. Hauser zou dit onthuld hebben aan Antony Terrym correspondent van de Sunday Times in Parijs; 2. hij zeker weet, dat Lockhead drie jaar geleden een miljoen dollar betaald heeft aan een lid van het Britse kabinet. Het be richt (in de Sunday Express) is in Londen „bespottelijk" ge noemd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA—Van de late vrijdagavond tot de vroege zaterdagmor gen is het centrum van Breda, maar ook een enkele buitenwijk het toneel geweest van een uitbarsting van agressiviteit en van dalisme bij een groep van enige tientallen Zuidmolukse jongeren welke voornamelijk de politie tot doelwit had. Als gevolg daarvan wordt een rechercheur verpleegd voor de wonden welke hij op liep toen hij door een woe dende bende werd gestompt, getrapt en geslagen en bevin den zich vier Zuidmolukkers in arrest. De politie kon zich slechts met de grootste moeite tegen de doldrieste aanvallers ver weren. Steeds weer klonken de droge knallen van de waar schuwingsschoten boven de hoofden van de opdringende jongeren. Tenslotte mengde zich in de oorverdovende chaos van vervloekingen, bevelen en glasgerinkel ook het gehuil en geblaf van de politiehonden welke ter versterking waren aangerukt. Het winkelend publiek trof zaterdagmorgen een reeks vernielde etalageruiten aan. Gaten in het wegdek duidden erop dat er heel wat klinkers als projectielen waren ge bruikt en overal lagen de glas splinters van bierglazen waarmee gegooid was. Ook yele geparkeerde auto's toon den sporen van vernieling, waaraan zelfs een wagen van de politie niet ontkwam. De rellen, die een abrupt einde maakten aan de zoge naamde Nacht van Breda, ont stonden nadat een politie agent een negentienjarige Zuidmolukker had aangehou den wegens verboden vuurwa penbezit. LAS VEGAS De Ameri kaanse filmster van Hongaarse afkomst Zsa Zsa Gabor is in het weekeinde, drie dagen na haar zesde echtscheiding, voor de zevende keer in het huwe lijk getreden. De 56-jarige mevrouw Gabor huwde in Las Vegas in Nevada de 47-jarige advocaat uit Beverly Hills in Californië Michael O'Har a, die ook enige ervaring meebrachten aan zijn vierde huwelijk toe is. De zesde man van Gabor was de schepper van de „Barbie"- pop, John Ryan, die haar erg boos heeft gemaakt door haar Rolls Royce uit elkaar te halen en in stukken te laten liggen. (Van een onzer verslaggevers) SPAUBEEK Door een enorme gasexplosie is zondag avond tegen kwart over zes de woning van bankwerker Math. Kusters in Spaubeek als een kaartenhuis in elkaar gestort. Op dat moment was alleen de 17-jarige stiefdochter Marjo Crijns in huis. Zij kon wonder boven wonder na een uur le vend en slechts licht gewond uit de puinhoop worden be vrijd (foto). Aanvankelijk dacht men, dat er niemand onder het puin lag, daar overbuurman J. Broens de familie uit wandelen had zien gaan. Math. Kusters liep met vrouw en vier kinde ren in het veld te wandelen, toen hij de klap hoorden en ter hoogte van zijn woning een enorme geelgrijze stofwolk zag opstijgen. De familie holde om tot hun ontzetting een puin hoop te zien, waar enkele mi nuten tevoren nog hun woning stond. De kreet „Marjo was in huis" veroorzaakte een schok onder de eerste hulpverleners. Politie, brandweer en hulp vaardige buren, begonnen koortsachtig puin te ruimen. Toen kwam het moment dat de 17-jarige HAVO-leerling voor de eerste maal op geroep ant woord gaf. Door met Marjo te blijven praten, wist men de plek te lokaliseren, waar het meisje zich moest bevinden. Zij zat bij de haard in de woonka mer te lezen, toen ze plotseling een steekvlam zag en na een luide knal de wereld om haar heen instortte. Marjo heeft haar leven te danken aan het feit, dat een neerstortende pla- fondbalk op de haard bleef lig gen en zij door de explosie in die vrij ruimte onder de balk terechtkwam. Na een uur wist men haar te bevrijden. MINISTER Van der Stee (Landbouw en Visserij) is niet bereid grotere gemeenten (meer dan 50.000 inwoners) een bijdrage te geven voor het weghalen van aangetaste ie pen. Deze regeling geldt wel voor gemeenten tot 50.000 in woners. ►OB Maaskant, de trainer van NAC, heeft zaterdag na de wedstrijd tegen AZ'67, het bestuur van deze Alkmaarse club benaderd voor een eventuele overgang van de pas door AZ aangekochte spitsspeler Huub Smeets naar NAC. De Bredase eredivisieclub heeft het plan om de boomlange Limburger voor de duur van dit seizoen te lenen. AZ'67 staat niet onwelwillend tegenover de NAC-plannen. De competitie in de eredivisie lijkt weer een uitermate grillig verloop te krijgen. Ajax kreeg, na een goed begin, van Haarlem een fors pak slaag en FC Twente werd door NEC met 4-0 verslagen. PSV lijkt zich enigszins te herstellen van een zwakke competitiestart en NAC zit nu al na drie wedstrijden, weer in de hoek waar de klappen vallen. Verder op onze sportpagi na's Pag. 1: Feyenoord mist zijn vedette Willem van Hane- gem. Baancommissaris ver ongelukt op Zandvoort. Pag. 2: Gerrie Knetemann, winnaar van de proftoer door Nederland, werd in Simpel- veld ervan beschuldigd door zijn ploegleider Post te zijn geduwd. Pag. 4: James Hunt liet er in Zandvoort geen twijfel over bestaan wie de wereldkam pioen in de formule 1 zal worden. Gerrie Knetemann, de winnaar van de prof tour door Nederland, in actie tijdens de tijdrit. (Van onze correspondent) RILLAND - De rijkspolitie van Rilland heeft zondag avond de 23-jarige Roosen daler W. J. V. op heterdaad betrapt bij een inbraak in de woning van de fruitkweker A. Blok aan de Oude Rijks weg. De wachtmeesters kwa men niets vermoedend het erf oprijden om de heer Blok een proces-verbaal te laten teke nen van een inbraak die veer tien dagen eerder in zijn huis had plaatsgevonden. Terwijl de politie-auto de woning naderde zagen de mannen dat iemand die zich in het huis ophield plotseling in paniek naar boven stormde. Even later verscheen deze man op het balkon. Vandaar sprong hij koen omlaag, maar met enig resultaat dat hij door de wachtmeesters werd opgevangen. Hij had de portemonnee nog bij zich, zijn enige, bescheiden en zeer tijdelijke buit. TEXEL - Twee - naar des kundigen verzekeren - zeer goed voorbereide en uitgeruste wadlopers zijn een nacht lang zoek geweest, toen ze probeer den van Texel uit wadlopend Vlieland te bereiken. Tot nu toe is deze tocht, die als zeer zwaar wordt aangeduid, nog maar driemaal volbracht. Een helikopter van de marinebasis Valkenburg pikte het randste delijke duo zondagmorgen on gedeerd op. Toen zij zaterdagavond niet op de juiste tijd op Vlieland waren aangekomen, werd alarm geslagen; de reddings operatie moest wegens de duis ternis worden stopgezet. Des kundigen hadden inmiddels berekend waar de twee gerou tineerde wadlopers zich onge veer zouden moeten bevinden. De helikopter ontdekte het tweetal inderdaad op die aan gegeven plaats. Het bleek dat zij een iets zuidelijker koers hadden gevolgd dan die zij hadden moeten volgen. Met nadruk verklaarde een des kundige van de reddingsmaat schappij op Texel dat deze wadtocht zeer goed was voor bereid. „Een brok sportieve prestatie, waarbij iets is mis gegaan", zei hij. De vrijwel al tijd voorgeschreven vuurpijlen ontbraken echter in de uitrus ting van de wadlopers. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Bij een brand in een woonhuis in het Zwaanshals, gelegen in het „oude noorden" van Rotter dam, zijn zaterdagmiddag drie mensen om het leven gekomen. Het zijn de 29-jarige Gerdina Verbrugh-Aarnout, haar 8 jaar oude zoontje Henk en de 21- jarige Hendrik Aarnout, een pleegzoon in het gezin Ver- brugh. Het pand, dat volkomen uit brandde, bestaat uit vier ver diepingen, waarvan de onder ste (begane grond) gebruikt werd als pakhuis en de overige drie als woonruimte. De vrouw en haar zoontje werden gevon den op de tweede etage, de pleegzoon op de zolder. Vol gens de politie heeft het vuur zo snel om zich heen gegrepen, dat de bewoners niet meer konden vluchten. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. (Van onze redactie buitenland) LONDEN - Rond 75.000 mensen hebben zaterdag in de Republiek Ierland en in de Britse provincie Noord- Ierland voor vrede gedemon streerd. In Dublin verzamel den zich ongeveer 45.000 men sen ter ondersteuning van de vredesbeweging van vrouwen in de Noordierse hoofdstad Belfast, waar 30.000 mensen een indrukwekkende betoging hielden tegen de terreur. Er werden godsdienstige liederen gezongen er er werd gebeden.

de Stem | 1976 | | pagina 1