M ika Jongen (9) uit Dorst verdrinkt in stortput OEGANDA Commandant Dan Shomron: Succes door verrassing MAANDAG Als stemmen uit de hemel hoorden wij OOSTBURGS ECHTPAAR DOET AANGIFTE VAN MYSTERIEUS VLIEGEND VOORWERP helpt u bouwen STEM Vandaag weer zeer warm Israël: een voorbeeld DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 5 JULI 1976 116e jaargang - no. 17996 Spectaculaire actie van Israëliërs op derduizend kilometer van hun land room andaag in PERIjntji ,,Volg ons Van der Stoel noeit Israëlische actie een „ongebruikelijke daad' Motorrijder uit Etten-Leur om het leven gekomen Teleg: ram commentaar Ontroering er, geestd riftige vreugde hebben giste ren om de voorrang gestre den in de harten van allen die willen blijven geloven in een wereld waarin het mogelijk moet zijn dat gerechtigheid en verdraagzaamheid hand in hand gaan ter wille van een menselijke samenleving. hevende igens de fekomen. Iing, leef- oofd van 3e Klok- Ireda a's ige >1- resse- 'unktie. indaire oneels- le fflNNEKENWEG 282-292 Breda TEL. 076-652550 IIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINCEN (Van onze redactie buitenland) IJL AVIV - De explosie I.te de vertwijfelde gijze- op het vliegveld van En- ,bt kort voor middernacht de slaap. Schoten klonken or de Afrikaanse nacht. De relaars wilden het niet gelo- weinig uren voor het aflo- nvan het ultimatum van de jgtuigkapers dat hun dood Kgelen zou, kwam de red- - onverwacht en op een te die men niet voor moge- r had gehouden, zo meldt 'A-correspondent Gideon Berli. Over een afstand van bijna 4.000 km waren drie transportvliegtuigen van de Is raëlische luchtmacht geland en hadden aan een week van angst en vertwijfeling een eind gemaakt. Sarah Davisdon, die met haar man en twee kinderen op 27 juni voor vakantie op weg naar Europa was, beschreef het aldus: „Het was een gewel dige verrassing. Wij lagen allen al op de strozakken. On danks het nare gevoel dat de meesten zaterdagavond be heerste, wilden we proberen een beetje te slapen. Wij ver wachtten werkelijk niet dat Is raël naar Oeganda kwam." „Toen hoorden wij explosies en schoten. Wij wisten niet vanwaar deze kwamen. Enkele kogels sloegen door de ruiten. Mijn man, een oud-officier, schreeuwde: „Onmiddellijk gaan liggen, liggen blijven". En toen, als stemmen uit de hemel, hoorden wij comman do's die Hebreeuws spraken. Soldaten riepen tot ons op te staan en hen te volgen. Minu ten later waren wij in een vliegtuig." Ozi Davidson, haar man, meldde dat een Duitser onder de luchtpiraten op 27 juni kort na de start in Athene de leiding van het gekaapte toestel had overgenomen. „Over de boord- radio verklaarde hij dat hij nu „piloot en kapitein" was. De jongere zoon van het ge zin, de 13-jarige Benjamin, vertelde dat de dagen lang wa ren. Hij had tijdens de moei lijke dagen een misdaadroman „mannen in de val" gelezen. Ook hij gaf toe grote angst te hebben gehad. Hij zei dat de kapers enkele gegijzelden hadden geslagen. Joop Zoetemelk en de Belg Lucien van Impe hebben gisteren in de ne gende etappe van de Tour de France het gehele al gemeen klassement door elkaar gegooid. Zoete melk en Van Impe verlie ten in de eerste echte ber getappe in de Grand Bou clé een zeer sterke kop groep tijdens de beklim ming naar Alpe d'Huez. De beide coureurs reden vele concurrenten op mi nuten achterstand. De grootste verliezers waren Freddy Maertens, die zijn gele trui aan Lucien van Impe verspeelde en we reldkampioen Hennie Kuiper die van de derde naar de zeventiende plaats in het algemeen klassement tuimelde. Joop Zoetemelk SRAËL DOL VAN VREUGDE (Van onze correspondent) feL AVIV - Met Hercules vliegtuigen aangevoerde Israëlische Immando-troepen hebben in een spectaculaire overval op het Oegandese legveld Entebbe de gegijzelde Israëlische passagiers en de Franse be- pnning, 104 man in totaal, van het gekaapte Franse Air France Toestel Jterdagnacht gered. jdens deze door de Israëlische publieke opinie bejubelde actie verloren vier Israëliërs lier wie drie burgers en een commandant van de Israëlische troepen in Entebbe het Igsgroepen lier toekomst [hun vaktech- Incasserings- leschikken. kt u 27 maanden sronde kgeven? ïlijke kinderen? op naar de jligers, waterbouw- )uwk. TH pen van nieuwe i. d. uitvoering de projecten lbouwkundige :teur erv. iteresseerd in een Nederlandse iwerking. een vlucht van bijna 4000 imeter landden de Israëli- le vliegtuigen zaterdag- :ht omstreeks elf uur plaat- ike tijd op het Oegandese eld. Volgens terugge- :de Israëliërs die zondag gen dansend op het vlieg bij Tel Aviv werden bin- lehaald, duurde de strijd de kapers hoogstens 1 mi lt. Een ooggetuige vertelde de kapers handgranaten de gijzelaars gooiden, snel door de binnenstor- ide Israëlische soldaten gedood. Ook braken 'echten uit tussen Israëli- le militairen en Oegandese laten. Zwaargewapende Is- lische jeeps beheersten [e tijd het vliegveld. In het iggesprek met het blad 'iv zei de Oegandese pre nt Idi Amin nadat de een durende Israëlische blik- lactie was, afgelopen, de li nnen van zijn gesneuvelde daten te tellen. Hij klonk de journalist van lariv als een gebroken man zich door Israël verraden itte. Igens Amin zouden uitein- i)k 20 Oegandese militairen' 'gedood en 32 gewond. terdagnacht omstreeks half e kwam de legerwoord- ïder in Tel Aviv met het [ste korte communiqué over 'slaagde actie in Oeganda Het bericht ging in de :htnog als een lopend vuur- door het land. In jaren heeft sêl niet zo'n spontane 'ugdeuitbarsting gekend, leek wel als of de tijdens de tote Verzoendag-oorlog op- [Zonnig en zeer warm maximumtemperatuur, jg Braden (kust); 32 graden Band) ,rr Entobbe-n gelopen deuk in het zelfver trouwen door de glijvlucht van het leven naar Entebbe werd rechtstreken. „Het onmoge lijke is gebeurd, een droom is werkelijkheid geworden. Onze gebeden zijn verhoord". Uit spraken die telkens weer te rugkwamen. Israëlische passagiers vertel den zondagmorgen bij aan komst op het vliegveld bij Tel Aviv dat niemand aan de mo gelijkheid van een Israëlische reddingsactie had gedacht. Voor mij was het een volsla gen verrassing", vertelde Gil bert Weil uit Antwerpen zon dagmiddag enkele minuten voordat hij naar Brussel vloog. We hebben wel grapjes ge maakt over een mogelijke Is raëlische actie om ons te be vrijden, maar serieus hadden we dat niet genomen". Gilbert Weil vertelde dat de gijzelaars van de kapers een redelijke be handeling hadden gekregen. Over de bevrijding zelf kon hij weinig zeggen: „We hoorden schieten, renden achter de Is raëli's aan naar het vliegtuig en toen was het over". Sara Davidson uit Isral zei dat president Idi Amin nog zater dagmiddag tegen de gegijzelde had gezegd dat de onderhande lingen tussen de kapers en Is raël grote vooruitgang hadden geboekt. „Ineens hoorden we schoten. We dachten: dat is het einde. Het gebouw wordt op geblazen. Toen stormden Is raëlische soldaten binnen. „Volg ons", riepen ze in het Hebreeuws. In de nacht volg den we de soldaten". Alle teruggekeerde Israëli's waren vol lof over de Franse bemanning van het Air France-toestel die in Entebbe bij de gegijzelden was geble ven. „Fantastisch waren die Fransen", zei Sara Davidson. Andere getuigen vertelden dat Oegandese soldaten ten nauwste met de Palestijnse kapers van het vliegtuig sa menwerkte en bewakings plicht op zich hadden geno men. In een zondagmiddag in het parlement afgelegde rege ringsverklaring kwam eerste minister Rabin op dit punt te rug. „Alle tekenen wezen erop dat president Idi Amin met de terroristen samenwerkte", zei hij. Eerste minister Rabin legde uit dat Israël wel degelijk beslist had Palestijnse gevan genen vrij te laten. Maar toen bleek dat de onderhandelingen vast liepen, zat er niets anders op dan het lot in eigen handen te nemen en het risico van een militaire actie in Oeganda onder ogen te zien en te nemen. Rabin zei dat de ISRAËLI SCHE ACTIE EEN BIJ DRAGE AAN DE MENSHEID IS IN DE STRIJD TEGEN DE internationale terreur". Uit de beproevingen van afgelopen dagen is eerste minister Rabin voor de eerste maal sinds zijn benoeming tot eerste minister in 1974 als een populaire na tionale leider tevoorschijn ge komen. Zelfs oppositieleider Begin (Likoed-partij) prees Rabin (Begin is oud opperbevelhebber tijdens Zes daagse oorlog) voor de moed van zijn regering. „Alle eer komt u toe", klonk het in het muisstille parlement. Voor de Israëlische publieke opinie is het van het aller grootste belang dat de Israëli sche regering bereid en in staat is duizenden kilometers van eigenland in te grijpen, om het leven van in gevaar verkerende Israëliërs te redden. Commen tatoren wezen er hier meteen op dat van de geslaagde over val op de Palestijnse kapers in Oeganda een afschrikwek kende uitwerking op de Pales tijnse organisaties uitgaat het nu wel duidelijk is dat Israël ook in landen als Libië en Irak kan opereren. President Idi Amin deelde later mee dat 20 leden van de Oegandese strijdkrachten om kwamen en 32 gewond werden toen Israëlische commando's het vliegveld van Entebbe aanvielen. In zijn verklaring die over radio-Oeganda werd uitge zonden, zei hij dat vijf Pales tijnse en twee Westduitse ka pers ook gedood werden. Ver der deelde hij mee dat de Israë liërs zeer zware verliezen le den. De Oegandese minister van Buitenlandse Zaken, luitenant-kolonel Juma Oris, deed een beroep op de Afri kaanse leiders de zionistische argressie" te veroordelen. Hij drong aan op het houden van een spoedbijeenkomst van de veiligheidsraad van de Ver enigde Naties. (vervolg op binnen- en buitenland 2) DEN HAAG - Minister van der Stoel heeft de Israëlische actie op het Oegandese vlieg veld Entebbe zondag „een on- gebruikelijke daad" genoemd. Militaire acties in het buiten land zijn aleen te rechtvaar dige in een noodsituatie, aldus Van der Stoel in het NOS- journaal zondagavond. Waar schijnlijk vond Israël dit een noodsituatie en ik moet zeggen dat hier vele indicaties voor waren, aldus Van der Stoel. De minister weer er verder op dat internationale samenwerking het enige middel is om het ter rorisme in de toekomst uit te bannen. tel aviv - Met een schor ge schreeuwde stem verscheen de 38-jarige brigade-generaal Dan Shomron gistermiddag in Tel Aviv voor de wereldpers. De bescheiden doch zelfverze kerde commandant van de Is raëlische commando-eenheid schreef het succes van zijn mannen in Entebbe toe aan het verrassingseffect. „De terro risten hadden geen tijd om handgranaten naar de gegij zelden te gooien". Vanuit hun militair standpunt was deze veelbelovende generaal best tevreden over het gering aantal slachtoffers onder de gegijzel den. „De terroristen lagen tussen onze mensen in. Dat maakte het gevecht zo moeilijk. Een van onze burgers die zijn ze nuwen niet kon bedwingen, stond op en werd toen door een kogel geveld." Over het korte gevecht met de kapers en Oe gandese militairen wilde de generaal niets vertellen. Maar het was gemakkelijker geweest dan hij zich had voorgesteld omdat het verrassingseffekt de Oegandese militairen en ka pers vrijwel volledig uit balans had gebracht. Het gebouw waarin de gegijzelden op het vliegveld werden vastgehou den, werd door Oegandese sol daten en kapers bewaakt. Op perbevelhebber generaal Gur schatte dat tachtig Oegandese militairen in en op het gebouw waren gestationeerd en dat daarvan twintig tijdens de aktie sneuvelden. Van de groep terroristen die in Entebbe met vier man was versterkt kwa men er zeven om het leven. Onder hen een Duitse vrouw en een Duitse man. Volgens de Israëlische op perbevelhebber werden door de Israëliërs zes tot tien MIG- straaljagers op het vliegveld van Antebbe vernietigd. Op die vliegtuigen trainden ook Pa lestijnse commando's. De Is raëliërs hebben de Oegandese vliegtuigen hoogstwaarschijn lijk niet alleen vernietigd om op hun terugweg niet te wor den onderschept, maar om Kenia te vrijwaren van Oegan dese luchtaanvallen. Israëli sche militairen hebben gedu rende één uur het vliegveld van Entebbe in Oeganda vrijwel volledig onder controle gehad. De aktie van zaterdagnacht werd door de minister van de fensie Perres een der gedurfd- ste genoemd die Israël ooit heeft ondernomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BREDA - Het warme weer eiste het afgelopen weekeinde zijn tol. Zes mensen verdronken, toen zij verkoeling zochten. In Breda verdronk een jongetje in een put. ZUID- en ZUIDWEST NEDERLAND blijft nog in de warme tot zeer warme lucht liggen, met temperaturen rond of iets boven de 30 graden. Ge leidelijk wordt uit het noord oosten droge maar wat koelere lucht uit Scandinavië aange voerd. Vandaag kan dit in Noordoost-Nederland al merkbaar zijn door iets lagere temperaturen. Al blijft het kwik nog wel ruim boven de 25 graden stijgen. Inhet midden van de week kan deze wat minder warme lucht ook naar onze omgeving doordringen. Zaterdag bereikte de warmte een top met in Oost-Brabant 36 graden. Ook zondag werd nog 30 tot 34 graden gemeten. En kele verspreide onweersbuien wisten tot het oosten van Bel gië door te dringen, maar doofden in de avonduren weer uit. De onweerqkans is bij ons wel iets groter geworden maar echte buien van betekenis laten op zich wachten. Dit be tekent dat de warmte geleide lijk wel iets afneemt, maar dat er aan de droogte de eerstko mende dagen nog geen einde komt. De negenjarige Johnny Aarts uit Dorst is - waarschijn lijk zaterdagmiddag - ver dronken in een zogenaamde stortput op de hoek van de rijkswegen 63 en 2 7 op Bredaas grondgebied. Zijn stoffelijk overschot werd zondagmorgen gevonden door twee passan ten. Het jongetje, werd zater dagmiddag om halftwee voor het laatst gezien. Men wist, dat hij op zoek was naar rietplui men. Toen hij later in de mid dag nog steeds niet terug was, begonnen Oosterhoutse ge meentepolitie en een groot aantal inwoners van Dorst een zoekactie in de bossen en in de buurt van de stortput. De actie ging de hele nacht door en werd pas beëindigd toen de droeve melding van de ver drinking binnen was gekomen. In Dorst heerstte gisteren grote verslagenheid. In het afgelopen weekeinde zijn nog zes andere mensen verdranken. Drie verdrin- kingsgevallen deden zich voor in de Randmeren. Eén van de bevrijde vrouwe lijke gegijzelden wordt na aankomst op de luchthaven van Ben Goerion bij Tel Aviv door van vreugde buiten hun zinnen zijnde familieleden toegeschreeuwd DE 24-jarige boerenzoon W. Penterman uitHarreveld (gem. Lichtenvoorde) is, toen hij bij zijn huis bezig was met lassen van een kas door de stroom ge troffen en gedood. ETTEN-LEUR - GILZE - ZEIST - Ofschoon de vakantie-uittocht het verkeer in Nederland nergens voor grote problemen heeft gesteld, zijn in het weekeinde zeker twaalf mensen om het leven gekomen. Op de Hoevenseweg in Etten-Leur is zaterdagavond om vijf over zeven de motorrij der A. van H. bij een ongeval om het leven gekomen. Hij reed met zijn motor, een Laverda 750 op de weg van Etten-Leur naar Oudenbosch tegen een, voor hem aan de linkerkant van de weg staande boom. De motorrijder was op slag dood. De verongelukte motorrijder was woonachtig in Ouden bosch. De ruim veertigjarige Eind- hovense barkeeper L. Vlemmix heeft vrijdagavond op rijks weg 58 ter hoogte van Gilze de dood in het verkeer gevonden, toen hij door onverklaarbare oorzaak met zijn DAF in de middenberm belandde. Daar werd zijn voertuig door de vangrail teruggekaatst naar de rijbaan, waar hij vervolgens door een achteropkomende wagen werd aangereden. De heer Vlemmix was onmiddel lijk dood. Elders in het land kwamen nog zeker tien mensen om het leven. Hans Wiegel, WD-fractie voorzitter in de Tweede Kamer heeft zondag een telegram ge stuurd naar de Israëlische am bassadeur in Nederland, waarin hij zijn respect uit spreekt voor de Israëlische actie in Oeganda. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Binnen twee etmalen nadat boven het Westbrabantse Putte vuurbol len aan het zwerk waren ge zien, heeft een Oostburgs echt paar bij de politie aangifte ge daan van een nieuw geheim zinnig hemellichaam dat het boven de Zwartepolder bij Cadzand zegt te hebben waar genomen. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie zou een zilver grijs voorwerp van omstreeks acht bij twee meter op grote hoogte ongeveer vijf minuten in het luchtruim hebben stil- gehangen. Daarna kwam het met grote snelheid naar bene den, maar op ongeveer zeven tig meter afstand van de getui gen zou het de grond tot op drie meter hebben genaderd. Na een paar minuten verdween het voorwerp met zeer grote snelheid loodrecht in de lucht. Behalve door het Oostburgse echtpaar zou het geheimzin nige verschijnsel ook door twee Belgen gezien zijn. Vol gens de getuigen zou deze „vliegende schotel" afgeronde hoeken met een gegolfd dak en waarschijnlijk een zwarte band over het dak hebben ge had. Er werden geen ramen of levende wezens gezien. Volgens de politie heeft men de aangifte ernstig genomen omdat het echtpaar een op recht geschrokken indruk maakte. Tegenover ons ver klaarden de Oostburgers dat ze liever hun naam niet vermeld zagen omdat ze vrezen voor de ongelovige reacties van hun bekenden. „Want wie gelooft er nu zo iets. De mensen zullen ons uitlachen. Maar echt waar, de koude rillingen liepen ons over de rug", aldus de man, die nog danig onder de indruk van zijn ervaring was. Want dat is de werkelijke en diepere betekenis van het bijna onvoorstelbare succes dat door het samengaan van moed en verstand door de Is raëlische natie werd geboekt. Israël heeft metterdaad be wezen dat het mogelijk is een halt toe te roepen aan laffe geweldplegingen op weer loze mensen wanneer inzicht, daadkracht maar vooral ook de bereidheid om risico's te nemen en offers te brengen de belangrijkste drijfveren van een beleid vormen. Het is deze keer eens gelukt on- schuldigen te bevrijden en de schuldigen hun gerechte straf niet te laten ontgaan. In tegenstelling tot wat praktijk is gebleken bij vele staten die krachtiger en machtiger zijn dan het kleine, voortdurend in zijn bestaan bedreigde Israël zijn er deze keer eens geen concessies gedaan, zijn er geen misdadi gers losgelaten uit de cellen waarin ze hun terechte von nissen uitzaten. In dat licht bezien doen de gelukwensen van sommige regeringen, de Franse voorop, schijnheilig aan. Erger nog is het achter wege blijven van complimen ten van anderen, van wie men een andere houding had mogen verwachten. We gaan nu maar voorbij aan de zui nige om niette zeggen misse lijke manier waarop de redac tie van de VARA- actualiteitenrubriek op de ge beurtenissen meende te moe ten reageren. We weten zo langzamerhand wel dat men zich in die hoek zodra het om Israël en de Palestijnen gaat liefst zo ver mogelijk verwij dert van de gevoelens van de doorsnee luisteraar. Dat echter ook de Neder landse minister van Buiten landse Zaken niet verder komt dan wat diplomatieke behendigheden om toch vooral niet zijn vingers te branden aan de Arabische heetgebakerdheid zal velen bitter hebben teleurgesteld. Er zijn nu eenmaal ogenblik ken waarop een duidelijk en krachtig stelling nemen on vermijdelijk en geboden is. Des te merkwaardiger is de houding van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken als men bedenkt dat het nog geen week geleden is dat Nederland zich in de Eu ropese Gemeenschap sterk maakte om het internationale terrorisme te lijf te gaan. Hoe dat het best kan gebeuren heeft Israël in de nacht van zaterdag op zondag voor beeldig getoond. Tot be schaming van de machtigen der aarde. i'

de Stem | 1976 | | pagina 1