TOUWTREKKEN OM LONEN DUURT VOORT niet uit huis dieren pjlerdam wordt 100 jaar Hoge last op struisvogel DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ijft regeringspartij en: toch vertrouwen in beleid Den Uyl IDE STEM Trijntje Syriërs in Libanon maken plaats voor vredesmacht NOODMAATREGEL EËG WEGENS DROOGTE 23 JUNI 1976 116e jaargang - no. 17986 e dicht bij it ng en worden reageren! ddenzee, Berstu, minister ween \KVP erkent samenhang bezuinigen en hervormen Nederland gaat ambassadestaf in Beiroet evacueren GE WETENS WORSTELING OM BLOEMENHOVE Strijd Uitgelekt Vrouw met arm in kraakwagen gevraagd of aan te bieden I ,atefi horen via een „Kleintje'' in De Stem 1" en het komt in orde. -e(S tienduizenden Stern-lezers en jen (een op de driel lezen uw advertentie "Lat zi| speciale belangstelling hebben ,oor onze ..Kleintjes' -rubriek .Huisdieren'' IciRECTEUR: dr. w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen [Van onze parlementaire re dactie) PEN HAAG - De pijler- jam in de Oosterschelde I wor(jt minstens honderd 3ar, aldus minister Wester- terp'(Verkeer en Waterstaat) I in een brief aan de Tweede I Kamer. Het in de storm vloedkering te verwerken I beton gaat langer dan een leenw mee. Van de stalen I schuiven wordt een levens- I duur gegarandeerd van I hooguit honderd jaar. Het hetvegingsmechanisme - een I van de belangrijkste onder- I delen van de dam - kan vol- I «ens VVesterterp 50 jaar mee. 1 (Zie ook elders in dit blad) KRACHT st kspolitie te Breda, or hele dagen tar i rijksregeling to per maand f 1502.-) >3 juni a.s. tussen 9.00- tg van diverse belicht Bovendien n al opgeven voor uiste data en u in de brochure. :t volgende doen: ot 1 december 19'° sturen aan de /olkshuisvesting en rdening, lelaan 85, Den Haag. lichtingsdagen heken bij één van de Pen- Lz.t nader toelichten e hoorzittingen van ries voor de dening. Laat bij uw of u hierop prijs ste Westerterp (Van onze correspondent) BONN Nederlanders schelden op Duitsers; Duitsers schelden op Zwitsers; Zwitsers schelden op Oostenrijkers en deze laatsten op hun beurt weer op Italianen. Zonder dat er nog maar een schot gevallen is, woedt er tussen deze volke ren een grensoorlog, waarbij het niet om land, maar om de delicatesse paddestoel gaat. Het eerste bittere woord werd enige tijd geleden afge vuurd door Nederlandse na tuurbeschermers, die hun bos sen door de Duitse verzamel woede leggeplunderd zagen, maar wanneer de tiraden van de Duitsers op waarheid be rusten, dan zijn zij nog veel meer het kind van de rekening. Niet te loochenen is het in derdaad, dat Zwiters in hele kolonnes over de Zuidduitse grens trekken en - zoals het hier met bitterheid genoemd wordt - „georganiseerde roof" plegen. De Duitsers zijn vooral woedend, omdat het geen brave families betreft, die hun menu even goedkoop als sma kelijk willen verrijken, maar commercieel ingestelde pluk kers. Zij komen in grote groe pen en zijn zelfs uitgerust met walkie talkies, die hen naar plaatsen dirigeren waar nieuwe vondsten ontdekt wor den of het waarschuwen voor boswachters. Na gedane dag taak wordt de oogst dan met bestelwagens naar Zwitser land gebracht. Terwijl de Duitsers de pad destoelen zelf al niet versma den, bieden de steenrijke Zwit sers er de hoogste prijzen voor en wel meer dan twintig mark voor een kilo. De liefhebbers zijn niet alleen gastromische bedrijven of delicatesse winkels. Meer nog dan zijn be talen de fabrikanten van ge neesmiddelen, die de paddes toelen als grondstof gebruiken. De jacht is zo fanatiek, dat uit de bossen en bergen van het Zwarte Woud niet alleen de eetbare soorten, maar ook de giftige verdwijnen. Talrijke Zwitserse plukkers zijn name lijk ondeskundig, maar dat schijnt ook geen groot pro bleem te zijn. Toen een van hen betrapt en op het gevaar van giftige paddestoelen gewezen werd, antwoordde hij goed moedig: „Ik pluk toch niet om te eten, maar om te verkopen". Sfeer minder ribbig (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het politieke klimaat rond het kabinet- Den L'yl is gisteren op de eerste dag van het bezuinigings- [debat wat opgeklaard. I Hoewel de drie christen- [democratische partijen de wingende koppeling van het kabinet van bezuinigingen aan Ikenormingen afwijzen, er- lutnen de drie toch een zekere imenhang en zijn ze bereid Ivan uit dat uitgangspunt het labinet te volgen. Van een [„blancochèque" is echter geen (sprake: het kabinetsbeleid op eel punten is nog zo vaag, dat IdeKYP zich daar niet bij voor staat al op wil vastpinnen. De mate van steun voor de [hervormingsplannen van het kabinet zal ook in belangrijke paté afhangen van de opstel- I van de progressieve rege ringspartijen inzake de bezui- Ivr^ WARM en zonnig I Maximum temperatuur 28 I graden. radio en televisie TROS-stunt om minister uit I lent te lokken 0innen-/buitenland-3 I Kamerlid Van Zeil pleit voor I °eter klimaat tussen I regeringspartijen kleine stem Op bezoek bij de bakker. 8innen-/buitenland-5 'ederlandse hartpatiënten I - Tag onder het mes van I Cooley. isport-1 I —"7 Stove in volgende I '^bledon-ronde. SPORT-2 "-st-Duitsland favoriet "oor Olympische hockeytitel. SPORT-3 Lamoen wint in ussendrecht. Keep it Cooley mgtngen. Het feit dat de KVP met geen woord repte over de eis in de motie-Andriessen (be zuinigingen al dit jaar) mag ook ais bewijs dienen voor dat betere politieke klimaat. De bezuinigingsplannen van het kabinet krijgen ook bij de progressieve regeringspartijen geen onverdeeld gunstig ont haal. Met name de PvdA- fractie legde bij monde van kamerlid Dolman wel degelijk een noodzakelijke koppeling tussen het „vuile werk" (be zuinigingen) en de spreiding van kennis, inkomen en macht, zonder dat echter als voor waarde te presenteren. Maai de kribbige sfeer tussen de twee grootste regeringsparti jen PvdA en KVP, die ontstond tijdens en na het Zuid- Afrika-debat, is wel wat ver anderd in een gematigd windje van eensgezindheid, met name tegenover de VVD. Deze oppositiepartij stak veel politiek vuurwerk af in de vorm van moties die zo op het oog aanvaardbaar lijken voor de christen-democratische re geringspartijen. In een motie wordt de koppeling van de premier ondubbelzinnig van de hand gewezen. De inhoud van die motie komt aardig overeen met de eerste reacties uit KVP-kring op de eis van drs. Den Uyl, dat diens bezui nigingen alleen aanvaardbaar zijn met hervormingen. Door het inmiddels wat ver beterde politieke klimaat - al thans op de eerste dag van het bezuinigingsdebat - maakt die motie weinig kans te worden aanvaard. KVP-er Peijnen- burg trachtte dat duidelijk over te brengen: natuurlijk be staat er een samenhang tussen de verschillende regerings plannen. Het is echter met zo dat de KVP zich bij voorbaat al neerlegt bij de VAD zoals het kabinet die ziet, of bij de voor stellen inzake de onderne mingsraad, het investeringsbe leid of de grondpolitiek. Maar daarmee wijst de KVP niet het verband af dat bestaat tussen deze plannen en de bezuini gingsoperatie. Even opvallend als ondoor zichtig was het gezamenlijk optreden van KVP, ARP en CHU. Met iets te veel nadruk verklaarden de christen democratische kamerleden te spreken mede namens de drie partijen, die het CDA willen gaan vormen. Eensgezindheid was er nog wel bij het uitspre ken van de teleurstelling, dat de bezumigingsnota zolang is uitgebleven (een motie daar over is door de VVD inge diend). Maar hoewel CH- kamerlid Van der Mei nadruk kelijk vermeed de politieke consequenties, die een derge lijk debat heeft voor een oppo sitiepartij te overwegen werd tussen neus en lippen al wel een motie aangekondigd over de hoogte van de bezuinigin- gen. (2je 00ij pag Binnen- Buitenland-2) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - FNV-voorzitter Wim Kok zette gistermiddag een domper op het voorzichtige optimisme over de kans op een loonakkoord door te verklaren: „Ik schat de kansen op een over eenstemming met de werkgevers bijzonder la»»" Zijn uitspraak kwam kort de regering. Die combinatie nadat minister Boersma opti mistischer geluiden had laten horen, die hij gistermiddag in de Eerste Kamer bij de verde diging van de Loonwet her haalde, maar tegelijkertijd met enige voorzichtigheid om kleedde. Hij zei daar: „Er zit maar weinig verschil in het netto-effect van de voorstellen die in het centrale overleg ter tafel liggen. Het gaat niet meer om de vraag wat er nominaal met de inkomens gaat gebeu ren, maar hoe de voorstellen psychologisch verkocht kunnen worden. Ik sluit niet uit, dat de afronding van het overleg kan betekenen dat par tijen niet tot overeenstemming komen". De werkgevers zijn bereid een akkoord af te sluiten op basis van een combinatie van hun eigen voorstel en dat van zou er dan in de ogen van de werkgevers zo uit moeten zien: verlaging ziekenfondspremie voor werknemers én werkge vers ieder met 0,6 verlaging ABWZ-premie voor werkgevers met 0,6 verla ging Algemene Kinderbijslag voor werkgevers met 0,2 verschuiving van 0,7 WAO-premie voor werknemers naar de premie voor de werkgevers, bruto prijscompensatie 20,- per maand. Dat zou betekenen, dat de modale werknemer (ge huwde man, twee kinderen, inkomen in 1975: 23.000) er 0,54 in reëel besteedbaar loon op vooruit zou gaan of 38,- netto per maand. Werkgeversvoorzitter Van Veen: „Wij menen in dit voor stel te moeten volharden. We hebben het uiterste gedaan. TILBURG Nadat mr. P. van Vollenhove de eerste aan de Tilburgse Verkeersacade- mie afgestudeerde verkeers- deskundigen hun diploma had overhandigd, begaf hij zich naar het safaripark van de Beekse Bergen teneinde aldaar de zinnen wat te verzetten. Verscheidene diergroepen mochten zich in zijn belang stelling, waaronder deze struisvogel die zich zijn hoge last gelaten ondergaat. De heer Van Vollenhoven lijkt zich echter kostelijk te amuseren. DEN HAAG (ANP) - Zodra de laatste Nederlander in Li banon, die weg wil, weg is, wordt ook de ambassadestaf geëvacueerd, aldus verklaarde dinsdag de woordvoerder van het Ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag. De ambassadestaf bestaat op het ogenblik uit vier Nederlan ders. De berichten over hoeveel Nederlanders, die wilden ver trekken al het land uit zijn, waren dinsdagmorgen nog on duidelijk. Drie Nederlanders zijn met het Amerikaanse oor logsschip „Spiegel-Growe" in de Griekse haven Piraeus aan gekomen. Een twintigtal ande ren was van plan Libanon met het autokonvooi naar Dama scus te verlaten. BEIROET (REUTER) - Syri- tische troepen hebben gisteren aanstalten gemaakt om het be langrijke gebied rondom de luchthaven van de Libanese hoofdstad Beiroet te verlaten en plaats te maken voor con tingenten van de Arabische vredesmacht die is gearriveerd om toezicht te houden op de naleving van een nieuw be stand in het door oorlog geteis terde Libanon. Maar terwijl het conflict tus sen de 13.000 man Syrische troepen in Libanon en het ver bond van linksen en Pales- tijnen tekenen vertoont van ontspanning, doen zich onheil spellende uitbarstingen van geweld voor aan de andere be langrijke strijdfronten in Li banon. Zowel uit linkse als rechtse bronnen verluidt, dat gisteren bij het aanbreken van de dag hevige gevechten begonnen in de Mohammedaanse en chris telijke wijken ten zuid-oosten van Beiroet, in het bijzonder rondom het geïsoleerde Pales tijnse vluchtelingenkamp Tel al Zaater. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Minister Van Agt (Justitie) sluit niet uit, dat hij aftreedt nu de abortuskliniek Bloemenhove vooralsnog geopend blijft en haar werkzaamheden kan voortzetten. Hij laat dit weten in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij een uitvoerig en door zeer persoonlijke toonzetting ge kenmerkt - overzicht geeft van het doen en laten van de minister van Justitie en het Openbaar Ministerie in de zaak Bloemenhove. Van Agt heeft de keuze gemaakt om niet door middel van een grootscheepse politie-actie tegen Bloemen hove op te treden. De bezwa ren tegen zo'n optreden acht hij doorslaggevend. Deze keuze brengt met zich dat Bloemenhove, althans voor lopig, open blijft. De be windsman eindigt zijn brief aan de Kamer letterlijk zo: „Hoe kunt u dat met uw ver antwoordelijkheid in over eenstemming brengen, vra gen bezorgde mensen in brie ven, telegrammen en ge sprekken. Ik heb die vraag ook aan mijzelf gesteld. Tot een conclusie of ik onder deze omstandigheden minister van Justitie mag blijven ben ik nog niet gekomen." In de brief strijden de be windsman Van Agt en de mens Van Agt om de voor rang. Na een zakelijke uit- Van Agt eenzetting over de gebeurte nissen rond Bloemenhove be spreekt de minister de voors en tegens van politie- ingrijpen. Hij doet dit naar aanleiding van de kritische interpellatie-aanvrage van het kamerlid Drees (DS'70), die Van Agt verweten heeft zich als handhaver van de openbare orde en het recht slap op te stellen. Uit het re laas van de minister blijkt nog eens duidelijk, dat op 20 mei niet van politie-optreden is afgezien omdat het kabinet daartoe beslist zou hebben. De enige reden is geweest, dat de oploop van veel actie voerders naar de kliniek - omdat het bericht van in grijpen was uitgelekt - naar de overtuiging van de officier van justitie het risico met zich bracht van „een om vangrijk treffen in en om de kliniek." Van Agt heeft zich bij het oordeel van de officier ter plaatse neergelegd. „De ministerraad heeft niet be slist dat de voorgenomen actie afgefloten moest wor den." Dat „misverstand" is ontstaan omdat er in die nacht vele telefoontjes tussen bewindslieden (o.m. minister Vorrink) en Bloemenhove zijn gevoerd. Vaststellend dat niet is na te gaan wie ver antwoordelijk is voor het verbreken van de zegels in de kliniek - zodat tegen dat strafbare feit geen vervol ging kan worden ingesteld - bespreekt minister Van Agt de voors en tegens van alsnog ingrijpen. (Van onze redactie binnenland) LEIDEN - Een 61-jarige vrouw uit München is in Leiden met haar linkerarm be kneld geraakt tussen de laad klep van een kraakwagen toen zij een al in de laadbak gede poneerd droogrek wilde pak ken. Juist op dat moment ging de laadklep naar beneden om het grofvuil te kraken. De vrouw trok haar arm net te laat terug met het gevolg dat hij klem kwam te zitten. De vrouw die met haar voeten al van de grond was ge tild zou geheel door de kraak wagen zijn opgeslokt, wanneer niet één van de reinigingsman nen onmiddellijk het kraak- mechanisme buiten werking zou hebben gesteld. De vrouw die tijdelijk bij familie in Leiden verblijft, liep aan haar arm ernstig letsel op. LUXEMBURG (ANP) - In die gebieden in de Europese gemeenschap die het zwaarst door de droogte zijn getroffen, zullen de boeren hun melk koeien tegen een gega randeerde minimumprijs (in terventieprijs) mogen laten af slachten). Dat hebben de ministers van landbouw gisteren in Luxem burg besloten. Het gaat voor lopig om tweeduizend ton vlees per week. Gebieden waar deze tijdelijke maatregel geldt, zijn Normandië, Bretagne en de Elzas. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Neder landse woningbouwverenigin gen, verenigd in het Nederlands Christelijk Insti tuut voor Volkshuisvesting en de Nationale Woningraad wil len van het rijk meer geld ter beschikking krijgen voor het onderhoud van de na-oorlogse woningen. De twee landelijke centrales hebben gisteren hun wens aan minister Gruyters (Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening) kenbaar ge maakt middels de overhandi ging van een rapport, waarin de noodzaak tot verhoging van de financiële onderhoudsnorm wordt aangetoond. Op dit mo ment is die norm 341 per woning per jaar. Een on derzoek van genoemde centra les heeft uitgewezen, dat het gemiddelde niveau van onder houdskosten van na-oorlogse woningen ligt op 408 per woning per jaar, gerekend naar het prijspeil van 1 januari 1975. Als de inflatie hier bijge teld wordt en als tevens reke ning wordt gehouden met de enorme onder- houdsachterstand (de woning bouwverenigingen moeten nog voor 400 miljoen aan achter stallig onderhoud uitgeven) dan zou het normbedrag van 341 in feite verhoogd moeten worden tot circa 500 per woning per jaar gedurende de eerste 25 levensjaren van een woning. De gezamenlijke wo ningbouwcorporaties noemen handhaving van de huidige onderhoudsnorm van 341 onaanvaardbaar. Minister Gruyters heeft zich gisteren in principe bereid verklaard om met de woning- bouwcentrales om de tafel te gaan zitten, teneinde gezamen lijk tot vaststelling van een nieuwe norm te komen. „We moeten voorkomen dat er over enige tijd een krottenplan voor na-oorlogse corporatiewonin gen moet worden opgesteld", aldus de bewindsman na het in ontvangst nemen van het rap port

de Stem | 1976 | | pagina 1