Gendlermann houdt Tsjegolev op remise ZEGE KUIPER MAZEREEUW TERUG VAN „WEGGEWEEST" Top verslaat NEC Grote l REV^ VAN OSSE Titel voor Wolsink Dortmund zorgt voor sensatie Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. sport Nederlaag James Hunt Winst Pirard Krimpenerwaard Zoetemelk DE STEM VAN MAANDAG 16 AUGUSTUS 1976 AMSTERDAM (ANP) - De negende ronde in de strijd om de wereldtitel dammen heeft geen verandering ge bracht aan de kop van het klassement. De zeker niet onre delijke verwachting dat Tsjegolew een punt verder zou kunnen uitlopen bleef uit, want de Israëli Abraham Ge- ndlermann completeerde zijn succes door ook de Rus op remise te houden. Voor Wiersma een opluch ting, want hij had Jansen te be strijden en mocht rekenen op een puntenverdeling. De jeug dige Emmenaar is de nationale kampioen in een flankspelpar- tij uitstekend tegemoet getre den. In een fase waarin beiden een voorpost hadden, drong hij zelfs ver de vijandelijke linies binnen. Veel tijd eiste dit spel- gedeelte. En vooral Wiersma moest met nog een twintigtal zetten in tien minuten hard op schieten. Niettegenstaande bleef hij toch creatief spelen en even zag het er naar uit dat er nog iets meer dan een remise te bereiken viel. Maar Jansen GENDT (ANP) - Voor 5.000 toeschouwers is Gerrit Wol sink op het Gannita-circuit in het Betuwse Gendt Neder lands kampioen 500 cc motor cross geworden. Vorige week zondag scoorde Wolsing in het Luxemburgse Ettelbruck slechts tweemaal een tweede plaats, waardoor de wereldti tel aan zijn neus voorbij ging. In Gendt leverde de vliegende tandarts echter wel een dub bele overwinning af. Daardoor is de vijfde titelra ce, aanstaande zondag in Ge- mert, van geen belang meer, want Wolsink is al kampioen. Wolsinks grootste rivaal Frans Sigmans moest in de eerste manche genoegen nemen met de tweede plaats, terwijl hij in de tweede manche een slechte start had en bovendien zijn wedstrijdbril verloor. Hetgeen met de door de droogte veroor zaakte stofontwikkeling geen sinecure was. Sigmans kwam vanuit het achterveld nog wel naar de negende plaats, maar het mocht allemaal niet meer baten. DE STAND VOOR HET NEDERLANDS KAM PIOENSCHAP NA VIER WEDSTRIJDEN, ACHT MANCHES: 1. en kampioen van Nederland Gerrit Wolsink 236 punten, 2. Frans Sigmans 208, 3. Toon Karsmakers en Jan Boer 182, 5. Peter Herlings 173, 6. Paul Karsmakers 150 punten. ZELTWEG - Uitgerekend op het „eigen circuit" van de in het ziekenhuis van Ludwigs- hafen van zijn zware crash op de Nürburgring herstellende wereldkampioen Niki Lauda, reed de concurrentie voor de titelverdediger en tegen de nieuwe gedoodverfde favoriet James Hunt. De Brit, na de snelste trai- ningstijd op het snelle circuit van Zeltweg zekerder danb ooit van de overwinning in de Oostenrijkse grote prijs, kwam door gewijzigde omstandighe den uiteindelijk niet verder dan de vierde plaats achter de verrassende winnaar John Watson uit Ierland, de Frans man Jacques Lafitte en de Zweed Gunnar Nilsson. De volledige uitslag van de grote prijs van Oostenrijk voor formule 1-wagens, meetellend voor het wereldkampioen schap is als volgt: 1 John Wat son Ier. Penske 54 ronden of 319.220 kilometer in 1 uur, 30 minuten en 7,68 seconden (ge middeld: 212,432 km/u), 2 Jac ques Lafitte Fra. Ligier 1.30.18,65, 3 Gunnar Nilsson Zwe. Lotus 1.30.19,84, 4 James Hunt G.-Br. MacLaren 1.30.20,30, 5 Mario Andretti V.-St. Lotus 1.30.29,39, 6 Ron nie Peterson Zwe. March 1.30.42,20, 7 Jochen Mass W.-Dl. MacLaren 1.31.07,31, 8 Harald Ertl W.-Dl. Hesketh op 1 ronde, 9 Henri Pescarolo Fra. Surtees, 10 Brett Lunger V. -St. Surtees op 3 ronden. Deze tien van de 25 deelnemers reden de wedstrijd uit. wikkelde correct af en een ge lijkwaardige remise was het slot. Tsjegolew heeft waarschijn lijk wat te opportunistisch ge speeld. Het snel verminderen van het schijvenmateriaal leek hem niet te deren en hij moet gedacht hebben op een later tijdstip zijn kans nog wel te krijgen. In een lastige stelling vond Gendlermann toch het juiste verweer en in het reste rende eindspel maakte hij geen fout. Teleurgesteld was Tsjego lew wel. Voor de rest bete kende deze ronde het eerste punt voor Kandane en de ge miste winst van Clerc. De jeugdige Amsterdammer had Gantwarg vrijwel alle illu sies op de titel kunnen ontne men als hij op een bepaald moment de juiste voortzetting had gekozen. Nu bereikte de Rus na een lang eindspel nog een zwaar bevochten remise. De Belgische kampioen Ver- poest kwam met Gantwarg de derde plaats delen door een zege op Nimbi. De Congolees trachtte nog wel door het offe ren van materiaal remise te be reiken, maar Verpoest speelde het eindspel feilloos af. Tot nu toe een uitstekend resultaat van de Belg. Kandane had Lepsic kunnen verslaan, maar hij liet de Joegoslaaf geheel onnodig nog remise bereiken. Inmiddels had Koeperman van Marek gewonnen en -was Zorn over de Monegask Agliardi heen gewandeld. Verrassend was wel de remise die Kuyken moest toestaan aan Delhom. Eigenlijk de eerste goede ver richtingen van de Franse kam pioen. Hisard en Smith deel den de punten na een interes sante partij, waarin beiden el kaar niets toegaven. Uitslagen negende ronde: Marek (Tsj) - Koeperman (Sov) 0-2, Kandane (Sri) - Lepsic (Joe) 1-1, Tsjegolew (Sov) - Gendlerman 1-1, Verpoest (Bel) - Nimbi (Congo) 2-0, Gantwarg (Sov) - Clerc (Ned) 1-1, Hisard (Fra) - Smith (VSt) 1-1, Agliardi (Mon) - Zorn (Ita) 0-2, Kuyken (Zwi) - Delhom (Fra) 1-1, Wiersma (Ned) - Jansen (Ned) 1-1. De stand na negen ronden: 1. Tsjegolew 15 punten, 2. Wiersma 14, 3. Gantwarg en Verpoest 13, 5. Clerc en Koe perman 12, 7. Jansen, Ge ndlerman, Smith en Kuyken 11, 11. Nimbi 10, 12. Hisard 8, 13. Zorn 7, 14. Zeihom 4, 15. Lepsic, Agliardi en Marek 3, 18. Kandane 1. Hennie Kuiper gaat juichend over de finish in Kamerik KAMERIK (ANP) - Hennie Kuiper heeft zaterdagmiddag voor 12.000 toeschouwers de profronde van Kamerik ge wonnen. De wereldkampioen had aan het einde .van de 120 kilometer lange wedstrijd een voorsprong van een halve mi nuut op zijn ploegmakker Ger- rie Knetemann, die min of meer in zijn blote billen over de eindstreep ging. Dat waren de gevolgen van een valpartij. Knetemann was na 95 kilo meter uit de kopgroep van acht renners ontsnapt op het mo ment dat deze kopgroep het pe loton dubbelde. Knetemann, de laatste weken in uitste kende vorm, kwam ten val in een bocht, raakte niet gewond maar zijn broek was zo flink gescheurd, dat hij bijna in zijn blote billen verder moest rijden. De ex-Amsterdammer werd ingelopen door de kop groep in het peloton, maar slaagde er in de slotfase toch in opnieuw te ontsnappen. Zij het (Van een speciale ANP-verslaggever) Twee zilveren medaillewin naars van Montreal waren dit weekeinde bij de zwemwed strijden om de Europese beker voor dames in Londen het slachtoffer van Nederlandse revanchegevoelens. Een ge blesseerde Enith Brigitha be slechtte het duel om de (wel licht spoedig aan de orde zijn de) opvolging van Kornelia Ender op de vrije slag sprint tegen de tweede Oostduitse, Petra Priemer, in haar voor deel. Wijda Mazereeuw, „terug van weg geweest", zwom op de 200 meter schoolslag brutaal bij Marina Oersjenia weg en reduceerde daarmee de Russi sche voorsprong ten opzichte van de derde keus van Oost- Duitsland tot slechts enkele punten. Voor het feit dat de Sovjet-Unie uiteindelijk toch met een verschil van twee pun ten (119-117) zegevierde, droeg Enith Brigitha enige verantwoordelijkheid. Ge handicapt door een spier- scheurtje in het dijbeen kon zij als slotzwemster van de slui tende 4 x 100 meter vrije slag niet snel genoeg overnemen om de in tweede positie liggende Russische estafette alsnog te achterhalen. De enkele tienden van een seconde, die Enith ver loor, voorkwamen een zevende Oostduitse eindzege in even- zovele Europa cup-edities. Een ontwikkeling die menigeen deugd deed. Niet in het minst de Westeuropese landen, waar het minderwaardigheidscom plex ridicule vormen zou heb ben aangenomen als ook de derde keus uit Oost-Duitsland onverslaanbaar zou zijn ge bleken. De Montreal- vertegenwoordiging, aange vuld met de beste van de Euro pese jeugdkampioenschappen (Jansen), legde beslag op de derde plaats achter de Sovjet-Unie en Oostduitsland en ruim voor Groot- Brittannië, West-Duitsland, Frankrijk, Zweden en het de- graderende Hongarije. Van de vier individuele overwinnin gen die de Nederlandse ploeg behaalde, nam Annelies Maas er twee voor haar rekening: 200 en 400 meter vrije slag. De 16-jarige Wageningse zwem ster toonde zich verder met tweede plaatsen op de 200 en 400 meter wisselslag best in staat haar programma, dat door de blessure van Enith Brigitha enigszins overbela- den was geraakt, naar behoren af te werken. Van alle top- zwemsters verloor zij ten op zichte van Montreal het minste terrein. Het resultaat van Londen, dat door ploegleidster Wil Storm met tevredenheid werd geïncasseerd („per slot van re kening hebben we dan toch maar de sterkste dames van West-Europa"), werpt de vraag op of er bij de Olympi sche Spelen van Montreal niet meer mogelijk was geweest. Gepraat achteraf natuurlijk. HET EINDKLASSEMENT IS ALS VOLGT: 1. Sovjet- Unie 119 punten, 2. Oost- Duitsland 117 punten, 3. Ne derland 94 Vb punten, 4. Groot-Brittannië 65 punten, 5. West-Duitsland en Frankrijk 57 punten, 7. Zweden 42V2, 8. Hongarije 40 punten (degra deert). achter Hennie Kuiper, die 15 kilometer voor het einde was gedemarreerd. Kuiper was bij zonder blij met deze overwin ning. „Ik had lang niet meer gewonnen", zei de wereld kampioen. „Ik vond"dat het er in Kamerik maar weer eens van moest komen". DE UITSLAG VAN DE PROFRONDE VAN KAME RIK IS: 1. Hennie Kuiper (Os- sendrecht) 120 kilometer in 2 uur en 38 minuten, 2. Gerrie Knetemann (Huybergen) op 30 seconden, 3. Gerard Vianen (Kockengen) op 45 seconden, 4. Gerben Karstens (Prinsen beek) op 1 minuut), 5. Ben Jan broers (Amsterdam), 6. Joop Zoetemelk (Germigny l'Eve- que), 7. Cees Priem (Goes), 8. Herman van Springel (Bel) allen in dezelfde tijd als Kar stens, 9. Aad van den Hoek (Dirksland) op één ronde, 10. Wicher Vlot (Wanneperveel), 26. Bart van Est), 31. Tonnie Huizen. Joop Zoetemelk heeft zon dag in het Franse Saint Brieuc een criterium voor beroeps renners over 90 kilometer ge wonnen. Zoetemelk had aan het einde van de wedstrijd een voorsprong van 35 seconden op de Fransman Alain Mesiet. De uitslag is: 1. Joop Zoete melk (Ned) 90 kilometer in 2 uur, 23 minuten en 13 secon den, 2. Alain Mesiet (Fra) op 35 seconden, 3. Bernard Hinault (Fra) op 1.03, 4. George Tal- bourdet (Fra) op 1.07, 5. Lu- cien van Impe (Bel) op 2.40. Frits Pirard uit Breda heeft zaterdag de omloop van de Krimpenerwaard voor ama teurs over 140 kilometer ge wonnen. De Brabander demar reerde kort voor het einde uit een groep van 11 vluchters en won de semi-klassieker in de sprint van Henk Lubberding, die als enige in zijn spoor wist te blijven. De uitslag is: 1. Frits Pirard (Breda) 140 kilometer in 3 uur, 12 minuten en 20 seconden, 3. Henk Lubberding (Voorst) z.t., 3. Guus Bierinks (Uden) op 25 séconden, 4. Peter Valentijn (Sprundel) op 43 seconden, 5. Piet van Leeuwen (Zoeter- woude), 6. Ben Oosterbos (Eindhoven), 7. Gerrie van Gerwen (Olland) op 1 minuut en 6 seconden, 8. Jan Hordijk (Westmaas), 9. Hans Koot (Eindhoven, 10. Henk Nieuw- dorp (Wemeldinge). D EN HAAG - In het week einde hebben de Nederlandse betaalde voetbalclubs weer oefenwedstrijden gespeeld. De resultaten zijn: Rijnsburg: FC Amsterdam versloeg zaterdagmiddag de zaterdag tweedeklasser Rijnsburgse Boys met 5-1 na een ruststand van 2-0. Score: Wetzel 0-1, Sleman 0-2, Kuivenhoven 1-2, So- rensen 1-3, Van Veen endaal 1^4 en Wetzel 1-5. Scheids rechter: Dammers. Toe schouwers: 1700. Landskampioen PSV heeft zaterdagavond op het inter nationale toernooi in het Spaanse La Coruna met 2-0 verloren van de Braziliaanse club Belolhorizont Cruzeiro De Belo Horizonte. Bij de rust was de stand 1-0. Jair- zinho scoorde beide doelpun ten. Belo Horizonte speelt door dit resultaat in de finale tegen Real Madrid dat vrij dag Penarol uit Uruguay met 5-2 versloeg, dank zij onder meer twee gave treffers van de grote uitblinker Henning Jensen, die voor twee en een half miljoen gulden van Bo- russia Münchengladbach werd overgenomen. EINDHOVEN - Eindho ven verloor zondag van de Belgische club Oostende met 1-3. Bij de rust leidden de Belgen met 1-0 door een doelpunt van De Mey. Scha pendonk scoorde in de 73e minuut de gelijkmaker, waarna Simons en Peel voor de eindstand zorgden. De heer Gans was de arbiter en er waren 3500 toeschouwers. •KORTGENE (Zeel)-Feye- noord speelde zondag een oe fenwedstrijd tegen zondag tweedeklasser Axel en won met 6-0. De doelpunten wer den gemaakt door Verheyen (3), De Jong, Kreuz en Vrey- sen. Er waren bijna 2000 toe schouwers en scheidsrechter was de heer Kessel. MAASTRICHT-De Belgi sche eersteklasser Lokeren versloeg in Maastricht de amateurclub Heer met 10-0. Bij de rust was de stand 5-0 voordeBelgen. DeBeukelaer scoorde drie maal, Verheyen twee maal. De overige doel punten kwamen op naam van Hansen, Henrotay, De Ko ning, Lubanski en Suyker- buyk. AMERSFOORT - Net als twee jaar geleden in het na tionale bekertoernooi heeft de zaterdag amateurclub IJs- selmeervogels van SC Amersfoort gewonnen. Na een ruststand van 0-0 scoorde Jaan de Graaf hal verwege de tweede helft het winnende doelpunt. Er waren 1200 toeschouwers. OSS-Amateur hoofdklas ser Top zorgde in Oss voor een grote verrassing door de eredivisieclub NEC, dat in de sterkste opstelling speelde, met 3-1 (2-1) te verslaan. Van Lokven (8e minuut) en Van de Wiele (12e) zorgden voor een snelle voorsprong voor de amateurs. Voor rust verkleinde Jan Peters de ach terstand tot 2-1, maar 2 mi nuten na rust werd het 3-1 voor Top door De Ridder. NEC werd in deze wedstrijd overklast door de amateurs. ROTTERDAM - In Rot terdam versloeg Sparta het Belgische Waregem met 2-0 (0-0). Meutstege opende in de 62 e minuut de score. In de 83e minuut benutte Janssen een strafschop. Er waren 4500 toeschouwers, waaron der bondscoach Jan Zwart kruis. Scheidsrechter was Jan Keizer. Hij gaf Vergrote van Waregem een gele kaart en schreef de Brit Clarke van Sparta in zijn boekje. Bij Sparta speelde de laatste nieuwe aanwinst Leece een helft mee. YERSEKE - De Ker- kraadse Europa II- deelnemer Roda JC won in het Zeeuwse Yerseke met 9-1 van de gelijknamige club. Bij rust was de stand 6-0 voor de Limburgers. Nanninga, Broeks, Vermeulen en Toon- stra scoorden ieder tweem aal, Van der Lem scoorde de negende treffer. Het enige doelpunt van de Zeeuwse amateurs kwam op naam van Poley vlak na rust bij een stand van 6-0 uit een straf schop. Er waren 1000 toe schouwers getuige van. DOETINCHEM - De Graafschap won zondag op eigen veld van de Engelse club Birmingham City met 1-0. Guus Hiddink scoorde in de 68e minuut. Er waren 2000 toeschouwers en de heer Van Dijken was de scheids rechter. ALKMAAR - AZ'67 ver sloeg de eerste divisieclub SVV in een harde en romme lige wedstrijd met 5-0 (4-0). Het scoreverloop was: 23. Nygaard (strafschop) 1-0), nijdam 2-0, 31. Kist 3-0, 35. Nijdam 4-0, 80. Kist 5-0. De 2000 toeschouwers zagen scheidsrechter Beukman twee rode kaarten uitdelen. Merlaar van SW kreeg de eerste wegens herhaaldelijk van achteren aanvallen van een tegenstander en vlak voor tijd werd Nygaard van AZ naar de kleedkamer ge stuurd wegens trappen naar een tegenstander zonder de bedoeling te hebben de bal te spelen. MOTORSPORT - De Span jaard Victor Palomo op Ya maha heeft zondag de grote prijs van Groot-Brittannië formule 750-motoren gewon nen. Palomo won geen van beide manches, maar boekte wel de beste totaalprestatie. De eerste manche zaterdag werd gewonnen door de Ame rikaan Steve Barker met een gemiddelde snelheid van 177,510 kilometer per uur. Pa lomo werd vijfde achter Sheene (G.-Br.), Pons (Fra.) en Read (G.-Br.). De tweede man che zondag leverde een over winning op voor de Brit Mick Grant voor Palomo. Grant reed een gemiddelde van 173,940 ki lometer per uur. In het bijpro gramma won Grant ook een wedstrijd voor 1000 cc- motoren voor Sheene en de Fin Lansivuori met een gemid delde snelheid van 175,250 ki lometer per uur. HAMBURG (SID) jj veertiende Bundesligasejz0~ is zaterdag van start gegaan met een sensationele overwin ning van Borussia Dortmund dat vorig jaar nog een klasse lager speelde, in Hambure on Hamburger S.V. Nog wel met de cijfers 3-4. De prestatle krijgt nog meer glans door het feit dat HSV vorig seizoen dè minst gepasseerde verdedigin» had. Een tweede verrassint was het gelijke spel van titel, verdediger Borussia Mön- chengladbach op eigen veld tegen MSV Duisburg. Borussia Dortmund, vier jaar geleden met een reusach- tige schuld gedegradeerd uit de Bundesliga, maar langzaam weer naar behoorlijk bestuur- lijk en sportief niveau ge. klommen, nam in het Volk- sparkstadion te Hamburg waar 45.000 toeschouwers de competitiestart meemaakten geen halve maatregelen. Bij rust was het al 3-0 door doel- punten van Hartl, Geyer en Kostedde. Hamburger SV had in de pauze orde op zaken ge- steld en ging in de tweede helft furieus ten aanval. Arne Stef- fenhageh (ex-Ajax) verkleinde de achterstand in de 53e mi nuut tot 1-3 en Reimann zorgde zelfs voor2-3, maar dat ■vas nauwelijks gebeurd of Kostedde stelde de zege van Borussia Dortmund veilig. Door een strafschop van Vol- kert kon HSV, vorig jaar tweede in het Duitse kam pioenschap wel nader, maar later niet meer langszij komen. Kampioen Borussia Mün chengladbach had op eigen veld de grootste moeite met „Angsttegenstander" MSV Duisburg. Met de 1-1 mocht de thuisclub zelfs blij zijn. Van de grote vier in het Westduitse voetbal kwam ,slow-starter" FC Köln tot de grootste over winning: 3-1 tegen Kaiserslau- tern. Europees kampioen Bayern München moest eigen stadion tegen Fortuna Düsseldorf lang tegen een ach terstand aankijken, maar in slotfase werd de eerste over winning door doelpunten van Dürnberger en Muller toch vei lig gesteld. Schalke '04 - Werder Bre men 3-2, Tennis Borussia-Rot Weiss Essen 2-2, Hamburger S.V - Borussia Dortmund 3-4, Eintracht Braunschweig -Ein- tracht Frankfurt 3-1, Bayern München - Fortuna Düsseldorf 2-1, FC Saarbrücken - WL Bochum 0-1, FC Köln - FC Kaiserslautern 3-1, Borussia Mönchen Gladbach - MSV Duisburg 1-1, KarlsruherSC- Hertha BSC 0-3. nPSTEM VAN MAANDAG (ADVERTENTIE) Weer een weer. start de weer OSSENDRECHT - René 1 nederlaag in de finale van Hoogerheide, die als hij zo Nederlands beste wegrenne van Ossendrecht, die met cir Van het begin ai aan was te merken dat Pijnen, die op de weg nog weinig had laten zien (hij behaalde voor Ossendrech t slechts in twee criteria een zege) gebrand was op de zege. De Hoogerheidenaar was na melijk constant voor in het veld te vinden en reageerde op elke ontsnapping. Toen de wedstrijd bijna hal verwege was, bevond Pijnen zich ook bij de eerste de beste serieuze ontsnapping. Samen met zijn ploeggenoten Bog Cary en Jan van Katwijk en Don Allan, de winnaar van twee jaar geleden, Jos Schip per, Udo Hempel, Ludo Del- croix, Alex van Linden en Frans Mintjens zocht de West brabander het avontuur, dat hem geen windeieren bracht. De koplopers waren nog maar goed en wel weg of Pijnen de marreerde uit de kopgroep weg, een actie, die alleen bean twoord werd door Don Allan. Met zijn tweeén bouwden Pijnen en Allan een onaantast bare voorsprong op, die mede door weinig saamhorigheid bij de achtervolgers geen moment, meer in gevaar kwam. Don Allan, die pas laat in het voorseizoen de Frisol-equipe kwam versterken en nog geen enkele zege dit seizoen had be haald, leek de beste kansen op de overwinning te hebben. De grote drang van de Australiër naar de eerste plaats brak de als een goed sprinter bekend staande Allan echter op. Twee ronden voor het einde trachtte hij namelijk aan alle onzeker heid een einde te maken door een poging bij Pijnen weg te demarreren. Het lukte Allan om een ge ringe voorsprong op Pijnen te nemen, maar de achtervol gingskwaliteiten van de Hoog erheidenaar stonden er borg voor dat hij de twintig meter achterstand weer teniet deed. pirard, Geense, Franken, i

de Stem | 1976 | | pagina 8