Verminkt lijk van jonge vrouw in koffer gevonden Onbekenden gooien brandbom in huis Bergse recherchenr es Buiten landers verlaten Peking S' TE Si ft Spelen met rel besloten DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ee rling- lige INSTEM bijna-gratis-prijs! MAANDAG DE WARMSTE JULI SEDERT DRIEKWART VAN HUISARTSEN VOOR NI NIKKI LAUDA IN LEVENSGEVAAR PIET KERKHOF helpt u bouwen henhuis :n rsdsge anaaag in LUGUBERE VONDST IN BREDA zit 2 AUGUSTUS 1976 116e jaargang - no. 18020 ng Ziekenzorg ïh-Vlaanderen ELISABETH ÜEKENHUIS Sluiskil j Drie doden in Middelburg Me mannen Aangehouden ïerdacht lan moord Lepelstraat Tragisch Caravan gekocht en betaald met valse duizendjes Wraakneming Nieuwe bevingen voorspeld Vijfde nacht Miljoen doden? Nederlanders vandaag als superstunt voor SstSï»ijy Ifte. Dat zult pchure leest A/akantie, uw brochure bij J-abant, |S -13 21 50 |f. Orimmelen J6-2609 en 2133 ■de unieke Bra- l;nden. brede en 1de) rondvaart- Tjffet aan boord. |>7 juni t/m za. zo. 8 aug.: I m zo. 29 aug. J jr. 3,50; 65 fclsch. in overleg. ITE CHAAM nÏNNEKENWEG 282-292 Breda TEL. 076-652550 TEM DIRECTEUR: dr. w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen galows ha- en voorseizoen- l-ers en in clubver- Is: Wildertstraat 19,1 p.p. Groot terras Schalkenstraat 44, i nog leerlingen wor-j Rampzalig weekeinde 25 doden (Van onze redactie binnenland) MIDDELBURG/BREDA - De balans van het vakantie- en I mekeindeverkeer op de weg laat een rampzalig totaal van op z'n Iminst vijfentwintig doden zien. Dit hoge aantal wordt veroor- I iiakt door vier ongelukken, waarbij in totaal zestien doden vie- lltn, namelijk op de autosnelweg bij Wiesbaden (zeven) en verder lie Middelburg, Zevenaar en Groningen, waarbij telkens drie I mensenlevens te betreuren waren. Zaterdagavond om zeven lm zijn ten gevolge van een lliontaie botsing tussen twee Ipersonenauto's. De 41-jarige If.O. Dotulong uit Apeldoorn, Izija even oude vtouw G. IDotulong-Les en de 21-jarige 1.1. van Dis uit Nieuw- en St.- IJoosland om het leven geko- Imen. Mevrouw Dotulong en de ■leer van Dis waren op slag |dood, de heer Dotulong over- 1 zondagmorgen aan zijn |terwondingen in het gasthuis (Middelburg. Drie kinderen an het echtpaar Dotulong, in litleeftijd van 19,17 en 12 jaar, jnrden met ernstige verwon dingen in het gasthuis opge- pomen. De bestuurder van de tndere auto, de heer J.P. de Berk uit Middelburg, liep [lichte verwondingen op. De aanrijding had plaats op lie N'ieuwlandseweg te Mid delburg, ter hoogte van het Jviaduct. De heer Dotulong die |»t de richting Middelburg wam is met zijn auto op on verklaarbare wijze op de lin- [kerweghelft gaan rijden en op jfie manier frontaal op de te- lemoet komende auto gebotst. lint. •den toegelaten dient! n 7 maanden te heb-1 het bezit zijn van wl daaraan gelijkwaardig! aan de leeftijdseis vol j d reeds thans in diensi| te verstrekt door: Ziekenhuis, van Steen- i. Tel. (01150)-2851«"J thziekenhuis, NieV™ (01157)-! 451. en gericht aan afdeling tgenoemde adresseij iting Ziekenzom i/sch-Vlaandere" |an een it-zuster kan verJflt tthoofd kan aflosse' tan opleiding en« trne verstrekt d°°'?j iktrice, van Steer™ I n. Tel. (01150)2851 an de afdeling P I WIERDEN (ANP) - De Mtie in Overijssel heeft drie •nge mannen uit Hardenberg 'V.) aangehouden verdacht fut moord op de alleenwo- ™de 61-jarige landbouwer Geerling in Wierden. "e man werd, op brute wijze '■et leven beroofd, op 18 in zijn boerderij gevon- IpENEMENDE i bewolking iMaximum temperaturen [negentien graden. i nnen-/buitenland-2 door Tielse gifwolk |«n meevallen. merijntje IuJ Epische ringen zijn IJetlerianc/se r nullen "en. De beide voertuigen liepen zware schade op. In Noord-Brabant hadden ongelukken met dodelijke af loop plaats bij Lepelstraat, Diessen en Aarle-Rixtel en Maarheeze. In de nacht van vrijdag op zaterdag verongelukte de twintigjarige J.W.P.M. Can ters uit Steenbergen op de Steenbergseweg in Lepel straat. Deze automobilist ramde door onbekende oor zaak drie rechts van de weg staande bomen, waarbij zijn auto in tweeën werd ge scheurd. De bestuurder zelf bezweek in de vroege zater dagmorgen in het Lievensber- gziekenhuis te Bergen op Zoom. Zaterdag verongelukte de 22-jarige W. Th. C. Pasmans als gevolg van een foute in haalmanoeuvre met zijn auto, waarbij hij ook een boom langs de weg raakte. In Aarle-Rixtel vond een motorfietser de dood toen hij tegen een motor voor hem botste, waarvan de berij der juist was gevallen. Een zeer tragisch ongeluk deed zich voor bij Maarheeze, waar de tachtigjarige me vrouw C. van den Brink-Slee uit Goirle door haar 77-jarige zuster werd overreden. Het slachtoffer was uitgestapt omdat haar jongere zuster het stuur wilde overnemen. Daar bij is de auto, een DAFJE, plot seling naar voren geschoten op het moment dat mevrouw Van de Brink voor de auto langs liep. De zusters waren met va kantie op weg naar Limburg. Bij een ongeluk op de autos nelweg bij Zevenaar kwamen een Westduits echtpaar en hun negenjarig dochtertje om, in Groningen verdronken zowel de twee inzittenden van een auto en de fietsers die zij had den willen ontwijken in het Slochterdiep langs de weg. Bij Wiesbaden botsten een auto met een gezin uit België en enige andere inzittenden en een wagen met een Duits gezin. De ouders uit de Duitse en vijf passagiers uit de Belgische auto kwamen om. Verder gebeurden dodelijke ongelukken bij Arnhem, Zutp- hen (auto onder trein op bevei ligde overweg), Nieuwersluis, Loppersum en Zevenhuizen. (Van onze redactie binnenland) DE BILT -- De afgelopen maand juli was de warmste juli sedert 1868, sedert meer dan een eeuw dus. De tempe ratuur bedroeg te De Bilt gemiddeld 19.3 graden tegen 17.0 graden normaal. In juli 1941 was de gemiddelde temperatuur 19.2 graden. In De Bilt werden veertien zo merse dagen opgetekend waarop de temperatuur ten minste 25 graden bereikte, tegen zes van deze warme dagen normaal. Sedert 1947 had juli niet meer zo veel zo merse dagen gebracht, toen waren het er zestién. De eer ste twintig dagen van de afge lopen maand waren alle warmer dan normaal, de laatste elf daarentegen alle aan de koude kant. Gemiddeld over het geheel land is ruim 35 millimeter neerslag gevallen, zoals uit een voorlopige berekening blijkt. Dit is minder dan de helft van de normale hoe veelheid. De afgelopen maand was daarmede de zesde maand in succesie die te droog was. In dit tijdvlak sedert 1 februari is gemid deld in ons land ongeveer 160 millimeter neerslag gevallen tegen 319 millimeter nor maal. Ongeveer de helft dus van de normale hoeveelheid. In deze lichtbruine kunstlederen riemenkoffer van 60 bij 80 centimeter is in het weekeinde in Breda het verminkte lijk van een jonge vrouw gevonden. De politie weet nog niet waar deze koffer is gekocht en door wie. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - De Bredase politie zit sinds gisterochtend met het lijk van een jonge vrouw, dat verborgen in een koffer is gevonden op een braakliggend terrein aan de Bouwerijstraat in het stads centrum, tussen de Boschstraat en de J.F. Kennedylaan. Het hoofd van het naar schatting 20 jaar oude slacht offer was van de romp geschei den. Het stoffelijk overschot verkeerde in een zodanig ver regaande staat van ontbin ding, dat patholoog-anatoom dr. Zeldenrust van het Gerech telijk Laboratorium te Den Haag na een sectie van drie uur de grootste moeite had een be knopt signalement samen te stellen. Het bleek onmogelijk de huidskleur van het slachtoffer te bepalen. Over de doodsoor zaak valt niets met zekerheid te zeggen, maar er zijn geen sporen van geweld aangetrof fen. Daarom houdt de politie rekening met de mogelijkheid, dat het slachtoffer gewurgd en later onthoofd is of door ont hoofding om het leven is ge komen. Er zijn geen sporen ge vonden die er op wijzen, dat de vrouw slachtoffer is geworden van een zedenmisdrijf. Aange nomen wordt dat de vrouw minstens twee weken geleden om het leven is gebracht. Van het slachtoffer konden geen vingerafdrukken genomen worden. De indruk bestaat, dat het stoffelijk overschot een of meer dagen nadat de vrouw werd vermoord, in de koffer is gestopt. De koffer is om tien over halfnegen gisterochtend ge vonden door het echtpaar Ver hoeven uit de Boschstraat, dat zijn hond uitliet. De koffer woog zwaar, reden waarom de politie werd ingeschakeld. Hoofdinspecteur W. van Brug gen van de Bredase politie, die het onderzoek leidt: „Het was een bijzonder lugubere vondst. Wij zijn bij de politie toch wel wat gewend, maar zoiets heb ben we hier nog niet eerder meegemaakt". (Vervolg op pa gina stad en streek 2) LUYKSGESTEL (ANP) - Twee onbekend gebleven jon gemannen hebben gedurende het weekend in Luyks gestel een caravan gekocht en deze betaald met zes valse briefjes van duizend gulden. Bij de vervalsingen bleek het water merk te ontbreken, terwijl ook de tekst uit het wetboek van Strafrecht onleesbaar was. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM - De vakantieplannen van de Bergse rechercheur J.P. Aarden en zijn gezin zijn in het weekeinde lafhartig verstoord door een door onbekenden ge pleegde terreurdaad. Zaterdagnacht omstreeks kwart over één werd een zoge noemde Molotov-cocktail (een soort brandbom) in de woning van de heer Aarden aan de Ferdinand Bolstraat gegooid. De heer en mevrouw Aarden, die met hun kinderen op de verdieping sliepen, werden J L v y - ~v HILVERSUM (ANP) - Bijna driekwart van de ruim 5000 huisartsen in Nederland acht het een goede zaak dat de rege ring tracht te bezuinigen op de gezondheidszorg. Ongeveer evenveel artsen vinden dat de regering teveel invloed pro beert te krijgen op de situatie van de huisarts en dat de rege ring dient te zorgen voor prij zen voorschriften op genees middelen. Dit bleek uit de re sultaten van een rondvraag, op verzoek van KRO's Brandpunt onder een representatieve groep van 200 huisartsen ge houden. In de uitzending van Brandpunt zaterdagavond werd verder meegedeeld, dat slechts 8 procent van de onder vraagden het er mee eens is, dat de gezondheidszorg zou verbeteren indien de artsen in overheidsdienst zouden zijn, 82 procent was het daarmee oneens. Ongeveer tweederde van de artsen vindt dat de economi sche situatie in de laatste tijd invloed heeft op het aantal pa tiënten en de aard van de klachten. Op de vraag of het juist is dat de regering maatre gelen neemt om de inkomens van huisartsen aan banden te leggen, antwoordde 31 procent instemmend, 55 procent afwij zend en 14 procent gaf geen antwoord. door de knal wakker. Recher cheur Aarden zag de ravage in de woonkamer, waar de door de namaak-brandbom veroor zaakte brand snel om zich heen greep. Koelbloedig bracht hij onmiddellijk de kinderen in veiligheid en zorgde hij er te vens voor dat de deuren van de woonkamer dicht bleven. Nog voordat de brandweer met groot materieel arriveerde had hij de brandhaard met behulp van een tuinslang klein gekre gen. De Bergse politie startte onmiddellijk een grootscheeps onderzoek. Gedacht wordt aan een wraakneming. De recher cheur is de laatste maanden herhaaldelijk telefonisch lastig gevallen. Ook andere leden van het Bergse korps hebben te lijden onder toene mende agressiviteit. Zater dagnacht nog hield de Bergse politie twee personen aan, die voldeden aan het signalement dat omwonenden hadden ge geven. Man had ook gezien dat op de hoek van de Ferdinand Bolstraat een auto met draaiende motor stond te wachten, in welke auto twee personen snel instapten, kort nadat de buurtbewoners de klap hadden gehoord. Deze aanhouding leverde geen posi tief resultaat op. (Van onze redactie buitenland) PEKING - Zondag is de eva cuatie begonnen van vrouwen en kinderen van in Peking wo nende buitenlanders, voorna melijk functionarissen van ambassades en andere diplo matieke vertegenwoordigin gen, met het oog op de door de Chinese autoriteiten voor spelde nieuwe aardbeving die vandaag of morgen wordt ver wacht. De nieuwe aardschok zou een kracht krijgen van on geveer zeven op de schaal van Richter. (Tot de voortekenen behoorde volgens het Ameri kaanse persbureau AP het ze nuwachtige gedrag van die ren). Chinese functionarissen waarschuwden zondag de am bassades telefonisch dat nieuwe aardschokken Tangs jan hadden getroffen, een in dustriestad van 1,5 miljoen inwoners, die bij de zware aardbeving van woensdag gro tendeels werd verwoest. Zon dagavond vertrokken twee vliegtuigen met vrouwen en kinderen van diplomaten uit Peking naar de in het zuiden van China gelegen stad Kan ton. Onder hen bevonden zich vijftig Britse en ongeveer 25 Australische onderdanen. Intussen bereidde de onge veer zes miljoen zielen tellende bevolking van Peking zich voor op haar vijfde nacht onder de blote hemel, kampe rend in tenten en andere provisorische behuizingen, zover mogelijk van gebouwen die bij een eventuele nieuwe aardbeving zouden kunnen in storten. Volgens het blad „Rode Vlag" wordt uit alle delen van het land op grote schaal hulp naar de getroffen gebieden ge zonden. Verscheidene landen hebben hulp aangeboden, maar die is tot dusver van de hand gewe zen. Schattingen over het aantal doden dat bij de aardbeving van vorige week is gevallen, variëren van honderdduizend tot meer dan den miljoen. Het Bulgaarse persbureau BTA be richtte dat de aardbeving uit eindelijk bijna én miljoen doden zal blijken te hebben gé'ist. Een bron voor deze schatting is niet gegeven. BTA haalde een hoge ambtenaar in het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken aan, waar deze tegen een Bulgaarse am bassadefunctionaris in Peking heeft gezegd dat de ramp van woensdag alle vorige aardbe vingen uit de Chinese geschie denis verre heeft overtroffen. In 1556 werd de Chinese provincie Sjensi door een aardbeving getroffen. Daarbij werden naar schatting 830.000 mensen gedood. Een Nederlands gezelschap van 15 personen, dat onder auspiciën van de Stichting Nederland-China een reis door China maakt, is voor zover nu bekend niet gedeerd door de aardbevingen. De Chinese am bassade in Den Haag heeft dit de secretaris van de Stichting meegedeeld. Het gezelschap, dat de reis van Nederland naar Peking per trein heeft ge maakt, is daar op maandag 26 juli aangekomen. Het reisde vandaar door naar het gebied Jenan, 1000 kilometer ten zuidwesten van Peking, de stad waar zich vorige week de eerste, zware beving voordeed. ■V.. - De Oostenrijkse autocoureur Nikki Lauda (27) verkeert na zijn ongeval zondagmiddag tijdens de Grote Prijs van West-Duistland in direct levensgevaar. De behandelende arts in het ziekenhuis te Mannheim, waar Lauda naar overgebracht werd, verklaarde na de opname: „Lauda is nog niet bij bewustzijn. Hij heeft brandwonden van de eerste tot de derde graad aan het hoofd en verschillende breuken, waaronder van het borstbeen. Ook heeft hij in wendige verwondingen aan de longen en het slijmvlies, ontstaan door sterke rook- en dampontwikkeling bij het ongeluk. Wij hebben gedaan wat binnen ons bereik ligt, we moeten echter afwachten of we het leven van Lauda kunnen redden". (Van onze speciale verslag gever) MONTREAL - Het zou aardig zijn te weten welke boodschap Vitali Smirnov, vice-president van het Russi sche Olympische comité, uit Moskou heeft ontvangen na zijn persconferentie in de nacht van vrijdag op zater dag, die hij - voor Russische begrippen - met een aantal pittige uitspraken doorspek te. Het ging om de asielaan vrage in Canada van de 17- jarige Russische schoon- springer Serguei Nemtsanov. Smirnov beschuldigde, de Canadese regering van niets minder dan kidnapping van deze volgens hem zeer on evenwichtige knaap. Smir nov dreigde zelfs de gehele Russische ploeg voor de rest van de Spelen te zullen terug trekken als Canada zijn eis (Nemtsanov terug bij de Rus sische ploeg) niet zou inwilli gen. Toen Smirnov eenmaal op dreef was bleek dat niet al leen de kwestie Nemtsanov, maar nog een aantal andere zaken hem tot de conclusie hadden gebracht dat de Ca nadezen Russen-haters wa ren. Hij noemde onder meer het feit dat de toeschouwers bij alle competities voortdu rend de Russen hadden uitge floten en hun tegenstanders hadden aangemoedigd. Smirnov zal zich echter niet hebben gerealiseerd dat zijn allerhoogste baas, partij - leider Breznjev, vóór de Spe len een boodschap heeft doen uitgaan, waarin hij ver klaarde er persoonlijk borg voor te staan dat de Spelen van 1980 voor wat de Russen betreft in de ware Olympi sche geest zouden verlopen. Spelen zonder politieke en andere incidenten dus. En nu wilde uitgerekend het land, dat nu reeds bezig is met de opbouw van de Spelen nyr 1980, een politiek rel creëe- iiO g tWCC ren tegen het einde van de Spelen '76. Wanneer Smir nov zijn dreigementen had kunnen waarmaken dan was er aan het einde van de slui tingsceremonie de vreemde situatie ontstaan dat het bord met het opschrift „Tot ziens in Moskou", was ge toond, terwijl juist de Russi- Serguei Nemtsanov sche ploeg er dan niet zou zijn. Maar waar Smirnov geen rekening mee heeft ge houden, hebben andere men sen dat blijkbaar voor hem gedaan. Want op de dag, zaterdag, dat het eerste Russische drei gement moest worden waar gemaakt, kwamen de Russi sche atleten vrolijk opdraven om hun laatste Olympische nummers af te werken en werd er van Russische zijde geen enkele officieel com mentaar meer gegeven op deze affaire. Hoe het met Serguei Nemt sanov zal aflopen is nog niet bekend. Op voorstel van de Canadese regering is de Rus sische jongen geconfronteerd met zijn trainer, in aanwe zigheid van een Canadese advocaat. Hij schijnt zich overigens nog steeds bij vrienden op een geheime plaats te bevinden. Door dit Russische optreden zijn de Spelen geëindigd, zoals ze begonnen zijn met een poli tiek incident. Dat het juist het land moet zijn dat als gastheer in 1980 moet optre den, dat daarvoor verant woordelijk is, belooft niet veel goeds. Overigens hebben zich gis teravond opnieuw twee Roemeense sportlieden bij de Canadese autoriteiten ge meld met het verzoek poli tiek asiel te krijgen. Eerder hadden dit naast Nemtsanov nog twee Roemeense atleten gedaan. (ADVERTENTIE) oerdegelijke, ijzer- sterke, afsluitbare 3-vaks schooltas met overslagriem en 2 voorvakken. 30 X 45 cm, in beige/bruin en zwart. .winkelprijs 40.— Piet Kerkhofprijs Piet Kerkhof zegt Lage Ham Dongen Tel. 01623-3645

de Stem | 1976 | | pagina 1