98 iTJES 98 IES 98 98 (ol98 ,s 98 4.98 RKAAI MANEGE BIJ MAGRETTE hulst laat vooroorlogse feesten herleven Braderie in teken van poorters echtpaar langevelde 65 JAAR GETROUWD GAK -GOES GEEN GOEDE VERGELIJKING ALGA Sas raadslid gevraagd radiopraatje te verantwoorden Succes voor Thalia WAT DOET WET GROND ACTIVITEITEN „DE VOGEL" AFGESLOTEN EL n?Prima! Clinge stad streek /EEK: leien log beter te maken! raadsvergadering" ;p in op alles wat tot uw eigen, fijne ^p de interviews en ie korte en de lange rubrieken. [de héle Libelle! Ideetjes worden besproken, en wie jevoerd. Uw stem Libelle-raad wel Libelle een zendsters van die leden van de 1. Door alle pvdA stemde tegen politierapport I eer winst I voor Lybaart uoerman Oostburgse progressieven: Hulst Buitenlanders meer ziek Koewacht Zuiddorpe Bejaarden- stichting Breskens heft zich op Klaarheid over stoffelijk overschot Beroepskracht voor bejaarden Honden sport in Clinge n in de krant! OE STEM VAN WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 99 10-3038 HULST )ed op de inhoud blle negen Libelle- ié? lezen. Stuurt u mij I Via de post. Ik betaal f 15.60 per kwartaal. postzegel sturen naar ilerdam. 34 - 10fij -.V.' - >.e.M iKtn» (Van een onzer verslaggevers) 3XEL - De PvdA-fractie in je Axelse gemeenteraad wil „iet dat de gemeente Axel te #l bestemmingen van stuk- jen grond in de gemeente wij- jjgt of aanpast. Daarom ging je PvdA gisteren tijdens de raadvergadering niet accoord met het voorstel van B. en W. een bestemmingsplan in ■aorbereiding te verklaren voor een gebied bij Magrette. Het Axelse college zag zich hiertoe genoodzaakt, nadat de eigenaar van de grond te ken nen had gegeven een manege te gaan bouwen. Oorspronkelijk zou op het terrein een paarden fokkerij verrijzen. Op het bedoelde stuk bouw grond rustte een argrarische bestemming. Als argrarische activiteit paste een paarden fokkerij binnen dit bestek, een manege met duidelijk recrea tieve doeleinden echter niet. De PvdA voorzitter J. Diele- man sprak in dit verband de vrees uit dat er „kwade opzet" in het spel was: „die man had al de opzet om er een manege van te maken in plaats van een fokkerij", aldus de heer Die- leman die er nog aan toevoeg de: „dit gaat de spuigaten uit lopen". Burgemeester A. de Kam vond dat er sprake was van „een moeilijke situatie". Zijn conclusie: „het boerenbe drijf is blijkbaar niet meer lo nend". Het kon de PvdA fractie niet vermurwen. Het raadslid J. van Schaick vreesde dat er een precedent geschapen zou worden. De heer van Schaick: „het gaat een beetje al te ge makkelijk, zo'n wijziging.' Ik vraag me af of een dergelijk soepel beleid erin gaat bij men sen die op hun vingers getikt zijn in het verleden en geen bouwvergunning kregen". De KVPer Dierikx kon zich wel met het voorstel van B. en W. verenigen onder voor waarde dat de eigenaar van het terrein zijn huidige paarden fokkerij in de Axelse Emma- straat zou ontruimen. Na een korte schorsing op verzoek van de PvdA fractie schaarde het merendeel van de raad zich tij dens de stemming achter het college, met uitzondering van de drie PvdAers. HULST - Gistermiddag is P.F. uit Hulst op rijksweg 60 nabij de spoorwegovergang met zijn auto tegen een lan taarnpaal geknald. F. werd met een hersenschudding voor verder onderzoek naar het St.-Liduinaziekenhuis in Hulst overgebracht. Gezien de toestand waarin zijn auto verkeerde, is het on begrijpelijk dat F. het er zo goed heeft afgebracht. De auto is zijwaarts tegen de lantaarn paal gevlogen en heeft zich daarna rondom de lantaarn paal gevouwen. Waarna hij doormidden is gebroken. HULST - Gistermiddag reed bromfietser C.B. uit Voge lwaarde, op de kruising Tivo- liweg - Glacisweg in Hulst, achterop de op het kruisings- vlak gestopte Belgische auto van L. van N. uit Antwerpen. GROEDE - Op de kruising Brouwerijstraat - Traverse kwamen twee personenauto's met elkaar in botsing toen me vrouw I.S. uit Stehbach in Duitsland geen voorrang ver leende aan R.P. uit Oostburg, die vanuit de richting Nieuw- vliet over de Traverse reed. Beide auto's liepen aanzien lijke schade op. (Van onze correspondent) HULST - De winkeliersvereniging Bierkaaistraat - Vismarkt in Hulst zal van 26 t/m 30 augustus voor de zevende'maal een braderie houden. Als motto heeft men dit jaar „poortersfeesten". Men heeft deze naam vooral gekozen omdat men die toepasselijk vindt op Hulst als oud stadje en ook om de „poortersfeesten" die Hulst reeds voor de laatste oorlog kende, te doen herleven. Om de sfeer van de poorter- stijd een beetje te brengen zul- I fende deelnemende winkeliers gecostumeerd naar buiten tre- den. De winkeliersvereniging wil vandeze braderie opnieuw iets s maken. Door het ge- I vaag groeiend aantal winkels en het steeds uitgroeien van de braderie worden dit jaar ook iet 's-Gravenhofplein en de Overdamstraat erbij betrok ken. Vorig jaar hebben meer dan 50.000 mensen de braderie I bezocht. Omdat de winkeliersvereni- I gmgdeopeningzoalsdietot nu toe gebeurde op vrijdag, nogal :ommelig vond, wordt thans conderdagavond de opening van de braderie gehouden. Voor deze openingsavond is nen er in geslaagd om nie- I mand minder dan „Hercules John Massis", wereldrecord- houder krachttoeren met, de tolden, maar Hulst te doen komen. Voor de liefhebbers van sterke staaltjes, wordt dit j iets dat zij zeker niet mogen nissen. Voorafgaand aan het optre den van „Hercules John Mas sa", worden om halfzeven B. enW. van Hulst afgehaald aan bet stadhuis. In een oude Axelse boerenkar met span er- oor, beschikbaar gesteld door I "ie vereniging „Den Ouwen Wagen" worden zij naar het braderie-terrein gereden, J vooraf gegaan door de Konin klijke Stedelijke harmonie. Vervolgens zal burgemeester Molthoff op de Vismarkt de itaderie officieel openen. Vrijdag 27 augustus zijn er doorlopende demonstraties oude ambachten. Verder kin derkennis met antieke oude jaardemolen en het koopjes- 'estijn aan de kramen. Om 18.00 uur is er een pres- tatieloop voor junioren 'ondom de wallen. Om halfze ven komen de senioren aan de beurt. Deze prestatieloop is ten bate van de ziekenomroep •vghtingale uit Hulst. Hoofdschotel van de vrij dagavond wordt ongetwijfeld halve marathon met mede- jwking van de RKHAV- Het startschot zal gege- 1 worden door wethouder 5® sportzaken R. Eeman. 'aterdag 28 augustus zijn er de demonstraties oude jachten, het kinderfestijn I "koopjesfestijn. °m 14.00 uur is er een optre- - (Van onze correspondent) i Hulster zaal- oetbalelftal café Lybaart/- httan heeft in een afgelo- Jbjdagavond in de Hulster sïïal "Den Dullaert" ge- vriendschappelijke 'voetbalwedstrijd een 5-3 ?vinning weten te behalen .«et eveneens uit Hulst af- 7% 't Centrum. J?or de rust had 't Centrum este van het spel. Immers, vLitust keek café Lybaart/- ].i,,man nog tegen een 1-3 M and aan. taf/i 11151 wlst datzelfde v^baart/Voerman fantas- 'uitpf6d ,erug te komen' §e" *erfet! ,!n dle Periode no6 be- ^nnin e eindover- den van de clown Gray, die een kinderprogramma brengt. Het optreden vindt plaats op het terrein van de Kelderman spoort. Verder is er om 16.00 uur een optreden van zwendel- zwaaiers op het 's Gravenhof-1 plein, vergezeld van de drum band Hulst die in middeleeuws costuum zijn- gekleed. Om 17.00 uur start de eerste manche van de trimkoers, die wordt verreden in het Gil- denkwartier. Inschrijven vanaf halfdrie in café de Halve Maan bij P. Wntzler. Zondagmiddag 29 augustus start een tweedaagse grote kunst- en antiekmarkt. Voor deze markt zijn er twintig deelnemers. Om 15.30 uur is er een optreden van het majoret- tenpeloton „Kloortje" uit Kloosterzande. Maandag 30 augustus is de tweede dag van de kunst markt. De sluiting van de bra derie is gepland om ongeveer 18.00 uur. De winkels zijn op donder dag en vrijdag open tot 21.00 uur, op zaterdag tot 20.00 uur en zondags tot 18.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - De progres sieve fractie in de Oostburgse gemeenteraad is tot de conclu sie gekomen dat de gemeente voor uitbreiding van het Hoofdplaatse sportcomplex te veel grond gaat aankopen. Voorgesteld is aan de raad, zoals bekend, van de heer den Thomaes ruim 2.8 hectare aan te kopen. Namens de progressieve fractie wijst de heer J. de Vries (PvdA) er op dat zelfs als met alle verlangens van Hoofd plaat rekening wordt gehou den slechts 1.32 hectare nodig Wat gaat de gemeente doen met de 1.5 hectare die over schieten, zo vraagt de fractie zich in het schrijven aan het college af. „Zijn er plannen om die zelf te verpachten of gaat de gemeente het zelf beboe ren". De fractie vraagt zich af of het uitgangspunt van de on derhandelingen (de grondei genaars hebben gezegd alleen het gehele perceel te willen verkopen) nog geldig is. „Aan gezien het om goede land bouwgrond gaat is het niet onmogelijk dat er in de loop van de tijd een andere mening is gaan postvatten", aldus de heer De Vries. Als nadelen van het teveel aan grond ziet de fractie dat er te veel grond om de sportvel den komt te liggen wat nadelig zal werken op de exploitatie en dat er een te groot complex wordt gecreëerd. Opgemerkt wordt dat dit gezien de steeds maar stijgende kosten van het onderhoud van de diverse sportcomplexen toch wel on aantrekkelijk moet zijn. (Van onze correspondent) AXEL - Lichamelijk en geestelijk nog kerngezond hebben de heer J. van Lange- velde, die maandag 87 jaar werd, en mevrouw S. van Langevelde-Buyze in het be jaardencentrum „de Vurs- sche" te Axel onder grote be langstelling hun 65-jarig hu welijksfeest gevierd. De heer Van Langevelde werd in Axel geboren en werkte n de landbouw, zijn vrouw (84) is Terneuzense van geboorte, maar woont sinds haar huwelijk in Axel. Het echtpaar heeft drie kinderen, waarvan één zoon in Canada, 6 kleinkinderen en 14 achter kleinkinderen. Hoe gezond beiden nog wel zijn blijkt uit het feit dat zij elke middag een wandeling naar hun zoon op de Sassing maken. De heer Van Langevelde gaat nog door weer en wind op de fiets. Behalve de vele vrien den, die hen overlaadden met gelukwensen, bloemen en ge schenken, werden zij ook ge lukgewenst door burgemeester A. de Kam van Axel en zijn echtgenote, die namens het gemeentebestuur een groot bloemstuk liet bezorgen. Van de commissaris der koningin in de provincie Zeeland ontvin gen de heer en mevrouw Van Langevelde telegrafisch ge lukwensen. Prijskaarting - In het café van Ron de Vilder te Hulst werd een prijskaarting gehou den waaraan in totaal veertig kaarters deelnamen. De ein duitslag luidde als volgt: 1. R. Leeraert, 2. Th. Pauwels, 3. G. Boddaert, 4. C. v.d. Ha, 5. Th. Verschueren, 6. mevr. Peters, 7. mevr. V.d. Ha-Jonkers, 8. K. Kayser, 9. Ant. Pollet en 10. mevr. Gijsel. „Clinge" - De prognostiekve- reniging Clinge begint in café De Landbouw in Clinge op zondag 22 augustus het nieuwe seizoen. Elk lid kan twee keer (Van een onzer verslaggevers) GOES - De directie van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK) in Goes heeft directeur P. Noorder- meer van bet metaalbedrijf Alga te Middelburg uitgeno digd voor een gesprek naar aanleiding van diens constate ring dat het ziekteverzuim in zijn bedrijf van buitenlandse gastarbeiders honderd procent hoger ligt dan dat van de Ne derlandse werknemers. De heer Noordermeer heeft dit gegeven doorgespeeld naar de Metaalunie, een vereniging van werkgevers van kleine en middelgrote metaalbedrijven, met het verzoek om na te gaan of het ook in andere metaalbe drijven zo ligt. De Metaalunie, waarbij 4000 bedrijven zijn aangesloten, zal mogelijk een enquête onder haar leden hou den om een duidelijker inzicht in de opgeworpen problema tiek te verkrijgen. De eerste indruk van de Metaalunie is dat de buitenlandse werkne mers inderdaad „overmatig meer ziek" zijn dan hun Nder- landse collega's. Alvorens tot een enquête te besluiten zal de Metaalunie echter eerst con tact opnemen met het GAK. Een woordvoerder van het GAK in Goes verklaarde des gevraagd dat op dit ogenblik niets te zeggen valt over de vraag of er een verschil in ziek teverzuim bestaat tussen bui tenlandse en Nederlandse werknemers. De statistieken worden niet uitgesplitst. In het geval van Alga-Middelburg gaat het om zulke kleine aan tallen (er werken iets meer dan 10 buitenlandse werknemers op een totaal van ca. 50 man personeel) dat je je volgens de GAK-woordvoerder moet af vragen of het wel zinvol is op grond daarvan conclusies te trekken. De Alga-directeur heeft, het ziekteverzuim van het buitenlands fabriekperso- neel bovendien vergeleken met dat van het totale Nederlandse personeel (fabrieks- en kan toorpersoneel). De Alga- directie heeft, aldus de GAK- woordvoerder, geen rekening gehouden met het feit dat het ziekterisico onder kantoorper soneel duidelijk lager ligt dan dat van fabriekspersoneel. prognostieken. Aan het einde van de competitie worden de punten geteld. De prognos- tiekclub uit Clinge telt 157 le den. Hengel wedstrijd - Aan het jeugdhengelkampioenschap van de Koewachtse hengelve- reniging dat gehouden werd op de „Konijnenputten" namen 37 jeugdleden deel. Voor on dermaatse vis werden 2 punten toegekend en voor bovent- maatse vis evenveel punten als fcm lengten. Uitslag: eerste prijs en kam pioen was Timmy van Hurk uit Sas van Gent met 70 punten, 2. Peter van Hurk uit Sas van Gent 42, 3. Jo. Seghers uit Koewacht 34, 4. Mare Ver- nimmen uit Sint Jansteen 16,5. Jacky Toels uit Koewacht 16 punten, 6. Martin de Corte uit Moerbeke 14, 7. Eirk Roes uit Koewacht 8. en 9. Patrick Wij- zevelde 6, 10. Fonny van Hove uit Koewacht met 2 punten. De visvangst was zeer bevredige nd. Brandweer - Dezer dagen is door de plaatselijke brand weer op verzoek van de Koe wachtse hengelvereniging het viswater 't Groote Gat leegge pompt en voorzien van vers water om het zuurstofgehalte op te voeren, om zodoende de ^vissterfte zo veel mogelijk tegen te gaan. ZUIDDORPE - In café De Block werd een schieting ge houden met een deelname van 40 schutters. De uitslag: hoge vogel: J. de Waal uit Axel; eer ste zijvogel: A. Puylaert, tweede zijvogel: C. de Mey, meeste, kleine vogels (4): L. Taalboom en R. Migom, allen uit Zuiddorpe. Volgende schie- ting zaterdag 21 augustus. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT - Het Sasse raadslid W. Garskamp heeft het verzoek gekregen om uitla tingen, gedaan in Vara's Dingen van de Dag, ten aanzien van het gemeentebeleid inzake de af faire rond de Centrale Suiker Maatschappij in de gemeenteraad te verantwoorden. In de betreffende, recente radio-uitzending zei het raads lid, dat het Sasse college van B. en W. hem steeds had afge scheept met „loze antwoor den", wanneer hij om informa tie over de CSM vroeg. In een brief aan de gemeenteraad vraagt het college van B. en W. van Sas van Gent, de heer Garskamp zijn uitspraak tij dens de radio-uitzending „hard" te maken met feiten. „We hebben hem gevraagd argumenten aan te dragen voor die uitlating. Het is nogal een beschuldiging, temeer omdat we bij herhaling informatie hebben gegeven aan de raad", zo lichtte burgemeester W. Du- sarduijn het schrijven toe. Hij gaf te kennen dat hij zelf medewerking aan de uitzen ding van de actualiteitenru briek geweigerd had. „Op het ogenblik is alles gediend met rust", zo motiveerde de heer Dusarduijn zijn besluit. Hij verwees daarbij naar een „po sitief punt" in de gang van zaken rond de CSM: het op nieuw op gang gekomen over leg tussen gemeente, milieu- (Van onze correspondent) VOGELWAARDE - Zater dagavond deden aan de zome ravondwandeltocht op cam ping „De Vogel" 115 wande laars mee. De deelnemers lie pen afstanden van 5 en 10 ki lometer. Na afloop kreeg ie dereen een herinneringsme daille. Aan de autorally zondag middag namen twintig equipes deel. De te rijden afstand was 49 kilometer, met onderweg verschillende opdrachten. De uitslag was: 1 J. Mast, Terneu- zen; 2 T. Kerhaert, Hengstdijk; 3 M. Hoeijzers, Kloosterzande; 4 A. d' Hont, Lamswaarde; 5 P. M. Herman, Hengstdijk. De autorally en de wandel tocht betekenden het einde van de zomeractiviteiten van cam ping „De Vogel". Het ligt overigens wel in de bedoeling om nog enkele kaart- en bingo-avonden te houden. (Van onze correspondent) BRESKENS - Tijdens een bijeenkomst van de Stichting Dienstverlening aan Bejaar den te Breskens is besloten om de stichting per X januari 1977 administratief op te beffen en dan op te doen gaan in de Stichting Welzijn voor Oude ren in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, Men heeft met opzet 1 ja nuari 1977 gekozen om op 20 december het 10-jarig bestaan van de Breskense stichting te kunnen vieren en dan dit te vens als laatste vergadering te doen gelden. Ook de admini stratieve afwikkeling was een reden om deze datum te kiezen. Het thans zittende dagelijks bestuur zal als contactcom missie voor de Stichting Wel zijn voor Ouderen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen funge ren en alle activiteiten binnen het dienstencentrum runnen, terwijl de stichtingsraad als adviescollege zal fungeren. De heer Van der Hooft, voor zitter, sprak de wens uit, dat degenen die tot nu toe het be- jaardenwerk hebben gedragen in Breskens, dit ook in de toe komst nog zullen doen. Door een der aanwezigen werd nog geïnformeerd naar de uitbrei ding van het dienstencentrum, waarop de voorzitter ant woordde dat door omwonen den bezwaren zijn ingediend tegen deze uitbreiding en deze eerst moeten worden opgelost Tot slot werd het reglement van de nieuwe commissie vast gesteld inspectie en de suikerfabriek. Overigens zei de burgemees ter het aan de beleefdheid van de heer Garskamp over te laten of deze op het gedane verzoek in zal gaan. (Van onze correspondent) AXEL - Het Axelse drumband- en majorettenpe- loton Thalia heeft afgelopen zondag in de Franse badplaats Boulogne sur Mer deelgeno men aan een internationaal muziekfestival. Men wist veel succes te oogsten. In het stadion „Stade de Ma- scipal", dat gevuld was met zo'n dertig- tot veertigduizend toeschouwers, kregen de Axelse drumbandleden dankzij hun fantastische sho woptreden een ovationaal ap plaus van het dankbare pu bliek. Ook in de straten van Bou logne stonden duizenden toe schouwers de vele muzikale groepen - zo'n veertig in totaal gaven daar acte de présence hartstochtelijk toe te juichen. De meeste groepen waren met majorettes vertegenwoordigd. Hun succesvol optreden zag Thalia beloond met een ere prijs uit de stad Boulogne. Het hele muziekgezelschap stond onder leiding van tamboer-maitre Bennie David en miss-majorette Mirjam Lyppens. Het volgende optreden voor Thalia staat zaterdag 28 au gustus op het programma, wanneer men in Zaamslag zal deelnemen aan het aldaar te houden muziekfestival. (Van onze correspondent) BRESKENS - Het stoffelijk overschot dat zondagmorgen in de Veerhaven te Breskens werd aangetroffen is geïdenti ficeerd als dat van de heer A.I.B. uit Breskens. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Uit de sectie is echter wel vast komen te staan dat het een verdrinkingsgeval betreft, want er zijn geen sporen van misdrijf aangetroffen. (Van onze correspondent) OOSTB URG - Door de voor zitter van de Stichting Welzijn voor Ouderen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer J. Vergouwe, werd mede gedeeld dat van het ministerie van CRM goedkeuring is ont vangen voor het aanstellen van een derde beroepskracht. Het bestuur van deze stichting zal zich nader beraden over de te volgen sollicitatieprocedure. (Van onze correspondent) CLINGE - De politiehon denvereniging „Saeftinge" te Clinge houdt op zondag 22 au gustus haar jaarlijkse wed strijden om het clubkampioen schap. De wedstrijden worden gehouden op het terrein aan de Bisschoppendreef te Clinge en beginnen om 9.00 uur. Om 14.00 uur worden de wed strijden in het „stelwerk" ge houden. Er doen vijf jonge en vijf oude honden 1TIPF» i

de Stem | 1976 | | pagina 13