II1BRDEN JONGEREN RICHTEN ZICH TEGEN TURKEN Ni STEEKPARTIJ liooiMiisa Drama in Parijse metro: 2 doden Terug naar het stenen tijdperk Evacuatie uit „gifstad" verwacht Rotterdammer wurgt vriendin en baby Eindhoven wil tweede hond extra belasten Hendriks: aantal per ziekenhuis mag niet groter Troepen van Amin vermoordden paar honderd studenten DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND helpt u bouwen ffiSTEMl VERNIELINGEN Britse zondagsbladen melden: Ontslag 30 man Bloemen Man wurgt in Drachten vrouw uit jaloezie Bewaakt Werk van 3500 man bedreigd Westduits warenhuis concern failliet 1 Beek Vooralt- 1 NAC EINDHOVEN (ANP) Als de Eindhovense gemeenteraad irmee instemt zal met ingang van volgend jaar in Eindhoven uier hondenbelasting moeten worden betaald. Ongeveer vijf mr geleden stopte Eindhoven als eerste Nederlandse ge beente met het innen van deze belasting, omdat de kosten hoger bleken te zijn dan de opbrengsten. B. en W. verwachten nu dat door de herinvoering van de hondenbelasting met een vrij hoog tarief (f 50.- voor de eerste hond en f 100.- voor elke volgende) het aantal honden in Eindhoven zal afnemen. Dat betekent minder kans op verontreiniging van straten avoetpaden, plantsoenen en dergelijke. De hondenbelasting hm dus als een soort milieubelasting worden beschouwt", jtóus B. en W. (Van onze correspondent) PARIJS— In de nacht van za terdag op zondag is in de Parijse ondergrondse een poli tieman door een controleur van de metro neergeschoten, terwijl deze op zijn beurt door een andere man gedood werd. Het drama is vermoedelijk mede een gevolg van de sedert enkele weken snel toenemende onveiligheid in het onder grondse spoorwegsyssteem, waar zich tal van berovingen en overvallen voorgedaan hebben, en de grote nervositeit als gevolg daarvan bij het per soneel. Zaterdagavond laat hield een controleur op het station Trocadéro twee Tunesiërs aan, die volgens hem zonder kaartjes over de automatische tourniquets geklommen waren. De Tunesiërs protes teerden hevig en verklaarden dat zij wel degelijk een biljet in de gleuf gedaan hadden, maar de controleur raakte dermate opgewonden, dat hij een van de mannen bij de keel greep en zijn revolver trok. Omstanders waarschuwden een politieman, omdat ze dach ten aan een overval, deze riep toen de hulp van een collega in en toen zij de vechtenden wilden scheiden, schoot de controleur de eerste agent met zijn dienstrevolver neer. Daarop richtte hij zijn wapen op de andere agent, die achter een automatische deur dekking zocht, en vandaaruit de controleur neerschoot. Deze laatste schijnt als een rustig man bekend gestaan te hebben en men tast nog in het duister omtrent de redenen, die de man bewogen hebben om dermate buiten zichzelf te raken, dat hij op geünifor meerde politiemensen schoot. Een zeer klein gedeelte van de zogenaamde nachtcontroleurs van de metro (niet meer dan tachtig) zijn met dienstrevol vers bewapend. ELLEN IN SCHIEDAM (Van onze redactie binnenland) schiedam-Na zaterdagavond is het ook gisteravond lot rellen gekomen in de Schiedamse binnenstad in ver luid met de sinds vrijdagavond gespannen situatie tussen ge Schiedammers en Turkse inwoners. Van de vernie- en die zaterdag zijn aangericht was gisteravond echter sprake, omdat er een grote politiemacht, versterkt tde Rotterdamse mobiele eenheid, op de been was. Het leef daarom bij enkele charges van de politie wanneer het alrijke publiek een te dreigende houding aannam in en d de Mariastraat, waar veel Turken wonen. De onrust in Schiedam begon vrijdagavond na een vechtpartij de kermis, waarbij de 20-jarige Schiedammer John Gijbeis erd doodgestoken. Volgens nog helemaal niet bevestigde ver- idens van de politie zou de (ontkomen) dader een Turk zijn. it bleek echter reden genoeg voor een massale wraakactie za- agavond van Schiedamse jongeren tegen Turkse bewoners. De ongeveer 1400 in Schi- iim wonende Turken voel- n zich het hele weekeinde al dreigd en durven hun wo- g niet te verlaten. Enkelen n hen hebben om politiebe- seherming gevraagd. Volgens de politie van Schi- nhad de doodgestoken Gi- tls niets met de vechtpartij wijdagavond te maken. De tie ging volgens de politie nnvankelijk tussen vier Ne- erlandse jongens, die onenig- id hadden over meisjes. Dat uit op een vechtpartij, aar zich een buitenlander et bemoeide. De buitenla- t, de politie vermoedt een trok plotseling een mes. Gijbels, die tot de omstan- ffi behoorde, zag volgens de ta kennelijk gevaar en pr- de buitenlander het s ie ontnemen. Bij die po- "gliep Gijbels een steek door start op. De dader is tussen «standers ontkomen, politie vermoedt, dat een Zuideuropees type is, 1 halflang, golvend zwart gekleed in donkleurig j a- hchte pantalon en licht lethemd. Waarschijnlijk was 1 gezelschap van een 16- |e,eveneens Zuideuropese, ^"andaag Woog ■si zonnig. Matige tot vrij tochtige '^■noordoostelijke eind. -gtemperaturen rond %aden. »DI0 EN Revisie jf'sche tv saai voor *erse kijkers INNEN- |IJ|TENLAND-2 'a«Jés uit Beiroet in ""^staking "Wijntje ™r)tn/s in Schiedam jongen. De politie riep gisteren de vier jongelui, die vrijdag avond bij het begin van de ve chtpartij in de nabijheid van het incident waren, dringend op zich bij de politie te melden. Een 18-jarige Rotterdammer, A. van der Sluis, liep tijdens de vechtpartij vrijdag een messt eek in een been op. In de binnenstad van Schi edam moest zaterdagavond de politie assistentie inroepen van de Rotterdamse politie bij een soort massale wraakactie van Schiedamse jongeren. De schermutselingen liepen al sp oedig uit op een massale vech tpartij, waarbij enkele hon derden mensen betrokken ra akten. Op de kermis werden vernielingen aangericht en ook enkele cafés werden met ste nen volledig vernield. De Schiedamse politie stond voor een onmogelijke taak de orde te herstellen en riep daarom assistentie in van Rot terdam, die een mobiele een heid en enkele ruiters stuurde. De vechtenden in de binnens tad konden daarna worden verspreid, maar hier en daar moest de politie hardhandig optreden. De kermis werd voortijdig gesloten en pas diep in de nacht keerde de rust weer in Schiedam. Tijdens een persconferentie gistermiddag verklaarde hoofdinspecteur D.P. van der Veen, dat de politie na de stee kpartij wel wraakacties had gevreesd, maar niet van een dergelijke omvang. Burgeme ester A. Lems zei, dat de ge beurtenissen binnen het col lege van B. en VV. besproken waren. Het gemeentebestuur was er verontwaardigd over, dat een deel van de bevolking op die wijze wordt geterrorise erd. Hiertegen zal krachtig worden opgetreden, aldus de burgemeester. HILVERSUM (ANP) - De komende week komt er een verordening, dat ziekenhuizen het aantal specialismen niet meer mogen uitbreiden, dan met uitdrukkelijke toestem ming van staatssecretaris Hendriks van Volksgezond heid. De staatssecretaris vertelde AVRO's Televizier Magazine, dat de ziekenhuizen in de toe komst zullen moeten volstaan met de soorten specialismen die ze tot nog toe hebben opge bouwd. LONDEN/NAIROBI/ KAMPALA - Volgens een bericht in de Britse „Observer" van zaterdag zijn de afgelopen week meer dan 100 studenten aan de Makarere-universiteit in Kampala, Oeganda, gedood door de troepen van president Amin. Van 700 anderen wordt gevreesd dat ze hetzelfde lot hebben ondergaan en meer dan 1.000 studenten hadden ver wondingen opgelopen „in de ergste slachting sinds Amin aan de macht kwam", aldus de Observer. De Sunday Times, ook een Brits zondagsblad, had een soortgelijk verslag. Volgens de Britse kranten hadden de studenten zich dinsdag verzameld om een pe titie samen te stellen aan het bestuur van de universiteit over een aantal grieven. De zoon van Amin, Taban, die bij de universiteit is ingeschreven hoewel hij „geen voor bereidend onderwijs heeft ge noten", belde zijn vader om deze vergadering te melden en „dat resulteerde in het bloed bad". Woensdag volgde een tweede aanval op de univers iteit door 200 militairen, geleid DEN HELDER (ANP) - In Den Helder zijn zaterdagmid dag chaotische toestanden ontstaan, als gevolg van de enorme belangstelling van toe risten voor Texel. door Taban. En „opnieuw was er een afschuwelijke terreur en slachting", zo zegt een oogge tuige in de Observer. Diplomatieke kringen in Kampala hebben zondag deze berichten „zeer overdreven" genoemd. Wel erkenden zij dat er ongeregeldheden waren ge weest en dat misschien „een aantal" jongelui was gedood. Oeganda heeft za terdagavond zijn on dertekening van een vredespact met Kenia laten volgen door de vrijlating van 75 Kenianen, die werden vast gehouden in een gevangenis in de buurt van Kampala. Drie weken lang hebben 14 mensen in volledige af- zonderling in Zuidelijk Flevoland geleefd alsof ze nog in het stenen tijdperk zaten. Dit weekend kwam een einde aan dit experi ment van de 72-jarige ex- leraard Horreus de Haas. Het oervolkje" woonde in zes hutten van riet, wil- getakken en aan gesmeerde klei en hield zich, gehuld in schape- vachten en geitevellen, bezig met een primitief soort landbouw. De be doeling was na te gaan of de moderne mens nog kan leven zoals zijn voorouders in de steentijd. (Zie voor een uitgebreid verslag pagina binnen- en buitenland 2). DEN BOSCH (ANP) - Door een reorganisatie bij deconfec- tieindustrie Lambooy B.V. in Den Bosch, Zullen binnenkort ongeveer dertig man moeten afvloeien. DIEPPE (UPI) - De 25- jarige Philippe Levasseur, in Dieppe en omstreken in het noorden van Frankrijk bekend als een beminnelijk mens, heeft gisteren zijn tweelingbroer gewurgd, omdat hij in zijn huid placht te kruipen en hem een slechte naam bezorgde. De tweelingbroer van Philippe, Gilbert Le vasseur, was berucht om zijn opvliegendheid en ru- ziezoekerij. Volgens de po litie was Gilbert zich voor Philippe gaan uitgeven en ging dat gemakkelijk omdat tussen de twee geen verschil te zien was. Zaterdagavond wilde Gilbert Levasseur zijn di nerrekening niet betalen en zei tegen de directie van het restaurant dat als zij een rekening te vereffenen had, zij bij Philippe Levasseur terecht kon. In een ruzie tussen beide broers later op de avond werd Gilbert door Philippe gewurgd. Philippe meldde zich vrijwillig bij de politie. (Van onze correspondent) ROME - In Italië heerst een grote angst voor lucht- en wa terverontreiniging door che mische industrieën. Na het tragische geval in het Noord- italiaanse Seveso dreigt nu een nieuw drama. Ruim twaalfduizend inwo ners van Priolo - een voorstad van Siracuse op Sicilië - is aangezegd dat ze rekening moeten houden met een eva cuatie op korte termijn, omdat de lucht en het zeewater in hun omgeving ontoelaatbaar zwaar vergiftigd zijn. Het betreft geen acute ver giftiging, zoals in Seveso, maar een ernstige chronische ver ontreiniging al sinds bijna twintig jaar door de tientalle chemisch fabrieken, raffina derijen en centrales die rond de havenstad Siracuse zijn ge bouwd. De provinciale overheid van Sicilië, gealarmeerd door de noodtoestand rond Seveso, heeft een dekreet uitgevaar digd, waarin de industriën verplicht worden binnen zes maanden de elementaire voor zorgsmaatregelen te nemen om verdere vergiftiging van lucht en water te voorkomen. Tot nu toe werd met deze voorschriften zwaar de hand gelicht. ^TÉURTDR- W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN SPORTPAGINA 1: Ajax mist creatieve spelers. Stoppen met de racesport door Ferrari zorgt voor opschudding. SPORTPAGINA 2: e Vier voetbaclubs laten NOS toe op hun terrein. Ook politieke verwikkelingen rond Olympische Spelen voor gehandicapten. Wiersma nu een van de grote favorieten voor de wereldtitel. SPORTPAGINA 3: Fantastisch wereldrecord van Russin Bragina op de drie kilometer. ROTTERDAM (ANP) - De 30-jarige Emiel M.C.P. heeft tegenover de Rotterdamse po litie bekend dat hij zaterdag middag zijn 35-jarige vriendin Carla Vrij, met wie hij samen woonde, en hun drie maanden oude baby Nathalie heeft ge wurgd. De man kwam zondagmorgen volkomen overstuur in gezelschap van een vriend naar het Rotter damse hoofdbureau. Over de motieven van de man is nog niet veel bekend. De politie vermoedt dat de man in een overspannen toestand heeft gehandeld. Volgens de politie wees niets in de keurige woning op een vechtpartij. De vrouw lag op haar buik dood naast het bed. De baby werd onder een stapel lakens en dekens op het bed aangetroffen. Emiel en Carla kenden elkaar twee jaar. Uit de eerste verhoren is gebleken dat on danks het feit dat zij vooral de laatste tijd nogal eens ruzie hadden, de verhouding bijzon der goed was. Wel heerste er over en weer een - voorzover bekend - ongemotiveerde ja loezie. De man deed altijd de bood schappen. Zijn vriendin eiste dan aan de hand van de kassa bonnen een verantwoording van het huishoudgeld. Als hij te weinig geld mee terug bracht zou zij hem ervan ver dacht hebben met dit geld naai andere vrouwen te willen gaan. Volgens de politie was dit ook afgelopen zaterdag het geval. De man had bloemen gekocht en zijn vriendin ver- DRACHTEN (ANP - De 33- jarige G. van der M. uit Drach ten heeft bekend za terdagnacht in zijn woning de 29-jarige Tunske Phielix- Buwalda, met wie hij samen woonde, door wurging om het leven te hebben gebracht. De man heeft zich uit eigener beweging op het politiebureau te Drachten gemeld. De twee hadden ruzie gekregen. De drie kinderen (twee meis jes van de vrouw en een jongen van de man) zijn bij familiele den ondergebracht. weet hem dat hij niet al het geld terug gaf dat over was. Toen heeft hij haar bij de keel gegrepen. Hoe Emiel er daarna toe is gekomen ook de b'ïby te doden is voor de politie een „volkomen onbegrijpelijke zaak". De man heeft verklaard, dat hij erg veel van het kind hield. De politie ver moedt dat Emiel het kiftd heeft gedood uit een soort zelfver- nietigingsdrang. Volgens de politie kan de man niet geloven wat hij heeft gedaan. Hij wordt streng be waakt, omdat men bang is voor een zelfmoordpoging. Hij is nooit eerder met de politie in aanraking geweest. De man is een paar jaar geleden enkele malen verpleegd omdat hij overspannen was. HAMBURG (DPA) - Het Westduitse concern „Mehr Wehrt" GMBH, op twee na de grootste keten zelfbedie ningswarenhuizen in de Bondsrepubliek, heeft zijn faillissement aangevraagd. Het bedrijf, dat in West- duitsland 18 warenhuizen ex ploiteert, kan volgens fi nanciële kringen schulden tot een bedrag van 100 miljoen mark niet dekken. Er staan bij „Mehr Wehrt" 3500 arbeids plaatsen op het spel. De winkels van het bedrijf gingen zaterdag al niet meer open. „Mehr Wehrt" zou de af gelopen weken koortsachtig, maar vergeefs, hebben gezocht naar een nieuwe geldschieter. Het bedrijf is een commandi taire vennootschap waarin 100 vennoten deelnemen voor een bedrag van 300.000 a 400.000 mark per hoofd. Omzet in 1975: rond 750 min. mark. (ADVERTENTIE) aiuiuiuniiimiroimwunmiiiiuuiiuuiiutf Ter gelegenheid van het 3 30-jarig jubileum Prinsenbeek „De Heikant" Dinsdag 10 augustus s 18,30 uur aUnUIIIIIIUlUIIIUIIIIIllllllUIIIIHIUIIUlllIB

de Stem | 1976 | | pagina 1