Pijlerdam-project van de eeuw' - in 1985 Kabinet op zoek naar iets meer koopkracht gereed Zeker doden in Soweto JUNIORSHOP DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND \Oosterschelde-dam maakt goede kans in Kamer WETSONTWERP VA» NIET VOOR JULI IN KAMER c]V|0M^ VRIJDAG r Steeds meer ze Onlusten duren voort 120 icandea>679 798179 72S319 735249 76g239 455 39! Tas 23! 360 29 JJ0 9! 1^13! 480445 KSBHSHOP noordstraat-promenade, terneuzen I118 juni 1976 116e jaargang - no. 17982 |E5 900 595 740189 639 6501 780 129 73 39 69 55 59 85 591 vetal 125 275 ambix ïn Lanooy 3.V. *n Lanooy 3.V. "andaag- in 92 in Lannooy B.V. Wil tot akkoord in stichting Uitnodiging Rijn-Schelde- Verolme kin grote order voor plaatsen pijlers krijgen Langste pijlers 36 meter hoog Derde oever verbinding in Antwerpen Nieuwe studie 2,5 Miljard Dijkverhoging I turel 1JW ktail W5 765298 I* 359 329 [aklappen ^799 749 679 [schnitzel ^17g i.o.h. erbard o^n [strip, 20 St. tySt-Vy iroi tissue ODD poor, 2 rol 28Q City rtissue op >rol 735 I/O foHen 2 stuks [>000 gram 49546! 2100 gram §89 59 2000 gram 726 68 439395 [DIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN jgram |100 gram 1,2000 gram §59595 ix groen o«r [kspak, 500 gr 769 n, 2 liter Ir, 2000 gram ïkaas 0ter Je, 200 gram J49 p, 200 gram -77 |mer margarine ,250 gram -65 I roomkwark 75 volle melk vers, 1 liter £4 Band margarine Ije, 250 gram -60 en braadprodukt l gram rf lra,2liter lorax, 420 gram veil 3 50x60 i lucifers 165139 }09 86T QQ 1J0 icorvSaOgram ro citron |con, 600 gram r.<sclHwpoeder Cg |etbleekm.,450gr. 1 jnt ö9 emengdfruit,3srt. Iwar'rt babyvoeding ïcevitam es, 600 cc. 309 lauw, 7 soorten 80 gram lottelcee les, 600 cc. /90 J08 709 trale verwarming en voordelig. Voor bq Dtriciteitsaanleg |[en deel van de pijlerdam Iin aanbouw. Over de dam zal een verkeersweg worden aangelegd. I In de openingen tussen de pijlers links io? de tekening zijn de schotbalken te zien, [die een deel van de opening afsluiten. Daarboven komen de beweegbare schuiven, waarvan 1 de onderkant aansluit op de schotbalken. Geheel [links op de tekening is een doorsnee van een [schuif weergegeven. milieuschade Igroot als dam 2 dagen dicht moet [t oor storm (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Als de stormvloedkering in de [Oosterschelde na 1985 [langer dan vier getijde- bewegingen dicht moet, ■tal de schade aan het mi- ■lieu zeer groot zijn, zo niet [blijvend, aldus ir. Engel van de Dienst Deltawer- I ken. Het betekent dat de Idam slechts twee dagen achtereen gesloten zou I kunnen zijn en bij langere I stormperiodes telkens geopend zal moeten wor- I den. VRIJ ZONNIG [Zwakke tot matige wind uit Woordelijke richting. Waximum temperaturen 18 en 25 graden. [Radio en televisie Mrikaanse L> personalities" worden qrof betaald BINNEN-/BUITENLAND-2 VD komt met eigen bezuinigingsplan PNEN-/buitenland-3 f iking-1 nadert de [histerieuze planeet binnen-/buitenland-4 f°Pspraak: De postkoets an Marshall Tucker davert 7erder. binnen-/buitenland-5 PPn waarschuwt voor ^suwe wereldoorlog. rort-1 jjTObel hangt de vuile was iron. erijntje elig. Zwaanhoefstra: 42050. at6Ks" 6 (naast de Philips) Ir hek is van de dam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet zoekt naar mogelijkheden om door het bieden van iets meer ruimte voor koopkrachtverbetering in de tweede helft van 1976 werkgevers en werknemers toch nog tot een loonakkoord te brengen. Volstrekt duidelijk is, dat het zoe ken niet gericht is op hogere prijscompensatie, maar dat iets gevonden moet worden in de sfeer van verlaging van sociale premies. Msr compensatie dan de verleden week geboden 20 gulden bruto per maand wil en kan het kabinet niet voorstellen. Enerzijds omdat de werkgevers daarmee niet akkoord wensen te gaan. Anderzijds omdat het kabinetsvoorstel al iets te hoog is uitgevallen en er nu gerekend moet worden met een loonkosten stijging van 9.2 procent in plaats van de eerder geraamde 9 procent. Om strijd verklaarden giste ren werkgeversvoorzitter Van Veen en werknemersvoorzitter Kok, dat zij het uiterste willen doen om tot een akkoord te komen. Beide hebben een be roep op de regering gedaan om nog over de brug te komen. VNO-voorzitter Van Veen: „Wij hebben nadrukkelijk aan het kabinet meegegeven, dat wij om een verdergaande te gemoetkoming moeten vragen, willen we nog iets doen aan verdere verbetering van het raè'el besteedbare inkomen". FNV-voorzitter Kok: „De si tuatie en de belangen die op het spel staan dringen ons het uiterste te doen om te zien of een gemeenschappelijk stand punt te vinden is. Wij hebben èn de regeringen de onderne mers gevraagd duidelijkheid te verschaffen over de vraag wat zij nog willen doen om een brug te slaan over de kloof tus sen het vakbewegingsvoorstel en het regeringspakket". Gisteren vergaderden werk gevers en werknemers enkele uren over het door de regering ter tafel gelegde pakket, dat zoals bekend voor de vakbe weging niet aanvaardbaar is. Om vijf uur 's middags kwam op uitnodiging van de Stich ting van de Arbeid een kabi netsdelegatie - de ministers Boersma, Lubbers en Duisen- berg - om te vernemen hoe de zaken er op dat moment bij stonden. Vanmorgen is het bestuur van de Stichting opnieuw bij eengekomen om zich te bera den over enkele immateriële voorzieningen die met een eventueel akkoord samen han gen (zoals de werknemerseis van betaald educatief verlof). Verwacht wordt dat tegen het middaguur de kabinetsdelega tie aan het stichtingsbestuur zal laten weten of en zo ja op welke wijze het kabinet nog wil bijspringen. Binnen het CNV wordt ver schillend gedacht over het loonvoorstel van het kabinet, dat er op neerkomt dat de mo dale werknemer er per 1 juli f 25.- netto per maand op vooruit gaat. Besloot de bouw bond CNV woensdag al het voorstel te verwerpen en vast te houden aan volledige com pensatie, de industriebond CNV deed gisteren hetzelfde, maar de NCBO (overheidsper soneel) vindt het voorstel nog niet zo slecht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De kans be staat dat het Rijn-Scbelde- Verolme concern op zeer korte termijn de opdracht van Rijkswaterstaat krijgt voor de bouw van een zogenaamde ka- tamaran, een soort schip nodig voor het plaatsen van dc pijlers voor de stormvloedkering in de Oosterschelde. Het concern zou op deze manier schadeloos gesteld worden voor het mis sen van de kernorder voor Zuid-Afrika, enkele weken ge leden. Ook de staal-industrie kan van die pijlerdam profiteren, vooral in de jaren na 1977. Voor de doorlaatbare dam zijn namelijk veel staalconstruc ties noodzakelijk, terwijl na 1978 de kolossale schuiven van de dam moeten worden ver vaardigd. Het gaat hier om or ders van vele honderden mil joenen guldens. De staalsector van onze industrie maakt mo menteel een crisis door, zodat rijksorders goed van pas ko men. De pijlerdam schept in to taal tot 1985 zo'n 34.600 man jaren. Bij een geheel dichte Oosterschelde zouden dat er 15.500 zijn geweest, bij een ge heel openlaten 23.500. Volgens het eindrapport van Rijkswaterstaat wor den de pijlers van de water- doorlaatbare darn in de Oosterschelde 26 tot 36 meter hoog. Dat hangt af van de plaats waar ze ko mende pijlers zijn 35 meter lang en 4,5 meter breed. De plaatsing van de pij lers op putten geschiedt met een zogenaamd katamaran- schip. De beronnen putten (16 bij 46 meter) waarop de pijlers komenworden in een van de bouwputten ge maakt, evenals trouwens de pijlers zelf. Die bouwputten zijn er al. In de Roompot zullen 38 pijlers worden gebouwd, in beide andere strookgaten - Schaar van Roggenplaat en de Hammen - respectieve lijk 18 en 24 pijlers. De to tale doorstromingsopening wordt daardoor 3200 meter. BRUSSEL (ANP) - Antwer pen krijgt een derde vaste oe ververbinding, al is nog niet bekend waaruit die zal gaan bestaan:tunnel of brug. Maar het kabinet van de Belgische minister van openbare werken, Defraigne, heeft bevestigd dat de derde oeververbinding grote voorrang krijgt. Deze derde vaste verbinding komt ten noordwesten van de stad in het nog te realiseren gedeelte van de grote ring rond Antwerpen. De brug (of tun nel) komt ter hoogte van lief- kenshoek/lillo. Plannen voor het zuidelijk deel van de grote ring (het deel dat van Kruibeke, over Bazel, Hemiksem, Kontich, Hove en Ranst de E-3 met de E-39 zou moeten verbinden) gaan voor lopig de ijskast in. Tegen de aanleg van dit weggedeelte is de laatste tijd steeds meer oppositie geko men, vooral van milieugroepen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft de Oosterschelde- knoop gisteren doorgehakt: de Zeeuwse zee-arm zal wor den afgesloten met een doorlaatbare dam (pijlerdam), die in 1985 helemaal klaar zal zijn. Wanneer het „project van de eeuw", zoals minister van Verkeer en Waterstaat drs. Tj. Westerterp de dam gisteren noemde, voltooid zal zijn zullen alle gebieden langs de Oosterschelde Delta veilig zijn. Uit de eerste politieke reacties blijkt dat de pijlerdam, ondanks de hoge extra kosten, goede kans maakt volgende week woensdag door de Tweede Kamer te worden geaccepteerd. Tegenstand is te verwachten van met name dc VVD en een deel van de confessio nele partijen. Overigens zal minister Wes terterp de Tweede Kamer vol gende week toestemming vra gen voor een nadere studie naar een alternatieve pijler dam, met een nog grotere door stromingsopening, dan die waarover nu een principiële beslissing is genomen. Nu is vastgelegd dat die storm vloedkering een doorstro mingsopening krijgt van 11.500 m2 waarmee in Yerseke een getijverschil van 2,3 meter kan worden bereikt (het uiter ste minimum). Het heersende milieu in de Oosterschelde kan daarmee voor zo'n 60 procent worden gehandhaafd. Die nadere studie moet uit wijzen of een pijlerdam met een doorstromingsopening van 20.000 m2 beter voor het mi lieu is. In ieder geval zal het getijverschil bij Yerseke daarmee kunnen worden ver hoogd tot 3,1 meter en kan het milieu voor zo'n 90 procent ge handhaafd blijven. Deze dam kost echter wel even een kwart miljard meer. Inmiddels heeft de PvdA al aangekondigd die 250 miljoen gulden extra daar wel voor over te hebben. De andere grootste regeringspar tij KVP wil liever wachten op nadere uitleg van minister Westerterp. De nu gekozen oplossing kost 2,585 miljard gulden meer dan het totaal afsluiten van de Oosterschelde. Eind november '74 besloot de Kamer die meer kosten op maximaal 1,7 mil jard gulden te stellen plus een overschrijding met 20 procent. In prijzen van 1976 zou dat een totaal bedrag van 2.562 mil joen gulden betekenen. Daar mee zitten we, aldus minister Westerterp, slechts 23 miljoen boven wat door de Kamer ge steld is als maximum. Overigens komen daar nog wel een paar posten bij: voor onvoorziene uitgaven raamt Rijkswaterstaat nog eens 130 miljoen gulden, terwijl aan extra studies en werkzaamhe den tot nu toe al zo'n 100 mil joen gulden is uitgegeven. Met andere woorden: de dam komt toch ruim een kwart boven het door de Kamer gestelde maxi mum in prijzen van 1976. De dam met de grootste opening zou dus dat maximum met ruim een half miljard over schrijden. Enkele andere belangrijke conclusies uit het rapport van Rijkswaterstaat: - hoewel geen volledige ga rantie kan worden gegeven voor de oester- en mossel teelt gaat men er van uit, dat deze cultures kunnen wor den voortgezet - dijkverhoging zou op z'n vroegst in 1994 klaar kun nen zijn, bijna 10 jaar later dan de pijlerdam - bij de stormvloedkering be hoort een compartimente ring van de Oosterschelde met een Philipsdam (tussen de Grevelingendam en St.- Philipsland) en een oester- dam (in het oostelijke bek ken, vlak voor het Rijn- Scheldekanaal). (Zie verder de pagina's binnen- en buitenland 2 en 4 en Stad en Streek). Minister Westerterp gistermiddag op de persconferentie bij een ontwerptekeninq: ,,Het project van de eeuw". DEN HAAG (ANP) - Steeds meer mensen blijken zelf hun jam te maken. Dit gebeurt in meer dan een half miljoen gezinnen, die in totaal 2.920 ton jam per jaar maken, wat neerkomt op ruim twaalf potjes van dit zoete borrdbeleg per huishouding. Met geleisuiker, dat bij vele zelf-jammakers nog niet bekend is, kunnen in vier minuten tijd vele soorten schoongemaakte vruch ten tot jam worden verwerkt. Dit staat in Suikerunie", het maandblad van de coöperatieve vereniging Suiker Unie u.a. in Rotterdam. Het blad vermeldt nog dat onder de tot jam verwerkte vruchten bramen en bosbessen een steeds belangrijker plaats innemen. De jongeren in Soweto hebben groepen gevormd waarmee ze plunderend en vernielend door de stad trekken. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG Bij de onlusten in Soweto bij Johannes burg, die gisteren nog heviger waren dan woensdag, zijn volgens de Zuidafrikaanse politie al minstens 35 mensen omgekomen en 220 gewond. Vrijwel alle doden zijn negers. Er zijn 126 ar restaties verricht. De opstand van de scholieren tegen het Afrikaans op school is uitgegroeid tot een algemeen protest tegen de ras sendiscriminatie. Praktisch alle openbare gebouwen, bi bliotheken, talrijke winkels en bankgebouwen zijn in vlammen opgegaan. De ar chieven met de bevolkingssta tistieken zijn vernield. De pro testerende menigte plunderde drankwinkels, vernielde auto's, hinderde de brandweer bij het blussen en blokkeerde de inritten van ziekenhuizen met omgegooide auto's. In het centrum van Johan nesburg demonstreerden gis teren ongeveer duizend stu denten tegen de politieoptre dens in Soweto. Het geweld van Soweto sloeg bovendien over naar Kagiso, dertig kilo meter van Johannesburg. Ook hier werden vernielingen aan gericht en winkels geplunderd. Intussen wordt het ingrijpen van de politie van verschillende zijden bekriti seerd. De zwarte Anglicaanse deken van Johannesburg, do minee Desmond Toetoe, zei dat velen willen weten waarom de politie vuurwapens gebruikte in plaats van waterkanonnen om een opstand van school kinderen te onderdrukken. De deken vroeg zich af of dezelfde methoden gebruikt zouden zijn tegen blanke schoolkinde ren. De Zuidafrikaanse minis ter van politie zei op de protes ten, dat de politie „de grootst mogelijke zelfbeheersing heeft betoond en een minimum aan geweld heeft gebruikt". Er werden gisteren, toen de onlus ten heviger werden, steeds meer politieversterkingen naar Soweto gestuurd. De al meer dan 1200 zwarte en blanke politieagenten, van wie sommigen gewapend met au tomatische geweren, kwamen tegenover duizenden negers, gewapend met houwelen, ijze ren staven en knuppels te staan. Legereenheden worden in gereedheid gehouden. De oppositie heeft in het par lement een spoeddebat geëist en leidende negerpolitici heb ben gevraagd een conferentie met Vorster te beleggen. Zij wijten de onlusten aan de ras senpolitiek. Ook van kerkelijke functionarissen en zwarte Ieraren gegeven de re gering de schuld van de onlus ten. De Nederlandse Raad van Kerken noemt de rellen „het zoveelste bewijs van de morele en politiek onaan vaardbaarheid van de apartheid genoemd". (Zie ook pagina binnen- buitenland 3) (Van onze parlementaire dactie) DEN HAAG Het wetsont werp over de vermogensaan- wasdeling (VAD) zal niet meer voor 1 juli bij de tweede kamer worden ingediend. Dit is het gevolg van het zeer omvangrij ke, kritische en bewerkelijke advies dat de Raad van State aan de regering heeft uitge bracht. De bestudering van dat ad vies en het overnemen daarvan in het wetsontwerp vergen meer tijd dan men aan vankelijk dacht. Het zal zelfs een dubbeltje op zijn kant worden of het kabinet er nog in zal slagen dit ontwerp voor de derde dinsdag in september gereed te hebben. Bovendien liggen er nogal wat bezwaren van minister Lubbers van eco nomische zaken die moeten worden behandeld. Zijn opvat ting is dat het aandeel van de werknemers in de overwinsten van de bedrijven gebruikt kan worden als middel om de loon eisen te matigen. Hij is van mening dat werknemers geen recht hebben op vermoge- nsaanwasdeling als de looneisen boven de produktivi- teitsstijging uitgaan. Zoals bekend speelt de VAD een belangrijke rol in de on derhandelingen tussen regering en bedrijfsleven over de prijscompensatie in de tweede helft van dit jaar. Voorzitter Kok van de FNV heeft van de regering geëist een volledig wetsontwerp bij de tweede kamer in te dienen voor het zomerreces, omdat hij, evenals de PvdA-fractie in de tweede kamer de VAD gekop peld wil zien aan de regerings voorstellen over de noodzake lijke bezuinigingen op de overheidsuitgaven en de so ciale uitkeringen.

de Stem | 1976 | | pagina 1