Experiment verdient open benadering TOONERVENPLAN GEMEENTE AXEL IS UNIEKE KANS VOOR OVERLEG VOORAL DOOR POLITICI TE BËINVLOEDEN jroeck Behoud ziekenhuis Hulst gaat de trom weer roeren EXPO VAN DER BRAAK I Traas (lacht tone ETI dacht mee over locatie Snikernnle TANDENARTIEST KNAAGT HOLSTER BRADERIE OPEN COORDINATIE-ORGAAN IN BEROEP TEGEN DEN OSSE Vlaamse kreek opnieuw bijgevuld ULST In Krokodilbar Kloosterzande [OOPJESFEEST a voordelig jje 6.95 7.25 7.50 9.98 2.65 1.29 PER LUXE TOURINGCAR ot stem van donderdag 26 augustus 1976 ERENBRAADWORST7.98 lekiioVERSE WORST 4.78 99 AS ANNEKAAS e Clement STEN VAN DIJK'S VISHANDEL Jongeren koor begint repetities rgens mee. gr PREPARÉ 1,65 gr- 1VELAATW0RST1.95 gr PATÉ2.25 e kilo ,ie kilo VERS GEHAKT 4.78 ie kilo RUNDERTONG 7.48 Kennelijk aangemoedigd door de gunstige ontvangst van het eerste woonerf in de Bas- tionstraat heeft de gemeente jxel een ambitieus wooner- venplan ontwikkeld voor de betonnen wijken. De bedoeling daarvan: de auto zoveel moge lijk uit de wijken weren en van je straten weer speel- en ont moetingsplaatsen maken. Drie hoorzittingen, waarop de bijna driehonderd betrokken gezin- oen hun mening over de plan oen konden geven, hebben nu echter geleerd, dat de gemeen telijke plannen door een groot deel van de omwonenden niet in dank worden afgenomen. In sommige straten werd zelfs een handtekeningenactie op touw gezet, die aangaf dat tachtig procent van de bewo ners zich zonder meer tegen de plannen voor hun straat ver zette. De hoorzittingen waren be doeld om met de mensen te praten over hun wensen en over een mogelijke verbetering van de plannen, die welhaast voor iedere straat verschillend zijn. De verantwoordelijke wethouder P. Apers heeft meermalen gesteld, dat het nog maar om praatplannen ging, die alleen werden uitgevoerd wanneer een grote meerder heid van de omwonenden het ermee eens was. Desalniettemin heerste tij dens de hoorzittingen allesbe halve een prettige overlegs- feer. Vooral vanuit de zaal was vaak sprake van een wat ge prikkelde stemming. Dat mag verwonderlijk lijken, de ach terdocht van de bewoners is echter goed te begrijpen, wan neer men weet hoe de gemeente diezelfde bewoners vorig jaar met de rug tegen de muur gezet heeft om haar eigen plan voor de verbetering van de beton nen woningen er ongewijzigd door te drukken. Te betreuren valt die achter docht echter wel. Op het stad huis heeft men blijkbaar lering getrokken uit de onverkwikke lijke affaires, die aan de verbe tering van de betonnen wonin gen voorafgingen. Tot nu toe is namelijk grote bereidheid gebleken om samen met de bewoners naar de beste oplossingen te zoeken. De be woners hebben nu een unieke mogelijkheid om samen met de gemeentelijke instanties te be slissen over hun eigen woon omgeving. Dat die samenwer king zeer stroef en mogelijk niet helemaal foutloos zal ver lopen is begrijpelijk. Zowel be stuurders als burgers zullen zich in hun nieuwe rollen moe ten inleven. Het zou overigens wel jam mer zijn, wanneer de bewoners van de betonnen woningen deze kans voorbij laten gaan door de uitgestoken hand van uit het stadhuis hardnekkig te negeren door slechts de nade len - want die zijn er altijd wel - en niet de voordelen te over denken. Het is dan ook te ho pen, dat nu niet alleen de ge meentelijke woonervencom- missie aan het werk gaat om te kijken in hóeverre er aan de redelijke suggesties en wensen van de bewoners tegemoet kan worden gekomen. Ook de be woners zullen zich nog eens moeten bezinnen of er moge lijk wat water in de wijn kan worden gedaan wanneer straks voor het definitieve plan gestemd zal moeten worden. Per slot van rekening geeft niet iedere gemeente haar inwoners de kans om. te profiteren van een Haags „cadeautje", waarom vele stedelingen ken nelijk harder zitten te springen dan de inwoners van de „woongemeente Axel". HENK POSTMA dag 3 aug. t/m zaterd. 11 II Tel. 01140-2573-3533 0S 976. IIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIJIJIIJJIIIIIIIIIJI Echtemach iber265.- - 255.- itdijk 275.- Liry r 425.- bleau 335.- denstadt iber375.- - 355.- i, Interlaken 405.- - 395.- talië 395.- lannover-Münden 345.- Bournemouth 475.- ind' Luzern 585.- rondreis door Frankrijk^ merSut665.- l oktober 315- LONDEN .hiit 15.- inklusief diner, logies en onw I N LONDEN 1. 5 trekt met de Olau-Line, keus ui end personen met of zonder september, 1 oktober 215 P' 3ENTEN, 'erneuzen, Bergen op Z°otn ij tlin?D (Van een onzer verslagge vers) KLOOSTERZANDE - Een kijkje in de Krokodilbar le vert de inwoners van Kloos terzande dezer dagen een kennismaking op met de teken- en schilderkunst van dorpsgenoot P. van der Kraak. Om de tentoonstelling van een openingswoordje te voorzien was provinciaal be stuurder A. van Geesbergen (cultuur) gistermiddag naar Kloosterzande gekomen. Van Geesbergen bleek danig in Zlin nopjes met deze poging om de kunst onder het volk te krengen. Ik weet in Kloosterzande Seen betere plaats voor zo'n tentoonstelling, dan in de Lrokodilbar. Immers, we ®oeten de kunstwerken daar "tongen, waar mensen ko- ®enaldus de provinciaal duurder, die de mening verkondigde dat kunst zo doodgewoon moet zijn, dat «et bij wijze van spreken bij de slager en de kruidenier in de winkel kan hangen. Wethouder P. Everaert en ^okodübarexploitant A. des kregen van hem een "nouderklopje, omdat ze het mtiatief voor de tentoonstel- "tg hadden genomen. Van Geesbergen kenschet- t e de exposant als een veel- Id'g kunstenaar met kwali- Kunstenaar Van der Braak en gedeputeerde Van Geesbergen toonden zich gistermiddag graag bereid om even in de expositieruimte te poseren. teiten, waar de gemeente trots op mag zijn. Hij verwees daarbij naar de informatie map „Kunst uit Zeeland", waarin Van der Braak de technieken tekenen, schilde ren, wandschildering, objec ten, ideeënkunst en anima tiefilm achter zijn naam heeft staan. Van der Braak vestigde zich enkele j aren ge leden in Kloosterzande na omzwervingen door Europa en Amerika. In beide conti nenten werden werken van hem tentoongesteld en aan gekocht. Wie zichzelf een oordeel wil vormen over Van der Braaks schilderijen moet snel zijn, want na dit week eind verdwijnen ze weer uit de Krokodilbar. I <«if VoZAA,MSLAG - Een VnWi, j. Traas uit 's' sin j e °P zaterdag 14 deelnam aan de na- I -'ion, in 1,1 vanuit Par" 'W,ïgeland)wasvan de 'hSc0ni 000 duiven die aan I ^nelu Ur,S deelnamen, veruit hei/' cen gemiddelde |V«2S.WM meter per 'iht jjck i "d'e andere ruim inkorfcentrum Oos tburg werden 116 duiven voor deze wedvlucht ingemand. De uitslag: 1. Ch. Looze uit Bres- kens, hoogste snelheid 917,54 mpm. 2. J. Lecluijze uit Bier vliet, 3. M. Quaars uit Bres- kens, 4. P. Zeegers uit IJzen- dijke, 5M T. de Jonge uit Oos tburg, 6. H. Simpelaar uit Groede, 7. I. den Dekker uit Breskens, 8. B. Thomaes uit Hoofdplaat, 9. J. Huigh uit Cadzand, 10. A. Merrelaar uit Groede. 11. L. Verheije uit Oostburg, 12. Ch. de Graaf uit Biervliet, 13. B. van Veenen- daal uit Zuidzande X4. J. Wille uit Zuidzande, 15. A. Aal- bregtse uit Ostburg De Eendracht te Terneuzen verzorgde de manding voor de kanaalzone, deelname 189 duivenn hoogste snelheid 937,- mpm. 1. Grbeoders Zegers, 2. A. Smallegange en zoon, bei den uit Terneuzen, 3. R. Gijsel uit Westdorpe, 4. L. Taalman uit Philippine, 5. J. Haak uit Hoek, 6. G. Serrarens uit Stop peldijk, 7. P. Scheele, 8. J. de Smidt, beiden uit Terneuzen, 9. J. Giele uit Axel, 10. A. de Bruijne uit Hoek. Concours Combinatie Hulst met 40 duiven, hoogste snel heid 916,84 mpm. 1 en 5. J. de Burger, 2 en 3. J. van de Bran den, beiden uit Clinge, 4. Th. van Acker uit Nieuw Namen. Nog Sneller te Breskens met 49 duiven, hoogste snelheid 'I .ƒ,- mpm.ch. De Looze, 2.' M. Quaars, 3.1. den Dekker, 4. J. Vermeulen, 5. P. Cornelis. Strijd in Vrede te Groede met 27 duiven, hoogste snel heid 868,49 mpm. 1. H. Simpe laar, 2 en 3. A. Merrelaar, 4 en 5.1. Maas. De Snelle Duif te Clinge, wedvlucht vanuit Quievrain met 119 jonge duiven, hoogste snelheid 1168,13 mpm. 1 en 5. Ch. Willaert, 2. Gebroeders Willaert, 3. J. Govaert, 4. E. Piesens. CConcours Combinatie Zuid-Beveland, wedvlucht vanuit Compigne met 1188 jonge duiven, hoogste snelheid 944,44 mpm. 1. Steenhard- Princen uit Goes, 2. J. van Iwaarden uit Kruiningen, 3. J. Bauer uit Kruiningen, 4. P. Butler uit Biezelinge, 5. H. Remijn uit Goes. Wedvluchten vanuit Strom- beek. De Voorwaarts te Zaams- lagveer met 130 duiven, hoog ste snelheid 1134,64 mpm. 1 en 2. D. de Jonge, 3 en 5. Visser- Lensen uit Axel, 4. M. Scheele. Eendracht Maakt Macht te Terneuzen met 136 duiven, hoogste snelheid 1150,6 mpm. 1. J. de Kraker, 2..P. van de Pijl, 3 en 5. P. Scheele, 4. A. Scheele. De Reisduif te Breskens met 100 duiven, hoogste snelheid 1191,02 mpm. 1 en 4. A. Ribbe, 2. A. de Poorter, 3 en 5. R. Ver- saevel. (Van een onzer verslaggevers) i HULST - De werkgroep Behoud Ziekenhuis Hulst gaat de trom weer roeren nu de bemidde lingsgesprekken over de Zeeuwsch-Vlaamse ziekenhuiskwestie dreigen uit te lopen op het omstreden voorstel om het Hulster ziekenhuis tot een polikliniek te degraderen, waar alleen lopende patiënten behandeld worden. Tijdens een dinsdagavond gehouden vergadering besloot de werkgroep om de gelederen weer te sluiten en de activitei ten te hervatten. De werkgroep heeft inmiddels via een verkla ring aangekondigd vooral de politici te willen beïnvloeden, zowel landelijk als provin ciaal. Over anderhalve maand - zo verwacht de werkgroep - krijgt de Tweede Kamer een nieuw wetsvoorstel onder de neus over het terugdringen van de kosten binnen de gezond heidszorg. Dat is volgens woordvoerder G. van de Voorde van de werkgroep een mooie gelegenheid om de wen sen kenbaar te maken. „We weten ons daarbij ge- ruggesteund door praktisch de hele bevolking in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen", aldus de heer Van de Voorde, die erop wijst dat destijds onge veer tachtig procent van de mensen in de streek hun hand tekening zetten onder een peti- (Van een onzer verslaggevers) BREDA - Het is mede aan het Zeeuwse ETI te danken, dat het hoofdkantoor van Sui kerunie van Rotterdam naar Breda is overgeplaatst. In de jaren '70 tot '72 heeft het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland op ver zoek van de directie van Suike runie onderzocht wat de beste vestigingsplaats voor het hoofdkantoor van genoemde suikermaatschappij zou zijn. Het ETI kwam tot de conclusie dat het kantoor het best geves tigd kan worden in de driehoek Gorkum, Breda, Roosendaal. Een tweede studie gemaakt door het bureau voor Ruimte lijke Ordening Van Heesewijk te Vught, wees Breda als de beste vestigingsplaats aan. Daarop besloot de directie van Suikerunie het hoofdkantoor te Breda te vestigen. Dit onthulde technisch di recteur Van Krevelen van sui kerunie gistermorgen op een persconferentie die werd ge houden in verband met de offi ciële opening van het nieuwe kantoor van Suikerunie op vrijdag 10 september door prins Claus. tie dat het ziekenhuis niet möcHt'Verdwijneh. :l( - De werkgroep, die los zegt te staan van het Hulster zieken huis, wil de spreekbuis zijn van de bevolking. Ze bestaat mo menteel uit een twintigtal mensen, waarvan er zes extra actief zijn binnen een kern groep. Men zoekt momenteel naar nieuwe leden om een be tere regionale spreiding te krijgen. De meeste werkgroe pleden komen namelijk uit de gemeente Hulst. De werkgroep werd in mei 1974 opgericht toen het zie kenhuis van Hulst verloren dreigde te gaan ten koste van een te bouwen streekzieken huis in de kanaalzone. Dat ge vaar bestaat nog steeds. Toen een bemiddelingscommissie aan het werk ging, hield de werkgroep zich stil. Nu die bemiddelingspoging dreigt té stranden, komt de werkgroep dus weer in stelling. (ADVERTENTIEl Dagelijks levende KREEFTEN - OESTERS PALING en FOREL HULST achter de kerk Telefoon 01140-3914 a «o ut#. Hercules verplaatst vier kinderen met zijn tanden. (Van een onzer verslaggevers) HULST - De winkeliers rond Bierkaaistraat en Vismarkt trak teren vanavond op een merkwaardig soort stuntwerk. Om de opening van hun braderie kracht bij te zetten hebben ze de Belgische reus „Hercules John Massis" weten te strikken. Deze krachtpatser zal - naar is aangekondigd - huiveringwekkende krachttoeren gaan uithalen met zijn tanden. Dat is hem toevertrouwd. Niet voor niets staat hij in het be roemde Guinness-book of records vermeld als wereldrecordhou der in deze wat merkwaardige sport. In circussen en tijdens televisieoptredens hebben miljoenen mensen de laatste jaren kennis kunnen maken met deze bekende zuiderbuur, die met zijn tanden twee zware motorfietsen op de plaats rust weet te houden en er niet voor terugdeinst om zijn kiezen te gebruiken voor het verplaatsen van vier tot zes kinderen tegelijk (zie foto). Voor deze Belgische Hercules aan zijn liefhebberijen begint, zal de eerste vrouw van Hulst, mevrouw Molthoff, de vijfdaagse braderie openen. Daartoe wordt ze omstreeks halfzeven opge haald uit het stadhuis op een ouderwetse boerenkar. Ze wordt geëscorteerd door de wethoudersvrouwen. Hun mannen zullen het spektakel in het winkelcentrum moeten ont beren, omdat tezelfdertijd de gemeenteraad vergadert. De drum band uit Nieuw-Namen en de Hulster majoretten zijn wel van de partij, want zij zullen het geheel omlijsten. Zoals reeds gemeld brengt de braderie de komende dagen tal van attracties in Hulst. De voornaamste: vrij dag worden onder meer een halve marathon en een prestatieloóf) "gehoteden, vvaarbij Stem-speaker Wim Héndfiks Vóór commentaar zal zorgen. Zaterdagmiddag (twee uur) treedt de clown Gray op voor de kinderen. Dat gebeurt op de Keldermanspoort. Daarna start een trimkoers. Zondag en maandag wordt een grote rommel- en an tiekmarkt gehouden. Vele tientallen deelnemers hebben zich daarvoor al gemeld. (Van onze correspondent) GRAAUW - Opnieuw heb ben visclub en brandweer water moeten pompen naar de Vlaamse Kreek, waar de wa terstand voor de tweede maal zo ver gezakt was, dat de vissen dreigden om te komen. Zoals destijds gemeld kreeg de visclub De Weel anderhalve maand geleden toestemming om water vanuit de Graauwse Kreek naar de bedreigde Vlaamse Kreek te pompen. Die toestemming kwam toen van Staatsbosbeheer, dat aanvan kelijk weigerde, maar na kran- tenpublikaties overstag ging. Evenals toen was de gemeente Hulst ook nu weer onmiddel lijk bereid om het nodige brandweermateriaal af te staan. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE - Vrij dagavond begint het jongeren koor en combo Kloosterzande weer met de repetities in het gemeenschapshuis te Groe nendijk. Jongens en meisjes vanaf IS jaar mogen meedoen. Dit jaar worden jongeren- diensten gehouden op 12 sep tember te Boschkapelle, 26 september in de bamistent te Kloosterzande en op 20 no vember en 31 december in de parochiekerk te Groenendijk. Slechte zangers mogen ook lid worden van het koor, want voor hen is er nog altijd genoeg werk achter de schermen: col lecteren, boekjes verkopen, het samenstellen van teksten enz. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Het Zeeuws Coör dinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieube scherming is bij de kroon in be roep gegaan tegen het be stemmingsplan Zomerdorp Den Osse bij Brouwershaven. Het coördinatieorgaan acht een uitspraak door de hoogste rechtsinstantie gewenst omdat de omvang van het plan op een meer dan plaatselijke en zelfs meer dan regionale betekenis wijst. De bezwaren van het coör dinatieorgaan richten zich in het algemeen tegen het feit dat een zo omvangrijk bestem mingsplan dreigt te worden ontwikkeld terwijl een totaal visie op.de recreatieve ontwik keling van Schouwen- Duiveland ontbreekt. In zijn beroepsschrift wijst het coördinatieorgaan erop dat het in 1972 vastgestelde streekplan intussen door ver anderde inzichten en ontwik kelingen op vele punten is ach terhaald. Vele Schouwse ge meenten baseren echter nog op dit streekplan hun bestem mingsplannen, waarvan de ge volgen, volgens het coördina tieorgaan, diep ingrijpen in na tuur en landschap. Als voor beelden worden genoemd de aanleg van een hoogspannings- leiding van Borssele naar Schouwen-Duiveland en de moeilijkheden rond de drink waterwinning in het Schouwse duingebied. Het coördina tieorgaan voert verder aan dat naar zijn mening de conse quenties van verblijfsrecreatie in de vorm van zomerwonin gen onvoldoende aandacht hebben gekregen. Het coördi natieorgaan heeft de indruk dat de zomerwoningen in Den Osse slechts voor een betrekke lijk kleine groep financieel draagkrachtigen voorbestemd zijn en dat een niet onbelang rijk deel van de woningcom plexen benut zal worden door buitenlanders. De vraag rijst of een dergelijk exorbitante vorm van ruimtebeslag in ons land nog toelaatbaar kan wor den geacht, aldus het coördi natieorgaan. Het plan Den Osse voorziet in de bouw van maar liefst 655 zomerwonin gen. I

de Stem | 1976 | | pagina 17