m. iHlS< aoffie erts* ACHTHONDERD JEUGDIGE WERKLOZEN TIJDELIJK BIJ DE POLITIE Ook Bri moeten bezuinigen Plak voor Herman Ponsteen rrw™% Buienfront weggetrokken Loodzware baby DAGBLAD VÖOB ZUIDWEST-NEDERLAND VRIJDAG DE STEM Waterpoloërs en hockeyers blijven winnen Dreigende moeilijkheden voor tienduizenden earavanbezitters at tgocd is) I 23 JULI 1976 116e jaargang - no. 18012 Bosbrandgevaar I m hm andaag in Ir Niet te breed Minder gelukkig Man tijdens zwemmen verdronken Mars-hemel heeft roze kleur Ruzie om grens van akker: 3 doden Slechtste Snelste tijd Winst RPS vorig jaar verdubbeld Eg jrca Stem-lezers en -lezeressen kijken Wr-t week in week uit in de ,,Kleintjes"-rubrieken.Datzijnelke IfJÜBHra Es'Ik dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw „kleintje" niet zou worden gelezen. directeur: dr. w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT - De barometer is in het afgelopen etmaal ook bij 0„s langzaam gaan stijgen. Een hogedrukcentrum bij Ier land komt geleidelijk iets dich terbij en heeft een stabiliser ende invloed. Buien zullen er vandaag en morgen niet meer vallen. Dit betekent dat vooral tn zuidwest-Nederland de ju limaand bijzonder droog blijft met een neerslag variërend tussen 7 en 14 milimeter. El ders in het land heeft men ge middeld wat meer regen ge kregen de laatste dagen. Slecht is het weer nog in de Alpen en in Zuid-Duitsland. Ook in Luxemburg viel giste ren nog 26 milimeter regen. In het Alpengebied is de sneeuw grens tot rond 2000 meter hoogte gedaald. Zeer warm blijft het in Spanje, in het zui den tot 40 graden in de middag. Bij ons zal de temperatuur voorlopig rond de 20 graden schommelen, maar kan tegen het weekeinde weer een kleine stijging te zien geven. Vertegenwoordigers van de ministeries van Cultuur, Recr eatie en Maatschappelijk Werk, van Landbouw en Visse rij, Defensie en Binnenlandse Zaken zijn tot de conclusie ge komen dat ook in het komende weekeinde steun aan de bosbr- andweerorganisaties moet worden verleend. Voor wat be treft de militaire bijstand kan thans zonodig een beroep wor den gedaan op het personeel van het versterkt brandpiket dat in verschillende kazernes aanwezig is. Hoewel er hier en daar regen is gevallen is de si tuatie in bos- en natuurterrei nen naar de mening van de deskundigen nog steeds bran dgevaarlijk. (Van onze correspondent) GENT - De jaarlijkse Ge ntse feestweken kregen er woensdagnacht een onvoor ziene attractie bi]. Een talrijk publiek heeft in toenemende spanning de verrichtingen gevolgd van een negentienja rige stadgenoot die de stei gers beklom van de aloude Belfort, terwijl de veilig, snel en comfortabel in de bouwlift gezeten politie en brandweer hem trachtten in te halen en te verschalken. Dat lukte niet: de geveltoe rist begon in het licht van de op hem gerichte machtige schijnwerpers juist aan zijn afdaling toen de lift op het hoogste punt, tachtig meter boven de begane grond, aan kwam. Dus ging de lift maar weer omlaag, maar de stout moedige klimmer toonde zich slimmer dan zijn belage rs: hij sprong op het dak van de lift. De bewakers van rust en orde hebben de stuntman toen maar gepaaid met de be lofte van een pilsje en de vrij heid. Z'n exploot bleek terug te voeren op de uitdaging door zijn vrienden dat hij niet zo'n goede klimmer was als Lu- cien van Impe. En die provo catie had hij weer te danken aan de gele bolletjestrui, die hij als rechtgeaard supporter van de winnaar van de Ronde van Frankrijk om de schou ders droeg. Inzet van de wed denschap: een krat bier. Treinkaar 8% (Van onze redactie binnenland) Het leven van de familie Spoor wordt DEN HAAG weer duurder. De spoorwegtarieven zullen vermoedelijk per I september met I gemiddeld acht procent omhoog gaan. De prijsstijging, die nu door de spoorwegen en het Ministerie van Verkeer en Waterstaat I wordt voorbereid, zal zo spoedig mogelijk officieel worden aan- I gekondigd. De nieuwe tariefsverhoging, die zowel voor het personen vervoer als voor het goederen vervoer zal gelden, is een ge volgvan de toezegging van mi nister Westerterp aan de Tweede Kamer, dat de NS- tarieven in grote lijnen de al gemene prijsontwikkeling zul len volgen en daar niet bove nuit zullen gaan. De regering flinke opklaringen Maximum temperatuur 20 graden radio en televisie Ad Everaars promotor van gospelmuziek binnen-/buitenland-2 Polderbodem geeft Nederlandse pre-historie prijs BINNEN-/buitenland-3 Pop uit de droomiaren-zestig BINNEN-/buitenland-4 Benzinetekort doet Amin inbinden SPORT-1 dos Hermens had sterkere tegenstanders gewild SP0RT-2 Nans van Zeeland: „Voor oombic ga je door 't vuur" SP0RT-3 ^ederland judo: de grote a'wezige in Montreal merijntje IP Hiep hofck)y! rekent voor dit jaar nog steeds op een maximale prijsstijging van iets meer dan acht procent. Sinds 1974 is het gebruik geworden dat de NS-tarieven rond 1 september worden aan gepast aan het dan geldende prijspeil voor de kosten van le vensonderhoud. Twee jaar ge leden gingen de tarieven ge middeld met 8,5% omhoog, verleden jaar met tien procent. Een en ander is nodig om de kloof tussen de rijksbijdrage voor de instandhouding van het spoorwegbedrijf en de eigen inkomsten van NS niet te breed te laten worden. Een vergelijking met andere overheidsbedrijven gaat niet geheel op, afgezien van het ju ridische gegeven dat de spoor wegen geen staatsbedrijf zijn gelijk de PTT, maar een zelf standige naamloze vennoot schap, waarvan de directie een eigen verantwoordelijkheid draagt. De onlangs door de re gering gedane toezeggmg dat de overheidstarieven niet zul len worden verhoogd in het kade» van het huidige nul-lijn streven ten aanzien van lonen en prijzen is daarom niet van toepassing op die bedrijven waarop reeds moet worden toegelegd. Vandaar dat de posttarieven onlangs wél wer den verhoogd, maar de tele foontarieven niet. De NS- tarieven zijn meer met die van de post vergelijkbaar. Hoewel er dus sprake is van een onveranderd tariefsbeleid is men in Utrecht toch minder gelukkig met deze op zichzelf als onvermijdelijk be schouwde maatregel. De prak tijk van de laatste jaren wijst erop dat de spoorwegklant toch tamelijk prijsgevoelig is en dat elke tariefsverhoging toch haar weerslag vindt in minder mensen voor de loket ten. TERSCHELLING (ANP) - Gistermiddag is de 46-jange D. Bianca uit het Overijsselse Rijssen ter hoogte van paal 18 bij Oosterend op Terschelling bij het zwemmen in zee ver dronken. De man was donder dagochtend met zijn gezin voor een vakantie op Terschelling aangekomen. Hij heeft ver moedelijk op 15 meter uit de kust een hartverlamming ge kregen. HILVARENBEEK - Het safaripark van recreatie-oord Beekse Bergen beleefde woen sdag een unieke geboorte van een tegen de 45 kilo zware baby. De ouders van de stevige baby, Oscar en Nelly, zijn witte neushoorns, een diersoort, die in gevangenschap nauwelijks aan voortplanten toekomt. In Nederland lukte het woensdag voor de eerste maal. Het Safaripark van Beekse Bergen haalde in 1972 vijf witte neushoorns vanuit Zuid-Afrika naar Nederland. De koop van het mannetje en de vier vrouwtjes vormde een welbewuste poging ook in de conventionele dierentuinom geving van Beekse Bergen tot kroost te komen. De vijf dieren, die 25 tot 30 jaar oud kunnen worden, zijn nog niet zo lang geleden volwassen geworden. Blijkens de vele waargenomen paringen van Oscar en Nelly bleek het tussen hen te boteren, met het bekende goede result aat. De witte neushoorns vor men in Zuid-Afrika een bedr eigde diersoort sinds de besc having ook daar doordrong. In 1890 waren er daar nog maar een twintigtal over. Sindsdien worden de witte neushoorns in Zuid-Afrika in een speciaal na tionaal park bij elkaar gehou den. Aan de instandhouding van de soort heeft nu ook Beekse Bergen een bijdrage ge- leverd. Baby en moeder zijn binnen enkele dagen weer te zamen met hun soortgenoten te bewonderen PASADENA De hemel van de planeet mars is roze en niet lichtblauw, zoals door de eer ste kleurenfoto van de Viking-1 werd gesuggereerd. Dit is gisteren bekendgemaakt door een van de wetenschaps mensen die in Pasadena, Cali fornia, de gegevens van de Amerikaanse Marslander be- sturden. De leiding van het Viking-project heeft tevens gemeld dat zich een probleem voordoet in de tot nu toe zo succesvol verlopen missie naar de rode planeet: de seismo meter van de Viking klemt. Dit instrument is bedoeld om Marsbevingcn te registreren, waardoor wetenschapsmensen een geofysisch inzicht kunnen krijgen in het binnenste van Mars. De ontdekking dat Mars een roze hemel heeft in plaats van een lichtblauwe werd woens dagavond in Pasadena gedaan na een zorgvuldige analyse van de uit drie afzonderlijke op namen in rood, groen en blauw samengestelde eerste kleuren foto van de Viking. Volgens dr. James Pollack, een van de ge leerden in Pasadena die de ge gevens onderzoeken, was in het projectcentrum een kleine fout gemaakt met de schaal verdeling van de opnamen waardoor de uiteindelijke foto een onnatuurlijke blauwach tige kleur vctoonde. De opper vlakte van Mars is inderdaad bruinrood getint, zoals de foto toonde. DEN HAAG - Achthonderd jeugdige werklozen zullen bin nenkort de politie tijdelijk gaan versterken. Zij worden via de Gewestelijke Arbeidsbureaus aangeworven voor het verrichten van technische administratieve werkzaamheden. Dit is gisteren van de zijde van het Ministerie van Justitie meegedeeld aan het PvdA- BELGRADO - Bij een ge wapende strijd om de grens van een akker, waarbij hon derd schoten werden gelost, zijn in een Joegoslavisch dorp drie mannen omgekomen. Zes deelnemers aan het ge vecht in Presevo moesten in het ziekenhuis worden opgeno men. kamerlid Kosto, die over deze zaak, zoals eerder bericht, schriftelijke vragen had ge steld. Intussen, zo laat het Mi nisterie weten, wordt de wer ving van politiepersoneel voor de volle politietaak met kracht voortgezet. De bovenbedoelde jeugdigen in de leeftijd van 15 tot 23 jaar, zullen allerlei hand- en spandiensten kunnen verrichten, waardoor het ove rige personeel meer tijd voor het uitoefenen van de eige nlijke taak beschikbaar krijgt. Als er onder de jeugdigen per sonen zijn die voldoen aan de eisen voor adspirant- politieambtenaar kunnen ze later, eventueel na bijscholing, op een van de opleidingsscho len geplaatst worden. Voor deze tijdelijke werkgelegen heid komen ook meisjes in aanmerking, aldus laat het Ministerie van Justitie weten. (Van onze correspondent) LONDEN Volgend jaar moeten de Britten meer beta len voor hun valse tanden en hun brillen. Dit onprettige vooruitzicht is een gevolg van het feit, dat minister van fin anciën Healy 350 miljoen gul den wil besparen op de nation ale gezondheidsdienst. Herman Ponsteen (Van onze speciale verslag gever) MONTREAL - Herman Ponsteen, het hypernerveuze kanspaardje van de Nederla ndse baanwielerploeg in Montreal, heeft vannacht voor de tweede Nederlandse medaille gezorgd. Ponsteen slaagde er gistermiddag in de ijzersterke Oostduitse were ldkampioen Thomas Husc- hke in de achtervolging naar de strijd om de bronzen me daille te verwijzen. In de fin ale, het gevecht om goud of zilver, moest Ponsteen het opnemen tegen de Westduit ser Gregor Brown. Andere Nederlandse deel nemers mochten gistern ook al op de oranje borst kloppen. De hockeyers behaalden op nieuw een overwinning en wel op Australië (2-1) via een uitgekiend tactisch concept, dat de sterke Australische voorhoede geen kans liet. Li- tjens en Kruize scoorden voor Nederland. De waterpoloploeg begon de serie wedstrijden in de finalepoule al even glanzend. West-Duitsland, bijna net zo verrassend tot de eindronden doorgestoten als onze land genoten, werd verslagen met 3-2. De Russische waterpolop loeg liet zich van de slechtste kant zien. Gisteren moesten de Russen, die eerder in dit toernooi verrassend verloren van Nederland en uitgescha keld werden voor de eindr onden, aantreden tegen Cuba. Maar de Russen bleven weg. De leiding van de ploeg liet weten dat vijf van de elf spelers ziek of geblesseerd waren, waardoor geen com plete ploeg in het water kon worden gebracht. De Intern ationale zwemfederatie (Fina) vertrouwde de zaak niet helemaal en vergaderde vannacht over de houding van de Russen. Het IOC is op de hoogte gesteld en er is te vens contact opgenomen met de sportautoriteiten in de Sovjet-Unie. Het heeft er alle schijn van de de Sovjet-ploeg ziek is van de nederlagen. Cuba won in ieder geval regl ementair met 5-0. Enith Brigitha en Annelies Maas plaatsten zich voor de finale van de 200 meter vrije slag dames (zwemmen). Enith deed dat zelfs met de snelste tijd. Wijda Mazere- euw poetste haar wat gesc honden blazoen op door zich voor de halve finale van de 100 meter schoolslag te pl aatsen. Enith Brigitha (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG - De Rijkspost spaarbank (RPS) heeft vorig jaar een winst geboekt van 97,1 miljoen gulden, ruim een ver dubbeling van het resultaat in 1974. Ook over het algemeen genomen was 1975 voor de RPS een goed jaar. Het spaar tegoed inclusief bijgeschreven rente steeg met ruim een milj ard gulden. De Bank heeft nu een marktaandeel van 16,2 pr ocent van het totale tegoed bij alle spaarinstellingen. Het spaarverschil, dit is het verschil tussen wat ingelegd en opgenomen wordt, was 890 mi ljoen gulden, het grootste be drag uit de geschiedenis van de RPS. Tot deze forse stijging heeft voor een belangrijk deel de invoering van renteplus- rekening bijgedragen. Van de in ons land verstrekte 148.700 verstrekte hypotheken gaf de RPS er bijna tienduizend uit, meer dan een verdubbeling vergeleken bij 1974. Op het ge bied van de woninghypothe ken nam de bank 6,6 procent voor zijn rekening. De stijging schrijft de directie onder meer toe aan het feit, dat de overheid het eigen woningbezit stimul eert. Er kwamen ongeveer honderd nieuwe arbeidsplaat sen bij. DEN HAAG (ANP) - Naar schatting tussen de 25.000 en 50.000 earavanbezitters in ons land, die voor hun huisje-op- wielen geen registratiebewijs hebben, zullen in moeilijkhe den komen, als zij er niet voor zorgen voor het einde van dit jaar via een overgangsregeling in het bezit te komen van dit in 1963 wettelijk verplicht ge steld papier. Zij kunnen dit doen via het inzenden van een zogenaamde basiskaart, die van 2 augustus af pluS een in lichtingenblad (overgangsre geling registratiebewijzen ca ravans) verkrijgbaar zal zijn bij alle ANWB-kantoren en de districtsbureaus van de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Heeft men deze zaak niet voor het einde van dit jaar ge regeld dan zal men bij het overschrijden van de Neder landse grens met een caravan moeilijkheden krijgen, omdat de controle zodanig zal worden verscherpt, dat het gebruik van de caravan „als voertuig"- niet langer mogelijk is zonder registratiebewijs. Het is dus nu of nooit, zo zei ANWB-directeur toerisme, drs. D.J. Engelen gisteren. Dit in 1963 wettelijk verplicht ge stelde registratiebewijs geldt voor alle caravans, die inclu sief de inventaris meer wegen dan 750 kilogram. Naar schat ting van de ANWB zijn min stens 25.000, maar waarschijn lijk wel twee keer zoveel cara vaneigenaars niet in het bezit van zo'n bewijs. Dit komt omdat men ener zijds onvoldoende op de hoogte is van de wettelijke bepaling, anderzijds omdat er bij con trole zelden naar werd ge vraagd. Dat had weer als ge volg, dat er leveranciers wa ren, die zich niet bijzonder in spanden om hun clientele dit bewijs te kunnen overhandi gen. De controle op de weg en aan de grenzen zal nu worden ver scherpt en kan men met de ca ravan zonder genoemd bewijs de weg niet meer op.

de Stem | 1976 | | pagina 1