Wereldoorlog II als indianenverhaal EEG-TOP DEZE WEEK IN LUXEMBURG Testcase voor Europa Kees Rijvers heeft gelijk EVEN UITBLAZEN REPETEREN IS LEUK, MAAR ZO VLUG?. Meer nierdonors in 1975 VUILE VOETENInslagen Centen sparen als protest Distributie Hebberig NIET HOOG TINDEMANS GEKRAAKT VERKIEZINGEN WEERSTANDEN Blij spel van Dorst op radio Een voetbalclub uit „de provincie" moet zich twee maal zo waarmaken als Fe- yenoord of Ajax. Dat PSV uit Eindhoven landskampioen wordt, kan eigenlijk niet. Dat moet een ongeluk of toeval zijn. Daarom moet PSV voor de tweede achtereenvol gende keer kampioen wor den. Alleen maar om te be wijzen dat het kampioen schap van vorig jaar terecht werd behaald. Als PSV wint van Ajax of Feyenoord, dan komt dat volgens de pers altijd omdat de tegenstander slecht speelde. Nooit omdat PSV vlamde. Zo ongeveer luidt de klacht van Kees Rijvers, waarmee hij in het afgelopen weekeinde de hoon van de randstedelijke sportpers weer eens over zichzelf en zijn discipelen afriep. Ik geloof dat Kees Rijvers gelijk heeft. Dit hele seizoen al haalt PSV alleen de voor pagina's van de sportkater- nen der randstad-kranten als het team tegen Ajax of Feye noord heeft gespeeld. Als er gespeculeerd wordt over de toekomstige kampioen, dan schijnen alleen Ajax en Fe yenoord aan bod te komen, hoewel PSV als regerende kampioen al in het prille be gin van de competitie duide lijk heeft gemaakt ook in, de markt te zijn. Nu kan het zijn dat de Ne derlandse sportpers, die vöór de historische Europacup-finale Feyenoord Celtic ook maar zelden top voetbal te zien kreeg, na de voetbalcolieges van Moulijn, Cruyff en Van Haneghem, wijzer is geworden en kriti scher over voetbal is gaan schrijven. Dat kan en daar zou Keesje Rijvers begrip voor moeten hebben. Maar als je dan in Trouw leest dat Rijvers' klacht weer zo'n typische frustratie is van „een club op weg naar de top", dan denk je als PSV- supporter, „daar heb je 't weer!" Want PSV is al aan de top. Op weg naar een nieuw landskampioenschap, met de KNVB-beker binnen be reik en met goede vooruit zichten voor de Europacup- l-finaie. Het waren mooie dagen toen Ajax er ook zo kon voor staan. Maar het is allemaal wél lang geleden. Vlammen PSV-ke! Dezer dagen met een auto vol jongens van tussen de tien en twaalf jaar naar Overloon geweest. Daar heb je het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum dat - mag ik wel zeggen - een tocht waard is. Alleen werd er nogal wat hinderlijk gebouwd of verbouwd en de Spitfire was in revisie. Maar dat zijn tijdelijke ongemakken die aan het totaal niet eens veel afbreuk doen. Koningin Juliana in Overloon Station UNCLE SAM 6558 uit Breda doet me de beste wensen toekomen (dank u) per formulier. Operator Peter heeft er een briefje bij gestopt en twee slechtklevende stickers met de tekst „27 MC-cent-amateur???. In zijn briefje schrijft hij dat 27Mhz-ers en hun familiele den centen sparen uit protest tegen de 1 juli-wet van staatssecretaris Van Huiten (PTT). In die wet wordt de 27 Mhz-band verboden voor de communicatieamateurs die via deze band radiocontacten over de hele wereld leggen. Het protest moet doorgaan, want Peter schrijft: „Bewaar Uw centen voor de kinderen, anders moeten zij straks net zo hard naar een koperen cent zoeken als wij nu naar een halve cent". f:- De jongens hadden al lang om het tochtje gevraagd, zeker al een jaar of twee, maar ik had me niet gehaast. Dacht dat ze nog wat jong waren om de ware betekenis van zo'n museum te doorgronden en natuurlijk had de ouwe heer in me weer eens gelijk. Tanks en gevechtswagens, daér wisten ze alles van. Ver bijsterend gewoon hoe som mige van die kereltjes een Pan ther van een Sherman konden onderscheiden. Er was er eentje bij die zonder aarzelen meedeelde dat het bruin-beige waarmee sommige kanonnen waren beschilderd, de kleuren van het Duitse woestijnleger waren. Die kennis halen ze uit de plastic-bouwpakketjes die torenhoog liggen opgestapeld in de speelgoedwinkels en waarmee ook talloze vaders zich schijnen te vermaken. Het geval van een patiënt die zijn voeten niet wilde wassen heeft voor heel wat verwarring gezorgd in de bureaucratie van de Britse nationale gezondheidszorg, zo onthult het blad „World Medicine". Het begon allemaal toen ziekenhuisperso neel een patiënt opdroeg zijn voeten te wassen, omdat de medepatiënten klaagden over onfrisse lucht. De patiënt wei gerde en stuurde een verontwaardigde klacht naar de minister van volksgezondheid, Barbara Castle. Eenmaal in de ambtelijke molen passeerde de zaak van de vuile voeten maar liefst negen functionarissen en commissies van het ministerie. Nog steeds onopgelost belandde de zaak uiteindelijk weer bij het ziekenhuis, waar bleek dat de patiënt inmiddels was gezwicht: hij waste regelmatig zijn voeten. Grote opwinding veroorzaak ten de met rode verf gemar keerde gaten, bijna 32 jaar ge leden geslagen door Duitse anti-tankgranaten in de flank van een Shermantank. Je kon dwars door die tank heen kij ken. Stel je voor! Mijn vraag of ze wel beseften wat die gra naatinslagen betekend moeten hebben voor de mannen die in de tank hadden gezeten, bleef onopgemerkt omdat ze een fors uit de kluiten gewassen mi trailleur in de gaten hadden ge kregen. Ratatatata....! riep er een terwijl de anderen zich voor lijk op de grond lieten vallen. Niet dat ze geen serieuze be langstelling konden opbren gen. Het feit dat het bos waarin ze stonden, destijds een van de felst omstreden sectoren in de Slag bij Overloon was, maakte indruk evenals de dodencijfers: 452 Amerikanen, 1.426 Engel sen en ongeveer 600 Duitsers. Waar het in Overloon om draait is niet de buitenopstelling van tanks, vliegtuigen, brencar- riers en onderzeeboten, hoe spectaculair ook, maar het Do cumentatiecentrum. De felgekleurde NSB- posters, de maquettes, de ge pantserde auto van de Neder landse Bank waarin Juliana, Bernhard, Beatrix en Irene naar IJmuiden werden gebracht en de grote wandkaart waarop je met behulp van fietslampjes kunt zien hoeveel overvallen op distributiekantoren werden ge pleegd, trokken ruimschoots de jeugdige aandacht. Eén van de jongens wist zelfs waaróm die overvallen werden gepleegd en voor wie de buitgemaakte dis tributiebonnen bestemd waren. Veel van wat het Documen tatiecentrum bevat, zei hen echter niets dan wat ze al wis ten: dat de Duitsers moffen wa ren en dat de Engelsen en Amerikanen ons hebben be vrijd. Eerlijke ontsteltenis ver oorzaakten wel de foto's van concentratiekampslachtoffers, hongerende kinderen in de Randstad en de jacht op joden. Daar werden ze even stil van. Voor een moment verloor de oorlog de glamour van het in dianenverhaal. „Hitier was een hebberig en gemeen mannetje", zei er een, toen ik later in het restaurant vroeg wat ze nu te weten waren gekomen. I f ,h -J t 'i vZe hadden een fijne dag ge had, zeiden ze. Ze zouden het zo weer over willen doen. Vooral de tanks! „De meeste Duitsers zijn goed. Die hebben dit nooit zo gewild", zei de wijs neus van het gezelschap. Uit de mond van een 12-jarige klinkt dat heel aanvaardbaar, vind ik. Ze konden nauwelijks wachten met naar buiten gaan. Vanaf het heuveltje achter het restaurant scho ten ze met stokken op me. Ratatatatata....! de Fransen hebben altijd al gewee ea de geschiedenis zich herhaalt. Ze hebben er zelfs een gezegde por dedacht dat we reldwijde faam kreeg: l'his- toire se repète. Dat klinkt even fraai als geruststellend ener zijds en frustrerend ander zijds. Dat laatste vooral als je nog jong bent en in jeugdige over moed de wereld naar eigen in zicht en hand wil zetten. Dan is het niet leuk om te bedenken dat al dat nieuwe wellicht al weer heel oud is. Zelf behoorde ik tot. de gene ratie die in naoorlogse jaren de strijd aanbond tegen pluche, puin, stof en aartsvaderlijk heid in het interieur. De nieuwe kreet (van toen) was functionaliteit, zakelijkheid, Jicht en lucht. Streven twee 'was een radicalisering van het huishouden om zodoende meer tijd over te houden voor be langrijker dingen in het leven, Wat dat dan ook moge zijn. Dus werd de matteklopper definitief de deur uitgedaan, samen met de handwas, de met de hand aangedreven koffie molen, de garde, de kolenka- chel en nog meer van die heb bedingen. Het zou en moest voortaan allemaal vlug en handig gebeuren in en rond huis, dank zij de nieuwe appa raten die met de regelmaat van de klok van de lopende band van de welvaart gerold kwa men. Het leven was goed en zinvol want we kregen wat we wil- den. Totdat de ee ste vernieuwingsroes over was en een nieuwe jonge generatie het heft in handen nam. DOOR:GREET BUCHNER Die generatie haalde om te beginnen alle huisraad die wij nog maar net weggegooid had den, weer jubelend binnen. Het werd allemaal weer opge poetst, opgetuigd en in hoeken en gaten van de kamers neer gezet als regelrechte stofvan- ger. Maar een kniesoor die daar op let. Elke generatie heeft immers recht op haar ei gen fouten. Minder leuk is het om te be denken dat je eigen jeugdige opvattingen achteraf heel dom waren. En nu heb ik het niet over de radicalisering van de inrichting, maar over het ver vangen van handkracht door elektrische energie. Dat blijkt volgens de laatste inzichten zeer zeer dom geweest te zijn. Want dank zij al die gemak- brengende apparatuur tobben we in toenemende mate met kwalen die het gevolg zijn pan te weinig lichaamsbeweging. We worden te dik, krijgen last van hart- en vaatkwalen en spijsverteringsstoornissen. Kortom, we moeten ons meer bewegen, niet alleen op het Sportveld of op de trimbaan, maar lewoon in en rond huis. Dus is alles met de hand doen wat tot dan toe de machine deed, „dernier cri", evenals het staande strijken, aardappel schillen, afwassen etc., dat eens moet wijken voor zittend werken. Bij elkaar lijkt het allemaal erg leuk en verstandig en best en vooral nieuw. Althans zo lang je niet tot die groep vrou wen behoort die dachten dat hun naoorlogse ideeën zo gloed en gloednieuw waren. Want laten we wel zijn, repe teren is leuk Maar zo vlug? Nu na de strenge winter in Finland de dooi is ingeval len, hebbenv voet gangers het in Helsinki niet ge makkelijk als zij hun voeten droog willen houden (Van onze correspondent) BRUSSEL - Op 1 en 2 april a s. wordt op de Kirchberg in Luxemburg de eerste van de jaarlijkse drie topconferenties gehouden van de regeringslei ders en staatshoofden van de Europese Economische Ge meenschap, de EEG. Ondanks e wisseling aan de top in Lon- en' zal deze topconferentie in ft Groothertogdom doorgang vinden, want Groot-Brittanni a er vertegenwoordigd wor- en ofwel door de oude pre mier (Wilson) of door de fieuwe prime minister, zo 'eelt de Britse permanente jertcgenwoordiger bij de EEG ln Brussel verzekerd. Zoals bekend zal Labour op 30 k? een nieuwe stemming "den en mogelijk komt dan iT, huidige minister van 'tenlandse zaken James Cal- "Shan ten koste van de linkse "«Jourkandidaat Foot als "''«■winnaar uit de bus. In ie- „f ®eva' zou Callaghan twee ®en, 'ater in Luxemburg en slecht figuur slaan. Een ketf8 7Varin§ 'n Europese za lmen '16m ^aar goec* van Pas wn*,8.mburg voorjaar 1976 c, ln ieder geval een test- a„ ,voor Europa. Op de cnn, van ^eze Europese top- T «erentie staan drie punten, eerste de monetaire en «nomische situatie in de Veten tweede de directe Da lez'ngen voor Europese wement en ten derde een be spreking van het rapport- Tindemans over de mogelijk heden om te komen tot een po litieke unie in Europa. Ten aanzien van het eerste en derde agendapunt hoeven de verwachtingen niet hoog gespannen te zijn. Ofschoon het economische leven in de negen EEG-landen zich heel langzaam aan het herstellen is van de diepe inzinking, is het nog te vroeg om zich aan vei lige voorspellingen te wagen. Termen als meer coördinatie van het beleid en grotere mo netaire samenwerking om bij voorbeeld een herhaling van de recente gebeurtenissen op de internationale wisselmarkten te verhinderen, zullen zeker in een of andere vorm in het slot communiqué worden ver werkt. Ook de wens van Frankrijk om weer snel in de Europese muntslang terug te keren, zal worden gehoord. Mogelijk zullen de negen rege ringschefs in zeer voorzichtige termen gaan onderstrepen dat het beleid van de sociale voor zieningen, zoals dat de laatste jaren in alle partnerlanden is gevoerd, niet onbeperkt kan worden voortgezet, zonder de economie in nog grotere moei lijkheden te brengen. Mogelijk zullen zij vanuit Luxemburg voor de eerste maal de pu blieke opinie erop willen wij zen dat ook in deze sector ma tiging geboden is. Verder zul len zij waarschijnlijk afspre ken de werkloosheid waar mo gelijk in breder Europees ver band te gaan bestrijden zonder evenwel reeds nu de te voeren tactiek uit te stippelen. Dat hoeft ook niet, laat staan dat dit mogelijk zou zijn. Lagere goden binnen de negen kunnen in ieder geval de verdere be leidslijnen beginnen uit te stippelen. Over het rapport- Tindemans wordt waarschijn lijk de hele vrijdag gesproken, althans zo staat het op de agenda van deze topconferen tie. Zoals bekend heeft de Be lgische premier in opdracht van zijn collega's een studie gemaakt over depolitieke unie in Europa. Tindemans heeft na een rondreis door de Europese hoofdsteden zijn ideeën op pa pier gezet, hier en daar prakti sche aanwijzingen gegeven over hetgeen reeds nu zou kunnen worden gedaan, en ge zegd dat deze politieke unie ei genlijk al op bescheiden schaal in 1980 zou kunnen beginnen met bijvoorbeeld gezamenlijke buitenlandse politiek en aan zet tot een gezamenlijke defen siepolitiek. Ook heeft de Belgi sche premier een krachtig pleidooi gehouden voor veel omvangrijker economische en monetaire samenwerking, zonder welke een- politieke unie in Europa naar zijn oor deel geen kans van slagen heeft. Het rapport-Tindemans is vooral van socialistische zijde in Europa (met name in Enge land, Italië en Frankrijk) afge kraakt. Van christendemocra tische zijde in Europa bestond er nog toe alle lof voor, terwijl de liberalen eveneens vrij sympathiek tegenover het werkstuk staan. Onlangs heeft het Europese Parlement te Straatsburg over het rapport-Tindemans willen de batteren, maar op het laatste moment hebben diverse Euro pese regeringen het van de agenda laten afvoeren, omdat zij de handen van de regerings leiders in Luxemburg niet wil len binden door uitspraken van partijgenoten in het Straatsburgse praatcollege. Bovendien is met name presi dent Giscard verbolgen over het feit dat Tindemans zijn rapport al overal in Europa heeft toegelicht, terwijl hij zijn opdrachtgevers nog niet eens persoonlijk heeft ingelicht. De Europese regeringsleiders zul len waarschijnlijk in Luxem burg besluiten om het rapport-Tindemans nader te laten bespreken in de EEG- ministerraad van buitenlandse zaken, en dat zij het eerst als een waardevolle bijdrage tot de Europese eenwording zul len hebben geprezen. Ze ver mijden daarmee reeds nu een keuze te moeten doen, waartoe ze eigenlijk niet bereid zijn. Daarvoor ontbreekt alsnog de politieke wil. Het voornaamste agenda punt in Luxemburg is uiter aard de datum voor de Euro pese verkiezingen en de zetel verdeling van het nieuwe Eu ropese parlement. In Rome kwamen de negen regerings leiders reeds in principe over een dat de eerste directe Euro pese verkiezingen zouden worden gehouden in mei 1978. De ministers van buitenlandse zaken hebben daarna echter de klok weer terug gedraaid. Behalve over het tijdstip is er nu ook onenigheid over de zetelverdeling. Het meest haalbare voorstel is dat van het parlement zelf, meer bepaald van de commissie-Patijn, maar Italië en Frankrijk hebben al weer tegenvoorstellen inge diend. Met name Parijs wil de kleinere EEG-landen nogal weinig zetels geven. Zo zal Frankrijk bijvoorbeeld meer zetels moeten hebben dan de Benelux-landen, Ierland en Denemarken samen. Over deze zetelverdeling heb ben de ministers van buiten landse zaken na de top in Rome nog enkele malen geruzied om tot een accoord te komen In ieder geval zijn ze er wel over eens, dat het Europese parle ment niet meer dan 3 tot 400 afgevaardigden mag krijgen, wil het een werkzaam college blijven. De ministers besloten daarop toen maar dat hun re geringschefs de knoop moeten doorhakken. Dat moet nu in Luxemburg gebeuren. Zoals de zaken nu staan, be staan er in Frankrijk, Italië en Engeland grote weerstanden tegen mei 1978. Denemarken ligt ook dwars, maar meer om technische redenen. President Giscard van Frankrijk heeft zijn Duitse ambtgenoot Schmidt al toevertrouwd dat de Franse grondwet Europese verkiezingen in 1978 niet toe laat, omdat het daarvoor eerst de grondwet in Frankrijk zou moeten worden gewijzigd en deze procedure zou nimmer binnen de twee jaren voltooid kunnen zijn. De Franse socialisten en Gaullisten zijn al evenmin en thousiast om nog maar te zwij gen over de linkervleugel van Labour in het Verenigd Ko ninkrijk, die onlangs te kennen heeft gegeven dat een dergelijk gekozen Europees parlement teveel bevoegdheden zou krij gen in de diverse landen. Al met al wordt het een span nende bijeenkomst en een test case voor Europa. Nu zal blij ken wie wel en wie niet de poli tieke wil heeft om serieus ver der te bouwen aan de eenwor ding van Europa. JAN SCHILS UTRECHT (ANP) - In Ne derland heeft zich het afgelo pen jaar een flinke stijging voorgedaan van het aantal do normeldingen voor mensen die in aanmerking komen voor een niertransplantatie: van 138 in 1974 tot 187 in 1975 (een stijging van 35 procent). Dit blijkt uit gegevens van de Stichting Eurotransplant Ne derland. In de bij Eurotran splant aangesloten landen was het totale aantal donormeldin gen in 197 5 ongeveer even hoog als in 1974, namelijk bijna 600. De stichting acht het niet uitgesloten, dat de stijging van het aantal donormeldingen in Nederland, die zich vooral in mei, juni en juli 1975 heeft voorgedaan, samenhangt met een begin vorig jaar getroffen vergoedingsregeling. In Nederland zijn in 1975 in de vijf niercentra (Amsterdam, Groningen, Leiden, Nijmegen en Utrecht) 177 nieuwe patiën ten geregistreerd. Bij Euro transplant stonden eind 1975cin totaal 1569 patiënten ingeschreven die op een nier transplantatie wachtten en van hen woonden er 483 in Ne derland. Zij stonden gemiddeld al 22 maanden op de wachtlijst, terwijl de Nederlanders bij wie een transplantatie werd uitge voerd, een wachttijd van ge middeld 19,8 maanden achter de rug hadden. De neiging om transplantaties uit te voeren bij mensen die nog niet zo erg lang staan ingeschreven, schrijft de stichting onder meer toe aan het toenemen van de risico's naarmate patiënten een langere dialysebehande ling (aan een kunstnier die hun bloed „spoelt") achter de rug hebben. Veel patiënten hebben de kunstnier lang nodig, omdat het donoraanbod en daarmee het aantal transplantaties nog altijd te klein is. Daar komt bij dat er in bijvoorbeeld Zuid- Holland een groot tekort is aan dialyseplaatsen. Vorig jaar zijn met van Ne derlandse donors afkomstige nieren 193 transplantaties uit gevoerd (100 in Nederland en 93 in het buitenland). Het aan tal patiënten dat in Nederland werd getransplanteerd nam toe van 145 in 1974 tot 157 in 1975 (8 pet.,bij een stijging in alle Eurotransplantlanden met bijna 5 pet. tot 638). Van die 157 transplantaties werden er 61 uitgevoerd met nieren die afkomstig waren van buiten landse donors. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM Vanavond zendt de KRO-radio het blijs pel „Op de Chimborazo" van Tankred Dorst uit. Tankred Dorst schrijft al zo'n vijftien jaar toneelstukken. In zijn laatste stukken „Eis- zeit" en „Op de Chimborazo" streeft hij naar een uiterst su- miere dramatische handeling en beperkt hij zich er toe men sen in één bepaalde situatie te plaatsen.

de Stem | 1976 | | pagina 5