Nauwelijks verandering in aantal part-time opleidingen aan lts-en In Zeeland is geen geschoolde bouwvakker meer te krijgen AARDENBURG VING TOT NU TOE 80 BISAMRATTEN Zeeuwse vrouwen voorgelicht over kanker ERVINGSPOGING IN ENGELAND MISLUKT Nieuwe studie Oosterschelde gewoon niet pikken" EHULPEN ORGING MAES gemeente Zeeuwse CDA-voorzitter drs. H. Eversdijk: 5 Subsidie voor huis houdelijke voorlichting blijft noodzaak Eerst zonnig waterstanden hoogwater Iers van Middelburg ma- gemeentelijke instellin- maanden plaats is voor gemeenschap: admini- looladministratie tijdvak: augustus voor een pe- atieve werkzaamheden, de reiniqinasdienst kim. :hten geplaatst worden. alf augustus, aden en bijrijden. nkele vakantiekrachten soenen. ot half augustus, jderen, papier prikken, alefoniste tijdvak: 12 juli representatief voorko- t stadhuis. Eisen: repre- rennis van moderne ta- idministratieve hulp voor rak: 12 juli t/m 30 juli 1976, neden. Eis: tupevaardig- ureie dienst: 2 hulpsup- jntoonstelling. Tijdvak hall unctie: toezicht houden en reden. een minimum leeftijd van n leeftijd van 20 jaar. On- agt de beloning voor deze uur, exclusief 7,1 AOW/ 7,8% vakantietoelage, uncties kunnen een sollici- n danwel afhalen op het n. 80-29560. Deze formulie- week na het verschijnen land adres te worden inge- DIENSTVERLENING -VLAANDEREN vertrekt een van onze leid- n het team gezinsverzorging n: en van de aanvragen voor ge- ig; en van gezinnen, gezinsver- -helpsters; jmen binnen het team en de or een verdere uitbouw van lort. ding; gens rijksregeling, COAM sregeling; ergoeding; bij huisvesting. ng: ter vervanging vanaf juni, cheid tot vast dienstverband Tiber; 3.O., urgentie-opleiding, soci- e, akte N XII, ,N XIX of NXX: ïen het werkgebied West- 'laanderen; >ewijs. ïen 14 dagen aan de direkteur Nieuwstraat 7 te Oostburg. f51). van de gemeente Terneu- at met ingang van 13 april maand, op het stadhuis van I4, voor een ieder opnieuw werp van de 2e partiële her- temmingsplan „Zaamslag". [irmelde termijn van een bij de gemeenteraad schrif- en tegen bovenvermeld ont- 376. o-burgemeester voornoemd, C.E. Barbé. Tel. 01140-2662 de piem: ZATERDAG 10 APRIL 1976 MIDDELBURG - Ruim vijfduizend Zeeuwse vrouwen hebben vorig jaar de voorlichtingsbijeenkomsten over kanker bezocht, die waren georganiseerd door de Zeeuwse Vrouwenraad in samenwerking met het Zeeuwse Kruis. Dit wordt vermeld in het jaarverslag 1975 van de Zeeuwse Vrouwenraad. In totaal werden in dertien verschillende Zeeuwse plaat sen veertien van deze voorlichtingsbijeenkomsten gehou den. Talloze activiteiten vermeldt het jaarverslag met het oog op de doelstellingen van de Zeeuwse Vrouwenraad: de bevordering van de betrokkenheid van de vrouw bij het maatschappelijk welzijn in de provincie en het vrijwillig verlenen van praktische sociale hulp. Het jaarverslag geeft verder onder meer een detailover zicht van de opbrengst van de Zeeuwse collecte vorig jaar. In totaal werd 56.597,69 bijeengebracht. Ten opzichte van 1974 waren de giften bijna overal in de provincie omhoog gegaan. Een opvallende daling van dertien cent per inwoner naar vier cent per inwoner had plaats in Ter- neuzen. Een verdubbeling van de opbrengst werd geboekt in de gemeente Hontenisse. GOES/TERNEUZEN - Vo rig jaar is er nauwelijks veran dering gekomen in het aantal part time- opleidingsmogelijkheden aan de lagere technische scholen in Zeeland. Dit blijkt uit het jaarverslag 1975 van de Stich ting Regionaal Orgaan voor het Leerlingwezen in Zeeland. De enige wijziging in Zeeuwsch-Vlaanderen betrof de verplaatsing van de p.t.- opleiding electro van de l.t.s.-Hulst naar de l.t.s.- Terneuzen. Het werk van de Stichting Regionaal Orgaan is intussen wel degelijk sterk in ontwikke ling. Er is sprake van een ver dere uitbouw op terreinen die strikt genomen niet onder de wet op het leerlingwezen val len. Zo raakt de stichting steeds nauwer betrokken bij de uitvoering van de partiële leerplicht wat betreft de voor lichting, advisering, coördina tie en registratie. Dergelijke activiteiten kunnen volgens het jaarverslag geen randacti- viteiten meer genoemd wor den. Grote aandacht vraagt van de stichting ook steeds meer de groeiende jeugdwerkloosheid. AARDENBURG - Ruim tachtig bisamratten vonden tot nu toe een voortijdig le venseinde in de vallen die Aardenburger Rudi van Ecke (36) en zijn oom J. Stoutha- mer (66) afgelopen weken uitzetten in watergangen in de streek rond Aardenburg. Deze bisamratten - en indi rect hun talloze nakomelin gen - zullen het de Neder- otheek die niet alleen rdt kwijtgescholden bij t ook bij algehele blijvende liktheid. De offerte voor een eek kan als het nodig is in ïen rond zijn; de No-Risk :owel lineair als op basis van den afgelost; de n worden automatisch informatie kunt u kontakt iw makelaar, assurantie kantoor in uw buurt. ekening met uw gezin. Rudi van Ecke (links) en zijn oom J. Stouthamer hebben aanwijzingen dat zich op deze plek bisamratten ophouden. landse landbouwer of dijk- beheerder niet meer moeilijk maken. Regelmatig worden overal in het Zeeuwsch- Vlaamse land bisamratten gevangen, maar Van Ecke heeft er min of meer een sport van gemaakt, in de maanden dat hij als landarbeider niets om handen heeft. „Het is een leuke bezigheid en het is erg nuttig werk, bi samratten zijn in feite leven sgevaarlijk. Als landbouwet kun je met de tractor dikwijls niet meer vlak bij de water kant rijden omdat bisamrat ten alles hebben ondergra ven. Zelf zinken we regelma tig tot onze knieën weg, laaf staan een tractor", zo zegt Van Ecke. Regelmatig is hij in de pol ders rondom Aardenburg te vinden. „Wij maken hele rou tes, want we zitten tot aan St.-Laureins en St.-Kruis. Maar dat is niet zo erg, want je bent lekker in de open lucht, buiten, en dat is voor naam". Het rijk heeft speciale bi- samrattenvangers in dienst. Een dergelijke baan zou Rudi van Ecke ook wel lijken. „Het is fijn werk, vast werk, en een goed salaris. Wat wil je nog meer?" Als landarbeider loopt hij jaarlijks tijdens de wintermaanden in de WW, en dit gaat hem op den duur toch ook vervelen. Rudi en zijn oom vangen liet zo maar op goed geluk. Nauwlettend worden water gangen en plassen afge speurd. Grassprieten of riet wortels op het water wijzen ip de aanwezigheid van de bisamrat. „Eigenlijk een verkeerde naam, het zou wa terkonijn moeten zijn. Het is dan ook een planteneter", zo zegt Van Ecke. „In België worden ze wel gegeten. Het vlees schijnt op dat van een gans te lijken", zo vult zijn oom aan. De bisamratten worden rustig met de hand uit de klemmen gehaald en beke ken. Dit in tegenstelling tot de gewone rat, die er ook wel eens in verzeild raakt. „Die pak ik niet beet", zegt Van Ecke, beducht als hij is voor Dertien stuks: de oogst" van een dag. de beruchte ziekte van Weill. Volgens de amateur rattenvangers zijn de bisam ratten de laatste jaren flink in aantal toegenomen. „Een jaar of drie geleden zag ik ze pas eigenlijk voor het eerst, maar nu zitten ze er bij bos jes. Dat komt omdat ze er volgens mij in België niets aan doen. Daar vangen ze ze alleen 's winters voor de pel zen, maar dat is maar gedu rende een korte periode. De gevolgen hiervan zullen ze in België nog wel gewaar wor den". Vrijdagmiddag lagen in de schuur van Rudi van Ecke weer dertien bisamratten op transport te wachten. Weke lijks komt de rijksmuskus- rattenvanger de „oogst" weghalen. „Nog een paar weken kunnen we blijven vangen", zo zegt Van Ecke. „Dan is de voorjaarstrek voorbij. Nu ratten vangen is echter erg belangrijk want onder de laatste door mij ge vangen exemplaren waren al drachtige wijfjes, en ze plan ten zich voort als konijnen. Daarmee doen ze hun naam als waterkonijn beslist eer aan". De rijksambtenaar komt tegen twaalven de gevangen ratten ophalen. Hij geeft nog wat tips van plaatsen waar door hem klemmen zijn ge zet, en waar volgens melding bisamratten zitten. „We gaan er op af", zo zeggen Van Ecke en zijn oom. 1 Mn onzer verslaggevers) KAPELLE - „Uitstel voor nieuwe studie van het ?0sterSche <(n -aeldevraagstuk moe- .:?.Wc 'n Zeeland gewoon niet 'Mn". Dat verklaarde giste- sj° m Kapelle drs. H. Ever- UA Voorz'"cr van de ^"fractie 'n ^eeuwse v'nciale Staten en lid van "'gelijks bestuur van de Historische Unie f'ïï? De heer Eversdijk sprak in de Caisson tijdens de jaar vergadering van de CHU- Zeeland. Een verder uitstel van de beslissing over de Oos terschelde noemde de heer Eversdijk gewoon ondenk baar. Met de veiligheid moet volgens hem geen loopje wor den genomen. Het gaat hem niet in de eerste plaats om de techniek of de financiën. Bo vendien is een regering ervoor besluiten te nemen en niet vooruit te schuiven, zo meent de heer Eversdijk. Sombere uitlatingen deed de heer Eversdijk over een vaste oeververbinding over de Wes- terschelde. Uitstel nu hield volgens hem heel duidelijk af stel in, omdat dan geïnvesteerd moet gaan worden in de veer boten. De heer Eversdijk deelde mee, dat de christen democraten op alle fronten maximale druk hadden uit geoefend voor een gunstige be slissing ten aanzien van een V.O.V. „Bijna iedereen lijkt er voor te zijn, maar toch ben ik bang dat het niet zal door gaan", aldus de heer Eversdijk. Hij voegde eraan toe, dat het dan de zoveelste klap in het Zeeuwse gezicht zou zijn van uit Den Haag. De C.D.A.-voorman ging verder in op de nota bewoningspatronen. Hoe mooi het ook in de nota is verpakt, kernpunt is wel degelijk de vraag of plattelandskernen al dan niet moeten worden be vroren. In het Zeeuwse C.D.A. zal de leefbaarheid van het platteland in de komende dis cussie duidelijk de klemtoon krijgen, zei de heer Eversdijk. Een groot deel van zijn inlei ding besteedde de heer Ever sdijk aan het landelijke C.D.A-programma. De christen-democraten willen na de verkiezingen met iedereen samenwerken, die dat pro gramma mee wil realiseren. Volgens de heer Eversdijk was de C.H.U. onvoorwaardelijk vóór de ene lijst, althans zeker de unietop. De socialisten en de liberalen zijn de natuurlijke politieke tegenstanders, stélde de heer Eversdijk. Beiden heb ben aan de christen democraten geen boodschap als ze de kans zien hun eigen idealen te realiseren. De heer Eversdijk wees in dit verband op het „monsterverbond", van liberalen en socialisten OOSTBURG- VOGELWAARDE - De woningbouw in Hoofdplaat en IJzen- dijke, respectievelijk 12 en 26 woningen, zal later gereed zijn dan aanvankelijk gepland. Oorzaak is het feit, dat het betrokken aanne mersbedrijf er on danks verwoede po gingen niet in is ge slaagd bouwvakkers aan te trekken. Een drietal pogingen om via een onderaanne mer bouwvakkers in Engeland aan te wer ven is mislukt. Hotels in Oostburg waren voor deze mensen al besproken, maar de Engelsen kwamen niet opdagen. „We gaan het nu proberen met onze eigen mensen te kla ren", aldus de heer W.D. Lam bert uit Vogelwaarde van het gelijknamige bouwbedrijf. Het gebrek aan geschoolde arbeidskrachten voor de bouw, timmerlieden en metselaars met name, is overigens een Zeeuws en zelfs landelijk pro bleem. Zo staan er in Zeeuwsch-Vlaanderen per eind februari 126 werkzoe kenden in de burger- en utili teitsbouw ingeschreven. „Maar je kan stellen dat daar geen enkele geschoolde metse laar of timmerman bijzit", al dus een woordvoerder van het districtsbureau voor de Ar beidsvoorziening in Middel burg. Het betreft ten eerste al lerlei beroepen uit de bouw en ten tweede bevat het cijfer ook de mindergeschikten". Het NVOB in Zeeland zal binnenkort het probleem van het gebrek aan vakmensen aanpakken. In samenwerking met onder meer de Stichting vakopleiding en het bureau Arbeidsvoorziening wil men een leerlingenwerkplaats stichten in Middelburg. „Hier kunnen dan gedurende acht weken LTS-schoolverlaters een behoorlijke hoeveelheid praktijk opdoen. Want volgens ons wordt op de lts thans meer aandacht aan de vorming van de leerlingen dan aan de hand vaardigheid besteed", aldus NVOB-voorzitter M.J. Leen- houts. „De scholing zak/volgens ons erg af, daar kunnen de school directeuren niets aan doen, want die hebben rekening te houden met de voorgeschreven programma's. Maar de aanne mer zit er mee, die krijgt oner varen jongelui in dienst tegen een minimumjeugdloon. Een als de leermeester er veel tijd aan moet besteden kost dan dandenvol geld, wat juist nu er zo'n zware concurrentie en wat minder werk is funest kan zijn". Overigens pleitte de heer Leenhouts voor wat meer ter mijnplanning in de bouw. „Er komt soms ineens veel werk los omdat weer eens een injectie aan de bouw wordt gegeven, maar daarbij zijn de aanne mers aan strikte termijnen ge bonden, zodat bepaalde kar- werien soms met overwerk ge klaard moeten worden. Als men die werken wat meer zou uitstrijen kun je je werk beter verdelen en voorkom je de pie ken". Van een onzer verslaggevers) GOES - Door de stijgende werkloosheid neemt de ver sobering toe. Daarom alleen als is huishoudelijke voor lichting, gesubsidieerd door de overheid, meer dan ooit noodzaak. Aldus het jaarverslag van de commissie voor huishou delijk voorlichting ten plat- telande in Zeeland over 1975. Zoals bekend wil de minister van onderwijs en weten schappen de subsidiëring van de huishoudelijke voor lichting met ingang van ko mend jaar beëindigen. Deze voorlichting is volgens het Zeeuwse jaarverslag echter met name voor de platte landsbevolking van groot be lang. Uit de talrijke werk zaamheden, in het jaarver slag opgesomd, blijkt dat er een goede belangstelling is voor de activiteiten, zo wordt geschreven. Er zal dan ook alle moeite worden gedaan om de subsidie na dit jaar te behouden. De Zeeuwse pro vinciale commissie heeft on der meer de Zeeuwse tweede kamerleden erop aangespro ken. Het aantal gegeven advie zen op het terrein van de con sumentenvoorlichting door de Zeeuwse huishoudelijke voorlichting is vorig jaar te ruggelopen wegens ziekte van de medewerkster. De be langstelling voor de kleding en naaiadviezen is op zich zelf teruggegaan in verge lijking met andere jaren. De provinciale commissie heeft vorig jaar ook voorlichting gegeven over voeding, huis houding, hygiëne en kleding aan de Surinaamse migran ten in de Zeeuwse opvan gcentra. Het programma voor 1976/977 voorziet in cursus sen over onderwerpen als doelbewust huishouden, voeding en koken, kleding en textiel en bewegen en ge zondheid. De consumenten voorlichting blijft elke dins dagmorgen in het landbouw centrum in Goes en het spreekuur voor kleding - en naaiadviezen elke dinsdag middag in het Goese Lan- bouwcentrum. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMr op vrijdag om 18 uur. Eerst zonnig, later regen en in het algemeen hogere temperaturen. Weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 3 tot 10. min. temp.: om streeks 4 graden, max. temp.: omstreeks 13 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal.' 70 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 8 min. temp.: om streeks 6 graden max. temp.: omstreeks 13 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal' 40 procent. Konstanz 274 plus 2, Rhein- felden 213 min 2, Plittersdorf 370 plus 11, Maxau 422 plus 26, Plochingen 142 onv Mann heim 222 plus 23, Steinbach 123 min 7, Mainz 218 plus 13, Bingen 96 plus 11, Kaub 122 plus 6, Trier 252 min 6, Ko blenz 142 plus 8, Keulen 86 plus 4, Ruhrort 230 min 10, Lobith 863 min 6, Pannerdense Kop 840 min 2r Nijmegen 669 min 1, IJsselkop 818 min 1, Eefde IJssel 350 plus 4, Deven ter 234 plus 3, Katerveer- Spooldersluis 32 min 7, Mon- sin 5436 min 14, Borgharen 3856 min 8, Belfeld 1098 min 4, Grave beneden de sluis 496 min 4. Morgen, zondag 11 april Bergen op Zoom 0.33-13.14 Hansweert 12.38 Terneuzen 12.06 Vlissingen 11.33-23.58 Wemeldinge 0.33-13.09 Maandag, 12 april Bergen op Zoom 1.39-14.10 Hansweert 1.01-13.36 Terneuzen 0.27-13.02 Vlissingen 12.29 Wemeldinge 1.38-14.06

de Stem | 1976 | | pagina 13