Woefeer- prijzen jïoor Iteevoer Bisschoppen: bidden Werk 2.500 man in gevaar Angstige speurtocht naar 26 ontvoerde kinderen Havenwerkpemens willen ontheffing loonmaatregel Staat komt opnieuw met lening rapie r> 2e Het weer blijft zomers INKRIMPING BU VREDESTEIN EN PHILIPS COMPUTERS: Bei llyl: geen zorgen meer om Van Agf' Ruim 14.000 gastarbeiders gelegaliseerd DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN oen j kopen illen DE STEM AVWlBetere compensatie voor brandpiket Taiwan trekt zich terug it restaurant I p week in week uit in de 17 JUL11976 6e jaargang - no. 18007 I gebaseerd op de richt- diversen Boeren vrezen: AANBOD ire-doctoraat voor it Alfrink Tvandaag Bonden Philips Nederlandse toe ris te in Italië doodgestoken BOOS Zoetemelk wint zijn derde rit Nederlanders in Duitsland omgekomen j I Stemdezere en «Ie2eress6n kijken I ,,KleiMjes"'fubfieken.Dat2ijne)ke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw „kleintje" niet zou worden gelezen, DIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN lenhuis, waarin met uit- Jpecialismen zijn verte afdeling bezigheidsthe bma en over voldoende I afdeling zelfstandig te pe afdeling penstraat 37 - Arnhem bezoek a.s. zaterdag 17 juli degroti| auto rally-cross te Goes op het terrein Kat-! tendijksedijk bij de A.K.F,| Aanvang 13.00 uur. Alle be kende Zeeuwse renners zijn] aan de start. Met Tienertoer of Dagtocht] 35 N.S. naar het Shetland Ponypark Slagharen (O) Het gezelligste! amusementspark van Ne-| derland. Tel. 05231-1317 oi| 1596. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL [SCHIJF - De prijzen van veevoeder stijgen momen- I teel zo snel, dat de boeren al [spreken over woeker- I prijzen. Graszaadhooi, [normaal 100.- per ton, wordt momenteel voor 1/360.- verkocht. Gerste- jstro, dat met krachtvoer [wordt gemengd, doet op het [ogenblik ƒ200.- per ton en normaal 70.-. |at- l.F. I be- zijn Café Oude Molen Koewacht, Vakantieschie-J ting op vrijdag 16 juli. Aan vang 3 uur. Gratis 40.-. Cat- de uur. Iren- huwelijkem Vrienden en vriendinnei vindt u in alle leeftijden bij Pen-Club Onda Larga Box 328, Heerlen. Gratis fotobrochure in blanko, gesloten envelop. den i of ter overname le plaats in omgeving van Bre-1 Iderde leeftijd en gebrek aan Ite woning, grote tuin. lan een unieke kans. Zonder Icontanten onnodig te schrijven. 28966 van dit blad. „Die prijzen gelden niet als Ihet van boer naar boer gaat", ei ons een veehouder ten zui- [den van Roosendaal. „Maar het gebeurt wel als de handel tussen zit. Er wordt dan niet op aanvraag geleverd, maar de hoogste bieder krijgt het". Voor een ha bietenkoppen, was vrijdag in West- Brabant te vernemen, zou al F1.000.- betaald zijn, terwijl te voorheen voor 200.- tot (300.- per ha verkocht wer pen. Hierbij moet wel in aan- nerking worden genomen, dat (netentelers, die hun blad wil len verkopen, met een twee- lijer moeten oogsten. De mo- ne zes-rijers slaan het blad kapot en maken het onbruik baar. Dit betekent, dat er veel neer uren in het oogsten gaan [ïtten, hetgeen uiteraard zijn nvloed heeft op de prijs. (NIJMEGEN (ANP) - Op 15 Iktober zal aan kardinaal Al- pit, de voormalige aartsbis- pop van Utrecht, een ere- ictoraat worden aangeboden i de godgeleerdheid aan de jatholieke universiteit van Jijmegen. ZONNIG EN DROOG Maximumtemperatuur 23 I graden I RADIO EN TELEVISIE De KRO loopt een jaar achter BINNEN-/BUITENLAND-2 Jimmy Carter: Profeet op 1 een wonderorgel. BINNEN-/BUITENLANO-3 Schippers hebben I vaarbewijs nodig. SP0RT-1 I Olympische I waterpoio-oorlog. ISPORT-2 I Ab Geldermans: 1 Zoetemelk is bang voor I zichzelf ISPORT-3 it van Chaam met 1 aelect rennersveld. VRIJUIT I's Den Uyl als eens getest? Peilingen: gedresseerde I naders in een "egwerpsamenleving Kunst en Cultuur: Weg I met de koelkast, I stofzuiger en |--heerapparaat, ze zijn I slecht voor uw hart. ■oenksport. PERIJNTJE (Van onze weerkundige me dewerker) DE BILT- De vooruitzich ten wijzen opnieuw op zon nig en goed zomerweer. Lang niet overal zijn gisteren buien van enige betekenis ge vallen en ze hebben slechts enige verlichting in de droogte kunnen brengen. Verspreid waren de buien wel en plaatselijk gingen ze ook van hagel vergezeld. De stad Groningen kreeg met 37 mm de grootste hoeveelheid. In het noorden liepen veel kelders onder water. Een zwak front trekt nu naar Duitsland weg gevolgd door zonnige perioden. Voor het front werd gistermiddag in Zuid-Limburg 35 en in West-Duitsland 37 graden gemeten. Ook in Frankrijk zijn de temperaturen nog hoog. Het hogedrukgebied ver sterkt zich de komende dagen in onze richting waar door de temperatuur lang zaam, na een kleine daling, weer een stijging gaat verto nen. Dit betekent dat de ten dens ook van de tweede juli- helft voorlopig zomers blijft. In vrijwel geheel Europa is het vakantiewepr ideaal te noemen want gebieden met koude lucht of langdurig regen worden nergens ge meld. (Van onze redactie binnen land) UTRECHT - De rk bis schoppen van Nederland heb ben hun priesters en andere ge lovigen opgeroepen voor het komende weekeinde bijzonder vurig voor regen te bidden. Zij dringen er ook op aan dat men in de geest van christelijke ge meenschapszin meewerkt aan de maatregelen van de over heid en particulieren om een ramp voor de boeren en tuin ders af te wenden. De bisschoppen vragen, aldus de peredienst van de rk kerkprovincie, tevens gebed voor „het grote deel van de mensheid dat regelmatig voed sel tekort komt of zelfs honger lijdt". In him oproep zeggen de bis schoppen o.m.: „De aanhou dende droogte toont ons ook hoe kwetsbaar de mens is, ook in een tijd van grote weten schappelijke vooruitgang. De mens is in Gods hand en zo ook de wereld die hem gegeven is, opdat hij haar zou bewerken en ontwikkelen. In deze uit zonderlijke omstandigheden roepen wij u op tot de samen komsten voor de viering van de eucharistie. Bidt de heer die de wereld heeft geschapen dat hij zegen schenkt voor de oogst, regen voor het land, voedsel voor de mensen". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Volgens minister Lubbers valt er niet aan te ontkomen dat ongeveer 20% van de 4800 man die nu bij Vredestein werken, zal moe ten worden ontslagen. Door herstructurering van de computeractiviteiten zullen bij Philips Data Systems 1000 a 1500 arbeidsplaatsen ver dwijnen. De meubelfabriek „Avanti" te Boven-Leeuwen (bij Tiel) heeft gisteren 96 personeelsle den ontslagen. Dit betekent dat binnenkort in totaal ruim 2500 mensen zonder werk komen te zitten. Minister Lubbers van Eco nomische Zaken wil dat de Nederlanders het voor het zeg gen krijgen bij het Vredestein-concern dat nu nog geheel in Amerikaanse handen is. De minister wil dat het Amerikaanse rubberconcern Goodrich de meerderheid van de aandelen in zijn (nu nog vol ledige) Nederlandse dochter Vredestein prijsgeeft. Good rich zou in eerste instantie 49 procent van de aandelen moe ten krijgen, de staat ook 49 proeent en de overige 2 procent zouden in handen moeten komen van een stichting. In het driehoofdige stichtingsbe stuur zouden twee vertegen woordigers moeten zitten van de Nederlandse overheid en één vertegenwoordiger van Goodrich. Volgens Lubbers is het on vermijdelijk dat het huidige personeelsbestand bij Vredes tein met circa 20 procent (on geveer 900 man) zal moeten worden verminderd. Die per- soneelssanering zal zich naar de visie van Economische Zaken voornamelijk moeten gaan afspelen in de „driehoek" Loosduinen, Heveadorp en Maastricht, Vredesteinvesti- gingen waar min of meer de zelfde produkten worden ge maakt en waar de problemen ook identiek zijn. Voorts is de Nederlandse re gering bereid Vredestein uit de financiële nesten te helpen door het verstrekken van le ningen en dergelijke. Om welke bedragen het daarbij gaat wilde minister Lubbers niet kwijt. Op langere termijn zou een derde partij gevonden moeten worden die eveneens in Vre destein gaat deelnemen en dan niet alleen een deel van de aandelen overneemt, maar ook een deel van het management voor zijn rekening neemt. De vakbonden stelden zich gistermiddag in een eerste reactie nogal gereserveerd op tegenover de plannen van Eco nomische Zaken. De bonden zijn wel ingenomen met de plannen van Economische Za ken, maar ze zitten erg aan te hikken tegen de visie van Eco nomische Zaken dat aan een afslanking van het personeels bestand met 20 procent niet te ontkomen valt. Philips Data Systems heeft na bestudering van adviezen besloten uitvoering te geven aan haar voornemen om haar computeractiviteiten te her structureren, zo heeft Philips bekendgemaakt. Dit ondanks de negatieve adviezen van de betrokken ondernemingsra den in Apeldoorn (ca. 1200 medewerkers), in Eindhoven (ca. 200) en in de Den Haag (ca. 800). De vakbonden hebben vrij dag laten weten, dat ze vast houden aan hun eis, dat er geen gedwongen ontslagen zullen mogen vallen. De heer A.J.G.M. Reuven van de Unie BLHP rekent er op, dat er nu nog 1000 a 1500 arbeidsplaatsen zullen ver dwijnen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond een eind gemaakt aan de onzekerheid die nog heerste over de vraag of minister van Agt (Justitie) al dan niet zou aanblijven nu de abortuspraktijken in de Bloemhovekliniek in Heem stede ondanks zijn persoon lijke afkeer daarvan nog steeds worden voortgezet. De premier zei weliswaar niet duidelijk dat minister van Agt had besloten, aan te blijven, maar hij gaf wel te kennen dat hij zich om Van Agt geen zorgen meer maakt. Op de vraag of minister Van Agt (die twee maanden geleden in een brief aan de Tweede Kamer zijn twijfels over de voortzet ting van zijn ministerschap openlijk toegaf) in een officiële brief nog zou laten weten dat hij toch minister blijft, ant woordde Den Uyl: „Als ik Ka merlid was, en ik zou niets meer horen, dan zou ik denken, dat het wel goed zit met Van Agt." (Van onze redactie binnen land) ROTTERDAM De vervoer- sfederatie NW/NKV denkt er over om bij het ministerie van Sociale Zaken een aanvraag tot ontheffing van de loon maatregel in te dienen. Op deze manier hoopt de vervoersfede- ratie voor de havenwerkne mers in Amsterdam en Rotter dam toch een volledige prijs compensatie te bereiken. Voorzitter Schroer van de Vervoersfederatie zei vrijdag dat het aanvragen van een ont heffing een van de mogelijkhe den is om te proberen volledige prijscompensatie, zoals die door de overgrote meerderheid van het havenpersoneel wordt geëist, uit het vuur te slepen. Schroer wilde niet zeggen of over het plan afgelopen woensdag toen werkgevers en werknemersvertegenwoor digers voor de eerste maal na de staking van 1 juli bij elkaar kwamen - al met de haven werkgevers is gepraat. Een woordvoerder van de Scheepvaartvereniging-Zuid (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Op 27 juli zal de inschrijving openstaan op een 9,5 pet. 15-jarige staatsle ning tegen een uitgiftekoers van 100 pet. Het bedrag van de lening zal nader worden vast gesteld. De stortingsdatum is 23 augustus onder bijbetaling van acht dagen lopende rente, aldus het ministerie van Fi nanciën. De lening zal, te beginnen op 15 augustus 1977, worden af gelost in 15 jaarlijkse ter mijnen. Vervroegde gedeelte lijke of algehele aflossing op of na 15 augustus 1986 is altijd mogelijk tegen 103 pet.: 100 pet. plus 3 pet. boete, hetgeen de eerste keer is dat deze bepa ling wordt toegepast. In de obligatiemarkt dacht men, dat er voldoende belang stelling voor de lening met open inschrijving zal zijn. Overigens is het nog nooit eer der voorgekomen, dat de staat in een dergelijk kort tijdsbe stek opnieuw leent. De in schrijving op de voorgaande lening, een 9,5 pet. 10-jarige lening van 250 min. 5 pari, stond op 7 juli open. De stor ting moet nog plaatsvinden, namelijk op 6 augustus. Deze lening werd zeer zwaar over- tekend. (Havenwerkgevers Rotterdam) verklaarde vrijdag geen com mentaar te willen geven op de uitlatingen van de heer Schroer. Hij voegde daar wel aan toe dat naar zijn smaak de loonmaatregel geen vragen openlaat. Of deze uitspraak betekent dat de werkgevers absoluut afwijzend staan te genover het ontheffingsplan (Van onze redactie buitenland) ROME - De 33-jarige Hend- rika T. de Jong uit Amsterdam is vrijdagochtend op een cam ping in Italië doodgestoken. Dader was een 17-jarige West- duitse kampeerder. De kampeerder was volgens de Italiaanse politie vrijdag ochtend pas op de camping bij Jesolo Lido (Adria) terugge keerd, nadat hij 's nachts aan de rol was geweest. Hij zou lichtelijk aangeschoten zijn geweest. In plaats van naar zijn tent te gaan, liep de jongeman naar de damestoiletten en ging daar op de deuren bonzen. Toen de Amsterdamse vrouw van een toilet kwam en de jongeman zag, begon zij te schreeuwen. De Duitser stortte zich toen plotseling op de vrouw en stak haar met een zakmes in de hals. De wond was zo diep, dat zij meteen doodbloedde. Het drama speelde zich af voor de ogen van haar verloofde. van de vakbonden wilde de SVZ-woordvoerder niet zeg gen. De vervoersbond CNV toonde zich erg kwaad over de aankondiging van de Vervoer sfederatie NW/NKV. Voorzitter C. Zwijnenburg van de bedrijfsgroep water vervoer van de Vervoersbond CNV is er boos over dat de Ver voersfederatie met de medede ling over de ontheffing naar buiten is gekomen zonder de andere partijen die bij het overleg over de haven-cao be trokken zijn van te voren in te lichten. „Het gaat te ver om zonder vooroverleg een derge lijk verhaal in de publiciteit te brengen, temeer daar de on derhandelingen nog aan de gang zijn". Ook inhoudelijk ziet hij wei nig brood in het aanvragen van een ontheffing. De aanvraag maakt volgens hem geen schijn van kans. „Vergeleken met an dere bedrijfstakken staan de havenarbeiders er helemaal niet slecht voor. Als de have narbeiders compensatie zou den krijgen dan zijn er nog wel legio bedrijfstakken op te noemen die er met veel meer recht aanspraak op zouden kunnen maken. En dan is het hek van de dam". (Van onze redactie buitenland) CHOWCHILLA - De 26 Amerikaanse kinderen die worden vermist, nadat hun schoolbus geheel verlaten langs de weg was aangetroffen, zijn vrijwel zeker massaal ont voerd. De districtssheriff van Madera in de Amerikaanse staat Californië zei gister avond: „We wachten of con tact met ons wordt opgeno men". Inmiddels hebben ouders, politiemensen en vrijwüligers zich aaneengesloten in een angstige speurtocht naar de kinderen en de buschauffeur. De bus (zie foto) werd donder dagavond onder takken ver borgen aangetroffen in een op gedroogde bedding van een kanaal bij de stad Chowchilla, in het centrum van Californië. De bus bracht de kinderen (in de leeftijd van 4 tot 15 jaar) naar huis, nadat zij de dag in het zwembad van Chowchilla hadden doorgebracht. Sporen van geweld waren in de omge ving niet te vinden, wel bande- nafdrukken van een auto die uit het kanaal is weggereden. De directeur van de betrok ken school zei dat de buschauf feurs de laatste tijd herhaalde lijk waren gevolgd door auto's waarin de inzittenden met re volvers klaar zaten. President Ford heeft uiting gegeven aan zijn diepe be zorgdheid en wil een volledig verslag hebben. DEN HAAG (ANP) - De Al gemene Vereniging Neder landse Militairen (AVNM) heeft geprotesteerd tegen het feit, dat duizenden dienst plichtige militairen dit week end op de kazerne geconsig neerd zijn om bosbranden te kunnen bestrijden en daarvoor een bijzonder slechte compen satie krijgen. ZEVEN opvarenden van het Britse zeeschip Pegu, dat lag afgemeerd in de Rotterdamse IJsselhaven, kregen ademha lingsmoeilijkheden, toen een stalen vat met ammonium sulfaat kapot viel. IN Mexico zijn vijf deelstaten tot rampgebied verklaard. Overstromingen hebben daar zeker 85 mensenlevens geëist. (Van onze speciale verslaggever) PUY DE DOME - Joop Zoetemelk moet op zoek naar een nieuwe ploeg. Dat bleek gisteren duide lijk op de flanken van de Puy de Dome, waar Rijp- weteringse Jopie in de laatste honderden meters gele-truidrager Lucien van Impe achter zich liet om op de top van de kolos de Puy de Dome onbe dreigd te zegevieren. Zoe temelk had wel eerder in de aanval willen gaan, maar hij mocht niet, omdat binnen zijn ploeg alles wordt opgeofferd om de belangen van Fran- krijks sportheld nummer één Raymond Poulidor te dienen. Vandaar dat, mocht Zoetemelk ooit nog eens een Tour de France willen winnen - gisteren bewees hij even sterk, zo niet sterker te zijn dan Van Impe - dan zal hij de formatie van Gan Mercier moeten verlaten. (Zie verder onze sportpagina's) MONTREAL - Taiwan heeft bij monde van La- WTence Ting, hoofd van de afvaardiging van Taiwan naar de Olympische Spe len in Montreal, verklaard dat het zich terugtrekt van de Spelen. Het IOC had Taiwan voorgesteld onder de naam Taiwan het stadion binnen te marcheren en niet onder de naam Repu bliek China, zoals Taiwan wenste. De Canadese re gering had dit laatste ge weigerd toe te staan. Het IOC heeft gisteren ook de eis van zestien Af rikaanse landen Nieuw Zeeland van de spelen te bannen afgewezen. (Van onze redactie buitenland) MÜNSTER - Een bejaard echtpaar (70 en 72) uit Velp en een inwoner (45) van Zevenaar zijn op de weg Borken- Münster in West-Duitsland om het leven gekomen. De auto werd volgens de Duitse politie verpletterd door een vrachtauto, die kantelde doordat de chauffeur plotse ling moest remmen voor een andere vrachtauto, die de weg versperde. De auto van de fa milie Wolters kwam uit de te genovergestelde richting. DEN HAAG (ANP) - Ruim veertienduizend gastarbeiders, die tot voor kort illegaal in Nederland waren, hebben van het minis terie van Justitie een verblijfsvergunning gekregen. Dit heeft een woordvoerder van het departement meegedeeld. Het gaat hier om buitenlandse werknemers, die gebruik hebben gemaakt van de zgn. regularisatieregeling. Iedere illegale gastarbeider, die zijn verblijf wettig wilde maken, kon zich daarvoor tot 1 novem ber van het vorig jaar aanmelden bij de politie. Hoeveel aanvra gen er zijn afgewezen, kon de woordvoerder niet zeggen. Hij hield het op enkele duizenden. Het aantal gastarbeiders, dat nu nog zonder vergunning in Nederland vertoeft, kan volgens het ministerie van Justitie uit eenlopen van duizend tot tienduizend. Zoals al eerder door de regering werd verklaard, is het niet de bedoeling dat er speciale zoekacties naar illegalen worden gehouden. Wel loopt elke gas tarbeider zonder verblijfsvergunning het risico, dat hij tegen de lamp loopt, waarna hij zonder mankeren de aanzegging zal krijgen om het land te verlaten, aldus het ministerie. Het overgrote deel van de veertienduizend „nieuwe legalen" verblijft volgens het ministerie in de Randstad Holland. Het NW-district Zuid-Holland-Zuid heeft uitgerekend, dat alleen het Westland (tuinderijen) er al een kleine tweeduizend herbergt. Met de onlangs gelegaliseerden erbij is het totaal aantal gas tarbeiders in Nederland nu gekomen op ca 122.000. Meer dan de helft bestaat uit Turken en Marokkanen.

de Stem | 1976 | | pagina 1