IERKAAI" Loonmaatregel kabinet waarschijnlijk V Zevenhonderd hl hos ei hei verloren Situatie in landbouw in Mant dramatisch sn DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DE STEM Ileiieniun overleden Angstige uren voor campinggasten Si in Putte Prof. dr. Kriellaars (NCB): Man verdacht van moord op zijn vrouw DONDERDAG nnrï" DE BILT ZIET BUI NOG NIET HANGEN Vlooien hinderen de fiscus in Bergen op Zoom Vuurzeeën op de Veluwe en Kalmthoutse heide n [gisters MAKING I reevierswaal iKEL 10.03 3J5 3.95 59 3.90 1.00 79 89 1.98 ELTJES itr99 1.18 *LEES 1.89 VERWORST tikelen 8 JUL11976 It6e jaargang - no. 17999 andaag in geldleningei Loonsomstijging FNV in beraad Zeeland beter Maatregelen EEG Vuurbol ARNHEM ■houders van Reimerswaal [zij voornemens zijn met tel 19 van de wet op de 5 bouwvergunning te ver in bedrijfsloods voor een lop een perceel gelegen aan lerseke, kadastraal bekend le, sektie E nummer 671; In bedrijfsloods voor een lop een perseel gelegen aan Iveg te Yerseke, kadastraal Ie Yerseke sektie G rïum- Jjeft bij besluit van 29 juni klaard dat voor de betref bestemmingsplan wordt net bijbehorende stukken gang van 8 juli 1976 gedu- fn voor iedereen ter inzage [cretarie, afdeling algemene lenoemde termijn van veer- ieder die bezwaren heeft indienen bij burgemeester [1976. er en wethouders rretaris, J. Oudeman. ■ester, mr. C. Pijl Hogeweg. adverteren krant ^zers >k ïn BK Jle overtuigen dat u uit het lerkoopervari ng staat daar- 1 branche is geen vereiste, branche is beslist geen en produkt- en marktkennis |n staat om zelfstandig de ande bedrijven als kleinere bhermd rayon ter beschik- tbant en Zeeland, over deze functie wenst I. Rooyackers, telef. (MO TS 1 of schrijf aan; Is Holland b.v., [rsfoort, 3.01.69. 1OJ0 94, fles 1 Itr92 1J9 80 140-3038 HULS i.-J Stern-lezers ert -lezeressen kijken iaÈgÊSÊ? week in week uit in de „Kleintjes"-rubrieken. Dat zijn elke ÜE dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw „kleintje" niet zou worden gelezen. DIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen DE BILT - En de zomer duurde voort. Aan de hittegolf van 1976 komt nog geen einde. Nog regelmatig blijven de temperatu- renin ons gebied tot 27a 30 graden stijgen. Alleen in het noorden van het land is het met de noordelijke wind iets koeler geworden, 23 tot 26 graden. Onweersbuien kunnen ons land niet bereiken, storings fronten evenmin. Het hogedrukgebied voor de Noorse lenst houdt stand en blijft voor een noord tot oostelijke stroming van droge lucht zorgen. In Spanje, Zuid-Frankrijk en in Italië komen in de middag een paar verspreide onweersbuien voor, maar deze doven in de avond en nacht weer uit. Dat het een opvallend warme periode is moge blijken uit het aantal tropische warme dagen boven de 30 graden. Van verleden jaar 8 juli tot nu 8 juli in de Bilt totaal 19, waar ook de hittegolf van verleden jaar augustus toe behoorde. In de tien jaar van 1964 tot en met 1974 kreeg De Bilt ook dit aantal van 19 tropische dagen. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM - Het ongeveer 25 personen tel lende personeel van het Ont vangkantoor der Belastingen aan de Zuivelstraat in Ber gen op Zoom is gistermorgen voor de derde achtereenvol gende werkdag naar huis te ruggekeerd. Oorzaak: in het oude postkantoor, waar de Belastingdienst is gehuis vest, heerst een ware vlooienplaag. Al eind vorige week werd die plaag bestre den door de Bergse bestrij dingsdienst, maar de resulta ten waren gistermorgen nog steeds niet zodanig dat er van een werkbare situatie kon worden gesproken. De amb tenaren keerden dan ook weer huiswaarts. Intussen heeft de plaag al heel wat on gerief veroorzaakt. Zowel aan de ambtenaren als hun huisgenoten. Sommigen die gebruik hadden gemaakt van hun auto om naar huis te gaan, moeten zelfs de auto lateVi ontsmetten. Voor heel wat belastingplichtigen is er ook ongerief. Zij moeten on- verrichterzake huiswaarts keren in de gevallen dat men zich tot het Ontvangkantoor wendde om betalingen te doen of terugbetalingen in ontvangst te nemen. De Dienst Motorrijtuigen Belas ting heeft inmiddels huisves ting gevonden in het douane kantoor aan het Station splein. Het kantoor van de ontvanger tijdelijk over plaatsen naar de inspectie aan de Steenbergsestraat werd niet wenselijk geacht, omdat de plaag gemakkelij ker zou kunnen worden ver spreid. Een van de ambtena ren die gisteren in het ge bouw aanwezig was, zei ons dat de vlooien die gisteren het kantoor teisterden, al aanmerkelijk kleiner van formaat waren dan de vorige dagen, zodat verwacht mag worden dat de bestrijding succes gaat hebben en dat al leen pas ontwikkelde vlooien momenteel de plaag veroor zaken. Dat zou betekenen dat na de nieuwe bestrijdingsac- tie men de zaak onder de knie begint te krijgen. Laatste bod: 41,50 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering zal werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid vandaag een loonsverhoging per 1 juli voorstellen van 41,50 gulden netto per maand voor de modale werknemer, bestaande uit een bruto-inkomensverbetering en een verlaging van enkele sociale premies. Ofschoon het gesprek tussen de sociale partners een poging van de regering is om het ver schil in looneisen van vakbe weging en werkgevers te over bruggen, gelooft niemand in Den Haag dat er een vrijwillig loonakkoord tot stand komt. CNV-voorzitter Jan Lanser (beschouwde het regerings voorstel zelfs al als een aan kondiging van een loonmaat- De werkgevers denken [dat het gesprek vandaag in de [Stichting van de Arbeid alleen laar berust op een wettelijk Ivoorschrift. De Stichting moet (namelijk worden gehoord over een te nemen loonmaatregel. Het voorstel van de regering waarover het kabinet Den Uyl [dagen- en nachtenlang heeft [vergaderd, staat precies in tus- [sen de eisen van de sociale [partners. De Federatie Neder landse Vakbeweging wilde voor de modale werknemer 55 kulden netto, het CNV 44 gul pen en werkgevers wilden [slechts tot 38 gulden gaan. Het brieven spreken voor zich mnd. 36 mnd. 48 mnd. 60 mnd. 96 m» 59,36 135,00 109,04 97,08 168,00 130,00 li3,26 34,81 200,00 156,00 134,24 72,53 232,00 182,00 153,00 10,26 264,00 208,00 175,00 47,98 296,00 234,00. 197,00 85,71 328,00 260,00 218,00 61,16 394,00 310,42 260,17 ,74,38 490,60 385,94 323,13 769,98 651,33 511,80 428,07 ijtscheldingbij overl. Evt. overname °P1 of schrift. 96 mnd. alleen woningver"- ëxeeutiew. max. 15 jr. (Ie max. 30 200,63 20000 120x401,25 180x3»»' J 7,50 40000 120x535,00 180x91»'J 4,38 50000 120x663,75 180xoW| I. de Bont 01640-43150 lekstraat 24 Bergen op Zoom onze zeer voordelige autoverzekering- 113,34 128,11 143,3*1 157,4 187,551 232, Ml 309,1' I DROOG EN ZONNIG Maximumtemperatuur (24 graden (kust) 30 graden (land) RADIO EN TELEVISIE Belgische politieke partijen krijgen eigen zendtijd BINNEN-/BUITENLAND-2 Meer dan een miljoen koeien slachtoffer van tuivelsanering BINNEN-/BUITENLAND-3 Isolement biedt geen oplossing voor Amerikaanse problemen BINNEN-/BUITENLAND-4 Voor de derde keer Arabische top over Libanon SPORT-1 Man Impe vol vertrouwen SPORT-2 Bredase wielrenner Frits nrard: „Volgend jaar misschien prof' SPORT-3 Verbeeck snelste in Ulvenhout MERIJNTJE Binnen 2 uur >rting geld. 9W etalen rente. Snelkrediet 015-i4 n als ande- 's avonds 01820-2420^ wseBemidd. Tel. 01180 - Goed» beter KLEINTJE j* Dal heb je uitvlooien nou van al dat van die aangiften kabinet kent in zijn voorstel waarover vandaag nadere me dedelingen worden gedaan, ie dereen een brutoloonstijging van 30 gulden toe. Voor de werkgevers worden dan de premies voor kinderbijslagwet voor loontrekkenden en alge mene wet bijzondere ziekte kosten verlaagd. De zieken fondspremie voor werkgevers en werknemers wordt met 0,7 procent verlaagd. Verder gaat een half procent premie voor de wet arbeidsongeschiktheid van werknemers naar werkge vers over. Netto betekent dit dan dat de modale werknemer (jaarinkomen 24.500 gulden) er 41,50 gulden netto per maand op vooruit gaat. De werkgevers wijzen het voorstel van de regering van de hand. Zij verwachten dan ook dat de regering met een loon maatregel komt. De werkge vers willen een bruto loonsverhoging van slechts 20 gulden, een tientje minder dan de regering. Door de verschui vingen in de sociale premies en de dertig gulden verwachten de werkgevers dat de loonsom stijging dit jaar 9,3 tot 9,4 pro cent zal belopen, terwijl zij 9,2 procent met tegenzin het maximaal aanvaardbare per centage vinden. Meestal vallen de percentages hoger uit dan wordt verwacht en bovendien zijn ons alle gegevens nog niet bekend, aldus een woordvoer der van de werkgevers. De werkgevers wilden in het laat ste loongesprek maar tot 38 gulden netto per maand gaan, waarvan 20 gulden bruto- verhoging en de rest via pre mieverlaging. CNV-voorzitter Lanser vindt het regeringsvoorstel „vrij redelijk", omdat het enigszins bij dat van het CNV ligt, dat 44 gulden netto per maand voorstelde. Met de werkgevers zal echter ook de Federatie Nederlandse Vak beweging het voorstel van het kabinet Den Uyl van de hand wijzen. Gisteren stuurden zij het kabinet nog een telegram waarin een netto loonsverhoging van 5 5 gulden per maand werd geëist. FNV- voorzitter Wim Kok wilde zich nog niet over het nieuwe kabi netsvoorstel uitlaten, omdat vandaag de federatieraad van de FNV in Woerden bijeen komt om over het voorstel te praten. Kok wist ook nog niet of het voorstel het karakter van een aangekondigde loon maatregel heeft. Het ministe rie van Sociale Zaken deelde hem mee dat het een „ontwerp-beschikking" gaat. HAMBURG - Gustav Hei- nemann, de voormalige presi dent van de Duitse Bondsre publiek, is gisteren overleden. tegen de oprukkende vlammen op de Kalmthoutse heide. Foto: Stemfotograaf Dick de Boer). (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - „De ruwvoederpositie in Brabant is dramatisch. Er is geen gras en geen hooi, de snijmaïs brengt misschien maar een derde op van een normale oogst. Op een groot aantal be drijven beginnen de melkopbrengsten terug te vliegen en het water wordt in toenemende mate schaars. Veel schade is er o.m. ook in de boomkwekerij en de varkenshouderij". Met deze woorden schil derde prof. dr. F.W.J. Kriel- laars, voorzitter van de Noordbrabantse Christelijke. Boerenbond (NCB) gisteren de sombere, bijna uitzichtloze si tuatie, waarin de boeren ver keren. Prof. Kriellaars maakte deze opmerkingen in een lang durige discussie, die het be stuur van het landbouwschap gisteren hield over de gevolgen van de droogte voor de Neder landse land- en tuinbouw. In vele andere provincies, zoals Gelderland en Limburg, is de situatie niet beter dan in Brabant. In Zeeland echter is de toestand veel rooskleuriger, daar wenst men niet van „een ramp" te spreken (Zie voor de tails over de landbouw- en fruitteeltsituatie in Zeeland ons katern stad en streek. Tij dens de discussie in het Land bouwschap kwam men tot de volgende conclusies en sugge sties: De door de droogte gedu peerde agrariërs zouden aan vlottende geldmiddlen gehol pen moeten worden door mid del van een regeling, die hen niet verplicht eerst hun ver mogen in aanzienlijke mate aan te spreken. Op korte termijn moet een zo goed mogelijk steun worden gegeven aan de rundvlees markt. Gedacht wordt aan het opnieuw invoeren van een slachtpremieregeling. Het Landbouwschap wil de mogelijkheid van een alge meen rampenfonds voor de landbouw gaan bestuderen. Het denkt ook aan maatrege len in de belastingsfeer. Alhoewel er nog geen juist beeld is hoe groot de schade bedraagt welke door de droogte aan de landbouw is toegebracht in West-Europa wil de Europese Commissie nu enkele maatregelen doorvoe ren om de schade te verzach ten. Dit kondigde ir. Pierre Lardinois, landbouwcommis saris van de EEG gisteren in Luxemburg in het Europese parlement aan. Het zal wel september wor den voor er een totaalbeeld kan worden gegeven. Maar als di rect voorbeeld noemde hij dat in het Groothertogdom Luxemburg tweederde van de graanoogst verloren is gegaan. En zelfs als er nu veel regen komt dan is het probleem niet voorbij, zo zei hij. De Europese Commissie wil voorkomen dat de rundveev leesmarkt instort. De interven tie voor koeien welke vorige week aan Frankrijk werd toe gekend zal ook gaan gelden voor het zuiden van Neder land, 'België, Luxemburg en West-Duitsland. Dit om pa niekverkopen te voorkomen. Ten tweede zal de Europese Commissie aan de negen lid staten de aanbeveling doen overal te verbieden het stro op het land te verbranden. Daar naast wil men in Brussel een uitvoerbelasting op groenvoe- ders en hooi van veertig a vijf tig procent en verder moet de melasse (van suikerbieten en van invoer) maximaal bestemd gaan worden voor veevoeder. Tot slot wil men dat onder- melk gebruikt gaat worden ter voedering van het jongvee PUTTE/ARNHEM Mogelijk vandaag al zullen verschillende ministeries in Den Haag (Defensie, CRM, Binnenlandse Zaken) met Staatsbosbeheer overleg plegen over mogelijke maatregelen die nog v»r het komende weekeinde genomen moeten worden om bosbranden te voorkomen of te bestrijden. Dat heeft staatssecretaris Ven Lent (Defensie) gisteravond meegedeeld nadat hij samen met zijn collega Meijer (CRM) een bezoek had gebracht aan het rampengebied rond Arnhem, waar gistermiddag een verschrikkelijke bosbrand 400 ha natuurge bied verwoestte. Een kleine 200 ha natuurgebied ging gister avond verloren ten zuiden van Putte op de Kalmthoutse heide. Elders in ons land verwoestten bosbranden zeker nog eens 100 ha. Staatssecretaris Meijer deed in Arnhem dan ook een dringend beroep op het publiek uiterste voorzichtigheid met vuur te be trachten. Achthonderd gasten van camping Hazeduinen in Putte, vlak aan de Belgische grens hebben gisteren angstige uren doorgemaakt. Een enorme brand, die naar voorlopige schatting een kleine tweehon derd hectare bos en hei in de as legde bedreigde namelijk enige uren lang de camping. Het vuur rukte over een front van anderhalve kilometer op van uit België. Pas gisteravond rond halftien kon coördinator Geboers, brandweerofficier van Bergen op Zoom meedelen aan de campinggasten, dat de brand zich niet verder zou uit breiden. Een groot deel van de dag en gedurende nacht hebben brandweerkorpsen van de agg lomeratie Antwerpen en uit heel West-Brabant het vuur bestreden. Zij werden daarbij geassisteerd door militairen uit België en Nederland. Het Belgische leger werd geassis teerd door twee helikopters, een om te blussen en een voor de communicatie. De camping Hazeduinen, vorige week al in het nieuws, doordat daar een rode vuurbol was gesignaleerd, werd rond zes uur op last van de politie ontruimd. De campinggasten werden de eerste uren opge vangen in het gemeentehuis van Putte. Het gemeentebe stuur van Putte had inmiddels contact opgenomen met de mi litaire commandanten om voor de campinggasten onderdak te vinden in de nabij gelegen le gerplaats Ossendrecht. Op het moment, dat dit was geregeld kwam het sein „brand mees ter". Drieduizend militairen, honderden vrijwilligers, tal loze brandweerkorpsen en tientallen Duitse eenheden hebben gistermiddag niet kunnen verhinderen dat een rampzalige bosbrand rond Arnhem 400 ha natuurgebied heeft verwoest. Vannacht waren nog steeds ruim 300 mi litairen en twaalf tankauto's in het verbrande gebied aanwe zig om te kunnen ingrijpen wanneer de brand plotseling weer oplaaide, hetgeen rege lmatig gebeurde. Tegen zes uur gisteravond had men de bos brand, die rond twaalf uur was ontstaan, onder controle. De brand veroorzaakte pa niek op de campings op de Ve- luwezoom, die ontruimd moes ten worden voor de razende vuurzee. Kazernes, gebouwen van de Heidemij, de lucht machtbasis Deelen en huizen liepen lichte brandschade op. De enorme inzet van de dui zenden brandbestrijders kon voorkomen dat ook gebouwen in vlammen opgingen. Alle grote verkeerswegen ten noor den van Arnhem werden voor alle verkeer gesloten. (Zie ook pag. binnen-buitenland 2). Een alles wegvretende vlammenslang van honderden meters lengte rukt onstuitbaar op, het bosgebied rond Arnhem verwoestend. Bij een bosbrand rond El- speet is ongeveer 40 ha bos ver loren gegaan. In vier uur blus ten 12 brandweerkorpsen met 50 motorspuiten, geholpen door militairen, het vuur. Later op de dag arresteerde de politie in Elspeet een jonge man uit die plaats, die ver dacht wordt van het aansteken van deze brand. De knaap zou mogelijk ook de vijftien andere branden hebben gesticht die de afgelopen week de bosbrand- weer op de Veluwe intensief heeft beziggehouden. In Limburg hebben woens dag op enkele plaatsen bran den gewoed waarbij naar schatting 30 ha bos verloren is gegaan. Ook bij deze branden ontstond er gevaar voor boer derijen, maar brandweerlie den konden het vuur op korte afstand tegenhouden, zoals dat ook vele malen is gebeurd bij de brand rond Arnhem. Zes brandweerkorpsen zijn gisteravond in de weer geweest om een hardnekkige bosbrand te doven bij Leusden. Er ging toch nog twee ha verloren. AMSTERDAM Wegens moord op zijn vrouw is in zijn woonplaats Amsterdam aan gehouden de 51-jarige A.J. Het stoffelijk overschot van het eveneens 51-jarige slachtoffer is woensdagochtend in zijn woning aan de Stadionweg aangetroffen. Volgens de re cherche bracht verdachte zijn vrouw maandagochtend om het leven door haar met een fles de schedel in te slaan.

de Stem | 1976 | | pagina 1