3 Doden bij brand Stad aan het Zoommeer voor 40.000 mensen Besluit in Luxemburg: "^andaag gers> leus begint. Leonid Breznjev: Moskou blijft het rode Rome VACANTIE AAN- DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DE STEM Jf AJNIElv 1^ BOTTERDAM Premier: debat over de was geen schijnvertoning Loonpauze tot pl juli Bruynzeel Multipanel moet 240 man kwijt Communistische partijen in Europa minder strak aan Kremlin's lijntje HENNIE KUIPER RUKT OP NAAR DE DERDE PLAATS Plan van Bergen op Zoom: Haast Spectaculair ,e slanke jurk ijde klokkende kleuren. Kunt u met eon gerust hart via De Stem doen met een „Kleintje" onder de rubriek „Vakantie". Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke „Kleintjes"-njbriek. DIRECTEUR: OR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN Ie.e.g. ten STRI IDE TEGEN TERREUR (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT - Het hogedruk- gebied is zo standvastig, dat ook de eerste julidagen een zomers en zonnig karakter zullen hebben. De velen, die naar wat regen uitzien, doen dit voorlopig nog tevergeefs, want de fronten trekken langs Schotland naar liet noordelijk deel van Scandi navië, waar voornamelijk langs de Noorse kust enige regen valt. Ook onweerssto ringen zijn voorlopig niet te verwachten. Op een enkel plaatsje in Zwitserland en Italië werd gistermiddag een verspreid licht onweersbui tje gemeld. Wel is met de noordelijke wind koelere lucht binnengedrongen, zodat alleen in Zuid- Limburg gisteren nog dertig graden werd bereikt, in Zuidwest-Nederland 24 tot 26 graden, De Bilt 27 graden. Geheel Frankrijk hield het warm tot zeer warm met zuidwestelijk van Parijs nog maxima rond 36 graden. Het hogedrukgebied is ook in de hogere luchtlagen sterk ont wikkeld en dat werkt de standvastigheid in de hand. De maand juni is na 1971 en 1930 de warmste van deze eeuw geworden met een ge middelde maximumtempe ratuur in De Bilt van 24 gra den. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG - Het ziet er I naar uit dat het kabinet Den lljitot een loonpauze van een maand, tot uiterlijk 31 juli zal Ibesluiten. Dit omdat de parti- jen in het sociaal-economisch I overleg, werkgevers en werk- liemers, hun loongesprek nog ■niet definitief hebben afge rond. De loonmaatregel die de leering december vorig jaar en waarmee alle lonen loerden bevroren, kan volgens lie kortgeleden gewijzigde wet Itp de loonvorming met een Itauid verlengd worden. De internatio nale voetbalfederatie (FIFA) heeft dinsdag in Zürich be kendgemaakt dat Cuba, als tervanger van Uruguay, zal deelnemen aan het Olympisch voetbaltoernooi in Montreal. Cuba zal in groep C uitkomen, tiet Olympisch kampioen Po len, Iran en Nigeria. doen: een rechtsbijstand- if een aanvullende ie brengen u gaat naaf iebonnen«u kunt zien ZEER WARM poog en zonnig. Warm :ot zeer warm met Mperaturen rond 30 baden. Matige wind I tssen noordoost en oost. 1ADI0 EN TELEVISIE I Drijvend kindercircus op I Nederlandse I wnenwateren. binnen-/ Jbuitenland-3 I Kleine Stem: zelf muziek I taken. binnen-/ buitenland-4 I Achtergehouden I gegevens Softenonaffaire 19epubliceerd. I SPORT-2 I Jimmy Connors op I Wimbledon I "''geschakeld. 1 SPORT-3 »os Hermens zet alles op '0 km. I Trijntje (Van onze correspondent) LUXEMBURG - De ministers van binnenalndse zaken en van justitie van de Europese Economische Gemeenschap hebben gisteren in Luxemburg besloten tot een nauwe samenwerking bij de bestrijding van de internationaal georganiseerde criminaliteit en speciaal van het interna tionale terrorisme. Dc ministers die met hun eerste bijeenkomst in Luxem burg gehoor gaven aan de op roep van de regeringsleiders, gedaan op de EEG- topconferentie in Rome in de cember van het vorig jaar, namen een uit zes punten be staand gezamelijk actiepro gramma aan ter bestrijding van de criminaliteit en het ter rorisme. De voornaamste punten uit dit actieprogram zijn: 1. Een uitwisseling van de ge gevens over in het verleden in de lidstaten plaatsgevonden terreuracties en de bestrij- dings methoden daarvan ten einde andere landen in staat te stellen hun methoden ter be strijding van het terrorisme verder te ontwikkelen; 2. bij tomekomstige terreurac ties zullen de staten elkaar helpen bij de bestrijding van de zich afspelende terreurda den; 3. technische gegevens en erva ringen zullen door de politie korpsen aan elkaar worden uitgeleverd zonder belemme ring van grenzen; 4. er komt een uitwisseling van politie-beambten van het ene naar het andere landteh einde politie-organisatie en werk methoden van elkaar beter te kunnen begrijpen; 5. met name ten aanzien van de veiligheid van het luchtver keer, de veiligheid van de op slagplaatsen van kernmate riaal alsook bij de bestrijding van natuurrampen en andere katastrofen zal binnen de EEG in de toekomst nauwer worden samengewerkt; 6. een aantal werkgroepeijl zul len opdracht krijgen deze mi nisteriële besluiten uit te wer ken en hun werk voor te leggen aan een nieuwe ministerscon ferentie in het voorjaar van 1977. Het ligt dan in de bedoe ling dat per 1 januari 1978 de EEG op krachtige wijze tegen ■de internationale terreur en [criminaliteit zal gaan optre- 'den. DEN HAAG - Bruynzeel Multipanel B.V. uit Zaandam, de vroegere fineerfabriek van Bruynzeel, gaat het aantal werknemers binnen nu en twee jaar terugbrengen van 600 tot minimaal 360. Er zullen geen gedwongen ontslagen vallen. De personeelsinkrimping zal volgens natuurlijk verloop plaatsvinden. Dc directie van het bedrijf en vakbondsbe stuurders hebben dit in een ge zamenlijk communiqué mee gedeeld. Overeengekomen is dat bij de verlenging van de jaarcon tracten van buitenlandse werknemers vooralsnog geen verband zal worden gelegd met de noodzakelijk geachte reor ganisatie. Mocht de directie toch een keer buitenlandse gastarbeiders willen ontslaan dan zal dagrover eerst met de vakbonden overlegd moeten worden, zo blijkt uit het com muniqué. Een aantal mensen moest tijdens een felle brand in Rotterdam een goed heenkomen zoeken door uit de ramen te springen van de tweede of derde verdieping. Als laatste sprong een vrouw, wier haar al in brand stond, naar beneden. Zij moest worden opgenomen in een ziekenhuis. Breznjev (Van onze redactie buitenland) OOST-BERLIJN - De Sovjet-Unie is vastbesloten trouw te blijven aan het proletarisch internationalisme, het codewoord voor de aanspraak van het Kremlin op het leiderschap van de internationale communistische beweging. Aan de inhoud van deze doc trine kan niet worden getornd. Dit blijft uit de toespraak die de Russische leider Leonid Breznjev gisteren richtte tot dc topconferentie van de Euro pese communistische partijen in Oost-Berlijn. Breznjev verdedigde de aan spraken van het Kremlin op het communistische leider schap en wees de onafhanke lijk denkende communistische partijen in het westen op de noodzaak hun revolutionaire waakzaamheid op peil te hou den. In zijn toespraak vermeed hij overigens direct in te gaan op de ideologische menings verschil) en die tot een her haaldelijk uitstel van de com munistische top hebben geleid en erkende hij dat Europese communisten opereren onder andere omstandigheden. „Hun taak en strategie moet worden aangepast aan die andere om standigheden", aldus Brezn jev. Hij riep de Westeuropese partijen op de strijd tegen het kapitalisme voort te zetten, zelfs als ze bondgenootschap pen sluiten met sociaaldemo cratische en christelijke parti jen. Breznjev riep de communis tische partijen op tot solidari teit, „met strikte eerbiediging van gelijkgerechtigdheid en autonomie voor elke afzonder lijke partij". „Elke partij is voortgekomen uit de omstan digheden die in haar eigen land heersen, is zelf verantwoorde lijk voor haar daden en in de eerste plaats verantwoording schuldig aan de arbeiders van het eigen land, wier belangen zij vertegenwoordigt". De Russische partijleider maakte van het forum van de conferentie gebruik om Ame rika ervan te beschuldigen in gebreke te blijven bij het tot standkomen van een nieuw S alt-akkoord. Hij betoonde zich opnieuw voorstander van het gelijktijdig ontbinden van de NAVO en het Warschaupact om „het nucleaire kruitvat dat Europa momenteel is" on schadelijk te maken. De confe rentie van 29 Europese com munistische partijen in Oost- Berlijn werd dinsdag officieel geopend met een toespraak van de Oostduitse leider Erich Honecker. Het spreekgestoelte werd verder betreden door de communistische leiders uit Roemenië. Polen en Spanje. (Zie ook pagina binnen- buitenland 2) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De brand waarbij dinsdagochtend in de Rotterdamse saneringswijk Het Oude Westen drie mensen om het leven kwamen, is niet aangestoken. De politie heeft dat na een technisch onder zoek door het gerechtelijk la boratorium meegedeeld. Men weet alleen dat de brand is be gonnen in de tussenkamer van de benedenwoning, waar twee Turken woonden. De drie slchoffers van de vuur zee zijn de 58-jarige Turkse mevrouw S. Turgut-Ertas en een Nederlandse vrouw dc 22-jarige C.T. van Woerden en haar vier-jarig zoontje Dimi- tri. De Turkse vrouw is de moeder van de 28-jarige me vrouw Turgut, die vanaf de tweede verdieping met twee kinderen naar beneden is ge sprongen. Samen met een 30- jarige man, die ook via het raam naar buiten is gespron gen, wordt zij in het ziekenhuis verpleegd. Het politie-onderzoek weer spreekt het gerucht, dat in de nacht van de brand door de buurt ging, dat er opzet in het spel zou zijn geweest. De brandweer heeft later Ver klaard dat de gevolgen van de brand zo ernstig zijn geweest omdat men in een laat stadium is gewaarschuwd. Toen de brandweer ter plaatse arri veerde, was het trappehuis van de oude woning al herschapen in een schoorsteen. De enige ontsnappingskans, aldus de afdeling Brandpreventie in Rotterdam, in dergelijke oude woningen is om over het dak weg te vluchten. (Van onze sportredactie) VERVIERS - De ploeg van Peter Post blijft het geweldig goed doen in deze spannende Tour de France. De Raleigh-ploeg won gisteren de ploegentijdrit. Behalve de financiële winst, leverde dat ook nog eens tien seconden tijdwinst op voor Hennie Kuiper die, doordat hij in het tweede gedeelte met alle grote favorieten in de kopgroep arriveerde, nu naar de derde plaats in het algemeen klassement is opgerukt. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM-Gaat Bergen op Zoom overeen paar jaar beginnen met de bouw van de „Stad aan het Zoommeer" met 10.000 woningen voor een kleine 40.000 inwoners? Het plan voor deze stad in de huidige Oosterschelde ten wes ten van de bestaande stads kern is ontwikkeld door de dienst gemeentewerken van Bergen op Zoom. De stad zou moeten komen in het noord elijke deel van het toekomstige Zoommeer dat in liet kader van de afsluiting van de Ooster scheid e zal ontstaan tussen de dan aan te leggen Oesterdam (tussen Tholen en Kreekrak) en dc Brabantse wal. De raadsleden hebben het plan vorige week vrijdag in de bus gekregen. Vrijdag a.s. al zal de raad gevraagd worden een principe-uitspraak te doen over de in grote lijnen geschet ste omvangrijke uitbreiding van de stad. Burgemeester en wethou ders van Bergen op Zoom heb ben namelijk haast met het plan. Als het wil aansluiten op de verwachtingen, die in de re cente verstedelijkingsnota van minister Gruijters zijn uitge sproken, moet er in 1978 al be gonnen worden met de bouw van de eerste huizen in de stad aan het Zoommeer. Zoals be kend is, met het oog op de op vang van de bevolkingsover loop van uit de randstad, Breda aangewezen tot voor naamste groeistad in West- Brabant. Ook Bergen op Zoom en Roosendaal zullen echter, aldus de verstedelijkingsnota, bij de opvang betrokken wor den. De opstellers van het specta culaire uitbreidingsplan van Bergen op Zoom haken niet allen in op de verstedelijkings nota. Zij vinden het om ver schillende andere redenen de hoogste tijd dat Bergen op Zoom meer inwoners krijgt. Belangrijkste reden is dat de huidige 40.000 Bergenaren volgens B. en W. veel te zwaar gebukt gaan onder de finan ciële lasten die centrumstad Bergen op Zoom te dragen heeft. Hoogstnoodzakelijke plannen voor stadvernieuwing moeten daarom momenteel blijven liggen. Daarnaast dreigt het winkelapparaat achteruit te gaan. Het huidige winkelbestand is volgens on derzoekingen eigenlijk te groot voor Bergen op Zoom en di recte omgeving. Een injectie met zo'n 40.000 nieuwe Berge naren zou daarom heel welkom zijn. (Van onze parlementaire dactie) DEN HAAG - Het Oosterschelde-debat dat de Tweede Kamer vorige week woensdag hield, is beslist geen schijnvertoning geweest. Dit heeft premier Den Uyl gister middag met nadruk in de Eer ste Kamer meegedeeld. Hij be streed hiermee de opvatting van prof. Zoutendijk (VVD) die had beweerd dat de weten schappelijke onderzoeken en berekeningsmethoden met be trekking tot de Oosterschelde-afsluiting zo moeilijk door het parlement te controleren waren geweest, dat er vorige week woensdag in feite sprake is geweest van een „schijndiscussie". Volgens premier Den Uyl die in de Eerste Kamer de instel ling van een wetenschappe lijke raad voor het regerings beleid (een adviesorgaan van het kabinet) verdedigde, zijn de studies over de Ooster schelde „open en doorzichtig" geweest. De premier wees erop dat de Oosterschelde-kwestie niet alleen vorige week woens dag, maar vooral ook in de maanden daarvoor overal in het land onderwerp is geweest van uitgebreide discussie. „De besluitvorming van vorige week woensdag is er een ge weest, waarvoor een volwas sen democratie zich niet be hoeft te generen' aldus Den Uyl. Prof. Zoutendijk had overi gens niet alleen van schijndi scussies gesproken met be trekking tot de Oosterschelde, maar ook bij de behandeling van kwesties als kernenergie en de aankoop van de F-16 straaljagers. „Het beleid", aldus prof. Zoutendijk, „wordt steeds minder bepaald door regering en parlement, maar steeds meer door de weten schappelijke onderzoekers, de bureaucraten en de pressie groepen, die eigenlijk geen van allen op democratische wijze zijn verkozen". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De 21-jarige Nederlander Bela l.S. Toth uit Den Haag heeft bijna een jaar lang in de gevangenis gezeten voor een overval die hij niet heeft gepleegd. De overval (buit 4700 gulden) werd vorig jaar op 20 juni gepleegd op een winkel annex postagentschap in de dr. Schacpmanstraat in Den Haag. Afgelopen zaterdag heeft dc Haags politic echter de 18- jarige buffetbediende J.E.O. uit Den Haag aangehouden. Hij heeft inmiddels bekend de overval te hebben gepleegd. Toth is dinsdagmorgen in vrij heid gesteld. Het gerechtshof in Den Haag had hem voor de overval veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Zijn ad vocaat mr. G. L. Kooij zal een revisie en schadeloosstellings procedure beginnen. Het zijn vooral dc verklarin gen van de getuigen geweest die ertoe hebben geleid dat Toth op verdenking van de overval in de gevangenis be landde. De dader was het pos tagentschap binnengegaan en had een 21-jarige lokettiste een briefje getoond waarop stond dat hij 5000 gulden eiste. Verder vermeldde het briefje dat zij anders een gaatje in haar buik kreeg. De lokettiste dacht dat het een grapje was. Dc dader trok echter zijn over hemd omhoog zodat de loket tiste de kolf van een - zo bleek later - alarmpistool kon zien. De dader kreeg 4700 gulden en maakte zich met een bromfiets uit de voeten. De lokettiste gaf later het signalement door aan de politie die een compositie foto samenstelde. De politie toonde haar vervolgens een serie foto's waaronder ook een foto van Toth was. Zij wees Toth aan als dader. Toth was een bekende van de politie. Ook na confrontatie met Toth bleef de lokettiste bij haar ver klaring. (vervolg op pag. binnen- bui tenland 2.)

de Stem | 1976 | | pagina 1