WICE kiFiat mus- Rampzalige droogte in Frankrijk ndustrie aan gouden teugels VI Kamer terug van vakantie als loonoverleg mislnkt DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND legering richt investeringsfonds op van 3V2 miljard gulden IffiSTEMl Raadsels rond jonge Tsjech Melig protest VNO: zorg over „bemoeizucht" van overheid en vakbeweging Lourdesganger al elf dagen vermist Koninginneharing aangeboden VAD-wetsontwerp komt wat later Steun bij sluiten broodbakkerijen lie kanten! MEERDERHEID VOOR LOONWET all-in lor meer km. Zn. MiRBN 11 juni 119e jaargang - no. 17970 I Nederlanders in het afgele id jaar ongeveer Lenmtl- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering wil in de nabije oekomst 3,5 miljard gulden in de industrie pom- en om extra arbeidsplaatsen te scheppen. I Tweehonderdduizend arbeidsplaatsen kunnen veilig gesteld worden tot 1980 Het midden Yerbazing Extra premies Overeenkomst 1,8 miljard Onaanvaardbaar Vraagteken Aarzelingen Kamerdebat bezuinigingen begint 22 juni in bruin en zwart iheel lederen bovenwerk !6 tot 46 >ar f UK 382-2560/2383 5-133825 ervaring met Skoda) ,e koop gevraagd of aan te nietten laten horen via een „Kleintje in De Slem ^ve en het komt in orde immers tienduizenden Stem-lezers en n j6en op de drie) lezen uw advertentie 2I| speciale belangstelling hebben voor onze „Kleinties -rubriek „Huisdieren" t tem: DIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGSN l DEN HAAG - Met inbe- Ljp van bijna 2,6 miljard Ifuldenspaarrente hebben de Ijf9 951.000.000> gespaard, lildus de cijfers van het Cen- traal Bureau voor de Statis- I' Hun gezamenlijke I spaartegoed bedroeg einde 1975 61,6 miljard gulden. In het jaar daarvoor werd er met inbegrip van 2,5 mil jard gulden spaarrente 2,1 miljard gespaard, zodat er dus in feite een ontsparing van een kleine half miljard gulden was. In 1973 bedroe gen de besparingen van het publiek een kleine vier mil jard gulden met inbegrip van 2,2 miljard gulden spaarren- te. De stijging van de bespa ringen heeft zich in de eerste vier maanden van dit jaar voortgezet. Er werd ruim 2,5 miljard gulden meer ingelegd dan opgenomen. In de eerste vier maanden van 1974 was dit verschil 1,2 miljard gul den. De bijgeschreven rente is bij deze bedragen niet in begrepen. (Van onze correspondent) PARIJS - De aanhoudende droogte in grote gebieden van Frankrijk heeft rampzalige afmetingen aangenomen en de regering overweegt in een aan tal streken de noodtoestand af te kondigen. Sedert 17 maart heeft in een gebied dat Bretag- ne, Normandië, de Loire- streek, de Tonrraine, Vendé, het Parijse bekken, Noord- Frankrijk tot in Lotharingen omvat, niet meer geregend. Hetzelfde geldt voor het Zuid- franse departement Gers. In deze gebieden is sedert de win ter slechts éénvierde van de normale neerslag gevallen en zelfs als het nu overvloedig zou gaan regenen, is de graanoogst 'definitief en onherstelbaar verloren. In Normandië maaien de boeren overigens het onrijpe graan om het als veevoeder te gebrniken, omdat de weidege bieden totaal verdord zijn. De maïs- en snikerbietenoogst kan nog gedeeltelijk worden gered als het voor half jnliflink gaat regenen, maar van de 600.000 hectaren suikerbieten die te velde staan, kunnen eT in het gunstigste geval nog maar 300.000 tered worden. De sui- kerproduktie zal dientenge volge drie miljoen ton geringen zijn dan normaal. Voor de veeteelt is de situatie nog dramatischer en de melk- produktie neemt snel af. Tal van veetelers zien zich genood zaakt htm dieren voortijdig naar de abattoirs te zenden. Het verontrustende van deze droogte, die de ernstigste Is die Frankrijk sedert 1893 gekend heeft, is het feit dat het een voorjaarsdroogte is. Normaal zijn de zomermaanden droog in Frankrijk en kennen het grootste gebrek aan neerslag. Binnen een jaar zal daarvoor een investeringslonds irden opgericht. Dit komt in de plaats van de bestaande lesteringsfaciliteiten, zoals de investeringsaftrek. Hetfonds zal worden onder bracht bij de Nederlandsche tik en indirect gevoed wor- m door de opbrengsten uit it aardgas. Samen met de uigekondigde bezuinigingen il de regering de komende ren met dit fonds zo'n IO.OOO arbeidsplaatsen vei- ptellen. Dit is het belangrijkste punt it de nota van minister Lub- :s over de herstructurering iade Nederlandse economie, let investeringsfonds gaat in iril volgend jaar van start, it die tijd krijgt de Tweede modeschoenen niet duur zip. blindingsspiegel 2-snelheden ruitenwisser met interval-schakeling ifoorruit van gelaagd glas verlicht motorcompartiment 1300 cc, 65 PK dubbele koplampen"1 gescheiden circuit rubber stootstrip DROOG, TAMELIJK ZONNIG toimumtemperatuur 122 graden RADIO EN TELEVISIE Anita Meyer houdt 't bij de microfoon BINNEN-/BUITENLAND-2 Thatcher boos op Britse liberalen 8INNEN-/BUITENLAND-3 Vluchtelingen in Argentinië vogelvrij BI*N-/BUITENLAND-4 Ropihuziek-experimentelen bundelen krachten RiNNEN-/BUITENLAND-5 [Jeer bevoegdheden voor wdernemingsraad SPORT-1 [tompetitie in beslissend aadium: VVV heeft beste extra Drie A pagina's AUTO'S VAN "ERlJNTJE Kamer een wetsontwerp, waarin een en ander wordt ge regeld. In de nota geeft de mi nister al enige grote lijnen aan. De regering kiest juist voor een investeringsfonds omdat dit meer arbeidsplaatsen ople vert. Andere stimulerende maatregelen, zoals subsidië ring van de loonkosten, verla ging van directe en indirecte belastingen en verhoging van de overheidsuitgaven leiden er toe, dater 40.000 arbeidsplaat sen minder geschapen zouden worden. In de nota probeert de rege ring het midden te vinden tus sen volledige werkgelegenheid en een selectieve groei. Minis- (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM - De Arnhemse politie is een onderzoek be gonnen naar de onverwachte verdwijning zondagmiddag van een 19-jarige Tsjech, kel ner van beroep, die enkele dagen eerder zonder enige be zittingen en papieren in de Gelderse hoofdstad was aan gekomen. Hij vervoegde zich vorige week bij de vreemdelin gendienst en vroeg asiel aan in ons land. Dankzij de Arnhemse afde ling van Amnesty Internatio nal, door de politie te hulp ge roepen, kon voor de jongeman een pension aan de Apeldoorn- seweg worden gevonden. Zon dagmiddag hebben vertegen woordigers van Amnesty nog met hem gesproken. Volgens de pensionhouder verschenen een kwartier later twee slecht sprekende Duitsers die zich bekend maakten als leden van Amnesty International. Even later verdwenen de mannen met de jonge Tsjech. Sindsdien is niets meer van hem verno- Bij Amnesty heeft de plotse linge verdwijning zeer veel verbazing gewekt. De twee mannen kunnen onmogelijk lid zijn van Amnesty, de jongen maakte een betrouwbare in druk, had al contacten met an dere In Arnhem wonende Tsjechen en had nog enkele af spraken lopen. „Van een ont voering durven we bijna niet te spreken, daarvoor zijn ook nog geen bewijzen, maar we zijn er wel bang voor", aldus een woordvoerster van Amnesty gisteren. Ook de politie zegt nog over te weinig aanwijzin gen te beschikken om van een ontvoering te kunnen spreken. ter Lubbers zei op een perscon ferentie: „Economische groei is op zichzelf aanvaardbaar, mits die binnen door ons ge stelde maatschappelijke doel stellingen blijft". Die doelstel lingen zijn: een beter milieube leid, een betere verdeling van industriële activiteiten over het land, zuinig zijn met ener gie en grondstoffen en het recht, dat ook andere landen hebben op arbeidsplaatsen (Derde Wereld). „Dat geeft spanningen, maar we zijn er wel uit", aldus minister Lub bers. Uit het fonds kunnen be drijven die arbeidsintensieve investeringen doen extra pre mies krijgen. Hoe meer ar beidsplaatsen uit een investe ring hoe hoger die premie. Dergelijke projecten moeten minstens 10 miljoen gulden kosten, uitgezonderd de mi lieuprojecten, die krijgen al een premie bij investering van een miljoen gulden. Er komt adviescollege, dat de voor waarden moet vaststellen, waaronder men uit het fonds kan putten. Daarbij is niet al leen van belang het aantal ar beidsplaatsen, dat met de in vestering is gemoeid, maar ook de vraag in hoeverre die over eenstemmen met de maat schappelijke prioriteiten (mi lieu, ruimtelijke ordening en energie). Daarbij wordt ook gelet op de zwakke regio's Krijgt een onderneming die een forse investering doet een premie dan wil de regering met dat bedrijf een zgn. „investe ringsovereenkomst" sluiten. In een dergelijke overeenkomst worden de afspraken vastge legd over de manier waarop het project zal worden uitge voerd. Dit is de laatste jaren herhaalde malen bepleit door de Partij van de Arbeid. In de nota kondigt de minister aan, dat nog onderzocht zal worden of voor kleine en middelgrote ondernemingen speciale facili teiten mogelijk zijn dan wel een toegespitste regeling ont worpen kan worden. Bij zeer grote investeringsprojecten met een omvang van tenminste 100 miljoen gulden zal een spe ciale overlegprocedure ge volgd worden. Hierdoor kan de overheid een sneller inzicht krijgen in de aard en omvang van het project alsmede in de te verwachten effecten op de „omgeving". Van het totale bedrag van 3,5 miljard gulden, dat de regering wil uittrekken zal het volgend jaar al 1,8 miljard gulden ter beschikking komen en het jaar daarop 1,7 miljard. Ten be hoeve van de nieuwe regeling zal bij het Ministerie van Eco nomische Zaken een admini stratieve dienst worden opge zet. Deze dienst gaat de aan vragen voor specifieke bijdra gen behandelen. Een voordeel van de nieuwe investeringsre geling ten opzichte van de be staande investeringsaftrekre- geling is dat de investerings bijdrage ook aan verliesge vende bedrijven of aan nieuwe bedrijven, die nog geen belas ting hebben betaald ten goede komt. Koningin Juliana heeft gistermorgen uit handen van mevrouw J.P. van der Harst-Baak het traditionele vaatje koninginneharing in ontvangst genomen. De haring is afkomstig van de motor- hektrawler Monica Vlaardingen"Mevrouw van der Harst is de echtgenote van de schipper van de „Monica". (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG - Het loonoverleg tussen regering, werkgevers en vakcentrales kan vanavond van start gaan in de zekerheid, dat de regering van de Tweede Kamer de bevoegdheid krijgt in te grijpen, als dat overleg mocht mislukken. Desnoods zal de Tweede Kamer haar vakantie onder breken om te spreken over de gevolgen van een eventueel mislukt loonoverleg. De rege ring voldoet aan de eis van de PvdA-fractie de Kamer vooraf in te lichten over de inhoud van een dan te treffen loonmaatre gel. ROTTERDAM (ANP) - Leden van de actiegroep Redt Kalendrecht hebben gister middag in de raadzaal van het Rotterdamse stadhuis vanaf de publieke tribune met plastic zakken gevuld met meel ge gooid. De raad had even tevo ren besloten akkoord te gaan met de uitbreidingsplannen van meelfabriek Latenstein op Katendrecht. Eerder had B en W geweigerd om het bedrijf een uitbreidingsvergunning te verlenen, maar de beroeps commissie openbare werken van de raad beoordeelde een bezwaarschrift van de fabriek positief om dat de gemeente Rotterdam juridisch geen been had om op te staan, als Laten stein het „hogerop" zou zoe ken. Nadat de herziene mening van B. en W. bekend was ge worden stroomden de protest brieven en telegrammen naar het Rotterdamse stadhuis. Het merendeel van de bewoners van Katendrecht was en Is van mening, dat uitbreiding van de fabriek het leefmilieu in de wijk ernstig aantast. Uitgangspunt van de rege ring bij het overleg vanavond zal zijn dat afspraken gemaakt moeten worden over de tweede helft van dit jaar, maar ook over 1977. De loonontwikke ling de komende zes maanden is namelijk ontzettend belang rijk voor de ontwikkeling vol gend jaar. We moeten, zo luidt het uitgangspunt van minister Boersma, de zogenaamde over loop naarl977zo gering moge lijk laten zijn. Elke procent extra loonstijging de komende maanden zal de matiging vol gend jaar teniet doen. Waar door de inflatie weer aanwak kert en de werkloosheid weer verder zal stijgen. Aan de hand van een aantal cijfers trachtte minister Boersma in de Kamer aan te tonen dat een volledige ver goeding van de prijzen per 1 juli onaanvaardbaar is voor het bestrijden van de inflatie. Volledige prijscompensatie met ingang van die datum (wens van de vakbeweging ook neergelegd in een CPN-motie) leidt tot een loonstijging dit jaar van minstens 11 procent. Het reëel effect op het mini mumloon zou 2,4 procent be dragen, op het inkomen van de gemiddelde werknemer 0,7 procent en op dat van de mid deninkomens (46.000 gulden) - 1,7 procent. Volgt de regering de berekening van het Centraal-Economisch Plan (100 gulden voor iedereen) dan zou dat reëel slechts lichte af wijkingen naar beneden te zien geven, maar zou de loonstij ging dit jaar beperkt kunnen blijven tot 9 procent. De bewindsman maakte de PvdA-fractie blij met een dooie politieke mus, door te verklaren dat de Kamer (of de vaste commissie voor Sociale Zaken, zoals PvdA-kamerlid Van de Doef suggereerde) ten allen tijde geïnformeerd kan worden, desnoods midden in de vakantie. Het is, zo waar schuwde de bewindsman, ech ter wel lood om oud ijzer, want of de Kamer nou voor- of ach teraf z'n oordeel velt, de rege ring is gebonden aan haar ver antwoordelijkheid tot in grijpen als het loonoverleg on verhoopt mocht mislukken. De Kamer kan staatsrechterlijk alleen achteraf de regering ter verantwoording roepen en haar beleid eventueel afkeu ren. Maar de PvdA eist die raadpleging van de Kamer vooraf. De Kamer zal volgende week dinsdag het loonwetje van Boersma aanvaarden. DEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft zijn ad vies over de wet inzake de ver- mogensaanwasdeling vastge steld. De indiening van het wetsontwerp bij de Tweede Kamer is waarschijnlijk niet eerder dan maandag 21 juni te verwachten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De werkgeversorganisaties staan uiterst scep tisch tegenover de plannen, die het kabinet gisteren heeft ont vouwd met betrekking tot de toekomst van onze economie. In een eerste reactie op de nota liet VNO-voorzitter Van Veen weten, dat hij al die voordelen van de regeringspolitiek „nog niet zo ziet zitten". Hij is bijzonder geschrokken van het feit dat de regering de investeringsaftrek wil gaan af schaffen. „Ik heb grote zorg over de steeds groter wordende bemoeizucht met het bedrijfs leven door overheid en vakbe weging", aldus mr. Van Veen. De ondernemers moeten straks met zoveel maatschappelijke factoren rekening houden, dat men niet meer aan onderne men toekomt. „Eenzijdig", aldus de VNO-voorzitter. De economische specialist van de KVP-fractie drs. Pey- nenburg zei in een eerste com mentaar, dat de structuurnota weliswaar een verruiming van de middelen verschaft, maar dat er nog vraagtekens ge plaatst moeten worden bij de systematiek van de regeling. Voor hem is het nog de vraag of men in staat zal zijn heldere criteria te formuleren, waar aan een onderneming zal moe ten voldoen om in aanmerking te kunnen komen voor een in vesteringsbijdrage. Die crite ria zullen toch hanteerbaar moeten zijn en zo objectief mo gelijk, aldus Peynenburg. Bo vendien is het zeer de vraag of de grotere invloed van het de mocratisch besluitvormings proces zal leiden tot verbete ring van het vestigingsklimaat. „Het is een van de belang rijkste werkstukken van het kabinet Den Uyl", zei PvdA- fractieleider Van Thijn. Hij heeft wel aarzelingen over de wijze waarop extra arbeids plaatsen worden geschapen. Ook heeft Van Thijn kritiek op het feit, dat alle stimulansen voor investeringen in de parti culiere sector ten koste gaan van zeer veel overheidsgelden. Dat lijkt hem niet de enige weg. Van Thijn vindt dat op dit punt andere varianten uitge werkt moeten worden. Een publiek investeringsplan dient nader onderzocht te worden. Van Thijn heeft waardering voor een betere aanzet van de investeringsbesturing. Dat systeem komt op vele punten tegemoet aan de wensen van de PvdA. Hij vindt het noodzake lijk dat dit jaar dit systeem reeds wordt uitgewerkt in een wet aan de Kamer. Van de kant van de vakbe weging was gisteravond nogt geen commentaar te krijgen, wegens het overleg met de re gering vandaag. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren besloten het debat over de door de regering voorgestelde be- zuiningsoperatie te beginnen op dinsdag 22 juni. Verwacht wordt dat het wel enkele dagen zal duren. Uiterlijk donderdag 24 juni de laatste dag voor het begin van het zomerreces zal de Kamer haar eindoordeel ge- DEN HAAG - Zelfstandige broodbakkers, die vóór 1977 de leeftijd van 58 jaar hebben bereikt en hun bedrijf willen sluiten, kunnen in aanmerking komen voor een kapitaalder- vingsvergoeding van de Stich ting Herstructurering Brood bakkerij. Deze vergoedingsre geling is verlengd tot 31 de cember van dit jaar. Bovendien komen deze bakkers ook in aanmerking voor de bedrijfs beëindigingshulp van de Stichting Ontwikkeling en Sa nering voor het Midden- en Kleinbedrijf. Deze laatste hulp geldt maximaal gedurende twee jaren. (Van een onzer verslaggevers) VENRAY - Sinds zondag 30 mei wordt in de Franse plaats Lourdes de 73-jarige Venray- naar Sjef Claessens vermist. De man was een van de 1700 pelgrims die met de „Lim burgse bedevaart naar Lour des" op 30 mei in de plaats ar riveerden. De heer Claessens is voor het laatst gezien, toen hij vrijwel direct na zijn aankomst m het hotel, met andere bede vaartgangers naar de kerk ging. Sindsdien ontbreekt van hem elk spoor. Een uitgebreide zoekactie van de politie in Lourdes heeft tot nu toe geen enkel resultaat opgeleverd. De overige deelnemers aan de Limburgse bedevaart zijn sinds afgelopen zondag thuis. Direct nadat de 73-jarige Van- ra y na ar vermist was, heeft de leiding van de bedevaart aan gifte gedaan bij de politie. Ook werd de familie op de hoogte gesteld van de vermissing. Een woordvoerder van de politie in Lourdes vertelde gisteren, dat de zoekactie nog steeds wordt voortgezet. „Bovendien zijn er nog meer vermisten. Er zijn enkele Joegoslavische bede vaartgangers zoek", verduide lijkte de man de moeilijke om standigheden waaronder ge werkt moet worden.

de Stem | 1976 | | pagina 1