Russische schaker Kortsjnoi verrast iedereen met verzoek om politiek asiel in Nederland Buitenlandse vraag jaagt groente- en frnitprijzen op DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND WOENSDAG Japanse ex-premier gearresteerd in Lockheedschandaal Wouter Leef er s: Oranje haalt hockey-finale 28 JUL11976 116e jaargang - no. 18016 ferdeelcentra in het zuiden Hulp met snel groeiend gras voor i veehouders bankstellen Met dikke portemonnee naar de winkel Sla Tanaka zoo i 5 miljoen ontvangen hebben Viking graaft vandaag op rode planeet Beter Geen tariefs - verho gin gen architecten Ministerie: Kritiek op snorfiets vergezocht Europese verkiezin gen nog niet gere geld 500 van Beiroet niet te redden Stem»lezers en -lezerespen kijken week'in week uit in de „Kleintjes"-rubrieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Hèt moet dan wel heel raar lopen als juist uw „kleintje" niet zou worden gelezen. DIRECTEUR, DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR. L LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN eindhoven/den haag -De drie zuidelijke provincies krijgen ieder een coördinatie centrum, dat zal proberen con tacten tot stand te brengen tus sen akkerbouwers, die dit jaar nog ruwvoedergewassen als het snelgroeiend Italiaans en Westerwolds zaaigras willen gaan telen, en door de droogte getroffen veehouders die daar aan behoefte hebben. Boven dien komt er een over koepelend centrum om in het zuiden transacties van provin cie tot provincie mogelijk te maken. Het centrum voor Noord-Brabant komt bij de gewestelijke raad van het landbouwschap in Tilburg. Akkerbouwers, zo meldt de Noordbrabantse Christelijke boerènbond NCB, zullen hun teeltplannen aan de coördina tiecentra kunnen meedelen. Veehouders kunnen formulie ren krijgen bi] de districtsbu reauhouders van de stichting uitvoering landbouwmaatre- gelen. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft drie maatregelen genomen om te bevorderen dat de ruwvoe- dervoorraad van de door droogte ernstig getroffen veehouders kan worden aan gevuld. Hij zal met een garan tieregeling het inzaaien van de snelgroeiende grassoorten Westerwolds en Italiaans raai- gras stimuleren. Hij zal een subsidie geven voor het vervoer van dit gras over gro tere afstanden dan dertig ki lometer. Verder geeft hij een subsidie om bietenrooiers zodanig te verbouwen, dat men er in de komende herfst als „bijpro- dukt" van de suikerbieten voor de industrie zo veel mogelijk voor veevoer geschikte biete koppen en bieteloof mee zal kunnen oogsten. in de uitvoering die wenst. Grote sorte kwaliteitsstoffen. Ke uit 2-zits, 3-zits enz. schrift, garantie °P eC| structie. Levering 01 van de DEM-fabriek n®» de klant. DEM-prijze"z' dus fabrieksprijs"; Reeds vanaf 79®'"' ,a. tel. 03450-2602. T°0f®L len: Culemborg, fa%| Houtweg 8. Berge" Zoom, Wassenaarst Geopend di: t/m za. U Vr. tot 21 TOENEMENOC BEWOLKING Plaatselijk buien, krachtige noordwestenwind, maximumtemperatuur negentien graden. radio en televisie Olympische verslaggeving: Opbranden als vloeipapier, dat is nog het beste. binnen-/ BUITENLAND-2 Italiaanse gifwolk neemt rampzalige vormen aan. binnen-/ BUITENLANO-3 Bijna 65-jarige mr. Luns. „Wij zijn geen klein land". binnen-/ BUITENLAND-4 Italiaanse notebomen sterven voor het dashboard van een Rolls Royce. wêrijntje nieuwe >/noi heeft een tevonden. opening AMSTERDAM - De Rus sische schaker Viktor Kortsjnoi, die eind vorige week samen met Miles op de eerste plaats eindigde in het IBM-schaaktoernooi in Amsterdam, heeft zich gis termorgen bij de vreemde lingendienst van de Am sterdamse politiegemeld en politiek asiel gevraagd. De politie heeft nu contact op genomen met het ministerie van justitie afdeling vreemdelingenbeleid, die een beslissing moet nemen over deze aanvraag. Overde beweegredenen van Kortsjnoi, die maan dagavond nog een simul- taanwedstrijd speelde in Den Haag, om politiek asiel in ons land aan te vragen is nog mets bekend. Overeen komstig de vreemdelinge nwet zal er naar zijn motie ven worden gevraagd een dergelijke procedure kan enkele weken in beslag ne men. Kortsjnoi is inmiddels ondergedoken. Mevrouw Bela Kortsjnoi toonde zich gisteravond uiterst verrast door het nieuws dat haar man had besloten politiek asiel in Nederland aan te vragen. In haar huis in Leningrad ver telde zij door de telefoon dat zij absoluut niets wist van plannen van Kortsjnoi om niet naar de Sovjet- Unie terug te keren. Over haar toekomst zei mevrouw Kortsjnoi, die heel kalm sprak: „Ik weet het niet. Ik kan u er niets over zeggen. Ik wacht op een telefoontje van hem". Over de mogelijkheid dat zij zich bij haar man in het westen zou voegen zei me vrouw Kortsjnoi: „Ik weet niet wat ik moet zeggen. Natuurlijk zij wij 18 jaar samen geweest". Zij beves tigde dat zij en haai' man een 17-jarige zoon, Igor, hebben. Het nieuws dat Kortsjnoi om politiek asiel in Neder land heeft verzocht heeft grote opschudding gewekt in het Zwitserse Bienne, waar interzonale schaak kampioenschappen worden gehouden. Aan deze interzonale nemen drie vroegere Russi sche kampioenen en ver schillende Russische scha kers deel. „Ik begrijp er niets van. Ik begrijp er niets Kortsjnoi aan zetvorige week tijdens het IBM- schaaktoernooi in Amster dam. van", aldus het commen taar van de leider van de Russische delegatie in Bienne, Viktor Batoerins- ky, die tevens vice- president is van de Sovjet schaakbond. Hij was zicht baar geschokt. De Deense grootmeester Bent Larsen verklaarde dat Kortsjnoi's besluit een ge- volgis van de oneerlijke be handeling die hem jaren lang ten deel is gevallen van de zi jde van de Sovjet bond. „Het verbaast mij niet",, aldus Larsen tegenover een verslaggever. „Ik geloof niet dat hij uit politieke mo tieven heeft gehandeld. Hij had er waarschijnlijk ge woon genoeg van dat hem steeds hinderpalen in de weg werden gelegd, omdat (wereldkampioen) Karpov nu eenmaal de grote favo riet van de officials is". De politieke motivatie, die aan Kortsjnoj's verzoek ten grondslag ligt, laat zich moeilijk herleiden."£eker is dat de man uit Leningrad eerder een verzoek voor een uitreisvisum naar Israël af gewezen zag. Anderzijds staat Kortsj- noj bekend als een implu- sief mens met een moeilijk karakter. Hierover zegt de Russische journalist en schaakinstructeur Alek- sander Roshal: „Kortsjnoj is vaak niet in staat zich voor zijn daden te verant woorden en betreurt ze la ter. Ook in dit geval sluit ik deze mogelijkheid niet uit". (zie ook binnen en buitenland 2) MARGATE (AFP) - Drie Britten zijn er in geslaagd per bankstel Het Kanaal over te steken. Na zater dagochtend uit het Engelse Margate te zijn vertrokken, arriveerden zij maandag nacht in het Franse Bou logne. Er was toen juist een speuractie naar hen begon nen. Het bankstel, bestaande uit een canapé en twee arm stoelen, was geplaatst op twee vlicgtuigtanks en het geheel werd voortgedreven door een buitenboordmo tor. De tocht werd gemaakt door een 40-jarige scheeps bouwkundige ingenieur, een 38-jarige nachtclubei genaar en een 29-jarige te levisiecameraman, die vier jaar geleden in het nieuws waren toen zij met een he melbed Het Kanaal over staken. Zij hopen met hun nieuwe tocht 5.000 pond (ongeveer f 25.000) bijeen te brengen voor de Engelse maatschappij voor het red den van drenkelingen. (Van onze redactie binnenland) BREDA/DEN HAAG - De Nederlandse huisvrouwen zullen voorlopig een dikke por- temonne moeten meenemen als ze naar de groenteman gaan. Niet alleen de droogte in eigen land, maar vooral die in overig Europa jaagt de prijzen van groente en fruit op, ook als .het om produkten gaat die weinig of niet van de droogte hebben geleden. Dat laatste is bijvoorbeeld het geval met tomaten en snij bonen. Maar toch zal de con sument voor tomaten veertig percent duurder uit zijn dan normaal en voor snijbonen on geveer zestig percent. Dat komt dan omdat de oogsten in de zuidelijke landen geheel of gedeeltelijk mislukt zijn, zodat er van daaruit een versterkte vraag is. Een vraag die trouwens ook onder de invloed van de hitte golf in ons land zelf is toege nomen. Snel-klaar-produkten als sla, komkommers en toma ten waren toen natuurlijk erg gewild. Veel erger is het natuurlijk met die groenten en fruitsoorten waarvan de bin- nelandse oogst al niet over vloedig was en waarnaar tevens meer werd gevraagd, zowel hier als over de grenzen. Vandaar dat een krop sla nu drie keer zo duur is dan nor maal; de sla-oogst is zeker een kwart minder dan in doorsnee-jaren. Hetzelfde geldt voor frambozen. Bloemkool zal, evenals an dijvie en sperciebonen, een ex clusief gerecht worden. De vei- lingprijzen liggen nu al honderd percent hoger bij een PASADENA (UPI) - De jacht op mogelijk leven op Mars komt in een belangrijke fase als vanochtend om 9 uur onze tijd de mechanische arm van de Viking-robot op derode planeet in werking wordt ge steld en, als alles goed gaat, een schepje grond in het in zijn romp geïnstalleerde laborato rium zal deponeren. (Van onze redactie buitenland) TOKIO - Ex-premier Kaoeei Tanaka van Japan is gisteren gearresteerd in verband met zijn rol in het Japanse Lock heedschandaal. Tanaka heeft zich onmiddellijk terugge trokken uit de liberaal- democratische partij (LDP), de regeringspartij in Japan, die zich meteen in de ernstigste crisis in haar bestaan gestort ziet. De 58-jarige Tanaka wordt, met een andere arrestant Tos- hio Enomoto, verdacht van overtreding van de wet op de viezen en handel omdat hij il legaal 500 miljoen yen (vijf miljoen gulden) in ontvangst zou hebben genomen, zo is vernomen van het bureau van de openbare aanklager. De twee worden ervan verdacht dat ze het geld hebben ontvan gen van de Amerikaanse vlieg tuigfabriek Lockheed, via de Marubeni Corporatie, die op treedt als Lockh eed-agent in Japan. Er zijn behalve Tanaka nog 14 belangrijke Japanners in arrest in verband met de Lockheed-affaire. Tanaka werd in juli 1972 premier van Japan. Hij werd eind 1974 ge dwongen af te treden toen er vragen rezen over zijn finan ciële privézaken. Tanaka's opvolger als pre mier, Takeo Miki, toonde zich verrast door de arrestatie. Hij zei, dat de LDP de ernstigste crisis doormaakt sinds de op richting, 21 jaar geleden. Tanaka werd in 1948, toen hij staatssecretaris van justitie was, schuldig bevonden aan het accepteren van steekpen ningen in verband met een ko lenmijnschandaal. Het hoog gerechtshof maakte die uit spraak toen echter ongedaan. in hoeveelheid veertig percent geringere opbrengst. Aardappelen zullen voorlopig wel duur blijven. Er zal maar de,helft van de nor male aardappeloogst gerooid kunnen worden. Daarentegen^ valt er geen overmatige schade aan de opbrengst van suiker bieten te verwachten. De heer A. Sweep van het Centraal Bureau voor de tuin bouwveilingen in Den Haag vatte de oorzaak van de hóge DENVER (ANP) - Drie Amerikaanse gevangenen hebben theologie gestu deerd om na hun vrijla ting predikant te worden. Ze werden tot zware straffen veroordeeld vanwege respectievelijk inbraak, moord en ge weldpleging. Ze zitten ge vangen in Candon City (Colorado). Als eerste komt de voormalige inbreker Phi lip E. McLendon na zeven jaar hechtenis op 15 au gustus voorwaardelijk vrij. Hij wordt aangesteld tot predikant in de baptisten-gemeente Be- thseda in Commerce City. Later wil hij zich vooral wijden aan de zielzorg onder gevangenen. DEN HAAG (ANP) - Bouw kundige architecten (dus niet tuinarchitecten en binnenhui sarchitecten, enz.) mogen de tarieven voor hun werk niet verhogen. Dit blijkt uit een prijzenbe- schikking, die 27 juli in de Staatscourant is gepubliceerd. Het niet toestaan van een ta riefsverhoging is volgens het ministerie van Economische Zaken in overeenstemming met het regeringsbeleid: de beoefenaren van vrije beroe pen mogen in de tweede helft van 1976 hun tarieven niet verhogen. groenteprijzen als volgt samen: „De Nederlandse tuin bouwbedrijven zijn beter uit gerust met regeninstallaties als de bedrijven in België, Frankrijk en Engeland. De op brengsten in die landen vallen veel meer tegen als bij ons en daardoor is de export van veel tuinbouwprodukten de laatste weken erg sterk toegenomen. Die toegenomen export, ge koppeld aan een binnenlands aanbod, dat als gevolg van de droogte zo'n tien tot vijftien percent is achtergebleven bij de verwachtingen, heeft ge zorgd voor een prijsstijging op de veilingen die ligt tussen vijf tig en tweehonderd procent". De heer Sweep verwacht overigens wel dat de prijzen voor de meeste produkten bin nen niet al te lange tijd naar een normaal peil zullen terug keren. „Gewassen die meerdere malen per jaar worden aangeplant zullen bij het huidige weer wel weer snel voor handen komen. Voor wat betreft de produkten die slechts eenmaal per jaar worden aangeplant als bloem kool ben ik echter heel wat pessimistischer". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG -Het ministerie van Verkeer en Waterstaat weerlegt voor een deel de kri tiek op de snorfiets, die dc Consumentenbond en de ANWB hebben geuit op het geesteskind van minister Wes terterp. Men acht het onder zoek naar de snorfietsen niet representatief en de conclusies nogal ver gezocht. Een woordvoerder van het ministerie wijst er op dat de snorfiets is ontstaan om men sen die geen helm op een brom fiets willen dragen, een licht gemotoriseerd vervoermiddel te geven. De gebruikers zijn voornamelijk oudere mensen. In het onderzoek wordt gezegd dat de maximumsnelheid van twintig kilometer met gemak op te voeren is tot 26 kilometer, maar oudere mensen sleutelen niet zo gauw aan een snorfiets, aldus het ministerie. Dat de snorfiets trilt bij het remmen en dat de benzinetank te klein is, zijn zaken voor de fabrikanten. Dat ook het ach terwiel bij het remmen met de voorrem gemakkelijk omhoog kan gaan, acht men geen se rieuze benadering. Jos Hermens, de Neder landse vedette in het atle- tiekgebeuren, uitte na de tien kilometerrace bedekte beschuldigingen tegen winnaar Lasse Viren. De Fin zelf wees alle toespelin gen op eventueel dopingge- bruik af met: „Ik heb een voordeel op mijn concur renten. Ik drink rendier- melk. Dat geeft kracht..." (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL - Wouter Leefers, absolute uitblinker van de Nederlandse hockey-formatie, die van avond in de halve finales van het olympisch hockey- toernooi uitkomt tegen Nieuw-Zeeland, is ervan overtuigd, dat Oranje de fi- nale zal halen. Maar over wat er dan zal gebeuren wil hij liever niet praten. De sfeer in het olympisch dorp wordt steeds meer ontspannen. Meer dan de helft van de aanwezige atle ten is al klaar met het wed strijdprogramma en maakt veel plezier. Vooral 's a- vonds in de discotheken. De prestatie van de Ne derlandse ruiters in hun in dividuele concoui's viel wat tegen. Rob Eras en Toon Ebben' moesten al bij de eerste selectie uitvallen en Henk Nooren kwam niet ver bij de tweede omloop. De bewakingstroepen rond het olympisch dorp waren gisteren in opperste staat van paraatheid. Gis teren was het namelijk vier jaar geleden dat het drama van München plaatsvond. De Canadese politie autoriteiten hielden er re kening mee, dat een Pales tijnse organisatie dit feit misschien wilde „vieren". De kleine Japanse Sachiyo Yamamoto zinkt in het niet bij de torenhoge Russin Juliyaka Senienova tijdens de bas ketbalwedstrijd Japan - Rusland. De Russinnen wonnen overigens goud. BRUSSEL (ANP) - Het is opnieuw mis met de zaak van de rechtstreekse en directe verkiezingen voor het Eu ropese parlement. Een extra bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de EG, gisteren in Brussel, is niet uit de nog hangende problemen kunnen komen en de zaak is nu uitgesteld tot 20 september, de eerstvolgende bijeenkomst van de ministers. Dat er gisteren in Brussel niet het raadsbesluit getekend kon worden, was voornamelijk de schuld van de Britten. In Engeland wil men die verkie zingen nog steeds bij conventie regelen. De Denen wensen zelf te beslissen over een datum waarop de verkiezingen ge houden worden en zij willen bovendien dat Deense leden van het gekozen Europese par lement ook lid zijn van het Deense parlement. PREMIER Fidel Castro heeft verklaard dat Cuba in Angola troepen zal houden „zolang dat nodig is". BEIROET (DPA) - De 500 burgers die sinds eind vorige week opgesloten zaten onder het puin van een platgeschoten huis in het vluchtelingenkamp Tel Al -Zatar onder Beiroet zijn volgens de Palestijnen dood. De radio-omroep „Stem van Palestina", die als zijn bron de desbetreffende Palestijnse commandant noemde, berichtte gisteren dat alle po gingen de opgeslotenen te be reiken, hadden gefaald doordat de christelijke belege raars van het kamp dit onafge broken onder vuur hadden ge houden. De levenden heeft men niet kunnen redden, maar de doden kan men bergen: bergings- ploegen hebben 150 stoffelijke overschotten onder het puin vandaan gehaald. DE Amerikaanse dienst voor immigratie en naturalisering heeft de Britse musicus John Lennon gisteren een perma nente verblijfsvergunning ver leend. Het besluit houdt in dat Lennon voor onbepaalde tijd in Amerika kan blijven en over vijf jaar het Amerikaans staatsburgerschap kan aan vragen. 1

de Stem | 1976 | | pagina 1