struisvogel Kennis vergaren Alles over kwasten De bevoorrechte sportvisser Razend snel m m u m. oja Pi x m r r, o a o Voortaan zelf denken mru m u w. mm urm w m bi m ma m w m n Zuinigjes Schaakprobleem (PXJPX 'iiq-9q 83-8"X icj-zaa 'Z 93X8U '!93Xi3X I HIJ BEDRIJFT struisvogelpolitiek. Hij steekt zijn kop in het zand. Beide uitdrukkingen worden in onze taal veelvuldig gebruikt of misbruikt. Beide begrippen slaan echter wel te rug op gedragsuitingen van de struis vogel. Die kop in het zand steken heeft wel een andere betekenis, dan wij er aan geven. Het is voor dit dier gewoon noodzaak om in leven te blij ven. NOGAL regelmatig komen er brieven en telefoontjes binnen, waarin ge vraagd wordt naar de bronnen van de philatistische wijsheid. Goeie vraag dus. Nu is er intussen een collectie boekwerken verschenen, die een middelgrote bibliotheek uitpuilend zouden vullen. Op dat spoor hoef ik u niet te zetten. Wel op iets eenvoudiger werk, dat intussen ook verwijst naar detail-studies en breed-opgezet spe cialisme. Dus beperkt tot Nederland. We kennen in ons land twee jaarlijks uitgegeven katalogen. De ene heet speciale cataloog en verschijnt elk jaar in september. De 35-ste editie is ervan uit en daarin staan een schat aan exacte gegevens (ontwerper, kleuren, formaat, tanding, aantallen, data etc.). Ook de koloniën, wat ervan over is plus FDC's staan erin. Elke postzegelhandel heeft het intussen kloeke boekwerk in voorraad. Daar naast is begin dit jaar de eenvoudige (ook minder dure) gewone kataloog uitgekomen. Dit jaar met de zegels voor het eerst in kleur. Deze cataloog biedt veel minder gegevens en volgt de prijzen van de vorige uitgave. Dat is dus jaarliteratuur. Maandelijkse aanvulling van feiten, meningen en zegels vindt U in Nederland in een tweetal maandbladen voor philate- listen. De eerste heet: Mijn stok paardje. De naam is wat oubollig, de inhoud eenvoudig met meestal een oubollig commentaar voorin. Van de hele wereld worden de uitgaven ge bracht, wat advertenties en kleine aanbiedingen plus wat artikelen op special i=fisch gebied. Best aardig Struisvogels kunnen nauwelijks vlie gen, wel draven. Hard. Zelfs zeer hard. De snelheden variëren dan om de 50 km per uur en dit gebeurt dan met stappen van 3,5 meter gemid deld. Struisvogels leven voorname lijk in kudden bijeen, meestal met 10 a 15 dieren bijeen. Een familie be staat gewoonlijk uit een mannetje met één „hoofdhen" en twee „bijhen- nen". Als het op inniger kontakt aan komt slaat het mannetje beurtelings de vleugels omhoog, wervelt op de grond liggend, met heftige vleugel slagen grote zandwolken op en uit hoempa-achtige geluiden, die zeer dof klinken. De uitverkoren hen cir kelt om hem heen met afhangende vleugels. Na dit' samenzijn legt zij 10 tot 12 eieren. Dit nest wordt in de regel aan gevuld met de „produktie" van de bijhennen. Het uitbroeden is een zaak van zowel de hoofdhen alsook het mannetje. Zij zit overdag op de eieren en hij lost haar 's nachts af. De kui kens komen na ongeveer 40 dagen uit en kunnen direkt rennen. Indien zij in gevaar zijn drukken zij zich tegen de grond, hoewel ze door vader en moe der ook verdedigd worden. Struisvo gels werden vooral voor de laatste wereldoorlog veelvuldig gekweekt om hun mooie sierveren. Vooral in Australië waren er diverse farms. Toen de tijden slechter werden heeft men nog even geprobeerd om met deze dieren draverijen te organise ren, waarvoor grote geldbedragen werden ingezet. G. DE WIT IK HEB onlangs in deze rubriek over het schilderen gesproken - ditmaal eens aandacht voor de kwast. Menige kwast is, wanneer u die in de winkel haalt, wat aan de lange kant. Vooral bij gebruik bij smalle stukjes of kleine oppervlak ten. Immers, de lengte kan dan tot geknoei aanleiding geven. Toch hoeft u dan geen kleiner kwastje aan te schaffen. Een ou derwets maar afdoende middel is het gedeeltelijk opbinden van de kwast: bindt een dun touwtje van uit de steel strak om de haren tot dat ze de gewenste lengte hebben. Naar gelang de kwast slijt, kunt u het touwtje gedeeltelijk verwijde ren. Vervolgens komt het schoonmaken aan de beurt. Veel muurverfsoorten laten zich met water verwijderen. Maar gaat het om echte verf dan moet u met een verfoplosmiddel de verf van het metaal en het handvat verwijderen, en de kwast vervol gens met benzine en/of terpetine behandelen. Eventueel naspoelen met warm water met zeep. Heeft u de kwast hard laten worden dan valt er weinig te doen. U kunt het proberen met een afbijtmiddel, waarin de kwast dan enige tijd moet weken. Daarvoor uiteraard geen plastic materiaal gebruiken. Maar is de laag erg dik en oud, dan zal het resultaat weinig bevredi gend zijn. In elk geval: probeer na enige tijd afbijtbad dan met een voor de prijs van ƒ16,75 per jaar aan abonnement. Te bestellen Adenauer- laan 268 in Utrecht. Stukken beter is Philetalie. Een zeer gedegen maand blad met eveneens, maêtr wat uitvoer iger de wereld-uitgaven. Bovendien gedegener voorlichting en dieper spittender artikelen. Ook hun corres- pondentennet voor veel gevraagde gebieden is stukken beter. Wie aan gesloten is (of zich aansluit bij) een erkende postzegelvereniging betaalt de verenigingsbijdrage natuurlijk, maar krijgt dan het blad gratis. Ach terin staan elke maand de activiteiten van alle aangesloten verenigingen. Het blad is ook veel groter en kost slechts 25,-- per jaar. Bestellen bij de penningmeester H. van Lente. De Gooise Warande flat B17. Mezenlaan 19 Bussum. Neemt U eerst dit blad en leest u daarin bij welke verenigingen U in Uw woonplaats de beste aanslui ting kunt krijgen, dan wordt dit ab onnementsgeld later verrekend bij het verenigingsgeld. Het maandblad biedt bovendien een uitgebreide be spreking van alles wat in binnen- en buitenland verschijnt op postzegel- gebied. Doet U meer dan alleen maar een albumpje vullen, dan is dit blad het aangewezen spoor. HARRY KOLKS De struisvogel leeft immers in zan dige of rotsachtige gebieden, waar ze elke voorkomende vegitatie als voed sel benutten. Indien er dierlijk voed sel voorhanden is, zijn zij er ook niet vies van. Het plantaardige voedsel graven zij vaak behoorlijk diep uit de grond, zelfs zó dat hun kop geheel in het zand verdwijnt. Het is dus niet zo, dat dit dier beslist niets wil zien. Deze alleseters hebben bovendien de ge woonte om ook stenen te eten. Dit om het gevarieerde voedsel dat zij tot zich hebben genomen, helpen te ver malen. Struisvogels heten de grootste vogels te zijn die we kennen. De nu nog aan wezige exemplaren op onze aarde kunnen tot 150 kg wegen. Hun voor ouders, de reuzenstruisvogels met een gewicht van 400 tot 500 kg en een hoogte van 3 tot 4 meter waren de madagascartruis en de moa's van Nieuw-Zeeland. Zij stierven 500 tot 700 jaar geleden uit. Uit overblijfse len weten we nu dat ze tot in de histo rische tijden voorkwamen in Zuid- Europa en Azië. mes of iets dergelijks de dikke laag te verwijderen, waarna u met eer der genoemde middelen kunt be ginnen. Gaal u de dag erna weer verder, en is het volkomen reinigen dus over bodig, dan kunt u volstaan met de kwast in water op te bergen. Het enige wat u dan moet doen is het water uit de kwast te slaan. Wel kunt u er het beste voor zorgen dat de kwast niet de bodem raakt. U kunt dat vermijden door de kwast op te hangen (gaatje door de steel en stokje erdoor). Tenslotte het bewaren: als u een kwast geruime tijd niet gebruikt kunt u deze het beste in een krant verpakken. Wat naftaline erbij vermijdt te sterke uitdroging. Eén per krant is het beste. Tenslotte een algemene vuistregel: vermijdt altijd dat de kwast op de haren staat. Hangen of liggen is het beste. HANS VELDHUIS BRANDAEN en andere ver- 9 halen, via de etsen en froge I naalden van Michael Jepkes, 9 zijn te lezen in Etcetera te Be- 1 rgen op Zoom; tot en met 28 9 april. JOZE Ciuha maakte achter I glasschilderijen en grafiek, die L opgehangen zijn in POC te Eindhoven; toten met 27 april. is MENNO Bollen, litho's en to Jan Maas, plastieken - twee R oud- St-Joosters - hebben hun m werk ter bezichtiging uitge- Oi staid in galerie De Hazelaar in ra Boxtel; tot en met 25 april. m va LINKSAF rechtsaf, alsmaar wi rechtdoor; tentoonstelling w over bewegwijzering in Bouw- re centrum Rotterdam; van 13 ge april tot en met 22 mei. la JAQUES Ponceau stelt ten- la; toon, tot en met 2 mei, in het sti Tongerlohuys te Roosendaal, de Wat Dat is een verrassing, (K maar u bent vriendelijk uitge- lij nodigd te komen kijken. BERG-ZE, tentoonstelling zij door verzamelaars uit Bergen de op Zoom en omgeving; tot 10 va mei in het Markiezenhof. zo koolstof hengels, er wordt hetzelfde mee bedoeld). Voor de „gewone man" niet te betalen, omdat men voorlopig geen enkele hengel van dit materiaal onder de 700,- zal kunnen kopen. Om maar niet te spreken van de 9 meter lange wed- strijdhengel, die een dikke tweedui zend gulden moet gaan opbrengen. Het grootste percentage van de mensen die de wedstrijdsport beoe fenen zal ook met geeri mogelijk heid aan zo'n hengel kunnen gera ken. Om iedereen de gelegenheid te geven een carbonfiber-hengel aan te schaffen, zal het o.i. niet lang meer duren of imitatie van dit ma teriaal zal zijn intrede gaan doen. En juist voor dit beduidend minder kwaliteit bezittend materiaal (een kleiner grafiet-gehalte) is het uit kijken geblazen. De vakman/hen gelsportwinkelier kan ook hier van advies dienen. 27. in bezit nemen 28. binnenkomst 29. residugesteente 32. kwinkslag 33. morsig 34. laag onderhuids vet 36. wettig bewijsschrift OOK HET artikel over de verbasterde woorden in onze taal (ledikant, mar ketentster, e.a.) heeft enkele, bijzon der gewaardeerde reakties opgele verd. Reden voor ons om nogmaals - en met veel plezier - in deze materie te duiken. De fervente ster-kijkers onder onze lezers zullen het begrip 'even een vlekje wegwerken' inmid dels wel kennen; het stiekem en haas tig achterover slaan van een glaasje geestrijk vocht. Een dergelijk eufe misme vinden wij ook terug in de uit drukking 'even een akkefietje op knappen', want oorspronkelijk had het precies dezelfde betekenis. Het woord is namelijk afgeleid van aqua vit (L. aqua vitae levenswater), zoals onze voorouders hun brande- wijntje noemden. Er zijn (nog steeds) mensen die verbleken bij het horen van het een of andere schuttingwoord en er toch niet voor terugschrikken iemand voor lapzwans uit te maken. Bij het doorbladeren van de hengel sportcatalogi voor het komende sei zoen, kom je tot de conclusie dat de sportvisser een bevoorrecht mens is. Hij heeft immers de keuze uit dui zenden artikelen van goede tot zeer goede kwaliteit. Welke andere sport biedt zijn beoefenaar zulke seivice? Geen enkele toch? Niet iedereen is echter gelukkig met dit enorme scala van aanbiedingen. Het maakt hem onzeker en gaat dan niet zelden over tot een over haaste aankoop, waarvan hij later spijt heeft. Het is zaak zich door een goed geoutilleerde - en wat belangrijker is - bekwame, hengelsportwinkelier te laten voorlichten. Liefst door ie mand die zelf de nodige tijd aan het water doorbrengt. Neem nou de binnenkort Europa overstromende carbonfiber-hengels (of grafiet, of Bijvoorbeeld bij het vissen met kunstaas is een razendsnelle hengel gewenst. Licht, snel, slank gebouwd en goed in de hand liggend. Het carbonfiber bezit al deze eigen schappen en komt daarnaast vanuit een gebogen positie flitsend naar de uitgangsstand terug, zonder „na te schommelen". Of het echter onmo gelijk is een hengel met een derge lijke actie te bouwen van een goed koper materiaal is te betwijfelen. Van een goede - kwaliteit glasvezel bijvoorbeeld kan ook een behoorlijk snelle hengel worden gebouwd. Het ligt aan de financiële toestand van de sportvisser aan. welk mate riaal hij de voorkeur gaat geven. Het verschil beloopt per slot van rekening meerdere honderden gul dens. JEAN BRANDTS PIETER Holstein laat zijn grafische werk zien in kunst zaal 't Meyhuis te Helmond. Tot en met 21 april. breeuwse woorden die onze taal zijn binnengeslopen zijn gemakkelijk te herkennen. Bajes, gajes, majem, ja jem, zij verloochenen hun afkomst niet. Dikwijls echter is de uitspraak van het Hebreeuws zo verschillend van de schrijfwijze, dat men het:oor- spronkelijke woord nauwelijks meer kan herkennen. Dit is b.v. het geval met ba'al habba'it (letterlijk ver taald: heer des huizes). Zo geschreven kan men er geen enkele overeenkomst in ontdekken met een algemeen ge kend Nederbands woord. Pas als men weet, dat de uitspraak (ongeveer) bó- laboois is, wordt het ons duidelijk, dat ook bolleboos vanuit het oosten is overgewaaid. GEORGES L. MAZURE. HORIZONTAAL 1. bewaarkluis 3. uit cirkels bestaande open hemelglobe 6. naaldboom 11. delfstof 12. wegkrabben 13. speelgoed 14. reeks van bij elkaar ho rende dingen 15 schijf vis 17 telwoord 19 luchtklep 22. plaatsnijder 25. vrijwillig afstaan 28. bemoeienis 30. Frans departement 31. openbaar weeggebouw 33. riet of stro als dakbedek king 35. plaaggeest 37. oppergezag 38. liefdeleven 39. laboratoriumglaswerk 40. scharnier 41. Australische struis VERTIKAAL 1. palmmeel 2. iemand lichtzinnig het hof maken 4. vruchtbaar 5. binnenkort 7. tijdkring 8. sieraad 9. nauw 10. levenslucht 16. elpenbeen 18. grafkelder 20. gesloten 21. hoog aanzien 23. snelle loop 24.. afgelegen 26. broos Waarschijnlijk weten zij niet dat het is samengesteld uit twee Duitse woorden: Lapp(i)sch en Schwanz. Oplossing van vorige week: Het eerste betekent onbenullig, fut loos, slap; het tweede wordt in de meeste woordenboeken vertaalt met staart, maar in het normale spraak gebruik verstaat men er meestal het mannelijke geslachtsdeel onder. Zo ook in dit geval!De meeste He- (7-11) 37-31 (11-16) 47-41 (6-11) 32-27! Uit. In de partij Graas-Polman de stand na 43 zetten: f~? 7' W. S' ff r s< d uraji DE WEDSTRIJD om het Open kam pioenschap van Zwitserland, ge speeld in februari, is een zege gewor den voor onze landgenoot Genna So- sonko. Hij liet o a. Westerinen, Dück- stein en de voormalige jeugdwereld kampioen Hug achter zich. Wit: Zimmerer. Zwart Teschner. Siciliaanse verdeuiging 1. e2-e4, c7-c5 2. Pgl-f3, Pb8-c6 3. d2-d4, c5xd4 4. Pf3xd4, g7-g6 5. Pbl-c3, Lf8-g7 6. Lcl-e3, Pg8-f6 7.Lfl-c4, 0-0 8.Ddl-d2, Pf6xe4 (In leiding tot een bekend soort vereen voudiging). 9. Pc3xe4, d7-d5 10.Pd4xc6 11. 0-0-0, Dd8-c7! 12. Lc4xd5, c6xd5 13. Dd2xd5, Lc8-e6 (Zwart is er een pion bij ingeschoten maar zijn compensatie ervoor is niet gering! Twee op wits koningsstelling gerichte aanvalslopers en bovendien open torenlijnen aan die kant van het bord.) 14. Dd5-c5, Dc7-b7 15. Pe4-c3, Tf8-c8 16. Dc5-a3, Lg7xc3 17. b2xc3, Ta8-b8 18. Le3-d4 (Niet Dxa 7, Db2 ,Kd2, Dx3+ enz.), Le6-f5! 19. Da3-a4 (I.v.m. Dbl+, Kd2, Dxc2+ moest c2 worden ge dekt.), Db7xg2 20. Thl-el (Hoopt op Dxh2, Txe7 maar zwart heeft andere plannen.), Dg2-f3! 21. Telxe7 (Nau welijks de beslissende fout te noemen want er dreigt al te veel. Bijv. Df4 op een torenzet gevogd door Txc3! Wits koningsselling is een ruïne en' zoals vaak zijn de lopers van onge- lijke kleur in het voordeel van de a an- valler.), Tb8-bl 22. Kclxbl, Df3xdl+ 23. Kbl-b2, Tc8-b8+ 24. Da4-b3 (Ka3, Del mat. De rest is na tuurlijk kinderspel.), Ddlxc2 25. Kb2-a3, Dc2-cl+ 26. Ka3-a4, Lf5-c2! Wit geeft het op. CONSTANT OR BAAN West gever, NZ kwetsbaar. In der derde hand waagde oost een goed schot: drie ruiten. Zuid doubleerde, west paste' noord vier ruiten (man- cheforcing), zuid vier harten. West startte met ruiten 9 en zuid zag de toekomst vrij somber in. Hij bedacht dit: ruiten voor de H, schoppen A na waar oost de B bijdeed. Ruiten naar het A op tafel en schoppen na, voor de H. Vervolgens harten A, gevolgd door harten tien. West nam die slag zuinig jes met de B, oost moest met de V- ovememen en was nu verplicht ruiten (dubbel renonce) of klaver te bren gen: beide varianten gaven' NZ tien slagen:daar de klaververliezer in noord verdween. West had dus har tien tien met de H moeten nemen: als zuid av in die kleur had, zou hij an ders gespeeld (gesneden) hebbed. Dus oost had harten V - niet zo moeilijk, als je maar éven nadenkt. Waarom dorst zuid een tweede schoppen te spelen terwijl al de B bij oost gevallen was? Een kwestie van kijken: west speelde op de eerste schoppen de acht bij. Zou hij dat gedaan hebben met V983? Het kón, maar was minder waarschijnlijk: de meeste spelers zijn zuinig op hun hoge kaarten! Oosts manoeiivre met de schoppen B was goed: het kon niets verliezen en mis schien helpen. Had oost éven ver ge keken in de troefkleur dan had hij harten V onder zuïds harten A kun nen gooien - het zou wests zuinig heidsfoutje voorkomen hebben. Maar wie gooit nou troefvrouw ónder het A als dat niet nodig is? Het zou van deze OW inderdaad heel erg verlangd zijn! Het is Barbara Graas uit Wormer- veer gelukt om het vierde dames kampioenschap van Nederland 1976 op haar naam te brengen. Zij nam de titel terug van Eefje nieuwen- huizen uit Wageningen, die vorig jaar de sterkste bleek te zijn doch nu genoegen moest nemen met de vierde plaats. Toch blijkt uit de ge- •speelde partijen dat het spelpeil vooruit is gegaan en dat er nu vooral door de jongere deelneem sters beter partij wordt gegeven. -Willen wij echter een woordje meespreken in de strijd om de we reldtitel, dan moet er meer tijd en geld voor training en bégeleiding van onze dammende dames be schikbaar komen. Hieronder volgen een drietal frag menten van de winnares Barbara Graas. Na 21 zetten was de stand in de partij Graas-Botter als volgt: ÜVAvl' I I R I I lil ma o m o o I F o S o O ff O O O ff O a DT |Q ,P E P, F Wit: 25, 26, 28, 29, 33, 35, 36, 38/40, 42/44, 46, 47, 49. Graas. Zwart: 2, 4, 6, 7, 9, 12/15, 17/20, 22, 24, 27. Butter. Wit aan zet staat positioneel zeer sterk en speelde hier 40-34 (24-30?) (Loopt in de val) 35x24 (19x30) 36-31 (27x36) 26-21 (17x26) 28x10 (9-14 10x19 (20-24) 29x20 (15x13). Wit wint twee schijven en een 15- tal zetten later de partij. Zeer sterk in de aanvangsstand is ook: 38-32 ,(27x38) 43x32 (2-8 of?) 42-37! VANAF maandag wordt onze schaakrubriek uitgebreid met een wekelijkse probleemstel ling, die de lezer zelf zal moeten oplossen. Er worden interes sante stellingen uit werkelijk gespeelde partijen gegeven, van waaruit een der partij en tot het beslissende offensief kon overgaan. De lezer zal zelf moe ten uitzoeken hoe de partij tot winst gevoerd kan worden. Om U geen week te laten wachten op de juiste oplossingzullen wij deze ondersteboven in de ru briek plaatsen. Dek de oplos sing af met een papiertje opdat U niet voortijdig in de verlei ding komt te spieken. Veel suc ces en genoegen met Uw eigen denkwerk. Wit: 21, 26, 27, 33/35, 39, 43, 45. Zwart: 8, 11, 12, 15, 18/20, 24, 25. Polman. Zwart aan zet ziet dat de damcom- binatie die wit hier aanbood door (25-30) 34x23 (18x49) niet opgaat wegens 21-16 (49x21) 26x6! speelde hier (il-17) 33-28 (18-23?) (Ge woon (8-13) en daarna de ruil (24-30) enz.: is remise.) 27-22! (23x32) 22x11 (32-27) 11-6 (37-41) 34-30 (25x34) 39x30 (41-46?) (24-29) geeft nog remisekansen 6-1 (20-25) 1x5 (25x34) 43-38) (34-39) 45-40 (8-13) 40-34 (39x30) 38-32 (46x28) 5x32! en dit eindspel ging voor zwart verloren. Vooral met het eindspel krijgen de dames nogal eens moeilijkheden. rrrmg ►Co SJS «s? W IT 9, W- gaar»! Wit: 7, 25, 30, 35. Poepjes. Zwart: 14, 19, 23, 26, 29 dam op 47. Graas. Zwart aan zet speelde hier (29-33?) en door 30-24 (19x30) 35x24 wist wit remise te bereiken. Winst was (23-28!) en nu volgt op 7-1 (19-23) 1-6 (14-20) 6x15 (23-29) 15x38 (47x15) Uit. JAN EDINK MENEER west was zuinig van aard - in vele omstandigheden een goede ei genschap, maar niet altijd in het moeilijke bridgespel. Kijk eens wat hem gebeurde tijdens één van de voorronden van het ook dit jaar weer zo populaire Interpolis - parentoer- nooi: Dit is een partijstand, waarin wit de winst kon forceren. Hoe deed hij dit? Zl]| vo<| Oplossing schaakprobleem: (f,861 pBjguiual 'ueyj uaSaj ijjsa -3U90 - uafji) ';uia\ ua q-gaxtbi •C saxg»! 'auiip H. W. FILARSKI

de Stem | 1976 | | pagina 28