ierbeek ierbeek V£2 Dit geeft je weer moed om verder te gaan" Vandaag kracht meting in Spanje 'IEUWE BELGISCÏ 'ERKEERSREGELS MN VANDAAG Regering- Moro treedt af: naar stembus ÏOSlkTJEI D VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND TRIRUM Han „verdient" ,3 min gulden et fictieve aardenhandel estèm Bnnrt bezet fabrieksterrein EIDER edewerkers ndbureau ZATERDAG 1 mei 1976 116e jaargang - no. 17940 .AARS ILIEDEN iBOUWERS leuzen van 8 tot halfl 1 'AREN V BELGIË GEARRESTEERD I Maximumtemperatuur: I Ritzege van Theo Smit in I Vuelta. Cr maakt no9 ^een KONINGIN NA VERJAARDAGSFEEST OP SOESTDIJK: Premier VERWACHTING NA VERBOD TOT ACTIES OP 1 MEI Minister Fachmi: „Net als Israël Egypte kan kernbom maken Lijk Belgische sportvisser geborgen Busongeluk na wedstrijd" Links rijden Voetgangers België omgeving en damesmantela- fcjes. br week. puit Nederland ge- het eindprodukt Iderland afgeperst. Iaan nr. 28713 van gerub"00® - fü>na"" taten weten, dat •;!vvvN;-5x%v>X;Xv>Xy!%vIvXvXvl%vX\v!vIvXv DR. w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen net spoed 30-15775 kde-Tel. 01180-13982 |ere tijd in Breda plaatsen: lendienst Bven langs: ■reda, tel. 076-138054 1 in het weekend f 01608-12958 IRESTAURATIES i/olfaartsdijk I98-597 Inedag in de foy- luidlandtheater te Ter- WPJL (Van onze weerkundige medewerker) ■neiuist achter ons liggende aprilmaand heeft zich gekenmerkt een geweldige droogte, want op de meeste plaatsen viel niet .°rdan 5 tot 8 mm regen, zodat het de droogste april sinds 1893 ook waren er opmerkelijk veel nachten met zware nacht- is fit- i bron van inkomsten ontdekken! ulente heeft het beter! Dat is erg er goed mee. Er zijn veel en u doet 't alleen als u tijd hebt. verplichting, graag daarover of telefoneer naar ux b.v., Vijzelstraat 2-18, C., tel. 020/648.41 of 648.42. (oninginnedag gaf al een kleine verbetering te zien en die zet nu door. Een hogedrukgebied ligt binnen een centrum ten jdffl van ons, waardoor een zuidwestenwind wat zachtere it kan aanvoeren. lij zonnige periodes kan de temperatuur geleidelijk tot 14 a 16 aden, later nog iets hoger oplopen. Pan de oceaan naderen storingsfronten, maar voorlopig nog op afstand via Schotland, al zal na zondag de kans op wat regen iets groter worden. )e verbetering is ook elders in West- en Midden-Europa ifcbaar, waar de temperatuur nu ook gaat stijgen en kou uit [noorden komt niet meer naar het zuiden. En dat is een belang- te verbetering aan het begin van deze meimaand. „Kosteloos, De rechter-commissaris II in het faillissement van L.A.J.M. Botermans, h.o.d.n. Organisatie- en Adviesbureau Breda, wonende te Breda aan de Hobokenstraat 527, heeft bepaald: a. dat schuldvorderingen uit erlijk op 5 juni 1976 bij ondergetekende moeten zijn ingediend; b. dat de verificatie-vergadering zal worden gehouden in het gerechtsgebouw te Breda op maandag 21 juni 1976 om 3 uur des namiddags. De curator Mr. A.A.B. Gaalman, Sophiastraat 28, Breda." i (Van onze correspondent) IBRUSSEL - De Belgische lolitie heeft de 36-iarige in poten wonende Nederlander I DROOG Tien graden (kust); I Zestien graden (land). I WAARSCHUWING: I GEVAAR VOOR BOS-, I HEIDE- EN I DUINBRANDEN! 8INNEN-/BUITENLAND-2 I fatale brand op I Zonnebloem-schip blijft 1 «opgehelderd. BINNEN-/BUITENLAND-3 I Nieuw onderzoek naar ról I FBI in moord op King. SPORT EXTRA I Rensenbrink zit met I Oranje-zege in z'n maag. ISPORT-1 SPORT-2 T»n Karsmakers toonde I kl3tse in Axel. VRIJUIT 1 Het einde van een doe-het-zelf-programma. II Plaatjesboek sluit Periode uit vakbondsstrijd af. 11 Liftend door Nederland PRii monumenten in kaart Ie brengen. 11 Bolsjoi-theater; burgerlijk statussymbool van de Sovjetstaat. 11 Denksport. merijntje J. W. gearresteerd en later tegen een borgsom van 325.000 gulden weer vrijgelaten, die ervan wordt verdacht met een fictieve paardenhandel tussen Nederland en België en omge keerd en met BTW-fraudes een bedrag van maar liefst 20 mil joen Belgische francs ofvëel bijna 1,3 miljoen gulden te hebben verdiend. De Nederlander, die al eer der met de justitie in aanra king was geweest omdat hij schoenfabrikanten in Italië en Spanje voor enkele miljoenen franks had opgelicht, begon na deze affaire met een fictieve paardenhandel tussen België en Nederland via een door hem opgerichte firma in Tilburg. De paarden bestonden ech ter alleen op papier en met deze papieren wist de Neder lander een kleine 30 miljoen gulden te lenen van het Belgisch-Luxemburgs Insti tuut voor de wissel tegen uit erst gunstige voorwaarden, welk geld hij later op de vrije markt in België losliet om er een winst van ongeveer 650.000 gulden mee te behalen. De belastingdiensten in Ne derland en België draaide hij eveneens met fictieve docu menten een rad voor de ogen, zodat hij nog eens dat bedrag aan niet verschuldigde BTW- bijdrage kon innen. Hiervoor had de Nederlander in Ant werpen de maatschappij Transvee opgericht, die voor de valse rekeningen zorgde. Binnenkort zal de Neder lander zich voor de fictieve paardenhandel en voor de schoenenzaak met de Italianen voor de Antwerpse rechtbank moeten verantwoorden. Om dat hij ook in Nederland frau duleuze handelingen zou heb ben gepleegd, loopt hij de kans ook hier vervolgd te worden. EINDHOVEN (ANP) - Vrij dagmorgen hebben bewoners van de prins Hendrikbuurt in Eindhoven een fabrieksterrein van de firma Treffina NV be zet. Het nu braak liggende ter rein ligt midden in de betref fende buurt. Het bedrijf, een groothandel in toiletartikelen, wil er een magazijn bouwen. De buurtbewoners vrezen dat daarna ook een aantal wonin gen gesloopt zullen worden te neinde van die grond parkeer ruimte te maken. De Prins Hendrikbuurt is een van de oudere wijken van Eindhoven. De buurtbewoners stellen dat er voor de kinderen nauwelijks speelgelegenheid is, terwijl ook de oudere bewo ners nauwelijks buitenactivi teiten kunnen ontplooien. (Van een onze verslagge vers) SOESTDIJK - Het bloe- mendefilé het feest bij Pa leis Soestdijkgisteren op de 67ste verjaardag van de ko ningin heeft niet die emo tionele blijken van trouw en aanhankelijkheid opgele verd, die velen verwacht hadden als reactie op de kwestie-Lockheed. Wel was de belangstelling op straat veel groter dan in voorgaande jaren. Volgens een functionaris van de RVD stonden er tweedui zend mensen meer. De ko ningin en prins Bernhard maakten in de open hofsiee AA-79 een tocht langs de rijen mensen. In haar dankwoord na af loop van het feest, dat ruim een halfuur langer duurde dan was voorzien, zei de koningin: „Dit geeft je weer moed om verder te gaan". Op de door de droogte danig geteisterde konin klijke gazons zorgden on geveer dertig Oranjever enigingen voor een happe ning die het midden hield tussen een kermis en een folkloristisch feest. Har derwijkers hadden een grote kist levende palingen meegebracht, een klein meisje in Spakenburgse klederdracht dat op een originele kakstoel zat, mocht de vorstin een hond geven, de Oranjevereniging uit Dinxperlo die de groot ste uit het hele land schijnt te zijn, organiseerde za- kioopwedstrijden in PTT- zakken en zakken van de Deutsche Bundespost, om dat de Rijksgrens dwars door dit dorp loopt, en de fruittelers uit Buren had den de ramp van de nacht vorst maar vergeten en van blinkende Golden Delici ous de tekst gefabriceerd: „Buren wenst zijn gravin veel geluk". (In de tijd van Willen de Zwijger kwam het graafschap Buren aan het Oranjehuis). De prinsjes en de even eens jarige Pieter van Vol lenhoven trapten op water fietsen in een door de Oran jevereniging van Pijnakker in recordtempo gebouwd zwembad. Tijdens hef de- filé bood de boerinnenbond van Zundert de koningin een kistje nieuwe aardbeien aan: „Hollands glorie", riep de vorstin spontaan. In het défilé, waaraan 4500 men sen deelnamen, liepen er rond zevenhonderd meer mee dan zich hadden opge geven. Minister-president Den Uyl heeft gisterochtend via radio en televisie koningin Juliana gelukgewenst met haar 67ste verjaardag. In zijn toespraak prees Den Uyl de onverminderde toe wijding en volharding waarmee de koningin be reid is zich in te zetten voor de vervulling van haar taak. „De afgelopen jaren heb ik waar kunnen nemen hoe veel wijsheid voor de uitoe fening van deze functie wordt gevergd en door de koningin in praktijk ge bracht. Een groot deel van dat werk verricht zij in be slotenheid. Daarom mag op deze dag gezegd worden met welk een onvermin derde toewijding en vol harding de koningin steeds bereid is zich in te zetten voor de vervulling van een taak, die zij als een opd racht heeft aanvaard. Mee denkend om de problemen van onze samenleving tot een oplossing te brengen, zich telkens weer door di recte contacten met de be volking op de hoogte te stel len van wat er leef t onder de mensen en dat op een ma nier, die helemaal past in een samenleving die meer behoefte heeft aan oprecht heid en warmte dan aan plechtstatigheid. De erva ring daarvan schept en ver diept een verbondenheid in goede en kwade dagen", al dus de premier. Koningin en prins volgen geamuseerd de verrichtingen van hun kleinzoons in het zwembad. De foto hieronder laat de prinsjes Maurits en Johan Friso zien op een waterfiets in de tuin van Soestdijk. (Van onze redactie buiten land) MADRID - Aan de voor avond van 1 mei, de dag van de arbeid, heeft de Madri- leense politie gisteren 25 arrestaties verricht. Het be trof merendeels jeugdige demonstranten die pro beerden door politieafzet- tingen in de Spaanse hoofd stad heen te breken. Hier en daar schoten agenten rub berkogels op de groepen jongeren af. Er zijn ook twee priesters gearresteerd. In heel Spanje werd 1 mei met grote spanning tegemoet gezien. De regering heeft alle stakingen, acties en betogin gen verboden, maar het is vrijwel zeker dat de oppositio nele groeperingen dit verbod vandaag naast zich zullen neerleggen. Als voorproef op mogelijk grootscheepse beto gingen voor meer en sneller door te voeren hervormingen dan de regering wil toestaan, gingen grote groepen Spaanse bouwvakkers woensdag al in staking. In de hoofdstad betrokken honderden manschappen van de rellenpolitie gistermiddag CAIRO (DPA) - De Egyptische minister van buitenlandse za ken, Ismail Fachmi, heeft in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met het blad „Al-Achram" verklaard dat Egypte net als Israël in staat is kernwapens te maken. Egypte, aldus Fachmi, weet dat Israël kernwapens kan vervaardigen. Mocht het een kernbom tot ontploffing bren gen, dan zal Egypte echter prompt reageren. De Egyptische minister noemde voorts enkele aanvul lende voorwaarden voor een definitieve vrede in het Midden-Oosten. BROUWERSHAVEN (ANP) - De rijkspolitie te water heeft gistermiddag het lijk geborgen van de 37-jarige G. Broeckx uit Turnhout. De man was zondag j.l. ver dronken bij het sportvissen op het Grevelingenmeer. Zijn'metgezel, eveneens een Belg, was ook verdronken toen hun bootje omsloeg. Zijn lijk was zondag al gevonden. MANILLA (AP)Bij een bu songeluk ten noorden van de Filippijnse hoofdstad Manilla zijn 22 personen om het leven gekomen en raakten zeven mensen gewond. Het ongeluk gebeurde toen de bus tijdens een inhaalma noeuvre (de politie zegt: een „wedstrijd" met een andere bus) tegen een boom opvloog en in brand geraakte. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Alle Belgen hebben de afgelopen dagen van het ministerie van verkeer in Brussel een boekje in hun brievenbus gekregen met de bepalingen van net nieuwe verkeersregelement, die met ingang van vandaag 1 mei van kracht worden. De nieuwe be palingen waaraan de Belgen en ook de buitenlanders zich van daag op straffe van fikse gel dboeten moeten houden zijn veelal reeds geruime tijd in het verkeer gebruikelijk, maar waren tot nog toe niet ver plicht. Dat zijn ze nu dus wel. In de bebouwde kom is een snelheid toegestaan van 60 km per uur. Iedere groep huizen langs een openbare weg wordt als bebouwde kom beschouwd, totdat tegen 1978 rechthoekige borden begin en einde van de bebouwde kom zullen gaan aanduiden. Voortaan zal iedere automo bilist in België een veelvuldi- ger gebruik moeten gaan ma ken van zijn richtingaanwij zer. Als stelregel geldt, dat de richtingaanwijzer moet wor den gebruikt, als een voertuig zijn logische rijweg gaat verla ten. Bijvoorbeeld bij inhalen en weer invoegen, maar ook als u een (parkeer)garage verlaat. Links rijden in de bebouwde kom mag voortaan als er twee evenwijdige rijstroken in de zelfde richting gaan, en als de chauffeur op zijn rijstrook het gemakkelijkste naar zijn be stemming geraakt. Een witte lijn mag men in België onder geen enkele voorwaarde meer passeren, niet bij het inhalen, maar ook niet bij het afslaan. Alleen als er naast de ononderbroken witte lijn witte blokjes zijn aangebracht mag wel over de streep gereden worden. Voortaan mogen de automo bilisten niet meer afwijken van de' richting die pijlen op het wegdek aangeven. Eenmaal voorgesorteerd op een weg met pijlen naar links, rechts of rechtdoor moet die rijrichting te allen tijde worden gevolgd, ook als men zich heeft vergist. Op het laatste moment van richting veranderen kan een zware geldboete opleveren. In België worden voortaan ook de voetgangers beter be schermd. Zo zal er geen par keergelegenheid meer zijn binnen de vijf meter vanaf een zebrapad. Wie op een zebrapad stilstaat, om welke reden ook, is ook in de fout en kan beboet worden. Het ministerie van verkeer in Brussel heeft de Rijkswacht gevraagd vanaf de eerste dag van het in werking treden van de nieuwe verkeersregels van vandaag streng op te treden. Ook zal de Rijkswacht nog eens extra gaan controleren op overtredingen van de 13 zware inbreuken van het wegverkeer, zoals het dragen van de auto gordel, het overschrijden van de maximaal toegestane snel heden van 90 en 120 km, het inhalen van andere voertuigen als dat gevaarlijk is en het te rugrijden en keren op autos nelwegen, hetgeen helaas in België nogal eens voorvalt, als iemand de verkeerde weg is in geslagen.... strategische stellingen te neinde alle demonstraties in de kiem te kunnen smoren. Bij een van de kleine scher mutselingen die desondanks ontstonden, zagen ooggetuigen dat rechercheurs in burger vier jongens ongenadig afrosten en daarna aan hun haren mees leurden naar een arrestanten wagen. In een poging samenscholin gen te voorkomen, beval de po litie alle cafés en bars rond het centraal gelegen Atocha- station te sluiten. De Madrileense politie heeft een van de twee priesters gear resteerd omdat hij stakers had toegestaan in zijn kerk een hongerstaking te houden. De andere priester zou in contact hebben gestaan met een sta kingscomité in de bouwindus- trie. In de Noordspaanse stad Pamplona heeft de politie donderdagavond een illegale arbeidersbijeenkomst uiteen geslagen. Meer dan 80 perso nen werden gearresteerd. Vol gens het persbureau Europa Press raakten verschillende arbeiders gewond. In Barcelona, Bilbao, San Sebastian en een tiental an dere steden hebben illegale vakbonden de bevolking opge roepen tot stakingen en protes tacties. ROME (AFP) De Italiaanse premier Aldo Moro heeft giste ren in de Italiaanse kamer van afgevaardigden zijn aftreden bekendgemaakt. Moro zei hij dat demissionair was „gezien de onmogelijkheid een parle mentaire meerderheid te ver krijgen". Het Italiaanse kabinet zou onmiddellijk bijeenkomen om „de consequenties te trekken". Moro heeft in het parlement niet formeel de vertrouwens kwestie gesteld. Aangenomen werd dat Moro direct na het kabinetsberaad naar president Giovanni Leone zou gaan om het ontslag van zijn regering aan te bieden. De weg naar nieuwe verkie zingen ligt nu helemaal open. De grote „race" tussen com munisten en christen democraten kan beginnen. Moro liet het niet aankomen op een stemming, omdat de uitslag bij voorbaat vast stond. Socialisten en communisten hadden tevoren verklaard tegen de regering te zullen stemmen. De sociaal democraten, republikeinen en liberalen zouden zich van stemming onthouden.

de Stem | 1976 | | pagina 1