LOOF OVER IONEN ETS KLEINER R as senrellen in Zuid-Afrika breiden, zich uit boord DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ZATERDAG ncLBTW, STEM VORSTER KONDIGT HARDER OPTREDEN AAN Rond 100 doden en wel 1000 gewonden „We gaan branden" RPS verhoogt hypotheekrente dieningen IHUISI DIEREN 19 juni 197Ü: 116ö jaargang - no. 17985 r uw hoeveelheid eperkt. Regering poogt met allerlaatste bodakkoord te redden lyandaag Lagere premies Joods kerkhof vernield in W. Duitsland Lubbers bevestigt: Sociale premielast 4 miljard lager Burgerwacht Benzine Kind gestikt in auto Den Uyl:J Apartheid leidt Zuid- Afrika naar catastrofe Zwarte macht Georganiseerd t een EXTRA me met een KLEINTJE helpt »n voor zich 5 mnd. 60 mnd. 96 hm 109,04 130,00 113,26 836- 156,00 134,24 ga'!.3 182,00 153,00 113,! 208,00 175,00 I28i 234,00 197,00 I43'0i 260,00 218,00 157', 310,42 260,17 1875-'. 38 5,9 4 3 23,13 232m 511,80 428,07 309/5 verl. Evt. overname 1™ aalleen woningverb. Jj ,5 jr. (Ie max. 30 in 120x401,25 1 80x3894», 10x535,00 180x5193» 10x6 63,75 180x649 ij 640-43150 3ergen op Zoom lelige autoverzekering. ihieting öp 2 wippen za. rdag 19 juni bij Teun van Schayk ogelwaarde. Sociëteit oschkapelle. Aanvang I S.00 uur. #«t nnn fP Hi pgevruogdof aan te bieden? inhoren via een „Kleintje" in De Stem en het komt in orde. I ors tienduizenden Stem-lezers en I lrnrn n (een op de drie) lezen uw adverten tie rf,i speciale belangstelling hebben v00r onze „Kleintjes' -rubriek. „Huisdieren". DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINOEN n onze weerkundige me dewerker) Het ziet er niet naar uit dat I op korte termijn de droogte ■die vooral in het hele weste lijke deel van Nederland ex- ■treem is, voorbij zal zijn. Wel Ipasseerde er gisteren een I mak oceaanfront met moge lijk plaatselijk een buitje, ■maar de neerslag is tc gering. |ken westenwind voert iets koelere lucht aan met zonuag temperaturen in de buurt van 17a 19 graden. Hogedrukgebieden blijven van de Azoren tot boven Frankrijk aanwezig waar het zomerweer warm is in het zuiden bijna 30 graden. Iets koeler is het op de Britse eilanden geworden en ook in Scandinavië, waar het kwik beneden normaal ligt. Elders in Europa over het algemeen stabiel en warm zomerweer. In de laatste 2Vi maand is er in Zuidwest-Nederland bijna 100 mm neerslag min der dan normaal gevallen. In de laatste 150 jaar moeten wij naar het voorjaar en de voorzomer van 1893 en 1921 teruggaan om een zo sterke droogte aan te treffen. (Van onze parlementaire redactie) ■DEN HAAG - Het loonoverleg tussen regering, vakcen- lales en werkgeversorganisaties wordt steeds ondoor- fchtiger. Gisteravond deed het kabinet bij monde van uister Boersma „een allerlaatste bod" om het gestrande lonoverleg weer op gang te kunnen brengen. Daardoor is je kans op een akkoord wat groter geworden, hoewel in lite alleen werkgeversvoorzitter Van Veen zich na afloop ■n het beraad wat optimistisch toonde. FNV-voorzitter lim Kok zag nog geen reden zich uit te spreken over de pns op een akkoord. Hij zal maandag zijn achterban ladplegen. |Ondoorzichtiger dus. Want ling deze week duide- |jk is geworden is het wel het egoochel met cijfers, begrip- lei en procenten waardoor het millimeter over wat een heer bewolking |Hieren daar wat regen. jMatige zuidwestelijke wind. Middagtemperatuur "tssen 15 en 20 graden. |BINNEN-/BUITENLAND-2 "CDA-fracties wijzen VD-bezuinigingsnota af. 6INNEN-/BUITENLAND-3 (Zweedse monarchie even pilde slaap door huwelijk. BINNEN-/BUITENLAND-4 "an Gend Loos enige pst van NS. [sport-1 Wjk debuut van ™iter in Oranje, |SP0RT-2 pper wint Ronde van ptserland. [vrijuit bet ideaal van Henk 'eveL Hartpatiënten sparen voor een te voege dood. 'Vandaag in Italië: de stilte voor de storm. Weerbarstige Vlamingen: dertien in een dozijn. j als teken Denksport. Puzzel. krieken. MERIJNTJE '^gewikkeld van de doorsnee-werknemer na 1 juli nou eigenlijk krijgt, volstrekt onduidelijk blijkt. Het week einde zal men proberen dit doolhof om te zetten in zoge naamde nettocijfers: wat ipen dus na 1 juli extra reëel in z'n loonzakje krijgt. Minister Boersma waar schuwde echter voor een geld- illusie, want het beleid van de regering is alleen gericht op het handhaven van de koop kracht voor die gemiddelde werknemer (jaarinkomen 23.000 gulden). Deze werkne mer krijgt er hooguit eentiende procent extra bij (reëel dus), de man met een jaarinkomen van 35.000 gulden gaat er minstens een procent op achteruit. Het verschil van het laatste rege ringsbod met het uitgangspunt van de vakbeweging is nog aanzienlijk. Toch enkele cijfers: het nieuwste regeringsvoorstel voorziet in verlaging van een aantal sociale premies, vooral voor de werkgevers (zieken fonds 0,6 procent voor zowel werkgevers als werknemers, was eerder deze week nog een half procent voor elk, premie AWBZ met 0,4 tot 0,6 procent (werkgevers) en premie kin derbijslag - ook voor de werk gevers - 0,2 procent), totaal een verlichting van de werkgever slasten met 0,9 procent en dat zou - als men dat in een bruto loonstijging omrekent - 30 gulden per maand betekenen. Geeft men het echter recht streeks aan de werknemers (netto) dan krijgt die iets meer in z'n loonzakje. Tenminste, dat stelt het kabinet. Alle eerder gedane voorstel len zijn daarmee van de tafel. De regering overweegt ook nog de BTW-verhoging per 1 okto ber uit te stellen tot 1 januari van het volgend jaar. Maar, zo waarschuwde minister Boers ma, dat betekent wel een stij ging van het begrotingstekort en of de regering dan de stij ging van overheidstarieven nog wel kan handhaven, is de grote vraag. In ieder geval heeft het kabinet nu een ope ning gemaakt (al ligt de 102 gulden bruto loonstijging (netto 50 gulden) van de vak centrales nog ver weg. Maar uitgesloten is niet, dat de vak beweging maandag tot een enigszins andere opstelling komt, zo verwacht men. MÜNCHEN (DPA) - In de nacht van donderdag op vrij dag hebben onbekenden het Joodse kerkhof in Ühfeld in Beieren vernield. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Minister Lubbers van Economische Zaken heeft gisteren op gezag van het Centraal Planbureau bevestigd, dat inderdaad tot 1980 op de premielast van de sociale verzekeringen 4 mil jard gulden bezuinigd kan worden. Eerder werd dit in het nieuws gebracht door een me dewerker van het Centraal Planbureau. Op vragen daar over in de Tweede Kamer deelt minister Lubbers nu mee, dat door herberekening van de prognoses door de zieken fondsraad en door het Centraal Bureau de zuivere premielast 2,5 miljard gulden geraamd kan worden. Bij dit bedrag moet opgeteld worden de 1,5 miljard gulden, die de regering steeds in de ïn-procentsbezuiniging heeft voorgesteld aan de Tweede Kamer. In de brief aan de Tweede Kamr zegt minister Lubbers: „De som van deze uitkomsten komt in orde van grootte over een met het cijfer genoemd door een medewerker van het CPB. PARIJS (DPA) - In Zuid- Frankrijk zijn drie kinderen overleden aan hersenvliesont steking. Zwarte Afrikaanse demonstranten gooien stenen naar de politie in de buurt van Alexandra, een stadsdeel waarin de exclusieve blanke wijken van Johannesburg liggen. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG De ernstige rassenrellen, die volgden op het bloedige geweld in Soweto, hebben zich gisteren uitgebreid tot acht door zwarten bewoonde randgemeenten van Johannes burg. De politie opende het vuur na nieuwe uitbarstingen van gewelddadigheden, waarbij in de afgelopen dagen waarschijnlijk al rond 100 doden zijn gevallen. Het aantal ge wonden steeg boven de duizend. Nagenoeg alle doden en de meeste gewonden zijn negers. De politie grendelde de blanke wijken af die grenzen aan de jongste haard van on lusten, de uitsluitend door zwarten bewoonde armoedige randgemeente Alexandra. Zij opende het vuur toen duizenden negers opdrongen naar de luxueuze winkelstraten en brede boule vards in Bramley Gardens en Kew. In Kaapstad waarschuwde premier John Vorster dat de regering vastbesloten is tot elke prijs recht en orde te handhaven. Vorster zei dit gis teren in een speciale verklaring aan het parlement over de negerrellen die zich van Soweto, bij Johannesburg, hebben uitgebreid tot andere Afrikaanse gebieden en ver scheidene negeruniversiteiten. Vorster zei dat de onrust geen spontane reactie was De Zuid.afrika.anse ambassade in Den Haag, is in de nacht van donderdag op vrijdag met leuzen en hakenkruizen bekladVier verdachten zijn in verband hiermee aangehouden. maar „een van te voren De- raamde poging paniek en pola risatie tussen zwart en blank te veroorzaken". De Zuidafrikaanse rege ringsleider gaf te kennen dat hij zijn reis naar Europa, waar hij besprekingen zal voeren met minister Kissinger, niet zal uitstellen. De aanstichters van de rellen moeten zich echter niet de illusie maken dat hij het handhaven van recht en orde in Zuid-Afrika door deze reis op het tweede plan zal stel len. De politie is de toestand meester en heeft opdracht al het nodige te doen om have en goed te beschermen; zij zal daarbij niet aarzelen alle mo gelijkheden te gebruiken waarover zij beschikt, aldus Vorster. De woorden van Vorster werden in Kaapstad uitgelegd als een waarschuwing dat de veiligheidstroepen nog harder zullen optreden als de relletjes voortduren. Hij zei dat de on derwijsinstellingen, die bij de rellen betrokken waren, voor onbepaalde tijd gesloten zouden blijven. Daarbij zijn de negeruniversiteit van Zoeloe- land, aan de kust van Natal, waar studenten gisteren ge bouwen in brand staken en tal rijke scholen in de Afrikaanse randgemeenten van Johannes burg. Een donderdagavond ge pleegde poging tot brandstich ting in de negeruniversiteit van Pietersburg, 320 km ten noorden van Johannesburg, is volgens de politie mislukt. Sterke eenheden van de politie hadden het terrein afgegren deld. In de voorname wijk Sandton in Johannesburg heeft de blanke bevolking zelf een burgerwacht gemobili seerd, nadat auto's van blanken door negers waren bekogeld. Het hoofd van de politie, Jan Visser, riep de blanken daarop hun kalmte te bewaren. „Ik heb van mijn superieuren het groene licht gekregen om hard op te treden waar dat nodigis", zei hij. Visser verklaarde verder dat eenheden van leger en marine en van de ter ritoriale reserve in staat van alarm zijn gebracht. Openbare bijeenkomsten zijn verboden. Terwijl hij dit zei waren de ongeregeldheden in de zwarte woonwijken nog volop gaande. In die chaos was niet vast te stellen hoeveel doden het schieten van de politie vanuit de blanke wijken opnieuw had geëist. Wel staat vast dat tien- tallen negers negers met ver wondingen in ziekenhuizen zijn opgenomen. In Soweto, waar de moei lijkheden woensdag begonnen na protesten van neger- en kleurlingenstudenten tegen de verplichte lessen in het Afri kaans (volgens hen de taal van de blanken), trokken gisteren nog steeds groepen opstandige jongeren door de straten. Uit de uitgebrande overheidsge bouwen kwamen dikke rook wolken. Jonge negers vroegen automobilisten om benzine voor meer brandstichtingen. In Alexandra stonden giste ren verscheidene overheidsge bouwen en de Nederduitse Ge reformeerde kerk in brand. (Zie ooggetuigeverslag) De politie heeft verklaard te vrezen voor een nacht van ge weld. BRUSSEL (ANP) - Een baby van vijf maanden is don derdag in het Belgische Schel- lebelle door verstikking om het leven gekomen in een te warm geworden personenauto. Even na de middag par keerde de vader zijn auto op het plein voor het gemeente huis in Schellebelle. Om ongeveer halfdrie in de middag kwam de man uit het gemeentehuis terug bij zijn wagen. Hij trof de daar achter gelaten zoon levenloos in de wieg aan. Het kind was gestikt in de zuurstofarme en overver hitte lucht in de wagen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering is diep geschokt door de gebeur tenissen in Zuid-Afrika. Als het apartheidsbeleid niet wordt opgeheven zal dat leiden tot een ernstige catastrofe. Dit zei premier Den Uyl gisteren na afloop van het kabinetsbe raad. De premier herhaalde dat de regering het beleid in Zuid-Afrika keer op keer heeft veroordeeld. De Wereldraad van Kerken heeft zich vrijdag solidair ver klaard met de opstand van de zwarte Afrikanen tegen de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering. „De Afrikanen wijzen elke vorm van apartheid af", zo werd gezegd in een in Genève gepubliceerd communiqué. Geëist werd dat de regering in Pretoria onmiddellijk het ge wapend politieoptreden beëindigd en de massale arres taties stopzet. De eisen van de Afrikanen als normale mensen te worden behandeld, moeten worden ingewilligd en de poli tieke gevangenen vrijgelaten. De Zuidafrikaanse kerken werd gevraagd een moedige houding aan te nemen en zich solidair te verklaren met de zwarte Zuidafrikaanse bevol king. Het Tweede-Kamerlid Van der Spek heeft de regering ge vraagd het cultureel verdrag tussen Nederland en Zuid- Afrika op te zeggen. „Met het opzeggen kan de regering haar afschuw tot uiting brengen wat betreft de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek", aldus het Kamerlid in schriftelijke vragen aan de minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel. AMSTERDAM (ANP) - De Rijkspostspaarbank gaat haar rentetarieven voor woninghy potheken met ingang van maandag met een half procent verhogen. Het rentetarief voor gewone hypotheken wordt dan 9 pet en dat voor hypotheken 9,25 pro cent. (Ooggetuige verslag door AFP-verslaggever Roman Rollnick) ALEXANDRA - Het geweld heeft gisteren Alexandra bereikt, de op een na grootste voorstad van Johannesburg, waar de zwarte bewoners over heidsgebouwen, winkels, café's, een kerk en een voetbalstadion in brand staken. De stad, met ongepla veide straten, herbergt ongeveer zestigduizend zwarten die voor het me rendeel in hutten van golfplaten wonen. Ik ben erin geslaagd voorbij een politievers- perring te komen en Alexandra in te gaan, waar dikke rookwolken opstijgen. „Wij willen geen café's en voetbalsta dions, wij willen scholen, wij willen onderwijs", roept een militante neger mij toe. Tegen het middaguur bereik ik met een groepje zwarte arbeiders de top van een heuvel vanwaar men Alexandra kan over zien. „Kijk daar", zegt een van de mannen, „kijk naar de branden. Als je naar beneden gaat zul je zien wat zwarte macht („Black Power") bete kent". Vanaf de heuvel zie ik de rook opstijgen uit de in brand staande gebouwen en hoor ik het geratel van automatische wapens. Achter mij nadert een groep zwarten. „Wat moet je hier, vuile blanke". Ik steek mijn vuist in de lucht, het herkenningste ken van „Zwarte Macht" en zij die mij vergezellen doen hetzelfde. Op dat moment naderen drie au to's met gewapende blanke politiemannen. Zij zijn gekomen om blanke arbeiders te beschermen die uit de nabijgelegen fa briek komen. De groep negers verspreidt zich. Ik daal de heuvel af in de richting van de stad. Het eerste dat ik daar zie zijn drie negers die een winkel plunderen en deze vervolgens in brand ste ken. „Amandla Alexand ra, Amandla Soweto", (de macht aan Alexandra, de macht aan Soweto) roe pen de omstanders. Een man laat mij bin nen in zijn golfplatenhut. „Weet U waarom dit ge beurt Het is de regering die de brand heeft aange stoken. Wij zullen door „Alex" gaan en alle bars en alle overheidsgebou wen platbranden". Hij wijst op een grote rookko lom en zegt: „Dat is het voetbalstadion. Wij wil len scholen. Geloof niet dat het alleen maar stu denten zijn die brand stichten. Het is georgani seerd". Mannen die dekking hadden gezocht achter een gebouwtje, gooien stenen naar de politie. Een waaghals gewapend met een schroevedraaier, loopt tot vlak bij de poli tiemannen en steekt het stuk gereedschap dan in de golfplaat van een hut, symbool van de rassen haat in Zuidafrikaanse stijl. Net als in Soweto wor den op georganiseerde wijze branden gesticht. Het doelwit zijn steeds overheidsgebouwen, winkels, kerken. De schamele hutten worden ongemoeid gelaten.

de Stem | 1976 | | pagina 1