KERMIS IN PHILIPPINE ANDREASKRUIS TYPEREND VOORBEELD e >en kopen llen vertelt oude verhalen stagj Goes IJzendijke streek zeeland Bridge-drive op camping te Groede Water in Braakman is goed WW MET GEORGE SPONSELEE Paardemolen Geveld Koeken ONTDEK DE VERSCHILLEN o c O I BERGEN OP ZOOM Roxy theater, 14.00 uur 101 Dalmatiners. 20.00 uur Do denrit met de duivel. Luxort- heater, 20.00 uur Horror Ex press. Stadhuis, Grote Markt, ex positie kunstwerk van de maand getiteld „Nehallennia in de Oosterschelde gesigna leerd" van dr. G. Westerveld uit Bergen op Zoom. Geopend maandag t/m vrijdag van 8.30-12.30 en 13.30-17.30 uur (t/m 31 juli). Markiezenhof, Steenbergsestraat, tentoon stelling over de lotgevallen van het Markiezenhof. Geopend dagelijks van 14.00-17.00 uur (t/m 19 september). GOES Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Singelstr. 13, expositie „Kunst uit Zee land III", met aquarellen, gouaches en collages. Geop. di. t/m zat. 10.00-12.00 uur en 13.30-17.00 (t/m 24 juli). Te vens zomerexpositie 1976,la tuur en Landschap in Zee land". Geop. di. t/m zat. 10.00-12.00 en 13.30-17.00 uur (t/m 24 sept.). GROEDE Molenstraat 19, Golfbaan Nissenhut, Tineke Berghoef exposeert „Dertien Ambach tenmarkt". Geopend 18.00- 22.00 uur. Bij koeler weer 14.00-22.00 uur (t/m 28 juli). KAPELLEBRUG Fabi, 15.00 uur schieting. vakantie- KLOOSTERZANDE Joh. de Waal, 15.00 uur va- kantieschieting. KOEWACHT J. de Kind-Ceelacrt, 15.00 uur vakantieschieting „Nooit Gedacht". MIDDELBURG Rijksarchief, St. Pieterstraat 28, expositie Van wezenzorg naar hulpverlening aan kind en ouders. T.m. 4 september. Zeeuws Museum, Verdronken landen van Zeeland, t/m 30 aug. Zeeuws Kunstenaarscen trum, Lange Noordstraat 59, expositie schilderijen van Mi chel Krieger en gouaches van Martine Missemer. Dinsdag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur, woensdag ook van 19.30- 21.30 uur (t/m 22 juli). SLUIS Raadskelder Stadhuis, Bel gische kunstschilder Frans Bakker exposeert zijn werk. Geop. werkdagen 10.00-12.30 en 14.00-18.00 uur, zond. 10.00-13.00 uur en 15.00-18.00 uur (t/m 22 juli). TERNEUZEN Koffiehuis annex galerie Ar- tikhof, Schoolweg 4, expositie schilderijen van Nildo Mache- na. Dag. geop. van 9.00-18.00 uur. Zond. gesloten (t/m 31 ju li). Stadhuis, Terneuzen Mu seum, Berg. Geillstraat, expo sitie „Kristal en de sfeer van oma's tijd". Kristallen en an dere voorwerpen vanaf begin dezer eeuw tot in de jaren twintig. Geop. di. t/m zat. 14.00-1,7.00 uur (t/m 31 juli). VEERE Ned. Hcrv. kerk, expositie „Woord voor woord". Ten toonstelling rondom de kin derbijbels. Met tekeningen, kinderbijbels, films, musicals, poppenkast en uitbeelden van bijbelverhalen in tekeningen en spelvorm. Geopend dag. 10 tot 17 uur, zond. gesloten (t/m 5 augustus). IJZENDIJKE Streekmuseum, Markt 28, expositie West-Zeeuwsch- Vlaanderen presenteert. Geopend werkdagen van 10.00-17.00 uur. Zaterdag, zondag en feestdagen van 14.00-17.00 uur. T/m 15 sep tember. ZIERIKZEE Burgerweeshuis, Poststraat 45-50. Beeldhouwers binnen en buiten (t/m 31 juli). (Van onze correspondent) GROEDE Op camping „Groede" te Groede werd een grote bridge-drive gehouden waaraan in totaal achtentwin tig paren deelnamen. De eerste prijs werd beschikbaar gesteld door de campinghouders, het echtpaar Nijenhuis. Verder waren er nog diverse aantrek kelijke en mooie prijzen te winnen. De uitslag luidde als volgt: Onvolledige Mitchell 28 paren 28 spellen - maximum score 728 punten: 1. mw. Biesbroeck-hr. Gunter 494 pnt., 2. hh. Biesbroeck sr.- Nijenhuis jr. 489 pnt., 3. mw. Rosseel-hr. v.d. Plas 441 pnt., 4 en 5 gelijk hh. Arkebout- Ouweneel en het echtpaar Holla metieder421 pnt., 6. het echtpaar Weststraete 417 pnt., 7. hh. Ysebaert-Meeuwse 404 pnt., 8. dd Drenth-Legrand 386 pnt., 9. hh Heyndrick- d'Hondt 382 pnt., 10. het echt paar Vuist 381 pnt., 11. het echtpaar Touw 379 pnt., 12 en 13 gelijk dd Stolte-Smulders en dd Belderok-Risseeuw met ieder 365 pnt. en 14. het echt paar Peeters 364 pnt. Gevonden - Aan het politie bureau te Goes en de postbu- reaus te 's-Heer Arendskerke en De Piet zijn in de maand juni de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd: GOES- Diverse portemon- nee's, d'verse sleutels, diverse bankbiljetten, diverse hon denpenningen, schakelarm band, boodschappentas, kin derautogordel, drie boekrie- men, kinderjack, racefiets, herenhorloge, sportbroekje, twee lapjes stof, autowieldop, damesvest, padvinderspet, zonnebril, kinderhorloge, handdoek en zwembroek, bruine tas, map met tekenin gen, radio, ketting met hanger tje, kinderjasje, mantelpakje in tas, mapje foto's, werphen gel, leesboek, armband, hals ketting, dameshorloge, klei» hondje, meisjesvest, porte feuille, kanarie, gymnastiek- pakje, transistorradio en zon nebril. 'S-HEER ARENDSKER- KE/DE PIET - Gebloemd kus sen van bankstel, polshorloge,, portemonnee, hondenhals band, T-shirt, hondenband, kindersandalen, strandbal, zwemvlies, huissleutel, autos leutel, sleuteltje, medaillon met kettinkje, handdoek met bikini, ring met hanger, stuurs- lot met sleutel, ring met fiets- ^leutel, blauw kinderhempje, zonnebril en S.O.S.-medaillon. Schieting - In het Hofzicht theater werd een schieting ge houden, waaraan door 26 schutters uit 10 peletons werd deelgenomen. De uitslag hoogvogel en eerste zijvogel A. de Poorter van Hofzicht uit IJ zendijke. Tweede zijvogel O. Dellaert van Sparrenhof uit Eekloo (B). De extra prijs was voor E. Fermont van café Dal- linga uit Sluiskil en de meeste kleine vogels werden afgescho ten door A. de Poorter met drie stuks. DE BRAAKMAN - De laat ste dagen zouden geruchten de ronde doen dat het water in de Braakman slecht is. In verband hiermee deelt de beheerder van, het recreatiegebied, de heer Dourlijn mee, dat er op 30 juni een rapport is binnengekomen van het laboratorium van de Watermaatschappij Zuid- West Nederland, waaruit blijkt dat het braakmanwater voldoet aan de T.N.O.- aanbeveling. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Editie Zeeland ABONNEMENTSPRIJZEN: f 37,75 per kwartaal; f 12,71 per maand; f 145,- pet jaar. Losse nummers f 0,55. RAYONKANTOREN: TERNEUZEN, Nieuwstraat 9, 01150-7920 (4 lijnen) HULST: Steenstraat 14, 01140-3751 (3 lijnen), GOES: Klokstraat 1, 01100- 28030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t.m. vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: Maandag t.m. vrijdag van 19.00-20.00 uur, 078-122341. Zondag van 20.00-22.00 uur, 076- 122341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: 01140-3751, Midden-Zeeland: 01100-14944 HUISAANSLUITINGEN REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie: S.C. Augustijn, Lo- rentzlaan 50, Terneuzen, 01150-5745. Algemeen redacteur Zeeland dis. J. Bouwmans, Zuidvlietstraat 53, Goes, 01100-28138, redacteur Midden-Zeeland: G.vanBerkel, Voorburcht 37, Kapelle, 01102-2320. Redacteur voor Terneuzenen Kanaalzone: P. de Schipper, Noordstraat 45, Hoek, 01154-1556. Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. H. Postma, Walmolenstraat 12, Hulst, 01140-4159. Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen: R. van der Helm, Melkweg 40, Oostburg, 01170-3370, foto-journalist voor Zeeland: C.J. de Boer, Langs de Kreek 56, Temeuzen, 01150-3137, sportredactie Zeeland: A. Kocmen, Troelstra- laan 8, Axel, 01155-2594.- ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: W. Hendrikx, 01140- 3751. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu, 01150-5839. ...vr.i' V;> GEORGE WIJNE - i\ V'V'* n* Inhet jaarboek 1972-73 van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten publiceerde de heer P. J. Brand een artikel onder de titel„Runetekens, metselaarstekens of vlakversiering Hij deed dit naar aanleiding van de eigenaardige figuren die in enkele muurresten van de Keldermanspoort te Hulst aanwezig zijn. Ook op de zijgevel van het Refugium van Cambron in de Steenstraat te Hulst - het kantoor van De Stem - zijn dergelijke symbolische figuren aangebracht. De heer Brand waagt zich niet aan een slotconclusie. De mogelijkheid dat deze tekens teruggaan tot op het runen schrift en aangebracht wer den om onheil te weren, of zegen af te smeken, acht hij niet onwaarschijnlijk, maar evenmin bewezen. Ook kunnen het „metse laarstekens" zijn, een soort handtekening van de bouwer van het werk. Het meest waarschijnlijk acht hij het, dat het oorspronkelij symbo lische tekens zijn, waarvan men de betekenis niet meer kende, maar die werden aan gebracht om eentonige vlak ken te breken. Grasduinend door onze contreien kom je bij oude, maar ook wel bij jongere hui - zen, muurankers tegen in de vorm van een Andreas-kruis, Geen spoorweg meer, maar nog steeds staat het waar schuwingsteken bij Kijkuit. het maalteken. In enkele ge vallen anderszins aange bracht. Het Andreaskruis is een bekend en veelvuldig toegepast teken ter afweer van ziekten, ongelukken, kortom alle onheil. Wat nu te denken over der gelijke versieringen? Zijn het dat, of zijn ze aangebracht als onheilwerend symbool? Neem bijv. het ingemetselde kruis op het woonhuis van A.E. Fassaert, Roversweg bij Lamswaarde. Het huis is ge bouwd rond 1926-27 en om de eentonige zijgevel wat te breken liet de architect een oud runeteken aanbrengen een hakenkruis. Het is be grijpelijk dat dit in 1940 snel werd verwijderd. Hetzelfde motief (zie foto) is in beide zijgevels aanwezig, dus we mogen aannemen, dat het hier niets meer is dan een vlakversiering. De muurankers in kruis vorm vindt men echter zel den aan beide kanten. Als het bedoeld is om wat extra ste vigheid te geven zou te ver wachten zijn dat er aan beide kanten een was, zelfs op alle vier de hoeken. Soms zitten ze ook midden op de gevel, maar gewoonlijk maar aan een kant en, in negen van de tien gevallen, aan die kant van het huis waar de ingang is; de toegang tot „het hof" (boerderij) of „den hof" (bur gerhuis). In Koewacht, de geschie denis van een jong dorp, schrijft D.J. Oggei- Momen teel staat er in de buurt van St.-Andries aan de Boskreek- laan een onbewoond huisje, waarbij op de achtermuur een blauw kruis is aange bracht. Naar verluidt kwam dit vroeger veelvuldig voor en diende om de boze geesten af te schrikken. Het bedoelde huisje ziet aan de achterkant uit over een stuk vlakke wei degrond vanwaar wellicht het onraad werd gevreesd. Maar ook nuchtere instel lingen als spoorwegmaat schappijen gebruiken nog steeds het Andreas-kruis om een (gevaarlijke) spoorwego vergang aan te duiden. Zelfs op Kijkuit, waar bij gaande foto is gemaakt, waarschuwt men nog voor naderend onheil, ook al lig gen de spoorstaven al jaren onder het asfalt. We hopen niet dat u van ons een oplossing verwacht, waarom men deze kruisvor mige muurankers aanbracht. Let er eens op, het zijn leuke details die zo hier en daar nog aan te treffen zijn. Een ingemetseld kruis als vlakversiering in een huis in Lamswaarde •japtu ;10low snau oi 'paoq jam ubui set 6 'jojoui juBqiopuo 8 laui ubui JBBq i 'auiBpai do ubui snau 9 'dtxduaSaj ^3(tópuo s 'jcqoui pioqjBdsjajqaB F 'aapfixioioui ;aoA Jap(ujoioui juBqfiz sqj z 'auiBpaj do ubui tbbh i Eén van mijn dierbaarste jeugdherinneringen is de kermis in Philippine, in de tijd van de Eerste Wereldoor log. Als ik tegenwoordig de kermis zie, lijken die lang zo mooi niet meer. Maar ik geef direct toe dat dit wel hele maal aan mezelf zal liggen. Op de leeftijd van een jaar of vijf is een kermis een wonder lijke wereld. Ik denk dat de kinderen van nu er later pre cies zo over zullen denken. Het prachtigste vond ik de draaimolen, die toen paar demolen heette. Voor de laat ste benaming konden er twee motieven zijn: de witte hou ten paarden, of het paard dat vanaf 's middags tot heel laat in de avond steeds maar rond ging, om het hele geval in beweging te houden. Die paardemolen fascineerde me. Het zitten op zo'n wit houten paard, met echte leren teu gels en dat nog op en neer bewoog ook, was al een bele venis op zich. De sfeer van de paardemolen werd echter bepaald door het schijnsel van de petroleumlampen n de vele spiegels, op de por tretten van koning Willem III, koningin Emma en Wil- helmina, prinses Juliana en nog zo wat onbekende leden van het koninklijk huis. De kralen waarmee de in de vorm van schilden geknipte fluwelen lappen waren afge zet, schitterden in allerhande kleuren. Bij de man van de paarde molen kon je voor de duur ik in het begin niet. Terwijl de paardemolen draaide sprongen zij er op en af en dat leek me het summum van durf en behendigheid. Ten slotte vermande ik me en zou het ook eens doen. Alleen verwaarloosde ik, naar wat ik veel later leerde, de wet van de middelpuntvliedende kracht en dat kwam me duur te staan. Kruisen weren onheil in Zeeuwsch-Vlaanderen van de kermis een kaart ko pen, die je aan een koordje rond je hals hing en waarmee je dan vrije toegang had. Een andere attractie was de kop van jut De kermis was nog maar nauwelijks begonnen of je hoorde de oorverdo vende knallen als er met een houten hamer op geslagen werd en even later zag je jon gemannen met grote rozen in hun revers trots over de ker mis lopen; even zoveel onom stotelijke bewijzen van hun krachten. Mij schrok dat ge weld wel een beetje af. Bijna even mooi ais de paardemo len vond ik „cirque Simon". Simon, de eigenaar, was een grote sterke vent met een martiale Zwarte snor, zwarte, geplakte haren en gekleed in een soort witte overall. Hij was gewichtheffer en maakte op het plankier voor het cir- Vlak bij de paardemolen stond een man die peperkoe ken verkocht. Zij lagen op een zeil op de grond, maar zagen er prachtig uit Alle maal versierd met fraaie krullen van witte suiker en. sommige met opschriften als „Gelukkige verjaardag", of „Gelukkig Nieuwjaar". Al was het dan de derde zondag in juli, dat mocht de pret niet drukken. Toen ik van de paardemolen sprong, deed ik dat, zoals altijd in dat soort zaken, verkeerd. Ik sprong „tegen de stroom in" en be landde midden tussen de pe perkoeken. Ik hoorde eerst een brul en wat vloeken en voelde me vervolgens bij mijn kraag gepakt en een schop onder mijn achterste. Huilend liep ik naar huis. Mijn moeder wilde wel de reden van mijn verdriet we ten. Toen ik het verhaal ver teld had, gaf ze me een paar centen, streek eens over mijn haren en stuurde mij weer naar de kermis. Ik kreeg een goeie raad van 'r mee: „Blijf maar een beetje uit de buurt van die peperkoekvent". cus ruzie met zijn twee clowns, allemaal om het volk binnen te lokken. Die clowns leken me buitenaardse we zens met hun wit, rood- en zwartgekleurd gezicht, de rare pinnemuts en het glin sterende kostuum. Daarnaast had je natuur lijk de snoep- en oliebollen- kramen, de ijscoman die „krim de glas" (crème a la glacé) verkocht en het bonte gewemel van wat in mijn ogen een onafzienbare me nigte was. Bij de paardemolen was ik niet weg te slaan. Een bijzon dere attractie was de molen er op, een soort open kooi, waar je in ging zitten en die op zijn beurt ook nog eens aan het draaien gebracht werd. Maar wat mijn broer en zijn kornuiten deden durfde

de Stem | 1976 | | pagina 13