WEER DODE IN SOWETO Eén miljnen uitgegeven zonder raadsbeslnit Handboogschutter door diefstal gedupeerd Politie met foto naar Parijs DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Groenteprijsen zullen voorlopig niet dalen Mijn hoofd zit stevig op mijn lichaam IJSSLA, KNAPPENDER KROP EN LANGER HOUDBAAR WEL SCHERPERE CONTROLE ECD OP DE STEM Voetbalcompetitie gaat gewoon door DE BREDASE KOFFERMOORD VRIJDAG Een nieuw Brabants gewas 6 AUGUSTUS 1976 116e jaargang - no, 18024 VOORZITTER PRODUKTSCHAP: 99 1|fandaag Trijntje Onderzoek ONVERMOGEN Lijk onbekende opgevist Traangas DOODGEWAANDE VROUW MELDT ZICH BIJ FRANSE POLITIE: 99 Ontploffing in mijn: 17 doden t bruto het odig coop- i u Robert t Jean Libelle te kom gevraagd of aan te bieden? Met een „Kleintje" in onze rubriek „Huizen" zit u dan zogezegd op rozen. Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vijt van de tien) hebben bijzondere belangstelling voor onze Kleintjes"-rubriek „Huizen". lecteur: dr. w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen II (Yan onze redactie binnen land) CTRECHT - De voorzitter g (an het Produktschap voor I Groenten en Fruit, de heer K. II f()lli js van mening dat de I schaarste van groenten in I £uropa in het algemeen I waarschijnlijk nog tot vol- ,end jaar april zal voortdu- reB, Wat daarna gebeurt is volgens hem moeilijk te zeg gen omdat „een nieuw sei zoen wordt geregeerd door nieuwe wetten". „Ook al zou het nu volop gaan regenen, dan nog voorzie ik voor een langere tijd geen prijsda ling". De voorzitter van het Pro duktschap heeft dit ver klaard in een gesprek met de industriebond NKV. Volgens de heer Ton zijn er geen mo gelijkheden om via zijn pro duktschap de prijzen een halt toe te roepen. In dit verband merkt hij op, zich de onmacht van de regering te kunnen voorstellen om in te grijpen in de prijzen van groenten en fruit. - V V (Van een onzer verslaggevers) BREDA - De Stichting Proeftuin Noord-Brabant heeft goede hoop dat een door haar ontwikkeld nieuw slage- was, de ijssla, binnen niet al te lange tijd een plaats zal ver overen in de groentewinkels. De ijssla heeft volgens de stichting pogal wat voordelen boven de vertrouwde botersla. Zo is zij twee weken tot een maand houdbaar, mits men haar in de koelkast bewaard. Daarnaast is de smaak van deze nieuwe sla voller en knappender dan die van de huidige krop sla. In 1975 heeft de proeftuin Breda een rassen- proef opgezet met vijftien ijs- slarassen. Hieruit kwamen drie rassen als bruikbaar naar voren. Voordat de teelt van de ijssla bij de Nederlandse kaste lers gepropageerd zal worden wil men nog wat teeltmoeilijk heden uit de weg ruimen. De teelt wijkt namelijk op ver schillende punten af van die van de vertrouwde botersla. Voor de huidige botersla heeft men een nieuwe groei methode ontwikkeld. Deze methode komt er op neer dat de bladeren in de hoogte groeien. Het voordeel hiervan is dat de schimmel, die veroorzaakt wordt door de aanraking van de bladeren met de vochtige grond, wordt voorkomen. Een ander voordeel is dat het ge bruik van be strijdingsmiddelen bij deze nieuwe teeltmethode taboe is. De consument wacht dus, als de experimenten zijn afgerond, een gezondere sla. Een ander nieuwtje bij de proeftuin is „prei op een stok je!'. Deze prei heeft een lan- ge(re) witte schacht die op een speciale manier wordt geteeld, zodat een groter deel voor de consument bruikbaar is. De Nederlandse huisvrouw zweert namelijk bij het witte gedeelte van de prei terwijl, volgens de heer H. Nuyten van de proeftuin, het groene ge deelte van dit gewas eigenlijk lekkerder is. Regering doet niets (Van onze parlementaire redactie) I DEN HAAG- De regering doet voorlopig niets tegen de (stijgende groenteprijzen. is", aldus de plaatsvervangende leider van het kabinet-Den Uyl. Aan het kabinetsberaad namen alleen maar deel de ministers Van der Stee (Landbouw) en Westerterp (Verkeer en Water staat) en de staatssecretarissen Polak (Binnenlandse Zaken) en Kooymane (Buitenlandse Zaken). Aandacht is tijdens het be raad geschonken aan de pro- duktie van groenten op de volle grond. Vanwege de gunstige weersomstandigheden ver wacht men, dat over drie tot vier weken door nieuwe aan plant de produktie weer ge normaliseerd zal zijn. De ka- sproduktie is niet zo dramatisch als de volle grond- produktie. In het prijsindexcij fer over juli, dat volgende week wordt verwacht van het CBS zal nog weinig te merken zijn van de enorme stijging van de groenteprijzen, zei minister Trip, omdat de peildatum is afgesloten op 15 juli. Ook is in het kabinet gesproken over de „onmogelijkheid exportbe lemmeringen binnen de EEG op te stellen, maar die gedachte is verworpen. Niet al leen om juridische redenen, maar ook vanwege het feit, dat juist onze groente-export een geweldige stimulans heeft ge kregen. Het opstellen van be lemmerende maatregelen zou niet juist tegenover de normale klanten in de EEG zijn. „Wat gij niet wilt, dat u geschiedt doet dat ook een ander niet", aldus minister Trip. Bovendien zijn wij ook weer afhankelijk van de export van andere lan den. Belemmeringen tegenover de derde landen heeft eveneens geen zin, omdat de export zeer gering is. .TRIP j Dithebben de niet op vakan- llieiijnde leden van het kabinet Binder leiding van minister ■Iripgisteren besloten. Uitvoe- Iri; is gesproken over de stij- |[ende prijzen in verband met jktloon- en prijsbeleid. „Maar ■iris op dit moment geen enkele ■aanleiding maatregelen te ne- lnen", zei minister Trip. „Niet vanwege de vakantie, maar Imdat het moment er nog niet droog WEER MET zonnige periodes Maximumtemperaturen ran 19 graden aan de kust lot 24 graden in het binnenland RADIO EN TELEVISIE Zangeres Gladys Knight slapt over naar het witte doek. BINNEN-/BUITENLAND-2 Vette order voor DAF-trucks DINNEN-/BUITENLAND-3 Beach Boys beleven Iwede jeugd dinnen-/BUITENLAND-4 Bloemlezing uit de dekbladen sport-1 Dammer Harm Wiersma aan rand van verlies il?u"en er wel weer een uit slaan Het ministerie van Economi sche Zaken heeft een grondig onderzoek ingesteld naar de handelsmarges. Uit dat onder zoek is gebleken, dat de marges niet hoger zijn dan onder nor male omstandigheden en dat zelfs bij stijgende prijzen eerder een daling van de marge is te constateren. Een marge beschikking van de regering is mogelijk, indien noodzakelijk. Ook is er in het kabinet ge sproken over een maximum- telersprijs. Maar een dergelijke maatregel zet ook geen zoden aan de dijk, omdat dan de vraag van het buitenland nog groter zal wor den. De volgende week zal het kabinet op zijn gewone weke lijkse vergadering van vrijdag opnieuw overleg voeren over de ontwikkelingen van de groenteprijzen. Het kabinet is dan ook weer bijna voltallig. Wel is bekend dat het de Economische Controle Dienst (ECD) de ontwikkeling van de prijzen scherp in de gaten houdt, maar tot dusver is niets gebleken van misbruik, aldus een woordvoerder van econo mische zaken. Volgens de ECD houden groentezaken op het ogenblik wel de gebruikelijke marges aan, maar wordt geen misbruik gemaakt van de schaarste. Ook het achterhou den van voorraden groenten is niet goed mogelijk omdat de meeste groenten niet lang kunnen worden bewaard, aldus de ECD. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op het Rotterdamse stadhuis wordt koort sachtig gewerkt om orde te scheppen in de financiële chaos op de afdeling Sport en Recreatie. De boekhouding van deze afdeling is zo volslagen in de war, dat tal van amateursport verenigingen zitten te wachten op de hen toekomende subsi dies, dat allerlei werken aan sportvelden en andere voor zieningen of in het geheel niet of te veel te laat ter hand worden genomen en dat de ge meentelijke accountants een lange reeks kredietovers chrijdingen vaststellen. Het boekhoudkundige gat in de re kening meet op z'n minst een miljoen gulden, zo wordt ge zegd. Deze financiële baaierd lijkt niet het gevolg te zijn van mal versaties of manipulaties, maar meer van administratief en organisatorisch onvermo gen. Dat heeft kort geleden al de ambtelijke kop gekost van de chef van de betrokken afde ling van de gemeente secretarie terwijl de verant woordelijke wethouder over spannen met verlof is gegaan. Deze keert echter half au gustus weer op z'n post terug. De financiële warwinkel zou al drie jaar geleden zijn ontstaan toen een ander de sportzaken beheerde. Dat zou ook verklaren dat vele werken die nog steeds niet zijn uitgevoerd al in 1972 door de ge meenteraad werden goedge keurd. Het heeft er de schijn van dat de betrokken afdeling behoorlijk weg heeft geweten met zogenoemde verschrijvin gen, een ambtelijke re kenkunde waarbij bedragen welke voor een bepaald doel waren gevoteerd voor een ander werden gebruikt. In huiselijke taal heet dat het ene gat met het andere stoppen. (Van onze correspondente) VLISSINGEN - Gistermid dag is een mijl ten noordoosten van boei Wielingen 1 op de grens tussen België en Neder land een lijk opgevist. Het lijk is door de reddingsboot Java- zee uit Breskens naar Vlissin- gen overgebracht. Het li chaam, dat in verregaande staat van ontbinding verkeert is van het mannelijke geslacht. Over de identiteit kon de rijks politie te water nog geen en kele mededeling doen. ZEIST Volgens de grond- technische dienst van de KNVB in Zeist bestaat er geen enkele aanleiding te overwe gen de voetbalcompetitie uit te stellen, omdat de toestand van de terreinen, die vorige maand na de grote droogteperiode be paald alarmerend was, aan zienlijk is verbeterd door de nodige regenval. „ER zijn", aldus een woord- voerdster van de grondtechni- sche dienst, „velden, die er ver schrikkelijk bij liggen, maar de meeste verkeren toch in goede staat. Daarom is er nu geen en kele reden om aan uitstel van de competitie te denken". JOHANNESBURG - De po litie heeft gisteren in Soweto weer het vuur geopend om een mars van ca. 5.000 zwarten tegen te houden die naar de noordelijke uitvalsweg van het zwarte woongebied gingen. Volgens ooggetuigen is er een dode gevallen. De situatie in Soweto had zich na een betrekkelijk kalme ochtend in de middag plotse- ling toegespitst. In weerwil van een regeringsverbod tot het houden van openbare bij eenkomsten verzamelde zich in het noordelijke New- Canada-district een menigte die kennelijk, evenals woens dag, wilde proberen op te mar cheren naar het hoofdbureau van politie in Johannesburg. Daar wil men de vrijlating van gearresteerde collega's eisen. Woensdag vielen er drie doden zo is inmiddels beves tigd. Twee zwarten werden neergeschoten en een meisje werd volgens de politie onder de voet gelopen. Volgens Afrikaanse kringen in Soweto schenen de demon stranten van donderdag een harde kern te zijn die vastbe sloten is de actie voort te zetten na het massale protest van woensdag waaraan meer dan 20.000 mensen deelnamen. Een nieuwbenoemde verte genwoordigende studenten raad had besloten geen verder pogingen te doen om naar de blanke stad Johannesburg te marcheren, maar militante studenten stoorden zich daar donderdag niet aan. Voor de mars naar de noor delijke uitvalsweg van Soweto begon, kwamen militante stu denten bijeen op de Morris- Isaacson-middelbare school. Toen de mars begon voegden zich volwassenen bij hen. Er werden vuisten gebald en er werden politieke leuzen van „zwart aan de macht" en „be vrijd de gevangenen" geroe pen. Voorts werden vrijheids liederen gezongen. Nadat zij slechts een paar honderd meter hadden afge legd kwam de politie op een kruising tussenbeide. Zij schoot en vuurde traangasgra naten af. Een zwarte verslag gever, Fanyana Sjiburi, zei dat de politie scheen te richten over de hoofden van de mar- cheerders, maar dat zeker één persoon werd getroffen. „Ik zag dat hij door de politie werd weggedragen. Hij scheen dood te zijn". (Van onze correspondent) PARIJS - Een jonge vrouw, die volgens de alge mene overtuiging eind juni op weerzinwekkende wijze vermoord en onthoofd was, is zich woensdag bij de politie in Marseille komen melden om aan te tonen „dat mijn hoofd stevig op mijn lichaam zit". Op 27 juni j.l. werd in Lurs op enkele tientallen me ters van de beruchte hoeve van de Dominici's, waar twintig jaar geleden het Britse gezin Drummond vermoord werd, de halfver koolde romp van een vrouw gevonden. Hoofd en handen waren afgehakt, zeer ver moedelijk om identificatie te voorkomen. Een week gele den wist de politie drie man nen, wier leeftijd varieert tussen 16 en 43 jaar, gearres teerd wegens poging tot ver krachting en moord op Mar- tine du Moulin, die sedert 27 juni spoorloos was. Hoewel identificatie zonder dat hoofd en handen terug ge vonden waren, onmogelijk was, leek het halfverkoolde lijk inderdaad dat van Mar- tine du Moulin te zijn, mede omdat in een van de armen sporen gevonden werden van een zogenaamde naald die daar na een ernstig ongeluk, dat het slachtoffer enige jaren tevoren overkomen was, chirurgisch was aan- ggebracht. Twee van de drie gearresteerden bekenden volmondig in zoverre dat zij de derde, de 43-jarige be schuldigden de jonge vrouw vermoord en verminkt te hebben en haar romp met benzine overgoten en in brand gestoken te hebben. In hun auto werden bovendien diverse bewijsstukken aan getroffen, hoewel degene die door de medeplichtigen werd beschuldigd, hardnekkig bleef ontkennen. Een bezwa rende omstandigheid was dat hij de jonge vrouw persoon lijk kende en haar al eerder lastig gevallen zou hebben. Terwijl de ouders van Mar- tine du Moulin voorbereidin gen troffen voor een plechtige herbegrafenis van het stoffe lijk overschot van hun doch ter, verscheen deze in Mar seille op een politiebureau en legitimeerde zich, zeggende dat zij geruime tijd met va kantie in Spanje geweest was en zij bij terugkeer in Frank rijk vernomen had dat zij vermoord zou zijn. Het on derzoek is nu uiteraard aan zienlijk bemoeilijkt doordat de identiteit van het slachtof fer geheel en al onbekend is, terwijl de hoofdschuldige blijft ontkennen. (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT/AMSTERDAM - De bekende vijfentwintigja rige Amsterdamse handboog schutter Egbert Spleet vraagt zich met kloppend hart af of hij vandaag wel aan de selectie wedstrijden kan meedoen. Gis termiddag is namelijk uit zijn bij de grenspost Hazeldonk geparkeerde auto zijn volle dige kruisbooguitrusting ge stolen. Het gaat om twee aluminium koffers waarin twee bogen, zestig pijlen en een aantal kij kers. Het geheel vertegen woordigt een waarde van drie duizend gulden. Spleet hoopt nu maar dat degenen die iets van deze dief stal afweten tot de ontdekking zijn gekomen dat ze met de buit niets kunnen beginnen en dat ze zo sportief zullen zijn hem zo gauw mogelijk een aanwijzing te geven waar en hoe hij zijn uitrusting kan te rugkrijgen. Zijn eigen tele foonnummer is 020-171639, dat van de rijkspolitie te Zun- dert 01696-2390. BREZA -Bij een gasontplof fing in een bruinkoolmijn te Breza, noordwestelijk van de Joegoslavische stad Serajewo, zijn donderdagochtend zeven tien mijnwerkers om het leven gekomen en dertien gewond. (Van een onzer verslaggevers; BREDA Er bestaat goede hoop, dat de Bredase politie vandaag de identiteit kan ont hullen van de vrouw wier stof felijk overschot afgelopen zondagochtend in een koffer in de Bredase binnenstad is ge vonden. Gistermiddag zijn twee ieden van de Breda se po litie naar Frankrijk afgereisd. Zij zullen daar aan een aantal families de foto tonen, die een onbekende man woensdag avond aan de politie heeft aan geboden en waarop drie Alge rijnse meisjes voorkomen. Vol gens de dertigjarige Marok kaanse verdachte E. M. O. is een van de drie het meisje dat op 27 februari j.l. in Breda om het leven werd gebracht. De politie in Breda heeft van Interpol in Parijs de namen doorgekregen van enkele meis jes, die in Frankrijk vermist worden en wier signalement kan overeenkomen met dat van het in Breda gevonden slach toffer. De bewuste foto is de politie in handen gespeeld door een man, die al sinds eind vorig jaar in het huis van bewaring in Breda verblijft. Tegen het einde van de mid dag is gisteren na een verhoor van vijftien uur de gedetail leerde verklaring van verdachte O. op papier afge rond. Die verklaring beslaat 31 pagina's. Verdachte M. N. ontkent nog steeds iets met de zaak te maken te hebben.

de Stem | 1976 | | pagina 1