5iek ers00n 9 dagblad voor zuidwest-nederland 11 los stem Palestijnen kapen Franse luthlhus Eanes kan het in de eerste ronde halen ZE LOPEN AL MAANDAG {Oplaaiende gemoederen in huis en tuin Iranen van geluk Houston helpt u bouwen lanagement nsultants 28 JUNI 1976 Veel Nederlanders onder slachtoffers üeker 10 i mensen verdronken "^andaag I JMnn|ng in Polen lijkt Barstensvol V erdrinkingen Branden Jongen en meisje omgekomen door verstikking Landing van Viking -1 uitgesteld acht 184, Amsterdam toon 020-236682 akte opleiding in de ien te beschikken, bben bij voorkeur voorlichting aan uizen. Voor deze initiële opleiding cht besteed wordt e funktie wordt naast een goeding staat een REF. A/828 14 dagen. NCONCERN erking van de Belgische n o.a. bezoeken van be- ties in de industriële sec- it technisch contact on- de fabrieken in West- i woord en geschrift van •anse taal is vereist. Be- e branche eveneens ver- ng en voor de juiste man ikomstmogelijkheden. tot 35 jaar. f telefonisch aan: J B.V. ironds na 5 uur, 08388 opgeven. 14 dagen van n. ■en in behandeling nemen land en België zullen wij ië zal ad 1,75 per dag, vnj- ii aan de kosten van Ned. liertoe ontvangt u van ons iervan gebuik te maken). erzending, de postbestel- te wensen overlaat. r.lnnekenweg 282-292 Breda TEL. 076-652550 116e jaargang - no. 17990 DIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR L LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN w w kw TREINRAMP IN WIE: II DODEN (Van onze correspondent) I BRUSSEL - Voor de derde I keer binnen een jaar is Zuid I Bclgié, nu het stadje Neufvil- I les, gisteren het toneel ge- I «orden van een treinramp I waarbij elf doden vielen en I ilcrtig gewonden. Onder de I slachtoffers zijn vele Ncdcr- I landers, die in de laatste lieven treinstellen zaten die Igistermiddag om 13.38 uur J als gevolg van een door de I hitte defekt geraakte wissel I ontspoorde en die deel uit- Imaakten van een uit twaalf treinstellen bestaande snel trein Amsterdam-Parijs. De Belgische spoorwegen maak ten gisteravond bekend dat de doden nog niet allemaal konden worden ge%dentifi- ceerd. Pas als dat gebeurd zal zijn en de familie gewaar- schuuwd is zouden de namen van de doden vrij worden ge geven. Volgens de laatste berich ten zijn er onder de elf doden zeven Nederlanders en onder de dertig, niet levensgevaar lijk gewonden, ruim twintig Nederlanders maar deze cij- fers waren nog onofficieel. Wel is bekend dat er veel slachtoffers zijn gevallen onder de jongelui die in de laatste treinstellen zaten en die respectievelijk in Am sterdam en Rozendaal waren ingestapt. Velen van ben maakten een groepsreis die gisteren per trein was begon nen. De sneltrein ontspoorde ter hoogte van de kerk van liet Zuid-Belgische plaatsje Ncufville nabij Soignics. De eerste vijf wagons kwamen heelhuids over de defecte wissel heen, de zeven laatste niet deze ontspoorden. Vijf treinstellen kantelden en kwamen deels in de berm, deels op het andere spoor te recht. De ramp zou juist daardoor aanzienlijk groter hebben kunnen zijn want drie minuten later zou de 'Hitte weet van 1 S jgeen ophouden (Van onze verslaggevers) l'TRECHT TERNEUZEN ROOSENDAAL BREDA I-De hitte, waaronder West- en Midden-Europa de afgelo pen dagen gebukt is gegaan, blijft. Een standvastig hoge drukgebicd met een centrum boVen de Noordzee weet voorlopig alle storingen met regen op een afstand I Ie houden. De temperatuur in Zuidwest-Nederland blijft ruim I dertig graden. Gisteren werden de hoogste temperaturen geme- Iten in Oost-Brabant. Daar zinderde het rond 35 graden. I Het voorbije hitte-weekend |*erd gekenmerkt door water schaduw zoekende mensen, fee binnensteden en op- Baaiende gemoederen in huis Intuin, Er waren relatief veel verdrinkingen terwijl in Pnid-Nedcrland en België heel pat bos en hei in vlammen op- |ng, e trek naar zee zaterdag- F zondagmorgen was enorm. IPp de noordelijke invalsweg laar Zeeland stond gistermor- jci bijvoorbeeld een file van f'kilometer. De meeste dag- mensen naar zee trokken s m de loop van de avond fnswaarts. De verkeerspiek. 2eer warm tboog. Zonnig. Zeer warm. Temperatuur van «lot33 graden. In het al9emeen weinig wind. te zenden I Binnen- en t buitenland p| I I 00rloPig geweken. I 1 JL-J I I Trijntje huisnummer I lop'hitWat 16 n°emt 'n die normaal tussen 6 en 9 uur ligt, lag gisteravond tussen 9 en 11 uur. Het verkeer West- Brabant-zee vice versa verliep zowel zaterdag als zondag zonder veel vertraging. De langste file, zondagmorgen tussen Breda en Roosendaal, bedroeg vier kilometer. De zwembaden zaten bar stensvol. In Hardinxveld- Giessendam werd het zwem bad De Duikelaar, dat op zon dag dicht is, gekraakt. De poli tie maakte wel een aantal processen-verbaal op maar liet de krakers rustig hun gang gaan. In de bloedhete steden en dorpen, waar de mussen hier en daar letterlijk van het dak vielen, probeerden de mensen zich over het algemeen zo rus tig mogelijk te houden. Toch signaleerde de politie een op laaiing van gemoederen, die een direct of indirect gevolg waren van de hitte. In Roosen daal werd de politie in tien ge vallen te hulp geroepen om spetterende echtelijke ruzies tot bedaren te brengen. In één geval moest de politie zelfs twee keer terugkomen. Zowel de Amsterdamse, Den Haagse als Bredase politie kregen vrijdag-, zaterdag- en zondag avond aan de lopende band te lefoontjes binnen van mensen, die klaagden over lawaai ma kende buren. In de meeste ge vallen ging het om buren, die in de tuin een pilsje dronken en in huis de muziekkraan hadden opgengedraaid. Dat leidde hier en daar tot fikse burenruzies, uitlopend in een proces verbaal. In een groot aantal andere gevallen was een tele foontje van de politie vol doende om de herrie tot aan vaardbare proporties terugge bracht te krijgen. De combinatie water-hitte eiste zeker tien slachtoffers. De 10-jarige Mattheus Ves- ters uit Kaatsheuvel verdronk zondagmorgen in het strand bad de Kurenpolder te Hank. De 31-jarige Belg E. Ver meulen, die niet kon zwem-, men, kwam zondagmiddag in een diepe geul in het Verdron ken Land van Saeftinge te recht. Hij zakte weg en ver dronk. Zijn vrouw en kmd konden nog net worden gered. In de Stadsgracht in Geer- truidenberg werd zondagmor- gen de 63-jarige invalide A. Grote animo dit weekeinde voor het blootstrand van Zand- voort. Ook onze oosterburen weten de weg door het mulle zand te vinden en bevolken in groten getale het door hen zogenoemde FKK-strand. Stoop uit Geertruidenberg le venloos aangetroffen. Hoe en wanneer de man in het water is terecht gekomen is niet be kend. In de Biesbosch viel me vrouw J. van het Hoenderdaal-De Graaf (54) vanaf een woonboot in het water en verdronk. Op het strand bij Veerse werd een Duitse toerist onwel. Onderweg naar een ziekenhuis in Middelburg overleed hij aan een hartaanval. De 79-jarige P. Knipping uit Goes werd zaterdagavond in café De Wijngaard in zijn woonplaats dodelijk getroffen door een hartinfarct. In het Lauwersmeer zijn twee jongens van 5 en 7 jaar verdronken. Ook in Haaften en Boekei kwamen twee mensen door verdrinking om het leven. De 16-jarige Yvonne Ver- hage uit Arnhem ontsnapte nabij Cadzand aan de dood toen de opblaasbare boot waarin zij zat werd overvaren door een rubberboot, waarin zes mannen zaten. Zij moest met snijwonden aan haar rug naar een ziekenhuis worden vervoerd. In Belgisch Limburg heeft een enorme bos- en heidebrand naar schatting 400 tot 500 ha natuurschoon verwoest. Nabij Weert ging 20 ha. dennenbos in vlammen op. In de buurt van Bladel werd nog eens 30 ha. na tuurschoon een prooi van de vlammen. In Limburg is een gebedsac tie gestart. Iedereen is opge roepen te bidden voor regen „God weet heel goed wat wij nodig hebben maar hij eist nu eenmaal dat wij er om vragen", aldus de initiatiefnemer P. Frissen,uit Neerbeek. In Den Haag had een 17- jarige verkoopster de moed om er met een imitatiebontjas vandoor te gaan. Het meisje met haar warme buit werd een paar straten verder achter haald. In Antwerpen heeft een ou dere man bijna drie uur door de hitte bevangen op het trot toir gelegen zonder dat iemand zich om hem bekommerde. Een automobilist bracht de man uiteindelijk naar een zieken huis. De Dinteloordse amateur wielrenner Bart van Est viel tijdens de Kersenronde in Mierlo door de hitte van zijn fiets. Hij moest zich onder dok tersbehandeling laten stellen. In het sportcentrum van de KNVB in Zeist zal vanaf van daag een tropendienst worden gedraaid. Een buschauffeur uit het Westduitse Velbert tenslotte zag het tijdens de rit plotseling helemaal niet meer zitten. Hij zette zijn snikhete bus aan de kant, riep: „Ik heb Jesus ge zien" en gaf alle klanten het geld, dat ze voor hun kaartje betaald hadden, terug met de woorden: „Hier, pak aan, alle Menschen werden Brüder". Broeders waren het ook die hem naar een ziekenhuis brachten. TTE Parijs-Brussel de 011- hcilsplek zijn gepasseerd. Deze trein kon evenwel tijdig tot stilstand worden ge bracht. Opmerkelijk snel na de treinontsporing waren de hulpdiensten van de brand weer, de civiele bescherming en het Rode Kruister plaatse. Toch duurde het nog ruim tot tegen vier uur voordat alle gewonden en doden met snij branders uit de wrakstukken van de trein waren bevrijd. Ooorzaak De Belgische minister van Verkeer, J. Cliabert, kwam enkele uren na de ramp te Neufvilles de situatie in oge nschouw nemen. Hij wilde toen niet ingaan op de ver moedelijke oorzaak van de ramp. noch was hij bereid iets te zeggen toen journalis ten hein voorhielden dat het toch wel al te veel is dat er nu al binnen een jaar drie soort gelijke treinrampen in Zuid Belgié hebben plaats gevon den met steeds een catastro fale afloop. Gisteravond om acht uur waren alle doden opgebaard in de meisjes school van Neufvilles. Bij de kerk van Neufvilles hadden de hulpdiensten een informa tiecentrum ingericht waar talloze famielcden van de slachtoffers om inlichtingen kwamen vragen. Hitte Een van de leiders van de reddingsploegen zei ons gis teravond: „Ik ben natuurlijk geen expert, maar het is dui delijk dat de hitte de grootste rol heeft gespeeld bij deze treinramp. Niet alleen bij de oorzaak ervan, maar ook bij de reddingswerkzaamheden hebben zowel de redders als de slachtoffers enorm veel onder de hitte geleden. Bij Ghlinx en Lutttre was het ook al de hitte die de trcinca- tastroles daar veroorzaak te". De Belgische koning Bou- dewijn en koningin Fabiola hebben gisteravond besloten om niet aanwezig te zijn bij het grootse vuurwerk dat ter gelegenheid van hun 25-jarig ambtsjubileum gisteravond in Brussel werd vertoond. Dit uit medeleven met de slach toffers. De Belgische minister Cha- bert heeft een telegram van rouwbeklag gestuurd naar zijn Nederlandse collega Westerterp. Zeker 250 mensen aan boord (Van onze redactie buitenland) PARIJS/BENGHAZI/ATHENE De gistermorgen bij Athene gekaapte luchtbus van de Air France, die enkele uren later landde op het vliegveld van Benghazi in Libië, is gisteravond tegen halftien vertrokken met onbekende bestemming. De hele zondagmiddag on derhandelden zes Libiërs met zes kapers, die lid zouden zijn van het radicale front voor de bevrijding van Palestina (PFLP). Aan boord van het vliegtuig zouden zich in totaal 257 personen bevinden, onder wie 83 Israëli's. Het vliegtuig, op weg van Tel Aviv naar Pa rijs, werd gekaapt kort na een tussenlanding in Athene. Aan genomen wordt dat de kapers in Athene aan boord zijn ge gaan. Over de eisen van de kapers was gisteravond nog niets be kend. Uit Benghazi is vernomen dat een passagier, een vrouw, om medische redenen te Be nghazi het vliegtuig mocht ver laten. De Franse consul aldaar heeft meegedeeld dat de ka ping zonder geweld is uitge voerd en dat er niemand bij is gewond geraakt. Hij sprak berichten dat Libi sche functionarissen aan boord met de kapers hadden onderhandeld, tegen. Het ge sprek zou zijn gevoerd via de radio en vanuit de controleto ren van het vliegveld. De kapers, zei hij, gingen ermee akkoord dat vers voed sel en drinken aan boord wer den gebracht. Het vliegtuig is na het op stijgen te Benghazi in zuidoos telijke richting verdwenen, aldus de Air Prance. Er zou genoeg brandstof aan boord zijn voor een vlucht van zes uur en een bereik van 4.000 kilometer. Het doel van de tocht zou de hoofdstad van Soedan, Char- toem, kunnen zijn Freddy Maertens doet de Tourkaravaan verbaasd staan over de krachtexplosie in de tijdrit waarin zijn voornaamste concur renten op minuten werden gereden. Hennie Kuiper hand haaft zich opmerke lijk goed in dit ge weld. TT zonder verrassingen. Nederland is niet meer vertegenwoordigd op Wimbledon na uitschakeling van Betty Stöve. Zwemploeg van vijftien man naar de Olym pische Spepen. Dat was de verrassende uit komst van drie dagen Olympische selectie wedstrijden. Portugese presidentsverkiezingen Eanes. (Van onze redactie buitenland) LISSABON - Generaal Antonio Ramalho Eanes wordt zeer waarschijnlijk president van Portugal. Eanes, die zijn campagne voerde door de Portugezen aan te sporen tot harder werken, heeft volgens de eerste uitslagen van de presidentsverkiezingen een grote voorsprong op de andere kandidaten. Volgens de uitslagen van 572 van de 4.032 stembureaus heeft Eanes 67,5 procent van de stemmen behaald. De com munist Octavio Pato heeft met zeven procent de minste. Admiraal Jose Pinheiro de Azevedo, die vorige week door een hartaanval geveld werd en minstens een half jaar op non-actief moet blijven, kreeg 12,7 procent van de stemmen en majoor Otelo Saraiva de Carvalho, de meest linkse kan didaat 13,5 procent. Hoewel deze resultaten slechts de trend aangeven heeft het er toch de schijn van, dat Eanes, die politiek de behoudendste van de vier kandidaten is, de ereiste meerderheid van 50 proeent plus een zal krijgen bij de eerste stemronde. De opkomst was 72,84 pro cent, bijna elf procent minder dan bij de laatste in april ge houden parlementaire verkie zingen. Bij wijze van voorzorg verkeerden de strijdkrachten in Portugal gisteren in ver hoogde staat van paraatheid. Incidenten zijn op de dag van de verkiezingen niet gemeld. BARNEVELD (ANP) - Buren hebben zondagmorgen de 17-jarige mejuffrouw P.J. van Malsem en de evenoude jongeman M. Huisman leven loos gevonden in de badkamer van een woning in Barneveld. VolgenS de politie zijn zij door verstikking om het leven ge komen. Een brandende gcyser heelt aan de douchecel te veel zuurstof onttrokken. PASADENA De voorge nomen landing van het Ameri kaanse ruimteschip Viking-I op de planeet Mars op 4 juli gaat niet door. De projectlei ding in Pasadena vreest dat de tevoren uitgekozen landings plaats tc gevaarlijk is. (Van onze correspondent) HOUSTON (Texas) - De zeven Nederlanders, die vrij dag in het Texas Heart Insti tute door dokter Denton Art hur Cooley zijn geopereerd, zijn zondagmorgen al begon nen met hun eerste kleine wandeling in de gangen van het ziekenhuis. Dokter Cooley verwacht dat, zoals hij het formuleerde: „Alle zeven kunnen terugkeren naar een actief leven en zul len weer aan het werk kun nen". De zeven Nederlanders hebben de operatie volgens dokter Cooley voortreffelijk doorstaan. Geen van de pa tiënten had na de operatie een speciale behandeling no dig, zoals sommige andere patiënten die vrijdag door dokter Denton Cooley wer den geopereerd. Alles bijeen werden er vrijdag door dok ter Denton Cooley en zijn staf 25 hartoperaties verricht, waarvan 21 open- hartingrepen. Er waren nog vier andere patiënten uit het buitenland die vrijdag door dokter Cooley werden gehol pen: twee uit Venezuela, een uit Griekenland en een uit India. Het was, aldus dokter Cooley, dus niet een exclusief Nederlandse dag. Dokter Cooley gaf in gezelschap van de cardioloog, dokter Efrain Garcia en een anesthesist vrijdag een persconferentie in het ziekenhuis. De heer Henk Fievet zat naast de drie grote medici aan de tafel en zette, voor voor de Ameri kaanse pers, enkele achter gronden van de luchtbrug van hartpatiënten uit Neder land uiteen. (vervolg pag. binnen- buitenland 2)

de Stem | 1976 | | pagina 1