H LED Hciën ïfilIJJIJI DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Ulvenhouter bespaart LESTEM SOVJET-MACHTSVERTOON 9^% 15-JARIGE lefmiimg - 19"7b vandaag als superstunt kostelijke schenen voor bijna-gratis-prijs? Roosendaler (18) doodgestoken; dader gevlucht Twee mensen verdronken in Zeeland Vopo's schieten Westduitser neer MAANDAG DRAMA IN BEIROET PMT KERKHOF helpt u bouwen nulrtan EDEN EN .AARS nx 26 juli 1976 116e jaargang - no, 18014 radio en televisie trijntje staat der nederlanden 'kom maar op' Grijparm van Marslander werkt weer MINDER REGEN VROUW MET 50 MANNEN Nederlander Dynamiet J WINKELMAN BV srvaren vakbekwame idig te werken. Zo mogelijk rijbewi|S BE. 010-362064 en 010-224646. ak van 's werelds icern Allied Bre- importeur èn ?nde merken bier, wijn en alcohol- chnische Dienst termijn een ische werkzaam- installatie, onder- lan in de brouwerij trische apparaten als bottelmachine, ;allaties. dienen in het be- LTS-opleiding en of daarmee gelijk- l). Ervaring op n elektronisch ge- ktiebedrijf is ver varing in meet- en kt tot aanbeveling, jaar. kunnen schrifte- 'oor nadere infor- binnenlopen en bij naar de afdeling Ons adres: Skol Ceresstraat 13, 2 42 41, toestel 347. opgeven 14 dagen van sn. ven in behandeling nemen rland en België zullen wij ;ie zal ad 1,75 per dag, vrij- i aan de kosten van Ned. liertoe ontvangt u van ons lervan gebuik te maken). rerzending, de postbestel- te wensen overlaat. te zenden huisnummer ^ÜnnËkËNWEG 282-292 Breda TEL. 076-652550 j d|reCTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN j (Van ccn onzer verslaggevers) aVENHOUT - De 40- jarige C. de Vos uit UIvenhout I j|Ceft van de minister van De- fensie een bedrag van 12.000 I gulden gekregen voor een idee, Idat Defensie naar schatting I raeef dan een miljoen gulden I besparing op levert. I Het idee betreft de manier i waarop de deuren van speciale i hangars (bom-shelters) op mi- i litaire vliegbases uit hun con- 1 structie getild kunnen worden i voor periodiek onderhoud. Tot •C. de Vos. nu toe kosstte dat zes mandagen werk en moest men o.a. een kraanwagen, vijf takels en een rolsteiger daar voor gebruiken. De deuren wegen meer dan 40.000 kilogram en hebben een afme ting van 14.50 bij 6.80 meter. De heer De Vos heeft in zijn vrije tijd een hydraulische agregaat met twee hulpcilin ders ontwikkeld met daarbij vier bokken. De tijd om de val deur voor het onderhoud vrij te krijgen, is daarmee terugge bracht tot anderhalf manuur en er hoeven geen andere ma chines en hulpstukken meer gebruikt te worden. De heer De Vos is werkzaam bij het arrondissement Zuid van de Babov, het Bureau aan leg beheer en onderhoud van vliegvelden. Hij heeft daar de funktie van plaatsvervangend hoofd van de afdeling centrale verwarming en airconditio ning. De heer De Vos heeft aan de tijd, dat hij in de Limburgse mijnen werkte, een werktuig bouwkundige ervaring over- iw» gehouden en heeft die nu benut om zijn idee te verwezenlijken. Het idee heeft hij vorig jaar september ingestuurd. Vorige week kreeg hij te horen, dat Defensie er een flink bedrag voor over heeft. Het gevolg van zijn inzending is ook, dat de heer De Vos nü belast wordt met het toezicht van het onderhoud op de deinen in het arrondissement Zuid. Daartoe behoren de vliegvelden Gilze-Rijen, Vol- kel, De Peel, Eindhoven en Woensdrecht. Schuilplaats Istort in: 10 mensen (opgesloten (Van onze redactie buitenland) BEIROET - Door de voortdurende gevechten rond het IPalestijnse vluchtelingenkamp Tel Al-Zaatar aan de rand van de Libanese hoofdstad Beiroet is het nog steeds onmo gelijk de levens te redden van ongeveer 500 mensen, onder wie veel vrouwen en kinderen, die zaterdag ingesloten raakten in een ingestorte schuilplaats. De schuilplaats bezweek onder hevig granaatvuur van •derechtse strijdkrachten. Men lacht het mogelijk dat veel [mensen in de ingestorte [schuilplaats nog in leven zijn, [maar zich niet zelf uit het puin [kannen bevrijden. Aanvanke lijk had PLO-Ieider Arafat be- 1 kend gemaakt dat de 500 men sen waren bezweken, maar dat bericht werd later van Pales tijnse zijde gecorrigeerd. Een rechtse leider ver- Jklaarde gisteren dat de Pales verdedigers van het ikampzich zullen moeten over- Igeven, voordat er sprake kan lt'jn van evacuatie van de ge- loonden. Het jongste bestand in Liba- I non - het 53-ste sinds de bur geroorlog zestien maanden ge- i in alle hevigheid begon- I's gisterochtend slechts onge ler een uur nadat het om zes |air onze tijd was ingegaan. vy-* Wolkenvelden overwegend droog maximumtemperatuur twintig graden. Waarom Robert-Jan Stips ü't Golden Earing stapte blnnen-buitenland-2 "Oiin in paniek door conflict met Kenia verbroken doordat leden van de christelijke militie in Beir oet met mortieren schoten op soldaten van de vredesmacht van de Arabische Liga. Ver scheidene Saoedi-Arabische militairen werden gewond. De Arabische Liga heeft gis teren een aantal Arabische landen gevraagd de troepen macht van de Liga in Libanon te knmpn versterken (Van onze redactie buitenland) CONSTANTINOPEL GIBRALTAR - De verkennidgschensten van de Westelijke mogendheden volgen met hun elektronische argus-ogen de bewegingen van het nieuwe Russische vlieg- dekschip „Kiew", dat vorige week via de Bosporus de Zwarte Zee verliet en naar de Middellandse Zee voer. Deze foto werd gemaakt door de Britse luchtmacht. Vóórop het vliegdek zijn de buizen voor de geleide wapens zichtbaar, ter wijl ook een aantal hefschroef- vliegtuigen werd waargeno men. koers bedrag inschrijving 100% open bedrag 27 juli 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van banj< of commissionair in effecten Piet Kerkhof zegt: juchtleren zweedse muil in bruin en zwart, maten 36-44 winkelprijs 30.- Lage Ham Dongen Tel 01623-3645 (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL - Een on schuldig vechtpartijtje is za terdagavond fataal geworden voor de 18-jarige Tony Ver schuren uit Roosendaal. In een cafetaria in Roosendaalse Mo lenstraat kreeg de jongen woorden met een andere jon geman. De ruzie werd buiten voortgezet met de vuisten. Op een gegeven moment zakte Tony in elkaar. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek dat hij was overleden aan een steek wond in de hartstreek. Rond middernacht kreeg het tweetal ruzie, de reden is nog onbekend. Voordat de jongen op straat in elkaar zakte kwam een vriend van hem nog tus senbeide om een metgezel van de dader van inmenging af te houden. Even later lag het slachtoffer op de grond. De dader vluchtte samen met een meisje en een derde jongeman. De vriend van het slachtoffer dacht eerst dat Tony komedie speelde. Maar bij nader onderzoek bleek dat hij een steekwond had in de hartstreek. Ook de vriend kon de politie niets zeggen omtrent de reden van de vechtpartij. De recher che van de Roosendaalse po litie vraagt eventuele getuige, om zich te melden op het poli tiebureau in die plaats. PASADENA (RTR) - De be geleiders van de Marssonde Viking-1 hebben er gisteren door signalen de ruimte in te sturen voor gezorgd, dat de vastgeraakte grijparm van het ruimteschip weer is gaan func tioneren. De grijparm kan tot drie meter ver reiken om monsters van de Marsbodem op te scheppen voor onderzoek. Dit zal woensdag moeten ge beuren. Intussen heeft Pasadena een verklaring gevonden voor de letters „B" en „G" die men op sommige rotsen op de naar de aarde gestuurde foto's meende te herkennen. Het zijn gewoon schaduwen. NEW YORK (UPI/AP) - De democratische kandidaat voor het Amerikaanse president schap, Jimmy Carter, heeft gis teren in een interview verklaard dat hij alleen op dracht tot een „eerste nu cleaire klap" tegen de Sovjet-Unie zou geven, als hij van mening zou zijn dat zij een rechtstreeks gevaar voor de veiligheid of het bestaan van de Verenigde Staten zou zijn. (Van onze weerkundige medewerker) De eerste helft van deze laatste juliweek zal over wegend redelijk zomer weer brengen met tempe raturen van 20 tot 23 gra den. Op de weerkaart hand haaft zich het hoge druk- centrum bij Ierland, waar aan de Oostflank ervan in het weekeinde een hoog testoring met buien naar Duitsland trok. Ook het westen en Zuidwesten van ons land kregen zon dagochtend een paar buie zondagmiddag voorna melijk in het oosten ver gezeld vanonweer. De meeste regen viel in Duitsland. Geleidelijk wordt het weer wat stabiel en de re genkansen blijven de ko mende dagen vrij klein. Regen van betekenis is in het weekeinde ook geval len in Oostenrijk en in Noord Italië. Het warmst blijft het in zuid Spanje met temperaturen tot 36 graden. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Het afgelopen weekeinde zijn in Zeeland twee personen verdronken: de 37-jarige Duitser G. Hartmann uit Katchenbach in Nieuwvliet en de 65-jarige A.K. uit Tholen in de Oosterschelde. De 37-jarige Duitser ver bleef met zijn vrouw en kinde ren op camping „Nooit ge dacht" in Nieuwvliet. Tijdens zwemmen in zee is hij vermoe delijk te ver gegaan en door de onderstroom meegesleurd. Niettemin bleef de Duitser drijven, hetgeen werd opge merkt door de heer Klooster man uit Breda. Deze zwom naar de Duitser toe en wist hem met de hulp van derden op de kant te krijgen. Men heeft nog mond-op-mond beade ming toegepast maar het bleek al te laat. De 65-jarige Tholenaar ver dronk op de Roggeplaat in de monding van de Oosterschel de, nadat hij een hartaanval had gekregen. Het slachtoffer was gistermorgen met de Tho len 12 uitgevaren om mee op „herders" te gaan vissen op de Roggeplaat. Omstreeks half elf 's morgens was men bezig het net uit te leggen toen het slachtoffer bewusteloos in het water viel. Zijn collega-vissers brach ten hem aan boord terug en riepen via Scheveningen radio medisch advies in. Ook dat kwam echter allemaal te laat. Het slachtofferer werd om 12.00 uur in St. Annaland aan wal gebracht. LONDEN (RTR) - De Britse politie is op zoek naar een vrouw die zeker 50 huwelijken zou hebben gesloten, onder meer met Turken, Cyprioten, Indiërs en Egyptenaren. De echtgenoten verkregen door het huwelijk het recht op een permanente verblij £s vergunning Engeland. De vrouw gebruikte pruiken en andere vermommingen bij haar geregelde bezoeken aan de ambtenaar van de burgelijke stand. Elk huwelijk bracht haar 100 pond (ruim 500 gulden) op. LUEBECK/KASSEL - Aan de Oost-Westduitse grens bij Ratzeburg in Sleeswijk- Holstein is zaterdag de 50- jarige W. Rubbers uit Hamburg door Oostduitse grenswachten neergeschoten en, waarschijnlijk zwaargewond, weggevoerd. De bondsregering heeft bij de DDR geprotesteerd. De Westduitse lezing is als volgt: De man, die zijn gezin had verteld dat hij wat wilde' gaan wandelen, reed per auto tot vlakbij de grens en ging vervolgens te voet verder, vermoedelijk is hij daarbij per ongeluk de in dat gebied niet overal even duidelijk gemarkeerde oost-west grens overgestoken. Vlakbij de prikkeldraadversperringen werd h j door de Vopo's onder vuur genomen, en volgens ooggetuigen getroffen in schouder en heup. Zwaargewond en om hulp roepend trachtte de man naar Westduits gebied te kruipen. De Oosduitse grenswachten bleven echter vuren en raakten hem volgens ooggetuigen nogmaals. Op tien meter voor Westduits gebied bleef de man voor dood liggen. Ongeveer een half uur later kwamen Oost duitse soldaten hem met een brancard weghalen. Van Oostduitse zijde is verklaard dat Bubbers zich had schuldig gemaakt aan een „bewuste grensprovocatie". Staatssecretaris Guenter Gaus, die deze beschuldiging van de hand wees, protesteerde bij de Oostduitsers tegen het feit dat de grenswachten van vuurwapens gebruik hadden gemaakt. Een 37 jaar oude Nederlander, K. Beekman uit Voorburg die momenteel in Bochum woont in de deelstaat Noordrij.Iand-West falen, en een even oude Westduitser met zijn zesjarige zoontje zijn in het weekeinde op grondgebied van de DDR in de buurt van Eschwcgc in Hessen aangehouden toen zij verrichtingen van Oostduitse soldaten gadesloegen. Na hun aanhouding zijn B. en de anderen gefouilleerd en geblinddoekt in een vrachtauto weggebracht. Na verhoor zijn ze teruggestuurd. De Nederlander raakte zijn legitimatiebewijs kwijt. MONTREAL - Eric Swinkels kon toch nog lachen. De schutter uit het Brabantse Best was tevreden met zijn zilveren medaille op het nummer skeet-kleiduivenschieten. Lange tijd zag het er naar uit dat Swinkels de eerste gouden medaille voor Nederland zou binnenhalen. Maar een Montreal Eric Swinkels op het moment van de fatale misser in de laatste serie leverde een barrage op met de Tsjech Panacek. En die barrage bleek de Tsjech uiteindelijk de sterkste. Tot groot verdriet van de Nederlandse kolonie. „Maar", zei Eric Swinkels na afloop, „waarom zou ik teleurgesteld zijn? Van de favorieten die voor het duel genoemd werden, ben ik de enige die overbleef". Prinses Anne is zaterdag in Montreal tijdens de uithoudingsproef van de militairy van haar paard gevallen en met een ambulance naar een ziekenhuis gebracht. Daar bleek de verwonding van de prinses erg mee te vallen. Ze kon zelfs nog deelnemen aan het laatste onderdeel van de militairy, maar een olympische medaille kon ze wel vergeten. Toine van de Bunder beleefde in Montreal een zwarte dag. Wegens een knieblessure kan de coureur uit IJzendijke vandaag niet aan de start verschijnen voor de individuele wegwedstrijd. Voor de Zeeuwsch-Vlaming een enorme teleurstelling. Op de atletieknummers werden enkele wereldrecords gebroken. De Cubaan Juantorera won de 800 meter in de recordtijd van 1.43.75. De Amerikaan Edwin Moses won de 400 meter horden in de nieuwe wereldtijd van 47.65. De Nederlandse zwemploeg heeft in haar totaliteit wat teleurgesteld. De enige echte vedette Enith Brigitha is reeds 22 jaar. Te oud om in de toekomst nog regelmatig te vlammen. De Nederlandse ploeg heeft jeugdig bloed nodig. Daarnaast lijkt het limietensysteem nou niet bepaald het beste systeem. De limieten die in Rotterdam gezwommen werden, bleken in Montreal aan een te lage kant te zijn. De Canadese politie heeft vrijdag 50 kilo dynamiet aangetroffen in een appar tement in het centrum van Montreal. Volgens een woordvoerder was het de grootste explosieven- vondst in de stad sinds vijf jaar. Hij zag geen verband tussen de ontdekking en terroristische activiteit. De meest succesvolle zwemster was uiteraard Kornelia Ender uit Oost- Duitsland. Aan deze Olympische Spelen, voor haar de laatste, hield ze heel wat gouden medailles over. Bij de heren was de Amerikaan John Naber het best op dreef. Hij is de eerste zwemmer die op de 200 meter rugslag onder de magische tweeminutengrens dook. De roeiploeg stelde ook al teleur. In Montreal bleek dat de achterstand op e Oostbloklanden steeas groter wordt. Met de wereldkampioenschappen in Amsterdam op het oog geen prettig vooruitzicht 1

de Stem | 1976 | | pagina 1