dis, Uitbreidingen Hoechst gaan zeker door Verdwenengeheim' ambacht herleeft in Hulster molen Bij Hertracht AWL heffingen omhoog ■M vergunningen voor drie fabrieken spoedig aangevraagd Groot succes voor Scaldis- volksdansers Ingenieursbureau: Dij kverhoging vlug, veilig en veel voordeliger Vlootbezoek Britten en Belgen aan Vlissingen Burgemeester van Breskens verdedigde Cruson B.V. voor Raad van State Ützendbunea1 Hoechst verwacht dit jaar weer winst VOORZITTER OGGEL: INMAAKSTER Buitjes waterstanden hoogwater [iet i auto .700,- )or ,dan ve premie vaarom oemen. ïeld eheel :houd ilder. VTRIEPERSONEEL onze relaties in Breda 'de buurt van het station- tot 11.00 en van 17.00 toi duur. Bel op voor verder® netto uitbetaald, 7 P(°' doorbetaalde vakantie- i sociale voorzieningen- da Tel. 076-137455 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Hoechst Holland NV met produktie- bedrijven in Breda, Dene- karap, Vlissingen en Weert verwacht voor 1976 een om zetgroei van 10 procent en een bescheiden winst. Een begin van herstel in de laatste maan den van '75 heeft zich in de ver streken maanden van dit jaar voortgezet. De omzet bedroeg in het eerste kwartaal 7 pro cent meer dan in de gemid delde kwartaal-omzet van 1975. Ondanks de verbetering in de capaciteitsbezetting is Hoechst Holland de moeilijk heden qua rendement op het kunststoffengebied nog niet te boven. Het eerste kwartaal is dan ook met verlies afgesloten. Aldus mr. .I.P. Bury, lid van de raad van bestuur in een toe lichting op het jaarverslag. In "et vorige jaarverslag schreef de raad van bestuur reeds dat de verwachtingen voor 1975 niet hooggespannen waren. De werkelijkheid is zelfs teleur stellend geweest, aldus het verslag. De omzet verminderde ™et 4,7 procent tot 976 mil lion. De winst die over 1974 -b miljoen bedrog sloeg om B een verlies van ruim 6 mil- joen gulden. De loonsom steeg ™et 24 miljoen tot 126 miljoen terwijl het aantal medewer kers met 65 tot 3103 vermin derde door natuurlijk verloop. •jagenoeg alle bedrijven van Hoechst Holland hadden te ampen met een grote onder zetting. Dit feit veroor- 2aakte een grote druk op de Wijzen terwijl de kosten per eenheid produkt bleven stij- Sen. Van de omzet werd 91 Procent geëxporteerd. In Vlis- 'Bgen werd gemiddeld minder an tweederde van de capaci- e" van de grondstoffen voor Polyester benut. In Breda ^eert vvas de gemiddelde ca paciteit bezetting circa 60 pro- ent, Een gelukkige uitzonde- 'ngvormde de fabriek van po- Jcstcreen schuim in Weert, die nele jaar op maximale ca- Paciteit geproduceerd heeft en e Is niet geheel aan de vraag kon voldoen. De investeringsuitgaven van occhst Holland bedroeg vo- 'f laar 74 miljoen, tegen 55 Biljoen in 1974. Van dit bedrag VoerH inde vestiging Vlissingen °r 42 miljoen besteed, voor a overige betroffen de inves- ''"Ben vestigingen in Breda "i Weert. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Hoechst zal zeer binnenkort de nodige vergunningen aanvragen voor de bouw van nog eens drie nieuwe fabrieken in het Sloegebied in Vlissingen naast de in aanbouw zijnde fabriek voor de reiniging van ruwfos- forzuur, die dit jaar klaar moet komen. Het gaat hierbij om vergun ningen inzake de wet op de luchtverontreiniging en de hinderwet voor de bouw van een chioorfabriek, een vinylch- loridefabriek en een polyvi- nylchloride fabriek. Met de bouw is een investering ge moeid van meer dan 300 mil joen gulden. De plannen voor deze uitbreidingen bij Hoechst in Vlissingen dateren reeds uit 1974. Maar Hoechst heeft op dit moment bepaald nog geen haast met de realisering van de bouwplannen. Dit bleek giste ren op de persconferentie in Amsterdam, waar de bedrijfs resultaten over 1975 bekend werden gemaakt. Volgens dr. R. Schorning, vice-voorzitter van de raad van bestuur van Hoechst Hol land n.v., valt op dit moment nog geen enkele aanwijziging te geven wanneer daadwerke lijk met de bouw van de drie nieuwe fabrieken zou worden begonnen. Veel hangt in elk geval af van de ontwikkelingen op de internationale markt. Een erg belangrijke factor vormen volgens hem verder de bepalingen inzake de hinder wet en de wet luchtveron treiniging. Hoechst zal deze keer geen schop in de grond van het Sloegebied steken voordat precies de milieu voorwaarden en de milieube palingen bekend zijn. Dr. Schorning stelde, dat er zeker nog wel een jaar overheen zal gaan, voordat de besprekingen over deze voorwaarden rond kunnen zijn. Op de persconferentie liet men gisteren echter ook door schemeren, dat het huidige in vesteringsklimaat in Neder land een rol speelt in de „langzaam-aan-actie" bij de realisering van de uitbreidin gen in Vlissingen. Maar het is volgens de Hoechst-directie beslist zo, dat Hoechst nog steeds vast van plan is, deze (Van onze correspondente) HANSWEERT - Op een groot internationaal festival in Roosendaal, waar volksdan sers uit het hele land en België gezamenlijk dansten, waren in alle opzichten grote successen weggelegd voor Scaldis uit Hans weert. De groep danste in Zeeuwse kostuums en had zoveel bijval, dat er direct verschillende con tacten tot stand kwamen met vooral Belgische verenigingen. Zo kwam er een uitnodiging voor enkele optredens op een groot internationaal festival in Antwerpen. Het bestuur hoopt dan ook, dat die contacten ver der zullen worden uitgebreid. uitbreidingen tezijnertijd te realiseren. Desgevraagd werd ten stelligste ontkend, dat het moederbedrijf in Frankfurt (Duitsland) besloten zou heb ben in Nederland geen investe ringen meer te plegen. Wel is men bij Hoechst over de gehele lijn veel kritischer gaan kijken naar alle investeringen, die op het programma stonden. Dit jaar denkt de Neder landse tak van het Hoechst- concern in elk geval voor onge veer 78 miljoen gulden aan nieuwe investeringen te doen. De bedrijfsresultaten in het eerste kwartaal van dit jaar zien er in elk geval beter uit dan dat vorig jaar het geval was. (Zie ook elders deze pagina). (Van een onzer verslagge vers) HULST - Terwijl de wie ken sinds enkele weken aan de ketting liggen, wordt bin nen de dikke stenen muren van de Hulster stadsmolen druk gebeiteld en gebikt. Molenaar-hobbyist Willy Baert beoefent er in zijn vrije tijd ondertussen een oud, welhaast verdwenen am bacht: het scherpen van de molenstenen. „Een vak apart", zegt hij. „Als de mo lenaars er vroeger mee bezig waren ging de deur op slot. De kunst mocht niet worden afgekeken". Willy Baert heeft er over igens haast mee. Op 8 mei is het Nationale Molendag en dan, zegt hij, moeten de wie ken uiteraard weer draaien. „Het scherpen van de stenen in de Hulster stadsmolen ge beurt niet alleen uit liefheb berij. 't Is bittere noodzaak, zegt Willy Baert, „We kregen praktisch niets meer gema len. Toen zijn we eens gaan kijken. De stenen waren praktisch helemaal afgesle ten en ze lagen ook nog scheef". Reden voor Willy Baert om onmiddellijk zijn kennis te gebruiken, die hij had opgedaan tijdens de eer ste cursus molenstenen scherpen, die sinds lange tijd in Nederland werd gegeven. De wieken van de Hulster stadsmolen zullen na 8 mei weer een tijdje op non-actief blijven. Dan begint namelijk de restauratie van de kap, een karwei waarvoor de ge meente voorlopig 30.000 gul den in een potje heeft, dat oorspronkelijk bestemd was voor het van de baan zijnde plan, om een museum in een „dode" molen in te richten. Men vond het uiteindelijk be ter om de molen gewoon te laten draaien. In het afgelo pen jaar heeft de molen op zaterdagmiddagen al weer heel wat tonnen koren tot meel gemalen. Als het aan Willy Baert ligt, wordt de molen ooit nog eens opnieuw rendabel. „Dat kan best", zegt hij, „er begint weer vraag naar molenmeel te komen. Vooral voor het malen van onze eigen Neder landse tarwe is een molen be ter geschikt dan de maalde rijen in de grote bedrijven. Het koren blijft daar aan de trommels kleven. Daarom wordt er maar gauw gezegd, dat het Nederlandse graan slecht is. Dat'is niet waar. De kwaliteit is best". Willy Baert vindt het ge bruik van een molen voor kleinschalige bedrijvigheid heel geschikt. „Wanneer die behoefte aan energie blijft bestaan, waarom zou je dan niet op zo'n molen stappen. Die energie kost niets. Je hebt alleen een arbeids kracht nodig, maar dat moet met die werkloosheid geen probleem zijn. Er valt best wel een werkloze te vinden, die het leuk vindt, zo'n molen te laten draaien. Als zo ie mand werkloos blijft, kost hij toch net zo goed geld". (Van onze parlementaire redakteur) DEN HAAG - De Oosterscheldc hoeft niet dicht. Deltaveilig heid voor Zeeland kan ook zonder afsluitdam in 1985 worden bereikt: door dijkverhoging. Dat blijkt uit een studie van het ingenieursburo Dwars, Heederik en Verhey, die is uitgevoerd in opdracht van de Stichting Natuur en Milieu. De verhoging van de bestaande zeewering is niet alleen tech nisch mogelijk, ook organisa torisch voorziet het rapport weinig moeilijkheden, mits de regering en de lokale overhe den en de waterschappen de handen in elkaar slaan en een landelijk plannings-buro op richten. De kosten raamt men op 2,25 miljard gulden. Verge leken bij totale afsluiting (5,3 miljard) en een waterdoor- laatbare dam (4,6 miljard gul den) een aantrekkelijk alterna tief, zo stelt het comité samen werking Oosterschelde, waarin alle Zeeuwse millieu- groepen samenwerken. In het rapport is wat de com partimentering betreft, geko zen voor de Philipsdam en de Oesterdam, waardoor de lente van de dijkverhogingen kan worden beperkt tot 160 kilo meter. In de Oesterdam zal een schut- en spuisluis moeten worden aangelegd. Het Rijn- Schelde-Kanaal blijft zo getij- devrij. Terwille van het zout watermilieu op de Ooster schelde zou er ook bij Bath een spuikanaal moeten komen. Daarbij wordt tevens de bouw van duwvaartsluizen bepleit. De hoge kosten daarvan kun nen gedeeltelijk worden ge compenseerd door aanzien lijke besparingen aan de slui zen in de Philips en in het ka naal door Zuid-Beveland bij Hansweert en Wemeldinge. Overigens heeft het provinci aal bestuur een spuikanaal bij Bath al herhaaldelijk onaan vaardbaar genoemd. Ook de stichting SOS pleit voor een verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland en laat dus het spuikanaal bij Bath vallen. Het rapport signaleert wel een aantal knelpunten bij die dijkverhoging die niet uit de doeken worden gedaan. Zo zul- ler er op veel plaatsen nieuwe, buitendijkse zeeweringen moeten worden aangelegd, die grote schade kunnen berokke nen aan buitendijkse activitei ten (oester- en mosselteelt). Knelpunten zijn de plaatsen Bruinisse, Colijnsplaat en Yer- seke, terwijl ook de situatie bij St. Annaland, St. Philipsland en Weldinge ongunstig wordt genoemd. Hier staat men ook voor de keus wel of niet veel bebouwing af te breken. (Van een onzer verslagge vers) VLISSINGEN - Giste ren is in Vlissingen de En gelse onderzeebootjager Lowestoft aangekomen voor een bezoek dat tot 3 mei zal duren. Het schip heeft een bemanning van 238 koppen. Vanmorgen krijgt de Britse oorlogs bodem gezelschap van de Belgische mijnenvegers Veerne, Spa en Verviers. Op Koninginnedag en za terdag 1 mei is de Lowes toft voor het publiek te bezichtigen tussen 14 en 17 uur. Zaterdag speelt het rugbyteam van de Lowestoft op het terrein van Voorborch in Middel burg een wedstrijd tegen Oemocmenoe. De wed strijd begint om halftwee. Op zondag 2 mei vindt op het veld van Bonedijke in Vlissingen een hockey wedstrijd plaats tussen een team van de Lowes toft en de Vlissingse Hoc key Club, aanvang twee uur. (Van een onzer verslaggevers) AXEL - „Ik ben er zeker van dat bij de overdracht van de AWL aan de waterschappen de heffingen voor de inwoners van de gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen om hoog zullen gaan. Die heffin gen vormen dan namelijk een onderdeel van de hele water schapsfinanciering". Dit is de mening van AWL-voorzitter D.J. Oggel in Axel. Zoals bekend is het provin ciaal bestuur van mening dat de AWL (de afvalwaterleiding in de Kanaalzone) aan de wa terschappen moet worden overgedragen omdat in Zee land nu eenmaal de water schappen met de zuiverings- taak voor wat betreft het op pervlaktewaterzijn belast. Het bestuur van de AWL voerde tot nu toe aan dat de AWL niet aan de waterschappen moet wor den overgedragen omdat de afvalwaterleiding uitmondt op een rijkswater als de Wester- schelde. Tijdens de laatste vergade ring van provinciale staten deelde gedeputeerde mr. J. Schlingemann mee, dat vol gens minister Westerterp de AWL wel aan de waterschap pen kan worden overgedragen. De heer Oggel gisteren over de brief van de minister: „Zo uit drukkelijk als de heer Schlin gemann dat zegt heeft de mi nister zich in zijn brief niet uitgelaten. Uit de brief blijkt dat er geen juridische grond is om de AWL aan de water schappen te geven. Wel blijkt uit de brief dat de overdracht mogelijk is". De beslissing over de over dracht van de AWL zal geno men moeten worden door de gemeenten Sas van Gent, Ter neuzen en Axel. De gemeen schappelijke regeling, die hiervoor in het leven is geroe pen, geldt tot 1982M Tevoren kan de AWL alleen ophouden te bestaan als drie gemeenten het daarover eens zijn. Is ook maar één gemeente tegen op heffing van de AWL, dan blijft die bestaan. Over de vraag wat de ge meenten met de AWL willen doen, wordt volgens burge meester A. de Kam van Axel binnenkort een vergadering gehouden. De gemeente Axel heeft nog geen standpunt in genomen, maar burgemeester De Kam zelf is van mening dat de AWL in principe naar de waterschappen moet. De ge meente Sas van Gent is echter tot nu toe tegen opheffing van de AWL geweest. Wethouder A. de Beleir daarover: „Als de AWL wordt overgedragen, dan hebben de gemeenten geen zeggenschap meer over de hoogte van de milieuheffing. Een dan heeft de burger er zelf ook geen invloed meer op". Wat de houding van het ge meentebestuur van Terneuzen zal zijn, is nog niet bekend. Loco-burgemeester drs. R Barbé tevens dijkgraaf van het waterschap De Verenigde Braakmanpolders, was giste ren niet bereikbaar voor het geven van een toelichting. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - Het metaal- veredel ingsbedrijf Cruson B.V. uit Breskens moet dicht en zal geheel opnieuw worden opge bouwd op het dichtsbijzijnde industrieterrein. Dit is de me ning van de Zeeuwse inspec teur voor de volksgezondheid, dr. Adriaanse, die gisteren namens hem door de heer Bon hof naar voren werd gebracht tijdens een zitting van de Raad van State. Volgens de uitlatingen van de heer Bonhof verspreidt het bedrijf fluordampen en andere kankerverwekkende stoffen, die een onaanvaardbaar risico inhouden voor de omwonen den. Tot nog toe hebben B. en W. van Oostburg geweigerd, in te gaan op het verzoek van dr. Adriaanse, om Cruson B.V. tot sluiting te gelasten. Dr. Adri aanse was daartoe in beroep gegaan bij de raad van State, waar gisteren burgemeester Schipper zich persoonlijk voor het voortbestaan van Cruson inzette. Volgens de burgemees ter zijn de hoeveelheden scha delijke stoffen, die door het bedrijf worden verspreid, zeer gering en bovendien is het be drijf volop doende om tege moet te komen aan de voor waarden voor het verkrijgen van een hinderwetvergunning moeten worden uitgevoerd. „Om financiële redenen is het bedrijf niet in staat, over te gaan tot totale herbouw. Daarom moet eenvoudigerweg de kans worden geboden om voor de huidige locatie een hinderwetvergunning te ver krijgen", aldus de burgemees ter. De Raad van State brengt over enkele maanden advies uit aan de Kroon over de vraag of het bedrijf van Cruson al dan niet terecht in werking is gebleven. Vooruitzichten voor don derdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18 uur: eerst enige regen, later opklaringen, plaatselijk nachtvorst. Middag- temperaturen omstreeks 10 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor donderdag: aantal uren zon 0 tot 7, min. temp. om streeks 2 graden, max. temp. omstreeks 10 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur 80 procent, kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon 4 tot 14, min. temp. om streeks 2 graden, max. temp. omstreeks 10 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur 90 procent, kans op een geheel droog etmaal 70 procent. N.B.: Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 graden en voor vrijdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Konstanz 274 plus 1, Rhein- felden 220 plus 20, Plittersdorf 352 min 3, Maxau 398 plus 5, Plochingen 190 min 10, Mann heim 240 plus 19, Steinbach 127 plus 5, Mainz 227 plus 18, Bingen 104 plus 18, Kaub 135 plus 21, Trier 248 plus 7, Ko blenz 143 plus 17, Keulen 79 plus 15, Ruhrort 210 plus 6, Lobith 821 plus 6, Panner- dense Kop 798 plus 7, Nijme gen 625 plus 5, IJsselkop 772 plus 5, Eefde IJssel 304 plus 2, Deventer 190 onv, Katerveer- Spooldersluis 20 plus 6, Mon- sin 5446 min 10, Borgharen 3837 min 11, Belfeld 1098 plus 1, Grave beneden de sluis 495 min 1. Morgen, donderdag 29 april Bergen op Zoom 3.29-15.53 Hansweert 2.59-15.29 Terneuzen 2.19-14.48 Vlissingen 1.48-14.12 Wemeldinge 3.45-16.08

de Stem | 1976 | | pagina 11