leven tet langzaam zeker, rzekerd.. ank Q dagblad voor ZUIDWEST-NEDERLAND ederlandse hartpatiënten kunnen in Houston terecht schakels* Vrees voor aanslagen in West-Duitsland na dood van Ulrike Meinhof Tweeduizend eling (m/vr) Jacht ontploft IfOORBEREID DOOR DR. P. VAN DER SCHAAR: Gespreksgroep |l tegen een (M-lijst Op de loop voor de hitte Govden Roos voor Noren Drie mensen verdronken Ïlstem art helpt u bouwen MAANDAG 10 mèi 1976 Van der Schaar Simpel Bosbranden verwoesten 65 ha bos en hei Man doodt aanstaande echtgenoot van ex-vronw en zichzelf Italianen verkiezen België erland. Zo gaat dat, e sturen. Makkelijker kan 't niet. imer wordt uw lotnummer, irna de prijzen binnen 1 week na ins. Wie weet is 't al prijs, postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer - postgironummer - postgironummer op eindcijfers - op eindcijfers op eindcijfers - op eindcijfers - op eindcijfers - op eindcijfer ;elnemers aan deze loterij: 996.193 1.521.870 1.825.920 2.009.089 2.572.132 2.813.762 3.240.421 3.333.538 3.636 8.384 066 106 32 ■GIRODIENST jing machtiging aan sufa Zomerhofstraat 68, Rotterdam i ijn ondervermelde postgirorekening ten hoogste éénmaal I wegens abonnement op loterijen van^de I emene Loterij Nederland. Handtekening (ekcninghoudv eda zoeken wij op korte jmvat in eerste instantie nten en het leidinggeven iwerker. bijdragen aan een goede leling, zal door hem/haar it onze dienstverlening kandidaten moeten bare schoolopleiding, Ltuele eigenschappen tan de funktie een goede nze sekundaire arbeids- ilijk. t verzocht hun schrif- van pasfoto, te richten :rs, Veemarktstraat 44 J. Avee. Natuurlijk werkt een der- 9eliKTsde&rde iom van het begin at juist is vastgesteld en aangepast wordtb aanschaffing nieuwe inboedel ot oh verbouwing. Bij de Rabobank ligt een stuk zekerheid voor u klaar een handige inventaris lijst, om te voorkomein I er iets over het hooM B j zien wordt bil het bep I van de waarde. I die inventarislijst krijgt u I gratis. Wist u trouwen5 dat de Rabobank uw hele v keringspakket grata door f licht? Zodat u precies we^ wat uw verzekeringen zijn. Dus wal de moeite waard om eens met uw polissen bij langs te komen! goede raad 1 B<FNWEG 282-292 Breda TEL. 076-652550 1t<» jaargang - no. 17947 ■DIRECTEUR: dr. w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen jn haven van breskens (Van onze correspondent) BRESKENS - In de haven van Breskens is zaterdagmid dag het Duitse jacht „Lady Mary" dooreen ontploffing bij het starten van een motor in brand gevlogen en geheel vernield. De schade bedraagt ongeveer 100.000.- De schipper werd in het ziekenhuis te Oostburg opgenomen „et een shock en brandwonden. Het jacht lag op de Wes- lerschelde voor Hoofdplaat en was zonder benzine ge raakt. Een passerend Belgisch jacht de „Dany" uit Ant- nerpen nam het op sleep en bracht het de haven van Bres- Irens binnen waar het benzine laadde. Bij het starten van de tweede motor ontstond er een dusdanige gasontwikke- ling waardoor een ontploffing volgde. De vrouw van de schipper en diens moeder die boven op een luik stonden sierden overboord geslingerd. De schipper en een IS-jarig land sprongen overboord. (Van onze perlementaire redactie) DEN HAAG Zowel pre mier Den Uyl als minister Boersma (Sociale Zaken) heb ben er het afgelopen wee keinde geen twijfel over laten bestaan dat het kabinet slechts een beperkte prijscompensatie aan de werknemers zal toe staan. Hun volledige vergoe ding voor de in het eerste half jaar van 1976 gestegen kosten van levensonderhoud zit er volgens beiden niet in, omdat .dan de werkgelegenheid ver der in gevaar komt. Driekwart van de in de Federatie Neder landse Vakbeweging georgani seerde werknemers sprak zich dezer dagen uit voor een volle dige prijscompensatie. Minis ter Boersma zei in KRO's Brandpunt dat hij een slechte verstandhouding in de vakbe weging niet uit de weg zou gaan, als de regering de wen sen van de vakbeweging niet honoreert. Premier Den Uyl wees er in VARA's „In de Rooie Haan" evenwel op dat de werknemers waarborgen moe ten hebben voor het handha ven van de koopkracht. „Er kunnen conflicten ontstaan en daar moet de regering wat aan doen", zo zei hij. In het aanstaande loonover- leg voor het tweede half jaar van 1976 zal de vakbeweging worden voorgesteld de koop kracht van loontrekkenden rond de 20.000 gulden per jaar te handhaven door middel van verlaging van belastingen en socale verzekeringspremies. Dit jaagt de prijzen niet om hoog en evenmin de loonkos ten. Bovendien wordt de werk gelegenheid er niet door ver minderd. Minister Boersma wees erop dat volledige prij scompensaties de prijzen op nieuw omhoog jagen. „Als er een loonsverhoging van 4 pro cent zou komen, zou de koop kracht er voor de lagere inko mensgroepen een half procent op vooruitgaan. Aan een drie en een half procent heeft nie mand wat", aldus minister Boersma. Hij deelde mee dat minister Lubbers (Economi sche Zaken) bezig is aan een brief aan de Tweede Kamer over de ontwikkelingen van de prijsstijgingen. (Vervolg op pagina binnen- buitenland 2) DEN HAAG (ANP)—De cen- I Iriimgespreksgroep binnen de ICHl' heeft aan voorzitters en I secretarissen van CHU- I kiesverenigingen een schrijven 1 {tronden waarin de kiesver- I fflifingen gevraagd wordt zich I uil Ie spreken tegen één ver- I kiezingslijst voor het CDA. I Volgens secretaris L. de Sna- I jer, zijn 260 kaderleden (ge- I meenteraadsleden, wethou- I ders en statenleden van de I CHl')bij de centrumgespreks- I groep aangesloten. De centrumgespreksgroep is Ivoor een federatie van de drie I confessionele partijen, maar I tegen één verkiezingslijst. „Als I met een lijst willen komen, ndden-we bij de laatste kabi- I cetsformamatie niet in de op- I positie moeten gaan", aldus de I Stayer, die meent dat via één I ^'kiezingslijst de CHU zal 1 widen opgeheven. „Als franje I al de Unie misschien blijven I cstaan, maar een eigen geluid 1 reformatorische beginsel- I partij is dan niet meer moge- I V- aldus het schrijven aan I JtCHU-kiesverenigingen. ^andaag ZONNIG eind van de dag, a™s op lokale onweersbui. z2JimtemPerattJren: nten graden (kust) JJWntig graden j'0 en televisie Qast?if ,,Van R|iswiJk vaste 8asl in tv-studio's. ®Jn-/buitenland-2 "'sten-optocht Merijntje ^6 rika- haHveroverend. (Van een onzer verslaggevers) HOUSTON - Dr. Denton Cooley, leider van het hartchi- rurgisch centrum van het St.-Lucasziekenhuis in Houston in de Verenigde Staten, is bereid een flink aantal hartpa tiënten, dat in Nederland op de wachtlijst staat, te opere- Vanochtend zullen dr. Cooley en de heer H. Fievet, voorzitter van de Nederlandse hartpatiëntenvereniging, in Houston een afsluitende be spreking hebben over het exacte aantal Nederlandse pa tiënten dat in het St.- Lucasziekenhuis behandeld zou kunnen worden. De kosten van de operatie en de reis naar Houstoh en terug zullen niet boven de operatieprijs in Ne derland liggen. „We krijgen de zaak rond hier", aldus een tevreden heer Fievet telefonisch vanuit zijn hotelkamer in Houston vlak nadat hij getuige was geweest van een aantal open hartopera ties dat dr. Cooley had ver richt. „Het gaat er nu om de ziekenfondsen in Nederland te overtuigen van het grote be lang van deze luchtbrug van hartpatiënten naar Amerika, Ik hoop over de hele zaak zo spoedig mogelijk een gesprek te hebben met de ziekenfond sen, de ziekenhuisraad en de staatssecretaris van volksge zondheid". Een andere, bepaald verras sende mededeling van de heer Fievet was dat zijn reis naar Houston is voorbereid en zijn verblijf daar is begeleid door dr. P. van der Schaar, destijds leider van het hartchirurgisch centrum van het Catharina- ziekenhuis in Eindhoven. Dr. Van der Schaar heeft zijn werk in Eindhoven moeten staken na een geruchtmakend conflict met het bestuur en de directeur-geneesheer van het Catharinaziekenhuis. Tijdens dit conflict is de deskundig heid van dr. Van der Schaar steeds boven elke twijfel ver heven geweest. De heer Fievet wilde nog niet ingaan op vra gen in hoeverre dr. Van der Schaar bij een eventuele luchtbrug van hartpatiënten naar Nederland betrokken zou kunnen worden. De Heer Fievet is erg onder de indruk geraakt van het werk van dr. Cooley. Deze chi rurg verricht met zijn vijf as sistenten in de acht operatie kamers van het St.- Lucasziekenhuis ruim 4300 open hartoperaties per jaar. Dat is 2,5 tot 3 'keer zoveel als het aantal open hartoperaties dat per jaar in heel Nederland wordt verricht. Het is bijna evenveel als het aantal open hartoperaties (4500) dat vol gens een recent rapport van de Gezondheidsraad in Neder land verricht zou móeten wor den om de grote achterstand te kunnen inhalen. De Heer Fievet: „Wat hier gebeurt is simpel, efficiënt, ideaal. Bureaucratisch Neder land kan daar een hoop van le ren. Als je ziet wat deze man hier met zijn vingers doet dan kun je alleen maar zeggen dat wij in Nederland zitten te knoeien en te tuttebetten". Intussen zijn na de dagblad- publikaties en de Hier en Nu- tv-uitzending van begin vorige week bij postbusnummer 2002 van de Nederlandse Hartpa tiëntenvereniging in Breda al tientallen aanvragen binnen gekomen van hartpatiënten, die in Amerika onderzocht en geopereerd willen worden. De heer Fievet vanuit Houston; „De luchtbrug is, om misver standen te voorkomen, niet uitsluitend bedoeld voor leden van onze vereniging. Iedere pa tiënt, die denkt voor onderzoek of operatie in aanmerking te komen, kan zich opgeven. Onze leden hebben geen voor rang". Na het afsluitende gesprek van hedenmorgen stapt de heer Fievet weer in het vliegtuig naar Nederland waar hij zich sterk gaat maken voor „het ge vecht met de ziekenfondsen". (ADVERTENTIES) Specialisten in: electronische appa ratuur voor beeld- en geluidsregi stratie, high fidelity-stereo app., kleuren televisie, ginnekenweg 41 breda tel.076-139281-874643 schakel keukens zijn goed,mooi... en prettig geprijsd Boy Buise B.V.. Delpratsingel 9. Breda, Tel. (076) 138430 Velen probeerden in het weekeinde de tropische hitte - die vandaag aanhoudt-te ontvluchten. Deze eenzame gita rist zocht verkoeling in een boom. BONN - De Westduitse anarchiste Ulrike Meinhof heeft giste ren in haar cel in de gevangenis in Stuttgart-Stammheim de hand aan zichzelf geslagen. Een cipier, die zondagmor gen een controlegang langs de cellen maakte, ontdekte kort na halfacht, dat zij zich met een reep van haar handdoek aan de tralies van haar venster had opgehangen. Ulrike Mein hof is 41 jaar geworden. Uit vrees voor demonstraties of zelfs aanslagen van linksge- richte kringen deelde de justi tie van Stuttgart mee, dat er niets op gewezen had, dat Ul rike Meinhof zelfmoord wilde plegen. Haar advokaat, Azola, stelde de justitie echter ver antwoordelijk voor de zelf moord met de verklaring: „Er is geen sprake van zelfmoord, maar wel van drijvers en ge drevenen". De vrijwillige dood van Ul rike Meinhof moet - zo wordt hier gezegd - waarschijnlijk opgevat worden als de bevesti ging van de schuldbekentenis, die haar mede-aangeklaagde, Gudrun Ennslin enkele dagen eerder tijdens het vorig jaar mei begonnen in de tot een ves ting omgebouwde gevangenis van Stammheim in naam van de vier terroristen had afge legd. Hierin hadden zij, Ulrike Meinhof, Andreas Baader en Jan-Karl Raspe zich verant woordelijk verklaard voor de bomaanslagen van begin 1972 in verschillende delen van Duitsland, waarbij zes doden vielen. Gudrun Ennslin voegde hieraan echter toe, dat het viertal het indertijd niet eens was geweest met de wijze van de uitvoering der aanslagen en de gevolgen ervan. Het is waarschijnlijk, dat déze be kentenis het verloop van het proces sterk zal bespoedigen. Uit dé gevangenis werd echter ook het niet bevestigde gerucht bekend, dat de vier aange klaagden de laatste tijd in hef tige meningsverschillen ver wikkeld waren. (vervolg op binnen- en buitenland 2) Ulrike Meinhof. (Van een onzer verslaggevers) MONTREUX - Het Gouden Roos (tv)-festival van Mon- treux is gewonnen door Noor wegen met het programma „The Nor-way to broadcast". De Noorse inzending kreeg te vens de persprijs en de Prijs van de stad Montreux. De Rus sische inzending werd tweede, de Bronzen Roos was voor En geland. Het door Nederland ingestuurde programma (De Willem Nijholtshow) viel bui ten alle prijzen. (Van onze redactie binnen land) BUDEL - Bosbranden heb ben gisteren in ons land op zijn minst 65 hectare bos- en hei degrond verwoest. Bij Budel overschreed een bosbrand de grens. Aap de Ne derlandse zijde had men het vuur redelijk snel onder con trole, maar aan de Belgische kant van de grens woedde het vuur gisteren nog door. In Dwingelo ging het recreatie gebied bij het Blauwe Meer (45 ha) geheel in vlammen op. Bij camping De Prins in Holten verwoestte het vuur een vijftal ha bos. Een brand in een nettenfa- briek in Apeldoorn heeft voor tenminste een half miljoen gulden schade aangericht. (Van onze redactie binnenland). NOORDWIJK - Zondag morgen heeft een inwoner van Noordwijk de aanstaande echtgenoot van zijn gescheiden vrouwen zichzelf doodgescho ten. De gescheiden man, de 48-jarige barkeeper A.F. uit Noordwijk, was naar het huis van zijn vrouw gegaan om zijn kinderen in het kader van de bezoekregeling op te halen. Pag. 1 NAC's verblijf in de eredivisie is zo goed als zeker gered na zege op FC Twente. Ern stige incidenten in diverse stadions in tu multueus voetbalweekend. Twijfels over abnormaal grote zege van Feyenoord op FC Den Haag, de huidige ploeg van toekom stige Feyenoord-coach Boskov. Pag. 3 Opgaande lijn bij dameshockey na royale zege op Wales. Weinig perspectief voor da mesatleten na nederlaag tegen Engeland. Pag. 4 Gerben Karstens zet successenreeks Nederlandse wiel renners in ronde van Spanje voort met rit- zege. Montedison niet naar Vlissingen (Van onze correspondent) MILAAN Het is zo goed als zeker dat het Italiaanse chemi sche concern Montedison geen fabriekscomplex bij Vlissingen zal bouwen. De Italiaanse chloor- en kunststofmagnaten zouden thans besloten hebben België en met name Wallonië met hun activiteiten te begiftigen, zo heeft onze correspondent voor Italië uit doorgaans welinge lichte bron vernomen. Voor de vele milieuverdedi gers in Zeeland is dit een ver heugend bericht. De plannen van Montedison, waarover al een jaar geruchten de ronde deden voor ze door Gedepu teerde Kaland in januari van dit jaar werden bevestigd, be troffen een terrein aan het Sloe tussen Total en Péchiney van 120 hectaren en in een tweede fase nog een terrein van tachtig hectaren aan de Quarleshaven. In eerste instantie zou een fa briek voor plastics, polymeer- stoffen, poly-olefinen en pvc worden gebouwd, later boven dien een naftakraker, een chloor- en vinyl- chloridefabriek. De investe ring zou een miljard gulden be lopen, het aantal arbeidsplaat sen ongeveer zevenhonderd. Van PPR-zijde werden nog onlangs kritische vragen om trent de Montedison-plannen gesteld, vooral met het oog op de weinig gunstige reputatie welke Montedison zich met name in Italië uit een oogpunt van arbeidsomstandigheden en milieubescherming heeft verworven. De minister van Economische Zaken heeft bij zijn antwoord dit laatste niet tegengesproken. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM - In het wee keinde, waarin duizenden mensen verkoeling in of aan het water zochten zijn drie mensen verdronken. Een zesjarig Frans meisje uit Oostvoorne, is zondagmiddag voor de Maasvlakte in zee ver dronken. Het kind was met haar ouders aan het recreëren op het strand van de Maas vlak te. Volgens de politie is de zee ter plaatse levensgevaarlijk. Een twaalfjarige Rotter damse jongen verdronk bij het zwemmen in het Kralingse Strandbad. Een 23-jarige Joegoslaaf is dit weekeinde verdronken in de Kralingse plas te Rotter dam. Volgens de politie was de man in het water gevallen. De brandweer heeft het lichaam geborgen. (Van onze redactie binnenland). DEN HAAG In twee jaar tijd, van 1971 op 1973, is het aantal miljonairs in ons land met bijna tweeduizend toege nomen. In 1971 waren er in ons land 8.309 personen, die één miljoen of meer gulden bezit ten; in 1973 was hun aantal volgens de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek gegroeid tot 10.302. Ons land komt zo lang zamerhand ook dik in de mul timiljonairs te zitten, als men de mensen, die meer dan 10 miljoen gulden bezitten, zo zou willen betitelen. Hun aantal steeg van 151 in 1971 tot 193 in 1973. Hun gezamenlijk vermo gen groeide van 2,9 miljard tot 4,1 miljard in 1973, dat is ge middeld ruim 20 miljoen ver mogen per rijkaard in deze ca tegorie. Het totale aantal ver- mogensbezitters (mensen, die 100.000 gulden of meer bezit ten), is in deze periode van twee jaar toegenomen van on geveer 264.000 tot 309.000. Hun gezamenlijk vermogen groeide van 75,9 miljard tot 93 miljard gulden.

de Stem | 1976 | | pagina 1