Amerikanen halen buitenlanders nit vechtend Libanon naar de stembus ;ent Zwarte dag op de weg Hagenaar (20) doodgestoken eud MAANDAG DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND poteboom uit ITItIM Kassabon leidde tot opsporing van dader in zedenmisdrijf fa in helpt u bouwen Itaier- tie ll fifi land) b.v. »CH ORDIGER rland) b.v. ieer' 21 juni 1976 PvdA EIST DUIDELIJKHEID VAN KVP IMotorjacht aan Ne grond |in Haringvliet IpTandaag Andriessen verwijt PvdA guerrilla tegen KVP Jongeman slaat meisje (10) dood SPECTACULAIRE EVACUATIE Vredesmacht Dertien doden Landbouwer in Wierden vermoord Pronk: Straks misschien voedsel distributie Geslaagd voor L.T.S of MAVO? :ier van de bekende in, welke wijnverko. ebedrijven. produkten in Euroos Iers verder uit tebrei. jn u de kansen nooit I een technisch vak bv r en kunt u zich nie- als: kelijk. U ontvangt vaj eansen fdkantoor ïg binnendienst tding ingsvermogen genschappen l eigen auto soon te zijn voor deze I tndelijk uw sollicitatie ntoor, t.a.v. de heer - Postbus 137 13-15986 (4 lijnen) ie betrekking aan het middelbaar aan het middelbaar an bovenstaand adres, >geven. 14 dagen van in behandeling nemen id en België zullen wij zal id 1,75 per dag, vrij- aan de kosten van Ned rtoe ontvangt u van ons van gebuik te maken) tending, de postbestel- te wensen overlaat. te zenden huisnummet |*^kÊnwËG 282-292 Breda TEL. 076-652550 116e jaargang - no. 17984 DIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN Den IJyl: politiek klimaat moet beter (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Drs. G. Noot- I (koom uit Den Haag wenst niet als lid van D'66 in de weede Kamer te zitten. Hij I beeft dit Tweede- IKamervoorzitter dr. Vonde- I ling bericht In zijn brief aan de Karaer- ■voorzitter zegt drs. Noot- leboom, dat er al geruime tijd buinen D'66 diepgaande me ningsverschillen bestaan over Idevraagwat de primaire taken |en plichten zijn van een volks vertegenwoordiger, vooral ten aanzien van de vraag of een I fractielid het recht heeft te I stemmen op grond van zijn i oordeel, zonder daarbij |.,te zwichten voor de druk van ■derden", HELLEVOETSLUIS (ANP) |-In het Haringvliet bij Helle- yoetsluis is in de nacht van za- I op zondag het twaalf jjeter lange motorjacht „De Ihuyter" in moeilijkheden ge- |«omen. Het schip is aan de ■grond gelopen en heeft zijn an- ers verspeeld. Het ligt dwars |j>P de wind en is bang voor kapseizen. Via radio Scheve- I 1 „De Ruyter" om |™P gevraagd. droog en zonnig Maximum temperaturen 17 gn (kust) 21 graden RADIO EN televisie van Stekelenburg: Als «niet zo vaak viel, was ik *erngezond. dinnen-/buitenland-2 Omstreden kunstveiling uitgesteld. merijntje "aas boven baas. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Premier Den Uyl heeft, over het hoofd van de PvdA-partijraad heen, een dringend beroep gedaan op alle parti jen die bindingen hebben met zijn kabinet, het politiek klimaat rond het kabinet te verbeteren. In navolging van Ar- fractieleider Aantjes zei Den Uyl te hopen, dat al die parti jen in het kamerdebat van deze weck een bijdrage zullen leve ren tot de dringend gewenste klimaatverbetering. Die ver betering kan volgens de pre mier ontstaan als alle partijen duidelijk maken dat zij niet al leen bereid zijn mee te werken aan noodzakelijke bezuinigin gen maar ook aan maatschap pij hervormende maatregelen. Den Uyl deed zijn oproep nadat de partijraad van de PvdA geen gelegenheid had laten voorbijgaan om haar wantrouwen in de bedoelingen van de KVP te benadrukken. Door vele sprekers werd ern stig betwijfeld of de KVP wel bereid is aan ingrijpende her vormingen mee te werken. In de middagvergadering draaide de sfeer wat bij omdat fractie leider Van Thijn nadrukkelijk verwees naar hoopgevende uitspraken van KVP-leider Andriessen. Deze verklaarde in het VARA-radioprogramma „In de rooie haan", dat wan- (Van onze correspondent) GENT - Amper een paar weken nadat een minderjarige jongen zijn ouders en zuster vermoord heeft, is de omgeving van Gent opnieuw opgeschrikt door misdrijf met dodelijke af loop. Zaterdagmiddag heeft een zeventienjarige jongen een meisje van tien om het leven gebracht. Het kind had bood schappen gedaan in een wa renhuis in Oostakker en ont moette de jongen onderweg. Hij lokte haar onder een voor wendsel mee in een bosje. Toen het kind zich verzette tegen zijn ontuchtige bedoelingen, sloeg hij het met een straat steen op het hoofd tot het dood was. De dader kon snel worden opgespoord dank zij een kas sabon die hij op de plaats van het misdrijf had verloren en de van oorsprong Rotterdamse beheerster van het warenhuis, die zich kon herinneren dat hij een plaatje had gekocht van The brotherhood of man, dat hij later ruilde. Een verkoop ster kon bovendien zeggen waar de jongeman woonde. Toen bij de op die aanwijzin gen verrichte huiszoeking ook nog de bebloede kleren van de jongen tevoorschijn kwamen, begreep hij dat ontkennen geen zin meer had. neer het aan de KVP ligt wet sontwerpen als de herziening van de ondernemingsraden en wijziging van de grond politiek „nog in deze kabinetsperiode behandeld zullen worden". De gedachte dat de KVP-» parlementaire obstructie zou willen voeren noemde And riessen „volstrekt uit de lucht gegrepen". Hij vindt dat er in de PvdA een soort guerrilla tegen de KVP gevoerd wordt. „Dat is jammer en ongemoti veerd". Eerder had PvdA-voorzitter Ien van de Heuvel, dat de KVP nu moet kiezen. „Kiezen tus sen het pakket voorstellen dat er ligt van het kabinet, kiezen tussen het met ons uitvoeren van structurele hei-vormingen en het bezuinigingsplan van de VVD. De KVP moet het nu maar zeggen". Ook premier Den Uyl had verwezen naar de bezuinigingsplannen van de VVD. Daarbij herinnerde hij instemmend aan het feit, dat Aantjes de VVD- bezuinigingen „weinig minder dan schaamteloos" had ge noemd. „Als men vraagt: waarom zit de PvdA nog in de regering, worden we ge bruikt?, dan weet je het ant woord als je het VVD-plan leest. Het kabinet zal de sa menhang tussen bezuinigen en hervormen voor ogen houden. Dat is een toezegging, geen ga rantie. Als in dit land de on dernemingen premies moeten krijgen - en dat moet volgens dit kabinet - dan behoren de werknemers niet alleen maar over de schouders mee te mogen kijken, nee ze behoren er van begin af aan bij betrok ken te zijn. Als er minder ruimte is voor vrij beschikbaar loon, dan dienen werknemers meer rechten te krijgen. Die kernwaarden van socialisti sche overtuigingen - waarvan wij soms wel eens menen dat wij alleen die voorstaan - die worden uitgesproken door een gemengd kabinet van progres sieven en christen democraten". Hamert Den Uyl en met hem ook de KVP-mimsters in het kabinet, op „de samenhang der dingen", fractieleider And riessen zei zaterdag die onver brekelijke samenhang af te wijzen. Hij herinnerde er overigens aan, dat PvdA en PPR afgelopen week zelf de samenhang tussen kabinets voorstellen hebben verbroken doordat een aantal fractiele den tegen de wijziging van de loonwet stemden en de gehele fracties tegen wijziging van de wet op het minimumloon. Andriessen: „Ook dat zijn sa menhangen die men moet zien. Het kan niet zo zijn dat christen-democraten in het parlement moeten opdraaien voor vervelende dingen en dat de PvdA stemt voor leuke din gen voor linkse mensen". (Vervolg op pag. binnen' buitenland-2) (Van onze weerkundige me dewerker) DE BILT - Er is in het weekeinde in het grootste deel van ons land een wel kome regen gevallen. Dat was zaterdagochtend niet verwacht want er zou een koufrontje passeren met een paar millimeter neerslag. In dit front ontwikkelenden zich echter twee golfvormige storingen waarvan er een zondagnacht en een ander zondagmiddag passeerde met een langdurige regenval. In het zuidwesten en het noorden van het land viel dit weekeinde rond 20 mm, in De Bilt bijna 40 mm tegen slechts 2 tot 5 mm in Lim burg. Achter de storing stond bij de Zeeuwse kust zondag middag een harde tot stor machtige wind. Vandaag is het 21 juni, de langste dag die begint met een verbetering. Een hogedrukgebied komt uit het zuidwesten naderbij en zal in de komende dagen opnieuw zonnig en ook gelei delijk warmer zomerweer geven. De warme lucht heeft zich dit weekeinde in geheel Frankrijk en ook in het grootste deel van Duitsland weten te handhaven met temperaturen van 27 en in Zuid-Frankrijk nog tot 33 graden. (Van onze redactie buitenland) BEIROET - De Amerikanen hebben gisteren met succes 263 landgenoten, Britten en andere Europeanen geëvacueerd uit het door de oorlog verscheurde Libanon. In een operatie, die vlekke loos verliep en in 75 minuten was afgelopen, werden de bui tenlanders op het strand bij Beiroet opgehaald door een landingsvaartuig met de Ame rikaanse vlag en bemand door vijftien ongewapende zeelie den. Zij werden vervolgens overgebracht naar een trans portschip van de Amerikaanse zesde vloot dat voor de kust lag, de Spiegel Grove. Dit zal hen in ongeveer veertig uur overbrengen naar Athene. Het geëvacueerde gezel schap bestond uit 116 Ameri kanen, zestig Britten en voor het overige Duitsers, Italianen en Grieken. De operatie werd uitgevoerd onder toezicht van Palestijnse guerrillastrijders die voor de veiligheid zorgden. Libanezen die zich voor ver trek aanmeldden, werden niet opgenomen. In totaal 1.700 Amerikanen blijven in Liba non. Ron Nessen, perschef van president Ford, verklaarde dat er geen plannen zijn voor ver dere evacuaties uit Libanon. De Amerikaanse president had tot de evacuatie over zee besloten nadat de tocht over de weg naar Damascus, die men oorspronkelijk had willen on dernemen, te gevaarlijk was geacht, wegens de gevechten in het gebied tussen de hoofdste den van Libanon en Syrië. De Britten zullen vandaag opnieuw proberen een konvooi over de weg naar Damascus te sturen. Enige Amerikanen noemden de evacuatie een truc van president Ford om stem men te winnen bij de komende verkiezingen. In Damascus zei Machmoed Riad, secretaris-generaal van de Arabische Liga, zondag te hopen dat de voorhoede van een Arabische vredesmacht deze week nog in Libanon zal aankomen. Op een persconfe rentie verklaarde hij dat de duizend manschappen op het, vliegveld van Beiroet zullen worden gelegerd, als eerste stap op de weg naar herstel van de verbindingen. De hoofd macht zal later volgen, aldus Riad, die echter geen tijdstip noemde en ook niet aangaf hoe groot de strijdmacht zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG - „Een zwarte dag voor de verzekering. Meer dan veertig aanrijdingen, al leen al in ons gebied". Dat was de reactie van een woordvoer der van de rijkspolitie in het district Breda naar aanleiding van de vele, voornamelijk door de regen veroorzaakte ver keersongelukken tijdens het weekeinde. Een zo'n door de verraderlijke gladheid veroor zaakte ongelukken trof een door zes Turken uit Tilburg bezette auto, die zaterdagmid dag op de Bredaseweg in een slip raakte, over de kop sloeg en 250 meter verder in de voormalige dierentuin be landde. Dankzij het kordate optreden van voorbijgangers kon het zestal, dat op weg was naar een feestje van een in Breda wonende landgenoot, uit hun benarde positie wor den bevrijd. Ze werden allen in een Tilburgs ziekenhuis opge nomen, waar er nu nog drie min of meer ernstig gewond worden verpleegd. De foto werd kort na het ongeluk ge nomen. Men ziet nog enige ge wonde Turken op de grond lig gen. In totaal zijn in heel Neder land tijdens het afgelopen weekeinde zeker dertien men sen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. Gladheid door regenval was de oorzaak van verschillende van de ongevallen. Het ergst waren de gevolgen van een ongeluk, dat zich za terdag voordeed in Almelo. Twee auto's botsten daar fron taal tijdens het inhalen. De beide automobilisten werden op slag gedood. Twee andere inzittenden zijn levensgevaar lijk gewond. De meeste doden vielen bij auto-ongelukken. sport Sportpagina 1: Jan Raas verovert de nationale prof titel dank zij uitgekiende taktiek van de Raleigh-ploeg. Europees voetbalkam- door strafschoppen op Tsjechoslowakije pioen na winst West-Duitsland. Knobel draagt commando aan Blok over. Sportpagina 2: Rehabilitatie en derde plaats door „Jong" Oranje. Sportpagina 3: Arie Hassink krijgt eindelijk loon naar wer ken en klasse. Coureurs uit Zuid-West-Nederland op de voorgrond. Achtste titel in successie voor Keetie van Oosten. Sportpagina 4: Slechte test van Olympische atletiekselectie in Wenen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM/WIERDEN - Bij een ruzie in de Leidsche- kruisstraat in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zon dag de 20-jarige René Borst uit Den Haag doodgestoken. De vermoedelijke dader, de 21- jarige Amsterdamse timmer man H.J. van G. is in de loop van de nacht aangehouden. Het slachtoffer was samen met een Haagse vriend in een café, waar hij ruzie kreeg met vier Amsterdammers. Inzet van de ruzie was, volgens de politie, vermoedelijk een meis je. Er ontstond een kleine vechtpartij, waarna de portier van het café de ruziemakende klanten buiten de deur zette. Daar zette de ruzie zich voort en werd René Borst plotseling met een mes vier keer in de borst gestoken. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. Naar de rijkspolitie van Wierden (O.) eerst zondagmid dag bekend heeft gemaakt, is in de nacht van vrijdag op za terdag een alleenwonende landbouwer in Wierden ver moord. Het is de 61-jarige Derk Geerling. Hij woonde in een boerderij aan de Weversweg. Buren hebben zaterdagmorgen omstreeks 09.00 uur het ont zielde lichaam van de land bouwer in een grote plas bloed aangetroffen. De borst was doorzeefd met kogels. Het li chaam was toegetakeld met een scherp voorwerp. Op het erf lag ook het kadaver van de hond van de boer. De hond was kennelijk met een bijl gedood. De politie heeft in de boerde rij een grote chaos aangetrof fen, o.a. meubels en antiquitei ten waren kapotgeslagen. Aangenomen wordt dat er geld is gezocht. De politie heeft het huis en omgeving zaterdag ge- ruimte tijd afgezet in verband met een onderzoek. Inmiddels is ook een buurtonderzoek gaande. Enige aanw .jzingen die moeten leiden tot aanhou ding van een verdachte zijn er nog niet. HILVERSUM (ANP) - „Voedsel is tot op heden goed koop in Nederland, maar dat zal niet zo blijven. Het voedsel zal duurder worden, net als de benzine nu al. Waarschijnlijk krijgen we in de toekomst zelfs distributie". Dit zei minister J. Pronk van Ontwikkelingssa menwerking zaterdagmorgen in het VARA-radioprogramma Z.I. (ADVERTENTIE) Zie de Shell- advertentie elders in dit blad (Van onze correspondent) ROME - Tot gisteravond (zondag) 22.00 uur hebben mil joen Italianen hun stem uitge bracht voor wat genoemd wor den de belangrijkste en willicht dramatische parle mentsverkiezingen sinds de oorlog in Italië. Ook vandaag, maandag, blijven de stembureaus open tot twee uur. Vanavond laat (maandag) zullen zoveel resultaten bekend zijn, dat vrijwel met zekerheid gezegd kan worden hoe de einduitslag van deze al gemene verkiezingen zal zijn. De opkomst is gisteren, zon dag, groot geweest, mede onder invloed van het uiterst fraaie zomerweer in heel Italië, er is vooral in de vroege och tenduren en in de avond ge stemd. Het grootste deel van de dag hebben veel Italianen aan zee en in de heuvels enige ver koeling en afleiding gezocht. Het is erg rustig geweest op de eerste volle verkiezingsdag in Italië, waar ruim 120.000 po litiemannen en militairen waren ingeschakeld om de vei ligheid van de kiezers te ga randeren en vroegtijdig te kunnen optreden bij eventuele relletjes. Alleen in de havenstad Ge nua, waar ruim een week gele den de openbare aanklager Coco en twee politiemannen die hem begeleidden door linkse extremisten werden doodgeschoten - was een zekere spanning merkbaar. Er was daar extra veel po litie op de been en enkele magi straten, onder wie Sossi die eerder al eens door de Rode Brigade is ontvoerd, is sinds enkele dagen onder constante bewaking omdat nieuwe acties van het ultra linkse front wor den verwacht. De allerlaatste opiniepeilin gen geven geen aardverschui vingen in het politieke vlak te zien. Mocht het inderdaad vrijwel bij het oude blijven, dan zal Italië straks een uiterst moeilijke en langdurige forma tieperiode ingaan. Overigens worden alle steekproeven met argwaan be keken omdat verrassingen verre van uitgesloten zijn: zowel de christen-democraten zouden minstens gelijk kunnen blijven of zelfs iets winnen; anderzijds is een nieuwe door stoot van links niet uit gesloten, al gelooft vrijwel niemand in Italië op een spec taculaire stembusoverwinning van de communisten alleen. Er zijn dit jaar meer kiezers dan bij vorige gelegenheden. Vooral omdat dit keer voor het eerst de achttien- tot 21- jarigen mogen stemmen, al thans voor de Kamer. Zij mogen niet voor de Senaat stemmen. In totaal zijn vijf miljoen jongeren tussen de achttien en de vijfentwintig jaar kiesge rechtigd; verwacht wordt dat' het merendeel links stemt. Het totale kiezerskorps in Italië telt ruim veertig miljoen personen. Behalve voor het parlement, de Kamer en de se naat, worden op Sicilië regio nale verkiezingen gehouden, wordt in een aantal steden voor plaatselijke besturen ge kozen en worden in twee pro vincies regio-besturen geko zen. De Romeinen kiezen een nieuw stadsbestuur. Voor het eerst in de geschie denis zullen ook de bijna 20.000 gevangenen in Italië mogen stemmen. Spoorwegen en vliegtuig maatschappijen hebben enorme resifaciliteiten geboden aan in het buitenland wonende Italianen die tijdelijk terug willen keren om hun stem uit te brengen. Meer dan 400.000 „buiten landse" Italianen hebben van die mogelijkheid gebruik ge maakt; een record-aantal. I

de Stem | 1976 | | pagina 1