F abrieksarbeider beschuldigd van gruwelij ke oorlogsmisdaden Ernstige rellen bij Kaapstad: zeker 27 doden JUNIORSHOP DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Voetbalcompetities in Zeeland uitgesteld: velden zijn te Kroket ontploft WINKELS SNEL ZONDER KOFFIE jetset VRIJDAG 639 ^5S679 ^98 698 139 m 99 -99 89 Iob 175 439 339 49 ëRT 49 149 196 209 \limburgs plaatsje verrast door arrestatie I^jandaag BESTEM Levenslange schorsing hangt Koch boven hoofd Negers vormen in Kaapstad minderheid faBMSHOP wo 128 leer zielen, Iger de prijzen! SAS VAN GENT gehaaid in de wi 13 AUGUSTUS 1976 116e jaargang - no. 18030 Gruwelijk Getuigen Oost-front Kinderen gram )gram 1.450 gram 140 130 ~Kr 55 236 179 J gram liddel Ier Insjes ctrcn 3gr- luurpoeder Iram ■frisser, bus Is komen er nog en huisvrouwen bij, die |e nemen om vast te If hetwaaris, dat de lage Ian AVH 20 gulden ll opleveren voor |k eten en drinken, benige manier! feten is klant worden r klanten geven AVH llem om die lage prijzen Tiouden. Hoe meer zielen.. |ive hairspray onn llive toiletzee 13 stuks przkopf «jon jen shampoo 339 <3üU huim <g qq n seringen 1 ltr_240 190 >,T\ lotion 300 cc 650" ter0 «149 Isunmilk Il25cc .550 dive shampoo nn |anti roos 400 gr22ü 109 zakjes b 50 stuks 56 iten Groko rer lak 500 gram .179 lüJ (iebonen a oq 1, gebr. 500 gr. J49 I £9 (zie Groko 339 ■groenten p, 150gram Babi l<jes npia KS of bami Goretig «ion Van 600 gram 309 fc09 hndellen 139- 99 ^249 325 laatregelen voorbehouden. Gentsestraat 4 Tel. 01158-1938 men tafel met twee banken cm hkel V- noordstraat- promenade, terneuzen J directeur DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN MIDDELBURG De aanhoudende droogte beeft ervoor gezorgd dat' ie voetbalclubs die in de afdeling Zeeland uitko men voorlopig nog niet in competitieverband zullen uitkomen. Het bestuur van de KNVB, afdeling Zeeland heeft dit besluit onlangs genomen. Dat besluit houdt in dat de competities voor de za terdagclubs. zondag clubs, de junioren, de pu pillen en de dames tot 18 september moeten wach ten. Begin september zal de toestand van de velden opnieuw bekeken wor den. BOXTEL (ANP) - Mevrouw Voets-van Roosmalen uit Box tel is gisteren gewond door een kroket die op haar bord ont plofte. Zij liep brandwondjes in het gezicht op. De vrouw had voor haar kinderen en zichzelf wat kro ketten gebakken die zij in een doos van twintig had gekocht in een supermarkt. Toen zij haar kroket op een bord legde explodeerde de hartige hap. Men neemt aan dat gisting de oorzaak daarvan is geweest. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De voorraden koffie in de levensmiddelen winkels zullen vrijwel zeker binnen enkele dagen zijn uit geput. Dat verwacht de Stich ting Centraal Bureau Levens- middelenbedrjjf (CBL) in Den Haag. Dit is een gevolg van het feit, dat de regeling met betrekking tot de verhoging van de koffie prijs (10 augustus voor de kof- fiebranders en 20 augustus voor de consument) voortijdig bekend is geworden. Hierdoor is een stormloop op de koffie in de winkels ontstaan, aldus het CBL. Deze overkoepelende orga nisatie van kruideniersbon den, filiaalbedrijven, Co-op Holland en de grootbedrijven in levensmiddelen, heeft mee gedeeld deze situatie te betreu ren en verontschuldigt zich te genover de consument. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND - Ln het Limburgse Herkenbosch is de |)8-jarige fabrieksarbeider Hans L. gearresteerd op be- Ischuldiging van zeer gruwelijke oorlogsmisdaden. Samen luetDuitse SS-collega's zou hij in 1942 en '43 in het con centratiekamp Bobruisk in de Sovjet-deelstaat Wit- iHusland enige honderden Poolse joden vermoord hebben. [Kinderen werden aan de hanebalken van barakken opge- gen, en doodgeslagen en joden werden net zo lang in |jrote bakken met water ondergedompeld tot ze verdron- i waren. zonnig I Vanmiddag kans op een I buitje. Weinig wind. Temperaturen tussen 22 en 28 graden. RADIO EN TELEVISIE Popspraak: Warren Zevon, de stem van Los Angeles. binnen-/ BUITENLAND-2 I Palestijns kamp in Beiroet I tenslotte gevallen. binnen-/ BUITENLAND-3 Muur staat er vijftien jaar. binnen-/ BUITENLAND-4 I Ombudsvrouw nog lang I niet overbodig. Sport-1 I 'Miersma met moeite tot liS6. I SPORT-2 •oers Breskens erg twaar. "Lijntje Si de Goede 1 ™">00p. Dat is tijdens het zoge naamde Jugendmordprozes in Hamburg aan het licht geko men. Hans L. is woensdag avond om half tien tijdens zijn werk in de Euramax alumi- niumfabriek op het industrie terrein Heide in Herkenbosch gearresteerd. „De man verzette zich niet", aldus de Roermondse hoofdof ficier van justitie in Roermond, mr. M. Bruigom, „de gebeurte nis overviel hem wel, maar ver raste hem kennelijk niet". Na de arrestatie is de heer Bruigom met een legertje poli tiemannen naar de woning van Hans L. in Horn gereden om zijn echtgenote en kinderen van de aanhouding en de be schuldigingen tegen hun man en vader op de hoogte te bren gen. Mevr. L. wist volgens haar zeggen alleen dat haar man tij dens de oorlog in Duitse dienst was geweest. Een huiszoeking leverde niet veel bijzonders op. De arrestatie van Hans L. vormde voor het Limburgse dorp Horn gisteren een grote verrassing en tegelijkertijd een enorme sensatie. Ofschoon de meeste dorpelingen zeiden weinig contact met L. te heb ben onderhouden, meenden zij wel te weten dat het een rusti ge, vriendelijke, onopvallende man was, die „geen vlieg kwaad deed". Als vele andere Limburgers hield hij er duiven op na, bezat een hond en was lid van de plaatselijke voetbal club. Ook op de fabriek in Her kenbosch was hij een onopval lend figuur. Collega-arbeiders verklaarden het bijna niet voor mogelijk te houden dat L. zich aan ernstige gruweldaden zou hebben schuldig gemaakt. Om de vrouw van L. tegen al te nieuwsgierige lieden te be schermen, werd het huis in Horn door de politie bewaakt. De oorlogsdaden en misda den tegen de menselijkheid, waarvan L. beschuldigd wordt, zijn volgens mr. Brui gom „heel ernstig en zeer gru welijk". De officier van justitie wilde absoluut niet vertellen op welke wijze Hans L. in het con- Mr. M. J. Bruigom centratiekamp Bobruisk vol Poolse joden uit het beruchte ghetto van Warschau te. keer zou zijn gegaan. L., die gehuwd is en vijf kin deren heeft, zou samen met een aantal Duitse SS-makkers van april 1942 tot september 1943 in het door de Duitsers bezette Russisch gebied „gediend" hebben als lid van een zoge naamde „Wachmannschaft". Hij zou, volgens mr. Bruigom, „deels alleen en deels met an deren" een groot aantal joden hebben vermoord. De naam van L. dook op tij dens het Judenmordprozes dat 18 september 1975 voor het Schwurgericht in Hamburg begon en dat begin dit jaar werd afgesloten. De Duitse justitie stelde de Nederlandse autoriteiten op de hoogte van de beschuldigingen, die de overlevenden van de ver schrikkingen in Bobruisk tegen Hans L. inbrachten. Op last van mr. Bruigom begon de Rijksrecherche een onderzoek en hoorde vijf in Is raël, Duitsland en Amerika le vende getuigen. Hun verkla ringen waren van dien aard dat er bij de justitie „een redelijk vermoeden van schuld" ont stond. Er moeten nog zeven ge tuigen gehoord worden. Als dat is gebeurd, zal de dagvaar ding tegen Hans L. worden uitgebracht en zal hij voor de rechtbank in Roermond moe ten terechtstaan. Dat gebeurt krachtens art. 27 A Besluit Buitengewoon Strafrecht. Volgens dat artikel kunnen Nederlanders die in het buitenland oorlogsmisda den bedreven hebben in Neder land veroordeeld worden. Bo vendien verjaren oorlogsmis daden volgens dat artikel niet. Hans L. is ingesloten in het huis van bewaring in Maas tricht. „De verdachte heeft vrij veeTgepraat en ik kan echt niet zeggen dat hij stroef is", ver telde mr. Bruigom. Hans L. er kent dat hij bij de SS is geweest en dat hij in het kamp van Bo bruisk heeft gediend. Hij zegt dat hij daar maar een paar maanden geweest is, terwijl mr. Bruigom hoopt aan te to nen, dat hij daar geweest is zo lang het kamp bestaan heeft. Het Lager in Bobruisk werd opgeheven toen de Duitse be zetters de adem van de opruk kende Russische legers in de nek kregen. De vijftig joden die het kamp overleefd hadden, werden op transport gesteld naar de hel van Majdanek. Mr. Bruigom kon niet zeggen wanneer Hans L. terecht moet staan. Voorlopig heeft het on derzoeksteam van de Rijksre cherche 102 dagen de tijd. Mocht het onderzoek langer duren, dan kan de rechtbank het voorarrest-verlengen. Mr. Bruigom zal Hans L. aan een psychiatrisch onderzoek laten onderwerpen. „Dat is onont beerlijk, wil de rechter een kundig oordeel kunnen vel len", zei hij. Hans L. is in 1918 geboren uit Nederlandse ouders in St. Tönis-Vorst bij het Duitse Kre- feld. Aan het begin van de oor log werd Hans L. lid van de SS. Voor zijn dienst in het kamp Bobruisk heeft hij aan Oos tfront gevochten, waar hij ge wond raakte. Hij werd later opnieuw ingezet en kwam in 1942 in het kamp Bobruisk te recht. Toen de oorlog voorbij was, werd hij door de geallieerden gearresteerd en op grond van zijn Nederlandse nationaliteit aan Nederland overgeleverd. Hij moest terechtstaan wegens het dienst nemen in het buiten landse leger, maar werd in 1947 buiten vervolging ge steld. Hans L., die nog nooit in Nederland gewoond had, ves tigde zich toen voorgoed in Nederland. Achtereenvolgens te Amsterdam, Uithuizen en Horn. Tijdens het Judenmord- proces in Hamburg hebben op verdenking van moord op en kele honderden Joden in Bo bruisk drie voormalige SS- Unterscharführer terechtge staan. Tijdens het proces bleek hoe gruwelijk deze toen nog jonge SS-ers vooral kinderen hadden gemarteld. Bobruisk herbergde voornamelijk Poolse joden uit het beruchte getto van Warschau. Een politie man met hond (naast de auto, midden op de foto) jaagt in Langa, een Afrikaanse woonwijk bij Kaapstad, mannen vrouwen en kinderen uiteen. Een beeld dat zich gisteren op veel plaatsen in en rond Kaapstad herhaalde. KAAPSTAD Gisteren zijn drie negers door de politie doodgeschoten bij nieuwe on geregeldheden in de buurt van Kaapstad, nadat gisternacht zeker 23 doden waren gevallen bij ernstige rellen rond Kaap stad. De nieuwe incidenten deden zich voor in Njanga, een bij Kaapstad Zuidafrikaanse stad gelegen zwarte woonge meenschap, waar een grote po litiemacht optrad tegen op standige zwarte jongeren die onder meer geparkeerde auto's omver duwden. De politie mannen probeerden eerst de demonstranten met traangas te verdrijven maar begonnen te schieten toen zij met stenen werden bekogeld. Ooggetuigen spreken van minstens vier doden en zes gewonden. Het totaal aantal doden van het laatste etmaal komt daarmee op minstens 27. Ook in twee andere belang rijke zwarte woongemeen schappen op het schiereiland van de Kaap, Langa en Goe- goeletoe, was het gisteren weer onrustig. Deze twee plaatsen waren woensdag avond en nacht het toneel van hevige rassenonlusten met het ge noemde resultaat van 23 doden en tientallen gewonden. Er werd gisteren druk gepatrouil leerd door zwaarbewapende politie met honden, die ver scheidene malen optrad tegen betogende zwarten. Er zijn honderden Afrikanen gearres teerd. De jongste onlusten zijn de ernstigste in Zuid-Afrika sinds de bloedige rellen in de zwarte woongebieden bij Johannes burg in juni, toen 176 zwarten werden gedood. Politieminister Jimmy Kru- ger verklaarde in Durban dat het geweld bij Kaapstad werd aangestookt door dezelfde mi litanten die achter de betoging in Transvaal zaten. Hij ver strekte geen nadere bijzonder heden maar zei dat de politie op de hoogte is van hun identi teit en dat spoedig tegen hen zal worden opgetreden. In Daveyton, ten oosten van Johannesburg, zijn donderdag 136 zwarten na een overigens vreedzaam verlopen betoging gearresteerd op grond van een wet die bijeenkomsten ver biedt waarvoor geen officiële toestemming is gegeven. Naar aanleiding van de nieuwe rassenonlusten heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Kurt Wald- heim, Zuid-Afrika gewaar schuwd dat de tijd om zijn po litiek van rassendiscriminatie te veranderen snel verstrijkt. De zwarte woonsteden op het schiereiland van de Kaap waren gisternacht het toneel van zware onlusten. Honder den zwarte demonstranten trokken door de straten, sta ken gebouwen in brand, plun derden drankwinkels en wier pen voertuigen omver. Kort voor middernacht werden felle straatgevechten geleverd met de politie. Ziekenauto's en brand weerwagens kregen gewa pende politie-escortes om de zwarte woongemeenschappen binnen te gaan en de gewonden op te halen en de branden te bestrijden. Eerder op de dag al, toen honderden studenten de scho len verlieten en religieuze lie deren zingend door de straten trokken, waren politieverster- kingen gezonden naar de zwarte woongemeenschappen buiten Kaapstad. In de Afrikaanse woonge meenschappen Langa en Goe- goeletoe wonen ongeveer 100.000 zwarten. In de recente opleving van het rassengeweld in Zuid-Afrika is dit de eerste keer dat zich onlusten voor doen bij Kaapstad, 1500 km ten zuiden van Johannesburg. Demonstraties tegen de apart heidspolitiek van de regering in de zwarte woonsteden in Zuid-Afrika hadden in de af gelopen week al minstens 15 slachtoffers geëist. De onrust onder de zwarte, voornamelijk jeugdige, bevol king is blijven sudderen sinds de grote opstand in Soweto, half juni, die aan 176 mensen het leven kostte. De regering van premier Vorster ziet de uitgebreide demonstraties voornamelijk als een poging een ideologie van de zwarte macht' te verbreiden. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Nop Koch de bekende gangmaker loopt kans dat hij door de KNWU voor zijn leven wordt ge sehorst. Koch pleegde gister avond laat namelijk tijdens de finale van het kampioenschap bij de prof-stayers bijna een regelrechte moordaanslag op wedstrijdleider Bram Koop- Koch was boos omdat hij op het beton van het Olympisch stadion met zijn renner Fred Rompelberg uit de koers wed genomen, omdat hij de kers verse prof-stayer Martin Venix onregelmentair hinderde. Koch reed op Koopmans in die het vege lijf kon redden via een noodsprong. De gangma ker nam nog wel het tafeltje voor de jury-zitplaatsen in zijn dolle aanval mee. TORONTO (Reuter/lIPI) - In een ziekenhuis in de Cana dese stad Toronto ligt een 56- jarige vrouw die waarschijn lijk lijdt aan de besmettelijke lassakoorts, een virusziekte die in 30 tot 50 procent van de gevallen dodelijk is. Een demonstratie gisteravond in Amste'rdam voor het kantoor van de Zuidafrikaanse vliegmaatschappij SAL, gericht tegen het politie-optreden tegen de negers in Zuid-Afrika. In Kaapstad en omgeving vormen de negers in tegenstel ling tot de andere grote woon gebieden in Zuid-Afrika een minderheid. Het schiereiland waar drie eeuwen geleden de eerste blanken zich vestigden, is vooral het woongebied van de kleurlingen. Het merendeel van deze 2,5 miljoen leden tel lende bevolkingsgroep woont in deze streek. Voorts wonen er naar schat ting ruim 300.000 negers, van wie de meesten in de nederzet tingen Langa, Nyanga en Goe- goeletoe. Verscheidene dui zenden anderen hebben zich in kampen direct aan de rand van Kaapstad gevestigd. De blanke bevolking bestaat uit ongeveer 400.000 mensen, in hoofdzaak van Engelse af komst. In Kaapstad zetelt het parlement dat geheel uit blan ken bestaat.

de Stem | 1976 | | pagina 1