DAG-BLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DONDERDAG Nederland gooit per jaar voor tachtig miljoen brood weg LIEFD Vorrink gelast onmiddellijke sluiting van Cruson in Breskens Driehoeksmossel terug in de Rijn Koningin vajeajitie na beraad met premier Uv]_ IE STEM Robert McCloskey nieuwe Amerikaanse ambassadeur voor Nederland I bekocht BEDRIJFSARTS VAN DE SCHELDE: 19 AUGUSTUS 1976 116e jaargang - no. 18035 Vlucht voor politie met dood IlliPiiSL Vierentwintig pakken koffie gestolen uit woning Zuid-Afrika Weer griep vaccinatie in de bouw Maatregelen Dodental op Filippijnen boven 4000 Knoflook uit eigen tuin Kerngroep Overleg gaande Ruim 40 procent minder olie door pijpleiding Rotterdam Antwerpen Gratis sticker vein Snoepje de Zeeleeuw 150 gram 220 2e 150 gram halve prijs •VOORDEEL 110 te koog gevraagd of aan te bieden? Met een „Kleintje" in onze rubriek „Huizen" zit u dan zogezegd op rozen. Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vijf van de tien) hebben bijzondere langstelling voor onze ';,Kleintjos"-rubriek „Huizen". niHECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - pOES - HULST --OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN (Van een onzer verslaggevers) MIEBLO - Nederland produceert jaarlijks 10 miljoen ton afval, waar van 4 miljoen ton huis wil. In deze stroom huis wil is het aandeel van verpakkingsmateriaal ongeveer 1/3. Slechts 3% van het huisvuil bestaat uit blikafval overeenko mende met 120.000 ton. Ter vergelijking diene Jat in 1973 alleen het broodafval reeds 2/3 was van het totale blikafval ofwel 80.000 ton brood. Aldus de heer R. Mioulet, president-directeur van Thomassen Drijver- Verblifa NV te Deventer, die bij de ingebruikstel ling van de blikafschei- dingsinstallatie enige cij fers verstrekte over de in ons land optredende af valstroom. Gesteld dat het brood in 1913 nog ongeveer een gulden per kilogram kostte betekent dit dat de Nederlandse bevolking in 1973 zo'n 80 miljoen gil den aan brood als afval ARNHEM - De 24-jarige j Danny Rasoelb aks uit Arnhem pinde nacht van dinsdag op I «oensdag de spoorbaan langs I ie Sonsbeeksingel in zijn 1 nonplaats opgeklommen en I daar door een internationale I hein doodgereden. De man is op de vlucht voor de poli- vr** OVERWEGEND zonnig Maximumtemperatuur 23 graden. radio en televisie Hypermoderne studio in Mvarenbeek. BINNEN-/buitenland-2 Staatssecretaris rammelde «iet portefeuille binnen-/buitenland-3 Ford zeker van finaleplaats binnen-/buitenland-4 T'»eel praten over de dood lsook verdringing. SP0RT-1 ^aagtekens rond komst Ferrari naar Zandvoort SPORT-2 Europese biljarttitelstrijd in 'etoeuzen Trijntje [Mag; 2ai tfje 'e-raar opkijken. lallttS mm (Van onze redactie Buiten land) PEKING - Liefde en het maoïstisch-leninisme zijn blijkbaar moeilijk verenig baar. De Chinese provincie Shensi staat tenminste op haar kop door een gigantische muurkranten- en affiche oorlog, die de niet malse straf rechtelijke gevolgen van de al te vurige liefde tussen de fa brieksarbeider Wang en het meisje Mao NN - geen familie - tÊÊr heeft gehad. Het paartje werd in de herfst van 1973 op het volvoeren van de geslachtsdaad betrapt, ter wijl het verondersteld werd deel te nemen aan een kritische bijeenkomst van de partij, ge wijd aan de mièvattingen van Lin Piao en Confucius. De deelnemers aan die leerzame vergadering toonden zich ge schokt door het burgerlijke ge drag van de twee gelieven, de vader van Mao NN preste zijn dochter te verklaren dat ze aangerand was en schakelde vervolgens zijn relaties bij de partij- en politie-organen in, welke in een maoïstisch- leninistische gemeenschap identiek plegen te zijn. Men kan niet zeggen dat de Chinese justitie over één nacht rijst gaat, want het proces had pas na achttien maanden plaats. Het vonnis werd gewezen nadat „de volksmassa's waren gehoord": Wang kreeg twintig jaar cel om zijn hartstochten te bedwingen en het meisjehoe wel „aangerand", drie jaar heropvoeding in een werk kamp. De kameraden uit de fabriek waar Wang werkte toonden zich goede maoïstisch- leninisten. Ze plakten de stad vol met dazibao's, want zo heten de muurkranten op z'n Chinees. En daarin stond zo maar dat de politie die volks massa's nooit had gehoord en dat ze helemaal niets hadden tegen de betrekkingen tussen Wang en Mao NN. De politie paste daarop een uit de burger lijke wereld niet onbekend middel toe: ze vroeg de fa- 'brieksdirectie er maar voor te zorgen dat die muurkranten verwijderd zouden worden. Want het zou toch vervelend zijn als buitenlanders die teks ten zouden zien. Maar de ar beiders kenden hun maoïstisch-leninistische les en antwoordden: „Dat is een poli tieke dwaling. Juist de buiten landers moeten weten dat de klassenstrijd in China door gaat en dat er nog steeds tegen stellingen in de boezem van het volk bestaan". Dat alles is niet zonder effect gebleven. Het onderzoek in de zaak Wang en Mao NN wordt heropend. En de plaatselijke PTT heeft het postkantoor al aangeboden om er de „volks massa te kunnen raadplegen". ROTTERDAM (ANP) - Het duurder worden van de koffie is niet ongemerkt voorbijge gaan aan het inbrekersgilde. Bij een kraak in een woning in Rotterdam-Zuid werden 24 pakken koffie meegenomen. De waarde van de buit is tach tig gulden. De dief(ven) kwam(en) binnen door het for ceren van een raam. Voormalig ashest- procedé maakt log slachtoffers (Van onze redactie binnenland) OSLO-VLISSINGEN - Tussen nu en het jaar 2000 zul len - volgens een statistische waarschijnlijkheidsbereke ning - ongeveer 125 mensen sterven aan een uiterst zeld zame en ongeneeslijke vorm van kanker, mesothelioom. Het gaat hier om mensen die op de scheepswerf De Schelde te Vlissingen in aanraking zijn gekomen met asbestvezels. Het hoofd van de bedrijfsge neeskundige dienst van De Schelde, dr. J. Stumphius, heeft dit gisteren gezegd tij dens een voordracht op het congres over veiligheid en ge zondheid van de Internatio nale Metaalarbeidersbond in Oslo. Dr. Stumphius heeft vier jaar geleden een uitgebreid onderzoek afgesloten naar de kwalijke gevolgen van mesot helioom, dat veroorzaakt wordt door uiterst fijne asbe stvezels die via de luchtwegen in de longen dringen. Het re sultaat van het onderzoek heeft hij neergelegd in een proefschrift, waarmee hij des tijds groot opzien baarde en dat o.m. tot gevolg had, dat het Franse bedrijf Asbestos uit Zeeland werd geweejrd. Hoewel De Schelde al sinds 1969 geen asbest meer ver werkt, verwacht dr. Stump hius dat tot de eeuwwisseling jaarlijks nog steeds vijf men sen aan mesothelioom zullen sterven doordat ze zo'n twintig tot veertig jaar geleden op de scheepswerf asbestdeeltjes hebben ingeademd. De „incu batietijd" van deze vorm van kanker is namelijk lang. Rond 1960 verschenen de eerste publikaties over het verband tussen asbest en me sothelioom. In Zuid-Afrika werd deze zeldzame vorm van kanker relatief vaak aange troffen bij mensen die in de AMSTERDAM (ANP) - Werknemers in de bouwnij verheid kunnen zich dit na jaar, evenals in de afgelopen twee jaar, laten inenten tegen griep. De kosten van de vacci natie, die van begin oktober tot medio november zal plaats vinden, worden gedragen door de werkgevers. buurt van de crocidoliet- asbestmijnen wonen. Kort na deze eerste publika ties werd ook mesothelioom vastgesteld op Walcheren. Tussen 1962 en 1968 werd daar in totaal 25 keer deze diagnose gesteld en in 22 gevallen betrof het mensen die bij De Schelde werkten. Van de dertien me- sothelioompatiënten die tus sen 1968 en 1972 werden ont dekt, hadden er twaalf bij De Schelde gewerkt. De zeven pa tiënten die tussen 1972 en 1974 op Walcheren aan mesothe lioom bleken te lijden hadden allemaal op de scheepswerf gewerkt en in de periode 1974 - 1976 gold dat in vijf van de twaalf nieuw geconstateerde gevallen. Dr. Stumphius somde in Oslo zes maatregelen op die hij met betrekking tot het gebruik van asbest in de industrie dringend gewenst vindt: waar mogelijk asbestvrije materialen toepassen; maatregelen om te voorko men dat asbestvezels vrij komen in de lucht (in dit verband pleitte hij voor een verbod op het spuiten met asbest); speciale kleding, maskers, ventilatie en dergelijke, daar waar toch asbestdeel tjes vrij kunnen komen; het beperken of verbieden van het gebruik van de asbe- stsoort crocidoliet (die vol gens hem het gevaarlijkst blijkt te zijn; voortdurend intensief we tenschappelijk onderzoek naar de relatie tussen asbest en gezondheid; voorzichtigheid bij het ver vangen van asbest door bij voorbeeld glasvezels, aan gezien die mogelijk net zo gevaarlijk zijn, althans wanneer ze dunner zijn dan drie micron (een duizendste millimeter), en die daarom naar de mening van dr. Stumphius ook niet ge bruikt moeten worden. MANILLA (Reuter)- Het Fi lippijnse rampencentrum heeft donderdagochtend vroeg plaatselijke tijd bekendge maakt, dat meer dan 4.000 mensen omgekomen zijn bij de tot dusver ergste aardbeving, die het land getroffen heeft. In de dertig uren na de eerste beving, zijn op Mindanao vijf tien minder erge schokgolven gevoeld, waarvan er zeker twee nog meer slachtoffers en schade veroorzaakten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Zoals wij hebben aangekondigd heeft minister I. Vorrink van Volks gezondheid en Milieuhygiëne directie en personeel van Gebr. Cruson B.V. in Breskens giste ren laten weten dat het bedrijf onmiddellijk gesloten moet worden. Dit conform de beslis sing van de Kroon het beroep tegen het weigeren van de slui ting gegrond te verklaren. Minister Vorrink heeft ge zegd dat uit informaties is ge bleken dat het gemeentebe stuur van Oostburg en de In spectie van de Volkgezondheid in Zeeland alles in het werk zullen stellen om de produktie tijdens het treffen van de voor een hinderwetvergunning no dige maatregelen voort te kun nen laten gaan. De gehele of gedeeltelijke sluiting van het bedrijf zal worden opgeheven zodra de inrichting voldoet aan de bepalingen in de hin derwet. ROTTERDAM (ANP) - De driehoeksmossel, die enkele jaren geleden geheel uit de Rijn was verdwenen, is thans te ruggekeerd. In de IJssel en het Ketelmeer, die door de Rijn worden gevoed, zijn grote po pulaties aangetroffen. De wa terkwaliteit is hier de laatste jaren op enkele punten verbe terd. Het is echter niet duide lijk welke kwaliteitsfactor be palend is voor het voorkomen van de driehoeksmossel. Een verdere analyse van de effec ten van de verontreiniging van het Rijnwater op de daarin le vende organismen is mede daarom belangrijk, omdat dit een aanwijzing kan zijn voor de gevolgen van de rivierver vuiling in andere gebieden, zoals het IJsselmeer en de Waddenzee die door het Rijn water worden beïnvloed. Drs. G. van Urk van het Rijksinsti tuut voor Zuivering van Af valwater (RIZA) in Lelystad schrijft dit in de jongste uit gave van het blad H20 van de VEWIN (Vereniging van Wa terleidingbedrijven). Uit een onderzoek van o.a. het Delta- De narigheid van de hitte weten we nu wel. Een leuke bijkomstigheid is, dat Leo van Witsen uit Groede gedu rende de lange hete zomer kans heeft gezien een voorraadje knoflook in eigen tuin te kweken. Voldoende voorraad om een lekkerbek een heel jaar zoet te houden, hetgeen als iets bijzonders mag worden bestempeld, omdat knoflook van nature alleen in landen rond de Middellandse zee in ruime mate wordt geoogst. WASHINGTON (AP) - Ro bert J. McCloskey, de vroegere Amerikaanse regeringswoord voerder die een diplomatieke carrière heeft gemaakt, is door president Ford uitgekozen als de komende Amerikaanse am bassadeur in Nederland. McCloskey vervult momen teel twee functies; ambassa deur in algemene dienst en assistent-minister van binnen landse zaken voor congressio- nele aangelegenheden. Hij is regeringswoordvoerder ge weest voor de ministeries van Dean Rusk, William Rogers en Henry Kissinger. De 53-jarige McCloskey is tevens Ameri kaans ambassadeur op het ei land Cyprus geweest en heeft 21 jaar op buitenlandse zaken gewerkt. instituut voor hydrobiologisch onderzoek in Yerseke is geble ken, dat de driehoeksmossel rond 1970 niet meer in de Rijn voorkwam. Onderzoekingen van het RIZA in 1973 en 1975 leverden voldoende gegevens op betreffende een groeiende aanwezigheid van driehoeks mossels. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn woens dagavond om kwart over zes van de militaire vliegbasis Soester- berg met de regerings-Friendship opgestegen om naar him va kantieverblijf Porto Ercole in Italië terug te keren. Aan het vertrek was een urenlang beraad voorafgegaan tussen de vorstin en de minister-president, drs. J. M. den Uyl over het rapport dat de commissie-Donner over de Nederlandse aspecten van de zogenoemde Lockheed-affaire heeft uitgebracht. De vice- president van de Raad van Sta te, dr. M. Ruppert, was daarbij tegenwoordig. Dr. Ruppert heeft de Staatsraden verzocht zich beschikbaar te houden voor het geval spoedberaad nodig zou zijn. Overigens wordt in Den Haag aangenomen dat het zo genoemde kroonberaad tussen de koningin en de minister president - andere bewinds lieden zijn daar niet bij - nog geruime tijd kan vergen. Even zeer wordt betwijfeld of de mi nisterraad zich morgen al diepgaand met de kwestie zal bezighouden. Waarschijnlijk zal drs. Den Uyl een beknopt verslag uitbrengen van zijn be sprekingen met de landsvrou we. Wel is het zeker dat alleen de minister-president en de mi nisters van Justitie en van Bin nenlandse Zaken zich als kerngroep uit het kabinet diepgaand met het rapport- Donner zullen bezighouden. Daarmee zijn tevens de groot ste drie regeringspartijen bij dat overleg betrokken. Toen de Lockheed-affaire in de publi citeit kwam, heeft het kabinet dezelfde procedure gevolgd. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de Verenigde Staten de regering toestemming zul len geven geheime Lockheed- documenten openbaar te ma ken. Daarover is nog overleg gaande tussen Washington en Den Haag. Het is niet zo dat het om nieuwe stukken of gege vens gaat: het betreft mate riaal dat de commissie-Donner al heeft bestudeerd. Aangeno men kan verder worden dat de documenten die betrekking hebben op het privé leven van de betrokkenen dan wel op an deren, die verder niet recht streeks met de Lockheed- affaire te maken hebben, ge heim zullen blijven. Intussen gaan de speculaties over de inhoud en de eventuele gevolgen van het rapport Don- Koningin Juliana ner in een deel van de binnen landse en buitenlandse pers verder. Het zijn vooral de En gelse bladen die daarmee flink uitpakken, zonder evenwel controleerbare bronnen te noemen. Maandag was het al de Sunday-Times en gisteren nog de conservatieve Daily Te legraph, die het gevaar van een constitutionele crisis - bij voorbeeld door het aftreden van de regerende vorstin - sig naleerden, hoewel ze tegelij kertijd veronderstelden dat de Commissie-Donner toch te weinig hard feitenmateriaal verzameld zou hebben om tot een duidelijke uitspraak te komen. Dat zou dan resulteren in een „Vrijspraak wegens ge brek aan bewijs". Het is wel zeker dat niemand daarmee erg gelukkig zou zijn en de Prins der Nederlanden niet in de laatste plaats. ROTTERDAM (ANP) - Via de pijpleiding Rotterdam- Antwerpen is in het eerste kwartaal van dit jaar ruim 42 procent minder ruwe olie ge transporteerd dan in dezelfde periode van 1975. In tonnen uitgedrukt betekent dit een da ling van 3.97 miljoen tot 2.29. De oorzaak hiervan is de sta king van het raffinadcrijper- soneel in en rond Antwerpen in de maanden februari en maart. (ADVERTENTIE) Deze week helemaal gratis in iedere Jamin-winkel. Op de sticker staat precies wat je moet doen om die levensgrote Snoepie te sparen. Haal snel een stickerwant op is op! Kersenbonbons

de Stem | 1976 | | pagina 1