m M I 195 Moeder Theresa bejubeld Tegenstrijdige berichten over aantal doden FNV beraadt zich over bedrag-ineens VIJF KLEINE KINDEREN RUÏNEREN HUIS VAN KAMERAADJE DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Sabotage aan rails in België t i/)l DONDERDAG KONIJNEN VRETEN VELDEN KAAL DE STEM Pakhuis met gevaarlijke stoffen werkte 16 jaar zonder vergunning ZET- DEL yandaag INIUM* tula of camping 5 AUGUSTUS 1976 11«e jaargang - no. 18023 Traangas Niet op werk Grieven T extielfabriek dicht: ontslag voor 96 man Scherven Het zal je villa maar wezen Psychologen Executies in Soedan X crRfl LDfcLlS^ /MM: 06 mse import te koop gevraagd of aan te bieden; Met een „Kleintje" in onze 'rubriek „Huizen" zit u dan - zogezegd op rozen. Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vijf van de tien) hebben bijzondere belangstelling voor onze ,Kleintjes"-rubriek „Huizen". DIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINOEN (Van onze redactie buitenland) PHILADELPHIA - Het svmposium over de honger is ,Jt nu toe het belangrijkste evenement geweest op het jlsle eucharistische congres ,an de rooms-katholieke kerk j„ Philadelphia. i Gisteren bejubelden 15.000 I mensen gedurende enkele mi- I „uten moeder Theresa uit Cal- j („Ita, die de Amerikaanse ka- I iholièken dank bracht voor in vrijgevigheid. „Geef niet I van uw overvloed, maar geef I ,jt uw hart", zei ze. Dom Helder Camara uit Brazilië oogstte een soortgelijk succes toen hij uitriep: „Zij die de evangeliën, Vaticanum H en de documenten van het con gres van Medellin hebben, hebben het marxisme niet no dig". Verwijzende naar de armen in de Amerika's, vroeg mgr. Camara aan de Amerikaanse en andere katholieken, Chris tus te erkennen in de armen, in de vreemdelingen, in de zwar ten, in de Zuidamerikanen, in de Portoricanen. Hoewel kardinaal Knox, de legaat van paus Paulus naar het congres, tegenover de pers verklaarde dat het symposium over de honger niet de bedoe ling had druk uit te oefenen op de door de regeringen gevolgde politiek, hebben verscheidene sprekers een beroep gedaan op de katholieken een pressie groep te vormen om verande ring in de economische struc turen tot stand te brengen. De Indiase bisschop mgr. d'Souza riep een woord van kardinaal Suhard van Parijs in herinnering: „Het christen dom is sociaal of het is het niet". De enige contestatie waar van tot nu toe sprake is, is af komstig van een groep pacifis ten, die hebben geprotesteerd tegen de mis voor de militairen op 6 augustus, verjaardag van het atoombombardement op Hirosjima. (Van onze correspondent) ASSENEDE - In het Meet jesland en in de buurt van Assenede, houden de wilde konijnen lelijk huis in de veldvruchten. De uitzonder lijke droogte heeft de konijn tjes bijzonder - happig ge maakt op fris en groen uit ziende vruchten. Graan, maar vooral bieten en bonen vormen hun geliefkoosd ge recht. De bevolkingsexplosie onder de wilde konijnen wordt normaal in toom ge houden door afschieten. Desondanks hebben de lan goren zich dit jaar bijzonder snel kunnen vermenigvuldi gen. Landbouwers in de be trokken streek deden een be roep op de overheidsdiensten die het natuurbeheer onder zich hebben. Een specialist kwam ter plaatse om de zaak te bekijken. Normaal mogen de landbouwers zelf de las tige dieren verdelgen, maar dan niet met een jachtge weer. De landbouwer kan in noodgevallen zoals nu, toe stemming krijgen toch een jachtgeweer te schouderen. Die toestemming is voor zover bekend echter nog niet gegeven. ONLUSTEN IN ZWART i GETTO VAN Z.-AFRIKA (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG - De spanning in het zwarte stads- j deel van Johannesburg, Soweto, bleef gisteravond na de I confrontatie tussen de politie en een menigte van naar schatting 20.000 zwarten die naar de binnenstad van Jo hannesburg probeerden op te marcheren, voortduren. I Over het aantal doden en gewonden bleven de berichten I tegenstrijdig. woog met zon Maximumtemperatuur 21 graden radio en televisie Reacties op radioprogramma moeilijk voorspelbaar binnen-/buitenland-2 Rara bungelt veertig roinuten aan vliegtuig binnen-/buitenland-3 Kerk in beweging: minister van Agt en de verdraagzaamheid rinnen-/buitenland-4 Nederlanders bouwen Oio-industrie in Tunesië SPORT R'oblemen bij WK-dammen merijntje Tiel ook al in Italië Ooggetuigen beweerden dat drie zwarten bij de botsing werden gedood en 18 anderen gewond. De politie ontkende dat er doden zouden zijn gevallen en zei dat er slechts 13 personen gewond waren. Zij verklaarde dat de gewelddaden woensdag laat in de middag waren afge nomen maar omschreef de si tuatie toch ais „onvoorspel baar". Men was bang dat de onge regeldheden opnieuw zouden uitbreken na het vallen van de avond in het afgescheiden stadsdeel 13 kilimeter van Jo hannesburg, waar meer dan een miljoen negers wonen. Hot waren de ernstigste on geregeldheden in Soweto sinds juni toen er rellen uitbraken die zich verspreidden over de andere zwarte steden rond Jo hannesburg en de hoofdstad van Pretoria. Toen werden 176 personen gedood en meer dan 1100 gewond. De Zuidafrikaanse minister van justitie Jimmy Kruger heeft opnieuw een verbod op openbare bijeenkomsten uit gevaardigd voor Soweto. Juist afgelopen zondag was het ver gaderverbod ingetrokken dat werd ingesteld na de eerste op stand in Soweto. Ook in andere zwarte woon gebieden rond Johannesburg als Alexandra en Tembisa kwam het woensdag tot inci denten, maar daar zou de orde spoedig hersteld zijn. Zwaar bewapende politie agenten, die de gehele dag door versterkt werden, patrouil leerden in de stad met ge vechtswagens in een poging om de zich steeds verplaat sende menigte zwarten met traangas uiteen te jagen. Het totale stadsdeel, dat een oppervlakte beslaat van 60 vierkante kilometer, werd door de oproerpolitie op de straathoeken afgezet. Er waren berichten van ge vallen van geweld in verschil lende delen van Soweto maar de ernstigste botsing deed zich voor nabij het nieuwe spoor wegstation toen een geschatte 20.000 zwarten een mars pro beerden te organiseren naar het politiebureau aan het John Vorsterplein in het centrum van Johannesburg. Eerder was een stuk spoor weg vernield, waren auto's en bussen met stenen bekogeld en hadden studenten die plakka ten met zich meedroegen het verkeer in Soweto ontregeld in een poging om de duizenden zwarten forenzen op hun weg naar Johannesburg tegen te houden. Op enkele van de plakkaten stond te lezen: „Bevrijdt onze broeders", en „We zijn in vrij heid geboren maar overal zijn we met ketenen gebonden". Fabrieken en andere zaken in Johannesburg meldden dat duizenden zwarte werkers niet op hun werk verschenen waren maar de volledige omvang van het verzuim was niet bekend. Functionarissen van de spoorwegen meldden dat het seinstation van Mzimhlope, van waaruit de dagelijks trek van ongeveer 152.000 van de 200.000 zwarte forenzen van Soweto naar Johannesburg wordt geregeld, vernield werd. De zwarten, voor het meren deel jongeren, protesteerden tegen het gevangen zetten van verschillende zwarte studen tenleiders die onlangs waren veroordeeld. Een aantal van de grieven van de zwarten werd afgelopen zondag openbaar gemaakt op een massa-betoging in Soweto en omvatte ondermeer het te kort aan huizen, pogingen om de zwarten in de steden te dwingen burgers te worden van ver afgelegen thuislanden en reservaten, het slechte on derwijssysteem voor de zwar ten, de discriminatie bij het verkrijgen van betrekkingen en de lage lonen. De demonstranten braken door een van de politiebarri- cades heen en gingen in de richting van het nieuwe spoorwegstation aan de rand van Soweto - land, maar wer den later tegengehouden en verspreid door politie-agenten die gewapend waren met automatische geweren en traangas-granaten. Verschillende waarnemers die de politie in actie hebben gezien merkten op dat deze zeer veel zelfbeheersing be toonde. Een woordvoerder van de politie zei dat de politie, waar mogelijk, vuurgevechten probeerden te voorkomen. - mi Een luchtfoto van een groep betogers in Soweto BRUSSEL (AP) - De Belgi sche politie heeft de bewaking verscherpt van de grote Belgi sche spoorweglijnen nadat twee gevallen van sabotage zijn ontdekt, waarvan een een ontsporing tengevolge had kunnen hebben van de Tauern Express, de directe verbinding tussen Oostende en Salzburg. Maandagavond laat kwam de Tauern Express tot staan kort nadat de trein - 10 rijtui gen - Brussel verlaten had richting Leuven. De treinbe stuurder merkte dat er iets mis was en kon zijn trein tot stil stand brengen. Het bleek dat een 100 kilo wegende biel tus sen de wielen en remblokken van de locomotief zat. De 480 reizigers in de trein hebben geen verwondingen opgelopen door het plotseling afremmen van de trein. Zij konden de reis, na drie uur, voortzetten nadat een nieuwe locomotief was voorgereden. De locomotief werd zwaar be schadigd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - De FNV zou overwegen van de regering een bedrag ineens te eisen ter compensatie van de sterk gestegen prijzen van groente en fruit. De FNV zou ook nog andere vormen van looncompensatie in studie hebben. Zoals bekend komt de top van de FNV maandag a.s. bijeen om zich over de sterke prijsstijgingen te beraden. Aanvankelijk zou de FNV met de gedachte hebben gespeeld om de regerijg te vragen minimum prijzen voor groente en fruit af te kondigen. Men zou inmiddels dit idee hebben laten varen omdat met het hui dige marktmechanisme een dergelijke aanpak op wat lan gere termijn geen succes zou kunnen hebben. (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE - De textielfa briek Blydenstein-Willink in Ter Apel (onderdeel van het ge lijknamige bedrijf in Ensche de) gaat in de tweede helft van deze maand dicht. Aan de 96 personeelsleden zal ontslag worden aangezegd. (Van onze correspondent) PARIJS - Vijf kleine kin deren uit Bar-le-duc in Noord-Oost-Frankrijk, drie tot zeven jaar oud, hebben onder leiding van het vijfja rig meisje, Isabel irvde villa van een speelkameraadje uit wraak voor tienduizenden guldens vernielingen en schade aangericht. De ver woesting die de kinderen in de woning, garage en tuin van het gezin Charoy aange richt hebben, heeft heel de bevolking van 3ar-le-duc verbluft doen staan en de po litie heeft gezegd nimmer een dergelijke systematische vernieling geconstateerd te hebben. Als gevolg van een ruzietje tussen kleine meisjes hebben de kinderen het doch tertje van madame Charoy, Patricia, gedreigd „al haar speelgoed kapot te maken". Toen het gezin 's avonds van een bezoek van kennissen thuis kwam, bleek de woning geheel en al geruïneerd te zijn. De vier kleine meisjes van drie, vijf, zeven en tien jaar en een jongetje van 3 Vz, broertje van de „leidster" Isabel, die blijkbaar meer onthutste toeschouwer dan medewerker was, hadden onder leiding van de vijfja rige aanvoerster al het speel goed van Patricia stuk gesla gen. Daarop werd haar bed verwoest, gordijnen ver scheurd, schilderijen stuk geslagen en alle muren met schoensmeer en olie, behan deld". Ook de vaste vloerbe dekking probeerden zij los te steken maar dit lukte niet. Al het porcelein werd aan scherven geslagen, meubels en sofa met messen en bijlen bewerkt, de badkamer niet spiegel, toilet en wasbak ver nield en zelfs de badkuip was gebarsten. Geen enkel bord en glas van de porceleinkast van madame Charoy heeft de straf expositie overleefd en ook een boeken, snuisterijen, familieherinneringen, vazen, portretten werden vernield en zelfs de auto in de garage werd niet vergeten. Met ste nen en spijkers werden kras sen daarop aangebracht, er werd op de motorkap ge danst en ruiten en lampen werden met hamers stuk ge slagen. De kinderen waren binnengedrongen door een ruit van de garage te verbrij zelen. Alvorens zich terug te trekken, werd de tuin onder handen genomen: letterlijk alle bloemen werden uitge rukt, takken van bomen en heesters gebroken en in de moestuin moesten zelfs al de aardappelplanten het ont gelden. Om de prestatie af te ronden werden in huis alle kranen opengedraaid. De schade wordt op enkele tien duizenden gulden geschat en de ouders van de jeugdige vandalen zullen daarvoor moeten opkomen. Als een soort eerste zoenoffer hebben de vandaaltjes daags daarop elk een stuk speelgoed naar Patricia gebracht. Psychologen trachtten woensdag een verklaring te geven van de handelswijze van de kinderen door erop te wijzen dat jeugdige kinderen door hartstochtelijke en te gengestelde sentimenten be zeten zijn en dat de handel wijze van de vandaaltjes voor een deel toe te schrijven kan zijn aan onderbewuste wraakgevoelens jegens hun ouders en andere volwasse nen in het algemeen als ge volg van verbodstrauma's die zich vooral op hun leeftijd ontwikkelen door de klas sieke uitroepen „afblijven! niet aankomen! handjes thuishouden!" enzovoorts. (Van onze redactie buitenland) CHARTOEM - Gistermor gen in alle vroegte zijn in Soe dan 81 mensen geëxecuteerd voor hun aandeel in de mis lukte staatsgreep tegen presi dent Jaafar Noemeiry vorige maand. In de vonnissen van de rechtbanken in Chartoem en Ondoerman werd gezegd dat de samenzweerders in het bui tenland militaire training hadden gekregen voordat zij op 2 juli tot actie overgingen. Sommigen zouden daartoe een tijdlang in Libië en Ethiopië hebben doorgebracht. Leiders van de mislukte staatsgreep waren volgens de rechtbanken de uitgewezen premier Al-Sadik Al-Mahdi en de voormalige minister van fi nanciën Al-Sharief Al-Hindi. (Van een onzer verslaggevers) TIEL - Het Tielse PvdA- raadslid P. Loeffen heeft aan B. en W. van Tiel gevraagd of de gemeente wel op de hoogte is van de aanwezigheid van alle gebouwen waar gevaar lijke stoffen zijn opgeslagen. Hij stelde deze vraag naar aan leiding van het vertrek onlangs van een depot van een Gro ningse Aagrunol (gewasbe- schermingsprodukten, onder deel van Akzo Pharma) uit de binnenstad van Tiel. Het is ge bleken dat dit depot 16 jaar lang heeft gewerkt zonder een hinderwetsvergunning, aldus de heer Loeffen. Het raadslid stelde de vra gen mede naar aanleiding van de gebeurtenissen rond het be drijf Verdugt, dat in het nieuws kwam door het vrijko men van natriumarseniet. Vol gens de heer Loeffen wordt het hoog tijd dat de gemeente schoon schip maakt en precies te weten komt waar in de ge meente gevaarlijke stoffen lig gen opgeslagen. De bewering van het Tielse raadslid, kon een woordvoer der van Akzo woensdagavond ontkennen noch bevestigen door afwezigheid van direct betrokkenen. Evenmin was iets te zeggen of het bedrijf een hinderwetvergunning nodig had. Ook drs K. F. Broekens, bur gemeester van Tiel, verklaarde woensdagavond dat nog geen antwoord te geven is op de vraag of het inmiddels ver trokken bedrijf vergunning had dan wel gehad moest heb ben. im

de Stem | 1976 | | pagina 1