Meer treffers op kunstgras in Montreal Tophockeyer Wouter Leefers Laag in „teer'en nicotine Zéér laag. Bas va: in rond AVON, m Den D succes )Oval-r; ;ft,De ploe& die Holjzen naar Joegoslavië MET HET OOG OP MONTREAL 25/2,25 sport Examen gehaald? Geef een Prisma. PRISMA Ervaring DE STEM VAN WOENSDAG 23 JUNI 1976 Wouter Leefers, 23 jaar, zesdejaars student economie in Rotterdam, begon op zfjn achtste jaar met hockey, de laatste zes jaar vaste keus voor het nationale team. Hoogtepunten in zijn inter nationale carrière: 1971 we reldkampioenschap in Bar celona, 1972 Olympische Spelen in München, tournee door Australië en NieuwZee- land, wereldkampioenschap Amstelveen, Europees kam pioenschap in Madrid, we reldkampioenschap in Koeala Loemper. Speelde om en nabij vijftig interlands. Zegt daarover: „Het spelen in het nationale team heeft veel voordelen. Je zit in een goede ploeg, speelt tegen goede tegenstanders en op mooie velden. De leuke rei zen zijn meegenomen. Ik noem ze de snoepjes van het hockey. Nadeel: je moet je veel ontzeggen maar als ik dat vergelijk met andere sporten, zoals turnen en zwemmen, hebben we hele maal geen recht van spreken. We doen dan maar een fractie van wat zij moeten opbren gen". Wouter Leefers is spielma- cher in het team van HGC. „Maar in het Oranjeteam za) ik wel op het middenveld staan. Bij HGC ben ik veel aan de bal. Overigens ben ik een harde werker. Ik ben licht en ik heb een economi sche looptechniek. Ik ben altijd in beweging. Als je zorgt fit te zijn en hard werkt, ben je altijd nuttig. dan heb je ook nog de kans dat je een goede wedstrijd speelt. Wouter Leefers geeft zijj visie op hockey, op het spelen op kunstgras zoals dat i„ Montreal moet gebeuren, op het nationale elftal. WEST- DUITSLAND FAVORIET (Van onze speciale verslaggever) VOORBURG - Een enclave in het tegen Den Haag aanleunende Voorburg. Rechts van de grote weg twee stenen kolommen met leeuwefi guren erop die hun naam schenken aan dat won derlijke stukje Voorburg dat park Leeuwen- steijn heet. Een oprijlaan slingert door een dorpje in een kleine stad. Een vierkant waar het groen overheerst, de stilte alleen wordt onder broken door het getjilp van vogels die nieuwsgie rig opkijken van het gras waar ze toeven als het geronk van een auto hoorbaar wordt. Helemaal achterin, waar een oude boerderij heeft moeten plaats maken voor een modern kantoorcomplex dat detoneert in de „oase van Voorburg" woont de familie Leefers. Wouter Leefers, zit in sport - kledij in de tuin, frisdrank onder handbereik. Tussen de trainingen in het voorbereidingspro gramma op de spelen van Montreal, tussen zijn studie door, praat hij ontspannen, vlot formule rend en reëel over zijn sport, die op de grens staat van een omwenteling: het spelen op kunstgras. Op „Afroturf" zal het Olympische hockeytoer- nooi worden verwerkt. Ne derland heeft zich ten koste van enige miljoenen aange past. Op het complex van de Utrechtse vereniging Kam pong is een kunstgrasveld - van poligras - aangelegd. Enige weken later werd eenzelfde veld op het Rot terdamse Laag Zestienho ven in gebruik genomen. De nationale hockeyselectie kon zich, zij het op het nip pertje, voorbereiden op om standigheden die in Mon treal zullen worden aange troffen. Wouter Leefers weet nu al: „Daar zullen meer doelpunten vallen dan in het hockey dat we tot nu toe kennen, gebruikelijk is. De corners zullen nog be langrijker worden. Wie er van de drie niet twee in slaat, kan wel thuis blijven". Er wordt in Montreal in twee poules gespeeld. In poule A komen uit: India, Argentinië, Australië, Maleisië, Canada en Nederland. In poule B spelen: Pakistan, België, West- Duitsland, Nieuw Zeeland, Spanje en Kenya. Het programma voor Neder land luidt: maandag 19 juli India-Nederland, dinsdag 20 juli Nederland- Maleisië, don derdag 22 juli Australië - Ne derland, vrijdag 23 juli Nederland-Argentinië, zondag 25 juli Nederland-Canada. In het schuurtje naast het huis van de familie Leefers staat een racefiets, eigendom van tophockeyer Wouter Leef ers. In een sportschool staan de gewichten waarmee hij uit eigen initiatief uren per week oefent. Wouter Leefers kent zijn verplichtingen ten op zichte van zijn hockeystatus en handelt ernaar. Opeens zegt hij: „Ik ben blij dat ik destijds (ADVERTENTIE) Kies een Prisma Keus genoeg. Al vanaf f. 79,-. wv Moderne kwaliteitshorloges. hockey als sport heb gekozen. Nu merk ik dat ik hockey altijd fantastisch heb kunnen com bineren met studeren. Ook nog in de voorbereidingsperiode op Montreal. We trainden op dinsdag en donderdag en speelden zaterdags en/of zon dags een wedstrijd in een pe riode die inging op 11 mei en duurt tot en met donderdag 8 juli. Dat is wel minimaal wat je moet doen aan voorbereiding. Voor de spelen in München hadden we ongeveer eenzelfde oefenprogramma. Maar je moet er zelf ook wat aan doen, vooral looptraining, duurtrai- ning voornamelijk. Lopen is belangrijk. Kunstgras vergt aanpassing wat wenden en keren betreft. Hoe vaak komt een speler in die tweemaal vij fendertig minuten aan de bal? Als hij vijf minuten totaal de bal aan zijn stick heeft, is het veel. Dus de rest kun je, net als een atleet of een voetballer lo pen. Je moet dan natuurlijk wel loopvermogen hebben. En dat is iets dat je jezelf kunt bij brengen of kunt uitbouwen. Door de zware competitie die we moesten spelen, is de condi tie goed. We waren al een heel eind op weg toen de oefenpe riode begon die het laatste schepje erop moest leggen. Techniek en taktiek zullen al tijd de doorslag geven bij hoc key, zoals het ook bij voetbal het geval is. Maar je moet er dan wel van uitgaan dat de conditie goed is verzorgd. Dat kan je zelf doen. Vroeger, toen Australië en Nieuw Zeeland zich aandien den als hockeylanden, moesten wij het conditioneel en op het gebied van hardheid afleggen. Die rauwe boys bezaten een ij zeren conditie. West- Duitsland en Nederland on derkenden dat snel. Er werd aan de conditie gewerkt en omdat onze techniek en tak tiek veel beter waren, werkten we de dreigende achterstand snel weg. Er werd over hockey nagedacht, er ontstonden nieuwe systemen. Hetzelfde gebeurde met Spanje, dat tak- tisch niet zo sterk was, maar tot onverwachte en onver moede resultaten kwam. En dat voor een land dat maar, schat ik, zesduizend hockeyers heeft. Laten het er tienduizend zijn. Dat is niets vergeleken met Nederland, dat er zestig duizend heeft. Maar Spanje trok een goede coach aan, de Duitser Horst Wein die de spe lers de betere taktiek bij bracht. Ze konden, om wat te noemen, voorkomen dat wij corners kregen. Spanje is tak- tisch sterker geworden, west-Duitsland is een land dat technisch sterk ontwikkeld is en taktisch op kunstgras heel ver is. Logisch ook want West-Duitsland is het zaal- hockeyland van Europa bij uitstek. Als die ervaringen in Montreal kunnen worden toe gepast, zie ik in West- Duitsland een potentiële Olympische kampioen". Wouter Leefers (rechts) in actie tvijdens de Olympische Spelen van München. kan brengen, maakt de ploeg erg sterk. De gemiddelde leef tijd is zesentwintig jaar. Het gros van de spelers heeft zo'n veertig interlands achter de rug. Qua ervaring kunnen wij er moeilijk aan tippen. Onze selectie van zestien spelers telt nogal wat onervaren, wat in ternationaal hockey en toernooi-ervaring, ook erg be langrijk, betreft. Spelers als Jan Albers, Theodoor Doyer, Geert van Eijck, Jebbink Kan, hebben interland- noch toer- nooiervaring. In toernooien leer je wat het is veel te spelen, „Die ondergrond, gecombi neerd met het ervaren team dat West-Duitsland op de been je steeds opnieuw weer in te stellen op de snel naderende volgende tegenstander. We hebben ook ervaren mannen: André Bolhuis met zijn kleine tachtig interlands, Coen Kra nenburg met zo'n vijfenzeven tig, Hans Kruize, Maarten Sikking, ikzelf. Het voor naamste dat onze ploeg mist, is toernooiervaring. Maar daar over kun je lang en breed klet sen, het feit ligt er nu eenmaal en we hebben er veel aan ge daan om dat manco op te hef fen. Natuurlijk missen we een speler als Ties Kruize, hoewel Paul Litjens de corner's ook enorm goed schiet. Ties Kruize is een persoonlijkheid, een rou tinier. Als je die mannen hebt, werkt dat door op de anderen. Ik denk dat we er niet genoeg zullen hebben „Om op die corners terug te komen. Als een land geen dode lijke corner heeft, kun je wel ophouden. Op kunstgras is de corner nog dodelijker dan normaal al het geval is. Voor de slagmensen zijn de omstan digheden veel beter Aangeven, stoppen en slaan gebeurt zui verder. Er is geen graspolletje meer waardoor die bal onzui ver wordt aangegeven of in een ongunstiger positie komt om te worden geslagen. Het dribbe len wordt ook gemakkelijker. De perfectie van het kunstgras is ideaal. Foute passen zullen niet meer mogen ontstaan. Hockey op kunstgras zal kort gehouden moeten worden, zoals in zaalhockey gebeurt, van man tot man. Wij speelden veel kick and rush, ook inter nationaal. Dat is voorbij. Het wordt kort passen, constant aanbieden, elkaar ruggesteun geven zoals de spelers van India en Pakistan dat doen. De lange pass zal er op kunstgras uitgaan. Die levert te veel bal verlies op. De voordelen van het kunst gras zijn enorm. Op die nieuwe velden in Nederland wilde de bal nog wel een slingertje maken op de scheiding van de banen. In Montreal ligt het veld er al vele maanden, er is veel op gespeeld en de mat is ingelopen zodat zulke vreemde effecten niet zullen voorko men. Kunstgras is toekomst. Ook wij zullen er naartoe moe ten. Hockey op kunstgras zal het spelgenot ten goede komen. Hockey kan een kijksport worden, zoals zaalhockey dat nu al is. De omstandigheden zijn beter in de zaal. Nou, als je die buiten ook kunt ontwikke len, is hockey leuker om naar te kijken en niet meer alleen voor de insider. Een nadeel van kunstgras kan zijn dat er een soort brandwerking optreedt als je ten val komt. Dat gaat schrijnen op je knieën en je armen die onbedekt zijn. Mis schien moeten we in Montreal wel met lange mouwen spelen. Maar dat het hockey daar ver andering ondergaat, staat voor mij vast. Meer doelpunten, ook velddoelpunten. Technische spelers zullen in het voordeel zijn. Voor het drijven van de bal is kunstgras ideaal. Het is helemaal vlak. Lichte spelers, zoals ik, zullen in het voordeel zijn. Hoe de landen, die niet over een kunstgrasaccommo datie beschikken, zich zullen houden, moet worden afge wacht. Techniek gaat echter een enorme rol spelen. En die techniek kun je sterk ontwik kelen met zaalhockey waaraan onze selectie - ikzelf uitgezon derd - nogal wat heeft gedaan. En voorts moet ik zeggen dat we de beste begeleiding heb ben die onder de huidige om standigheden is te vinden. Coach Wim van Heumen die sportleraar is, technisch sterk en taktisch eveneens, ook al omdat hij veel met zaalhockey te doen heeft gehad. Hij enta meerde ook de gewichttrai ning. Daar is vroeger nooit aan gedacht. Onze looptrainer Kees Koppelaar werkt ook veel met gewichten. Dan hebben we als manager Julis Ancion. Voorts wat je zelf doet. Met spelers uit andere clubs doen we aan duurtraining, we trai nen met gewichten, hoofdzake lijk om de arm- en beenspieren te versterken. Ik heb zelf ge merkt dat ik sterker ben ge worden. Dat moet ook wel want het hockey is harder ge worden. Het is dan ook uit kijken geblazen. Als je erva ring hebt, loopje minder risico. Ik zal een speler van India op Pakistan nooit links aanvallen. Dat mag wel niet maar het ge beurt toch op een lepe manier. Doe je dat bij een speler van India of Pakistan dan haalt ie zijn stick meteen naar achte ren door en zit je met een paar open vingers of een gebles seerde onderarm en krijg je nog een tik tegen je hoofd toe. Ondanks de geweldige erva ring, de technische kwaliteiten en het feit dat die mannan in India en Pakistan profs zijn, zie ik toch in West-Duitsland een favoriet. Nederland? We behoren tot de beste zes van de wereld (ADVERTENTIE) Nov.'75: llmg/sig., nu7mg/sig. Na het laatste TNO onderzoek, waarbij Flair met een gedeelde tweede plaats bijzonder goed uit de bus kwam, zijn we erin geslaagd om naast het al zeer lage nicotine- I gehalte van 0,6mg- het .teer' gehalte van v| Flair nog verder terujf te brengen van 11 tot 7 mg/sig. En dat met behoud Gemiddelden volgens NEN 3382. gemeten in ons laboratorium. DE STEM VAN WOENSDAG 23 JU (Van onze sportredactie) OSSENDRECHT - Bas van Lamoen, die in Olym piad Toer verraste met aanvallend rijden en een hoge eindklassering, was ongenaakbaar in de ker- misronde van Ossendrecht. pe coureur uit Haarsteeg, die een zeer sterke indruk I maakte - hij stak ook de leidersprijs op zak - duldde tot twee kilometer voor de streep nog het gezelschap van Peter Hellemons en Thijs Fase, maar schudde toen het tweetal als los zand van zich af om in de reste rende korte afstand nog een t van 25 seconden te slaan. De koers dreigde aanvanke lijk een eentoningm verloop te krijgen, wantmo de al na en kele ronden ontsnapte kop groep (Peter Hellemons, Peter Kuys, Jan van Tilburg, Wim I Jeremiasse, Thijs Fase, Jan Hordijk, Bas van Lamoen en Arie snel vlot vollel duurl de hq zat. Ko ders I naml echta werq_ lema| de Jan loof,] Wor Vestl Fre GeeJ een (Vaij VOGELWAARDEVrijdagavc, (vorig jaar was het de eerste keer tweede maal in de maand mei, di wedstrijd komt. Eerder deze maa werd door de juryleden perfect g» lingen, junioren, amateurs en lit periode, die tussen deze wedstrij Wedstrijdsecretaris Miel cial van Goethem zegt hierover bij wia de presentatie van het voorlo- mej pige deelnemersveld: „Het is is. 1 t inderdaad kort achter elkaar. gol Vooral als men beziet, dat een deq organisatie van een provin- mc (Van onze sportredactie) nie De Axelse rally- iP!fter*VApPieM den Doelder, i' zich met succes in een tu, l^an onze sportmedewer- ker) JERNEUZEN - Na een ünodjging van de Joe- I KVrhe wielerbond e sportcommissie met deKKN,WU overleg Mirfrï ..oPdscoach Joop I Relink voor de ronde EeoH g0slavië de vol- di„a r.renners afgevaar- Roelof Akker (win- van eede rit Omloop 1 via j Zeeuwsch- I Gvna eren 1976>> Rolf TÓn'n'„M.artin Havik, y Huijzen, Piet van jouwen en Henk Lub- Chrk .eidmg staat van ni«. onge "it Brui- start Vnejtrekt vrÜdag en de eer«t ag 27 iuni voor de e rü van deze ron- eta„raarvan de laatste re((gPeop4 johwordt ver- pic

de Stem | 1976 | | pagina 8