vond GESLAAGDE MARKTDAG IN WAARDE Lossen Amerikaans leger materieel verliep prima „VARKENSRACE" TIJDENS NW.-NAMENS ZOMERFEEST Glaasje water wordt dure zaak Opbrengst 26.000 gulden Sportvissers waren half etmaal kwijt Identiteit van slachtoffer overvaren zeiljacht na bekend Privé- vliegtuig maakte buik landing streek ZES TON Zwemvier- daagse in Sas van Ge Breskense vissers vingen dolfijn Aanleg nieuwe stortplaats in Borsele Nog warmer hoogwater VAN MAANDAG 23 AUGUSTUS 1976 Kgreerde naar de States. 1 oefende het beroep van brdenafrichter uit ten be- tve van het openbaar ver- Jt. De eerste trams in Gent Irden voortgetrokken door Irden. Het opkomen van luwe energiebronnen ver- Ëmg echter de paardetram, It de man ertoe bewoog 2ijri luk in Amerika te zoeken. maand gehouden provinciale de afdeling Zeeland van de fvenhouders vanuit Orleans is oewacht. De ruim 3200 jonge egers werden zaterdagmorgen liven van andere Nederlandse J gelost met Noord-Oostelijke ft warme weer zorgde voor een in Zeeland, vrij regelmatig, Ie concours op afstand Terneu- yerdiend waren. De eersteprijs lit Koewacht die zijn winnende I de Beule uit Heikant 13.32 uur De verdere vroege meldingen Graauw 13.50 uur. A. v.d. en A. Sturm uit St.-Jansteen ltsen zullen winnen. Verder A. lir, H. Begijn uit Sas van Gent liezelinge 13.59 uur, M. Quaars luit Axel 13.40 uur, en M. Baert [ostburg 13.54uur, C. Oppeneer ul uit Philippine 14.00 uur. De Joes 14.02. M. Jaspers uit Mid- luit Cadzand 14.00 uur. P. de 8e Zutter uit Aardenburg 14.05 L 09 uur. A. Boone uit Kruinin- nhoek 14.25 uur, W. Warren uit oosterzande 14.17, H. Dellaert erle uit Zierikzee om 14.42 uur. HOOGERHEIDE (ANP) - De Watermaatschappij Zuidwest-Nederland gaat binnenkort praten met de ge meente Middelburg om het nu nog zelfstandig werkende ge meentelijk waterleidingbe drijf van die stad bij de WMZ onder te brengen. De water voorziening van Middelburg en de WMZ zijn zo verweven dat samengaan in één bedrijf voor de hand ligt. Dit zei ir. P. Stoter, directeur van de WMZ, vrijdagmiddag tijdens de lijkse statenexcursie van de staten van Zeeland aan het werkgebied van de WMZ in West-Brabant. Per 1 januari 1979 zal de wa- teraanvoer voor drinkwater vanuit de Biesbosch moeten aanvangen. De vraag dreigt op het moment het aanbod te overschrijden, zei de heer Sto ter. De Zeeuwse produktie- bronnen zullen rond 1980 nie meer toereikend zijn. Deze zomer waren alle produktie- middelen al tot het uiterste be- last. t Men mag deze droge ne zomer niet als maatstafnem^"; zei de heer Stoter, maar n heeft ons wel geleerd dat je a watermaatschappij over ee ruime reservecapaciteit mo kunnen beschikken. Van bijna 100 km lange Biesboscn- leiding, die moet worden aa gelegd om water van de Bies bosch naar Zeeland te maken, is nu ongeveer 5 klaar, terwijl 17 km bes e klaar ligt. he. De vergroting van h drijf door een groot aan a sies in de afgelopen tien j de WMZ behoort daardoor de tien grootste watert* drijven in Nederland e aanzienlijke tariefsverhogi gen van de afgelopen hebben het mogelijk ge dat het verlies dat in 1969 n°B 5,4 min gulden bedroeg, IP tisch is weggewerkt. 3 de om aan de kwaliteit vraag naar toevoer van water te kunnen voorzien, in de toekomst tarief ^?oj_ ging noodzakelijk zip- de gens de heer Stoter consument de komende rekening houden m prijsverhoging van h water van 10 tot w v exclusief de inflatie. (jan een onzer verslaggevers) WAARDE - Het aan de Wes- lerschelde gelegen Reimers- ,aalse dorpje Waarde heeft een drukte beleefd, lie het sinds tijden niet meer lad meegemaakt. Naar schat- ling zesduizend mensen (zes- naai de eigenlijke bevolking) lebben de eerste Waardse marktdag bezocht, opgezet Joor een speciaal comité dat zich beijvert geld bijeen te brengen voor herstel van het lak van het mooie, 16de- eeuwse kerkje in het centrum van het dorp. Direct nadat burgemeester nr. C. Pijl Hogeweg als dorp somroeper de Waardse markt dag voor geopend had ver klaard (één van zijn laatste of ficiële daden als burgemeester van Reimerswaal) stroomden dedrie straten rond de kerk vol met op koopjes beluste één- dagstoeristen. De rommel markt, ruim voorzien van an tiek en bijna-antiek, oude landbouwwerktuigen, meubi lair en huishoudelijk gereed schap, trok tot in de middag bezoekers. Tussendoor werden op straat oude ambachten beoefend, zoals wol spinnen, klompen maken, hout draaien a een molensteen slijpen. In de oude smidse tegenover het voormalig gemeentehuis wer den wafels gebakken, op het terrasje voor was bier ver krijgbaar en één stand verder werden Yersekse mossels ver kocht met om de maag te vul len een homp boerenbruin. 's Middags trad onder grote be langstelling de Middelburgse volksdansgroep Medio Bur- gum op, ritmisch begeleid door accordeonmuziek en het mo notone klappen van de vlegels, waarmee drie oude boertjes op de hoek van de Raadhuisstraat graan aan het dorsen waren. De geur van versgekookte mossels en pasgebakken wa fels werd regelmatig verdron gen door een scherpe schroei- lucht die aangaf, dat alweer een Zeeuwse knol van nieuwe hoefijzers werd voorzien. Veel belangstelling was er ook voor de twee poppenkast voorstellingen en voor het con cert van het Zeeus Mannen koor onder leiding van Han Beekman, 's middags in de kerk zelf. Iets minder publiek- wellicht tengevolge van de toen opgestoken wind - was er voor het zomeravondconcert op de kiosk, verzorgd door Eu terpe uit Heinkenszand, Voor uit uit Waarde en de Smal- stad's Blaaskapel uit Sint Maartensdijk. In en met de harmonie werd de marktdag, die ook finan cieel zeer geslaagd mag wor den genoemd, besloten. Bruto hebben de rommelmarkt en aanverwante activiteiten een bedrag van 33.233.- gulden opgebracht, waarvan na aftrek van de gemaakte kosten circa 26.000 gulden zal overblijven. ,Met het geld dat we al hadden zitten we nu tegen de 140.000 gulden", aldus de heer Corne- lisse van het kerkdakcomité, dat zelf op een opbrengst van 15.000 gulden had gegokt. „We gaan nu proberen de zes ton zo snel mogelijk vol te maken. De eerste drie maanden nemen we even rust, maar dan gaan we weer aan het werk voor de fancy-fair in december". Een nieuwe marktdag volgend jaar ziet het comité minder zitten. „De mensen kunnen onmoge lijk ieder jaarzulke goede spul len afstaan voor de rommel markt", aldus besluit de heer Cornelisse. Een beeld van de drukte op de eerste Waardse marktdag. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Afgelopen zaterdag is in de Sloehaven in Vlissingen een begin gemaakt met het lossen van het materieel bestemd voor de 101e luchtlandingsdivisie van het Amerikaanse leger in West-Duitsland. Het transport is onderdeel van de oefening Reforger, waarbij ongeveer duizend Amerikaanse landmachtmilitairen en een kleine eenheid uit de Benelux zijn betrokken. Het lossen van het Amerikaanse legermaterieel in de Sloehaven is in volle gang. Het materieel wordt in mili taire trucks naar de plaats van bestemming in Kitzingen in de Duitse bondsrepubliek ge transporteerd. Slechts een klein gedeelte maakt de reis in containers per spoor. Het legermaterieel werd in Vlissingen aangevoerd door het Amerikaanse marineschip Cornet en het vrachtschip American Ranger. Terwijl de vracht van de Cornet door middel van het roll on- roll off systeem rechtstreeks vanuit de ruimen van het schip op de loswal werd gereden, hesen havenkranen het materieel uit de American Ranger aan land. De ontscheping liep van een leien dakje. De organisatie en Oe hardloopwedstrijd voor varkens, die met een lekker hapje over de eindstreep moeten worden gelokt. onze correspondent) NlEUW-NAMEN - Onder B ote belangstelling werden "beuw-Namen de zomer- t sten yan het sport- en gehouden. Vele nebbers waren naar (j.jUW"Namen gekomen om ,ns dezp wedstrijd hun te beproeven. De start van de varkens race werd gegeven aan Mande-man en de finish was aan caë Tindeman. Zeven biggen werden bij de start in het parkoers geplaatst, on derweg werden deze biggen gevoed. De drie eerstaanko- mende varkens werden win naar. Twee deelnemers, de heren A. de Waal en J. Erpen voorspelden de juiste uitslag. Na loting werd de heer A. de Waal winnaar van een vet varken. De verenigingen van Nieuw-Namen hadden er verder voor gezorgd dat de Hulsterlostraat een folkloris tisch aanzien had gekregen. Er waren stalletjes geplaatst waarin o.a. frites, mosselels en ijs werden verkocht. Er kon ook geschoten wor den. Voor de kinderen was er een grabbelton en zorgden leden van de ponyclub ervoor dat de kinderen een gratis ritje op de pony konden ma ken. De georganiseerde wan deltochten waren eveneens een succes. Aan de 25 kilome- tertocht deden vijftig deel nemers mee, aan de 15- kilometertocht zestig en aan de 10-kilometertocht 34. Op het sluitingsbal met mede werking van Louis Meesters •net zijn orkest „De Lords" gaven vele inwoners van Nieuw-Namen acte de pre sence. coördinatie van de operatie liep als een goed geoliede ma chine. Majoor G. de Boer, contac tofficier van de Nederlandse AAT (Aan- en Afvoer Troe pen), kon dan ook uiterst te vreden vaststellen dat het ver werken van de militaire scheepsladingen - de eerste van deze omvang in de Benelux - bijzonder bevredigend ver liep. „Het lossen van de Comet ging zelfs zo vlot dat we zater dagochtend om tien uur voor lagen op het schema. Onze Amerikaanse opdrachtgevers complimenteerden ons met de voorspoedige gang van zaken' aldus majoor De Boer. In totaal worden duizend voertuigen met materieel uit Vlissingen naar Kitzingen overgebracht. De duizend man Amerikaanse militairen die dit transport zullen begeleiden worden in acht vliegtuigen uit Amerika naar Nederland overgevlogen. Zondag kwa men de eerste twee vliegtuigen op Schiphol aan. De colonnes uit Vlissingen zullen vanaf 23 augustus via Brabant en Limburg naar de Nederlands-Duitse grens trekken. Tijdens hun verblijf in Ne derland worden de Ameri kaanse militairen gelegerd in de marinekazerne in Vlissin gen en in de Generaal-Majoor Berghuyskazerne in Middel burg. De eenheden zullen dit najaar deelnemen aan een aan tal oefeningen van de NAVOen van de Amerikaanse troepen in Europa. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT - In het kader van de actie Sport-real wordt vanaf vandaag in het Sasse zwembad een zwem- vierdaagse gehouden, waaraan ieder kan meedoen. Belang stellenden kunnen zich tot vanavond zes uur, het moment waarop de vierdaagse begint, bij het zwembad voor deel name opgeven. Ook de drie volgende dagen wordt om zes uur begonnen. Vrijdagavond om zeven uur volgt in De Speye de uitreiking van de herinne ringsmedaille. in zeeland BERGEN OP ZOOM Luxortheater - 20 u: Dolle pret in een Tiroler bed. 18 j. Roxytheater- 20 u: Wan Pipel. a.I. Markiezenhof, Steenbergse- straat. Tentoonstelling over lotgevallen van het Markie zenhof. Geopend dag. van 14.00-17.00 uur (t.m. 19 sept.). GOES Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Singelstraat 13. Zomerexpositie 1976 „Na tuur en landschap in Zeeland". Geopend di. t.m. zat. van 10.00-12.00 uur en van 13.30- 17.00 uur (t.m. 24 sept.). HULST De Koning van Engeland - 20 u: Smokkelschip Lucky Lady 14 j. 20.30 u: Grizzly,18 j. 22.15 u: Blonde hartstocht in mysterieus Afrika 18 j. MIDDELBURG Citytheater - 20 u: Aardbe ving. 14 j. Rijksarchief, St.- Pieterstraat 28. Expositie „Van Wezenzorg naar hulpver lening aan kind en ouders" (t.m. 4 sept.). ZeeuwsMuseum, „Verdronken landen van Zee land" (t.m. 30 aug.). OOSTBURG Ledeltheater - 20 uDe sex- sekte der zwarte nonnen. 18 j. TERNEUZEN Luxortheater-20 u: Doden rit met de duivel. 14 j. Koffie-Galerie Artihof, Schoolweg 4, Wilco Verbrugge exposeert schilderijen, teke ningen en litho's (t.m. 31 aug.). Geopend dag. van 9.00-18.00 uur, zond. gesloten. VLISSINGEN Alhambra-20 u: De avontu ren van Rabbi Jacob a l. (Van onze correspondent) BRESKENS - Vrij dagmorgen heeft de Bres- kens 43 een dode dolfijn van achttien kilo de haven van Breskens binnenge bracht. Het dier zat in het net toen ze dit bovenhaal den bij de plaat Smits knol. Ze waren ten noord-noordoosten daar van aan het vissen. Het dier woog achttien kilo en is verkocht voor 2,03 gul den per kilo aan vishande laar De Jonge uit Bres kens, die het beest in zijn viswinkel zal tentoonstel len. HAAMSTEDE (ANP) - Een „Atlantic"-vliegtuig van de marineluchtvaartdienst is zondagmorgen tegen elf uur boven het gebied van de Noordzee ter hoogte van Schouwen-Duiveland gaan zoeken naar een jachtje met twee sportvissers dat zaterdag vanaf de Brouwersdam de Noordzee was opgegaan en sindsdien werd vermist. De opvarenden waren een Neder lander en een Duitser. De vuurtorenwachter van Westerschouwen sloeg zater dagavond alarm nadat hij het licht dat het j achtje voerde niet meer kon waarnemen. De red dingsboot President Jan Leis uit Burghsluis voer uit, maar keerde in de nacht van zater dag op zondag tegen drie uur terug, zonder iets te hebben kunnen vinden. Zondagmorgen vroeg werd de zoekactie voortgezet door de President Jan Leis, door De Griend uit Ouddorp, de Dolfijn uit Burghsluis en de RP 18 van de rijkspolitie te water. De Griend en De Dolfijn keerden in de loop van de zondagmor gen terug voor het innemen van brandstof. Pas zondag middag om 12 uur trof de Pre sident Jan Leis de twee ver miste sportvissers aan even nadat hun boot was omgesla gen. Zo heeft de bemanning van de reddingsboot het tweetal gevonden in de zgn. Schar van Roggeplaat, een geul ten zuiden van de Banjert. Het tweetal, een inwoner van Zwijndrecht en een Duit ser, zijn naar de vaste wal ge bracht. De zoekactie is na dit succes stopgezet. HEINKENSZAND - In zijn vergadering van maandag 20 september zal het bestuur van de Gemeenschappelijke Rege ling Vuilnisstortplaats Midden-Zeeland de mogelijke aanleg van een nieuwe stort plaats aan de orde stellen. Voorts zal een voorstel van het dagelijks bestuur worden be handeld tot verlaging van de stortingsrechten en de reserve ring van gelden voor uitvoe ring van uitgestelde civiel technische werken. DORDRECHT (ANP) - Het slachtoffer van het vrijdag op het Grevelingenmeer door een rijkspolitieboot overvaren zeiljacht is de 48-jarige me vrouw Alida E. Glimmerveen-Verhoeven uit Eindhoven. Ebn van de andere opvarenden blijkt met een schouderfractuur naar een ziekenhuis in Zierikzee te zijn overgebracht. Na de aanvaring is het zeil bootje, de Alley-Cat en eigen dom van de man van het slach toffer, gezonken, zo heeft de rijkspolitie te water in Dor drecht zaterdagochtend mee gedeeld. ARNEMUIDEN (ANP) - Een Duits pri\é-vliegtuig heeft zondagochtend een bui klanding gemaakt op het vliegveld Midden-Zeeland. De tweemotorige Chesna werd be stuurd door de Duitse eigenaar-piloot H. Meyer (43) uit Bad Oeynhausen. Toen de heer Meyer wilde landen, merkte hij dat het landingsge- stel van zijn toestel niet uit wilde klappen. Hij waar schuwde de vliegleiding, die alles voor de noodlanding in gereedheid bracht. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag: Voortduren van het droge en zonnige weertype met geleide lijk nog wat hogere temperatu ren. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor dinsdag: aantal uren zon: 8 tot 14 min. temp omstreeks 13 gra den max. temp. omstreeks 26 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent, kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 9 tot 14 min. temp. omstreeks 13 graden max. temp. omstreeks 27 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Morgen, dinsdag 24 augustus Bergen op Zoom 2.38 en 14.59 Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 2.06 en 14.23 1.32 en 13.49 0.57 en 13.18 2.36 en 14.58

de Stem | 1976 | | pagina 5