in mi Schoolraad: geen kleuters van 3 jaar naar school J. MERISON lllTdUI III AIS DIREPTEIIR MERISON B.V. Raadslid: veel boerderijen onbeschermd tegen brand Kernen mogen niet bevroren worden Burenruzie voor politierechter w Consulente voor peutersalen C. Janssen in Kruiningen koninklijk onderscheiden energie. Goes B. EN W. BORSELE: KRANT tTTEN r ZE VANZELF- streek Bij zonde re dienst in Nieuwdorp Tien dagen cel voor weigeren bloedproef HONDEN BLEKEN INZET Boete voor stelen van appels Jeugdraad wenst wijkcentrum markten diversen IlSTGEBITTEN REPARATIE len 30 minuten gereed, Jraats gouden kroon v.a. |50. Tandeninstituut de Vrieselaan 100, .erdam-Centrum (bi] lenweg), telefoon 010- |02 en 768646. Een com- kunstgebit in een dag r v.a. f 185,-. Met volle- garantie van 1-5 jaar. Irouw, wilt u een leuke ÏIJVERDIENSTE bg vrijblijvend inl. Tel. 1432104. JtoPDE HEIDE" feting vrijdag 2 april. Iï5 kg. paling, 1.000 fr. is. Begin 19.45 u. Zater- 13 april 2 x 1150. Begin 3 I voor ons betekenen. |dan moeten we ook den. Zijn we zuinig ok zuinig zijn op len. Zijn we zuinig liig zijn op het gas uit de aarde halen, bt meer in. En wan ten zoals de laatste per zoveel nodig. Inkt. (zoekers naar ver- pken. Maar daar )e tijd die ze nodig Iomspringen met DE STEM VAN VRIJDAG 2 APRIL 1976 (Van een onzff verslaggevers) TERNEUZEN - De Terneuzen schoolraad voor het openbaar onderwijs kantte zich gisteren sterk tegen het verschijnsel dat kleuters door bijzondere kleuterscholen wat vroeger worden op genomen dan normaal, om het leerlingenaantal van deze scholen op peil te houden. Ile kwestie kwam aan de orde naar aanleiding van een brief van de kleuterschool de Springplank, een openbare school, aan het college van B. en W. De Springplank wees in de brief op het geconstateerde feit, dat de Mariakleuter- school, een bijzondere school een tijdlang kleuters met de leeftijd van drie jaar had toege laten. De wettelijke leeftijd voor het volgen van kleuteron derwijs is vier jaar. In verband met deze affaire hebben B. en W. van Terneuzen een gesprek met het bestuur van de Maria- school gehad. Wethouder J. H. Strijbos van onderwijs zei de toezegging gekregen te hebben dat er een einde aan de be doelde gang van zaken ge maakt zou worden. Enkele leden van de school raad vroegen zich af of er enige mate van controle op dit soort voorvallen mogelijk was. De meningen hierover waren ver deeld. De vice-voorzitter van de schoolraad de heer H. Poppe stelde zich tenslotte op het standpunt dat het wel degelijk een taak van de schoolraad was om in voorkomende geval len de vinger op de zere plek te leggen. De heer Poppe verving de heer H. Veraart als voorzit ter. De heer Veraart is op het ogenblik herstellende van een ongeval. De schoolraad gaat met de gemeentelijke verkeerscom- missie kontakt opnemen over verkeerssituaties in de buurt van openbare scholen in de gemeente Terneuzen. Dit met het oog op het vaststellen van de grenzen waarbinnen een bepaalde school nieuwe leer- (Van een onzer verslaggevers) NIEUWDORP - Op zondag 4 april wordt in de Ned. her vormde kerk in Nieuwdorp een dienst voor jongeren en oude ren gehouden. Voorganger is ds. C. Haas. Het thema van de dienst is apartheid. Voor de muzikale begeleiding zorgt het CJV-koor en combo uit Bruin- ïsse. Deze bijzondere dienst is voorbereid door de jeugdraad Nieuwdorp. Aanvang 10 uur. lingen mag aanwerven. Bij sommige ouders kan een drukke straat een argument zijn om een kind naar een an dere school te sturen, dan de door de gemeente aangewe zen" zo stelde een van de schoolraadleden vast. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Voor het weigeren van de bloedproef, die de politie hem had ge vraagd te ondergaan nadat hij met zijn auto tegen een boom was gereden, werd gisteren M. van O. uit Hoedekenskerke veroordeeld tot een gevange nisstraf van 10 dagen. Voorts mag hij 9 maanden geen mo torvoertuig besturen. „U was zo dwars als een aap", zo constateerde politie rechter mr. P. van Empel giste ren, toen hij het proces verbaal samen met verdachte doornam. ,,U wildeniets, geen bloedproef, geen medische hulp". „Gelukkig was het een boom, waar u tegenaan reed, het kan veel erger zoals enige tijd geleden in Sas van Gent", zei officier van justitie mr. Th. Lebret. Hij eiste 2 weken cel en 9 maanden niet rijden. Hoper lijk wordt de straf tijdig te- nuitvoergelegd, zo verzuchtte mr. Van Empel alvorens zijn uitspraak te doen. Daarvoor had mr. Adriaanse er in zijn pleidooi op gewezen dat de handelwijze van de verdachte wellicht voortspruitte uit een lichte hersenschudding, als gevolg van de botsing. Een mo gelijkheid die mr. Van Empel verwierp. P. G. uit Colijnsplaat moet 2 weken gaan zitten. Hij had op 16 november in Goes gereden met een alcoholpromillage van 2,14. „Exhorbitant hoog", zo vond de officier, die naast de gevangenisstraf nog 9 maan den ontzegging eiste. Mr. Van Empel nam de voorgestelde celstraf over, maar matigde het niet rijden tot 9 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De peuterspeelzalen in Zeeland heb ben bitter hard een consulent(e) nodig, die hen kan bege leiden en adviseren. Een consulent(e) voor de gehele pro vincie is eigenlijk niet eens voldoende. Dit betoogde gede puteerde J. Stenvert in de commissie voor sociale zaken, volksgezondheid en maatschappelijk werk uit de provin ciale staten van Zeeland, die in Middelburg vergaderde. Gedeputeerde Stenvert hield een warm pleidooi voor provinciale financiële steun zodat een consulentschap voor kindercentra in Zeeland van de grond zou kunnen komen. Die financiële steun zal de provincie overigens voor ten hoogste twee jaar verlenen, verklaarde de gedepu teerde nadrukkelijk. De heer Stenvert gaf op vragen uit de commissie toe, dat een consulent(e) voor kindercentra - in hoofdzaak peuter speelzalen - eigenlijk geen taak is van de provinciale over heid. Deze aangelegenheid behoort tot het werkterrein van de gemeenten. Maar elke gemeente afzonderlijk is niet in staat een dergelijke functionaris te bekostigen. De meerderheid van de commissie steunde overigens het voorstel van harte. Voorbehoud kwam alleen van de kant van S.G.P. en G.P.V. (Van onze correspondent) GOES - Tijdens een bijzonder druk bezochte receptie in motel Breda te Breda heeft de heer J. Merison afscheid genomen als directeur van Merison B.V. De heer Merison heeft 47 jaar zijn krachten gegeven aan het bedrijf dat van een be scheiden detailzaak in Goes uitgroeide tot een landelijke groothandel met 175 mede werkers. Als directeur wordt de heer Merison opgevolgd door de heer M. A Dagevos, die sinds 1957 aan het bedrijf is verbonden. Bij zijn afscheid mocht de heer Merison naast mondelinge uitingen van dank en waardering ook vele tast bare blijken van erkentelijk heid ontvangen. Van het geza menlijk personeel kreeg hij een olieverfportret van zichzelf ten geschenke. Mevrouw Merison werd bedacht met een terras- theewagen en bloemen. Tij dens het afscheiddiner dankte de heer Merison voor de hem toegezwaaide lof en de ge schenken. Hij sprak zijn ver trouwen uit in de verdere ont wikkeling van Merison B.V. Bandenbedrijf - In Goes is een filiaalgevestigd van het bandenservieebedrijf Hofka en Sampermans B.V. te Maas tricht. Het bedrijf staat aan de rijksweg Goes - Middelburg. Er werken acht man personeel. De bedrijfsoppervlakte be draagt 800 vierkante meter. Het is het 24ste filiaal van Hofka en Sampermans in Ne derland. P. de Broek (Van een onzer verslaggevers) SLUIS - Veel boerderijen en ook landhuisjes in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn onbeschermd tegen brand. Of er ontbreken in de buurt brandkranen of eventue ie brandputten zijn te klein. Dit zei gisteravond het raadslid (tevens brandweercomman dant) P. de Broek tijdens de raadsvergadering in Sluis. Aanleiding vormde een sub- sidievoorstel om een histori sche boerenschuur in Sint Anna ter Muiden van een nieuw rieten dak te voorzien. De heer De Broek bepleitte, nu de gemeente er zelf veel geld in stopt, nabij deze schuur een brandkraan te plaatsen om zo doende water bij de hand te hebben bij een onverhoopte ca lamiteit. Het college nodigde de brandweer uit met een voor stel te komen. De raad ging ak koord met een subsidievoorstel waardoor bijna een ton voor restauratie beschikbaar komt. De Sluise raad ging gistera vond akkoord met het op ifty- fifty basis aanschaffen, samen met de gemeente Oostburg, van een reddingsvlet op de strandpost nabij het Zwin. Be doeling is de strandposten, waar een vlet is gestationeerd, met drie personen te beman nen, zo deelde de burgemeester mr. H. van den Beid mee. Van verschillende zijden van de raad, onder meer mevrouw Oorschot-Weber en de heer Van den Plasse, werd aange drongen op het recruteren van geschoolde reddingskrachten. De heer De Milliano vroeg hierbij meer propaganda voor de reddingsbrigade West- Zeeuwsch-Vlaanderen die het personeel kan leveren. De heer Van de Plasse vond het ongewenst aan badgasten - nu steeds meer eisen aan strandaccommodatie wordt gesteld - een bijdrage te wagen in de te maken kosten. De raad ging akkoord met een uitgebreider subsidie voor de WV in Retranchement. Op voorstel van de heer J. Kop- mels besloot de raad wel de voorwaarde van het college, dat de contributie moest wor den aangepast, te schrappen. De heer Kopmels vreesde dat contributieverhoging leden zou kunnen wegjagen. Zowel hij als de heer A. de Badts had den alle waardering voor het werk van de VVV in deze kleine kern, die kans ziet tijdens de zomermaanden een attractief programma in elkaar te zetten. De mogelijkheden om iets voor de ongeorganiseerde jeugd te doen zal in interge meentelijk verband bezien worden. De raadsvoorzitter zei dit toen de heer De Badts had opgemerkt dat wel het nodige voor de in sportverenigingen georganiseerde jeugd wordt gedaan, maar dat de ongeor ganiseerde jeugd, die niet van sport houdt, in de kou stond. „De Sluisse jeugd wordt te weinig opgevangen", zo meende hij. Voor de heer De Milliano reden op te merken dat dit een algemeen en geen specifiek Sluis probleem was. De raad ging akkoord met de vaststelling van een subsidie voor de plaatselijke jeugd en sportverenigingen. X du Fossé Burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg speldt de heer Janssen de draagmedaille van de konin klijke onderscheiding op de borst. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN - Burge meester mr. C. Pijl Hogeweg heeft donderdagmiddag in Kruiningen de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer C. Janssen, contro leur bij de Spar-organisatie. De heer Janssen was veertig jaar bij deze organisatie in dienst. Hij begon als jongste maga zijnbediende bij de firma H. C. Baarens te Kruiningen. Per 1 februari 1953 werd de heer Janssen benoemd tot hoofd van de expeditie. Tijdens de overstromingsramp in 1953 leidde hij de evacuatie van het bedrijf naar Goes en in augus tus van dat jaar de terugkeer naar Kruininingen. Nadat de groothandel Baarens als ge volg van de fusie met andere Spargrossierderijen in 1975 was stopgezet werd de heer Janssen benoemd tot contro leur van het Spardistributie- centrum in Dordrecht. Burge meester Pijl Hogeweg wees er op dat de heer Janssen zich in de loop der jaren heeft leren kennen als een bekwame, lo yale en plichtsgetrouwe me dewerker die een belangrijke bijdrage heeft verleend aan de uitbouw van de Spar- organisatie. De heer H. C. Baarens, oud directeur van Spar groothan del Baarens in Kruiningen, ge tuigde van de prettige en goede samenwerking met de heer Janssen gedurende bijna veer tig jaar. Bj de huldiging ten huize van de heer Janssen wa ren ook aanwezig de heer W. Zetz, directeur sociale zaken van het Spar hoofdkantoor in Den Bosch en de heer Van de Paal, opleidings- en publici- teitsfunctionaris bij de Spa- rorganisatie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - J. L. uit 's-Heerenhoek had een tijdje terug een plank die op de weg lag zodanig weggesmeten dat die bij zijn buurvrouw door het ruitje van de voordeur vloog. De ruit kostte 15, maar voorts moest L. zich wegens vernieling gistermorgen ver antwoorden voor de Middel burgse politierechter. In een uitvoerig betoog voerde L. aan dat niet hij, maar eigenlijk de buurvrouw voor het hekje had moeten staan. „Er worden op mij aanslagen gepleegd", zo zei hij. Hij memoreerde een vijl die met de puntige kant naar bo ven in de weg was gestoken om hem zijn banden stuk te doen rijden. „Ook liggen er weieens planken met spijkers onder tuinafval en zo", zei hij. Alles bleek tenslotte te draaien om een hondenkennel van de be trokken buurvrouw, waarvan de omwonenden volgens L. al lemaal hinder hebben. Mr. Lebret zei dat honden thans erg in zijn en dat die toch ergens gefokt moeten worden. „Kennels zijn nodig". Hij ge loofde het verhaal van L. niet al te zeer. „L. wil zijn buur vrouw zoveel mogelijk dwars zitten en móet het toch wat kalmer aandoen. Ik eis daarom tegen L. 100 boete". „De offi cier draait de zaak om. De ge tuigenissen staan bol van de leugens", zo zei L. „Als ik een ruit had willen vernielen had ik een grotere gepakt. Ik heb de plank kwaad weggesmeten omdat die vijl in de weg stak", mr. Van Empel vonniste con form de eis. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND - Burgemeester en we thouders van Borsele zijn van mening dat de pro vinciale nota bewoningspatroon tekort schiet wat betreft de bevordering van de leefbaarheid der kleine kernen. De in de nota gegeven om schrijving voor de consolidatiekernen houdt in dat zulke kernen als het ware bevroren dienen te worden. Gezien hun ervaringen op dit gebied hebben B. en W. van Borsele de indruk dat de dor pen Borssele, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp daartoe zullen worden gerekend. Het college acht dit ten enenmale onaan vaardbaar. Alle dorpen dienen naar het oordeel van B. en W. de mogelijkheid te hebben tot een zekere mate van uitbrei ding. De kritische kanttekening zetten burgemeester en we thouders van Borsele bij de nota bewoningspatroon, die op 26 april in de provinciale sta ten van Zeeland aan de orde zal komen. Naar de mening van het college zal het nodig zijn om, rekening houdend met de natuurlijke groei en gezins verdunning, het totale woon- bestand in een dorp regelmatig te vergroten teneinde alleen maar te bereiken dat hét inwo nertal op peil blijft. „Het is zelfs de vraag of handhaving van dit inwonertal voldoende zal zijn om de meest essentiële voorziening, name lijk de lagere school, in stand te houden. Wil men dan ook de leefbaarheid van een dorp proberen veilig te stellen, dan zal het zonder meer nodig zijn dat daarin nieuwbouw en re novatie van womingen moge lijk blijft", aldus B. en W. Verder is het college van oordeel dat, door middel van een bestemmingsplan, al of niet met actieve grondpolitiek van de gemeente, elk dorp de kans moet krijgen nieuwe wo ningen te bouwen. Het ge meentebestuur van Borsele wijst erop dat gestreefd zal moeten worden naar het be houd van scholen in de dorpen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Appels kopen is een stuk goedkoper dan betrapt worden bij het ste len van deze boomvruchten uit een boomgaard. Dat realiseer den zich gisteren J.W. uit Kwadendamme en L.P. uit Baarland. Om redenen, die er gisteren tijdens de behande ling voor de Middelburgse po litierechter mr. P. van Empel overigens niet uitkwamen, be sloten W. en P. op 7 oktober vorig jaar wat appels bijeen te scharrelen. Behalve dat bij zekere G. af gevallen appels uit zijn boomgaard werden geraapt, werd er ook een aantal „hoog uit 5 kilo geplukt". „Jullie moesten je schamen zo groot als je bent. Appels ste len verwacht je van kleine jon gens, maar niet van volwasse nen", zo meende mr. Van Em pel. „Een streek van niks", al dus officier van justitie mr. Th. Lebret, die tegen elk der ver dachten ƒ400 boete eiste. Mr. Van Empel maakte er 250 van. De voor de leefbaarheid van een dorp zo belangrijke voor waarde als het lager onderwijs zal ten gronde gaan indien niet gepoogd wordt het inwonertal te vergroten. B. en W. zijn het niet eens met de stelling in de nota bewoningspatroon dat de kernen Heinkenszand en 's- Gravenpolder weliswaar in inwonertal zijn toegenomen maar zijn achtergebleven bij de functie, die hun in het streekplan is toebedacht. Zij achten het noodzakelijk dat de beoogde functie gehandhaafd blijft en dat beide kernen een geleidelijke groei zullen verto nen, zij het niet tot het tijdstip waarop genoemde dorpen symptomen van verstede lijking gaan vertonen. (Van een onzer verslaggevers) RILLAND - De werkgroep accommodatieplan van de Jeugdraad in Reimerswaal heeft een multifunctioneel wijkcentrum in Hansweert bo venaan haar verlanglijst ge plaatst. Verder moeten volgens de werkgroep ook in Yerseke en Krabbendijke hoognodig dergelijke wijkcentra komen. Dit staat in het verslag dat de werkgroep gisteravond in de vergadering van de Jeugd raad in Reimerswaalin Rilland heeft uitgebracht. De werk groep dringt er op aan dat het wijkcentrum in Hansweert zo spoedig mogelijk van de grond zal komen. Naar aanleiding van de nota over het functione ren van de jeugdraad is de jeugdraad van oordeel dat de aktiviteit op het gebied van het jeugd- en jongerenwerk de be geleiding van een ervaren be roepskracht node missen. De jeugdraad pleit dan ook voor de spoedige aanstelling van een opbouwwerker. In de nota had het dagelijks bestuur van de Jeugdraad gewezen op het ontbreken van een goede coör-» dinatie van de verenigingsac tiviteiten. Het opzetten van een even ementenkalender is mislukt door gebrek aan belangstelling van de verenigingen. Ook ver wijt men de gemeente Rei merswaal de jeugdraad te weinig serieus te nemen. KAPELLE-TERNEUZEN, 31 maart - Kroetappelen wit 25.20. Winston IA80 99, IA75 112, LA70 114-117, IA65 95-97, IA60 67-70,180 96,175 104-105, 170 102-108, 165 84-88, 160 61-67, 155 30-36, 1170 101, 1165 76-78, 1160 52-54, 1155 29-36, 11X65 35-37. Golden Delicious 180 57-62,170/80 53-58,165 44-48, 1180 48-58, 1170/80 42-52, H65 33-44, 1160 34-38, 11X70 30-36. Goudreinette 175/85 100-105,1165/75 84, IID 71-80, 11X70 61-77. Lomb. Calville 1180 47, 1170/80 56-71, 1165 40-46, 1160 30-33. Zoete Ermgaard 165 175,160 167,155 152, lid 108, grof 86-105, fijn 71. Conference 1165 137, 1160 134, 1155 127-129, 11X60 91-107, 11X45 46-59. Confe rence voorverkoop: 116 5 132-147, 1160 130-136, 1155 127-128, 1150 107, 1145 90. St.-Remy 1160/70 106-134. Aardappelen: bintjes bonken 88, grote 81. GLROENTEN: radijs 61-64, uien 77, breek- peen 20-23, kropsla 19-36. GOES-KRABBENDUKE, 31 maart - Groenten: per stuk: kropsla I 27-32, II14; per bos: radijs II33-59; per kg: witlof I 294-297, II 227-261, afw. 198, prei 94-104, groene sav.kool II 90, afw. 8'/2-20. Uien 74-91, spinazie I 136, knolselderij 25,. rabarber I 200-203. Als ik iemand mijn ziel en zaligheid zou toevertrouwen dan is het wel aan NOS- journaallezer Fred Emmer. Maar ondanks dat gelden ook voor hem de voorschriften van de door de NOS aangetrokken veiligheidsdienst bij het Euro visie Song Festival. Fred Em mer liet het ons allemaal zien. De hele rattaplan van pasfoto's op het speciale legitimatiebe wijs tot het fouilleren alvorens hij met een badge op de buik de repetitieruimte mocht betre den en toen hij eenmaal door de controle was, zag je hem duidelijk glunderen. Het was ongeveer het enige vermake lijke moment van de avond. Want ernst was de hoofdmoot van het televisieaanbod. Van de VPRO avondvullende documentaire en nog es drie manieren om iets over het midden-oosten te zeggen wis ten we al dat Libanon het Zwitserland van het Midden- Oosten wordt genoemd, maar dat de inwoners van Libanon zelf dat ook maar „van horen zeggen" hebben. De burge roorlog is niet zozeer een strijd tussen de moslims, christenen en falangisten, maar een strijd tussen arm en rijk, begreep ik. Elk dorp, elke streek heeft een eigen leger om zichzelf te be schermen en met het uitbreken van de burgeroorlog „kregen zij de kans om te oaten zien dat hun gevechtstraining niet voor niets was gewwest". Het was dan wel een opgave voor VPRO's „Libanon, waarom het mis ging" om overzichtelijk de ingewikkelde toestand tussen de diverse groeperingen te schetsen. Commentator Biegel ging terug naar 1943, naar de afspraken en ingewikkelde verdeelsleutels tussen Maro nieten en Moslims om te eindi gen zoveel jaar later dat de weerkelijke macht op straat ligt voor wie sterk genoeg is om hem te pakken. Nu moet ik eer lijk bekennen dat de situatie zo gecompliceerd is dat ik de do cumentaire niet graag zou na vertellen zonder mijn aante keningen te raadplegen. Gespeelde ellende was het bij VPRO's Herenleed dat gis teravond over de dood ging. „Een omstreden en dus prach tig programma" luidde de aankondiging. Misschien is het een kwestie van wennen ge weest maar inmiddels ben ik Herenleed amudant gaan vin den. Vreemde dialogen tussen vreemde mensen met een uit schieter „Vroeger kon ik heel goed klokkijken".- „O ja, hoe laat was hettoen". En bij al dat leed voegde Netty Rosenfeld ongewild nog meer ellende doordat zij voor haar „Land genoten" verzeild raakte bij ontevreden arbeiders in de Rotterdamse Waalhaven. Ovei een jaar staan de mensen daar op straat en omdat niemand aan de baas durft te vragen hoe het nu precies zit, leek de kraandrijvende groenteboer, de komst van de VPRO-ploeg misschien wel de goede ma nier". Boven de vijftig zijn de men sen bang voor hun hachie, ver telde hij en verhaalde over een staking die na vijf minuten bij binnenkomst van een baas al afgelopen was. „Het was de kortste staking van Neder land". Het verschijnseld één aprilgrappen bedenken door de televisiemakers is blijkbaar uit de mode. Geen walvissen spoelden er in Seheveningen aan, Koot lag gewoon met griep in bed, voor 99.50 kun je in de betere sexwinkel een op blaasbare plastic pop kopen, alleen Felix Meurders zal .me nige vroeg opstaander via de radio tussen zes en zeven giste rochtend behoorlijk aan het schrikken hebben gemaakt door een latere tijd door te ge ven. Dan heb je verder niets meer nodig om wakker te blij ven. JOHAN DIEPSTRATEN

de Stem | 1976 | | pagina 21