Man (38) dood geschoten hij mie abant OP DE PLAATS RUST ituatie in Libanon verslechtert Ozongehalte sterk gestegen Protest V.S. en Engeland tegen executie vier huurlingen Hoofdige boer liet water maar over akkers lopen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Burgemeester Wissenkerke als Badmeester Ilederlander Argentinië krmoord IbUENOS AIRES - De poli- lfvan Buenos Aires heeft gis pen de 20-jarige Nederlander pi. gearresteerd. Hij wordt han verdacht ongeveer 45 ■gen geleden de Nederlander lelof Harm Geert Kamphuis I hebben gedood door slagen zijn hoofd. Dit zou zijn ge- jurd in een woning in Barilo- e.een stad op 1700 kilometer i zuidwesten van de Arge- ijnse hoofdstad. Volgens het lanse persbureau AFP zou (t slachtoffer huursoldaat (ngeweest. Een andere lezing I, dat hij huursoldaat wilde Itden. STEM helpt u bouwen JRINA Israëlische is Miss Universe m KHRISTENEN VEROVEREN PALESTIJNSE KAMP DOOR LANGDURIGE ZONNESTRALING Geweigerd Lijk van Chinees opgedregd Overmoedige bui kost typograaf het leven Levensgevaarlijk gewond bij Verkeer in weekeinde eist negen slachtoffers Ministers praten woensdag verder over begroting '77 Paardrijdster verongelukt Tekorten Beroep ^jjgNËKENWË^82^92 Breda TEL 076-652550 DIRECTEUR: dr. w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen (Van onze redactie binnen land) EINDHOVEN - Het ozonge halte in de lucht boven ons land is door de voortdurende zonnenstraling aanzienlijk ge stegen. Dit hebben metingen van de Dienst bouw- en wo ningtoezicht van Eindhoven, samen met de Technische Ho geschool en de meteo van de vliegbasis uitgewezen. Ozon is een voor de mens, dier en plant schadelijke stof die ontstaat door inwerking van het zon licht op luchtverontreinigende stoffen. Ozon veroorzaakt irri tatie van oog-, neus- en keels- lijmvliezen; rubber gaat ervan barsten. Het ozongehalte, zo blijkt uit de metingen, is de af gelopen 25 dagen al minstens 40 uur, dat is twee uur per middag, boven het maximum toelaatbare gehalte van 200 microgram per m3 gestegen. Juli tot en met september vorig jaar was het totaal maar 33 uut over ruim 90 dagen. Op grond van bij de meteo van de vlieg basis aanwezige informatie schat men daar dat het ozon gehalte in Limburg tussen Roermond en Maastricht en in Noord-Oost België nog drie maal zo hoog is als dat in Eind hoven. De noordelijk wind brengt de luchtverontreini gende stoffen die ozon veroor zaken vooral naar die streken. Eindhoven ligt daardoor net aan de rand van de verontrei nigingszone. (Van onze redactie buitenland) LOEANDA De vier blanke huurlingen die op 28 juni in Angola ter dood waren veroordeeld, zijn zaterdag door een vuur peloton terechtgesteld. Het waren drie Britse huurlingen: de op Cyprus geboren 25-jarige Costas Georgiou, ook bekend als „ko lonel Callan", de 23-jarige Andrew McKenzie en de 35-jarige John Derek Barker, en de 34-jarige Amerikaan Daniël Gearhart. Engeland en Amerika rea geerden geschokt op de execu ties, waarmee de Angoleze pre sident Agostinho Neto clemen- tieverzoeken negeerden van koningin Elizabeth, de inter nationale commissie van juris ten, de Amerikaanse minister Kissinger en anderen. De Britse premier James Callag- han uitte zijn „diepe ontstelte nis" over deze daad waarvoor zijn regering „geen enkele rechtvaardiging kan vinden". De Amerikaanse president Ford keurde de executie van Daniël Gearhart scherp af als „ongerechtvaardigd en onge wettigd", Hierdoor zullen „stappen naar normalisering van de betrekkingen tussen Angola en de Verenigde Staten nog meer worden bemoeilijkt", zo verklaarde hij. Kissingerzei dat hij diep geschokt was door deze „bewuste vijandige daad" jegens de V.S. en het Ameri kaanse volk. De terechtstelling werd het eerst gemeld door Gearharts advocaat en wat later beves tigd door de Angolese persbu reau. De executies werden in Loeanda bijgewoond door functionarissen van de Volks beweging voor de bevrijding van Angola (MPLA), die in de burgeroorlog zegevierde. Onder hen was de Angolese minister van justitie. Nog geen 24 uur tevoren had president Neto de door een volkstribu naal uitgesproken vonnissen bekrachtigd. Hij weigerde de Amerikaanse senator Charles Mathias, die nog een laatste poging wilde doen hem tot gra tieverlening te bewegen, tot Angola toe te laten. De Ango lese overheid heeft bekendge maakt dat de verwanten acht dagen de tijd krijgen om de stoffelijke overschotten op te vragen. DEN BOSCH (ANP) - De gemeentepolitie van Den Bosch heeft in het afgelopen weekeinde het stoffelijk over schot opgedregd van een 19- jarige Chinese jongeman. Deze jongeman werd in de gemeente Boxtel sedert dinsdag vermist. De gemeentepolitie van Boxtel had opsporing van de jonge man gevraagd. Volgens de po litie van Den Bosch, die de naam van de jongeman niet wil vrijgeven, omdat zijn in het buitenland verblijvende fami lie nog niet kon worden inge licht, is er geen enkele reden om aan een misdrijf te denken. AMSTERDAM (ANP) - De 25-jarige typograaf Fred Drieman is zaterdagmiddag uit zijn woning op de derde etage in Amsterdam gevallen en ruim tien meter lager met het hoofd op straat terechtge komen. Hij was op slag dood. De man zat in het open schuifraam koffie met rum te drinken en wilde in een over moedige bui aan zijn vrouw laten zien dat zij geen glazen wasser nodig had om het raam schoon te maken. Hij ging op het kozijn staan, zich daarbij aan de buitenkant van het schuifraam vasthoudende. Toen dit plotseling naar bene den schoof, verloor hij het evenwicht en tuimelde naar beneden. ROTTERDAM (ANP) - De 20-jarige leerlinganalist J. van Gelder is zaterdagavond le vensgevaarlijk gewond, toen hij met twee vrienden schei- kundeproeven deed in een park aan de Oud Pernisseweg in Rotterdam-Pernis. Het drie tal mengde fosfor en kaliumch- loraat in drie glazen potjes. Twee potjes kwamen tot ont ploffing, toen van Gelder ze op de grond gooide. Het derde potje explodeerde spontaan, terwijl de jongen het nog in zijn hand hield. Zijn rechter hand werd afgerukt en er ont stond een slagaderlijke bloe- ding in de hals. De 18-jarige leerling verpleger N. de Bak ker, die niet werd gewond, drukte bij zijn vriend de hals- slagader dicht. De 19-jarige magazijnbediende J.M. van Kesteren liep brand- en snij- wonden op. (Van een onzer verslaggevers) TIEL - Op het Regionaal Woonwagencentrum in Tiel is zaterdagavond de 38-jarige Leo Jansen tijdens een ruzie met de familie Van D. door een aantal geweerkogels gedood. Zijn zoon Tinus liep enkele schotwonden op aan het dij been. De politie verrichte in to taal zes arrestaties; vijf man uit het gezin Van D. en een 21- jarige man. De schietpartij van zaterdag was de uitbarsting van een al enkele dagen durende onenig heid tussen de'familie Jansen en Van D. Vermoedelijke oor zaak van de onenigheid is het gedrag van de kinderen. Toen zaterdag tegen zes uur Leo Jansen oog in oog kwam te staan met enkele leden van de familie Van D. ontstond een schietpartij die eindigde met de fatale schoten. Enkele oge nblikken hierna moet Jansen zijn gestorven. Inmiddels was zijn zoon op de plaats des on- heils gearriveerd, waar hij ook door kogels werd geraakt. Krimpend van pijn staat Hennie Kuiper op de weg, even na zijn val - zaterdag - die hem uiteindelijk noodzaakte op te geven. Pagina I - Lucien van Impe, de tengere Belg besliste dit week einde de flanken van de Pyreneeën de Tour de France bijna zeker in zijn voordeel. Joop Zoetemelk moest de Belg zaterdag vele minuten toestaan. Dit tourweekeinde eindigde in een drama voor wereldkampioen Hennie Kuiper, die na een tweede val in het ziekenhuis belandde en vandaag in gezelschap van Gerrie Kne- temann (koorts) naar West-Brabant terugkeert. Pagina 2-De bewaking van het Olympisch dorp in Montreal is bijzonder zwaar. Toch vreest men acties, omdat twaalf politieu- niformen verdwenen en vier Olympische accrediteringskaarten. Pagina 3 - De ploeg van Peter Post in de Tour de France maakte zaterdag spannende uren door. Door tijdsoverschrijding zouden vijf man naar huis gestuurd worden, maar de jury streek de hand over het hart. Pagina 4 - Marcel Ankone toonde zijn klasse in de 500 cc- klasse op het circuit van Zandvoort. Twee wereldrecords (koge lstoten en speerwerpen) in het zicht van Montreal. Pagina 5 - Thijs Fase zegevierde in de plaatselijke ronde van Sint-Maartensdijk. Jan de Groot was de snelste in Bosschen- hoofd. DRACHTEN - Bij het Friese Terwispel zijn vrijdagavond vier mensen bij een verkeer songeval om het leven geko men. Het zijn de 38-jarige me vrouw M. Blankvoort uit Alk maar, haar 32-jarige broer H. Blankvoort uit Sappemeer en de in Drachten wonende 26- jarige T. Visser en de 24-jarige L. v.d. Veer. Het ongeluk ge beurde toen mevrouw Blank voort bij het inhalen op een brug in botsing met een tegen ligger kwam. Het verkeer eiste dit week einde nog vijf andere slachtof fers DEN HAAG (ANP) —De ver gadering van de ministerrraad over de begroting en het dek kingsplan voor 1977 is zater dagmiddag om vijf uur ge schorst tot woensdagmiddag twee uur, omdat op maandag en dinsdag enkele ministers deelnemen aan de vergadering van de Europese Raad in Brus sel. Dat heeft de Rijksvoorlich tingsdienst meegedeeld. HOUTEN - De 27-jarige mevrouw C.J.M. van der Heiden-Hofland uit Utrecht is zondagmorgen om het leven gekomen doordat haar rij paard en zijzelf ten val kwa men. ons land. Ook in de hogere luchtlagen is de atmosfeer boven onze omgeving stabiel en droog zodat het heel moei lijk tot buienvorming komt. In Frankrijk werden wel een aantal lichte buitjes waarge nomen vergezeld van onweer maar nergens werd zondag avond daar regen van bete kenis gemeld. In Midden-Frankrijk steeg het kwik alweer tot 35 gra- eze ;n u woont dan even -matieve >nzo b.v., -Leur. rf tandden HEUSDEN - Boer Nause uit Heesbeen zal vandaag toch vreemd opkijken wanneer de politie komt om zijn water sproeiers in beslag te nemen. Maar hjj heeft het er wel naar gemaakt door, tegen de uitdrukkelijke aanzeggingen van het waterschap in toch door te gaan met het negen uur aan één stuk, van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds, besproeien van zijn land. Dat kosste honderdvijftigdui- zend liter water per uur, dus een slordige miljoen liter per dag. Herhaalde waarschuwingen en klachten van naburige landbouwers mochten niet baten, zodat er nu van hoger hand is ingegrepen. Het proces-verbaal is al uitgeschreven. (Van een onzer verslaggevers) WISSENKERKE - Burge meester P. Wisse van Wissen kerke op Noord-Beveland, het PvdA-raadslid L. Blok zijn zondagmiddag als badmees ters in het gemeentelijk zwem bad opgetreden, terwijl de burgemeestersvrouw als kas sajuffrouw optrad. Normaal is het bad van Wis senkerke op zondag gesloten, maar na een initiatief van de Partij van de Arbeid besloot men een proef te nemen. Daar het twee man sterke personeel weigerde op zondag te werken omdat het dan een zeven daagse werkweek zou maken, besloten de burgemeester en het raadslid zelf in te springen. Er kwamen gistermiddag ruim zestig zwemmers, wat de bur gemeester bemoedigend ge noeg vond om ook de volgende week zijn badmeestersfunctie waar te nemen. De 20-jarige studente Rina Messinger uit Israël is gisteren in Hongkong gekroond tot Miss Universe 1976. Weinigen hadden dit verwacht, met het oog op de extra veiligheids maatregelen die men bij de komende gebruikelijke reizen voor haar nodig oordeelt. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT - Nadat zaterdag een zwak frontje was gepas seerd met tijdelijk bewolking en op enkele plaatsen een heel licht buitje was gevallen «as het zondag alweer zon nig en zomers. Een zwak hogedrukgebied ligt nu juisj te noorden van (Van onze redactie buitenland) BEIROET - De situatie in Libanon verslech- lert met het uur. fin Beiroet, ook zondag weer het toneel van de elkaar heftig (strijdende rechtse christenen, Syriërs, Palestijnen en linkse |kanese troepen, zou gisteren het Palest jjnse kamp Tal al Zaatar «twintig dagen van afschuwelijke wrede gevechten in handen (vallen zijn van de christenen. Zoals bekend betekende de slag om Tal al Zaatar (letter lijk: „de heuvel van de wilde tijm") voor de Palestijnen in Libanon een „zijn of niet- zijn". Zij hebben gezworen een oorlog op volle schaal te zullen beginnen al het in het Oosten van Beiroet gelegen vluchte lingenkamp door de christenen veroverd zou worden. Tal al Zaatar is voor de fedayeen, de Palestijnse commando's van vitaal belang omdat het verzet van zijn bewoners een symbool was geworden voor het gehele Palestijnse verzet. Ook Tripoli schijnt inmiddels in handen van de christelijke falangisten gevallen te zijn terwijl de stad Baalbek, ongeveer 85 kilome ter ten oosten van Beiroet, ge durende het weekeinde heftig is opgerukt. Waarnemers zeg gen dat de Syriërs voor een groot deel de bevoorrading v an de christelijke eenheden op zich genomen hebben. fan onze redactie buitenland) JVolgens de eigenaar van de Imng was K. kort voor zijn f>d in Buenos Aires geweest j 25.000 dollar op te halen l«op hij aanspraak maakte. J vertelde bij zijn terugkeer (Banloche dat hij door en- Ie onbekenden was overval ler, beroofd en dat hij voor wens was onmiddellijk weer Pg te gaan naar Angola, pet stoffelijk overschot van jug in een hutkoffer die aan leigenaar van K.'s woning Is gegeven door de verdach- |oie hem had verteld dat hij Trekening niet kon betalen prin plaats daarvan de kof- li,met boeken van waarde" Itond. Intussen kampen de troepen van de Palestijnse leider Yas ser Arafat in het zuiden van het land met een groot tekort aan brandstof waardoor de voed selvoorziening en de verzor gingvan gewonden danig in de knoop zijn geraakt. Arafat deed een beroep op Egypte om de brandstofvoorraden bij te vullen. Volgens radio Dama scus is het dodental van de af gelopen drie dagen bijna 4.000 man. De strijd was op zijn he vigst bij kamp Al Zaatar waar een kleine Palestijnse eenheid twintig dagen de aanvallen van de veel sterkere en beter bewapende christenen heeft weten tegen te houden maar zich uiteindelijk heeft moeten overgeven. De falangistische radio zei „dat er van enige weerstand geen sprake meer was... het kamp bestaat niet meer". Kamel Joemblatt de poli tieke voorman van de linksen, deed een dringend beroep op koning Khaled van Saoedi- Arabië, president Sadat van Egypte en de leiders van Libië en Algerij om zo snel mogelijk te intervenieren, zowel militair als politiek. De secretaris generaal van de Arabische Liga, Riad, riep ook alle Arabi sche landen op en einde te maken aan de uiters gevaar lijke situatie in Libanon". Hij vroeg de lidstaten dringend om medicamenten en brandstof voor Libanon. Riad is in Cairo om besprekingen te voeren met de vaste afgevaardigden van de Liga-lidstaten. In tussentijd voeren christelijke leiders van de groep rond president Frand- jeih besprekingen in Dama scus waar koning Hoessein van Jordanië zaterdag ook onver wacht is aangekomen. Ze heb ben laten weten dat ze elke vorm van inmenging van de Arabische liga zullen verwer pen. Zij vinden dat de vredes pogingenvan Syrië, dat duide lijk op de hand is van de rechtse partijen, daardoor zouden worden gedwars boomd. den in België tot 30 graden. De komende dagen blijven overwegend zomers en zon nig waarbij de buienkans niet is uitgesloten maar toch klein blijft. De junimaand gaf in De Bilt tot zaterdag een periode van 17 zomerse dagen boven 25 graden, juist een dag minder dan de serie van 18 zomerse dagen augus tus verleden jaar waargeno men. Geen weekeinde-verlof voor deze soldaten, die wegens het nog steeds aanwezige brandgevaar in bos en hei binnen moesten blijven. Zij hoefden niet in het geweer te komen, want nergens werden branden van betekenis gemeld. Dus moesten een sigaretje en een draagbare radio de verveling die duidelijk zichtbaar was - verhelpen DE Marine Luchtvaartdienst heeft zondagavond met een he likopter een ziek kind van boord gehaald van het Finse koopvaardijschip Hector. Het kind, twee jaar oud, had last vanstuipen en zuurstofgebrek. DR00G EN ZONNIG r'96 kans op onweer. [Wimumtemperatuur 28 ■aden fiAOio EN TELEVISIE a9ret terug op de buis. PNEN-/BUITENLAND-2 ■^gekeerde patiënten sturen boze ■'"naar Den Haag.

de Stem | 1976 | | pagina 1