geen spoeddebat over kredietgarantie Oppositie verliest eerste slag Ruim tweederde AR voor één CD A-lijst issie ZniMokkm-Merlanders ingesteld Belgische kolonie in Mexico koortsachtig op zoek naar geld Israël trekt zich terug van filmfestival Cannes Populairste bier Zweden in de ban Het neusje van de zalm Muzikale clown Fantasio overleden TOTALE OPRUIMING VERBOUWING Old Jand" U Kissingers hond deelt „bijvoeding ONDER VIER VOORWAARDEN binnenland buitenland 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 gg fiMni UKE: De witte ridder 'Q METZLER- btil: ieders oogmerk! Rentekaarten Ook Syrië verlengt VN-mandaat Ford houdt Reagan op afstand Zeeuwen volgende week in Nationaal Landjuweel Kamer achter anti-kraakwet Kortingen van 10 tot 40 procent DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 28 MEI 1976 Iweeds tv-spel uit li.45 Journaal, pacht das Leben 22-°o1: Lansluitend: Sisyphus aarse film uit 1 end: Vor dem SuUss' film. laarse film uit 1974 ZJ1,1111" I L>„4. v„,- u,™ anslui- 1 Tag, 22.30 1 Md: Vor dem siebten Ta ongaarse film uit 1973 22 Ir! ie Strassen von San Fr»» I :o, tv-serie. 23.15 Joura^f" 1 1ELGIË (Nederl.) 18.00 Vingerpoppen, tekm i ii^?erfle-,,18-1fDeolymP.adt| I8.4d Culturele actual ieitL 19.10 Informatief proera„ Ï9.40 MededelingePn°lna::H bericht. 19.45 Journaal o0 - i De Flintstones, tekenfilmspr l!0.40 Spaanse meisjes int' lijs, sociale film. 1 Jk.T.R.C. 11.40 Journaal 2'5n Cnternationaal muziek™ lours Koningin Elizabeth 3ELGIE (Frans) 14.00 Schooltelevisie. 18.00 Ueuterprogramma. 18.35 iKunstkroniek. 19.00 pro. Igramma voor de Franse Imeenschap in Wallonië en |Brussel. 19.30 Regionaal jour. paal. 19.40 Weerbericht. 19.45 Journaal. 20.15 Programma over 200 jaar Amerika. 21.10 i Spelprogramma. Aansluitend' [internationaal Muziekcon cours Koningin Elizabeth. Vervolgens: Journaal. BRUSSEL (Nederl.) 12.00 Nieuws en weerbe- Iricht. Aansluitend: Gevarieerd [programma. 13.10 Actualitei- Iten. 13.25 Buitenlands perso- I verzicht. 13.30 Kunst en cul- I tuur. (14.00 Nieuws.) 15.00 I Nieuws. 15.03 Informatief ma- jgazine. (16.00 Nieuws.) 16.30 1 Amusementsmuziek en ver- Ikeerstips. (17.00 en 18.00 [Nieuws. 18.15 Sport.) 18.30 In- j formatie voor tieners. 19.00 I Nieuws en weerbericht. 19.10 I Actualiteiten. 19.30 Taalwen- lken. 19.33 Muziekprogramma I met groeten en informatie. 120.30 Nieuws. 20.33 Gezongen I toneel. 22.00 Nieuws. 22.05 Gevarieerd programma. (23.00 Nieuws.) 23.40-23.45 Nieuws. BRUSSEL (Frans.) 12.00 Nieuws, Aansluitend: Gevarieerd programma. 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 Nieuws. 16.02 Jeugdprogramma. (17.00 Nieuws.) 18.00 Nieuws. 18.02 Muziekprogramma. 18.15 Feuilleton. 19.00 en 20.00 Nieuws. 20.04 Orkestmuziek. 22.00 Nieuws. 22.03 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazz. 23.45-23.47 Nieuws. (ADVERTENTIE) Alistair MacLean- De gouden poort M7.50 Godfried Bomans Grool Sprookjesboek 24,50^ Desmond Bagley - De Sneeuwtiiger f 12,50 Elseviers Gids van de Euro pese vogels in kleur 119.90 B. Bruun - Gids voor de vogels van Europa f 18,50 Hannes Meinkema - En dan is er koffie f 14,50 Elseviers Zakatlas f 8,90 Elseviers Bloemengids f 23,50 - Nederland wat ben je nog mooi f 59, Mr. G. van Hall - Ervar'"?!2n50 vaneenAmsterdamm^"' (Van onze redactie buitenland) LONDEN - Tyler, de hond van Henry Kissinger, pleegt een ga' 'n dag te slapen omdat hij broodnodig moet bijkomen van nachtelijke rooftochten. Omdat Tyler, een golden retriever, door een paar kran ten was afgeschilderd als een „langslaper" nam de Ameri kaanse minister het, op weg naar Londen, op voor zijn onbegrepen huisdier. Tyler", vertelde Kissinger, „ontwaakt elke nacht om fen uur of twee, raast de trappen af en steelt dan de brood jes die klaarstaan voor de agenten van de geheime dienst." Huize Kissinger in Washington staat dag en nacht onder ^AbTyler de lijfwachten weer eens heeft gedwongen op ecu houtje te bijten, slaapt hij volgens Kissinger de lange slaap der onrechtvaardigen. Tyler mag vanwege de voor schriften nooit mee op buitenlandse reizen, tot grote op luchting van de veiligheidsagenten. (Van onze redactie buitenland) CANNES- De Israëlische vertegenwoordiging op het filmfestival van Cannes heeft zich teruggetrokken uit pro test tegen de vertoning van een Zwitserse film, „Schatten der Engel", die anti-semitisch zou zijn. Zoram Baram, de Israëlische chef d'equipe, had de film op een speciale besloten verto ning gezien. Hij vindt hem een anti-joodse strekking hebben. „Schatten der Engel", is ge maakt door de Zwitserse regis seur Daniël Schmit naar het draaiboek van de Westduitse filmerauteur Rainer Fassbin- der. De film gaat over een joodse makelaar die zich via sane ringsplannen en kaalslag van stadswijken arglistig verrijkt. Het verhaal speelt zich af in West-Duitsland. Fassbinder is in eigen land al door diverse persorganen voor „anti-semiet" uitgemaakt. Hij ontkent die aantijging echter met de stelling dat hij onder meer heeft willen aantonen dat bepaalde krachten in West- Duitsland zich tegen kritiek op kwalijke praktijken kunnen indekken door zich te ver schuilen achter een joodse me deplichtige. Vanwege het post-nazistische trauma in de Bondsrepubliek, zo meent Fas- sbinder. Israël had geen film naar Cannes gestuurd, maar was wel met een officiële afvaardi ging vertegenwoordigd. (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM - Het Zweedse parlement heeft de open bare verkoop verboden van het populaire biermerk „Two B", omdat het jeugd-alcoholisme er door zou worden be vorderd. Dit bier met een alcoholpercentage van 3,6, mag met ingang van juli volgend jaar niet meer in de gewone win kels worden verkocht. Vanaf dat tijdstip zal de Zweed bij groenteman of kruidenier slechts een zwakker bier kunnen kopen, met 2.8 procent alcohol. De zware bieren, ook de zogenaamde export met 4.5 procent, blijven voorbehouden aan de drankenwinkels van het staatsmonopolie. Omdat „Two B" in Zweden zoveel wordt gedronken is er in het parlement al sinds een jaar of zeven over gedebat- terd. De kwestie werd door de Zweden, met een variant op de woorden van Hamlet, aangeduid als „Two B or not Two B". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De VVD-oppositie in de Tweede Kamer - gesteund door de KVP - heeft de eerste slag verloren in het politieke spel dat zich rond de zaak van de kredietgarantie voor kernreactorvaten voor Zuid-Afrika is gaan onwikke- len. Met 62 tegen 73 stemmen verloor Wiegel woensdag- Biddag zijn poging om diezelfde dag nog een spoeddebat te krijgen over het uitblijven van een kabinetsbeslissing. Volgende week zal de VVD-leider opnieuw proberen een debat Ie krijgen, maar als er zich geen nieuwe feiten voordoen ziet het ernaar uit, dat dezelfde kamermeerderheid (de regeringsfracties PvdA, PPR, D '66 en ARP, de CPN, PSP en de eenling Huysen) die poging opnieuw zal verijdelen. Staatssecretaris Kooymans (Buitenlandse Zaken) gaat, zoals bekend, in opdracht van het kabinet op korte termijn naar Washington om de stand van zaken daar te verkennen. Het liefst zou het kabinet wachten op de definitieve be slissing in Amerika. Dat zou Nederland kunnen behoeden voor te vroegtijdig ja zeggen, waardoor een juist tegenover Zuid-Afrika onwenselijke si tuatie zou kunnen ontstaan, dat kort daarna Amerika nee zou zeggen. Daarmee zou de Nederlandse afwijzing van de apartheidspolitiek een ern stige deuk krijgen. Intussen bleef in Den Haag bet bericht onweersproken, dat het Rijn-Schelde Verolme-concern heeft kun nen bedingen, dat het kern reactorvaten mag leveren voor centrales in Amerika als het in ternationaal consortium erin slaagt de oraK- van Zuid- Afrika te krijgen. Aanvankelijk zou RSV zelf reactorvaten leveren voor de Zuidafrikaanse centrales, maar binnen die taakverdeling is een zodanige wijziging aan gebracht dat het Nederlandse deel van het consortium nu al leen nog onderdelen voor het niet-nucleaire gedeelte van de centrales zou gaan leveren. Ter compensatie heeft RSV weten te bedingen, dat het reactorva ten aan Amerika levert. In po litieke kringen kijkt men met groot wantrouwen tegen deze „compensatie-order" aan: welke garantie is er dat de RSV-levering van de vaten niet gebruikt wordt om door te ex porteren naar Zuid-Afrika. In dit verband zou PvdA- fractieleider Van Thijn verle den week zijn, door Andriessen en Lubbers hoog opgevatte uitdrukking „wisseltruc" ge bruikt hebben. AR-fractieleider Aantjes heeft voorgesteld dat het pre sidium van de kamer zich zal beraden over de meest juiste behandeling van de brief die het kabinet woensdagochtend aan de kamer zond. Aantjes stuurt aan op een schriftelijke voorbehandeling voordat er een openbaar debat komt. Het was de bedoeling van Wiegel om via een kameruit spraak de regering te pressen een beslissing in deze omstre den zaak te nemen. De VVD- iractieleider wist zich bij voorbaat verzekerd van de steun van dê'KVP-fractie voor een niet té'^gifttó gefprnau- leefde motie,' die ten doei zou hebben in de kamer een duide lijke uitspraak voor of tegen de te verlenen kredietgarantie te i tójgen. Bij de progressieve fracties - die met de zaak nogal hun maag zitten - en wier enige hoop nog gevestigd is op een afwijzende houding van Amerika - bestaat uiteraard I geen enkele behoefte aan een verstorende actie vanuit de kamer. Ook al kan de uitslag van de stemming over een motie voor kredietgarantie een j dubbeltje op zijn kant zijn. Het kabinet heeft, ondanks Mmaximale druk die uitgeoe- I wordt door zowel de 'ridafrikaanse regering als betrokken Nederlandse I Mrijisleven om een snelle be te krijgen, besloten voor die pressie niet af te van het standpunt dat tftst waar inzicht verkregen worden in de houding v® Amerika. De regering Ford s'lat Vo°r de beslissing een «port-vergunning te geven i General Electric. Dat be- n)f's de hoofdafnemer in het ®ifflkaans-Nederlands-Zwiti j "sortium, dat voor de leve- S® kernreactorvaten aan Hiirïka nog de belang- "We kandidaat is. De Zuid- Jfaanse regering zou ge- Bi hebben de order aan een oep van Franse ondernemin- «'tamatome, te gunnen als Ljriand niet snel beslist. Voor het hele bedrijfsleven is het politieke gehannes met de toegezegde exportkredietver zekering van dit project een niet te verteren zaak". Dit heeft de voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemingen, mr. C. van Veen, woensdagmiddag ge zegd in zijn toespraak aan het einde van de algemene leden vergadering van dit verbond. „Wij verliezen volstrekt ons gezicht in het buitenland als de overheid bedrijven die op grond van concrete toezeggin gen internationale verplich tingen op zich nemen, almaar aan het lijntje houdt omdat men de beslissing waartoe men moreel en ik durf zelfs te zeg gen, ook juridisch gehouden is, niet durft te nemen", aldus Van Veen. Teri Flynn en John Kapellas in het ziekenhuis van Castro Valley (Californië) nadat beiden door plastische chirurgie hun neus lieten veranderen. Het paar wil op 14 augustus trouwen, maar niet nadat er iets was veranderd aan hun reukorganen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een ruime tweederde meerderheid van de AR-kiesverenigingen is ak koord met de vorming van één CDA-kandidatenlijst voor komende Kamerverkiezingen. Zij het onder vier voorwaar den, die de partijraad daaraan gesteld heeft: meer eensge zindheid tussen de Kamerfrac ties van KVP, ARP en CHU, eventueel een intentieverkla ring of voorkeursuitspraak over het regeren met andere partijen, het kabinetsbeleid, voorzover met steun van de AR gevoerd, inzet van verkiezin gen, overeenstemming over criteria als richtlijnen voor de kabinetsformatie. AR-voorzitter De Boer zegt de uitslag van de stemmingen in de basis van zijn partij te ervaren als een duidelijke steun voor het door het partij bestuur gevoerde beleid. „Ik ben mij er van bewust, dat het (ADVERTENTIE) ja van de kiesverenigingen mee is gegeven vanuit het vertrou wen dat het partijbestuur en partijraad zich zeer zullen in spannen om te bevorderen dat aan de gestelde voorwaarden wordt voldaan". De deelname aan de stem ming is zeer groot geweest: 669 van de 825 kiesverenigingen vulden het stembiljet in. Dat leidde tot deze uitslag: 89,7 procent voor, 9,9 procent tegen en 0,4 procent blanko. De definitieve beslissing om tot één CDA-lijst te komen, wordt op 25 september door de partijraad genomen. De kies verenigingen hebben door hun stemming de partijraad ge machtigd te beoordelen of aan de gestelde voorwaarden is voldaan en op basis van dat oordeel voor of tegen de ene lijst te stemmen. BREDA - In een bericht over de afkoop van rentekaarten schreven we woensdag dat de genen die na 1 januari 1975 de 65-jarige leeftijd hebben be reikt voortaan recht hebben op een afkoopsom voor de door hen geplakte zegels. De ge noemde datum was fout. Deze moet zijn 1 januari 1976. (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS - Syrië, dat donderdag heeft ingestemd met de verlenging voor zes maanden van het mandaat van de VN-vredesmacht op de hoogvlakten van Golan, heeft aan die instemming geen voorwaarden verbonden, zo is officieel in Damascus meege deeld. Waarnemers in de Syrische hoofdstad hadden niet ver wacht dat Syrië zo gemakke lijk akkoord zou gaan. Het huidige mandaat van de 1.250 man tellende vredes macht loopt zondag af. Israël had al met een verlenging inge stemd. Het nieuwe mandaat (waar over de VN-raad vandaag be slist) is het vijfde sinds Israël en Syrië, met bemiddeling van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger, tussentijds troepenschei dingsakkoord voor de Golan sloten. 0nze ledactie binnen land) |:r4r "Er bestaat 1% r ,Neder'anders en I ,'uidm°lukkers in lnzlcrit in er li 3t gen en gev°e- verblijf hier van >ers. Nader beraad IH I siev. L ^uer oeraaa lenin g et beste plaats- molukkers." Dat schrijven premier Den Uyl en de ministers Van Agt (Justitie), Van der Stoel (Bui tenlandse Zaken), De Gaay Fortman (Binnenlandse Za ken), en Van Doorn (CRM) in hun ministeriële beschikking, •waarbij de commissie van overleg Zuidmolukkers- Nederlanders is ingesteld. Tot voorzitter vsn de com missie is benoemd prof. dr. A.J.F. Kobben uit Abcoude. Leden zijn prof. dr. R. Giel uit Haren, A.R. Lilipaly uit Arn hem, L.C.H. Mantouw uit Tiel, drs. M.H. Marrien uit Empe (Gld), prof. dr. H.N. Ridderbos uit Kampen, ir. N.P. Ririassa uit Scherpenzeel, R. Risame- napatty uit Tilburg, mr. J. Rookmaker uit Den Haag en P.J. Tatipikalawan uit Rotter dam. De secretaris is nog niet benoemd. Adjunct-secretaris is mevrouw mr. J.C. Somer- Dijkstra uit Wassenaar. De commissie heeft tot taak zich te beraden over de pro blemen in de Nederlandse sa menleving, ontstaan doordat onder de Zuidmolukkers in Nederland verwachtingen leven en politieke idealen wor den nagestreefd, die de Neder landse regering niet kan delen, maar waarvan zij het bestaan en de ernst onderkent, zo staat in de toelichting op de be schikking. De commissie zal zich ook beraden over de wijze waarop aan die problemen het hoofd kan worden geboden. Verder zal zij nagaan hoe de verhoudingen tussen Neder landers en Zuidmolukkers verbeterd kunnen worden, daarbij lettend op de historie, op de huidige situatie van de Zuidmolukkers in Nederland en op hun toekomst. (Van onze redactie buitenland) MEXICO STAD - De kleine Belgische kolonie in Mexico die koortsachtig op zoek is NEW YORK (AP) - Presi dent Ford is er in geslaagd tij dens Republikeinse voorver kiezingen in zes staten zijn ri vaal Ronald Reagan op een af stand te houden. Bij de Demo craten versterkte Jimmy Car ter zijn leiderspositie. De zes voorverkiezingen werden gehouden in Oregon, Tennessee, Kentucky, Nevada, Idaho en Arkansas. Bij de re publikeinen behaalde Ford een gemakkelijke overwinning in Oregon. In Tennesse en Ken tucky versloeg hij Reagan met geringe verschillen. Reagon won in Nevada, Idaho en Ar kansas. Ford heeft in het totaal 76 nieuwe gedelegeerden ach ter zich gekregen die op de re publikeinse conventie op hem zullen stemmen. Reagan kreeg 100 gedelegeerden. Bij de democraten won Jimmy Carter in Arkansas, Kentucky en Tennessee. In Oragon ging de overwinning naar senator Frank Church. Ook in zijn eigen staat Idaho versloeg Church Carter. De jonge Californische gouveneur Edmund Brown won in Neva da. naar het losgeld waarmee zij de vrijheid van een ontvoerde ambassadeursdochter kan ko pen, heeft op Hemelvaartsdag bekendgemaakt dat zij al 120.000 van de geëiste 800.000 dollar bijeen heeft. De linkse guerrilleros die hebben gedreigd met het doodmaken van de 16-jarige Nadine Chaval, hebben don derdagavond middernacht plaatselijke tijd - vrijdagoch tend zeven uur te onzent - ge steld als de termijn waarbin nen met het losgeld over de brug moet zijn gekomen. Maar Fernand Delaye, een intieme vriend van ambassa deur Chaval en zijn gezin, zei tegen verslaggevers dat het zoeken naar meer geld verder gaat en hij ervan overtuigd is dat de ontvoerders hun termijn zullen verschuiven. Delaye vertelde dat hij een briefje van Nadine had gekre gen waarin staat dat ze onge deerd is. Hij kreeg het briefje donderdag maar wilde er geen bijzonderheden over geven of zeggen hoe het hem had be reikt. Burgemeester Octavio Sen- ties van Mexico Stad heeft de politie opgedragen het zoeken naar Nadine Chaval te staken, uit vrees dat haar onderzoek meer kwaad dan goed zal doen. In hun laatste boodschap hebben de guerrilleros gezegd dat zij de speurtocht van de po litie beschouwen als blijk van wantrouwen en dat zij Nadine onmiddellijk zouden „veroor delen" als zij van mening waren dat hun eigen leven als gevolg van het optreden be dreigd zou worden. (ADVERTENTIE) (Van een medewerkster) HAARLEM BREDA - Maandagmiddag wordt in de historische Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis de eind ronde geopend van het Natio naal Landjuweel voor ama teurtoneelverenigingen. Dat gebeurt onder meer door het „ophangen" van het Landju weel en het uitreiken van de „caerten van rhetorica" door de winnaar van het vorige Landjuweel, een toneelvereni ging uit Leiden, allemaal vol gens eeuwenoude rederijker straditie. Zoals bekend wordt Zuidwest-Nederland verte genwoordigd door „De Zeeuwse Comedie" uit Vlis- singen, dat de provinciale tus- senronde won met „Line" van Israel Horowitz. De Zeeuwen komen vrijdag 4 juni in de Haarlemse Stadsschouwburg aan bod. De andere deelnemers zijn het Slottheater uit Zeist (maandag), WAK uit Arnhem (dinsdag), TOG uit Leeuwar den (woensdag) en De Nieuwe Toneelgroep uit Rotterdam (donderdag), terwijl de Leide- naren hun wisselprijs van het slot op zaterdagavond verde digen met „Andorra" van Max Frisch. De jury krijgt een week bedenktijd. UTRECHT (ANP) - De mu zikale clown Fantasio, A.J. (Bob) Bleijenberg, is donder dag op 70-jarige leeftijd in Utrecht, overleden. Zeven jaar geleden moest hij aan zijn keel worden geopereerd, waardoor hij niet meer kon optreden. Bob Bleijenberg was een van de oudste clowns van ons land. Hij was ook tekstdichter. Het succesnummer van hem werd in het begin der jaren vijftig het door Heleentje van Capelle gezongen liedje „De Speel tuin". De crematie is maandag middag om 1 uur in het crema torium Daelwijck in U trecht-Overvecht. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is woensdag akkoord gegaan met de anti- kraakwet van minister Van Agt van Justitie. Tegen het wetsontwerp stemden P.v.d.A., P.P.R., P.S.P., C.P.N., J. Huijsen en D'66 behalve de heer Nooteboom. Volgens het ontwerp wordt een kraker van een pand, die tegenover de politie weigert het pand op last van de eige naar te ontruimen, strafbaar. De politie kan na een verzoek van de eigenaar tot ontruiming de krakers zonder tussenkomst van de rechter onmiddellijk sommeren het pand te verla ten. wegens Met toestemming van de Kamer van Koophandel zijn wij gestart met de opruimingsverkoop van onze zeer uitgebreide DAMES- en HEREN- collecties. Alles van gerenommeerde huizen. Voor dames: Mantels voor zomer en winter Blazers Japonnen en avondjaponnen Mantelpakjes Rokken T ricot-deux-pièces Blouses Vesten, etc. etc. Voor heren: Regenjassen Costuums VrijeTijds-costuums Blazers Pantalons Sport-colberts Truien Vesten Overhemden, etc. etc. Alle artikelen zijn nieuw en van de beste kwaliteiten. HEREN- EN DAMESMODES Ginnekenstraat 141 - Breda - Telefoon 131484

de Stem | 1976 | | pagina 3