- B 14! 99. toen nu f v-i •ds 1 IBj ff 189 Bij de foto's: mening graag wê: - "23 (kir* Ï'Z streek I f 4 C' ->v# stuks 190 135 l€f 302 151 171 l» Opleving uw streek in vogelvlucht Nieuwbouw wre nu het rustige, fraai gelegen en goed onderhouden IJzendijke binnenrijdt kan zich niet voorstellen dat in de achter ons liggende eeuwen turbulente gebeurtenissen de loop van ditzelfde Uzendijke bepaald hebben. We moeten eigenlijk spreken van nieuw-Uzendijke. Het eerste stadje met de naam Uzendijke ontstond reeds voor het jaar 1000 en was binnen korte tijd een pareltje aan de kroon van het graafschap Vlaanderen. Stadsrechten wer den snel verworven en met o.m. Oostburg was het lid van de Londense Hanze, waardoor het voorspoed en welvaart ten deel vielen. Bij de vloeden van 1377 en 1404 - die hele stukken van de West - Zeeuwsch- Vlaamse landstreek van de aardbodem wegvaagden - verdween ook het oude Uzendijke jammer lijk in de golven. Na verloop van enkele eeuwen ontstond een nicuw- Uzendijke-zij het zuidelijker gelegen dan de oorspronke lijke havenplaats. Een nieuw-IJzendijke dat belangrijke betekenis kreeg toen Prins Maurits er een voor die tijd hypermoderne vesting van maakte. Als een magneet trok Uzendijke twistende partijen aan en menige invasie drukte haar stempel op het stadje. Gé, in prijs dan de de kwaliteit? idig IJZENDIJKE I v, -H w?"V '•M-S- '.l— f, WMlS -'XV .S? k De vrede van Munster in 1648 deed de betekenis van Uzendijke verminderen tot de Franse tijd, toen Uzendijke geweldig opleefde. Veel Vlaamse boeren trokken richting Uzendijke. Hun harde werken, samen met datzelfde harde werken van een nijvere ambachts- en middenstand maakte dat Uzendijke rond de eeuwwisseling een drukbezochte plaats was. Op oude foto's uit die tijd prijken dan ook talloze her bergen en gelagkamers, plaatsen bij uitstek voor een soci aal contact. Aan een van die herbergen hield Uzendijke zijn bijnaam Klein Parijs over. Immers de herberg van Paulus Camoen in de Koninginnestraat heette Petit Paris en spotzieke (misschien jaloerse?) West-Zeeuwsch- Vlamingen duidden hier geheel Uzendijke mee aan. Uzendijke was een gewilde renteniersplek voor rustende landbouwers. Nog steeds wordt het straatbeeld in de IJ- zendijkse stadskern gemarkeerd door de grote herenhui zen die landbouwers die naar ,,de binnen" gingen lieten bouwen. Scheerde de eerste wereldoorlog nog net langs Zeeuwsch-Vlaanderen, de tweede ging ook Uzendijke niet ongemerkt voorbij. Onder meer de r.-k. kerk werd met toren volledig in de as gelegd. Een tweede belangrijke gebeurtenis - afgezien van za ken als de rondweg om IJzendijke met zijn nu nog steeds twee gevaarlijke kruispunten - was de gemeentelijke her indeling in 1970. Het scheelde overigens weinig of de Tweede Kamer had Uzendijke zelfstandig gelaten. De meerderheid besloot echter ook Uzendijke als zelfstandige gemeente op te heffen en te voegen bij een nieuw te vormen gemeente Oostburg. Dit deed de rechtgeaarde Uzendijke- naar - die voor weinig mensen opzij gaat - pijn. Nu zes jaar na de herindeling is het allemaal wel wat gesleten. Uzendijke is beslist niet doodgebloed. Het fraaie stadhuis kreeg een nieuwe bestemming, die IJzendijke doet uitgroeien als een „slecht - weervoorziening" van de bovenste plank. Immers, de nieuwsgierige toerist die zich wil verdiepen in het wel en wee van West-Zeeuwsch- Vlaanderen, kan zich volop uitleven in het „Streekmuseum West-Zeeuwsch-Vlaanderen presenteert". De jonge IJzendijkenaar die zijn eigen nestje wil bou wen, hoeft dat niet elders te zoeken. In plan-Kleine Jonk vrouw verrezen een fiks aantal nieuwbouwwoningen en het actieve gemeentebestuur heeft reeds nieuwe grond op het oog voor verdere uitbreidingsplannen. Maar het verleden heeft nog niet afgedaan. Eens een belangrijk centrum van de Iandbouwpaardenfokkerij worden nu jaarlijks tijdens de folkloristische dag knal lende uitlaatpijpen en -gassen vervangen door paardege- bries (en bijbehoren) als ringrijders op ongezadelde paar den pogen een minuscuul ringetje aan hun spies te schui ven. Uit de enthousiaste bijval voor de folkloristische dag blijkt het historische besef van de U zendijkenaar. Hij heeft een open oog voor de zegeningen van de moderne tijd „maar het leuke en goede van vroeger willen we ook best houden", zoals een comitélid van de folkloristische dag eens opmerkte. Er is meer bewaard gebleven uit het verleden. Te denken valt aan de Ossewei, waarin men 30-jarige vrijgezellen pleegt los te laten. Of het in ere herstelde Ravelijn met zijn weer uitgegraven grachten-Eigenlijk zou men zelf eens moeten gaan kijken, want welkom is men er. REIN VAN DER HELM Op de bovenste foto's, genomen in jaren direct na de Tweede Wereldoorlog, zijn nog duidelijk de puinhopen te zien die een gevolg waren van de verwoesting van de r.-k. kerk in de Koninginnestraat. Gelukkig voor IJzendijke bleef toen het in 1612 als eerste voor de protestantse eredienst in Zeeland gebouwde kerkje gespaard. De contouren van de voormalige vesting IJzen dijke zijn in het landschap nog duidelijk te onderkennnen. Op de onderste foto een beeld van het IJzendijke van nu. Een nieuw kerkgebouw in de Koninginnestraat. Een vol gebouwd uitbreidingsplan Kleine Jonkvrouw 1 en 2 (links onder), het bejaardenhuis Emmaus (rechtsonder) en de op nieuw uitgegraven grachten (links midden) zijn duidelijk te onderscheiden. De onttakelde molen heeft op deze foto weer zijn wieken en draagt door de exposities die daarin regelmatig worden gehouden bij aan het culturele leven van de streek. U hebt zelf herinneringen aan hoe het vroeger was in uw woonplaats? U zou sommige dingen in uw stad of dorp tegenwoordig liever anders zien? Schrijf ons uw ervaringen, uw opmerkingen, uw reacties op het toen en op het nu! Voor de aardigste bijdragen - die in ons blad zullen worden geplaatst - stellen wij leuke prijzen beschikbaar. Zend wat u op 't hart hebt in aan het kantoor van DE STEM, Nieuwstraat 9, Terneuzen. Vergeet u niet op de enveloppe „Vogelvlucht" te vermelden. FOTO'S BESTELLEN? Dat kan ook Maar uitsluitend door tien gulden per foto over te maken op girorekening 3374835 ten name van KLM-Aerocarto B.V., Postbus 7710 Schiphol-Oost. Bovendien moet u daar wel het bestel nummer van de foto bijzetten. Voor Uzendijke toen is dat 25368; voor Uzendijke nu 83875. De foto's worden gele verd in het formaat 18 bij 24 cm.

de Stem | 1976 | | pagina 11