vx SINAASAPPELSAP TEGEN KAALHEID npe H PAPIER R UW PEN SffihT ""'en Onschuldig in de cel MEER BEGRIP VOOR ZIEKE MENS! RECHT EVEN UITBLAZEN >EREND GOED 1 =NS :n zoon b.v. Ipestem Schotse gulheid Eerste eindexamen Russisch b Voor 30 mille aan antiek gestolen ie krediet per dan boden iten e.d.): burant 8%. >T HERENHUIS Zitje Feestje Je icht zou ook eens Bedankt Abortus en media Kleine mijlpaal middelbaar onderwijs Omdat een op-het- lijf- gesneden hypotheek een stuk prettiger zit. De NMB denkt met u mee. Probeer't. n ze ze in. jw en )te in, n? is: in n! Ook voor speciale opdrachten zoals: interieur betimmeringen zelfs voor vliegtuigen, modellen en mallen, meubel restauratie, speciaal timmerwerk volgens tekening. aflossen en weer opnemen, (En Ideaal voor particulier en zen- in gelijk blijvende aflossing, Can een tweede hypotheek, echtei u het gewenste bedrag netto in is verstrekbaar. d (alles inbegrepen) 10 jaar looptijd 5 jaar ;,oo ƒ178,00 l,50 225,50 i,25 333,75 >,75 556,25 enz. reide inlichtingen. men 045 - 71 08 06 71 06 98, ndag) bereikbaar op leken: rente 8%. r verplichte aflossing). ok eens kijken naar onze keu- oom. istreren en lichten U in over in* aratuur en keukenelementen. voor U een gratis offerte. >sendaai bank nv nnekenstraat 40, delburg, 4, 01180-25955 VAN ZATERDAG 22 MEI 1976 JINAAL van ROSSUMSTRAAT. lat nabij het centrum bieden wij te ko°P met een fraaie in typische gele vel is geschikt voor dubbele be voor handels- of administratiekant nex kantoor c.q. bedrijfsruimte, voorkamer, huiskamer, opf"J^er- ecel, toilet: ie verdieping: i^Sfcamer: ihterkamer, balkon, keuken, ach. apkamers, bergzolder, won1 ^wde epe achtertuin (ca. 18 m) O H in de oorspronkelijke staei verkeren houden. Prijs 140.000,-k.k. Aanv ij de nieuwe veste bv Tilburg. Tel. 013-42 0017- 013-332304. qC i geopend van 7.00'°^ Als it kaal wordt en u heeft Lar een hekel aan, loop dan ettegauw naar een toupet- I «winkel maar probeer er I steens iets aan te doen I Li sinaasappelsap. Dat is I u advies van onze Lon- I le correspondent Eoger I Simons die min of meer on- L de indruk is geraakt van I j, experimenten van me- l'uW Hazel Johnson uit I Devvsbury, Yorkshire. I vijfentwintig jaar geleden kwam een vriendin van I „,1-nuv Johnson, een Lateur-oiologe "achter Mhaargroei bevorderd kon lorden met ascorb.nezuur nitamine C), dat veelvuldig I lorkomt in appelsienen. Maar er bleek zoveel wan trouwen te bestaan tegen haargroeimiddelen in het al gemeen dat de biologe met haar vondst geen been aan de grond kreeg bij welke offi ciële of commerciële instan tie dan ook. Hazel Johnson heeft tens lotte de strijdbanier van haar overgenomen en in haar stad een publiek experiment op touw gezet waaraan acht vrijwilligers deelnamen. De uitkomsten van het schedels masseren met sinaasappel sap - voor zover gunstig - kwamen in de plaatselijke krant te staan, met foto's en al en dat was voor mevrouw Johnson die 15 jaar eerder reeds haar eigen echtgenoot een nieuwe haardos had be zorgd, het begin van meer bekendheid. De Zuidafri- kaanse appelsienenfirma Outspan kwam erachter, zag er wel wat in voor reclame doeleinden en regelde het zo dat mevrouw Johnson haar experiment nog eens kon herhalen. Maar nu in Lon den. Zes kalende heren lieten hun hoofden 26 weken lang met sap bewerken. Minstens drie van hen kregen hun haar terug, zo meldt onze corres pondent. Twee koffielepeltjcs per week, verdund met een beetje water, moet al voldoende zijn. Een half uurtje laten inweken en klaar is kees. Het ;*Y'-v-:W Voor luchtvaartenthousiasten uit onze contreien - en die zijn er maar genoeg, zo is I pas nog gebleken bij de vliegfeesten in Brasschaat en tijdens het bezoek van drie I oude Britse oorlogsvliegtuigen aan Gilze-Rijen - is het vandaag weer vliegen of J vliegtuigje kijken geblazen. De Vliegclub Seppe houdt open dag. De club zorgt )ij ook voor een echte Zuidwestnederlandse primeur door de allerjongste I luchtvaartsport, het zeilvliegen, te demonstreren. Met het spectaculaire zeil vliegen heeft men de draad I veer opgepikt die 85 jaar gele- j een brak toen Otto Liliënthal, I ra een lange reeks geslaagde I zeilvluchten, dodelijk veronge- Jukte met zijn befaamd gewor- I ien „vliegende vleugels". Li- liénthal „vloog" daarmee, door I ra een forse aanloop van een I sieile heuvelhelling te sprin- gen. Het starten van de moderne zeilvliegers verschilt in wezen I rel van wat Liliënthal deed. Al- Leen is hun vliegende vleugel I rel wat geperfectioneerd, om j"al eens bescheiden uit te I hikken. Moest Liliënthal zich 1 "ag behelpen met het levende I voorbeeld van de vogels, de I modern „hang-gliders" of zeil- I vliegers werden ontworpen lioor deskundigen die terug I "onden grijpen naar 80 jaar ae- I dynamische ervaring en we- 3e zeilvliegers werden oor- I j:'onkelijk ontworpen voor I «SA, die hulpmiddelen zocht i 'la""ee ruimtevaartuigen IMite landingen op aarde l«i)en maken. NASA koos I 'Slotte voor andere oplossin- II#, maar de zeilvlieger was geboren en de luchtvaartspor- tievelingen maakten zich er meester van. Wie kort geleden de televisiefilm over het zeil vliegen heeft gezien of wie ooit op z'n eentje een zweefvlieg tuig heeft bestuurd, kan zich in denken dat mensen worden gegrepen door dat - bijna letter lijk als een vogel- zacht sui zende vliegen boven de vel den. toe beschikt de club over en kele vlieghellingen, waarvan de hoogste - een duintop bij Den Haag - veertig meter is. Niet indrukwekkend, maar genoeg om een brevet te halen waarna de hooglanden van Europa binnen vliegbereik liggen. Zo'n opleiding kost 200 gulden in to taal. Een zeilvlieger is gemaakt van stevige aluminiumbuizen, bespannen met dacrondoek. Onder de driehoek-vleugel hangt een soort zitje waarop de vlieger de nodige steun vindt. De zeilvlieger weegt alles bij el kaar zo'n 15 kilo. Bij gebrek aan heuvels is de sport in Neder land achtergebleven bij andere Europese landen en zeker bij Amerika en Australië, maar een doorbraak schijnt op komst. Zo kan men niet alleen vandaag op Seppe de zeilvlieger aan het werk zien, omhooggetrokken door een motorvoertuig, maar liefhebbers kunnen zich ook melden voor een opleiding. De vereniging .Algemene Luchtvaart Seppe", die zich ook bezighoudt met zweefvlie gen en parasailing, organiseert zeilvlieger-opleidingen. Daar- Behalve dit, valt er op Seppe vandaag veel meer te beleven. Met behulp van films en voor drachten worden de verschil lende luchtvaartsporten en de opleidingen daarvoor, toege licht, Vanzelfsprekend wordt er ook volop gedemonstreerd door de vliegers van de club. Die demonstraties boven het vliegveld, beginnen om vier uur. Als er voldoende belang stelling blijft, wordt het pro gramma 's avonds vanaf acht uur nog eens herhaald. Als het weer vandaag een beetje meewerkt, dan kan het op Seppe best weer een leuk luchtvaartfeestje worden. Hebt u vandaag geen tijd, dan kunt u altijd morgen nog gaan kijken naar de onderlinge noodlandings- en doellan- dingswedstrijden die de vlieg club dan organiseert. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend Bij publikatie zullen deze vermekJ worden Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel worden afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend Publikatie van bneven (verdort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c q strekking Kil Y ,ln'erview met uw eklaagde de Bredase femfns van Politie zich tYJr0Verhet tekort aan wT voor de buiten- N ii« i en worden om 'a burotaken, welke PWA"c journa- %C'satl« in Bolivia r"nesLi?-t0e'len tot een a'~ b>iC'nevan'|aagom te 5tt» aar, Tn "de dreige" hun L"1 adres van" beroepsuitoefe- p!ÏÏfst )s gericht tegen IN ZlT van be strijd- misK ,eft laten weten lid m ruik van pers- bisten f i°e te staan". !'<i mi u de Pers" l'^trecht nu door agenten worden ver richt, te laten verrichten door, speciaal daartoe opgeleide „burgers" zodat de alsdan vrijkomende agenten kunnen worden ingezet in de buiten dienst. Het komt mij voor, dat door dergelijke taakover- drachten, het tekort aan bui tendienstmanschappen min stens zou kunnen worden be perkt tot aanvaardbare pro porties. BREDA G.J. van SANTEN Hartelijk dank bij deze aan de bemanning van de Porsche van do rijkspolitie, die mij zondagavond op de de weg Moerdijk-Breda zo goed ge holpen heeft toen ik een klap band kreeg. Ze voelden de moeilijkheden zo goed aan, dat ik (74 jaar oud) wat kon beko men van de schrik. De rijkspo litiemannen hebben de band van onze auto verwisseld, waardoor we spoedig onze weg naar huis konden vervolgen. BREDA G. CLARIJS Naar aanleiding van „De vrouw zelf" door dr. Corn. Verhoeven in „De Stem" van zaterdag j.l. wil ik graag een toelichting geven op een door hem bedekt gestelde vraag: „Hoe worden wij geïnformeerd door pers en televisie?" Geven zij de werkelijkheid weer, of wordt er tendentieus geselec teerd? Wat te zien was in dat televi- sieverslag - tegelijk met een pro-abortus demonstratie - was geen anti-demonstratie zoals gesuggereerd werd, maar waren beelden van een gebe dsdag. Die werd gehouden in een geest van verootmoedi ging, door Gods hulp af te smeken over ons volk, om de abortusvloed te keren, 'n Goede gedachte van gezamen lijke christenen. Niet alleen priesters en predikanten, maar ook zeer bekwame leken zoals o.a. prof. Mante, dr. Gunning, mr. mevr. Diemer-Lindeboom, enz. voerden het woord en gin gen voor in gebed. Een ander openlijk optreden waaraan de televisie en de kranten bijna of geen aandacht besteedden, was de aanbieding van 589.699 handtekeningen onder de oproep dat: „Wij wensen gelijke levensbe scherming voor iedereen, ook voor de ongeborenen vanaf de conceptie". Hiervan was de pers op de hoogte gesteld. Een comité bestaande uit vertegenwoordigingen uit alle schijnt goed te werken ook. Een van de drie Londenaren kreeg niet alleen z'n hoofd haar terug maar ook haar op schouders en rug. Gekliederd zeker Onder dedriehoekvleugel hangt een soort zitje.... De Schotse voetbalclub Dumbarton, die onlangs de halve finale moest spelen om de Schotse beker, had voor die wed strijd - zo lees ik in het clubblad van de KNVB - alle fans, die ook de laatste finale van Dumbarton hadden bijgewoond, gratis uitgenodigd. Een gul gebaar. Maar ook Schots, want die finale had plaats in 1897. Confrontaties of identificatieparades mogen het goed doen in een spannende tv-thriller, méér dan een niet-ongevaarlijk hulpmiddel voor de politie om een vermoedelijke dader te vin den is het ook niet. Dat bleek deze week weer in Engeland waar de 48-jarige Patrick Meehan werd vrijgelaten nadat hij zeven jaar onschuldig in de gevangenis had gezeten. Hij was destijds beschuldigd van een roofmoord op de 72-jarige Rachel Ross in Glasgow. Kern van de bewijsvoering tegen hem was zijn identi ficatie door de echtgenoot van de vermoorde vrouw. Omdat de overvallers - het waren er twee - echter gemas kerd waren geweest, berustte de „herkenning" slechts op Meehan's stemgeluid. Wel een erg summier bewijs zou men zeggen, maar Meehan draaide de bak in. Door een sterfbedbekentenis van een van de echte daders is Meehan vrijgekomen. Het was deze maand al de tweede keer dat een op grond van een confrontatie maar ten onrechte veroordeelde werd vrijgesproken. Geen wonder dat er in dat land al een tijdlang grote heisa is in de pers over uit confronta ties voortkomende „bewijsvoeringen". lagen van de bevolking, wel en niet religieus, bracht namens alle provincies, stilzwijgend geflankeerd door de provin- cievlaggen, deze handtekenin gen naar de regeringsverte genwoordiger. Dit was een der grootste aantallen handteke ningen in de geschiedenis van het koninkrijk der Nederlan den, ook wanneer men reke ning houdt met het oplopende bevolkingsaantal sedert 1815. De voorzitter van dat comité, dr. Schulte, overhandigde na een toespraak een petitie en de handtekeningen. Daarbij was ook een acte van de notaris, be treffende de juistheid van de telling. Een amateur heeft deze ge beurtenis gefilmd en op deze film zien wij wel heel andere beelden dan die op de televisie te zien waren. In amper een zesde gedeelte van Nederland was actie gevoerd voor deze handtekeningen. De vorige week zijn er weer 50.000 hand tekeningen aangeboden. Nog meer van deze aanbiedingen zullen volgen. Hiervoor geen aandacht van de nieuwsmedia, op een enkele loflijke uitzon dering na. Als wij het ongeboren kind beschermen, beschermen wij ook de aanstaande moeder. De psychiatrice dr. A. Terruwe zegt in haar bevestigingstheo rie o.a.: Abortus Provocatus is een zelfontkenning van de vrouw". Prof. W. van Door nmaaier, hoogleraar embryo logie te Utrecht (niet religieus gebonden) zegt in een inter view op 4 jan.'74: „Ze weten niet wat ze doen; mensen pra ten over een klompje slijm of zeggen: „Het leeft niet". Zelfs artsen weten niet wat het em bryologisch onderzoek in de laatste 20 jaar heeft opgele verd. Kamerleden nog min der". Met Corn. Verhoeven erva ren wij het huiveringwek kende van de abortus-eis, dat men meent de problemen op te lossen door een kind te doden. Hiervoor zijn wij als mede mensen allen verantwoorde lijk. Een goede voorlichting over het ontstaan en de ontwikke ling van het menselijk leven, kan veel ellende voorkomen en een waardevolle bijdrage zijn voor een liefdevollere samen leving. Mevr. C.A. v.d. Berg- Overtoom Breda Sinds 1971 is het begrip "ziek tekosten" in de wet-op-de- inkomstenbelasting inge- schromgpld. U kunt het lezen, in de huidige tekst van artikel 46 lid 2 van genoemde wet. Deze inschrompleing heeft zijn weerklank niet gemist in de rechtspraak. Op grond van' de wetsgeschiedenis weigerde bijvoorbeeld de Hoge Raad in 1975 (1) een traplift, nodig om een ernstig invalide dame de gang naar haar slaapkamer op de eerste etage te vergemakke lijken, te rangschikken onder de „hulp- en kunstmiddelen" waarvan de kosten door de wet als uitgaven terzake van ziekte of invaliditeit aftrekbaar wor den gesteld. Tegen deze enghartige in terpretatie is verzet gerezen. Er kwamen protesten van fi scale schrijvers, van organisa ties van zieken en invaliden, van kamerleden en ga maar door. De enige, die tevreden lachte, was de staatssecretaris van financiën, die nog onlangs in de Tweede Kamer hiervan blijk gaf. Maar dat ook een rechtscol lege op den duur niet ongevoe lig is voor kritiek, bleek dezer dagen uit een nieuw arrest van ons hoogste rechtscollege, waaruit een ruimhartiger visie blijkt. Het ging over een vader met een spastische zoon. Het ventje was heel goed bij, maar zijn handen waren niet in staat de opdrachten van zijn hersens uit te voeren. Om het volgen van mavo-onderwijs mogelijk te maken, kocht de vader hem een elektrische schrijfmachi ne. In de procedure ging het nu om de vraag of de vader de kos ten van deze machine als ziek tekosten mocht aftrekken. Deze vraag was afhankelijk van het antwoord op de vraag of in casu sprake was van een uitgave voor een hulp- of kunstmiddel ter zake van ziekte of invaliditeit. Het Amsterdamse Hof, blijkbaar platgeslagen door de vroegere arresten van de Hoge Raad, waarbij dit in soortge lijke gevallen (denk aan de traplift) steevast geweigerd werd, zond de vader met lege handen naar huis. De man liet het er gelukkig niet bij zitten en tekende cassatie aan. En zie, als een blad aan de boom veranderde de Hoge Raad (2) zijn zienswijze. Het college overwoog dat de zoon spastisch was, dat hem daar door het schrijven onmogelijk was, dat de schrijfmachine voor het volgen van onderwijs noodzakelijk was en dat op grond van deze vaststellingen de schrijfmachine het middel was dat zijn lichaam in staat stelde tot een normale li chaamsfunctie, die hij zonder dat middel niet zou kunnen vervullen. En dan komt de conclusie: dus is die schrijfma chine aan te merken als een hulp- of kunstmiddel waarvan de wet de kosten in mindering toelaat. U ziet het maar weer. Niet te gauw de moed laten zakken, als u strijdt voor een zaak die de "billijkheid" voor heeft. Is het niet alleszins billijk, dat een vader met een spastisch kind in staat gesteld wordt al les te doen om dit kind in de gelegenheid te stellen op te groeien tot een zo volwaaridg mogelijk mens. Het arrest toont begrip voor :de zieke mens! D'OUWE 1) HR 7 mei 1975 BNB 149. 2) HR 24 maart 1976 FED 6 mei 1976. (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER-ZEIST - Tien middelbare scholieren hebben voor een kleine mijlpaal in het vaderlandse onderwijs ge zorgd: ze deden schriftelijk eindexamen Russisch. Dat ge beurde op de Alexander He- gius Scholengemeenschap in Deventer (zeven kandidaten onder wie drie meisjes) cn in Zeist bij de RK Scholenge meenschap De Breul, die drie „Russen" telt. Aan beide scho len wordt sinds '71 Russisch onderwezen. Een jaar later startte de Philips van Horne Scholengemeenschap in Weert en daarna kwamen er nog scholen bij in Rotterdam en Olde n/aal. De belangstelling is veel en veel groter, maar de moeilijk heid is dat de scholen het on derwijs Russisch zelf moeten betalen. Een forse uitbreiding van het aantal „Slavische" scholen is dan ook niet te ver wachten, tenzij CRM te hulp komt. Russisch, een even volwaar dig vak als Frans of algebra, staat vanaf de tweede klas op het lesrooster. In Zeist kunnen alleen Atheneumleerlingen Russisch kiezen, en wel als ex traatje, wat wil zeggen dat ze geen andere taal hoeven te la ten vallen. Leerlingen van de tweede klas atheneum of gym nasium in Deventer die Rus sisch kiezen, moeten Frans of Duits schrappen. Mevrouw drs. M.A.M. van Brink, die daar Russisch do ceert: „We dachten dat de meesten Frans voor gezien zouden houden, maar daar klopte niets van: ze kozen bijna allemaal voor Frans. Want later nog Frans leren, daar begin je niet zo gauw meer aan, en Duits is zoveel gemakkelijker. Zeker hier, waar de Duitse tv uitstekend te ontvangen is. Een tweede re den is dat op de tweede klas iedereen al minstens een jaartje Frans heeft, en als je Duits kiest, krijg je ineens twee nieuwe moderne talen erbij, Duits en Russisch." De bedoeling van de oplei ding is zeer zeker niet dat de leerlingen en bloc Slavische Taal- en Letterkunde gaan studeren. Integendeel: hen wordt voorzichtig verteld dat afgestudeerde Slavisten maar moeilijk een betaalde baan kunnen vinden. Het experi ment is opgezet om meer men sen in de gelegenheid te stellen Russische wetenschappelijke literatuur en vaktijdschriften te lezen. De Zeister docent drs. O.M.M. Petri: „We horen vaak van instituten dat ze stapels Russische boeken en bladen hebben liggen waar geen hond wat aan heeft; dat is toch dood jammer?" De leerlingen die Russisch doen, vinden die taal niet moei lijker dan Frans. Het Russisch kent weliswaar zes naamval len, en ook eigennamen wor den verbogen, maar er, zijn De drie „Russische" ein- dexaminandi van de R.K. scho lengemeenschap R. De Breul in Zeist, met hun leraar drs. O. M. M. Petri. Rechts Anja Coffeng uit Bunnik, de enige van alle kandidaten, die Slavische Taal- en Letterkunde gaat stu deren. minder uitzonderingen op dt regels. Moeilijker is het dt noodzakelijke woordenschat onder de knie te krijgen, omdat het Russisch vrijwel niet lijkt op de Germaanse en Romaanse talen. Bij het mondelinge ein dexamen, het zogeheten schoolonderzoek, waren offi ciële gecommitteerden aanwe zig, die bijzonder verrast ble ken over de kennis van het Russisch die de leerlingen in vier jaar hadden bereikt. DEN HAAG (ANP) - Inbre kers hebben uit een woning aan de Prinsestraat in Den Haag voor 30.000 aan an tieke voorwerpen gestolen. De buit bestond uit kristal, schil derijen, zilveren bestek, klok ken en Chinese borden. De 90- jarige bewoner van het pand was in een rusthuis opgeno men. Een familielid ontdekte de inbraak. (ADVERTENTIE) Er zijn nogal wat hypotheek- vormen. En wat 't beste is voor de één, is misschien niets voor de ander. Daarom kan het geen kwaad een hypotheekpartner te zoeken die maat werk levert. Dat zit prettiger. Want dan zijn zeer lage aflosbedragen mogelijk. Of een extra lange looptijd. Dan kan 'n hypotheek snel rond zijn. Dan kan de rijkspremie vóór- gefinancierd worden. Dan kan 'n overbruggingskrediet de oplossing zijn als je 'n nieuw huis wilt kopen, terwijl je geld nog in het oude vastzit. Dan wijk je 'n keer af van de alom gehanteerde regels, wanneer iemand daardoor wèl het huis van z'n dromen kan kopen. En voor de rest doe je wat de anderen ook doen. Alle standaardvor men lineaire en annuïteitshypotheken, op basis van levensverzekering, met of zonder gemeentegarantie. En tegen een aantrekkelijke prijs. Wat is in uw financiële situatie 't verstandigst? De NMB geeft u graag 'n Maatadvies*, ook al bent u nog niet direkt aan 'n koop toe. Ook bij agenten van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

de Stem | 1976 | | pagina 5