Adriaan overleden SLACHTOFFER KOFFERMOORD 13-ÏARIGE MAROKKAANSE VONNIS IN TWEEVOUD Prijzen TROUWPARTIJ ONDER WATER VISSERS DIE TE VEEL VIM WORDEN VERVOLGD gedaald UTTERS HUIS FTÏÏTÏÏ IT B.V. INIUM JRS ^andaag DE STEM DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Landbouwschap doet beroep op consument: Prijsbewust zijn bij kopen groente en fruit SCHOENEN VAN HALF JUNI TOT HALF JULI Niet vaak Niet ontevreden Weggelopen Herkend Antiek voor 375.000 gestolen in vrachtwagen Afgenomen BERGEN - De letter kundige Adriaan Roland Holst is de afgelopen nacht in het bejaarden centrum „Frankenstate" in Bergen (N.-H.) op 88- jarige leeftijd overleden. Hij werd algemeen be schouwd als de „Prins der Nederlandse dichters". Hij verwierf talrijke prijzen en onderscheidin gen. Hij bekleedde nim mer een maatschappelijke functie. Wel was hij lid van de Vereniging van Letterkundigen - Vak bond van Schrijvers en erelid van het Nederlands Pen-Centrum. De begrafenis zal in alle stilte plaatshebben op de algemene begraafplaats in Bergen. De letterkun dige erfenis is nagelaten aan het Letterkundig Mu seum in Den Haag. Reve nuen uit (her)publikaties komen ten goede aan het Adriaan Roland Holst- Fonds, dat de dichter bij zijn zeventigste verjaar dag stichtte. Het fonds heeft tot doel materiële hulp te verstrekken aan kunstenaars uit Bergen^ uit de naaste omgeving van dit Noordhollandse dorp, en zo mogelijk, uit overig Nederland. (zie ook pagina binnen/- buitenland 2) bent voor uw plezier op het Ir En aan dat plezier wil een laha buitenboordmotor alleen Jr bedragen. Alle Yamaha bren zijn getest en worden met Idige garantie afgeleverd, li zo n garantie kan Yamaha In waar maken met vakkundige Iers, die weten wat voorgoed brhoud nodig is, zodat u jaar in ■uit plezier van uw motor kan pen. l/eral in Nederland vindt u deze laha service-dealers. IITENBOORDMOTOREN VAN 2 TOT 55 PK 3e hoofddealer in uw omgeving is: WATERSPORT Oosterhoutseweg 20 (bij watertoren) Raamsdonksveer Tal. 01621-2997 Ook uw moeten goed onderhouden worden. [DE SNELHAKKEBAR Raadhuisstraat 43 Roosendaal ind. ■27131 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een meeval ler in de tijd van hoge groente- en aardappel prijzen: van half juni tot half juli werd het leven niet duur der, maar daalden de prijzen met 0,4 procent. De daling is te danken aan het uitverkoop-effect. De ex treme groenteprijzen van de laatste weken zijn in het nieuwe prijscijfer nog niet verwerkt. In het cijfer van half sep tember (over de periode half juli-half augustus) zullen de prijsbewegingen op de groentemarkt wèl tot uit drukking komen. Maar vol- ïs jarenlang gebruik ook dan voor niet meer dan één derde deel. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek han teert voor seizoenprodukten een driemaandelijks voort schrijdend gemiddelde. Dat WARMER 'g. Zonnige periodes. Zwakke tot matige wind uit verschillende richtingen. Maximum temperaturen lussen 20 (zee) en 25 graden. BINNEN-/ BUITENLAND-2 le-Kruiscolonne in "airoet beschoten. SPORT-1 Henk Burgwal: gezin gaat vóór SPORT-2 Weer veel goud voor Vaderlandse andicapten in Toronto. I VRIJUIT Koffie uit de Rijn? Laat maar IJ Peilingen: Hoe moeten jotden Reagan hun tanden I «'en zien? Kunst en Cultuur: I verzameld werk van óempische vertellers Idenksport - Puzzel - I Hvbrieken is de dag niet voor de fegen gevallen is. Profiteer11 snorme DIRECTEUR- dr. w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen tc koop gevraagd of aan te bieden? (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Oosterhouter C.C.J.K. moet niet geweten hebben wat hem overkwam, toen mr. J. Mendlik, die de meervoudige kamer van de Bredase rechtbank presideer de, hem de uitspraak in zijn zaak meedeelde. Kort en goed luidde die uitspraak: drie maanden gevangenisstraf we gens diefstal met geweld en bedreiging met geweld, meer malen gepleegd. Maar daartegenover stond de eis van de officier van justitie: een jaar ter beschikkingstelling van de re gering en dat wekte de nodige verbazing achter de perstafel. Al gauw werd duidelijk, dat er een schromelijke vergissing sprake was 'en dat het vonnis onvolledig was uitgesproken. Er was namelijk naast die drie maanden gevangenisstraaf, geen melding gemaakt van de terbeschikkingstelling van de regering. En zo kon het gebeuren, dat de Oosterhouter een uurtje later nog eens uit het huis van bewaring werd gehaald om voor de tweede keer zijn vonnis te aanhoren. „Het blijkt", zei de president, „dat er twijfels zijn gerezen omtrent .de uit spraak en om die twijfels weg te nemen en te voorkomen, dat u het vonnis verkeerd begrepen heeft, zal ik u nog maals voorlezing doen van het vonnis". Zo gezegd, zo gedaan. In tweede instantie kreeg de Oosterhouter zijn vonnis nog eens te horen. Nu met t.b.r. En de rechtbank ging over tot de orde van de dag. De juristen in de zaal bleven zitten met de puzzel of een in het openbaar uitgesproken vonnis van de rechtbank later maar zonder meer door een andersluidend vonnis kan worden vervangen. „Alleszins de moeite waard om er de jurisprudentie eens op na te slaan", vonden de juristen. Mot oen „Kleintje" in onze rubriek „Huizen" zit _u dan zogezegd op rozen. Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vijl van de tien) hebben bijzondere belangstelling voor onze ,Kleintjes"-rubriek „Huizen". Het komt niet vaak voor, dat het leven in de periode half juni - half juli goedkoper wordt, ook al treedt in die pe riode steeds het uitverkoop effect op. Sinds 1969 ge beurde dat tweemaal eerder: in 1972 daalde het prijscijfer van juni op juli met 0,3 pro cent, in 1973 met 0,2 procent. In de afgelopen periode steeg 44 procent van de goe deren en diensten, waarover prijsgegevens worden ver zameld, in prijs. Vooral groenten, fruit, koffie, dran ken, elektriciteit, artsen en specialisten, ziekenhuizen, auto's en benzine. In prijs daalden - door de uitverkoop kleding en schoenen en ook aardappelen. Voor 26 pro cent van het pakket goederen en diensten bleven de prijzen gelijk. De Federatie Nederlandse Vakbeweging en de werkge versorganisaties VNO en NCW toonden zich niet onte vreden over de prijsontwik keling. De FNV ziet echter in de daling van de prijzen geen aanleiding om te verwachten dat de totale prijsstijging over het hele jaar uiteindelijk de door de regering beoogde 8,25% zal bedragen. De FNV verwacht dat die prijsstijging over 1976 in de buurt van de 8,75% zal uit komen. Zoals bekend komt de federatieraad van de FNV maandag bijeen in een spe ciale vergadering, die zal zijn gewijd aan de prijsontwikke ling van groente. „Koele dronk voor verhitte pleitbezorgers van een prijs- stop". Aldus reageert het VNO op het jongste prijsin dexcijfer van het CBS. Nu is een geringe prijsstijging in deze tijd van het jaar als ge volg van allerlei factoren normaal, maar een daling van 0,4 procent is een duide lijke meevaller. Voor de ver dere prijsontwikkeling kun nen hieraan echter nog geen conclusies worden verbon den, aldus het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen. DE BILT - Na een onder breking van bijna drie weken met koeler weer zijn we op nieuw in een zomerse periode terecht gekomen. Zo warm als verleden jaar wordt het niet want toen kernmerkte zich het begin van augustus door een hittegolf. Het is wel duidelijk dat de grootste warmte dit jaar in de voor zomer is gevallen. De tempe raturen kunnen geleidelijk tot 22 a 25 graden stijgen. Ook is het waarschijnlijk dat deze nieuwe zomerse periode het langer dan slechts twee a drie dagen zal volhouden nu ook in de hogere luchtlagen de luchtdruk belangrijk is gestegen alsook de tempera tuur. Een enkel verspreid buitje komt nog voor in de Balkan, in Scandinavië en in Noord-Duitsland maar op de meeste plaatsen in Europa zal het weekeinde redelijk tot fraai zomerweer te zien ge ven. Ook aan de stranden wordt het weer aangenaam bij een zeewatertemperatuur van 18 a 19 graden en een luchttemperatuur van 22 a 23 graden. Twee slachtoffertjes van de gifwolk in Noord-Italië gefotogra feerd in het ziekenhuis van Niguarda, waar zij verpleegd worden voor ernstige huidaandoeningen die zij opliepen in hun woon plaats Seveso. Bij de kinderen zitten de moeder en grootmoeder. Meer dan 500 mensen worden op het ogenblik verpleegd als gevolg van aandoeningen, die de gifwolk veroorzaakte. (zie ook pag. binnen-buitenland 2 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het Land bouwschap heeft gisteren een beroep gedaan op de consu ment prijsbewust te zijn bij het kopen van groente en fruit. Het landbouwschap heeft namelijk opmerkelijke prijsverschillen gesignaleerd in winkels en op markten. De prijzen voor groente en fruit op de veilingen in Nederland ontlopen elkaar daarentegen nauwelijks. Al leen wanneer de consument prijsbewust koopt kunnen de hoge winstmarges in de tus senhandel worden afgestraft, aldus het Landbouwschap. Het Landbouwschap heeft er gisteren bovendien op gewe zen, dat de gemiddelde prijzen voor groente en fruit tot nu toe niet veel hoger liggen dan de gemiddelden van vorig jaar. Tegenover de buitengewoon hoge prijzen van dit moment staan de prijzen van de tuin- bouwprodukten vóór de hete droge julimaand, die, vergele ken bij 1975, erg laag waren. Voor details over de prijs ontwikkeling van groente, fruit en bloemen verwijzen wij naar pagina bi-bu-2. (Van een onzer verslagge vers) KRUININGEN-Als de of ficier van justitie in Middel burg zijn „jawoord" geeft aan Jan Perdaan en Thea Holleman uit Schiedam dan zullen die elkaar op zaterdag 25 september het jawoord geven op de bodem van de Oosterschelde. Het aanstaand bruidspaar heeft in de persoon van wet houder C. Slabbekoorn van de gemeente Reimerswaal de door de wet vereiste ambte naar van de burgelijke stand gevonden, die wel iets voor dit stuntje voelt. De heer Slabbekoorn heeft zich via zijn dokter laten verzekeren dat hij deze sportieve daad gerust op zich kan nemen en de leden van de duikclub van het aanstaand bruidspaar hebben zich garant gesteld voor de nodige training van de wethouder. De duikersclub is overi gens op alles voorbereid. Zo kunnen ambtenaar, bruid en bruidegom via onderwater- microfoons met elkaar in verbinding staan want het „jawoord" moet wel gehoord worden. Belangstellenden op de wal zullen de plechtigheid via luidsprekers volgen en ook wethouder Slabbekoorn is van zins zijn toespraak onder water uit te spreken. De toestemming voor de on gewone huwelijksplaats moet gegeven worder. door de officier van justitie omdat de wet niet in zulke moge lijkheden voorziet. B. en W. van Reimerswaal hebben schriftelijk om die toestem ming gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - In Villejuif ten zuiden van Parijs is gisteren de identiteit vastgesteld van het meisje, dat op 26 februari van dit jaar in Breda om het leven is gekomen en wier lichaam af gelopen zondag in een koffer in de Bredase binnenstad is ge vonden. In tegenstelling tot wat eerder aan de hand van een verklaring van de verdachte Marokkaan E.O. werd veron dersteld (leeftijd circa 21 jaar en nationaliteit Algerijns), blijkt het slachtoffer een 13- jarig Marokkaans meisje te zijn. Haar naam is Khadja El- baz, geboren op 1 mei 1962 in Casablanca. De Bredase poli- tieinspecteur Diepenhorst en rechercheur Lips kwamen gis termiddag, 24 uur nadat zij naar Parijs waren vertrokken, met dit nieuws terug. Zij brachten ook een recente foto van het slachtoffer mee. Zij waren naar Parijs gegaan nadat Interpol een aantal namen had doorgegeven, waarvan er twee bleken te kloppen met die van meisjes, die op 18 februari j.l. door de Koninklijke Marechaussee het land uitgezet waren. Het ene meisje heette Khadja Elbaz, het andere Cheriffa Bouaziz. Dit meisje was toen 17 jaar oud. Bij onderzoek in Parijs bleek, dat de twee meisjes kort na 18 februari opnieuw v'an huis waren weggelopen, nadat zij eerder op 15 februari 1976 al waren verdwenen. Dit is verklaard door een ouder zusje van Khadja Elbaz. De moeder van Khadja verbleef in januari in Marokko. Op 18 februari is Khadja Elbaz meegegaan naar de familie Bouaziz, omdat haar ouders nog niet terug waren van vakantie. De twee meisjes zijn toen vrij snel opnieuw weggelopen. Toen de moeder in april in Villejeuf te rugkeerde heeft zij aangifte van vermissing van haar doch ter gedaan. Volgens de poli tiemensen is het gezin Elbaz een keurig arbeidersgezin. De vader is schilder. De moeder en het zusje heb ben gisteren Khadja op de foto herkend, die een anonieme man de Bredase politie heeft aangeboden. Bovendien her kenden zij enkele kledings tukken van het slachtoffer en het zilveren oorringetje, dat op het stoffelijk overschot in de koffer is gevonden. Het stoffe lijk overschot van het meisje is overgebracht naar het Igna- tiusziekenhuis en zal begin volgende week ter aarde worden besteld op de begraaf plaats Zuylen. Een foto van Khadja Elbaz, gemaakt kort voordat zij thuis wegliep en naar Nederland kwam. DEN HAAG - Meer dan zes honderd vissers van de Neder landse platvisvloot, die vorig jaar wegens overschrijding van de vangstbeperkende •maatregelen een proces verbaal kregen, zullen alsnog worden vervolgd. Mr. P. A. H. Bos, advocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Haag en voorzitter van de landelijke vergadering van economische officieren van justitie, heeft dit vrijdagavond desgevraagd meegedeeld. Omdat het om zaken van vorig jaar gaat, is besloten deze af te doen door middel van transactie. De betrokken vis sers zullen boeten moeten be talen variërend van 500 tot 1000. Hiervoor krijgen zij binnenkort een ac ceptgirokaart toegestuurd. Be talen de vissers de gevraagde geldsom niet, dan zullen zij voor de rechter moeten ver schijnen. De ruim 800 processen- verbaal, die in totaal tegen de zeshonderd vissers waren op gemaakt, hebben voor afdoe-' ning moeten wachten op een uitspraak van het Europese Hof in Luxemburg ot Nederland binnen EEG- verband eigenlijk wel gerech tigd was een quoteringsmaat regel voor de visserij ter be scherming van de platvisstand te nemen. Het hof in Luxemburg heeft onlangs de Nederlandse overheid in het gelijk gesteld. „Er was toen geen enkel beletsel meer om de vervolging van de oude zaken voort te zetten", aldus mr. Bos. De overtreders van de quote ringsmaatregelen voor tong, na 1 december 1975, ongeveer twintig tot dertig vissers, zullen volgens mr. Bos niet op de clementie hoeven te rekenen die ten aanzien van de zeshon derd vissers betracht wordt. Vissers die dit jaar de van gstbeperkende maatregelen Overtreden, zullen volgens advocaat-generaal mr. Bos aanzienlijk strenger aangepakt worden. Tot nu toe zijn er dit jaar nog geen processen-verbaal opgemaakt wegens overschrijdingen van de vangstbeperkende maatre gelen, aldus Bos. Wel voor het weigeren om opgave te doen van de vangst. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN - Antiekdie- ven hebben gisteren in Ant werpen een met voor 375.000 gulden aan antiek geladen vrachtauto uit Roer mond geplunderd en in brand gestoken. De lading was eige ndom van de B.V. Suno uit Roermond. De 5- ton-Mercedes-vrachtwagen combinatie was bij een Geleens bedrijf gehuurd. Hij werd gistermorgen vol ledig uitgebrand aangetroffen in St.-Lenaarts, enkele uren nadat hij in Antwerpen was gestolen. Uit een onderzoek bleek, dat de dieven de wagen naar een stille landweg hadden gereden om het grootste deel van de waardevolle vracht over te laden in andere auto's. De lading bestond uit Oosters antiek, schilderijen, tapijten, porselein en kristal. Zij was bestemd voor een firma in Wa- regem. betekent, dat de prijsbewe gingen van die produkten zowel verhogingen als verla gingen - vertraagd in de cij fers van de kosten van le vensonderhoud tot uitdruk king komen. Zonder hoera te roepen over de thans geconstateerde prijsdaling en met in het ach terhoofd een niet geringe vrees voor het augustuscijfer (waarin dan ook niet meer het uitverkoopeffect tot uit drukking zal komen) stelt het ministerie van Economische Zaken toch vast, dat het tempo van de prijsstijgingen nu al tien maanden gemid deld met 0,1 procent per maand is afgenomen. Door dat in de periode half mei - half juni over het totaal van eerste levensbehoeften géén prijsstijging optrad en de kosten van levensonderhoud nu daalden met 0,4 procent bleef de totale prijsstijging, opgetreden sinds half de cember van het vorig jaar, beperkt tot 4,6 procent. Een woordvoerder van het minis terie zei dan ook, dat de door minister Lubbers „ambi tieus" genoemde doelstel ling, de prijsstijging over het gehele jaar beperkt te hou den tot 8,5 procent, nog steeds haalbaar geacht moet worden. Adriaan Roland Holst, de prins der Nederlandse dichters.

de Stem | 1976 | | pagina 1